Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 30834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #100 : 23 Nisan 2013, 15:45:01 »
Köylüler için yağma normal bir şeydi, yağmayı sorun etmezlerdi demeye devam ederseniz bu konu kapanmaz arkadaş. :dozey:

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 23 Nisan 2013, 15:46:05 »
Köylüler için yağma normal bir şeydi, yağmayı sorun etmezlerdi demeye devam ederseniz bu konu kapanmaz arkadaş. :dozey:

Kapatmasan ne olur, gerçeğin ne olduğu ortada. Bugün nasıl insan hakları normalse o zaman da öyle.

Ayrıca sen de görüşlerini almadın, bilmiyorsun.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 23 Nisan 2013, 15:46:14 »
Köylülerin arasında da savaşa giden yok muydu? Onlar da yendiklerinde, düşman köylerini yağmalamıyor muydu?

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 23 Nisan 2013, 15:47:08 »
Köylülerin arasında da savaşa giden yok muydu? Onlar da yendiklerinde, düşman köylerini yağmalamıyor muydu?

Onlar empati yapıyordu "anama bacıma yapsalar hoşuma gitmezdi" diyordu onlar.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 23 Nisan 2013, 15:47:40 »
Konuyla ilgili dediklerinin hiç bir mantığı yok Awake, ne desek de cevabın var. Farklı olmak meziyet değil. ;)

Yine mi bamya?

Peki bu bamya nedir?

Sana arkadaşım demiyorum bundan sonra.

Sen Fatih'in güle oynaya, sezercik gibi aldığını mı sanıyorsun İstanbul'u. Bir ara kendini ergenler gibi çadırına kapattı. Dini bir lider mi ne gidip yanına cesaretlendirdi onu. Daha sonra da gemileri karadan yürütmeyi akıl etti ve İstanbul'u fethettiler Allahü Teala'nın izniyle inşallah

Çok rica ederim, deme lütfen.

İkinci paragrafta çapınla orantılı olarak dalga geçiyorsun. Bundan önce de yaptın, yine yapacaksın, yapmaya da devam et, bravo. Ama başka bir konuda özür dileme, gerek yok.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 23 Nisan 2013, 15:48:50 »
Kapatmasan ne olur, gerçeğin ne olduğu ortada. Bugün nasıl insan hakları normalse o zaman da öyle.

Ayrıca sen de görüşlerini almadın, bilmiyorsun.

Yağmayı hoş karşılasalardı derebeylik diye bir kavram olmayacaktı değil mi? Tarihi generaller ve ordulardan ibaret sanıyorsanız büyük bir probleminiz var demektir. :dozey:

Tüm köylüler askerdi demeye başlamayında aman. :dozey:

Konuyla ilgili dediklerinin hiç bir mantığı yok Awake, ne desek de cevabın var. Farklı olmak meziyet değil. ;)

Peki bu bamya nedir?

http://www.youtube.com/v/8lH1pM23StQ&fs=1&wmode=transparent

Anlamadığınız her şey anlamsız olsaydı..
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:50:17 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 23 Nisan 2013, 15:51:25 »
Alıntı
Çok rica ederim, deme lütfen.

İkinci paragrafta çapınla orantılı olarak dalga geçiyorsun. Bundan önce de yaptın, yine yapacaksın, yapmaya da devam et, bravo. Ama başka bir konuda özür dileme, gerek yok.
Hiçbir yazdığımda ciddi değildim. Ayrıca haksızlık ettiysem birine, egoist olmadığımdan, gider adam gibi özür dilerim. Özür dilemenin insanı küçültmediğini öğrenin. Böyle konularda laf soktuğunuzda komik oluyorsunuz.

Düzeltiyorum: İlk ve son cümlem şakaydı. Fatih'in savaş sırasında moralinin düştüğü ve çadırına kapanıp düşünüp durduğu bir gerçek. Sonra Akşemsettin'in gelip onu cesaretlendirdiği de gerçek. Ne var ki şimdi bunda?
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:51:51 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 23 Nisan 2013, 15:51:36 »
Gelip bütün köylüler ve asker olmayanlar bu durumdan hoşnutsuzmuş gibi yazıyorsun. Maalesef aklın sadece günümüzün değerlerini algılamaya yettiği için o dönemi idrak edemiyorsun. Sonuç olarak saçmalıyorsun, kendi saçmalıklarını da bize yıkmaya çalışıyorsun.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 23 Nisan 2013, 15:53:53 »
Gelip bütün köylüler ve asker olmayanlar bu durumdan hoşnutsuzmuş gibi yazıyorsun. Maalesef aklın sadece günümüzün değerlerini algılamaya yettiği için o dönemi idrak edemiyorsun. Sonuç olarak saçmalıyorsun, kendi saçmalıklarını da bize yıkmaya çalışıyorsun.

Neden benim aklım yetmezken, aklı derdi atalarının yaptıklarını doğru çıkartmaya çalışmakta olan insanların aklı yetiyor? Anlamış değilim.

Niye hoşnutsuz olmasın? Al bir tarafımı açtım bekliyorum mu diyecek adam?
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:54:09 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 23 Nisan 2013, 15:57:20 »
Neden benim aklım yetmezken, aklı derdi atalarının yaptıklarını doğru çıkartmaya çalışmakta olan insanların aklı yetiyor? Anlamış değilim.

Niye hoşnutsuz olmasın? Al bir tarafımı açtım bekliyorum mu diyecek adam?
Awakening, senin ne demek istediğini anlıyoruz ama sen de bir şey anlamıyorsun. Diyorsun ki köylüler istemiyordu. Ben de sana dedim ki, savaş zamanı o köylüler, orduya katılıp, düşman askerini yendikten sonra düşman köylerini, şehirlerini yağmalamıyor muydu? Yağmalıyordu. Demek ki köylüler de "Yarın bir gün benim de başıma gelir. Dur yapmayayım." demiyor. Sen gitmişsin, kan ve ter dökmüşsün, ülkene düşman olanları yenmişsin, aileni korumuşsun ve mükafatını istiyorsun. Gidip yağmalıyorsun. Her askere zorla "Yağmalamayanın kellesini keserim!" mi diyorlar. Yapma gözünü seveyim.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 23 Nisan 2013, 16:05:27 »
Yağmalanan insanların kendini koruyacak güçlerinin olmaması yağmanın, o dönemde etik olduğunu göstermez, gösteremez. Yağmalayan ordularda, gördüğü kıza tecavüz eden, gördüğü erkeği öldüren insanlarda yağmalanmak istemez. Şu an Amerikan askerlerince Irak'da tecavüz etmek ve gereksiz yere sivil öldürmek etik olabilir. Bu kuralları belirleyen insanlar yok. Ama kesinlikle öldürülen, yağmalanan insan için etik olamaz, normal olamaz.

Bunun aksini iddia edenlerde dediğim gibi, tarihi kılıçlardan ve kalkanlardan ibaret sanıyorlar.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 16:07:08 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 23 Nisan 2013, 16:07:17 »
Yağmalanan insanların kendini koruyacak güçlerinin olmaması yağmanın, o dönemde etik olduğunu göstermez, gösteremez. Yağmalayan ordularda, gördüğü kıza tecavüz eden, gördüğü erkeği öldüren insanlarda yağmalanmak istemez. Şu an Amerikan askerlerince Irak'da tecavüz etmek ve gereksiz yere sivil öldürmek etik olabilir. Bu kuralları belirleyen insanlar yok. Ama kesinlikle öldürülen, yağmalanan insan için etik olamaz, normal olamaz.

Gösterir kardeşim, etiktir o döneme göre. Diyorum kaç defadır algılar değişmeseydi sen böyle düşünmeyecektin diye. Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Bir daha cevap yazmayacağım sana bu etiklik olayıyla iligli.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 23 Nisan 2013, 16:08:28 »
Yağmalayan, öldüren, tecavüz eden de karşı ülkenin köylüsü. Ayrıca belki de saatler önce kendisine kılıç çeken adam, yağmaladığı köyden geliyordu. Etik değil ama bugün etik değil. O dönem de sadece tacavüz ve katletmek etik olmayabilir ama yağma normal bir şey. Bunu demeye çalışıyorum. Yani tecavüzü ve katliamı savunmuyorum.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 23 Nisan 2013, 16:12:34 »
Tamam gençler istediğiniz gibi olsun. Yağmalanan insanlar için hiç bir problem yoktu, mutlu mesut yağmalanıyorlardı. Hatta akşam "a" köyünü yağmalayanlar sabah "b" köyü tarafından yağmalandıkları için çok mutlulardı, her sabah kardeşçe birbirlerini yağmalıyorlardı.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 23 Nisan 2013, 16:16:31 »
@Awake, Dönemin normalidir dediğimiz şey mutluluk veren güzel bir eylem olmak zorunda değil, biz bu normaldir derken keşke alayı birbirine tecavüz etse demiyoruz. Ayrıca burada yağmadan bahsediyoruz, tecavüzü ısrarla öne sürüyorsun. O kadar basit bir konu ki çok basit bir cevabı var. Ama sen bunu anlamak istemiyor, sürekli de aynı şeyi soruyorsun, e haliyle ben de aynı cevabı vereceğim. Bu kadar açık mevzuyu bile açıklayamadıysam "dönemin insanlarının kabullenmiş" cümlesini de açıklamama imkan yok, benden bu kadar.

@Invas, Çok ucuz dalga geçtiğin paragraf ile "Fatihin morali çöktü" kısmını açıklamaya çalışıyordun. Sonradan da "moralinin düştüğü bir gerçek" diyorsun, belki ben fazla anlam yüklüyorum ama bu ikisi çok farklı şeyler. Moral çöküntüsü diye bir şey yok, uzayan savaşta Avrupa'dan yardım gelme tehlikesi ve yanında bulunan kuşatmayı kaldırma taraftarlarının da etkisiyle biraz umutsuzluğa kapılmış olması, moralinin düşmesi çok mantıklı tabii ki. Zaten kuşatma komutanının morali çökse art arda saldırılara devam edilmez, kuşatma da başarılı olmazdı. 7000 asker de gerçekten çok yetersiz, çünkü burası ufak bir kale değil. Ciddi derecede uzun kara surlarının ve Haliç'e gemilerin indirilmesiyle de deniz surlarının korunması gerekiyor. Kara surları üç kademeden oluşuyor, 7000 kişi yeter mi Allah aşkına? Bunun içinde hendek açan, ölü toplayan, sur bakımı yapan ve gerektiğinde suru tamir eden bir sürü de insan var.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 23 Nisan 2013, 16:20:20 »
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_ethics

Güzel olmayan bir şey etikte değildir. Etiğin anlamını yanlış kullanırsanız bende yanlış anlarım. Problem burda.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 23 Nisan 2013, 16:23:42 »
Tamam gençler istediğiniz gibi olsun. Yağmalanan insanlar için hiç bir problem yoktu, mutlu mesut yağmalanıyorlardı. Hatta akşam "a" köyünü yağmalayanlar sabah "b" köyü tarafından yağmalandıkları için çok mutlulardı, her sabah kardeşçe birbirlerini yağmalıyorlardı.
Sen hala bizim, yağmalananlar için sorun olmadığını söylediğmizi mi sanıyorsun. Tamam haklısın. Yağmalamak tu kaka. Cıs o cıs.

Bence bir diğer büyük komutan ise Alparslan. Malazgirt Meydan Muharebesinde, neredeyse kendi ordusunun iki katı orduyu yendi. Türk ordusu 30-40 bin, Bizans Ordusu 70-75 bin civarındaymış. Bizans'ın kayıpları: 2-8 bin ölü, 4 bin esir. Ordularının yarısı, savaş sırasında korkup kaçmış. Türk tarafının kaybı ise tam olarak bilinmiyor. Savaşta Bizans İmparatoru sağ olarak ele geçiriliyor ve Yüklü bir miktar altın karşılığı iade ediliyor. İmparator, daha sonradan Bizanslılar tarafından tahttan indiriliyor, gözleri çıkarılıp sürgün ediliyor. Gözleri çıkarılırken kaptığı iltihap nedeniyle ölüyor.

@guderian, morali çöküyor dedim. Bu bilginin neresi yanlış. Git aç biraz kaynak oku. Tarihi romanlardan tarih öğrenilmez. 40 gün bizanslılar neler yapıyor Türk askerlerine biliyor musun? Canlı ele geçirdiklerini surlarda sallandırıyorlar, yapmadıklarını bırakmıyorlar. Düşün biraz. O kadar çetin bir muharebe ve sen daha şehri alamamışsın, askerlerinin şehit edilip durmasını görüyorsun. Moralin düşmez mi? Bal gibi de düşer. Yani bana inanmıyorsan, git tarih hocana sor, el bebek gül bebek mi almış şehri o adam?

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 23 Nisan 2013, 16:36:45 »
@guderian, morali çöküyor dedim. Bu bilginin neresi yanlış. Git aç biraz kaynak oku. Tarihi romanlardan tarih öğrenilmez. 40 gün bizanslılar neler yapıyor Türk askerlerine biliyor musun? Canlı ele geçirdiklerini surlarda sallandırıyorlar, yapmadıklarını bırakmıyorlar. Düşün biraz. O kadar çetin bir muharebe ve sen daha şehri alamamışsın, askerlerinin şehit edilip durmasını görüyorsun. Moralin düşmez mi? Bal gibi de düşer. Yani bana inanmıyorsan, git tarih hocana sor, el bebek gül bebek mi almış şehri o adam?

Sen de SSCB düşmanı "git tarih oku, azcık araştır" mottosunu diline dolamış insan tipi.

Yav he he, bir sen tarih okuyon... Tarih hocam? Tarih romanı? :fpalm: İki satır veya iki kütüphane, senin gibi bir şey okumuş olup da havasından geçilmeyenlere uyuz oluyorum. Senin bir ton sorunun yok mu kardeşim forumla paylaştığın? Git bir onları hallet, sonra gelir laf atarsın.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_ethics

Güzel olmayan bir şey etikte değildir. Etiğin anlamını yanlış kullanırsanız bende yanlış anlarım. Problem burda.

Bu durumda haklısın, kelimenin sadece olumlu durum anlamı olduğunu bilmiyordum. O zaman "etik" lafını geçebiliriz, sadece normal bir olay diyebiliriz.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 23 Nisan 2013, 16:48:41 »
"Kuşatma altındaki Bizans’a yiyecek ve yardım getiren 3 Ceneviz ve 1 Bizans nakliye gemisi Zeytinburnu açıklarında Osmanlı donanmasını atlatarak Haliç’e geçmeye muvaffak olur. İşte Fatih’e ait atını denize sürerken tasvir edilen o müthiş tablo o an cereyan eder. Öfkelenen Fatih, atını denize sürer.
Bu başarısızlık Osmanlı ordusunun moralini sıfırlar. Bizans ümitlenir. Üstelik Avrupa’dan gelecek Haçlı yardımları konusunda da ümitlerini ve dayanma güçlerini artırır. Osmanlı devlet erkanının büyük bölümü zaten kuşatmanın kaldırılmasından yanadır. İstanbul fethedilirse Fatih’in artacak itibarı yanında kendilerinin etkisizleşeceği endişesi yaşayan üst düzey devlet erkanının sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu olay üzerine sesleri daha da gür çıkar. Orduyu da yanlarına çekmek üzeredirler. Homurdanmalar iyice artar. Bu olayın hemen ardından aynı gün içinde Akşemsettin’in mektubu ulaşır Fatih’e... Mektup oldukça serttir ama son cümlesi “Söylediklerim tamamen sizi sevdiğimizdendir” diye biter."

"Gemilerin geçişine engel olunamamasının oluşturduğu kritik eşikte Akşemsettin’in mektubunu alan ve yüreğindeki fetih arzusu yeniden alevlenen Fatih Sultan Mehmet işte o an gemilerin karadan yürütülmesi talimatını verdi ve ertesi akşam (21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece) bu muhteşem olay gerçekleşti."

Bir ton sorunum var evet. Senin hiç mi yok. Böyle saçmalayınca komik oluyorsun. Kötü ettik değil mi? Git de araştır demekle. Arkadaşım, ben günde saatlerce kitap okuyan biriyim. Okuduğum çoğu şey de tarihle ilgili. Adam gibi okuyan bir insan, ilkokul bilgilerini bile reddeder hale gelmez. Nedir yani bu saçma sapan muhalefet. 2+2=4 desem, ne alakası var diyeceksin.

Hayır, oku demek hakaret sayılır oldu ona kızıyorum. Ne var yani. Git de Fatih'in İstanbul'u nasıl fethettiğini, ne gibi zorluklarla karşılaştığını ama yılmayıp nasıl kazandığını bil. İlkokul hocalarının anlattığı gibi; "Gitti, kaleyi kuşatmaya aldı, Haliç vardı. Geçemiyorlardı. Sonra Gemileri karadan yürüttü ve şehri aldı. Allahu Ekber woooohoooo" değil yani olay.

Basıyorlar saçma sapan "tarih romanı" denen o zırvalıkları, adam pompalıyor milliyetçiliği, sanki hiç zorlukla karşılaşmadan almışlar gibi, millet de gelip benim "morali düştü baya, sonra Akşemsettin onu cesaretlendirdi yeniden" dememe karşı çıkıyor. Sen özelden gel, bana neden takılmışsan bu kadar, yaz da rahatla, bir daha da böyle mesajlar atma tamam mı arkadaşım. Hadi iyi forumlar

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 23 Nisan 2013, 17:09:19 »
Canım arkadaşım, tarih hocamız gelmiyor kaç haftadır, geldi de ben mi sorup öğrenmedim. Sorunca da bir tek Turan muhabbeti yapıyor. Ayrıca tarih bilgim sadece okuduğum 1453 adlı tarih romanından oluşmuyor, İstanbul kuşatmasını anlatan tarihi çizgi filmleri unutuyorsun...