Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 30878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #80 : 23 Nisan 2013, 15:21:16 »
Ya sonuçta o hadiste müslümanların bir gün kostantinopolisi alacağını diyor.O şehrin bir islam şehri olacağını diyor.Sizin mantığınızdan düşünülürse bizanslılarda fethetmiş orayı o zaman o komutan da onlar oluyor  :B  :fpalm:

Edit:Liseye gidiyorum  ;)

Biz sana ilkokullu demedik, akıl yaşın ilkokullu seviyesinde dedik. Ayrıca Bizanslı diye bir ırk yoktur.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 23 Nisan 2013, 15:22:04 »
İstanbul'un yağmalanmasının usule uygun diye hatırlıyorum, yanılıyor da olabilirim. Bizans eski ihtişamından çok çok uzak olsa da, Haçlıların yağmasıyla en büyük zenginliklerini seneler önce kaybetse de, İstanbul hala yağma için çekici bir yerdi ki askerlerin de en büyük motivasyonlarından biriydi bu. :P İstanbul o zamanlar hakikaten çok güçlü savunması olan ve kuşatmaya her daim hazır olan bir şehir. Öyle bir şehrin düşmesi için yapılıp yapılabilecek en mantıklı taktikler uygulanmıştır, zaten topların büyüklüğü ve kullanımı devrim yaratmıştır. 3000-4000 sayısını da birçok yerde gördüm ama bana hiç mi hiç mantıklı gelmedi. Her an kuşatmaya hazır ve Haçlı yağmasından sonra azalmış olsa da az olmayan nüfusu düşünüldüğünde bana çok mantıksız geliyor. Sanırsam 1453'de Roger Crowley 7000 civarı diyordu ama bu da bence az, çünkü zaten 3000'den fazlası dışarıdan gelen yardım, bir senedir savaşta olan Bizans'ın o kadar az askeri olması hiç mantıklı değil. (7000'den tam emin değilim, o civar diyeyim) Niye başarısız bir kuşatma olsun ki?

@Awake, Köylülerle empati yapman çok hoş ama o dönemin olayı o. Etik lafına takılmanı da anlamadım, sen şimdi "bu ne ya, insanlar ölüyor, savunmasız köylüler ölüyor" diye düşünürken o dönemin halkları bile senden daha rahat kabullenmiştir durumu. Öyle büyük bir şey olur ki bütün dünya konuşur, devlet liderleri arasında malzeme olur, savaş bahanesi olur vs. Bunlar istisnadır ve o dönemde bile tepki çekmiştir. Ama çıkıp da o devirde, savaş çağında normal olan bir şeye -kızacaksın ama- duygusal yorum getirirsen hem yanlış hem de komik olursun.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 23 Nisan 2013, 15:23:55 »
Bu arada beyler Hadislerin çoğunun da gerçek olmadığını biliyorsunuzdur zaten. Mfenerciğim, Fatih Sultan Mehmet Han veya önceki Müslüman liderler askerlerine moral vermek için böyle bir hadis olduğunu ileri sürmüş olabilir ki gayet de muhtemel.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 23 Nisan 2013, 15:25:12 »
Biz sana ilkokullu demedik, akıl yaşın ilkokullu seviyesinde dedik. Ayrıca Bizanslı diye bir ırk yoktur.

3-4tür sana cevap vermiyorum lafın altında kaldığımı zannetme,seviyene düşmüyorum bil yani.

Bu arada beyler Hadislerin çoğunun da gerçek olmadığını biliyorsunuzdur zaten. Mfenerciğim, Fatih Sultan Mehmet Han veya önceki Müslüman liderler askerlerine moral vermek için böyle bir hadis olduğunu ileri sürmüş olabilir ki gayet de muhtemel.

Sen hadisi şerifi uyduruk mu diyorsun?ALLAHU EKBER

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Nisan 2013, 15:26:27 »
Arkadaşım, Bizans kuvvetleri, İtalyan yardımıyla birlikte 7000 kişi. Ayrıca kale savunması yapıyorsun, 7 bin asker yeter de artar bile. yettiği de zaten görüldü. Yaklaşık 40 gün, Osmanlıyı mahvettiler. Fatih'in morali çöktü vs. Ayrıca bir de şehrin yerlileri var. Ama bunlar da pek etkili değil. En fazla hamallık gerektiren şeyleri yaparlar vs.

Hadis uyduruk değil mübarekler. Şahitlerim var.

Bana Allahu Akbar demeyin. Şunu hatırlayıp duruyorum. :D

http://www.youtube.com/v/q6zW1ctlP0w&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:27:05 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 23 Nisan 2013, 15:28:31 »
Arkadaşım, Bizans kuvvetleri, İtalyan yardımıyla birlikte 7000 kişi. Ayrıca kale savunması yapıyorsun, 7 bin asker yeter de artar bile. yettiği de zaten görüldü.

Arkadaşım, yetmiyor işte, yetmediği de görüldü.

Fatih'in morali çöktü vs.

Wut? :P

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 23 Nisan 2013, 15:29:13 »
3-4tür sana cevap vermiyorum lafın altında kaldığımı zannetme,seviyene düşmüyorum bil yani.
Sen hadisi şerifi uyduruk mu diyorsun?ALLAHU EKBER

Sen kendini seviyeli mi sanıyorsun gerçekten ?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 23 Nisan 2013, 15:31:51 »
Sana arkadaşım demiyorum bundan sonra.

Sen Fatih'in güle oynaya, sezercik gibi aldığını mı sanıyorsun İstanbul'u. Bir ara kendini ergenler gibi çadırına kapattı. Dini bir lider mi ne gidip yanına cesaretlendirdi onu. Daha sonra da gemileri karadan yürütmeyi akıl etti ve İstanbul'u fethettiler Allahü Teala'nın izniyle inşallah

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 23 Nisan 2013, 15:32:56 »
Sana arkadaşım demiyorum bundan sonra.

Sen Fatih'in güle oynaya, sezercik gibi aldığını mı sanıyorsun İstanbul'u. Bir ara kendini ergenler gibi çadırına kapattı. Dini bir lider mi ne gidip yanına cesaretlendirdi onu. Daha sonra da gemileri karadan yürütmeyi akıl etti ve İstanbul'u fethettiler Allahü Teala'nın izniyle inşallah

FETİH 1453'E GÖNDERME YAPTI!

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:33:53 Gönderen: mindless zombie »

Çevrimdışı erkanhan

• Sipahi
  • *
  • “Europa Universalis IV”
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 23 Nisan 2013, 15:33:06 »
Türk gibi ırk yok Ecdadını bu kadar sevmeyen bir ırk hayatımda görmedim... Yabancıların böyle bir tarihi olsa kollarlar sahip çıkarlar filmini çekerler yüceltirler.
Herkes zaten eleştirmen doğmuş bir kaç bilgi okumuş konunun profesyöneli gibi konuşuyor.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:36:46 Gönderen: erkanhan »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 23 Nisan 2013, 15:35:41 »
FETİH 1453'E GÖNDERME YAPTI!

Aman o filmi buna izletme. Ben bile saçmalığa dayanamayıp başında kapatacaktım. Sadece araplar kendi dilinde konuşuyor, İtalyanlar, Bizanslılar filan hep Türkçe konuşuyor. Ayrıca Bizanslı kadınları da açık saçık giydirmişler, İlber Hoca bile kızdı. Onlar da dini farklı olmasına rağmen dindarlar ve örtünüyorlar. Onları öyle göstermek saçma olmuş diye.

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 23 Nisan 2013, 15:35:58 »
Al işte :(. Karşim eskiden konular kilitlenince, mesajlar silinice yönetime laf ederdik :(. Şuraya bakınca adamlar haklı lan diyom böyle zeka küpleri varken konular kilitlenmeli mesajlar silinmeli.

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 23 Nisan 2013, 15:36:36 »
Türk gibi ırk yok Ecdadını bu kadar sevmeyen bir ırk hayatımda görmedim... Yabancıların böyle bir tarihi olsa kollarlar sahip çıkarlar filmini çekerler yüceltirler.

İlkokul tarih kitabını biraz kapa istersen.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 23 Nisan 2013, 15:36:52 »
SAVAŞ TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ MOHAÇ'TIR BİLMEYENLER AKLA MUHTAÇTIR.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 23 Nisan 2013, 15:39:11 »
SAVAŞ TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ MOHAÇ'TIR BİLMEYENLER AKLA MUHTAÇTIR.
Hadi canım sende. Yok daha neler. Şaka değil mi? Şaka de. Ne olur de. Şaka?

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 23 Nisan 2013, 15:39:27 »
@Awake, Köylülerle empati yapman çok hoş ama o dönemin olayı o. Etik lafına takılmanı da anlamadım, sen şimdi "bu ne ya, insanlar ölüyor, savunmasız köylüler ölüyor" diye düşünürken o dönemin halkları bile senden daha rahat kabullenmiştir durumu. Öyle büyük bir şey olur ki bütün dünya konuşur, devlet liderleri arasında malzeme olur, savaş bahanesi olur vs. Bunlar istisnadır ve o dönemde bile tepki çekmiştir. Ama çıkıp da o devirde, savaş çağında normal olan bir şeye -kızacaksın ama- duygusal yorum getirirsen hem yanlış hem de komik olursun.

Yine mi bamya?

O dönemde halkın büyük bir kısmı köylü, barbarlardan, yağmacılardan kendilerini korumak istemeleri sonucu Feodalite sistemi başlıyor. Bu köylüler durumu kabulleniyor nasıl diyebilirsin sen? Kaç köylünün görüşünü aldın acaba? Tarih sayfalarında yazanlar köylülerin söyledikleri değil kralların, generallerin söyledikleridir.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 23 Nisan 2013, 15:41:05 »

Yine mi bamya?

O dönemde halkın büyük bir kısmı köylü, barbarlardan, yağmacılardan kendilerini korumak istemeleri sonucu Feodalite sistemi başlıyor. Bu köylüler durumu kabulleniyor nasıl diyebilirsin sen? Kaç köylünün görüşünü aldın acaba? Tarih sayfalarında yazanlar köylülerin söyledikleri değil kralların, generallerin söyledikleridir.
Bahsettiğin barbarlar da bugünün modernleri halkları yalnız :D

Çevrimdışı erkanhan

• Sipahi
  • *
  • “Europa Universalis IV”
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 23 Nisan 2013, 15:41:10 »
Hadi canım sende. Yok daha neler. Şaka değil mi? Şaka de. Ne olur de. Şaka?

Bilmediğin konuda alay etmen seni mutlu hissettiriyor ? Yani bi düşününce her yerde böylesin.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 23 Nisan 2013, 15:42:13 »
Bahsettiğin barbarlar da bugünün modernleri halkları yalnız :D

Avrupa halkı barbar olamaz diye bir kaidemi belirtmiştim ben?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 23 Nisan 2013, 15:43:47 »
Bilmediğin konuda alay etmen seni mutlu hissettiriyor ? Yani bi düşününce her yerde böylesin.
Bilmediğim konu?

Yüzlerce yıl, hem Türkler hem de Moğollar tarafından kullanılan bir taktiği, Aptal bir macar kralına uygulamanın neresi savaşların en büyüğü? Bak EN BÜYÜĞÜ diyorum. Eğer övülecek biri varsa, bu taktiği ilk kullanan kişidir.

Avrupa halkı barbar olamaz diye bir kaidemi belirtmiştim ben?
Herkesin yağmacı olduğunu da belirtirsen konu kapanacak da kabul edemiyorsun. Tamam doğru değil ama yapılıyor ve yapıldı. Hikayenin sonu.(mu acaba?)