Gönderen Konu: Civil War 2  (Okunma sayısı 2419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Civil War 2
« : 30 Temmuz 2013, 14:35:13 »
Daha evvel kısa bir hikayesini yazıp tanıttığım 'Ageod American Civil War' http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=31020.0 oyununun ikinci versiyonu yakın zamanda çıkmak üzere. Proje itibari ile daha büyük kaynakların ayrıldığı oyundan yeni resim ve videolar yayınlandı. Ageod oyunlarını tarihsel detay ve oynanış olarak merak edenler için bu oyundan başlanmasını öneririm. Özellikle Amerikan iç savaşını operasyonel boyutta merak edenler için.

http://www.youtube.com/v/l-IIfaKb_JE&fs=1&wmode=transparent

İlave videolar:
http://www.ageod-forum.com/showthread.php?30797-Ageod-s-Civil-War-II-from-Historicon&p=280830#post280830

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Ynt: Civil War 2
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2013, 14:42:15 »
For Dixeyyyy!

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2013, 01:35:45 »
ACW anladığım kadarı ile AGEOD'un en çok oynanan oyunu. Ben PON, RUS, AJE, ROP oynadım. Ancak ACW görüntü olarak bana çok karışık geldi. Bu yeni çıkanını mutlaka deneyeceğim. Harita göze çok daha hoş geliyor.  tbrk*

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2013, 01:42:01 »
Becerebilsem oynarım.Geçen yıl PON'u hiçbir şey anlamadan silmiştim. :P

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2013, 02:07:12 »
ACW aynı zamanda en fazla tarihsel detayı olan ve Age motorunu hiyerarşik bazda en mantıklı kullanan oyunuydu. Hala o konuda misal Rus geride çünkü 18 ve 19 yy ordu hiyerarşisi daha uygun kodlanmıştı gerek ROP ve ACW olsun, özellikle 'Command points' bazında. İlk oyunu 6 sene boyunca yamalarla desteklendiği ve bu oyun sıfırdan yaratılmadığından dolayı büyük umut vadediyor. En az EU4 ve Total War serileri kadar bekliyorum, hatta daha fazla.  ;)

PON karışık olmasının ötesinde direk Ageod oyunlarından soğutan durumu var ilk başlayan için, sadece tur süreleri ile ilgili değil. Fakat sisteme alışıldığı zaman(PON hariç) tüm ageod oyunları zorlanmadan oynanır.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2013, 02:09:18 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2013, 02:11:18 »
Ben orduları hareket ettiremedim bile. :(
AJE indirdim bir hevesle onda da oyunun açılması, tur geçişleri falan ibretlikti. :B Biraz gameplay izleyim bari.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2013, 02:30:21 »
AJE nispeten kolay aslında hiyerarşi detayı yok. Tam o oyunu bilmiyorum fakat oyun ayarları ile ilgili bir rehber hazırlamıştım, AJE içinde uygun olabilir.
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29759.0

Çevrimdışı halhas

• Sekban
  • *
  • "Abarti-Kutluk-EndaxL"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2013, 22:36:11 »
Bu oyunu becerememiştim kavrayınca güzel olur elbet.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2014, 21:04:25 »
Oyunu satın aldım. Tahmin ettiğim kadar zevkli bir oyun olmuş. 20-30 turn oynadım. Neredeyse tüm orduyu kurmak. Tüm hiyerarşiyi belirlemek. Savaşı an ve an yaşadığın hissini yaratıyor. Biraz tecrübe kazanayım forumda ilgiyi arttırmak için hikaye de yazabilirim. Bu oyun da PON da yaptıkları kadar reklam yapsalardı çok daha iyi bir satış rakamı yakalarlardı diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Temmuz 2014, 23:28:00 »
Çok iyi olur hikaye bende oyunu alana kadar tanımış olurum. YZ ile çözdükten sonra PBEM kısmı baya zevkli oluyor. Diğer çıkacak AGEOD oyunu tamamlansın beraber oynarız. İlk oyunda 1861'deki Kuzeyin komutanlık yetersizliği ve dağınık hiyerarşi iyi yansıtılmıştı. Sıfırdan ordu oluşturmak zevkliydi ki genel işleyiş üzerine de ekleme yapmışlardır.

Reklamı fazla yapamadılar hem genel oyuncu kitlesi daha çok uzun dönem strateji oyunları arayışında (PON dönemi gibi) birde savaş oyunları daha az revaçta. Bir etken de dağıtımcı değiştirmesi fakat başlıca sebep lokal firmaların ürün pazarlanmasındaki klasik problemler. Yine de AGEOD oyunları bilinir ve umarım daha fazla kitleye ulaşır. Saygı duyduğum firmaların başında gelir.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2014, 23:29:05 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Temmuz 2014, 00:22:44 »
Evet kuzey ile oyuna başladım ve tam bir karmaşa vardı. Önemli komutanların hiçbirini değerlendiremediği mi fark ettim. PBEM oynamayı çok isterim. Daha önce böyle çoklu oyuncu tecrübem olmamıştı. Hatta resimleri burada paylaşırız. İlk oyunumdan son durum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Temmuz 2014, 16:12:48 »
İlk oyunda nehirler ve ufak şehirler bazen belli olmuyordu. Lider portrelerinin kutularıda iyi olmuş. Uzaktan bakışta bile bilgi veriyor. Eskiden ikmal haritası açıldığında düşmanın ikmal miktarı az çok belli oluyordu. Şu an öyle bir şey yok sanırım. (RUS GOLD'da da bu şekilde bir grafik olacak.)

YZ Richmond savunması için Beauregard'ı seçmiş. Oldukça uygun. Pbem oynadığım zaman rakip bir de Jackson'u kullanmıştı. Yüksek saldırı gücüne rağmen genelde doğu eyaletlerinde Kuzey zorlanabiliyor. Missisipi nehri boyunca nehir savaşları oluyormu? Batı eyaletleri nasıl H. Grant neler yapıyor?

Bana göre bu oyunda Richmond düşmek üzere.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Temmuz 2014, 19:06:10 »
Richmond da oldukça fazla adam kaybettim.  Üst üste yenilgiler sonrasında, asker sayımın ve ikmal sıkıntısı yaşamamamın avantajını kullandım ve şehri ele geçirmek üzere kuşattım. Batıda sürekli küçük çatışmalar oluyor. Oraya şimdilik çok önem veremedim. Orta Amerika'dan Grant'ı getiremedim. Daha yeni yeni onun komutasında birlik oluşturabildim ve ilerliyorum.

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Temmuz 2014, 19:07:23 »
AAR istiyoruz.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Temmuz 2014, 19:41:40 »
Richmond alındıktan sonra başkent güneye taşındı mı? Ulusal moral çok kaybettiler mi? AAR olsa çok iyi olur.  :)
Yeni kart sistemi getirilmiş onu da merak ediyorum.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 08 Temmuz 2014, 19:55:26 »
Moralleri 110dan 54e düştü. Başkentleri güneye ama yakın sayılabilecek bir yere taşındı.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Temmuz 2014, 20:43:20 »
Baya düşmüş. Bu script ve event bölümünden ayarlanabilir. Ona bir bakayim. Eğer 2. başkent olarak New Orleans başta belirlenmiş olsa idi bu kadar düşmezdi sanıyorum. Daha little Rock gibi merkezi bölgeler ele geçirilmediği için ve eğer savunma gücü varsa hala varsa devam et derim.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Temmuz 2014, 20:53:42 »
Baya savunma gücü var. Hatta gerçek manada hiçbir büyük savaşı kazanamadım. Moral zaferi kazanana veya önemli şehirleri alana kadar devam etmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Temmuz 2014, 21:36:08 »
Moral çok düştüğü vakit ikmal konusunda sıkıntılar yaşayabilir Güney. Kuzeyin güney eyaletlerinde Avrupa ticaretini durdurmak adına çok güçlü bir donanması ayrıca büyük bir problem olabilir. Benim dikkatimi çeken Rusya'daki iç savaşta Tuhaçevski'nin "hızlı hücumunda" köylerin  bir şekilde el değiştirmesi sonucu savaş esirlerine silah verilip 1-2 gün içerisinde cepheye gönderilmesi. Bu açıdan Amerikan devrimi öncesi 17 yy. da da bu tür emareler görülüyor bu kıtada. Burda biriktirilen savaş esirleri nasıl kullanıldı bilemiyorum. Fakat bir şekilde asker kaçaklarını da hesaba katarak cohesion düşmesi doğal olabilir.

Normalde Güneyin dönem itibari ile 'doğal başkent' seçtiği bölge  kaybedildikten sonra tekrar kazanılması aynı moral seviyesinin kazanılmasını belki sağlamalı. Oyunda belki öyledir.