Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 29798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #260 : 20 Aralık 2016, 12:26:35 »
Bana kalırsa Cengiz Han tartışmasız bir şekilde dünya tarihinin gördüğü en büyük komutandır. Yendiği devletler, ordular, işgal ettiği şehirler, lojistik imkanlar, psikolojik faktörler, stratejik ve taktiksel deha vs hepsini bir araya koyarak bu sonuca ulaşıyorum. Hannibal de elbette büyük bir komutan ama bir Cengiz Han değil. Sezar ise benim sıralamamda baya bir gerilerde kalır, fazla abartılan bir komutan olduğunu düşünüyorum. Cengiz Han Real Madrid'dir, Barcelona'dır; Sezar ise olsa olsa Inter'dir.

Cengizhanin onun icin gerekirse hayatini bile verecek 4 Türk komutani olmasa ne yapardi bilmiyorum.  Cengizhan cok iyi bir devlet adami olabilir ama askeri zaferlerinin sadece kendisi basarmis gibi gosterilmesini oldukca yanlis buluyorum.

Sezara gelince kendisi iyi savasabilen biri degildir. Ama askeri zekasıni ve donemin teknolojisini cok iyi kullanmistir. Mesela ilk antipersonal oarak adlandirilan silahları kullanan ilk komutandir. Ne kadar ilkel silahlar olsalarda gergovia muharebesinde savasin kaderini degistirmis.

Sezarin bu savasi benim en hayran oldugum savasidir. Savasta hem kusatan tarafken hemde kusatilan tarafta olmustur. Savasta sehre kacan galya ordusunu direk saldirmak yerine aclikla sinamak icin sehrin etrafina kendi duvarini ordurtmus. Ardindan destek kuvvet gelirse diye roma ordusunun arkasinada duvar ordurmus. Bu savasin buyuk bir kisminida kendisi duvardaki kulelerden birinde yuksekten yonetmistir.

Savasin belgeselide vardi arastirirsaniz bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #261 : 20 Aralık 2016, 21:30:07 »
Cengiz Han'ın komutanları varsa öbürlerinin de var. Başkomutan kimse, zafer de ona yazılır. Mourinho'nun elinde iyi bir kadro olmasa hiçbir şey yapamazdı demek gibi sığ bir ifade bu.

Ayrıca dediğin muharebe Gergovia değil muhtemelen Alesia'dır. Sezar aşırı temkinliliği nedeniyle kaçırdığı fırsatlarla tanınan bir komutandır.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #262 : 21 Aralık 2016, 00:57:09 »
Cengiz Han'ın komutanları varsa öbürlerinin de var. Başkomutan kimse, zafer de ona yazılır. Mourinho'nun elinde iyi bir kadro olmasa hiçbir şey yapamazdı demek gibi sığ bir ifade bu.

Ayrıca dediğin muharebe Gergovia değil muhtemelen Alesia'dır. Sezar aşırı temkinliliği nedeniyle kaçırdığı fırsatlarla tanınan bir komutandır.

Hayır demeye çalıştığım Cengizhan ne kadar iyi bir devlet adamıysa elindede en az o kadar iyi 4 tane Türk komutanı vardı. Her devlet adamının komutanları olur evet ama biri vardır Mustafa Kemal paşa gibidir. Biri vardır Çanakkale savaşındaki İngiliz komutanlar gibidir.(ne alaka diyen olursa biraz araştırsın)

Muharebenin ismini yanlış hatırlıyor olabilirim. Evet dediğin doğru. Acımasız olduğu kadarda temkinli bir insandı.

Aslında bizim tartışmamızdaki asıl sorun donemler arasındaki tyaklaşık 1300 yıldan kaynaklı. Sezar dönemi daha süvarinin değerinin tam olarak anlaşılmadığı dönemlerdir. Cengizhanın Dünyanın 4/2.8 ini fethetmesinde ki en önemli unsur ordunun süvariden ve atlı okçudan oluşuyor olması. Oysa sezar donemi piyadelerin ve az sayıda süvarilerin savaşından oluşurdu. Cengizhanın çoğunluğu piyadelerden oluşan bir orduyla ne kadar ilerleyebilirdi. Bur da karşılaştırma yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Benim sezar dememdeki asıl sebepse o donemde elinde bulunan teknolojiyi sonuna kadar kullanmış ve temkinli davranışıyla galyayı fet etmiş savaşmakta kötü ama kafasını kullanmayı bilmiş bir komutan olmasındandır.