Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 28326 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #40 : 23 Nisan 2013, 14:19:05 »
Yağmayı haklı çıkartmaya çalışan ne kadar çok insan varmış. Çok Mount & Blade oynamışsınız siz. İnsan öldürmeyi yasaklayan dinlerin zirve noktasından bahsediyoruz. Etik diyorsunuz hala.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 23 Nisan 2013, 14:21:46 »
@Awake, Doğru olan bu, çoğunlukça kabul edilen diye değil de çok açık bir kesinlik olduğu için doğru olan dönemin etiğine göre değerlendirmek.

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 23 Nisan 2013, 14:22:03 »
Kimse yağmayı haklı çıkartmıyor. Kıyafet örneğindende yola çıkılabileceği gibi bu durum o dönem için gayet normaldir. Sen bunu günümüz bakış açısıyla sorgulayamazsın. Şuan yaptığımız hareketlerde gelecekteki nesillere ilginç gelecektir.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 23 Nisan 2013, 14:22:52 »
Yağmayı haklı çıkartmaya çalışan ne kadar çok insan varmış. Çok Mount & Blade oynamışsınız siz. İnsan öldürmeyi yasaklayan dinlerin zirve noktasından bahsediyoruz. Etik diyorsunuz hala.

Ulan günümüzde insan hakları vs. olmasaydı bütün dünya ırkçı olsaydı sen de ırkçı olacaktın ne konuşuyorsun?

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 23 Nisan 2013, 14:26:00 »
Ben yağmayı haklı çıkartıyorum. Özellikle göçebe olan milletler pek tabii ki de yağma yapacak. Her yıl, her ay, her gün savaş olan bir dünyada kan dökülmesine, bir sürü insanın ölmesine veya yağmaya karşı çıkmanın tek açıklaması, tarihi 21. yüzyıl zihniyetiyle yorumlamadır.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 23 Nisan 2013, 14:26:30 »
Evet. İkta sistemini ilk uygulayan, beğenmedikleri Selçuklu İmparatorluğuymuş. Hani şu, vakıflar kurarak, akıllı çocukların alınıp, giydirilip kuşatılıp, aklanıp paklanıp adam gibi bir okula götürülüp, adam gibi bir eğitim verip, cebinden bir kuruş bile para çıkmasına izin verilmeyip her şeyini karşılayıp, üstüne bir de harçlık verip, yıllarca eğitim verdikten sonra yeteneklerine göre mesleklere yönlendirip, bir ömür takip eden Selçuklular. Hani ülkenin 4 bir yanına kervansaraylar kurup, tüccarların bedavaya yemek yemesini, içmesini, konaklamasını karşılayan, kervanları saldırıya uğradığında, tüccarın zararını hazinesinden karşılayan Selçuklular. Hani şu, zekat vermek isteyenin, 4 bir tarafa atlı yolladığı, imarethanelerin baya bir olduğu Selçuklu. Hani şu, zenginlerin bağış yapmaktan çekinmediği Selçuklu.

Atıp tutmadan, küçük göstermeye çalışmadan önce öğrenin biraz. Bir de adamlar bunları Orta Çağda yaptılar. O
zamanlarda Avrupa'da cadı diye kadınları yakıp duruyorlardı.

@Awakening, haklı çıkarmaya çalışmıyoruz, o dönemde normal kabul ediliyordu diyoruz.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 23 Nisan 2013, 14:27:06 »
Yağma yapan tek toplumlar göçebe toplumlar demedim zaten, ama yağma kavramını dünyaya öğreten toplumlar bir yerden bir yere göç eden toplumlardır. Ha Türkler ha Vizigotlar fark etmez.

Beni devletler ve orduları bağlamıyor, yağma o dönemde dahi katledilen köylüler için "ETİK" bir şey olamaz. Saçmalığın daniskasıdır bu dediğiniz. Ha dönemin devletlerini sadece ordulardan oluşuyor zannediyorsanız bilemeyeceğim..

Ulan günümüzde insan hakları vs. olmasaydı bütün dünya ırkçı olsaydı sen de ırkçı olacaktın ne konuşuyorsun?

Sen ne saçmalıyorsun?

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 23 Nisan 2013, 14:28:49 »
Sizin konunuz değişmiş ama Moğol askerlerinin 1 ayı aşkın bir süre sadece kımız ile yaşayabildiklerini duymuştum History Channel'da.
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 23 Nisan 2013, 14:28:52 »
Genel olarak diyorum. Ama hiç değilse Moğollar gibi istisnasız her şeyi yok etmemişler.

Timur var Türklerde bunun en büyük örneği. Eziyor, kesip biçiyor, yakıyor, yıkıyor... Kellelerinden kuleler yaptırıyor ama sefere devam ettiğinde, korkudan, önündeki 5-6 kale savaşmadan teslim olup ganimet veriyor. Amaç korku salmak aslında.

Bu arada, evet dönemine göre daha insancıllar Loki. Ayrıca İstanbul'u 3 gün yağmalamalarının nedeni, Bizans İmparatorunun inat edip teslim olmaması. Teslim olsalardı, yasalar gereği asker yağmalayamazdı. Kılıç zoruyla alınan şehirde, askerin yağma hakkı vardır.(Ayrıca Ayasofya'dan bir mozaik söken askeri, Fatih'in herkesin ortasında kırbaçlattığını unutma :) )

Selçukluyu ve Osmanlıyı itin gözüne sokmanın anlamı yok. Ben de sevmem ama git biraz araştır be güzel kardeşim. Batıda adamlar akıl hastalarını kırbaçlayarak, soylulara eğlence tertip ederken, Türkler müzik ve şelale sesi dinleterek, tedavi etmeye çalışıyorlardı. Ayrıca Selçuklu'nun ve Osmanlı'nın vakıf sistemini biraz araştır da ağzın açık kalsın.

Kimseyi aşağıladım yok. Selçukluları ve Türk devletlerini bana öğretmeyin lütfen. Osmanlı hakkında Orta Asya ve Selçuklular kadar bilgili değilim ama gereksiz yere batıya sövmenin anlamı yok. Zaten 2 senedir Orta Asyanın içindeyim Moğollar mı Osmanlılar mı dersen. Moğolları seçerdim tartışmasız. Nedenini merak ediyorsan Uygurları araştırmanı öneririm bakalım kim barbarmış kim değilmiş.

Ben gereksiz yere yağmaya karşıyım hatta yağma yapılmasına karşıyım. Ancak kıyım konusunda görüşlerimiz ayrı açık konuşayım eğer bir halkı bir yerden göç ettirmek ve kendim yerleşmek istiyorsam ilk girdiğim bölgede orduya halkı öldürmesini emrederim. Neden diyeceksin basit örnekler vereceğim

1.) Ermeniler yüzünden göç eden Azeriler.
2.) İsrail yüzünden muazzam derecede göç eden Filistinliler.
3.) Çinliler yüzünden çevre ülkelere göç eden Uygurlar.

Şimdi gelelim bu 3 örneğin getirdiği artılara.

1.) Ermeniler Azerileri nefret ettikleri için doğramadı korku salmak için doğradı böylece işgal ettikleri bölgede doğru düzgün Azeri kalmayacaktı ( BAŞARDILAR )

2.) İsrail ordusunun içerisinde ki Dürzileri Arapların üzerine saldı köyleri ortadan kaldırdılar , bu korku bütün Filistini kapladı ve normalde bir kaç milyon olan Filistinlinin 4/3'ü Filistini terk etti. Ürdün'de bol miktarda var. ( İsrail BAŞARILI OLDU )

3.) Çin'e 3 yerden enerji akışı sağlanır , 1.) İran yolu ile 2.) Rusya ile 3.) Uygur bölgesi üzerinden Kazakistan yolu ile.

Çin Rusya'ya bağımlı olmak istemiyor. İran'a muhtaç kalmak istemiyor çünkü donanması NATO ile başa çıkacak güçte değil Pasifik Ticaretini NATO kontrol ettiğine göre. İran'dan gelen enerjiyi anında keserler.

Tek seçenek Kazakistan var ancak Uygurluların ayaklanması durumunda bu bölgeden gelecek akışta kesilmiş oluyor ( Başardılar mı ? Bölgede eskiden %20 Çinli var iken bugün %80'i Çinli Uygurluların büyük kısmı çevre ülkelere göç etti kalanlar ise Çin hükumetinin yoğun göç politikaları sonucu Çinlileşti , kısacası kısmen BAŞARILI olundu diyebiliriz )

Şimdi bu sonuçlara bakınca geçmişte yapılan kıyımların neden yapıldığı sonucuna varmak mümkün oluyor. Bu durumda aşırı duygusal insanların devlet yönetemeyeceğini bize kanıtladığın için bir kez daha teşekkür ediyoruz sana Kayserili pastırmam benim  :bow12: Seviyorum seni ama çok duygusalsın bea.

(aç/kapa)

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 23 Nisan 2013, 14:31:16 »
Duygusallıkla alakası yok, devlet yönetmekle tarla ekmek aynı şey değil.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 23 Nisan 2013, 14:32:03 »
Duygusallıkla alakası yok, devlet yönetmekle tarla ekmek aynı şey değil.

O zaman bir zahmet ikisi arasındaki farkı öğrenip gel.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 23 Nisan 2013, 14:33:30 »
O zaman bir zahmet ikisi arasındaki farkı öğrenip gel.

Önce sen o dönemin kahraman ordular ve generallerden oluşmadığını öğrenirsen neden olmasın ^-^

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 23 Nisan 2013, 14:34:18 »
Moğollar ile Uygurlar arasındaki fark, Mozambik ile İsviçre arasındaki fark gibi açıktır. Moğolları Osmanlıya tercih etmeni anlayamadım. İki devleti de "Devlet" yapan Türkler zaten. Moğolların nereye kadar götürebileceği de Altın Orda'dan belli işte.

Batıya sövmenin de gereği yok Osmanlı'ya sövmenin de. Ama Uygurlara acayip hayranım. Et yemenin yasak olduğu, savaşmanın yasak olduğu bir devlet. Türklerden nasıl böyle bir Devlet çıktı? Hep merak ederim. Dinlerini nasıl değiştirdiler?

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 23 Nisan 2013, 14:34:48 »
Tarih hakkında zerre bilgisi olmayan bir insan bile Yakın Çağ ve öncesinde savaşla alınan bir bölgeyi ordunun yağmalamasından daha doğal bir şey olmadığını bilir. Awakening olaya biraz(?) duygularıyla yaklaşıyor herhalde.
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 23 Nisan 2013, 14:37:53 »
Allahuekber. Tövbe yarabbi bismillahirrahmanirrahim. İmana geldim.

Diyorum ki ordular ve orduların başındakiler beni ilgilendirmiyor. Onlar için normal olan şey köylüler için normal olmak zorunda mı? Katledilen, tecavüz edilen ordular değil köylülerdir. Tıpkı bu günkü bir firmadan 1500 kadar işçinin çıkarılması gibi bir olay. İşçiler için kabul edilemez, ancak iş veren için kabul edilebilir.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 14:38:20 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 23 Nisan 2013, 14:41:37 »
Allahuekber. Tövbe yarabbi bismillahirrahmanirrahim. İmana geldim.

Diyorum ki ordular ve orduların başındakiler beni ilgilendirmiyor. Onlar için normal olan şey köylüler için normal olmak zorunda mı? Katledilen, tecavüz edilen ordular değil köylülerdir. Tıpkı bu günkü bir firmadan 1500 kadar işçinin çıkarılması gibi bir olay. İşçiler için kabul edilemez, ancak iş veren için kabul edilebilir.
Aslında ilk katledilen ordulardır da neyse ;D

Bak, kimse demiyor ki, "Oh iyi olmuş, gebertsinler, kessinler, biçsinler, kanlarını da içsinler!" diye. O dönemde normaldi diyorlar. Mesela Moğollar, Çin'i yağmaladı. Ama yenen Çin olsaydı yine aynı şeyi yapardı. İnsani yönden bakıyorsan şöyle bak, savaşmanın kendisi Etik değil zaten. Savaşmanın iki amacı var, üstünlük kurmak ve zenginleşmek. Yani her türlü ganimet toplayacaksın. Hem toprak hem de para.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 23 Nisan 2013, 14:43:59 »
Tamamda öyle bir konuşuyorsunuz ki dışarıdan gören insan o dönemde milletin onları yağmalamaya gelenleri kucakla karşıladığını zanneder.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 23 Nisan 2013, 14:47:08 »
Moğolların nereye kadar götürebileceği de Altın Orda'dan belli işte.

Sübedey geri çağrılmasaydı Paris'te olurdu bugün o devlet. Küçümsemeyin Moğolları gözünüzde.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 23 Nisan 2013, 14:49:20 »
Sübedey geri çağrılmasaydı Paris'te olurdu bugün o devlet. Küçümsemeyin Moğolları gözünüzde.
Atilla Roma'ya kadar gitti ne oldu? Subutay'ı biliyorum. Cengiz Han öldüğünde geri çağrılmıştı herhalde değil mi?

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 23 Nisan 2013, 14:50:17 »
İstanbul 3 gün yağmalanmamış 1 gün yağmalandıktan sonra fatih yağmanın çok sert olduğunu düşünüp(askerler evlerin tuğlalarını bile alıyorlarmış  :B) yağmayı bitirmiş.