Gönderen Konu: Rus İç Savaşı(Pbem)  (Okunma sayısı 7079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Rus İç Savaşı(Pbem)
« : 01 Ağustos 2013, 00:34:26 »
Yeni başladığım 3 kişilik Pbem oyunundan resimler göndereceğim hikaye formatında değil fakat tur sonu rapor olarak. Oyun Pbem oyundur. Rakip 2 adet Rus oyuncu. Ana dilde kayırma olmasın ve beyazlar arası koordinasyonda eksiklikler olsun diye bu oyunculardan biri host olup Bolşevikleri aldı, diğeri ise Sibirya Beyaz birliklerini.
Oyun normal RUS oyunun modlanmış bir biçimi. Buna göre:

- Bolşevikler oyuna 60 EP, 500 Ruble ve 300 WS(War supply) ile başlayacak.
- Kızıl ordudaki 'generic' liderlerlin strateji puanı 2'den 3'e yükseltildi.
- Kızıl ordudaki bazı liderlere eğitim subayı 'trait'i eklendi. Özellikle eski çarlık subaylarından: Kamenev, Vatzetis, Egorov, Gittis, Snesarev, Nadiozhny, Shorin, Parsky
- Tukhachevsky, Gittis, Snesarev, Nadiozhny, Shorin, Parsky, Samoylo, Slaven gibi liderler 2 yıldızlı olarak oyuna başlayacak ve "ex-imperial officer" özelliği kazanacak.
- Liderlerin muharebede ölüm oranı düşürüldü.
- Atların çektiği düşük mm'lik toplar ve Taçankaların manevra hızları düşürüldü.
- Bolşeviklerin yeni model süvari birliklerini oluşturması sonbahardan 1919 yazına alındı.
- Troçki artık sadece raylar üzerinde hareket edemeyecek.
- Mironov 4-2-1 puanı ile "cavalryman" ve "cossack commander" özelliğini aldı.
- Chapaev and Mironov 2 yıldızlı olarak oyuna başlayacak.

Gönüllüler Ordusu:

Not: Resimler İnglizce olacak başka bir yerde yayınlayabilirim.
Önemli not olarak Denikin'in Ekaterinodar'ı ele geçirmesi önemli özellikle kış bastırmadan. Bu kent ele geçirilmez ise Beyazların sonu gelmiştir.   krp*

Haritada Terek kozaklarının amacı başta Grozni'yi ele geçirmek. Bu birlikten kopan 2 adet süvari birliğinin amacı ise senaryo başlangıcında köşeye sıkışmış Sorokin birliğini arkadan yakalamak ve ikmalini kesmek.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2013, 00:41:37 »
Takipçinim reyiz. tbrk*

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2013, 00:45:25 »
Up Up Up

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2013, 01:09:35 »
Teşekkürler. 5 mesaj daha gelirse yeni bölümü koyacağım.  :P :D

Bu arada unuttuğum oyun içi 'House rule' lar.
- Gönüllüler ordusunun yakınında bulunan Don Kozaklar 2 tur hareket edemez. Tarihsel olarak Kozakların hem kendi içlerindeki organizasyon olarak hemde Denikin ile tam koordinasyon içine girmek istememeleri bir etken. Ayrıca Ataman Krasnov'un emirlerini takip etmeleri açısından bu gerekli.
- Fransız ve Yunan birlikleri 1.DS sonunda Odesa limanına bolşevik karşıtı çıkarma yaptıklarında tarihsel olarak Ukrayna içlerine ilerleyemediler veyahut ilerlemek istemediler. Hem Mackhno hemde Grigoriev'in anarşist birlikleriyle herhangi bir temas bile olmadı veya çok sınırlı. O yüzden Odesa limanını terk etmeyecekler.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2013, 01:20:00 »
Takipteyim bende  tbrk*

Çevrimdışı Tiranın oğlu

• (fwif)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2013, 01:34:52 »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2013, 01:39:47 »
Teşekkürler. Diğer Rus oyuncu(Sibiryalıları kontrol eden) biraz tecrübesizim dedi ayrıca bu modun kurallarına göre Bolşevikler güçlü başlıyor, bakalım nasıl olacak.
İlaveten bir diğer unuttuğum 'House rule' ise devrim öncesi imparatorluk sınırlarında bulunan yabancı devletlerin tam bağımsızlığını garanti edememem. Yani Finlandinya,Kafkas ve Baltık ülkelerinin birliklerini kontrol edemeyeceğim. Bakalım tarihsel olarak kızıl ordunun önce Sibiryalıları ezip geçtiği daha sonra Denikin'i alaşağı ettiği tarihsel durum ortaya çıkacakmı. Yoksa önce ben mi gideceğim.  :)

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2013, 17:43:18 »
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2013, 23:22:47 »
Bu bir oyun mu? Tam olarak anlayamadım biri özet geçebilir mi?

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2013, 23:47:37 »
Bu bir oyun mu? Tam olarak anlayamadım biri özet geçebilir mi?

Komünistlerin başa geçtiği Rusya iç savaşını konu alan bir oyun. Sadece askerleri yönetiyorsun. Diplomasi, ekonomi bina yapma filan yok. Barış bu hikayede 3 kişi multiplayer oynuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=OOGZFIP_5HE

http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26315.0
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2013, 23:51:36 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2013, 00:06:20 »
Teşekkürler açıklama için,indiriyorum şimdi sağlam oyun gibi duruyor umarım güzeldir.

Çevrimdışı Stuka

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2013, 16:12:13 »
Başarılar.Ben de takip ediyorum.  tbrk*

Çok güzel bir oyun ama ben oynamayı beceremiyorum. :(  Rehber okuyup deneme yapa yapa öğrenmeyi umuyorum.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ağustos 2013, 16:17:12 »
Takip ediyorum başarılar.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2013, 16:57:23 »
Teşekkürler.
Bir tavsiye, yazılar okunmasa bile resimler en başından takip edilmeli. Neticesinde bir manevranın başı ve sonu anlaşılmadan sadece bir resme bakmak anlamsız gelebilir. Oyun biraz karışık olduğundan dolayı en kolay öğrenme yolu Pbem oynamak aslında. Böylece rakip baskısıyla oyundan çıkıp gidilmiyor.  :) Ayrıca Lemelem'in videosu da faydalı ve bende zaman zaman mekanikleri, senaryo ile ilgili bilgi vereceğim.
Diğer oynadığım oyunlara göre bu oynadığım oyunun 'Roleplaying' unsurları oldukça fazla. İki Rus oyuncusundan biri ciddi bir şekilde o dönem için bolşevizm taraftarı. Diğeri ise Sibiryalıları haklı buluyor.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2013, 16:58:03 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Flinders Petrie
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2013, 17:26:50 »
Yeni versiyonla mı oynuyorsun? Harita farklı görünüyor.
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2013, 17:39:56 »
Bu normal versiyon 1.06a. Fakat konu başlığında bellirttiğim gibi biraz modlanmış hali. Fakat iyi denk geldi bu soru, çıkacak olan Gold beta versiyon ile bu oyunda oynadığım oyuncularla test amaçlı bir pbem daha başlatacağım. Aslında onun hikayesini yazmak daha iyi olurdu fakat bu oyuna başladık bir kere. Gold versiyonun bazı yeni özelliklerini tanıtmıştım fakat şu an için beta sürümde.
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=36712.0

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ağustos 2013, 21:58:22 »
Ihav kozak, vokallerdeki farklı ses tonlarındaki uyum çok ilginç. Başta kilise müziğini andırsa da Rus müziğinin karakteristiği olan alçak tonun devamı gittikçe gürleşen vokal mevcut. Videodaki resimler dikkat çekici.
http://www.youtube.com/v/A7zT73IYTc4&fs=1&wmode=transparent

Resimlerden berlirtildiği üzere Kuban birliklerinden bir adet zırhlı tren feda edilip Tzaritzin'e(Sonraki adı Stalingrad olacak) gönderilir.
Bu arada Kuban kozak süvari alayı demiryolu hattını sabote eder. Nedeni ise Tzaritzin şehrinde bulunmayan Stalin ve Voroşilov'un büyük ihtimalle Salsk kentine yakın oluşu ve saldırı planları içinde olduğu. Zırhlı tren en azından olası bu birliği biraz yorup karşı hücumu geciktirecektir.

Aynı zamanda Denikin'in birliklerinin bir kısmı Ekaterinburg saldırısı için oldukça yorgun. Zinde olanlar ayrılarak kente tüm gücüyle hücum edecek. Bu kentin alınması olmazsa olmazı bu tarihte.

Terek kozaklarının bir bölümü Don bölgesiyle irtibata geçip demiryolu hattını boylu boyunca ele geçirme peşinde.

Resimde görüldüğü üzere muhtemelen Sibirya oyuncusu Tzaritzyn kuzeyindeki bölgeyi ele geçirmiş fakat askeri kontrolü sağlayamamış çünkü bolşevik kontrolünde gözüküyor. O yüzden Fitzkhelaurov tümenini oraya kaydırdım, belki bir sıkıştırma olabilir.

Resimlerini koymadığım bölümde Sibiryanın Çekoslovak lejyonu Samara'yı ele geçirmiş ve Kazan'a doğru ilerlemekte. Kazan'ın kontrolünün sağlanması sounucu oluşacak durum Çarın altınlarının Sibiryalıların eline geçmesi demek. Şu an için diğer oyuncunun performasından memnunum, umarım öyle devam eder.   ;)
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2013, 21:58:57 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2013, 23:37:07 »
Güzel ve öğretici bir bölüm. Zırhlı trenlerin tek başlarına kullanılabildiğini bilmiyordum.

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Ağustos 2013, 23:50:45 »
Ben kullanıyordum ama YZ trenlerin yollarında çoktan yuvalandığı için efektif kullanamıyordum ;D .

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2013, 00:08:33 »
Save dosyası şu an geldi. Şu iki resmi göndereyim zaten hikaye formatında değil. Demin bahsettiğim Kuban Kozakları demiryolu hattına başarılı bir şekilde zarar vermiş fakat zırhlı trenlerden biri hiç ilerlememiş bu çok kötü oldu. Tahminen rakip partizan birlikleri oluşturdu Tzaritzin ve Salsk demiryolu hattında. Özellikle 4. tur olduğu için bu makul. Bunu zaten 'Regional Policy' bölümünden yapıyor. Ayrıca Stalin ve Voroşilov belirdi. Bu çok tehlikeli ki demiryolu hattıyla Salsk'a bir an evvel ulaşabilir, Bu Denikin'i daha Ekaterinodar'ı ele geçirmeden riskli duruma sokar.
Genel olarak zırhlı trenlerin 'bölgeyi kontrol etme' puanları yüksek olduğu için tek tren yetebilir. Süvarilerin de bu puanı yüksek fakat zırhlı tren kadar değil. Terek süvarilerinden  2 birim kullandım o yüzden.