Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 28319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • S. Trofimovich Bychkov
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #320 : 12 Ağustos 2015, 23:10:02 »
Düşman ordusunu cebe alıp imha etmek sevkulceyşin temeli. Belli bir kavme mahsus değil.

Türkî kavimlerin bir farkı atlı savaşçılarının mobilitesini kullanarak bu taktiği batının piyade ağırlıklı ordularına oranla daha çabuk ve ölümcül bir şekilde gerçekleştirmesi. Kabaca Antik Blitzkrieg.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2015, 23:16:57 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #321 : 14 Ağustos 2015, 19:31:24 »
Üşenmedim 17 sayfayıda okudum, Loki'nin foruma dönmesi lazım hoş tek başına dönse nolcak en azından bir 3-5 kişiyi daha getirmesi gerek. :)

Kısa bir bilgi ekleyeyim, Fatih'in gemileri karadan yürütme fikri bir ilk değildir, Novgorodlu Oleg (=Helgi, Ruslaşmış Nors) komutasındaki Ruslar'da 907 yılında yağmalamak için geldikleri İstanbul kuşatmasında gemilerine tekerlek takıp atlar ile çektirerek Haliç'teki zinciri aşmış ve bunun karşılığında g*t korkusundan ne yapacağını bilemeyen Bizanslılar hemen tazminat+haraç ödemeyi kabul etmişlerdir. Rusların her bir gemisi için 12 grivnas ödemeyi kabul etmişler ve barış imzalanmıştır.

Savaştan sonra Rusların Hristiyanlaşması hızlanmış akabinde ünlü Varegler (Varangians) İmparator'un özel koruması olarak hizmete alınmışlardır. Bu Vareglerden birinin Ayasofya duvarına kazıdığı isim günümüzde hala durmakta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rus%27%E2%80%93Byzantine_War_(907)
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 19:34:18 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #322 : 14 Ağustos 2015, 20:50:36 »
Loki niye foruma dönmesi lazım ki? Sanki bütün cahiller geri kaçacak loki beyi görünce :P

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #323 : 14 Ağustos 2015, 21:04:10 »
Komik adam ya ondan dedim dönsün diye :)

Genel olarak eski ekip iyiymiş, baya bir eski konu okudum bu aralar malum forumda hareketlilik yok.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 21:04:41 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Re-Doom

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #324 : 14 Ağustos 2015, 21:28:33 »

Forumda olmayan Loki'ye verdiğim ibretlik cevap :

Timur zekası savaş alanındaki taktiklerle sınırlı kalmıyor. Adamın öyle bir casusluk /haber alma/ teşkilatı var ki; Adam ta Macaristan'a dahi casus yollamış adam sefere çıkarız diye. Casuslar nerede atlar için otlak ordu için su kaynakları var hangi yoldan geçeriz hangi yol daha güvenli hangi kaleyi ne sürede alırız yollar kaç saat sürer gibi detaylar belirleniyor haritaya işleniyor. Plan savaş öncesi hazırlanıyor ondan sonra saldırı yapılıyor.  Bazı yakın geçmişteki generaller gibi "kervan yolda düzülür kafasında" değil. Bu gelenek yalnız Timur da yok. Tüm Orta Asya coğrafyasında bu gelenek var.

İnternet'te bulduğum bir kaynak (gerçi bunu tam olarak okumadım ama yanı konudan bahsediyor ben galiba Tarihin Arka Odasında bu konuşmayı dinlemiştim.) :

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/1573/17058.pdf
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #325 : 14 Ağustos 2015, 21:37:50 »
Peki bu kadar teşkilatlanmadan sonra nasıl yıkılmış?

1370-1507 arasında yaşamış 130 yıl az yani böyle bir teşkilatlanmaya göre.Ortalama 3-4 krallık bir yaşam süresi bu.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 21:38:05 Gönderen: HulkSpider02 »

Çevrimdışı Gaius Octavius

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #326 : 14 Ağustos 2015, 21:41:32 »
Her yönden değerlendirecek olursak:

Scipio Afrikanus
Kartacalı Anibal
Mithriades
Attila
Flavius Aetius

Benim en sevdiğim kumandanlardır.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #327 : 14 Ağustos 2015, 21:42:09 »
Timur'u sürekli yüceltirlerdi liderlik konusunda da anlam veremezdim, çoğu en büyük Türk hakanı derdi, ama zaman geçip öğrendikçe anlamaya başlıyorum.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 21:42:24 Gönderen: Evlad-ı Fatihan »

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #328 : 14 Ağustos 2015, 21:43:13 »
Birinizde İskender sevmez mi be?Güzelim Bursa'mın meşhur yiyeceğini.Piiiii ayıp size.

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #329 : 18 Aralık 2016, 23:27:31 »
Dünyanın en büyük devletini kurmuş olan Cengiz Han büyük olmayacaksa kim büyük olacak.Çin Seddini aşmış adam mancınıkla. Pasifikten Berline kadar bir devlet kurmuş.Hannibal büyük bir kumandan ama yenilmiştir.Scipio,Hannibaldan büyüktür.

Mesaj atilali cok olmus ama hanibala haksizlik edilmistir. Hanibal 16 yil kisitli imkanlarla romaya karsi savasmis 16 yol boyunca 1 defa yenilmemis. O zamana kadar gorulen en buyuk orduyu uyguladigi efsanevi stratejilerle kılıctan gecirmis. Onlarca roma icin onemli kumandanin canini almis ve en sonunda yine kendi taktiklerini romanun kullanmasiyla yenilmistir.. Ki romanin yıkılmamasinin sebebi muttefiklerinin desteklerini hic kesmemesindendir. Hanibalin amacida romanin muttefikleri gozundeki prestijini dusurerek desteklerini kesmesini saglamak idi. Ne varki basaramadigi tek sey bu olmustur. Roma saglam temeller uzerine kurulmus bir ulkeydi. Herzaman kayiplarini yenileyebilecek bir destek bulabiliyorlardi ama kartaca bu guce sahip olamadigi icinde kisa bir sure sonra yikilmistir

Son olarak konu ile ilgili olarak jül sezar listede en baslarda almasi gereken isimlerden biridir. Kendisi doneminin teknolojilerini sonuna kadar kullanarak kendinden  3 kat buyuk bir orduyu zekice taktikleriyle yenmis galyayi fet etmis romanin imparatorluk olmasinda kiritik bir rol oynamistir. Bugunku avrupanin sekillenmesinde de onemli role sahiptir

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #330 : 19 Aralık 2016, 21:19:00 »
Bana kalırsa Cengiz Han tartışmasız bir şekilde dünya tarihinin gördüğü en büyük komutandır. Yendiği devletler, ordular, işgal ettiği şehirler, lojistik imkanlar, psikolojik faktörler, stratejik ve taktiksel deha vs hepsini bir araya koyarak bu sonuca ulaşıyorum. Hannibal de elbette büyük bir komutan ama bir Cengiz Han değil. Sezar ise benim sıralamamda baya bir gerilerde kalır, fazla abartılan bir komutan olduğunu düşünüyorum. Cengiz Han Real Madrid'dir, Barcelona'dır; Sezar ise olsa olsa Inter'dir.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #331 : 19 Aralık 2016, 22:07:15 »
Manu ile Juve kim o zaman :D

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #332 : 19 Aralık 2016, 23:50:56 »
Sezar Cengiz Han'ın yerinde olsa aynı orduyla yine benzer işleri gerçekleştirebilir bana kalırsa. Sezar=David Beckham, Cengiz Han=Ronaldinho, böyle daha güzel oldu sanki.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #333 : 20 Aralık 2016, 00:01:55 »
İskender,Cengiz Han ve Timur.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #334 : 20 Aralık 2016, 00:30:04 »
"Bana kalırsa 1000 Sezarsporlu, 10000 Cengizsporluyu yok eder" standartlarına gelecek gibi bu tartışma.

Çevrimdışı Foks

• Azab
  • *
  • 𐰰𐰼𐰇𐱅
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #335 : 20 Aralık 2016, 01:55:16 »
Cengiz Han çok büyük bir liderdir benim gözümde ama askerlik açısından değil tabi ki. Orta Asya askeri geleneği karşısında zaten hiçbir avrupalı devlet o zamanlarda duramazdı bu bir gerçek. Cengiz Han ileri teşkilatçılığı sayesinde (bir diğer örneği de Attila'dır) bütün orta asya kavimlerini birleştirmiştir. Çok ileri bir istihbaratçıdır. Çok iyi bir devlet adamıdır. Ama ta o zaman 2000 yıllık olan orta asya askeri geleneğini Cengiz Han'a yüklemek pek akıl karı gelmiyor bana. Ayrıca Cengiz Han ömrü yetmediği için sanıldığının aksine Avrupa'ya ayak basamamıştır. İşte Cengizhan'ın ölümünden sonraki sınırlar.
(aç/kapa)
Açlar Nasıl Koşarsa Aşa, Türk Eri Öyle Gider Kanlı Savaşa !

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #336 : 20 Aralık 2016, 12:26:35 »
Bana kalırsa Cengiz Han tartışmasız bir şekilde dünya tarihinin gördüğü en büyük komutandır. Yendiği devletler, ordular, işgal ettiği şehirler, lojistik imkanlar, psikolojik faktörler, stratejik ve taktiksel deha vs hepsini bir araya koyarak bu sonuca ulaşıyorum. Hannibal de elbette büyük bir komutan ama bir Cengiz Han değil. Sezar ise benim sıralamamda baya bir gerilerde kalır, fazla abartılan bir komutan olduğunu düşünüyorum. Cengiz Han Real Madrid'dir, Barcelona'dır; Sezar ise olsa olsa Inter'dir.

Cengizhanin onun icin gerekirse hayatini bile verecek 4 Türk komutani olmasa ne yapardi bilmiyorum.  Cengizhan cok iyi bir devlet adami olabilir ama askeri zaferlerinin sadece kendisi basarmis gibi gosterilmesini oldukca yanlis buluyorum.

Sezara gelince kendisi iyi savasabilen biri degildir. Ama askeri zekasıni ve donemin teknolojisini cok iyi kullanmistir. Mesela ilk antipersonal oarak adlandirilan silahları kullanan ilk komutandir. Ne kadar ilkel silahlar olsalarda gergovia muharebesinde savasin kaderini degistirmis.

Sezarin bu savasi benim en hayran oldugum savasidir. Savasta hem kusatan tarafken hemde kusatilan tarafta olmustur. Savasta sehre kacan galya ordusunu direk saldirmak yerine aclikla sinamak icin sehrin etrafina kendi duvarini ordurtmus. Ardindan destek kuvvet gelirse diye roma ordusunun arkasinada duvar ordurmus. Bu savasin buyuk bir kisminida kendisi duvardaki kulelerden birinde yuksekten yonetmistir.

Savasin belgeselide vardi arastirirsaniz bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #337 : 20 Aralık 2016, 21:30:07 »
Cengiz Han'ın komutanları varsa öbürlerinin de var. Başkomutan kimse, zafer de ona yazılır. Mourinho'nun elinde iyi bir kadro olmasa hiçbir şey yapamazdı demek gibi sığ bir ifade bu.

Ayrıca dediğin muharebe Gergovia değil muhtemelen Alesia'dır. Sezar aşırı temkinliliği nedeniyle kaçırdığı fırsatlarla tanınan bir komutandır.

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #338 : 21 Aralık 2016, 00:57:09 »
Cengiz Han'ın komutanları varsa öbürlerinin de var. Başkomutan kimse, zafer de ona yazılır. Mourinho'nun elinde iyi bir kadro olmasa hiçbir şey yapamazdı demek gibi sığ bir ifade bu.

Ayrıca dediğin muharebe Gergovia değil muhtemelen Alesia'dır. Sezar aşırı temkinliliği nedeniyle kaçırdığı fırsatlarla tanınan bir komutandır.

Hayır demeye çalıştığım Cengizhan ne kadar iyi bir devlet adamıysa elindede en az o kadar iyi 4 tane Türk komutanı vardı. Her devlet adamının komutanları olur evet ama biri vardır Mustafa Kemal paşa gibidir. Biri vardır Çanakkale savaşındaki İngiliz komutanlar gibidir.(ne alaka diyen olursa biraz araştırsın)

Muharebenin ismini yanlış hatırlıyor olabilirim. Evet dediğin doğru. Acımasız olduğu kadarda temkinli bir insandı.

Aslında bizim tartışmamızdaki asıl sorun donemler arasındaki tyaklaşık 1300 yıldan kaynaklı. Sezar dönemi daha süvarinin değerinin tam olarak anlaşılmadığı dönemlerdir. Cengizhanın Dünyanın 4/2.8 ini fethetmesinde ki en önemli unsur ordunun süvariden ve atlı okçudan oluşuyor olması. Oysa sezar donemi piyadelerin ve az sayıda süvarilerin savaşından oluşurdu. Cengizhanın çoğunluğu piyadelerden oluşan bir orduyla ne kadar ilerleyebilirdi. Bur da karşılaştırma yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Benim sezar dememdeki asıl sebepse o donemde elinde bulunan teknolojiyi sonuna kadar kullanmış ve temkinli davranışıyla galyayı fet etmiş savaşmakta kötü ama kafasını kullanmayı bilmiş bir komutan olmasındandır.