Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 31806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Savaş Tarihinin En Büyükleri
« : 13 Nisan 2013, 20:32:28 »
Savaşlar doğal olarak insan aptallığının ulaşabildiği en yüksek noktalar. Kendisini milletlere, dinlere, ideolojilere veya saçma sapan sınırlara ayırıp her sene 1 trilyon doları silahlanmaya ayıran insanoğlunun bu durumdan memnun olması da ayrı bir ilginçlik. Bu kadar parayla dünyadaki bütün sorunların kısa sürede çözüleceği bilmek insanı daha da düşündürüyor. Asıl kötü olansa bu sistemi en çok savunanların, bu sistemden en çok zarar görenler olması.

Bu yazıda savaş tarihinin birkaç en büyüğünü incelemek istiyorum, umarım zevkle okursunuz. Gerçi ne zevki varsa?

1) En Büyük Silah: The Schwerer Gustav

Gustav savaş tarihinde kullanılmış en büyük silahtı.

Almanca ismiyle “Schwerer Gustav” tam 45 metre uzunluğunda ve 1250 ton ağırlığındaydı. Eğer bu canavarın büyüklüğünü anlamakta zorlanıyorsanız aşağıdaki resime bakın:

Merminin hemen arkasında duran tank oyuncak değil :) Gustav’ın kullandığı mermilerin her biri yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve 90 santim genişliğindeydi. 6,5 ton ağırlığındaydılar ve Gustav onları 40 km uzağa fırlatabiliyordu. Mermileri yüklemek için yarım saat gerekiyordu.

Savaşın neden bu aleti sahneye sürdükleri an bitmediğini merak ediyorsanız, bu şeyin ne kadar kullanılmaz olduğunu bilmeniz gerekiyor. Monte edilip, ateşe hazır hale getirilmesi için 250 adam, ve sonra onu dünyada kullanabilecekleri büyüklükteki tek ülke olan Rusya’ya taşıyacak ikiz rayların döşenmesi için bir 2500 adam daha gerekiyordu.

Almanlar, Gustav’ın 800 mm’lik silahını bir tanka monte etmeyi düşündüler ve adını da Landkreuzer P. 1500 Monster koydular ama ne yazık ki tank dizayn aşamasını hiç geçemedi.

2) En Büyük Kara Savaşı: Kursk

Kursk Savaşı, Nazi Almanyası’nın 1943 yılında SSCB’ye karşı giriştiği Blitzkrieg saldırısıydı.

1942 yaz saldırısında başlayan Stalingrad macerası Wehrmacht için faciaya dönüşünce, Almanlar Doğu Cephesinde her yerde geri çekilmeye başladı ve bu geri çekiliş Kharkov’un Almanlar tarafından tekrar alınmasıyla son buldu. Meydana gelen cephe hattında bir çıkıntı oluştu ve Hitler, 1943 Yaz Saldırısında bu bölgedeki Kızıl Ordu birliklerini kuşatıp, yok etmeyi planlıyordu.

Peki Almanlar ve Ruslar savaşı ne oranda ciddiye alıyordu? Saldıran tarafın rakamlarına bakın:

800.000 asker, 3000′e yakın tank, 2000′den fazla uçak, 10.000′den fazla top, havan topu, ve diğer silahlar.

Bu, insanlık tarihinde tek bir savaş için bir araya getirilmiş en büyük saldırı gücüydü. Peki bu gücü nasıl bir başka güç durdurabilirdi?

2.000.000′a yakın asker, 5000′den fazla tank, 5000′e yakın uçak, 25.000 top, havan topu ve diğer silahlar.

Bu, insanlık tarihinde tek bir savaş için bir araya getirilmiş en büyük defans gücüydü. Hitler, yeni gelen Panther ve Tiger tanklarının sayısının artması için operasyonu sürekli ileri bir tarihe erteledi ve böylece Ruslar, Kursk Çıkıntısını yeryüzünün en iyi korunan bölgesi haline getirdiler. Sovyet defans hattı 250 km’den uzun ve 90 km’den derindi. Toplam 5.000 km siper kazdılar ve 1 milyondan fazla mayın döşediler.

5 Temmuz’da operasyon başladığında iki ordu tarihin en büyük meydan savaşında yüz yüze geldi. 17 Temmuz’da, Almanlar “artık yeter” dediğinde 7.000′e yakın tank savaş alanında yanıyordu. Neredeyse 5000 uçak dumanlar içinde enkaz haline gelmişti.

Ve 1.000.000′dan fazla asker cansız bir halde yatıyordu.

Diğer bir açıdan bakarsak, bu sayı şu güne kadar Türk milletinin yaptığı tüm savaşlarda ölen askerlerinin toplamından fazla.

Peki savaşı kim kazandı? Aslında Almanya savaşı kazanmaya doğru gidiyordu; fakat Hitler kazanmaya az kalmışken durumu çok kötü tahlil etti ve saldırıyı iptal etti. Sonuçta SSCB çok, çok daha fazla kayıp verdi. Ama SSCB’nin ölen askerlerinin yerini dolduracak kadar yedek gücü ve kaybettikleri silahları tekrar üretebilecekleri sanayisi vardı. Oysa Alman sanayisi müttefikler tarafından sürekli bombalıyordu ve ham maddeleri yoktu. Kursk Savaşı sonunda SSCB insiyatifi tamamen eline geçirdi ve Almanlar Berlin’e kadar sürekli geri çekilmeye başladı.

Kayıplar       Almanya   SSCB
Asker               170.000   860.000
Tank ve mobil top   720           6064
Uçak               681         4209

3) En Büyük Nükleer Bomba: Çar Bombası (Tsar Bomb)
Çar Bombası (Büyük Ivan), SSCB’nin 30 Kasım 1961 yılında Novaya Zemlya adası üzerinde patlattığı 57 megatonluk termonükleer bombaydı.

57 megaton, tam 57 milyon ton TNT’nin enerjisine eşit ve Hiroshima’ya atılan 14.000 tonluk atom bombasından 4000 kat ve 2. Dünya Savaşında patlatılan tüm bombaların toplamından 10 kat daha fazla. Bombanın gücünü anlayabilmek için Hiroshima’ya atılan atom bombasının büyüklüğüyle Çar Bombasını kıyaslayan aşağıdaki resme bir göz atın:

Yüzbaşı Andrei Durnovtsev’in pilotluğunu yaptığını TU-95 tipi uçak bombayı yaklaşık 10.500 metrede serbest bıraktı ve paraşütü açılan bomba 188 saniyede 4000 metreye indi. Bu sırada uçak bombadan 76 km uzaklaşmış ve güvendeydi. Hava basıncını algılayan sensörler bombayı gerekli yükseklikte, saat 11.32′de patlattığında bombanın etkileri inanılmaz oldu.

Bombanın patlamasıyla beraber ortaya çıkan ateş topu aşağı doğru yere kadar ve yukarı doğru 10.000 metreye ulaştı. İçindeki ısı milyonlarca dereceye çıktı ve 45 kilometrelik bir alan içindeki her şey – taşlar, kayalar, ağaçlar, evler, binalar – buharlaştı. Bu noktadaki basınç 300 PSI’ı buldu. Ateş topu o kadar parlaktı ki 1000 km uzaktan görülebildi ve 100 km uzaktan 3. derece yanığa neden olabiliyordu. Norveç ve Finlandiya’da bile camlar kırıldı ve 55 km’ye kadar bütün binalar yıkıldı. Ortaya çıkan mantar bulutu 64 km yükseğe kadar çıktı ve 40 km çapındaydı. Ateş topundan sonra başlayan 4000 km hızla esen alev rüzgarı her şeyi dümdüz etti. Bombanın yarattığı şok dalgası dünyayı 3 kez dolaştı.

27 ton ağırlığında, 8 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki bomba aslında 100 megaton olarak tasarlanmıştı ama nükleer döküntüyü azaltmak için uranyumun belli bir kısmı kurşunla değiştirilip güç 50 megatona indirildi. Böylece bomba gücünün %97′sini füzyondan elde etti. Ne var ki böyle bir bomba askeri açıdan işe yaramaz bir bombaydı çünkü o zamanlar nükleer silahları hedefe ulaştırmanın tek yolu uçaklardı ve bu kadar büyük bir bombayı, herhangi bir uçağın vurulmadan binlerce km uzaktaki hedefine ulaştırması neredeyse imkansızdı. Amaç siyasi güç gösteri yapmaktı. Aşağıdaki resimde bombanın İstanbul’a atılması halinde yaratacağı etki halini görüyorsunuz:

4) En Büyük General: Subutay
Eğer kriter en çok savaş kazanmak ve en çok toprak fethetmekse Subutay tarihte yaşamış en büyük generaldi.

17 yaşında fakir bir ailenin çocuğu olarak Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın ordusuna katıldı ve sonra iyi, çok çok iyi olduğu ortaya çıktı. Kariyeri sona erdiği zaman 32 ülke fethetmiş, 65 büyük savaşı kazanmış ve tarihteki tüm komutanlardan daha fazla toprak ele geçirmişti. Rusya’yı başarılı bir şekilde ele geçirmiş tek insandı.

Çin teknolojisine, yaygın bir casus ağına ve 2. Dünya Savaşına kadar insanoğlunun gördüğü en etkili savaş makinesine sahip Subutay (1176–1248), batıya yönelmeden önce Çin’i ve İran’ı fethetti. Cengiz Han öldükten sonra yerine geçen Ögeday Han, ona Atlas Okyanusu’na ulaşana kadar batıya ilerleme emrini verdi. Subutay’ın süvarileri kışın ortasında buz ve kar içinde 3 gün sürmeden 450 km Avrupa içlerine yöneldi ve Moğolların casus ağı İngiltere’ye kadar uzanıyordu.

Subutay’ın en önemli özelliği zaferi en yaratıcı ve sofistike stratejilerle ve birbirinden yüzlerce km uzaktaki orduları koordine ederek kazanmasıydı. Aynı zamanda kuşatma silahlarına ve mühendislerine çok önem veriyordu. Casuslarından bilgi edinip ona göre hareket etmeyi bir sanat haline getirmişti.

1241 yılında Subutay Macaristan ve Polonya’nın ordularını birer gün arayla birbirinden 320 km uzakta yaptığı iki ayrı savaşta tamamen yok etti. Macarlılarla yaptığı savaşta öyle bir strateji uyguladı ki 40.000 düşman askerine karşılık sadece 1.000 asker kaybetti.

Ve her şeyi aşağıda resimdeki adam olarak yaptı:

5) En Büyük Deniz Savaşı: Poyang

Ne ironiktir ki savaş tanrısı, dengeleri korumak adına, en büyük deniz savaşının bir gölde yapılmasını uygun görmüş. Poyang Gölü Savaşı tarihte yapılmış en büyük deniz savaşı (ya da su savaşı?) olma özelliğine sahip.

Çin deyince bildiğimiz gibi aklımıza iki şey geliyor:

1) Her şeyi icat etmiş olmaları: kağıt, pusula, barut, matbaa, akunpunktur, banknot, bira, diş fırçası, güneş takvimi, domino taşları, havai fişekler, uçurtma, deniz mayını, iskambil kağıtları, porselen, vantilatör, sismograf, çay, tuvalet kağıdı, el arabası, paraşüt, gemi dümeni, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, internet, seks, eşcinsellik, karşıcinsellik, biseksüellik, otomobil, denizaltı, sürat motoru, uçak, planör, jet motoru, Çarkıfelek, Aşk-ı Memnu, Kurtlar Vadisi, AIDS, SARS, Çin gribi, bisiklet, motosiklet, aşı, dikiz aynası, emniyet kemeri ikaz susturma aparatı…

Siz bir şeyin adını söyleyin, onlar herkesten önce icat etsin!

ve 2) Dünyanın en yüksek nüfusuna sahip olmaları! Durum böyleyken en büyükler arasında Çin’in adının geçmemesi şaşırtıcı olurdu. Tarihin en büyük deniz savaşı Çin’in en büyük tatlı su gölünde yapıldı ve Han hanedanlığıyla Ming hanedanlığı arasındaki çarpışmada toplam 850.000 denizci savaştı. Bu sayı günümüz Türk donanmasının 17 katına, Amerikan donanmasının da 2,5 katına denk geliyor. Ve bu savaş 1363 yılında yapıldı!

Anlatılanlara göre Han donanması Poyang Gölünde Ming donanmasıyla karşı karşıya geldi. Han’ın donanması açık ara farkla büyük olandı ve 11 filoyla beraber 600.000 denizciden oluşuyordu. Donanma Lou Chuan adı verilen ve kelimenin tam anlamıyla yüzen kalelerle donatılmıştı.

Poyang Çin’in en büyük gölü olsa da yaz ayı nedeniyle su seviyesi oldukça azalmıştı ve iki donanma aslında en büyük donanma savaşını dev gibi bir su küvetinde yapıyordu.

Zafer stratejisi, böylesine çılgınca bir savaşa uyacak nitelikteydi. Ming bir sürü ateş gemisi, yani patlayıcılarla ve bulabildikleri en yanıcı maddelerle dolu kamikazeler inşa etti. Bu gemilere samandan yapılmış ve insan süsü verilmiş korkuluklar koyup düşmanın üstüne yolladılar. Alevlerin Han’ın gemilerini sardı ve yüz binlerce denizci canlı canlı yandı.

Savaşın sonunda, Ming’in küçük olan donanması kazanmıştı ve yüz binlerce gemicinin cesedi suda yüzüyordu. Bugüne kadar hiçbir iz bırakmadan kaybolan gemilerin düzenli olarak rapor edilmesiyle Poyang Gölü, Çin’in Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anıldı ve hala öyle anılıyor. Kim bilir? Belki de bu durumun bir sürü sinirli hayalet gemiciyle bir alakası vardır.

Alıntıdır.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2013, 20:44:31 »
Burdan Cengiz Han'a selam olsun.

Bu arada anladık, Çin'de çok insan yaşıyor da 850 bin kişilik deniz savaşı mı olur "Allah'sız kitapsızlar!"
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 20:44:51 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2013, 20:50:13 »
850 binlik deniz savaşı çok ilginç. :B

Çevrimdışı podtavsan

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • BOL ŞANS
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2013, 10:45:51 »
Amanlar saldırmasa ruslar saldıracaktı , zaten bu bır soguk savastı kımın saldırdıgı pek onemlı degil. Hıtler bizim gibi saldırılmayı beklemedı kapıdakı dusmanını amansız basmak istedi..

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2013, 19:17:02 »
Tarih bölümününde eski ağırlığı kalmadı Fatih Pasha gidince eskiden en ufak bir hatamızda biraz sertte olsa uyarılır doğru bilgiyi alırdık ama o sert uyarıların altında tarih öğrenme şeklimizi değiştirme amacı bulunurdu şimdi bu bölümünde diğer bölümlerden farkı kalmadı varsayımlar üzerinden konuşuluyor.
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2013, 19:56:31 »
Sahi, fatih pasha nereye kayboldu?

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2013, 21:33:10 »
En son 4 Mart'ta aktif olmuş.  :(
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Nisan 2013, 05:47:36 »
Üşenmedim araştırdım okudum aha buraya yazıyorum yok efendim şöyle olmaz böyle olmaz demezsiniz inşallah.

Kişisel not : HÜKÜMDARLARINIZ ( osmanlı ) BECERİKSİZİN ÖNDE GİDENİ DİYE ( Fatih'e kadar olanlar hariç ve Yavuz ) DİĞER HÜKÜMDARLARI VE İMPARATORLUKLARI KENDİNİZ GİBİ SANMAYIN , SİZ YAPAMIYORSUNUZ DİYE BAŞKALARI YAPAMAZ DİYE BİR KURAL YOK.

Aynen yazıyorum :

Ordu savaşlarda genel olarak merkez,sağ kol,sol kol , öncü ve artçı olmak üzere savaş düzeni alırdı. Sultan merkezde bulunur ve hassa ordusu onu korurdu. Sağ ve sol kollarda ise meliklerin ve şehzadelerin komutasındaki eyalet askerleri yer alırdı.

Türkler-Moğollar , savaşlarda çoğunlukla sahte ricat veya Turan taktiği denilen askeri çevirme harekatını kullanırlardı. Bu taktik daha çok nihai zaferi kazanmak için karar verildiğinde uygulanıyordu. Özellikle Dandanakan ve Malazgirt savaşlarında bu taktik başarılı bir şekilde uygulanmıştır. İkinci uyguladıkları savaş taktiği de , karşıdaki düşmanın meydan savaşı ile yenilemeyecek kadar güçlü olduğu durumlarda uygulanan yıpratma taktiği veya vur-kaç taktiği idi. Selçukluların , Gaznelilere karşı Dandanakan öncesi uzun yıllar uyguladıkları taktik vur kaç taktiği idi. Böylece Gazne ordusu , hem psikolojik olarak yıpratılmış , hem de sayıca kayıplara uğradıklarından dolayı yenilmeleri de kolay olmuştur.

Dönemin çok büyük ve en muntazam ordusu olan Büyük Selçuklu ordusu , kendisinden sonra kurulan Türk devletlerine de örnek olmuştur. 10'lu ve 40'lı sistemin görüldüğü Selçuklu ordusunun sayısı 400.000 civarında idi.

Kaynaklar :

1) AKŞİT , Niyazi ; A'dan Z'ye Tarih Ansiklopedisi İstanbul 1978.
2) ATÇEKEN, Zeki ; Anadolu Selçuklu Devleti Tarihi ( Ders Notları ) Konya Selçuk Ünv. Eğitim Fak. Öğr . Görevlisi Konya , 1990
3) BAYINDIR , Y.Hikmet ; Hindistan Tarihi , Cilt 2 1990.
4) DELİORMAN , Altan Tarih: 1 , Bayrak Basımevi , İstanbul 1994
5) Doğuştan Günümüze Büyük İslam Tarihi , Cilt 6-7-8 , Çağ Yayınları , İstanbul 1987.
6) Ergin Muharrem ; Orhun Abideleri , Boğaziçi Yay , İstanbul , 1983
7) Gürün Kamuran ; Türkler ve Türk Devletleri Tarihi , Ankara 1984
8) İslam Ansiklopedisi , Cilt 3.5.6.12.13
9) İslam Sanatında Türkler , Yapı Kredi Bankası Yayınları , İstanbul 1982
10) Kafesoğlu İbrahim ; Selçuklu Tarihi
11) Kafesoğlu İbrahim ; Türk Milli Kültürü , 4. Baskı , İstanbul 1986
12) Kaşıkçı Nihat Yılmaz Hasan ; Tanrı Dağlarından :Malazgirt'e , Türk Metal Sendikası Araştırma Bürosu , 3. Baskı , 2001
13) Kara Kemal ; Genel Türk Tarihi , Önde Yay , İstanbul 1995
14) Köymen M.Altay; Selçuklu Devri Türk Tarihi , TTK Basımevi , Ankara 1989.
15) Köymen M.Altay; Tuğrul Bey ve Zamanı , İstanbul 1987
16) Köymen M.Altay; Büyük Selçuklu İmparatorluğu Tarihi , Ankara 1989
17) Merçil, Erdoğan ; Müslüman Türk Devletleri Tarihi, TTK Basımevi, Ankara 1991
18) Rasonyı Laszlo ; Tarihte Türklük , 2. Baskı , Ankara 1988
19) Runcıman Steven ; Haçlı Sefeleri Tarihi , Cil: 1-2-3 , TTK Basımevi , Ankara , Çeviren Fikret Işıltan 1987.
20) Sevim Ali ; Ünlü Selçuklu Komutanları , TTK Basımevi , Ankara 1990
21) Sevim Ali Yücel , Yaşar ; Türkiye Tarihi , TTK Basımevi , Ankara 1989
22) Sümer Faruk ; Oğuzlar , Ankara 1972.
23) Sertoğlu , Midhat ; Osmanlı Tarihi Lüğatı , İstanbul 1986
24) MEB Yay; Genel Türk Tarihi , Ankara 2005
25) MEB Yay; Tarih 1 , Ankara 2005
26) TURAN , Refik ERGEZER , Nevin ; Genel Türk Tarihi 2 , Ocak Yay, Ankara 1995
27) Tarih Atlası , Saygı Yayınları , İstanbul 2003

Gelelim sadede amacım kimseyi rencide etmek değil ama inanın kaşınıyorlar adamlara 800.000 kişilik 3 farklı ordu grubu var diyorum. Yok yapılamaz yok 40.000 zor toplanıyor yok Kanuni(Bana göre Osmanlıyı batıran adam Babasının doldurduğu hazineyi ve orduyu harcayan yeteneksizin teki )  200.000 topladı o kadar güce rağmen.

2 senedir sınavlarda hep Asya Türk-Moğol tarihlerini seçerek giriyorum köpek gibi hayvan gibi çalışıyorum bir sürü kitap vb.. Buraya Çin-Türk savaşlarında Çin-Moğol savaşlarında ki kuvvetleri yazsam ağzın yüzün uçuklar Osmanlının suratına bakmazsın.

Geçmişte bahsettim hatta sen yaz dedin Türk kavimlerini Moğol kavimlerini paylaşacaktım forumda Sabarları yazdım hatta mühendisliklerini vb. Ancak sonra forumun bu bilgilere değmeyeceğini düşündüm ve bıraktım çünkü ne anlatırsan anlat kafalarında bir Osmanlı egosu var bildikleri Tarih sadece 1453'den sonra başlıyor geçmiş hakkında en ufak bilgileri dahi yok. Bu insanlara ben bunları açıklasam ne olur açıklamasam ne olur ? Fatih Pasha gibi üstadlarımız olsa üşenmem 18 saat ayakta kalır ellerim çatlayıncaya kadar bilgileri paylaşırım ama dediğim gibi emeğime zamanıma değmez.

Mindless 10 tane bilgi koymamıza rağmen bana inatla yalancı muamelesi götümden uyduruyormuş havası verdin o saz arkadaşınla en sonunda sustum. Seni seviyorum anlatınca anlıyorsun ama o konuda fena kızdırmıştın beni anlatsak bile anlamadın durmadan dil döktüm en sonunda Darkrad dayanamadı nüfus ortalamalarını koydu SADECE ÇİNİN ondan sonra susuldu.

Yukarıda ki yazdığım şeyi ise sizin için yazmadım Şarklının şu sözü zoruma gittiği için yazdım.

varsayımlar üzerinden konuşuluyor.

Aha buda 10 kere anlatsak bile laf anlamayanlara attığım diss  03'de Kenan Komutanı görebilirsiniz ordunun başında akın düzenliyor  :P
http://www.youtube.com/v/NWce8Y3S7pE&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:26:50 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2013, 05:53:07 »
800.000 adam nasıl toplanıyor yapılamaz diyen mindless'e saz arkadaşlığı yapan öteki arkadaş içinde şunu yazayım birde ona diss çakalım.

Nizamülmülk, memleketin harap olduğunu ve vergi toplanamadığını görünce , işlenmeyen bu büyük toprakları küçük parçalara bölerek ikta haline getirmiş ve herkesin derece ve kıdemine göre askerlere ve sivil memurlara dağıtmıştır.
İkta olarak verilen toprakların gelirine göre asker beslemek zorunda olan ikta sahipleri sayesinde devlet , maaş ödemeden büyük ve disiplinli bir ordu oluşturmuştu. Sultan Melikşah zamanında 400.000 kişiye ulaşan ordunun 40.000'i merkezi kuvvet , geri kalanı ise ikta sisteminde yetiştirilip eğitilen askerlerdi.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:15:47 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Nisan 2013, 05:56:27 »
Gelelim sadede amacım kimseyi rencide etmek değil ama inanın kaşınıyorlar adamlara 800.000 kişilik 3 farklı ordu grubu var diyorum.
800.000 kişilik üç farklı ordu gurubu 2.400.000 asker. 2.400.000 asker sadece Türk askerleri ise birazda Türk-Çin savaşları sırasındaki Çin askeri mevcutları hakkında bilgi verir misin? Tahminimce en az 20.000.000 civarında olmalı.
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Nisan 2013, 06:08:31 »
Moğolların ordusundan bahsediyorum ben geçmiş sayfalara bakarsan görürsün. Hani arkadaşların dediği gibi Moğolları yenmiş ya bilmem kimler, öncü kuvvet o desek yine anlamıyorlar. Bende diyorum ki. Avrupa tarafında 800.000 vardır , orta asyada sayı 300.000 filandır çünkü pek ekşın yok. Çin ise 500.000 duruyordur çünkü Çin'i zapt etmek öyle kolay bir iş değil. Avrupa tarafını Sübedey yönetiyor diğerleri konusunda pek bir fikrim yok.

Anadolu-Ortadoğuya sefer düzenleyecekleri zaman bütün Kuzey Azerbaycanda ki halkı sürüp oraya orduyu götürdüler diyoruz dinleyen yok olmaz edilmez diyorlar ulen Halil İnalcık diyor onu bile dinlemiyorlar  :) 

800.000 600.000 500.000 rakamların illa 800.000 olması gerekmiyor benim anlatmak istediğim bu adamların ana orduları EŞŞEH GADAR  öyle 40.000 kişi ile durduramazsın  :) Yok efendim Atilla 600.000 atlı toplayamazmış gibi laflar yakışmıyor yani bari araştırıp öyle cevap versin.

Moğollar Çağatay Lehçesi konuşur. Moğolca ve orta asya Türkçesinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir dil. Benim demek istediğim adamlar bütün bir kıtaya hakim sadece Çin'in o dönem nüfusunu Darkrad yazdı bu adamlar şehir hayatı yaşamıyorlar göçebe hepsi savaş zamanı Torbacısı , Balicisi , Memuru , Demircisi , Tefecisi , Şarapcısı , Tüccarı her biri orduya giriyor bu rakamlar öyle oluşuyor zaten. 

2.400.000 asker sadece Türk askeri olamaz bütün bir asyadan bahsediyoruz toplamı 2.000.000 olur belki ( Bunlar 3 farklı gruba dağılmış durumda tabi ki. En kuvvetli kanat Avrupa ve Çin diye tahmin ediyorum.

Çin 20.000.000 asker çıkartsın söz veriyorum adımı değiştirip Çin adı alacağım  ;D yok öyle bir dünya Pirinç ve diğer malzemeler bol adamlarda 3-5 milyon rahat beslerler ama o 3-5 milyonu kalkıp orta asyaya götüremezsin geberirler giderler.

Anca Moğollar ve Türkler gibi gruplara ayıracaksın 300.000 - 400.000 bu şekilde götürebilirsin. Moğolların kuvvetleri Anadoluya ve Ortadoğuya gireceği zaman Azerbaycanı boşaltıyorlarsa atların yiyecek ihtiyacı ve ordunun yerleşmesi filan. 3-5 milyonun öyle pat diye taşınamayacağını cümle alem biliyordur her halde.

Moğol ve Türklerin avantajları ayrı bir ordularının olmayışı ordu zaten halkın kendisi. Halk göçebe olduğu için hayvanları yiyecekleri ile beraber dolaşıyor ee haliyle askere ihtiyaç duyulunca ortaya birden kolaylıklı büyük sayıda ordu çıkabiliyor.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:14:56 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Nisan 2013, 06:30:44 »
Atilla bile 600-650 bin atlı ile savaşa girerken

Atilla'nın yaptığı en büyük savaşta bile kuvvetlerinin maksimum 120k olduğu düşünülüyor. Kafanızdan fantezi sayılar uydurmayın.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Nisan 2013, 06:34:38 »
Toplam ordu mevcudu ile savaşa katılan orduları aynı tutuyorsanız sizin bileceğiniz iş tabi ki. Yukarıda 27 adet kaynak koydum oda sırf Şarklı içindi Atilla konusunda'da 50 tane kaynak koyabilirim hatta üşenmem 1 hafta günde 200 sayfa olarak 5 kitap okur ardından 2 günlük bir tez bile hazırlarım. Yeter ki şu uydurma etme fantezi olayları denmesin.

Avrupa yağmasına 300.000 atlı ile girmiştir Atillanın birlikleri. Ben kaynak gösteriyorum birde siz şu 120 k olduğu düşünülüyor zımbırtısı ile ilgili ADAM GİBİ AKADEMİK bir kaynak sunarsanız tartışma ortamı zenginlik kazanır ve boş yorumlar atmamış oluruz. Bekliyorum 120k ile ilgili AKADEMİK bir kaynak.

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:35:20 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Nisan 2013, 06:47:08 »
dakika ?

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 23 Nisan 2013, 06:49:33 »
Türk Tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için koydum.Sayılar konusunda tartışma yapmayacağım.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Nisan 2013, 06:53:04 »
o zaman başına belirt Loki bu kaynak değildir diye.

Akademik Kaynak veya Akademik Çalışma Kitap vb :

Bahsettiğim buydu dakikayı sormamın sebebi ise belki söylemiştir ve kaynağı vermiştir araştırır bulurum ve doğrularım diye. İster tartışmaya gir ister girme birdaha bana fantezi uydurma diye bir söz sarfedersen bende kırıcı konuşmak zorunda kalırım. Kaynağın varsa gel konuşalım benim yanıldığım bir yer varsa doğrularız ve insanlar doğru olanı öğrenir. Böyle bir olgunluğunuz yoksa insanlara şu uydurma bu böyle deyip durmayın herkes benim gibi oturur anlatmaz ağır laflar yersiniz forumda çok örneğini gördük çünkü.

Kırıcı konuşurum dememde ki sebep birinin bana laf etmesi veya trip atması değil yukarıda verdiğim kaynaklara laf etmeye o insanların emeğine hakaret etmeye kimsenin hakkı yok öyle bir saygısızlık ortamında ağır şeyler çıkabilir ağzımdan. Mindless'e yüklenmemin sebebi ise Halil İnalcık'ın dediklerine bile laf etmesi normalde Mindless ile bir sorunum yok yani. Demek istediğim buydu.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:56:25 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 23 Nisan 2013, 11:34:27 »
Loki karşı diss geliyor.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Nisan 2013, 11:36:14 »
27'den fazla kitap bulursan tersini anlatan gel qharşiimmmm

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Nisan 2013, 13:27:33 »
Yukarıda ki yazdığım şeyi ise sizin için yazmadım Şarklının şu sözü zoruma gittiği için yazdım.
Tartışma da ki çoğu kişi varsayımlarda bulunarak konuştuğu için öyle yazdım sen üstüne almasaydın keşke...

Şimdi konuya gelirsek Cengizhan döneminde dünya nüfusunun aşağı yukarı 360-400 Milyon arası olduğu düşünülüyor. Aynı dönemde Çin Nüfusunun 115 Milyon olduğu biliniyor aynı dönemde İran nüfusunun 5 Milyon Afganistan nüfusunun 2.5 Milyon Rusya'nın Avrupa'da ki bölgelerinde ise 7.5 Milyon insanın yaşadığı söyleniyor. Yani geri kalan bölgeleri de eklediğimiz de 140-150 Milyon civarı bir nüfus çıkıyor. Cengizhan'ın ordusuna katılabilecek 10 Milyon popülasyon var. Bunların yarısının kadın olduğunu düşünürsek 5 Milyon Erkek var bu nüfusun % 80'ni bile orduya katılmasa geride kalsa 1 Milyon kişi rahat çıkabiliyor bunu kanıtlamış olduk. Tabi ki bu kaynakların yanılma payını da hesaba katarsak en yine de 500.000-750.000 kişilik bir ordu çıkabilir. Elde ki kaynaklarla bulabildiklerim bunlar tabi ki bu konuyla ilgili en doğru kaynak Moğol İmparatorluğu üzerine yazılmış bir kitap olacaktır...

Kaynak:http://necrometrics.com/pre1700a.htm

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 23 Nisan 2013, 13:41:48 »
Biri bana şu 800 bin askeri neyle beslediklerini söyleyebilir mi? Çoğunluğu atlı bunların. Atların bakımı...
Ayrıca yanlarında büyük ve küçükbaş hayvan götürüyorlar diyelim. Binlerce hayvan demek. Bunlara nasıl bakacaklar? Bir de bu büyüklükteki bir seferden ne kadar gelirin olacak? Bence her şeyle birlikte sayı 800 bin olabilir. Atlar, büyük ve küçük baş hayvanlar, askerler...

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Nisan 2013, 13:44:17 »
Biri bana şu 800 bin askeri neyle beslediklerini söyleyebilir mi? Çoğunluğu atlı bunların. Atların bakımı...
Ayrıca yanlarında büyük ve küçükbaş hayvan götürüyorlar diyelim. Binlerce hayvan demek. Bunlara nasıl bakacaklar? Bir de bu büyüklükteki bir seferden ne kadar gelirin olacak? Bence her şeyle birlikte sayı 800 bin olabilir. Atlar, büyük ve küçük baş hayvanlar, askerler...
Benim araştırmam Moğolların bu orduyu çıkarabileceklerini gösteriyor o dönemde çıkarmış mıdır? O konuda bir bilgim yok.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Nisan 2013, 13:44:54 »

Yukarıda örnek olması için Selçukluların ikta sistemini gösterdim devletin kendi imkanları ile topladığı asker sayısı 40.000 geri kalan 360.000 ise ikta sistemi ile oluşuyor. Bahsettiğimiz güç Moğol İmparatorluğu o dönem bilinen dünyanın 4/2.8' ine hakim.

Tartışma da ki çoğu kişi varsayımlarda bulunarak konuştuğu için öyle yazdım sen üstüne almasaydın keşke...

Şimdi konuya gelirsek Cengizhan döneminde dünya nüfusunun aşağı yukarı 360-400 Milyon arası olduğu düşünülüyor. Aynı dönemde Çin Nüfusunun 115 Milyon olduğu biliniyor aynı dönemde İran nüfusunun 5 Milyon Afganistan nüfusunun 2.5 Milyon Rusya'nın Avrupa'da ki bölgelerinde ise 7.5 Milyon insanın yaşadığı söyleniyor. Yani geri kalan bölgeleri de eklediğimiz de 140-150 Milyon civarı bir nüfus çıkıyor. Cengizhan'ın ordusuna katılabilecek 10 Milyon popülasyon var. Bunların yarısının kadın olduğunu düşünürsek 5 Milyon Erkek var bu nüfusun % 80'ni bile orduya katılmasa geride kalsa 1 Milyon kişi rahat çıkabiliyor bunu kanıtlamış olduk. Tabi ki bu kaynakların yanılma payını da hesaba katarsak en yine de 500.000-750.000 kişilik bir ordu çıkabilir. Elde ki kaynaklarla bulabildiklerim bunlar tabi ki bu konuyla ilgili en doğru kaynak Moğol İmparatorluğu üzerine yazılmış bir kitap olacaktır...

Kaynak:http://necrometrics.com/pre1700a.htm

İngilizce olarak kitap okuyacak bir seviyede olsam. Çok fazla kitap var ABD ve İngiliz halkı bu yönden çok şanslılar bize göre sonuçta ulusal bir başarı yakalamak isteyen her yazar mutlaka en önemli eserlerinin ana dili yanında birde İngilizcesini çıkarıyor. İnşallah bu yaz sonunda başlayacağım Amerikan Kültür'e öğreneceğiz şu İngilizceyi adam gibi.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Nisan 2013, 13:46:22 »
Ayrıca Selçuklu'nun asker sayısı 400 bin olsaydı büyük bir ihtimal yıkılmazdı zaten. Ordunun sayısı 400 bin derken sadece er sayısını hesap etmiyorlar. Ordudaki her şey, her yardımcı, her hayvan, her asker sayılı. Belki de bu 400 bin'in sadece 200 bini askerdir

Ayrıca Moğollar ve ikta? Adamlar yağmalamaya yönelmişlerdi Loki. Selçuklu ile Moğolları niye karıştırıyorsun?

Savaşırsın, yenersin, kimini köle olarak satarsın, kimini orduna katarsın mesela.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 13:46:47 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 23 Nisan 2013, 13:48:41 »
Moğolların devlet düzeni Uygurlulardan gelir ve Uygur Türkleri devlet işlerine bakar. Uygurluların bürokrasisi ve Selçukluları karşılaştırırsak Selçuklular Uygurların yanına bile yaklaşamaz. Adamlar teslim olmayanları direnenleri yağmalayıp biçiyor eziyor geçiyor. Teslim olana direnmeyene bir şey yapıldığı yok. Adamlara yağmacı damgası vurmayın '' Korku Kılıçtan , Derin Keser '' diye boşuna demiyorum.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 23 Nisan 2013, 13:52:31 »
Hayır yağmacılık o dönemde gayet normal bu sebepten suçlayamazsınız. Yağmacılık her zaman insanın doğasında oldu ki o dönemde de hakimdi, sadece Moğollar ve Türkler yağmalamıyordu. Utanılacak bir şey değil bu.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 23 Nisan 2013, 13:53:52 »
Moğolların devlet düzeni Uygurlulardan gelir ve Uygur Türkleri devlet işlerine bakar. Uygurluların bürokrasisi ve Selçukluları karşılaştırırsak Selçuklular Uygurların yanına bile yaklaşamaz. Adamlar teslim olmayanları direnenleri yağmalayıp biçiyor eziyor geçiyor. Teslim olana direnmeyene bir şey yapıldığı yok. Adamlara yağmacı damgası vurmayın '' Korku Kılıçtan , Derin Keser '' diye boşuna demiyorum.
Bak bir insan ömründen bahsediyoruz. Cengiz Han. İkta sistemini uygulamaya koysa bile, meyvesinin toplandığını kendi gözleriyle göremez. Ayrıca İran coğrafyasındaki bir devlet, ikta sistemiyle 360 bin asker besleyebilseydi, Safeviler Osmanlıya neler yapardı bir düşün. Orta Asya Türklerinden bahsediyoruz. İkta sistemini kullandıklarını gösteren bir kaynak belirtir misin? Merak ettim okuyacağım.

Yağmalamanın iki türü var: Bir Türklerin yaptığı gibi, İki Moğolların yaptığı gibi.

Moğollar taş üstünde taş koymazlar. Yakar, yıkar geçerler. Değerli ne varsa alırlar.
Türkler ise biraz daha insancıl.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Nisan 2013, 13:56:46 »
Yağmalamanın insancıl hiç bir tarafı yok. Utanılacak çok şeyi var.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Nisan 2013, 13:59:37 »
Yağma dediğin savaş ganimetidir ve o dönemde yağma yapmayan ne bir uygarlık var ne bir millet var. Yani bugünden bakmayın. Ayrıca yağmanın bir değişik versiyonu bugün bile var.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 14:00:14 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 23 Nisan 2013, 14:00:14 »
Bir başka kaynakta Moğol Ordusunun her şeyiyle 200.000 civarı olduğu söyleniyor.
http://www.fsmitha.com/h3/h11mon.htm

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 23 Nisan 2013, 14:02:21 »

Bakış açının darlığı yüzünden dönemi dönemine göre değerlendiremiyorsun. İnsancıllık tanımını bile insalık tanımını bile bugün birileri hazırlıyor. Dünyaca kabul edilmesini esas alacaksak, günümüzün değerleri evet senin savunduğun ve benimsediğin şeyler. Ama yağma yapılan dönemlerde de kabul edilen buydu. Kazanan yağmalar da, keser de biçer de.

Türkler de her yağmada insancıl değil. Maraş, Urfa vs. alındıktan sonra taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmıyoruz. Osmanlı bir dönemden sonra insancıllaşıyor sizin tabirinizle. Değilse ondan önce de gayet yağma yapıyoruz biz de.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 23 Nisan 2013, 14:05:38 »
Türkler insancıl olsaydı İstanbul'u 3 gün yağmalamazlardı. Türkçülük yapmayalım boşuna Moğollar akrabamızdır hatta Kore ve Mançurya Çinlileri bile. Moğollar zevkten yağma yapmıyor bir bölgeyi işgal ederken ilk şehirde bırakacağın izlenim diğer kale ve şehirlerin düşmesinde büyük rol oynar. İlk şehri doğrarsan ikinci gittiğin kale veya şehir öteki ile aynı kaderi paylaşmamak için teslim olur. Şehirdeki ordu teslim olmasa bile halk kapıları açar herkesin canı kıymetli  ;) Korku etkili bir silahtır unutmamak lazım.

Yahu Şarklı şuraya nüfus oranları yazdı ben iktayı örnek olarak koydum Çin'e sahip olan adamın iktaya ihtiyacı var mı ? devasa tarım alanlarından bahsediyoruz bugün 1.5 milyar insanı besleyen bir bölge kaç yüz yıl önceki durumunu düşün birde şimdiye göre 5 kat daha verimlidir.

110 milyonu az bir rakam sanıyorsunuz galiba siz ? Bunların sadece 500.000'i ( iyice yerin dibine sokarak veriyorum bak rakamı ) Hayvancılık yapsa sen düşün ortaya çıkacak büyükbaş hayvan miktarını.

Selçukluların ortaya çıktığı yer ile Moğolların ortaya çıktığı ve yayıldığı alan çok çok farklı. Çin'e ve orta Asyaya hakim olan ticaret yoluna hakim olur. Çin'e hakim olanın yiyecek sıkıntısı olmaz. Çin'e hakim olan insanın üretim sıkıntısı vergi sıkıntısı insan sıkıntısı olmaz.

Osmanlı ve Selçuklular dediğiniz devletler sadece ipek yolunun üzerine kurulmuş devletler başka bir şey değil. Öteki ise direkt olarak ticaret ve ekonominin merkezlerini ele geçirmiş durumda. Para derdi olur mu sence Çin'e ve orta Asya'ya hakim olan adamın ? Nüfusu yetmese bile o zenginlik ile çok rahat paralı askerlerden oluşan bir ordu kurar.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 23 Nisan 2013, 14:09:26 »
Bakış açının darlığı yüzünden dönemi dönemine göre değerlendiremiyorsun. İnsancıllık tanımını bile insalık tanımını bile bugün birileri hazırlıyor. Dünyaca kabul edilmesini esas alacaksak, günümüzün değerleri evet senin savunduğun ve benimsediğin şeyler. Ama yağma yapılan dönemlerde de kabul edilen buydu. Kazanan yağmalar da, keser de biçer de.

Türkler de her yağmada insancıl değil. Maraş, Urfa vs. alındıktan sonra taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmıyoruz. Osmanlı bir dönemden sonra insancıllaşıyor sizin tabirinizle. Değilse ondan önce de gayet yağma yapıyoruz biz de.
Genel olarak diyorum. Ama hiç değilse Moğollar gibi istisnasız her şeyi yok etmemişler.

Timur var Türklerde bunun en büyük örneği. Eziyor, kesip biçiyor, yakıyor, yıkıyor... Kellelerinden kuleler yaptırıyor ama sefere devam ettiğinde, korkudan, önündeki 5-6 kale savaşmadan teslim olup ganimet veriyor. Amaç korku salmak aslında.

Bu arada, evet dönemine göre daha insancıllar Loki. Ayrıca İstanbul'u 3 gün yağmalamalarının nedeni, Bizans İmparatorunun inat edip teslim olmaması. Teslim olsalardı, yasalar gereği asker yağmalayamazdı. Kılıç zoruyla alınan şehirde, askerin yağma hakkı vardır.(Ayrıca Ayasofya'dan bir mozaik söken askeri, Fatih'in herkesin ortasında kırbaçlattığını unutma :) )

Selçukluyu ve Osmanlıyı itin gözüne sokmanın anlamı yok. Ben de sevmem ama git biraz araştır be güzel kardeşim. Batıda adamlar akıl hastalarını kırbaçlayarak, soylulara eğlence tertip ederken, Türkler müzik ve şelale sesi dinleterek, tedavi etmeye çalışıyorlardı. Ayrıca Selçuklu'nun ve Osmanlı'nın vakıf sistemini biraz araştır da ağzın açık kalsın.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 14:10:39 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 23 Nisan 2013, 14:10:47 »
 Bakış açısı veya zaman ile ilgili bir şey değil. Empati yoksunluğundan kaynaklanan bir durum. Yağma göçebelerin işidir. Yağmalayan için bir problem olmayabilir, ancak yağmalanan yerine koyarsan kendini bu işlerin zaman ile ilgili olmadığını göreceksin. Hangi zaman dilimi kızlarının tecavüze uğramasını, daha yeni doğmuş bebeklerin katledilmesini doğru gösterebilir?

O gün yapılan insanlık dışı hareketleri bu gün birleşmiş milletlerin Irak'a yapılan müdahalesinde de görebilirsin, Boşnak-Sırp savaşlarında da. Elinde güç olan nasıl kullandığına kendisi karar verir.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 23 Nisan 2013, 14:13:26 »
Bakış açısı veya zaman ile ilgili bir şey değil. Empati yoksunluğundan kaynaklanan bir durum. Yağma göçebelerin işidir. Yağmalayan için bir problem olmayabilir, ancak yağmalanan yerine koyarsan kendini bu işlerin zaman ile ilgili olmadığını göreceksin. Hangi zaman dilimi kızlarının tecavüze uğramasını, daha yeni doğmuş bebeklerin katledilmesini doğru gösterebilir?

O gün yapılan insanlık dışı hareketleri bu gün birleşmiş milletlerin Irak'a yapılan müdahalesinde de görebilirsin, Boşnak-Sırp savaşlarında da. Elinde güç olan nasıl kullandığına kendisi karar verir.

Ah yağmayı sadece göçebeler yapıyor yerleşikler savaşmıyor kalem fırça kağıt mermer ile edebiyat-musiki-resim savaşı yapıyor. :fpalm: :fpalm:

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 23 Nisan 2013, 14:14:12 »
Koca yazıdan onu mu çıkartıp koyuyorsun? Diyecek başka bir şeyin mi yok yoksa?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 23 Nisan 2013, 14:14:47 »

Kardeşim, haçlılar İstanbul'a girerken, Olaya şahit olan adamların gözlemlerinden birisi şu: Atların her yeri kandan kıpkırmızıydı ve yerde bileğe kadar kan vardı. Sen yağmayı sadece göçebelere mal edemezsin. Her orduda o dönemde ve sonraki dönemde yağma vardır. Savaşı kazandığını hissettirmenin en etkili yolu da tecavüz ve yağmadır. Günümüzde bile orduların neler yaptığı malum. Adı değişti sadece.

Ayrıca yağmanın haklı olduğunu söylemiyoruz. O dönemde normal olduğunu söylüyoruz.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 14:17:05 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 23 Nisan 2013, 14:16:30 »
O çağın etiği ile bu dönemi karıştırırsanız yorumlar çok duygusal olabilir. Göçebeler de yağma yapacak tabii, ticaret yapacak halleri yok ya. Ayrıca Konstantinopolis'in yağmalanması da pek insancıl değil hani. (Hem Türk hem de Latinler tarafından.) :P

Bu arada benim bildiğim kadarıyla İkta sistemi, Selçuklular'da olan ve devamı Türk devletlerine de bu sayede geçen bir sistem.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 23 Nisan 2013, 14:17:13 »
Empati yoksunluğu da yok ayrıca Awakening. Senin şu anda empati yapmaya çabalıyor olmanın da hiçbir önemi yok umarım biliyorsundur. Savaş suçunu da insanlığı da dönemine göre belirleyen faktörler vardır. Sen de günümüze göre olanla her dönemi değerlendirmeye çalışıyorsun.

O çağın etiği ile bu dönemi karıştırırsanız yorumlar çok duygusal olabilir. Göçebeler de yağma yapacak tabii, ticaret yapacak halleri yok ya. Ayrıca Konstantinopolis'in yağmalanması da pek insancıl değil hani. (Hem Türk hem de Latinler tarafından.) :P

Bu arada benim bildiğim kadarıyla İkta sistemi, Selçuklular'da olan ve devamı Türk devletlerine de bu sayede geçen bir sistem.

Öyle.

Çevrimdışı Probang

• Paşa
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 23 Nisan 2013, 14:18:22 »
Yağmanın göçebelikle alakası yoktur. Yağmalananda başka bir toplumu yağmalamıştır. O dönemin koşullarına göre güçlü olan zayıfı yener ezer. Günümüzdede bu şekil değiştirmiş biçimde hala sürmektedir.

Eskilerin giydiği giyim kuşam bize şuan çok ilginç geliyor. Fakat eskiler o eski kıyafetlerini giydikleri dönemde bu durum onlar için gayet normaldı.

Tarih şuanki bakış açısıyla yapılmaz. Dönemine göre yapılır.

Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 23 Nisan 2013, 14:19:05 »
Yağmayı haklı çıkartmaya çalışan ne kadar çok insan varmış. Çok Mount & Blade oynamışsınız siz. İnsan öldürmeyi yasaklayan dinlerin zirve noktasından bahsediyoruz. Etik diyorsunuz hala.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 23 Nisan 2013, 14:21:46 »
@Awake, Doğru olan bu, çoğunlukça kabul edilen diye değil de çok açık bir kesinlik olduğu için doğru olan dönemin etiğine göre değerlendirmek.

Çevrimdışı Probang

• Paşa
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 23 Nisan 2013, 14:22:03 »
Kimse yağmayı haklı çıkartmıyor. Kıyafet örneğindende yola çıkılabileceği gibi bu durum o dönem için gayet normaldir. Sen bunu günümüz bakış açısıyla sorgulayamazsın. Şuan yaptığımız hareketlerde gelecekteki nesillere ilginç gelecektir.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 23 Nisan 2013, 14:22:52 »
Yağmayı haklı çıkartmaya çalışan ne kadar çok insan varmış. Çok Mount & Blade oynamışsınız siz. İnsan öldürmeyi yasaklayan dinlerin zirve noktasından bahsediyoruz. Etik diyorsunuz hala.

Ulan günümüzde insan hakları vs. olmasaydı bütün dünya ırkçı olsaydı sen de ırkçı olacaktın ne konuşuyorsun?

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 23 Nisan 2013, 14:26:00 »
Ben yağmayı haklı çıkartıyorum. Özellikle göçebe olan milletler pek tabii ki de yağma yapacak. Her yıl, her ay, her gün savaş olan bir dünyada kan dökülmesine, bir sürü insanın ölmesine veya yağmaya karşı çıkmanın tek açıklaması, tarihi 21. yüzyıl zihniyetiyle yorumlamadır.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 23 Nisan 2013, 14:26:30 »
Evet. İkta sistemini ilk uygulayan, beğenmedikleri Selçuklu İmparatorluğuymuş. Hani şu, vakıflar kurarak, akıllı çocukların alınıp, giydirilip kuşatılıp, aklanıp paklanıp adam gibi bir okula götürülüp, adam gibi bir eğitim verip, cebinden bir kuruş bile para çıkmasına izin verilmeyip her şeyini karşılayıp, üstüne bir de harçlık verip, yıllarca eğitim verdikten sonra yeteneklerine göre mesleklere yönlendirip, bir ömür takip eden Selçuklular. Hani ülkenin 4 bir yanına kervansaraylar kurup, tüccarların bedavaya yemek yemesini, içmesini, konaklamasını karşılayan, kervanları saldırıya uğradığında, tüccarın zararını hazinesinden karşılayan Selçuklular. Hani şu, zekat vermek isteyenin, 4 bir tarafa atlı yolladığı, imarethanelerin baya bir olduğu Selçuklu. Hani şu, zenginlerin bağış yapmaktan çekinmediği Selçuklu.

Atıp tutmadan, küçük göstermeye çalışmadan önce öğrenin biraz. Bir de adamlar bunları Orta Çağda yaptılar. O
zamanlarda Avrupa'da cadı diye kadınları yakıp duruyorlardı.

@Awakening, haklı çıkarmaya çalışmıyoruz, o dönemde normal kabul ediliyordu diyoruz.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 23 Nisan 2013, 14:27:06 »
Yağma yapan tek toplumlar göçebe toplumlar demedim zaten, ama yağma kavramını dünyaya öğreten toplumlar bir yerden bir yere göç eden toplumlardır. Ha Türkler ha Vizigotlar fark etmez.

Beni devletler ve orduları bağlamıyor, yağma o dönemde dahi katledilen köylüler için "ETİK" bir şey olamaz. Saçmalığın daniskasıdır bu dediğiniz. Ha dönemin devletlerini sadece ordulardan oluşuyor zannediyorsanız bilemeyeceğim..

Ulan günümüzde insan hakları vs. olmasaydı bütün dünya ırkçı olsaydı sen de ırkçı olacaktın ne konuşuyorsun?

Sen ne saçmalıyorsun?

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 23 Nisan 2013, 14:28:49 »
Sizin konunuz değişmiş ama Moğol askerlerinin 1 ayı aşkın bir süre sadece kımız ile yaşayabildiklerini duymuştum History Channel'da.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 23 Nisan 2013, 14:28:52 »
Genel olarak diyorum. Ama hiç değilse Moğollar gibi istisnasız her şeyi yok etmemişler.

Timur var Türklerde bunun en büyük örneği. Eziyor, kesip biçiyor, yakıyor, yıkıyor... Kellelerinden kuleler yaptırıyor ama sefere devam ettiğinde, korkudan, önündeki 5-6 kale savaşmadan teslim olup ganimet veriyor. Amaç korku salmak aslında.

Bu arada, evet dönemine göre daha insancıllar Loki. Ayrıca İstanbul'u 3 gün yağmalamalarının nedeni, Bizans İmparatorunun inat edip teslim olmaması. Teslim olsalardı, yasalar gereği asker yağmalayamazdı. Kılıç zoruyla alınan şehirde, askerin yağma hakkı vardır.(Ayrıca Ayasofya'dan bir mozaik söken askeri, Fatih'in herkesin ortasında kırbaçlattığını unutma :) )

Selçukluyu ve Osmanlıyı itin gözüne sokmanın anlamı yok. Ben de sevmem ama git biraz araştır be güzel kardeşim. Batıda adamlar akıl hastalarını kırbaçlayarak, soylulara eğlence tertip ederken, Türkler müzik ve şelale sesi dinleterek, tedavi etmeye çalışıyorlardı. Ayrıca Selçuklu'nun ve Osmanlı'nın vakıf sistemini biraz araştır da ağzın açık kalsın.

Kimseyi aşağıladım yok. Selçukluları ve Türk devletlerini bana öğretmeyin lütfen. Osmanlı hakkında Orta Asya ve Selçuklular kadar bilgili değilim ama gereksiz yere batıya sövmenin anlamı yok. Zaten 2 senedir Orta Asyanın içindeyim Moğollar mı Osmanlılar mı dersen. Moğolları seçerdim tartışmasız. Nedenini merak ediyorsan Uygurları araştırmanı öneririm bakalım kim barbarmış kim değilmiş.

Ben gereksiz yere yağmaya karşıyım hatta yağma yapılmasına karşıyım. Ancak kıyım konusunda görüşlerimiz ayrı açık konuşayım eğer bir halkı bir yerden göç ettirmek ve kendim yerleşmek istiyorsam ilk girdiğim bölgede orduya halkı öldürmesini emrederim. Neden diyeceksin basit örnekler vereceğim

1.) Ermeniler yüzünden göç eden Azeriler.
2.) İsrail yüzünden muazzam derecede göç eden Filistinliler.
3.) Çinliler yüzünden çevre ülkelere göç eden Uygurlar.

Şimdi gelelim bu 3 örneğin getirdiği artılara.

1.) Ermeniler Azerileri nefret ettikleri için doğramadı korku salmak için doğradı böylece işgal ettikleri bölgede doğru düzgün Azeri kalmayacaktı ( BAŞARDILAR )

2.) İsrail ordusunun içerisinde ki Dürzileri Arapların üzerine saldı köyleri ortadan kaldırdılar , bu korku bütün Filistini kapladı ve normalde bir kaç milyon olan Filistinlinin 4/3'ü Filistini terk etti. Ürdün'de bol miktarda var. ( İsrail BAŞARILI OLDU )

3.) Çin'e 3 yerden enerji akışı sağlanır , 1.) İran yolu ile 2.) Rusya ile 3.) Uygur bölgesi üzerinden Kazakistan yolu ile.

Çin Rusya'ya bağımlı olmak istemiyor. İran'a muhtaç kalmak istemiyor çünkü donanması NATO ile başa çıkacak güçte değil Pasifik Ticaretini NATO kontrol ettiğine göre. İran'dan gelen enerjiyi anında keserler.

Tek seçenek Kazakistan var ancak Uygurluların ayaklanması durumunda bu bölgeden gelecek akışta kesilmiş oluyor ( Başardılar mı ? Bölgede eskiden %20 Çinli var iken bugün %80'i Çinli Uygurluların büyük kısmı çevre ülkelere göç etti kalanlar ise Çin hükumetinin yoğun göç politikaları sonucu Çinlileşti , kısacası kısmen BAŞARILI olundu diyebiliriz )

Şimdi bu sonuçlara bakınca geçmişte yapılan kıyımların neden yapıldığı sonucuna varmak mümkün oluyor. Bu durumda aşırı duygusal insanların devlet yönetemeyeceğini bize kanıtladığın için bir kez daha teşekkür ediyoruz sana Kayserili pastırmam benim  :bow12: Seviyorum seni ama çok duygusalsın bea.

(aç/kapa)

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 23 Nisan 2013, 14:31:16 »
Duygusallıkla alakası yok, devlet yönetmekle tarla ekmek aynı şey değil.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 23 Nisan 2013, 14:32:03 »
Duygusallıkla alakası yok, devlet yönetmekle tarla ekmek aynı şey değil.

O zaman bir zahmet ikisi arasındaki farkı öğrenip gel.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 23 Nisan 2013, 14:33:30 »
O zaman bir zahmet ikisi arasındaki farkı öğrenip gel.

Önce sen o dönemin kahraman ordular ve generallerden oluşmadığını öğrenirsen neden olmasın ^-^

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 23 Nisan 2013, 14:34:18 »
Moğollar ile Uygurlar arasındaki fark, Mozambik ile İsviçre arasındaki fark gibi açıktır. Moğolları Osmanlıya tercih etmeni anlayamadım. İki devleti de "Devlet" yapan Türkler zaten. Moğolların nereye kadar götürebileceği de Altın Orda'dan belli işte.

Batıya sövmenin de gereği yok Osmanlı'ya sövmenin de. Ama Uygurlara acayip hayranım. Et yemenin yasak olduğu, savaşmanın yasak olduğu bir devlet. Türklerden nasıl böyle bir Devlet çıktı? Hep merak ederim. Dinlerini nasıl değiştirdiler?

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 23 Nisan 2013, 14:34:48 »
Tarih hakkında zerre bilgisi olmayan bir insan bile Yakın Çağ ve öncesinde savaşla alınan bir bölgeyi ordunun yağmalamasından daha doğal bir şey olmadığını bilir. Awakening olaya biraz(?) duygularıyla yaklaşıyor herhalde.
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 23 Nisan 2013, 14:37:53 »
Allahuekber. Tövbe yarabbi bismillahirrahmanirrahim. İmana geldim.

Diyorum ki ordular ve orduların başındakiler beni ilgilendirmiyor. Onlar için normal olan şey köylüler için normal olmak zorunda mı? Katledilen, tecavüz edilen ordular değil köylülerdir. Tıpkı bu günkü bir firmadan 1500 kadar işçinin çıkarılması gibi bir olay. İşçiler için kabul edilemez, ancak iş veren için kabul edilebilir.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 14:38:20 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 23 Nisan 2013, 14:41:37 »
Allahuekber. Tövbe yarabbi bismillahirrahmanirrahim. İmana geldim.

Diyorum ki ordular ve orduların başındakiler beni ilgilendirmiyor. Onlar için normal olan şey köylüler için normal olmak zorunda mı? Katledilen, tecavüz edilen ordular değil köylülerdir. Tıpkı bu günkü bir firmadan 1500 kadar işçinin çıkarılması gibi bir olay. İşçiler için kabul edilemez, ancak iş veren için kabul edilebilir.
Aslında ilk katledilen ordulardır da neyse ;D

Bak, kimse demiyor ki, "Oh iyi olmuş, gebertsinler, kessinler, biçsinler, kanlarını da içsinler!" diye. O dönemde normaldi diyorlar. Mesela Moğollar, Çin'i yağmaladı. Ama yenen Çin olsaydı yine aynı şeyi yapardı. İnsani yönden bakıyorsan şöyle bak, savaşmanın kendisi Etik değil zaten. Savaşmanın iki amacı var, üstünlük kurmak ve zenginleşmek. Yani her türlü ganimet toplayacaksın. Hem toprak hem de para.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 23 Nisan 2013, 14:43:59 »
Tamamda öyle bir konuşuyorsunuz ki dışarıdan gören insan o dönemde milletin onları yağmalamaya gelenleri kucakla karşıladığını zanneder.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 23 Nisan 2013, 14:47:08 »
Moğolların nereye kadar götürebileceği de Altın Orda'dan belli işte.

Sübedey geri çağrılmasaydı Paris'te olurdu bugün o devlet. Küçümsemeyin Moğolları gözünüzde.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 23 Nisan 2013, 14:49:20 »
Sübedey geri çağrılmasaydı Paris'te olurdu bugün o devlet. Küçümsemeyin Moğolları gözünüzde.
Atilla Roma'ya kadar gitti ne oldu? Subutay'ı biliyorum. Cengiz Han öldüğünde geri çağrılmıştı herhalde değil mi?

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 23 Nisan 2013, 14:50:17 »
İstanbul 3 gün yağmalanmamış 1 gün yağmalandıktan sonra fatih yağmanın çok sert olduğunu düşünüp(askerler evlerin tuğlalarını bile alıyorlarmış  :B) yağmayı bitirmiş.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 23 Nisan 2013, 14:51:19 »
İstanbul 3 gün yağmalanmamış 1 gün yağmalandıktan sonra fatih yağmanın çok sert olduğunu düşünüp(askerler evlerin tuğlalarını bile alıyorlarmış  :B) yağmayı bitirmiş.
Alacak değerli bir şey olmadığındandır. Bizans sanıldığı kadar zengin değildi. Hatta Fatih hayal kırıklığı bile yaşamış olabilir

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 23 Nisan 2013, 14:53:35 »
Alacak değerli bir şey olmadığındandır. Bizans sanıldığı kadar zengin değildi. Hatta Fatih hayal kırıklığı bile yaşamış olabilir

Yıllar boyu bizansın başkenti istanbul zengindir yahu,olur mu öyle şey.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 23 Nisan 2013, 14:54:56 »
Savaş tarihinin en büyükleri deniyor da sayfalardır bir ip tutturulmuş gidiyor :D
Neyse bunu paylaşayım çok hoşuma kaçtı
Lisede milliyetçilik, üniversitede sosyalistlik modadır. Birkaç yıl sonra da Castro resimleri paylaşırsan şaşırmam mübarek :D

Yıllar boyu bizansın başkenti istanbul zengindir yahu,olur mu öyle şey.

Ticaret bile yaptırmıyorsun. Sadece 7 bin asker bakacak halleri var. Ne zengini yahu

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 23 Nisan 2013, 14:55:48 »
Atilla İstanbul'uda kuşattı alamadı mesele ne yaptığı değil ne gibi bir sonuçlara neden olduğudur. Bence Batı Romanın yıkılmasının tek sebebi Atilladan kaçan kabilelerin yarattığı kaos. Bugün Avrupada farklı milletler varsa hepsinin kökeni Atilladan kaçan kabilelere dayanıyor.

Ömrü yetseydi dünyaya hakim olabilecek 2 insan tanıyorum diğerlerini kıyaslamam bile. 1.) Timur 2.) Sübedey. Olay tamamen ömür ve talih ile alakalı. Timur'un ömrü yetmedi , Sübedey'in talihi.

Her neyse oldular ile bittiler ile konuşmayalım. Yağmayı savunmuyorum ama kıyımı savunuyorum ( günümüzde bile ) Yağma zaten yapılıyor günümüzde ekonomik emperyalizm diye bir olay var hatırlatırım.

Bizans'ı ayakta tutan İstanbuldur. Atilla bütün Balkanları işgal etti ama İstanbul'u alamadığı için yıkamadı o devleti bir kaç yıl içinde tekrar toparlandı Bizans. İstanbuldan bahsediyoruz ticaretin beşiği sürekli para akışı var.

Ayrıca ben Bizans kuşatmasını başarılı bulmuyorum ( gemilerin karadan yürütülmesi hariç ) bence başarılı sayılacak bir kuşatma değil pek pöh pöhlemeye gerek yok. İstanbul'u 3000 Bizans askerinin savunduğunu düşünürsek verilen kayıp çok daha feci.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 23 Nisan 2013, 14:57:30 »
Osmanlı'nın iznini almayan gemi, İstanbul'a bile ulaşamıyordu. Son yılları gerçekten çok berbat Bizans'ın.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 23 Nisan 2013, 15:02:15 »
Doğru mu ya asdafasfasfafasfa
History Channel yapmış belgeseli bir de. Belki doğrudur. Hala gülüyorum ya. 10 gramlık taş mı la bunu denizden sektire sektire gemiyi vurup parçalıyorsun. Ne biçim matematiktir, ne biçim geometridir. :D:D:D:D

http://www.youtube.com/v/6hv6REif6JY&fs=1&wmode=transparent

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 23 Nisan 2013, 15:02:58 »
Loki kardeş o surları o zamanki zamanda geçecek başka devlet var mıydı acaba?Çok güçlü surlar vardı çok.Ona rağmen 1 ayda işgal etti.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 23 Nisan 2013, 15:05:23 »
Loki kardeş o surları o zamanki zamanda geçecek başka devlet var mıydı acaba?Çok güçlü surlar vardı çok.Ona rağmen 1 ayda işgal etti.
Hadis'ten sonra İstanbul'u fetheden Haçlılardır. Şimdi o ne güzel komutan, ne güzel ordu onlar mı?

Ayrıca Yıldırım, fethedebilirdi. Geri dönmek zorunda kaldı.
7 bin kişiyi öldürüp şehri alsın bir zahmet. Gemileri karadan yürütmeyi akıl edecek kadar zeki bir adam olmasaydı, rezil rüsva olup dönebilirdi. Sultan Mehmet ya. Adamım benim.

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 23 Nisan 2013, 15:07:22 »
Evet o hadisin Müslümanlar için olduğunu anlamışsındır diye düşünüyorum. :P

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 23 Nisan 2013, 15:08:43 »
Yoo komutan diyor. Müslüman diye bir bilgi gelmedi bize.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 23 Nisan 2013, 15:11:29 »
ben hala güllelerin denizde sektirilmesinde kaldım.  sphle*

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 23 Nisan 2013, 15:13:48 »
ben hala güllelerin denizde sektirilmesinde kaldım.  sphle*

Why not?

Yoo komutan diyor. Müslüman diye bir bilgi gelmedi bize.

“Kostantiniye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden emir ne güzel emir; onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”

diyor.Hristiyanlarda emir diye bir şey yok  8|

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 23 Nisan 2013, 15:14:45 »
Why not?

“Kostantiniye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden emir ne güzel emir; onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”

Emir komutan demektir :fpalm: (son zamanlarda kullanılması garip karşılanan şey)

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 23 Nisan 2013, 15:15:58 »
Why not?

Fatih'in adı Emir değildi. Hadi al yavrum buradan yak. İlkokul tier bebe seni laf giydirdiğini sanıyo.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:18:09 Gönderen: Foederati »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 23 Nisan 2013, 15:16:49 »
Fatihin adı emir değildi. Hadi al yavrum buradan yak.
Aynen. Hristiyanlarda emir yok diyor. Osmanlıda emir mi deniyordu komutanlara? Al burdan da yak.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 23 Nisan 2013, 15:18:26 »
Kulaktan dolma terklerin de ilkokul terke laf atması ayrı bir olay tabii ki.

Hadisler Hristiyanlarla ilgili değildir. "Of İslam'ın açığını buldum süperim." mantığı da yanlış.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 23 Nisan 2013, 15:19:25 »
Kulaktan dolma terklerin de ilkokul terke laf atması ayrı bir olay tabii ki.

Hadisler Hristiyanlarla ilgili değildir. "Of İslam'ın açığını buldum süperim." mantığı da yanlış.
Geyik yaptığımızı, ciddi olmadığımızı anlamadın mı ya? Ciddi değiliz korkma. En azından ben değilim. Diğerlerini bilmem :)

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 23 Nisan 2013, 15:19:36 »
Ya sonuçta o hadiste müslümanların bir gün kostantinopolisi alacağını diyor.O şehrin bir islam şehri olacağını diyor.Sizin mantığınızdan düşünülürse bizanslılarda fethetmiş orayı o zaman o komutan da onlar oluyor  :B  :fpalm:

Edit:Liseye gidiyorum  ;)

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 23 Nisan 2013, 15:20:12 »
Geyik yaptığımızı, ciddi olmadığımızı anlamadın mı ya? Ciddi değiliz korkma. En azından ben değilim. Diğerlerini bilmem :)

İlkokul terk lafında ben de ciddi değildim. Diğerini de genel olarak söyledim.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 23 Nisan 2013, 15:20:40 »
Ya sonuçta o hadiste müslümanların bir gün kostantinopolisi alacağını diyor.O şehrin bir islam şehri olacağını diyor.Sizin mantığınızdan düşünülürse bizanslılarda fethetmiş orayı o zaman o komutan da onlar oluyor  :B  :fpalm:

http://www.youtube.com/v/q6zW1ctlP0w&fs=1&wmode=transparent

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 23 Nisan 2013, 15:21:16 »

Biz sana ilkokullu demedik, akıl yaşın ilkokullu seviyesinde dedik. Ayrıca Bizanslı diye bir ırk yoktur.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 23 Nisan 2013, 15:22:04 »
İstanbul'un yağmalanmasının usule uygun diye hatırlıyorum, yanılıyor da olabilirim. Bizans eski ihtişamından çok çok uzak olsa da, Haçlıların yağmasıyla en büyük zenginliklerini seneler önce kaybetse de, İstanbul hala yağma için çekici bir yerdi ki askerlerin de en büyük motivasyonlarından biriydi bu. :P İstanbul o zamanlar hakikaten çok güçlü savunması olan ve kuşatmaya her daim hazır olan bir şehir. Öyle bir şehrin düşmesi için yapılıp yapılabilecek en mantıklı taktikler uygulanmıştır, zaten topların büyüklüğü ve kullanımı devrim yaratmıştır. 3000-4000 sayısını da birçok yerde gördüm ama bana hiç mi hiç mantıklı gelmedi. Her an kuşatmaya hazır ve Haçlı yağmasından sonra azalmış olsa da az olmayan nüfusu düşünüldüğünde bana çok mantıksız geliyor. Sanırsam 1453'de Roger Crowley 7000 civarı diyordu ama bu da bence az, çünkü zaten 3000'den fazlası dışarıdan gelen yardım, bir senedir savaşta olan Bizans'ın o kadar az askeri olması hiç mantıklı değil. (7000'den tam emin değilim, o civar diyeyim) Niye başarısız bir kuşatma olsun ki?

@Awake, Köylülerle empati yapman çok hoş ama o dönemin olayı o. Etik lafına takılmanı da anlamadım, sen şimdi "bu ne ya, insanlar ölüyor, savunmasız köylüler ölüyor" diye düşünürken o dönemin halkları bile senden daha rahat kabullenmiştir durumu. Öyle büyük bir şey olur ki bütün dünya konuşur, devlet liderleri arasında malzeme olur, savaş bahanesi olur vs. Bunlar istisnadır ve o dönemde bile tepki çekmiştir. Ama çıkıp da o devirde, savaş çağında normal olan bir şeye -kızacaksın ama- duygusal yorum getirirsen hem yanlış hem de komik olursun.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 23 Nisan 2013, 15:23:55 »
Bu arada beyler Hadislerin çoğunun da gerçek olmadığını biliyorsunuzdur zaten. Mfenerciğim, Fatih Sultan Mehmet Han veya önceki Müslüman liderler askerlerine moral vermek için böyle bir hadis olduğunu ileri sürmüş olabilir ki gayet de muhtemel.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 23 Nisan 2013, 15:25:12 »
Biz sana ilkokullu demedik, akıl yaşın ilkokullu seviyesinde dedik. Ayrıca Bizanslı diye bir ırk yoktur.

3-4tür sana cevap vermiyorum lafın altında kaldığımı zannetme,seviyene düşmüyorum bil yani.

Bu arada beyler Hadislerin çoğunun da gerçek olmadığını biliyorsunuzdur zaten. Mfenerciğim, Fatih Sultan Mehmet Han veya önceki Müslüman liderler askerlerine moral vermek için böyle bir hadis olduğunu ileri sürmüş olabilir ki gayet de muhtemel.

Sen hadisi şerifi uyduruk mu diyorsun?ALLAHU EKBER

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Nisan 2013, 15:26:27 »
Arkadaşım, Bizans kuvvetleri, İtalyan yardımıyla birlikte 7000 kişi. Ayrıca kale savunması yapıyorsun, 7 bin asker yeter de artar bile. yettiği de zaten görüldü. Yaklaşık 40 gün, Osmanlıyı mahvettiler. Fatih'in morali çöktü vs. Ayrıca bir de şehrin yerlileri var. Ama bunlar da pek etkili değil. En fazla hamallık gerektiren şeyleri yaparlar vs.

Hadis uyduruk değil mübarekler. Şahitlerim var.

Bana Allahu Akbar demeyin. Şunu hatırlayıp duruyorum. :D

http://www.youtube.com/v/q6zW1ctlP0w&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:27:05 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 23 Nisan 2013, 15:28:31 »
Arkadaşım, Bizans kuvvetleri, İtalyan yardımıyla birlikte 7000 kişi. Ayrıca kale savunması yapıyorsun, 7 bin asker yeter de artar bile. yettiği de zaten görüldü.

Arkadaşım, yetmiyor işte, yetmediği de görüldü.

Fatih'in morali çöktü vs.

Wut? :P

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 23 Nisan 2013, 15:29:13 »
3-4tür sana cevap vermiyorum lafın altında kaldığımı zannetme,seviyene düşmüyorum bil yani.
Sen hadisi şerifi uyduruk mu diyorsun?ALLAHU EKBER

Sen kendini seviyeli mi sanıyorsun gerçekten ?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 23 Nisan 2013, 15:31:51 »
Sana arkadaşım demiyorum bundan sonra.

Sen Fatih'in güle oynaya, sezercik gibi aldığını mı sanıyorsun İstanbul'u. Bir ara kendini ergenler gibi çadırına kapattı. Dini bir lider mi ne gidip yanına cesaretlendirdi onu. Daha sonra da gemileri karadan yürütmeyi akıl etti ve İstanbul'u fethettiler Allahü Teala'nın izniyle inşallah

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 23 Nisan 2013, 15:32:56 »

Sen Fatih'in güle oynaya, sezercik gibi aldığını mı sanıyorsun İstanbul'u. Bir ara kendini ergenler gibi çadırına kapattı. Dini bir lider mi ne gidip yanına cesaretlendirdi onu. Daha sonra da gemileri karadan yürütmeyi akıl etti ve İstanbul'u fethettiler Allahü Teala'nın izniyle inşallah

FETİH 1453'E GÖNDERME YAPTI!

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:33:53 Gönderen: mindless zombie »

Çevrimdışı erkanhan

• Sipahi
  • *
  • “Europa Universalis IV”
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 23 Nisan 2013, 15:33:06 »
Türk gibi ırk yok Ecdadını bu kadar sevmeyen bir ırk hayatımda görmedim... Yabancıların böyle bir tarihi olsa kollarlar sahip çıkarlar filmini çekerler yüceltirler.
Herkes zaten eleştirmen doğmuş bir kaç bilgi okumuş konunun profesyöneli gibi konuşuyor.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:36:46 Gönderen: erkanhan »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 23 Nisan 2013, 15:35:41 »
FETİH 1453'E GÖNDERME YAPTI!

Aman o filmi buna izletme. Ben bile saçmalığa dayanamayıp başında kapatacaktım. Sadece araplar kendi dilinde konuşuyor, İtalyanlar, Bizanslılar filan hep Türkçe konuşuyor. Ayrıca Bizanslı kadınları da açık saçık giydirmişler, İlber Hoca bile kızdı. Onlar da dini farklı olmasına rağmen dindarlar ve örtünüyorlar. Onları öyle göstermek saçma olmuş diye.

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 23 Nisan 2013, 15:35:58 »
Al işte :(. Karşim eskiden konular kilitlenince, mesajlar silinice yönetime laf ederdik :(. Şuraya bakınca adamlar haklı lan diyom böyle zeka küpleri varken konular kilitlenmeli mesajlar silinmeli.

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 23 Nisan 2013, 15:36:36 »
Türk gibi ırk yok Ecdadını bu kadar sevmeyen bir ırk hayatımda görmedim... Yabancıların böyle bir tarihi olsa kollarlar sahip çıkarlar filmini çekerler yüceltirler.

İlkokul tarih kitabını biraz kapa istersen.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 23 Nisan 2013, 15:36:52 »
SAVAŞ TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ MOHAÇ'TIR BİLMEYENLER AKLA MUHTAÇTIR.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 23 Nisan 2013, 15:39:11 »
SAVAŞ TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ MOHAÇ'TIR BİLMEYENLER AKLA MUHTAÇTIR.
Hadi canım sende. Yok daha neler. Şaka değil mi? Şaka de. Ne olur de. Şaka?

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 23 Nisan 2013, 15:39:27 »
@Awake, Köylülerle empati yapman çok hoş ama o dönemin olayı o. Etik lafına takılmanı da anlamadım, sen şimdi "bu ne ya, insanlar ölüyor, savunmasız köylüler ölüyor" diye düşünürken o dönemin halkları bile senden daha rahat kabullenmiştir durumu. Öyle büyük bir şey olur ki bütün dünya konuşur, devlet liderleri arasında malzeme olur, savaş bahanesi olur vs. Bunlar istisnadır ve o dönemde bile tepki çekmiştir. Ama çıkıp da o devirde, savaş çağında normal olan bir şeye -kızacaksın ama- duygusal yorum getirirsen hem yanlış hem de komik olursun.

Yine mi bamya?

O dönemde halkın büyük bir kısmı köylü, barbarlardan, yağmacılardan kendilerini korumak istemeleri sonucu Feodalite sistemi başlıyor. Bu köylüler durumu kabulleniyor nasıl diyebilirsin sen? Kaç köylünün görüşünü aldın acaba? Tarih sayfalarında yazanlar köylülerin söyledikleri değil kralların, generallerin söyledikleridir.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 23 Nisan 2013, 15:41:05 »

Yine mi bamya?

O dönemde halkın büyük bir kısmı köylü, barbarlardan, yağmacılardan kendilerini korumak istemeleri sonucu Feodalite sistemi başlıyor. Bu köylüler durumu kabulleniyor nasıl diyebilirsin sen? Kaç köylünün görüşünü aldın acaba? Tarih sayfalarında yazanlar köylülerin söyledikleri değil kralların, generallerin söyledikleridir.
Bahsettiğin barbarlar da bugünün modernleri halkları yalnız :D

Çevrimdışı erkanhan

• Sipahi
  • *
  • “Europa Universalis IV”
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 23 Nisan 2013, 15:41:10 »
Hadi canım sende. Yok daha neler. Şaka değil mi? Şaka de. Ne olur de. Şaka?

Bilmediğin konuda alay etmen seni mutlu hissettiriyor ? Yani bi düşününce her yerde böylesin.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 23 Nisan 2013, 15:42:13 »
Bahsettiğin barbarlar da bugünün modernleri halkları yalnız :D

Avrupa halkı barbar olamaz diye bir kaidemi belirtmiştim ben?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 23 Nisan 2013, 15:43:47 »
Bilmediğin konuda alay etmen seni mutlu hissettiriyor ? Yani bi düşününce her yerde böylesin.
Bilmediğim konu?

Yüzlerce yıl, hem Türkler hem de Moğollar tarafından kullanılan bir taktiği, Aptal bir macar kralına uygulamanın neresi savaşların en büyüğü? Bak EN BÜYÜĞÜ diyorum. Eğer övülecek biri varsa, bu taktiği ilk kullanan kişidir.

Avrupa halkı barbar olamaz diye bir kaidemi belirtmiştim ben?
Herkesin yağmacı olduğunu da belirtirsen konu kapanacak da kabul edemiyorsun. Tamam doğru değil ama yapılıyor ve yapıldı. Hikayenin sonu.(mu acaba?)

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 23 Nisan 2013, 15:45:01 »
Köylüler için yağma normal bir şeydi, yağmayı sorun etmezlerdi demeye devam ederseniz bu konu kapanmaz arkadaş. :dozey:

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 23 Nisan 2013, 15:46:05 »
Köylüler için yağma normal bir şeydi, yağmayı sorun etmezlerdi demeye devam ederseniz bu konu kapanmaz arkadaş. :dozey:

Kapatmasan ne olur, gerçeğin ne olduğu ortada. Bugün nasıl insan hakları normalse o zaman da öyle.

Ayrıca sen de görüşlerini almadın, bilmiyorsun.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 23 Nisan 2013, 15:46:14 »
Köylülerin arasında da savaşa giden yok muydu? Onlar da yendiklerinde, düşman köylerini yağmalamıyor muydu?

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 23 Nisan 2013, 15:47:08 »
Köylülerin arasında da savaşa giden yok muydu? Onlar da yendiklerinde, düşman köylerini yağmalamıyor muydu?

Onlar empati yapıyordu "anama bacıma yapsalar hoşuma gitmezdi" diyordu onlar.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 23 Nisan 2013, 15:47:40 »
Konuyla ilgili dediklerinin hiç bir mantığı yok Awake, ne desek de cevabın var. Farklı olmak meziyet değil. ;)

Yine mi bamya?

Peki bu bamya nedir?

Çok rica ederim, deme lütfen.

İkinci paragrafta çapınla orantılı olarak dalga geçiyorsun. Bundan önce de yaptın, yine yapacaksın, yapmaya da devam et, bravo. Ama başka bir konuda özür dileme, gerek yok.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 23 Nisan 2013, 15:48:50 »
Kapatmasan ne olur, gerçeğin ne olduğu ortada. Bugün nasıl insan hakları normalse o zaman da öyle.

Ayrıca sen de görüşlerini almadın, bilmiyorsun.

Yağmayı hoş karşılasalardı derebeylik diye bir kavram olmayacaktı değil mi? Tarihi generaller ve ordulardan ibaret sanıyorsanız büyük bir probleminiz var demektir. :dozey:

Tüm köylüler askerdi demeye başlamayında aman. :dozey:

Konuyla ilgili dediklerinin hiç bir mantığı yok Awake, ne desek de cevabın var. Farklı olmak meziyet değil. ;)

Peki bu bamya nedir?

http://www.youtube.com/v/8lH1pM23StQ&fs=1&wmode=transparent

Anlamadığınız her şey anlamsız olsaydı..
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:50:17 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 23 Nisan 2013, 15:51:25 »
Alıntı
Çok rica ederim, deme lütfen.

İkinci paragrafta çapınla orantılı olarak dalga geçiyorsun. Bundan önce de yaptın, yine yapacaksın, yapmaya da devam et, bravo. Ama başka bir konuda özür dileme, gerek yok.
Hiçbir yazdığımda ciddi değildim. Ayrıca haksızlık ettiysem birine, egoist olmadığımdan, gider adam gibi özür dilerim. Özür dilemenin insanı küçültmediğini öğrenin. Böyle konularda laf soktuğunuzda komik oluyorsunuz.

Düzeltiyorum: İlk ve son cümlem şakaydı. Fatih'in savaş sırasında moralinin düştüğü ve çadırına kapanıp düşünüp durduğu bir gerçek. Sonra Akşemsettin'in gelip onu cesaretlendirdiği de gerçek. Ne var ki şimdi bunda?
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:51:51 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 23 Nisan 2013, 15:51:36 »
Gelip bütün köylüler ve asker olmayanlar bu durumdan hoşnutsuzmuş gibi yazıyorsun. Maalesef aklın sadece günümüzün değerlerini algılamaya yettiği için o dönemi idrak edemiyorsun. Sonuç olarak saçmalıyorsun, kendi saçmalıklarını da bize yıkmaya çalışıyorsun.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 23 Nisan 2013, 15:53:53 »
Gelip bütün köylüler ve asker olmayanlar bu durumdan hoşnutsuzmuş gibi yazıyorsun. Maalesef aklın sadece günümüzün değerlerini algılamaya yettiği için o dönemi idrak edemiyorsun. Sonuç olarak saçmalıyorsun, kendi saçmalıklarını da bize yıkmaya çalışıyorsun.

Neden benim aklım yetmezken, aklı derdi atalarının yaptıklarını doğru çıkartmaya çalışmakta olan insanların aklı yetiyor? Anlamış değilim.

Niye hoşnutsuz olmasın? Al bir tarafımı açtım bekliyorum mu diyecek adam?
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 15:54:09 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 23 Nisan 2013, 15:57:20 »
Neden benim aklım yetmezken, aklı derdi atalarının yaptıklarını doğru çıkartmaya çalışmakta olan insanların aklı yetiyor? Anlamış değilim.

Niye hoşnutsuz olmasın? Al bir tarafımı açtım bekliyorum mu diyecek adam?
Awakening, senin ne demek istediğini anlıyoruz ama sen de bir şey anlamıyorsun. Diyorsun ki köylüler istemiyordu. Ben de sana dedim ki, savaş zamanı o köylüler, orduya katılıp, düşman askerini yendikten sonra düşman köylerini, şehirlerini yağmalamıyor muydu? Yağmalıyordu. Demek ki köylüler de "Yarın bir gün benim de başıma gelir. Dur yapmayayım." demiyor. Sen gitmişsin, kan ve ter dökmüşsün, ülkene düşman olanları yenmişsin, aileni korumuşsun ve mükafatını istiyorsun. Gidip yağmalıyorsun. Her askere zorla "Yağmalamayanın kellesini keserim!" mi diyorlar. Yapma gözünü seveyim.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 23 Nisan 2013, 16:05:27 »
Yağmalanan insanların kendini koruyacak güçlerinin olmaması yağmanın, o dönemde etik olduğunu göstermez, gösteremez. Yağmalayan ordularda, gördüğü kıza tecavüz eden, gördüğü erkeği öldüren insanlarda yağmalanmak istemez. Şu an Amerikan askerlerince Irak'da tecavüz etmek ve gereksiz yere sivil öldürmek etik olabilir. Bu kuralları belirleyen insanlar yok. Ama kesinlikle öldürülen, yağmalanan insan için etik olamaz, normal olamaz.

Bunun aksini iddia edenlerde dediğim gibi, tarihi kılıçlardan ve kalkanlardan ibaret sanıyorlar.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 16:07:08 Gönderen: Awakening »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 23 Nisan 2013, 16:07:17 »
Yağmalanan insanların kendini koruyacak güçlerinin olmaması yağmanın, o dönemde etik olduğunu göstermez, gösteremez. Yağmalayan ordularda, gördüğü kıza tecavüz eden, gördüğü erkeği öldüren insanlarda yağmalanmak istemez. Şu an Amerikan askerlerince Irak'da tecavüz etmek ve gereksiz yere sivil öldürmek etik olabilir. Bu kuralları belirleyen insanlar yok. Ama kesinlikle öldürülen, yağmalanan insan için etik olamaz, normal olamaz.

Gösterir kardeşim, etiktir o döneme göre. Diyorum kaç defadır algılar değişmeseydi sen böyle düşünmeyecektin diye. Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Bir daha cevap yazmayacağım sana bu etiklik olayıyla iligli.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 23 Nisan 2013, 16:08:28 »
Yağmalayan, öldüren, tecavüz eden de karşı ülkenin köylüsü. Ayrıca belki de saatler önce kendisine kılıç çeken adam, yağmaladığı köyden geliyordu. Etik değil ama bugün etik değil. O dönem de sadece tacavüz ve katletmek etik olmayabilir ama yağma normal bir şey. Bunu demeye çalışıyorum. Yani tecavüzü ve katliamı savunmuyorum.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 23 Nisan 2013, 16:12:34 »
Tamam gençler istediğiniz gibi olsun. Yağmalanan insanlar için hiç bir problem yoktu, mutlu mesut yağmalanıyorlardı. Hatta akşam "a" köyünü yağmalayanlar sabah "b" köyü tarafından yağmalandıkları için çok mutlulardı, her sabah kardeşçe birbirlerini yağmalıyorlardı.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 23 Nisan 2013, 16:16:31 »
@Awake, Dönemin normalidir dediğimiz şey mutluluk veren güzel bir eylem olmak zorunda değil, biz bu normaldir derken keşke alayı birbirine tecavüz etse demiyoruz. Ayrıca burada yağmadan bahsediyoruz, tecavüzü ısrarla öne sürüyorsun. O kadar basit bir konu ki çok basit bir cevabı var. Ama sen bunu anlamak istemiyor, sürekli de aynı şeyi soruyorsun, e haliyle ben de aynı cevabı vereceğim. Bu kadar açık mevzuyu bile açıklayamadıysam "dönemin insanlarının kabullenmiş" cümlesini de açıklamama imkan yok, benden bu kadar.

@Invas, Çok ucuz dalga geçtiğin paragraf ile "Fatihin morali çöktü" kısmını açıklamaya çalışıyordun. Sonradan da "moralinin düştüğü bir gerçek" diyorsun, belki ben fazla anlam yüklüyorum ama bu ikisi çok farklı şeyler. Moral çöküntüsü diye bir şey yok, uzayan savaşta Avrupa'dan yardım gelme tehlikesi ve yanında bulunan kuşatmayı kaldırma taraftarlarının da etkisiyle biraz umutsuzluğa kapılmış olması, moralinin düşmesi çok mantıklı tabii ki. Zaten kuşatma komutanının morali çökse art arda saldırılara devam edilmez, kuşatma da başarılı olmazdı. 7000 asker de gerçekten çok yetersiz, çünkü burası ufak bir kale değil. Ciddi derecede uzun kara surlarının ve Haliç'e gemilerin indirilmesiyle de deniz surlarının korunması gerekiyor. Kara surları üç kademeden oluşuyor, 7000 kişi yeter mi Allah aşkına? Bunun içinde hendek açan, ölü toplayan, sur bakımı yapan ve gerektiğinde suru tamir eden bir sürü de insan var.

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 23 Nisan 2013, 16:20:20 »
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_ethics

Güzel olmayan bir şey etikte değildir. Etiğin anlamını yanlış kullanırsanız bende yanlış anlarım. Problem burda.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 23 Nisan 2013, 16:23:42 »
Tamam gençler istediğiniz gibi olsun. Yağmalanan insanlar için hiç bir problem yoktu, mutlu mesut yağmalanıyorlardı. Hatta akşam "a" köyünü yağmalayanlar sabah "b" köyü tarafından yağmalandıkları için çok mutlulardı, her sabah kardeşçe birbirlerini yağmalıyorlardı.
Sen hala bizim, yağmalananlar için sorun olmadığını söylediğmizi mi sanıyorsun. Tamam haklısın. Yağmalamak tu kaka. Cıs o cıs.

Bence bir diğer büyük komutan ise Alparslan. Malazgirt Meydan Muharebesinde, neredeyse kendi ordusunun iki katı orduyu yendi. Türk ordusu 30-40 bin, Bizans Ordusu 70-75 bin civarındaymış. Bizans'ın kayıpları: 2-8 bin ölü, 4 bin esir. Ordularının yarısı, savaş sırasında korkup kaçmış. Türk tarafının kaybı ise tam olarak bilinmiyor. Savaşta Bizans İmparatoru sağ olarak ele geçiriliyor ve Yüklü bir miktar altın karşılığı iade ediliyor. İmparator, daha sonradan Bizanslılar tarafından tahttan indiriliyor, gözleri çıkarılıp sürgün ediliyor. Gözleri çıkarılırken kaptığı iltihap nedeniyle ölüyor.

@guderian, morali çöküyor dedim. Bu bilginin neresi yanlış. Git aç biraz kaynak oku. Tarihi romanlardan tarih öğrenilmez. 40 gün bizanslılar neler yapıyor Türk askerlerine biliyor musun? Canlı ele geçirdiklerini surlarda sallandırıyorlar, yapmadıklarını bırakmıyorlar. Düşün biraz. O kadar çetin bir muharebe ve sen daha şehri alamamışsın, askerlerinin şehit edilip durmasını görüyorsun. Moralin düşmez mi? Bal gibi de düşer. Yani bana inanmıyorsan, git tarih hocana sor, el bebek gül bebek mi almış şehri o adam?

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 23 Nisan 2013, 16:36:45 »
@guderian, morali çöküyor dedim. Bu bilginin neresi yanlış. Git aç biraz kaynak oku. Tarihi romanlardan tarih öğrenilmez. 40 gün bizanslılar neler yapıyor Türk askerlerine biliyor musun? Canlı ele geçirdiklerini surlarda sallandırıyorlar, yapmadıklarını bırakmıyorlar. Düşün biraz. O kadar çetin bir muharebe ve sen daha şehri alamamışsın, askerlerinin şehit edilip durmasını görüyorsun. Moralin düşmez mi? Bal gibi de düşer. Yani bana inanmıyorsan, git tarih hocana sor, el bebek gül bebek mi almış şehri o adam?

Sen de SSCB düşmanı "git tarih oku, azcık araştır" mottosunu diline dolamış insan tipi.

Yav he he, bir sen tarih okuyon... Tarih hocam? Tarih romanı? :fpalm: İki satır veya iki kütüphane, senin gibi bir şey okumuş olup da havasından geçilmeyenlere uyuz oluyorum. Senin bir ton sorunun yok mu kardeşim forumla paylaştığın? Git bir onları hallet, sonra gelir laf atarsın.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_ethics

Güzel olmayan bir şey etikte değildir. Etiğin anlamını yanlış kullanırsanız bende yanlış anlarım. Problem burda.

Bu durumda haklısın, kelimenin sadece olumlu durum anlamı olduğunu bilmiyordum. O zaman "etik" lafını geçebiliriz, sadece normal bir olay diyebiliriz.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 23 Nisan 2013, 16:48:41 »
"Kuşatma altındaki Bizans’a yiyecek ve yardım getiren 3 Ceneviz ve 1 Bizans nakliye gemisi Zeytinburnu açıklarında Osmanlı donanmasını atlatarak Haliç’e geçmeye muvaffak olur. İşte Fatih’e ait atını denize sürerken tasvir edilen o müthiş tablo o an cereyan eder. Öfkelenen Fatih, atını denize sürer.
Bu başarısızlık Osmanlı ordusunun moralini sıfırlar. Bizans ümitlenir. Üstelik Avrupa’dan gelecek Haçlı yardımları konusunda da ümitlerini ve dayanma güçlerini artırır. Osmanlı devlet erkanının büyük bölümü zaten kuşatmanın kaldırılmasından yanadır. İstanbul fethedilirse Fatih’in artacak itibarı yanında kendilerinin etkisizleşeceği endişesi yaşayan üst düzey devlet erkanının sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu olay üzerine sesleri daha da gür çıkar. Orduyu da yanlarına çekmek üzeredirler. Homurdanmalar iyice artar. Bu olayın hemen ardından aynı gün içinde Akşemsettin’in mektubu ulaşır Fatih’e... Mektup oldukça serttir ama son cümlesi “Söylediklerim tamamen sizi sevdiğimizdendir” diye biter."

"Gemilerin geçişine engel olunamamasının oluşturduğu kritik eşikte Akşemsettin’in mektubunu alan ve yüreğindeki fetih arzusu yeniden alevlenen Fatih Sultan Mehmet işte o an gemilerin karadan yürütülmesi talimatını verdi ve ertesi akşam (21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece) bu muhteşem olay gerçekleşti."

Bir ton sorunum var evet. Senin hiç mi yok. Böyle saçmalayınca komik oluyorsun. Kötü ettik değil mi? Git de araştır demekle. Arkadaşım, ben günde saatlerce kitap okuyan biriyim. Okuduğum çoğu şey de tarihle ilgili. Adam gibi okuyan bir insan, ilkokul bilgilerini bile reddeder hale gelmez. Nedir yani bu saçma sapan muhalefet. 2+2=4 desem, ne alakası var diyeceksin.

Hayır, oku demek hakaret sayılır oldu ona kızıyorum. Ne var yani. Git de Fatih'in İstanbul'u nasıl fethettiğini, ne gibi zorluklarla karşılaştığını ama yılmayıp nasıl kazandığını bil. İlkokul hocalarının anlattığı gibi; "Gitti, kaleyi kuşatmaya aldı, Haliç vardı. Geçemiyorlardı. Sonra Gemileri karadan yürüttü ve şehri aldı. Allahu Ekber woooohoooo" değil yani olay.

Basıyorlar saçma sapan "tarih romanı" denen o zırvalıkları, adam pompalıyor milliyetçiliği, sanki hiç zorlukla karşılaşmadan almışlar gibi, millet de gelip benim "morali düştü baya, sonra Akşemsettin onu cesaretlendirdi yeniden" dememe karşı çıkıyor. Sen özelden gel, bana neden takılmışsan bu kadar, yaz da rahatla, bir daha da böyle mesajlar atma tamam mı arkadaşım. Hadi iyi forumlar

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 23 Nisan 2013, 17:09:19 »
Canım arkadaşım, tarih hocamız gelmiyor kaç haftadır, geldi de ben mi sorup öğrenmedim. Sorunca da bir tek Turan muhabbeti yapıyor. Ayrıca tarih bilgim sadece okuduğum 1453 adlı tarih romanından oluşmuyor, İstanbul kuşatmasını anlatan tarihi çizgi filmleri unutuyorsun...

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #120 : 23 Nisan 2013, 17:11:04 »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 23 Nisan 2013, 17:14:28 »
Onu Loki abi atınca izlemiştim ama önceden de söylediğim gibi çok yanlışlık var o videoda.

@Loki, Bu videonun yanlış bilgiler içerdiğini şöyle kanıtlayabilirim: Sultan Mehmet zamanında Konstantinopolis'i kuşatırken Fatih unvanını almamıştı ama anlatımda bol bol Fatih geçiyor. Ayrıca videodaki yüzünü göremediğimiz bir kardeşimiz 'dünyada olmadığımız o seneleri' 1914 olarak belirtiyor, halbuki İstanbul 1453 yılında düşmüştür.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 23 Nisan 2013, 17:17:05 »
Onu Loki abi atınca izlemiştim ama önceden de söylediğim gibi çok yanlışlık var o videoda.
Olmaz öyle şey. Olamaz. Kenan Komutanım yalan söylemez.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 23 Nisan 2013, 17:23:40 »
Bence En Büyük komutanlardan birisi de, Yavuz'dur. O çölü o kadar kısa bir zamanda nasıl geçmiş, o kadar yeri 2 yılda nasıl alabilmiş hayret ediyorum. Üstelik Memlük de güçsüz değil o dönemde. 2. Bayezid zamanında yenmişler Osmanlıyı.

Bir de adam Mısır'a gittiğinde, Erhan Afyoncu'nun dediğine göre, Nil'in kaynağını, Piramitleri filan sormuş. Ömrü o kadar kısa olmasaydı, çok daha büyük işler yapardı. Yalnız ufacık bir şey, ilerde onun ölümüne sebep olmuş. Ölümü de ibret verici bence.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 23 Nisan 2013, 18:52:59 »
Bence En Büyük komutanlardan birisi de, Yavuz'dur. O çölü o kadar kısa bir zamanda nasıl geçmiş, o kadar yeri 2 yılda nasıl alabilmiş hayret ediyorum. Üstelik Memlük de güçsüz değil o dönemde. 2. Bayezid zamanında yenmişler Osmanlıyı.

Bir de adam Mısır'a gittiğinde, Erhan Afyoncu'nun dediğine göre, Nil'in kaynağını, Piramitleri filan sormuş. Ömrü o kadar kısa olmasaydı, çok daha büyük işler yapardı. Yalnız ufacık bir şey, ilerde onun ölümüne sebep olmuş. Ölümü de ibret verici bence.

Binlerce kez katılıyorum.Kanuni o kadar abartılıyor her yeri ele geçirdi hebele hübele falan ama yavuz 8 yılda toprakları 2.5 kat büyütmüş üstüne üstlük hazineyi sonuna kadar doldurmuş.Yavuz eğer 46 yıl padişahlık yapsa değil viyana münihe kadar alırdık bence.

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 23 Nisan 2013, 19:11:33 »
Münih burada ama :dozey:

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

• Sipahi
  • *
  • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 23 Nisan 2013, 20:09:33 »
Ayrıca haksızlık ettiysem birine, egoist olmadığımdan, gider adam gibi özür dilerim.

Bencillikle tevazu arasında ince bir çizgi var.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 23 Nisan 2013, 20:28:16 »

Binlerce kez katılıyorum.Kanuni o kadar abartılıyor her yeri ele geçirdi hebele hübele falan ama yavuz 8 yılda toprakları 2.5 kat büyütmüş üstüne üstlük hazineyi sonuna kadar doldurmuş.Yavuz eğer 46 yıl padişahlık yapsa değil viyana münihe kadar alırdık bence.
Yavuz'da top vardı,Memlûlerde top yoktu,açık ve bariz neden bu.Bir de Yavuz çok iyi stratejistti,o da var.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 23 Nisan 2013, 20:49:56 »
Yavuz'da top vardı,Memlûlerde top yoktu,açık ve bariz neden bu.Bir de Yavuz çok iyi stratejistti,o da var.
Evet. Bence o avantajı olmasaydı, Yavuz'un işi çok zordu.
Bencillikle tevazu arasında ince bir çizgi var.
Doğru.

Çevrimdışı Kvothe

• (gomekurt)
  • Sipahi
  • *
  • İroni=Etnik Nefret olmuş.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 23 Nisan 2013, 21:18:34 »

yavuz memlük savaşına top götürmedi diye biliyorum  ???

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 23 Nisan 2013, 21:28:21 »

Biri Doğu'ya sefer yapıyo diğeri Batıya :(.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 24 Nisan 2013, 07:39:40 »
Biri Doğu'ya sefer yapıyo diğeri Batıya :(.

Doğuyu bitirip batıya dönerdi heralde çine kadar gitmezdi  :)

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 25 Nisan 2013, 14:35:22 »
Adamın demek istediği; doğu ile batı bir değil.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 26 Nisan 2013, 21:48:43 »
yavuz memlük savaşına top götürmedi diye biliyorum  ???
Yok artık.Kaynaklarda açıkça anlatıyor Yavuz'un bu kadar kolay bir şekilde Çaldıran'da,Mısır'da herkesi yenmesinin nedeni devrin en modern ordusu ve kullandığı toplardı.

Çevrimdışı Furkan61

• (Sipahi)
  • Yeni Çeri
  • *
  • Eskiden tımar vardı, Sipahilik kolaydı.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 26 Nisan 2013, 22:16:36 »
Ridaniye Savaşı'nda Memlüklülerde de top vardı.
Neden mi Fenerbahçe? Bilmem.. Biz nedensiz sevdik..

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #135 : 27 Nisan 2013, 05:54:43 »
Benim gözümde ne Kanuni ne de Yavuz Fatih kadar büyük değildir. Fatih devleti bu 2'si kadar genişletmedi belki, ancak Osmanlıyı "İmparatorluk" haline getiren o dur. Ayriyetten kendisi büyük bir aydındı. Devletin başına kendisinden sonra sofu Bayezid değil de Cem Sultan geçseydi kim bilir ne kadar güçlenecekti devlet, hem askeri hem de teknolojik olarak. Bayezid Fatih'in değerlerine ihanet etti.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 27 Nisan 2013, 06:18:25 »
Bayezid değil de Cem Sultan geçseydi kim bilir ne kadar güçlenecekti devlet

Belki İtalya'nın işgaline devam edilecekti, Roma ele geçirilecekti, belki de süregelen savaşlardan bıkmış ordu veya paşalar yüzünden iç savaş çıkacaktı ve ülke ileriye değil de geri gidecekti. Ama benim gönlümden de Cem Sultan geçer, dönemindeki en güçlü devletlerden birinin başına geçecek kişinin karakteri tarihin akışını değiştirebilirdi.

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 27 Nisan 2013, 06:37:15 »
O iç savaş dediğin olay Kanuni döneminde yaşandı zaten, yani iç savaş değil de, halk ve devlet otoritesi çatışması olarak. O dönemde güçlü bir otorteye kimse karşı gelemez. Fatih, dine aykırı addedilen birçok şeyi gerçekleştirdi. Heykeller, perspektif içeren tablolar vs vs. Deyim yerindeyse kimse de çıkıp "aga bu nedir" diyemedi. Anca o öldükten sonra arkasından konuştular. En başta da oğlu onun döneminde yapılma bu "gavurişi" sanat eserlerini yaktırdı-yıktırdı. Onun dışında Rus çarı IV. Ivan var mesela. Opriniçki diye bir polis teşkilatı kurdu, cins cins psikopatlıklar yaptı yine kimse ses edemedi. Her şeyin başı otorite.

Edit: III. Ivan yazmıştım ama meğerse dördüncüymüş.
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2013, 06:38:10 Gönderen: Swhimme »

Çevrimdışı Gaius Octavius

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 27 Nisan 2013, 06:58:39 »
Sultan Süleyman hazıra kondu. Dönemin en disiplinli ordusu onda, birbirinden zeki ve diplomasiden anlayan devlet adamları onda.

Çevrimdışı Aykut

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 27 Nisan 2013, 13:09:43 »
Yavuz,Fatih ve Kanuni arasında bir fark yok bence hepsi de kendi döneminin en iyi komutanlarıydı.

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 27 Nisan 2013, 13:10:18 »

Yavuz,Fatih ve Kanuni arasında bir fark yok bence hepsi de kendi döneminin en iyi komutanlarıydı.
Sultan Süleyman hazıra kondu. Dönemin en disiplinli ordusu onda, birbirinden zeki ve diplomasiden anlayan devlet adamları onda.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 27 Nisan 2013, 14:14:01 »
Basit tarihçiliği bıraksak nasıl olur ? Şu olsaydı bu olsaydı asardı keserdi , bu olsaydı Roma'yı alırdık.Eh şimdi ben desem 10 tane arka arkaya Fatih Sultan Mehmet gelse Dünya'yı mı ele geçirecektik ? Her şey etki tepki meselesidir Osmanlı ticaret yollarını ele geçirdi etkisi çoğrafi keşifler oldu Osmanlı'nın bunu engellemede yapabileceği bir şey yoktu.He sonrası hakkında konuşabiliriz işte neden Hindistanda'ki Müslümanlar ile daha iyi bağlantı kurulmadı neden oraları Avrupalılara kaptırdık diye.

Bir yanlış algı ise 2.Beyazıd hakkında bir kaç gündür süre gelen laflar.O çok övdüğünüz Cem yüzünden Osmanlı karada ilerleyemez oldu.Cem olayı ,Yıldırım Beyazıd'ın Timur'a esir düşmesi kadar önemli bir olaydır.Atadığını bir şey ise 2. Beyazıd değilde Cem tahta geçseydi.İkinci Beyazıd büyük ihtimalle öldürüecek.Yavuz Sultan Selim tarih sahnesinde hiç olamayacaktı.Sulan Selimin hayatında Babasının kişiliğinin ne kadar önemli bir rolü olduğunu biraz kafa yorsanız anlayacaksınız da hem de.Unutmadan söylemek gerek Cem'in doğuya sefer yapacağının garantisini kim verebilir ? Ya hep Batıya yapsa ve İtalya'da ilerlenemese ülke ekonomisi çökmeyecek miydi ? Papalığa yapılan bir saldırının Hristiyanları birleştireceğinin ben garantisini verebilirim hemde.

Kanuni hakkında da sayfalar dolusu yazabilirim ama bazıları dizi üzerinden muhabbet yapıyor sanki.Süleyman Hazıra kondu diyen arkadaş hazıra konupta onu hiç uğruna harçıyanları da yazdı tarih.Senin üslubunla cevap vermek gerekirse hazırı en iyi kullanmasını bildi.Bana göre yaptığı 2 büyük hata vardır biri Hürrem'in güçlenmesine ses etmemek diğeri de İbrahim Paşa'yı öldürmek fakat bunlar çok özel konular olduğu için bu kararları neden verdi tam olarak bilemiyoruz.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2013, 14:17:39 Gönderen: Kurt Knispel »

Çevrimdışı Aykut

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 27 Nisan 2013, 14:27:35 »
Hem hazıra konmak diye bir şey yok.Kanuni Avrupa'nın güçsüz durumunu en iyi şekilde değerlendirdi ve Avrupa'daki tek söz sahibi oldu.İlla ki iyi bir hükümdar olmak için Yavuz gibi mi olmak geekir.Hepsi aldıkları eğitim sayesinde bu kadar iyi işler yaptılar.Yani Kanuni'nin hazıra konması gibi bir tutum yanlış olur.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 27 Nisan 2013, 14:43:38 »
Avrupa'daki tek söz sahibi oldu.

Bu tam olarak öyle değil güçlü bir Habsburg Hanedanı var.Osmanlı'nın Akdenizde çarpıştığı hemen hemen her noktada İspanyollar bulundu.Ciddi bir rekabet var.Hatta İlber Ortaylı bu konu hakkında bir soru-cevap şeklinde geçen kitapta SSCB-ABD savaşı nasıl beklendiyse tüm dünya da nasıl herkes ikisini hep birbiri ile kıyasladıysa Osmanlı-İspanya'da öyle olmuştur diyor.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 27 Nisan 2013, 14:47:03 »
1. olarak Yavuz Mısırı alırken ordusu memlüklerden sayı olarak üstün değildi hatta azdı. Ama büyük başarılarla bir çok zor savaşı kazandı. Daha sonra ordular genişletildi bu sırada Süleyman tahta geçti. İlk aldığı yerlere bakarsak Macaristan sayısal olarak osmanlıya göre hem çok az hemde teknoloji olarak bir o kadar yetersizdi değil mi?
Yada Rodos adası? Daha sonra buraları aldıktan sonra kendini avrupanın lideri olarak görmeye başladı evet.
Fransa müttefikliği doğrumuydu hayır bir yardımı oldumu Türklere hayır?
Birde o kadar başarısız hareket yetmiyor gibi gidip bir güzel  fransaya kapitülasyonlar verildi budamı doğruydu?
Şimdi Osmanlı ozaman güçlüydü yeaaaaaaaaah 4 kıtaya hakimdik yeaaaaaaaah diyenler olacak. İyi bir devlet adamı haraketlerini şuana göre değil geleceğe yönelik planlar ve bu planlamalarda kötü senaryolarda vardır.
Daha sonra  oğulları arasında utanmasa taht savaşı çıkaracak haraketlere giriştimi girişti? Gitti en vasıflı veliaht'ı sözde ülke ve hanedan geleceğini korumak için öldürdümü öldürdü? İleriki yıllardaki komutan, ve savaş politikalarında çok başarılı oldu mu hayır?  Hala başarılı görüyorsanız bir şey diyemem. Tabi siz diziyi izleyip 100 kişiyle 1 milyonluk gavur ordularını yendiğimizi sanıyorsanız o ayrıdır. 
Ha bu arada sözlerimi osmanlı düşmanı yada osmanlının başarılarını görmezden gelen biri olarak görmeyin.
Fatih'i  Yavuz'u her zaman yaptığı haraketleri sonucu sevmişimdir. 
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2013, 14:51:03 Gönderen: Frnz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Aykut

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 27 Nisan 2013, 15:03:47 »
O diziyi asla izlemedim.Ve o diziden de konuşmuyorum.Demek ki sen çok izlemişsin de bunları bana söylüyorsun.Tamam Kanuni'nin hataları olmadı mı oldu buna bir laım yok.Fakat benim burada demek istediğim onu Osmanlı'yı duraklama dönemine sokan kişi, ileriyi göremeyen bir yönetici, kadın düşkünü, beceriksiz bir kumandan, oğullarını birbirine düşüren, babasına ve atalarına layık olamayan biriymişçesine anlatmanızdır.
Sonuçta adam hayatı boyunca 13 büyük sefer yapmış ve bunların hemen hemen hepsinde başarılı olmuştur.Sadece Hint Seferinde başarısız olmuştur ki Osmanlı Donanmasının Okyanuslara dayanıksızdı biliyorsunuz.

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 27 Nisan 2013, 15:06:36 »
Kanuni, Yükselişi sonlandırdı zaten.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 27 Nisan 2013, 15:09:05 »
Hürremin memişleri sayesinde takip ediyordum lakin namaza başladıktan sonra bıraktım.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı velden39

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Hearts of Darkness Multisi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 27 Nisan 2013, 15:12:19 »
 :wideeyed: :wideeyed:

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 27 Nisan 2013, 15:25:10 »

Yalnız şöyle bir şey de var, şu an Türkiye ucundan kıyısından da olsa Avrupa devleti addedilebiliyorsa, bundaki en büyük paylardan biri Kanuni'dedir.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #150 : 27 Nisan 2013, 15:28:37 »

Yükselişi sonlandıran Kanuni değil onu anlatmak istiyoruz bizde. Onun döneminde devlet ekonomik olarak duraklamaya girmiştir doğru.

Çevrimdışı velden39

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Hearts of Darkness Multisi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 27 Nisan 2013, 15:30:42 »
Kanuni Devri Osmanlı İmparatorluğuna en güçlü devrini yaşatmıştır. Fakat Gerileme Dönemi'nin temelleri de o dönemde atılmıştır

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 27 Nisan 2013, 15:36:18 »
Duraklama devri desek daha iyi olur.Gerileme dönemi ile Kanuniyi bağdaştırmak zor.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : 27 Nisan 2013, 15:54:58 »
Kanuni'den sonra devlet padişahların eline kalmadı. Birkaç sadrazam dışında resmen devlet soyuldu. Dirlik bozuldu. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.

Çevrimdışı BÜYÜKTÜRK

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 14 Temmuz 2013, 14:53:33 »
arkadaşım o gustav dediğin dev tank land kreuzer p. 1500 monster  :fpalm:
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki ASİL kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : 14 Temmuz 2013, 15:43:20 »
arkadaşım o gustav dediğin dev tank land kreuzer p. 1500 monster  :fpalm:
Nerenle okuduğunu ciddi ciddi merak ettim.

Çevrimdışı emirhan41

• Yeni Çeri
  • *
  • Hope
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 17 Temmuz 2013, 23:25:25 »
Kanuni'den sonra devlet padişahların eline kalmadı. Birkaç sadrazam dışında resmen devlet soyuldu. Dirlik bozuldu. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.
Bizim dershanedeki tarih hocamız bir devletin en güçlü olduğu dönem yıkılmaya yada duraklamaya en yakın olduğu dönemdir dedi. Sebebi (Eski imparatorluklardan bahsediyorum.)yetenekli yöneticiden sonra yeteneksiz yönetici gelmesidir.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 17 Temmuz 2013, 23:27:32 »
Aslında bu hayatın her anında olan bir şey. Kaybedecek bir şeyi kalmayan yükselir, yükselecek yeri kalmayan düşer.

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #158 : 10 Eylül 2013, 11:14:55 »
Bende 2. selimin sadrazamı olsam bende devleti onun elinden alır kendi elimde toplarım. 3-5 ayyaşa devlet verecek değiliz ne de olsa.
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : 10 Eylül 2013, 18:00:01 »
Bu yorumu ciddi mi attın?

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #160 : 10 Eylül 2013, 18:11:26 »
II. Selim'in ülke yönetiminde beceriksiz olduğunu söyledim. Ayrıca çok sarhoş olduğunu okumuştum. Evet yani şakayla karışık ama yorum ciddi. Neyse "osmanlıya laf etme ereörö" durumuna girmeyiz umarım.
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı PiriReis

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #161 : 10 Eylül 2013, 18:32:28 »
Halid bin Velid
Aleksandros III
Hannibal Barca
Timur
There is no Conqueror except God.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #162 : 11 Eylül 2013, 16:52:11 »
Hayır bir sadrazamın padişahı devirebileceğine ciddi inanıyorsan üzüldüğümü söyleyecektim.

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #163 : 12 Eylül 2013, 17:41:25 »
İskender
Emir Timur'ul Gürkan
Napoleon Bonaparte

Dünyanın tartışmasız en büyük 3 fatihi.
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #164 : 12 Eylül 2013, 21:21:28 »
En iyi generaller diye sıralama yapılamaz en azından ben yapmam. Yaşadıkları dönemin dinamikleri farklı.
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 21:21:57 Gönderen: Kurt Knispel »

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #165 : 12 Eylül 2013, 21:42:31 »
En iyi generaller diye sıralama yapılamaz en azından ben yapmam. Yaşadıkları dönemin dinamikleri farklı.

Çok haklısın.Kalkıpta Guderian ile Hannibal Barcayı karşılaştıramassın.

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #166 : 12 Eylül 2013, 22:26:22 »
Almanların dev topları çok ilginç Gustav ve ikiz kardeşi Thor :))
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #167 : 12 Eylül 2013, 23:12:15 »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #168 : 12 Eylül 2013, 23:16:22 »
Yiğidi öldür ama hakkını yeme Loki.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #169 : 12 Eylül 2013, 23:17:23 »
Yiğidi öldür ama hakkını yeme Loki.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #170 : 12 Eylül 2013, 23:32:29 »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #171 : 13 Eylül 2013, 00:28:18 »
Halid bin Velid o listedekilerin tırnağını geçtim b*ku olamaz b*ku kimsenin hakkını yediğim yok.

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #172 : 13 Eylül 2013, 00:33:44 »
Halid bin Velid,kabile savaşçısıdır.Muhammed bin Abdullah ve Halife Ebu Bekir dönemlerinde hep Arap kabileleriyle savaşmıştır. Ridde Olaylarında bile -ki Ebu Bekirin geç dönemidir- Araplarla savaşmıştır.Sasaniler ile olan savaşlarda ise zaten başkumandanlığı alınmıştır.
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #173 : 13 Eylül 2013, 01:15:07 »
Bence o listedeki bir diğer hata da Hannibal'ın olması. Hannibal bile İskender'i kendinden büyük görmüş, bu tabii bir sebep değil de zaten Hannibal'dan başka bol bol söylenebilir. Mesela Sübedey, Cengiz Han gibi isimler var...

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #174 : 13 Eylül 2013, 01:19:19 »
Dünyanın en büyük devletini kurmuş olan Cengiz Han büyük olmayacaksa kim büyük olacak.Çin Seddini aşmış adam mancınıkla. Pasifikten Berline kadar bir devlet kurmuş.Hannibal büyük bir kumandan ama yenilmiştir.Scipio,Hannibaldan büyüktür.

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #175 : 13 Eylül 2013, 01:22:56 »
Halid bin Velid'i bu tarz liste yapan yabancılar bile ilk ona koyuyor nrm*

Kendisi hakkında çok yüzeysel bir bilgim var. Böyle listeler yapmam ama yapmaya kalkışsam aklıma çok geç gelirdi Halid bin Velid.

Yine de:
Burada ilk onda yer bulmuş:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?266934-The-Top-100-Generals-of-History
Wiki de ciddi üzerinde durmuş:
http://en.wikipedia.org/wiki/Khalid_ibn_al-Walid

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #176 : 14 Eylül 2013, 07:28:29 »
İlk 10'a girecek çapta bir adam değil bahsettiğin herif iyi komutandır ama en iyisi değildir. Osman Pamukoğluda iyi komutandır ama en iyisi değildir.  İlk 10'a bu çapsız  herifi alacaksın Sübedey 11. sırada olacak  ;D Ben okuduğum bildiğim savaş tarihine mi inanayım yoksa romantik şekilde yaklaşıp başarılarının boyutları Sübedey'in b*ku olmayacak adamlarımı öveyim ? 

Listeyi hangi barzo yaptıysa bir zahmet başarılara göre sıralasın o Sübedey'in çırağı bile olamayacak adamı ilk 10'a alıp Sübedey'i 11. sıraya koyarsan art niyet veya cahillik ararım ben bunun altında. 

Sübedey Moğol-Türk olduğu için de savunduğumu filan sanma , 13   Scipio Africanus the Older bu adam 13. sıradayken o çapsız 6. sırada o listede ilk 20'ye baktığımda bile Halid bin Velid'den çok daha iyi olduklarını görüyorum. 

Çevrimdışı emirhan41

• Yeni Çeri
  • *
  • Hope
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #177 : 15 Eylül 2013, 23:29:14 »
Halid bin Velid o listedekilerin tırnağını geçtim b*ku olamaz b*ku kimsenin hakkını yediğim yok.
Sende onun b*ku olamazsın.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #178 : 16 Eylül 2013, 04:45:31 »
Sende onun b*ku olamazsın.

G*t kılı ve b*k olmaya meraklı birisi değilim onu bizim yerimize siz sayın Arap köleleri yapıyorsunuz.

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #179 : 16 Eylül 2013, 09:11:41 »
G*t kılı ve b*k olmaya meraklı birisi değilim onu bizim yerimize siz sayın Arap köleleri yapıyorsunuz.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #180 : 16 Eylül 2013, 11:03:56 »
İlk mesaja bakınca konu ne ara general saymaya gelmiş diye şaşırdım :) .

Bence en büyük generalden ziyade en sevdiğiniz general olarak görmek daha doğru olur. Lider ile kumandan ayrı, dönemleri de birbirinden farklı. Bir de mühim olan çok iyi orduyu kuran mı, yoksa kullanan mı? Bence bir diğer kriter eline verilen çok iyi orduyla sadece gerekeni yapan mı yoksa daha zor şartlarda fazlasını yapan mı.

Yani Hitler'i mi sayacağız Rommel'i mi ki bana göre cevap Hitler'i listeye almamak olur. Aynı bakış açısıyla neredeyse tüm Osmanlı padişahları da çıkar listeden. Hannibal yenilmiş Scippio daha iyi derseniz Montgomery de Rommel'den iyi, Nikolayevic de Gazi Osman Paşa'dan iyi (tonlarca örnek çıkar) demeniz lazım, küfür gibi :) . Sadece kazanana değil nasıl kazandığına bakmak lazım, kaybedenin de ne imkanlarda kaybettiğine bakmak lazım. Aksi halde birkaç kral/sultan/diktatör ismi yazıp geçilir.

Ben cepheye bakarım, büyüklükleri de ilgilendirmez en sevdiklerimi yazayım:
Hannibal
Rommel

İslam tarihinde herkes Halid bin Velid diyor ancak ben Tarık bin Ziyad'a hayranım. Mazluma sempatim mi var artık neyse bilmiyorum :) .

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #181 : 16 Eylül 2013, 15:58:11 »
Hayranı olduğumdan von Manstein'ı öne çıkartıyor gibi olucağım fakat bana göre 2.Dünya Savaşının en büyük generalidir.Kırım ve Harkov fatihi :))
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı menars

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #182 : 16 Eylül 2013, 17:37:32 »
Selehaddin´i severim.Güzel işler başarmış Hıttin savaşı gibi :)

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #183 : 05 Ekim 2013, 12:37:27 »
Dünyanın en büyük devletini kurmuş olan Cengiz Han büyük olmayacaksa kim büyük olacak.Çin Seddini aşmış adam mancınıkla. Pasifikten Berline kadar bir devlet kurmuş.Hannibal büyük bir kumandan ama yenilmiştir.Scipio,Hannibaldan büyüktür.
Ona bakarsan Scipio da Cannae'de yenildi.Burda yenilip yenilmemesine bakmıyoruz.Caesar İskender'den daha üstün bir stratejisttir bana göre.İskender hep barbar,düzensiz ve sadece sayı üstünlüğüne güvenen ordulara karşı savaşmış ve yenmiştir.Alamadığı kale yok,ona lafım yok.Ama Sezar bana her zaman İskender'den daha üstün gelir,Pharsalus'ta bile yendi adam,Alesia'da 10 lejyonla 600 bin kişiye karşı savaştı ve yendi,e adam daha n'apsın?
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2013, 13:52:42 Gönderen: TheVikings »

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #184 : 05 Ekim 2013, 18:02:15 »
Ona bakarsan Scipio da Cannae'de yenildi.Burda yenilip yenilmemesine bakmıyoruz.Caesar İskender'den daha üstün bir stratejisttir bana göre.İskender hep barbar,düzensiz ve sadece sayı üstünlüğüne güvenen ordulara karşı savaşmış ve yenmiştir.Alamadığı kale yok,ona lafım yok.Ama Sezar bana her zaman İskender'den daha üstün gelir,Pharsalus'ta bile yendi adam,Alesia'da 10 lejyonla 600 bin kişiye karşı savaştı ve yendi,e adam daha n'apsın?

Yenilgi alan kişi asla büyük kumandan değildir. Himalaya dağlarına dek giden İskender ile Julius mukayese dahi edilemez.

Yenilgi almayan kumandanlar çok azdır;

Timur,Cengiz,İskender vesaire.

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #185 : 05 Ekim 2013, 18:20:42 »
Yenilgi generali küçültmez. Tiryaki Hasan Paşa ile Gazi Osman Paşa başarısız mıydı? 2 generalin imkanları eşit olmaz. Daha iyi durumda olup yenilen varsa haklı olursun ancak çok daha güç durumda işler değişir. Mesela Termofil'de Spartalılar başarısız mıydı? (biliyorum tarihten çok efsaneye benziyor ancak örnek olsun diye verdim)

En iyi olayında bu işin geneli yok ancak sadece belli konularda en iyileri söyleyebiliriz. Mesela bence;
En iyi lojistik: İskender
En iyi-hızlı ilerleme (marching): Hannibal
En iyi orduyu kısa zamanda oluşturabilen: Hitler (plase Cengiz Han)
En iyi savaşı simule eden: Sübedey

Mesela bu şekilde yapılsa daha sağlıklı olur.

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #186 : 05 Ekim 2013, 22:09:18 »
Yenilgi alan kişi asla büyük kumandan değildir. Himalaya dağlarına dek giden İskender ile Julius mukayese dahi edilemez.

Yenilgi almayan kumandanlar çok azdır;

Timur,Cengiz,İskender vesaire.
timur,cengiz,iskender yazılır da SAVOY PRENSİ EUGEN UNUTULUR MU? Aaa ne kadar ayıp. :()()()()()()()()(

Daha VİYANAYA KADAR gitmiş atanı bile düzgün tanıyamamışsın, UNUTMA xxxGEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNE YÖN VEREMEZxxx

Selamlar, saygılar:
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2013, 22:10:14 Gönderen: Swift »

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı der Metz germeister

• (Stonewall)
  • Sekban
  • *
  • Sieg Hell No!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #187 : 10 Ekim 2013, 08:04:14 »
İlk mesaja bakınca konu ne ara general saymaya gelmiş diye şaşırdım :) .

Bence en büyük generalden ziyade en sevdiğiniz general olarak görmek daha doğru olur. Lider ile kumandan ayrı, dönemleri de birbirinden farklı. Bir de mühim olan çok iyi orduyu kuran mı, yoksa kullanan mı? Bence bir diğer kriter eline verilen çok iyi orduyla sadece gerekeni yapan mı yoksa daha zor şartlarda fazlasını yapan mı.

Yani Hitler'i mi sayacağız Rommel'i mi ki bana göre cevap Hitler'i listeye almamak olur. Aynı bakış açısıyla neredeyse tüm Osmanlı padişahları da çıkar listeden. Hannibal yenilmiş Scippio daha iyi derseniz Montgomery de Rommel'den iyi, Nikolayevic de Gazi Osman Paşa'dan iyi (tonlarca örnek çıkar) demeniz lazım, küfür gibi :) . Sadece kazanana değil nasıl kazandığına bakmak lazım, kaybedenin de ne imkanlarda kaybettiğine bakmak lazım. Aksi halde birkaç kral/sultan/diktatör ismi yazıp geçilir.

Hannibal
Rommel

İslam tarihinde herkes Halid bin Velid diyor ancak ben Tarık bin Ziyad'a hayranım. Mazluma sempatim mi var artık neyse bilmiyorum :) .

Montgomery Patton'ın tırnağı dahi olamaz Rommel ne demek  ;D

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #188 : 10 Ekim 2013, 11:51:04 »

En iyi olayında bu işin geneli yok ancak sadece belli konularda en iyileri söyleyebiliriz. Mesela bence;
En iyi lojistik: İskender
En iyi-hızlı ilerleme (marching): Hannibal
En iyi orduyu kısa zamanda oluşturabilen: Hitler (plase Cengiz Han)
En iyi savaşı simule eden: Sübedey

Bu listeye en zekiyi eklersek ve elindeki imkanları en iyi şekilde kullananı: Timur olarak yazabiliriz , kendisi develer ile fillerden oluşan bir orduyu zeka dolu bir yöntem ile yenmiştir aynı filler dönüp düşman ordusunu çiğnediler.

Celal Şengör bahsetmişti İlber Ortaylı ile tam yerini hatırlamamakla birlikte Gazne civarında bir yer olduğunu düşünüyorum karşı ordu fillerden oluşuyor ve piyadelerden. Timur ise piyade süvari ve atlı okçulardan. Normalde kalın deriyle kaplanan fillere oklar işlemez bu yüzden Fillerden oluşan ordunun temelde Timur'a karşı çok büyük üstünlüğü var. Timur ise lojistik subaylarını çağırıp bütün develeri getirmelerini istiyor tabi lojistik subayları buna şaşırmıştır elbette  ;D Sonra bu develerin üzerine yağ döküyor ve belli aralıklarla birbirlerine zincirlerle bağlıyor sonra fillerin hücuma geçmesini bekliyor filler hücuma geçince develerin yakılmasını emrediyor yanan develer bir yarım hilal şeklinde can havliyle fillere doğru koşturuyorlar rotadan sapmaları mümkün değil çünkü birbirlerine zincirlerle bağlılar. Filler panikliyor ve dönüp kendi ordularını çiğniyor sonrasında Timur genel saldırı emri veriyor ve atlı okçuların yıprattığı orduyu süvariler ve piyadeler tereyağı gibi kesiyor.

Bunun dışında İzmir seferide meşhurdur hatta Osmanlılara İzmir'i teslim eden adam desek yeridir. Bizimkilerin g*tüne tekmeyi koyduktan sonra Anadoluyu yağma yapa yapa ilerliyor dönüş yolunda İzmir'e geldiği esnada yanında her zaman hazır bulunan komutanlarına soruyor burayı ne kadar günde alırız ilk komutan 2 ay diyor ikincisi 1 ay diyor 3. 3 hafta diyor ve 4. 2 hafta diyor hepsi savaş simülasyonu yapıyorlar ve 1 ayda karara varıyorlar. Timur'un verdiği cevap ise bu kaleyi 5 gün içerisinde alamazsanız geriye döndüğünüzde kelleniz olmadan gelin.

Bu şu demek alamazsan kellen gider ve 5 gün içinde İzmir düşüyor g*t korkusu adama neler yaptırıyor  ;D 

Bahsettiğim İzmir fethini sanıyorum Türkiye'de Timur konusunda en bilgili hoca olan Prof. Cüneyt Kanat(kendisi Ege üniversitesinde sanıyorum ) anlatmıştı. Deve olayını ise Celal Şengör. 

Yani o listeye Timur'u eklemezsek hakkını yirük  :P

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #189 : 10 Ekim 2013, 12:19:18 »
Timur'un Hristiyanlar'ın elindeki İzmir'i almaya gitmesinin sebebi, kafirle mücadele eden Osmanlıları ezmesinin verdiği kötü şöhreti silme isteğidir. Osmanlının yıllarca alamadığı İzmir'i alarak sadece Müslüman Osmanlılarla değil, kafirlerle de savaştığını göstermek istiyor.

Benim listemde Napolyon ve İskender tepede yer alır. Anibal de bu kadar başarılı olabilirdi ancak Napolyon ve İskender'in aksine ülkesinin mutlak hükümdarı olmadığı için imkânları kısıtlıydı.

Anibal:
Stratejisini çok iyi kurmuştu. Roma gibi çok güçlü, insan kaynakları muazzam bir ülkeyi ancak egemenliği altında bulunan milletlerden kopararak yenebileceğinin farkındaydı. Bu sebeple ilk hedef olarak Romalıların yakın zaman önce sömürgeleştirdiği Kuzey İtalya'yı seçti. Düşmanın kalbine yapılacak saldırı Roma'nın tüm ordularını İtalya'ya çekmesine neden olacaktı ki denizlerde üstün olan Roma'nın halen deniz aşırı bir ülke olan Kartaca'ya karşı kolayca saldırı yapabilmesini engellemenin en iyi yoluydu. Yani Kartaca için en iyi savunma Anibal'in İtalya'ya direk taarruzu olurdu ve o da bunu yaptı. Pireneler, Alpler ve vahşi kabilelerle dolu yabancı topraklardan geçerken ordusunun yarısını kaybetse de kazancının daha büyük olacağını biliyordu. Kuzey İtalya'daki Galyalılar onu kurtarıcı gibi karşıladılar. Tüm bölge Roma egemenliğine baş kaldırarak Anibal'in ordusuna katıldı, 50 bin gibi bir sayı veriliyor. Orta İtalya Roma'ya sadık kalmış, Güney İtalya Anibal tarafından işgal edildi.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #190 : 10 Ekim 2013, 12:33:52 »
Ben Napolyonun komutanları yüzünden yenildiğini düşünüyorum. Timur zaten hiç bir zaman Hristiyan devletle savaşmamıştır sadece İzmir'de haçlılara saldırması vardır başka yoktur. Genelde Çin-Hindistan-İran-Orta-Asya hakimiyeti için hareket etmiştir. İskenderi çok başarılı bulmuyorum karşısındaki rakiplerini başarısız buluyorum. Anibal ise hırsı yüzünden yenildi birde Kartacanın berbat devlet yönetim sistemi var onu atlamamak gerekiyor. Ben Anibal olsaydım Roma topraklarına yürümeden önce mutlaka darbe yapardım. Arkasında düşman olan önündeki düşmanla ilgilenmez diye bir söz vardır Sun-Tzu söylemiş sanırım Anibal işte bu sözün tam tersini yaptığı için kaybetti.

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #191 : 10 Ekim 2013, 14:43:07 »
Napolyon, hırsı yüzünden yenildi. Kurmayları Rusya'ya sefer yapılmalı bile deseler Rusyanın askeri taktik ve stratejilerini biliyor olmalıydı. Yanlış anlamayın ama 13 yaşındaki çocuk bile bunu tahmin edebilirdi.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2013, 14:50:16 Gönderen: Gaius Octavius »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #192 : 10 Ekim 2013, 15:13:26 »
Napolyon, hırsı yüzünden yenildi. Kurmayları Rusya'ya sefer yapılmalı bile deseler Rusyanın askeri taktik ve stratejilerini biliyor olmalıydı. Yanlış anlamayın ama 13 yaşındaki çocuk bile bunu tahmin edebilirdi.

Sen supersin.

Çevrimdışı 4k1n_B3y

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #193 : 10 Ekim 2013, 16:13:37 »
Düşünebilen bir insan böyle bir olayı,tarihi olayları nasıl bu kadar basite indirger anlam veremiyorum,kahvede hissettirdin beni  ;D

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #194 : 10 Ekim 2013, 16:21:03 »
Napolyon'un yenilme sebepleri arasında rakiplerinin artık Napolyon'un stratejilerini önceden tahmin edebilmesi olmuştur. Benim fikrimce Rusya'ya saldırmak yerine Rusya ile ilişkiler iyi tutulabilirdi. Tutulsa bile o imparatorluk nereye kadar dayanabilirdi...

Çevrimdışı mithrandil

• Sekban
  • *
  • Paralel Admin 2 B or N 2 B
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #195 : 10 Ekim 2013, 16:47:16 »
Tabi Napolyon'un son savaşından önce waterloo savaşından önce tutuklu kalması da bence etkenlerden birisiydi birde çok aceleci davranmış yanlış hatırlamıyorsam adam mayısta ordu kurdu ve haziran temmuz gibi savaştı.Gerçi benimde listemde birinci sıradadır.Peki sizce Cezzar Ahmed Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz Napolyonu en formda olduğu dönemde durdurdu.Gerçi Fransız donanması yoktu ve erzak falanda sorun olmalı.Gerçi bizim Cezzar Ahmed bence  Arthur Wellesley den iyiydi.
Paralel Admin

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #196 : 10 Ekim 2013, 17:37:53 »
Tabi Napolyon'un son savaşından önce waterloo savaşından önce tutuklu kalması da bence etkenlerden birisiydi birde çok aceleci davranmış yanlış hatırlamıyorsam adam mayısta ordu kurdu ve haziran temmuz gibi savaştı.Gerçi benimde listemde birinci sıradadır.Peki sizce Cezzar Ahmed Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz Napolyonu en formda olduğu dönemde durdurdu.Gerçi Fransız donanması yoktu ve erzak falanda sorun olmalı.Gerçi bizim Cezzar Ahmed bence  Arthur Wellesley den iyiydi.

Nizam-ı Cedidin farkı ve kalitesi işte.Sonradan çok yazık oldu onlara ne yazık ki.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #197 : 10 Ekim 2013, 17:49:26 »
Cidden Cezzar Ahmet Paşa çok cesur,kaya gibi sert ve iyi bir komutandı.Saygı duyduğum paşaların arasındadır,her adını gördüğümde gurur duyarım.

Çevrimdışı MrLabx

• (KızılOrdu)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #198 : 10 Ekim 2013, 18:00:23 »
Nizam-ı Cedidin farkı ve kalitesi işte.Sonradan çok yazık oldu onlara ne yazık ki.
Kuşatma sırasında Cezzar Ahmet Paşa'nın elinde eğitimi tamamlanmadan alelacele İstanbuldan gönderilmiş çok az sayıda Nizam-ı Cedid ordusu vardı. Ordusunun çoğu yeniçerilerden oluşuyordu.
İşte bu yüzden TTNet seçmeyin
http://www.speedtest.net/result/3071704013.png

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : 10 Ekim 2013, 19:03:43 »

Nizam-ı Cedit Ordusu muharebenin son saflarına katılabilmiştir. Bunun nedeni Osmanlı Donanmasındaki Fransız ajanların donanmayı Yafa'ya çıkartmasıdır. Yani rotasından saptırmasıdır.

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #200 : 11 Ekim 2013, 20:25:05 »
Vay be ne ajanlarmış o yıllarda.
Bu arada napolyonun iyi ilişkiler kurması rusyayla imkansız gibi bir şeydi. Rusya çünkü avrupaya burnunu sokuyordu. Ve bu arada ben rusyada yapılan savaşları anlamıyorum. Şimdi 2. dünya savaşında yok leningrad-moskova-stalingrad hattı varmış diyorlarda, bu şehirler alınsa sscb yok mu olacak? Ordu yine ayakta, hükümet şehir değiştirir yine yenerdi gibi geliyor bana, bilmem doğru mudur?

Bu arada arkadaşlar diğer bir ikinci sorumda şudur; fransız ihtilaliyle milliyetçiliğin yayılması arasındaki bağlantıyı ben anlayamadım açıkçası. Yani o monarşizme karşı bir devrim zaten, nasıl oluyor da milliyetçilik fikrini yayıyor anlayamadım?

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #201 : 11 Ekim 2013, 20:30:57 »
Gerçi bizim Cezzar Ahmed bence  Arthur Wellesley den iyiydi.

Gaza gelip uçmayın hemen.

Yenilgi alan kişi asla büyük kumandan değildir.

AÖSKDSKKLFAKALFKSKFŞAGŞAKGLŞAS çok güldüm lan. Lafa bak  ;D ;D ;D ;D
Beyfendi karar veriyor ;D ;D
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2013, 20:38:00 Gönderen: Kurt Knispel »

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #202 : 11 Ekim 2013, 21:33:42 »
Adamın dediği şey sadece son 150 - 200 yılda geçerliliğini yitirdi. Onun dışında dediği şey mantıklı. Mesela Sun Tzu'nun bir sözü var: İyi general savaşa girmeden önce kazanır diye.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #203 : 11 Ekim 2013, 22:34:11 »
Yenile yenile, yenmesini öğrendim. Der Büyük Petro...

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #204 : 11 Ekim 2013, 22:51:40 »
AÖSKDSKKLFAKALFKSKFŞAGŞAKGLŞAS çok güldüm lan. Lafa bak  ;D ;D ;D ;D
Beyfendi karar veriyor ;D ;D
Aynı sözü ilber ortaylı falan söylese "BÜYÜK ÜSTAD HOCANIN BU SÖZLERİNE SONUNA KADAR KATILIYORUM" derdin.

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #205 : 11 Ekim 2013, 23:21:08 »
Aynı sözü ilber ortaylı falan söylese "BÜYÜK ÜSTAD HOCANIN BU SÖZLERİNE SONUNA KADAR KATILIYORUM" derdin.
Demezdi. Çünkü İlber Hoca gibi bilgi birikimi yüksek kişiler böyle basit ve anlamsız yargılardan kaçınırlar.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #206 : 11 Ekim 2013, 23:21:55 »
Demezdi. Çünkü İlber Hoca gibi bilgi birikimi yüksek kişiler böyle basit ve anlamsız yargılardan kaçınırlar.

+149219420195081250218598590158151890158095019

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #207 : 11 Ekim 2013, 23:31:29 »
Adam harbiden büyük bir otoriteymiş gibi konuşmuş ama o kadar da anlamsız bir şey dememiş. Az önce dedim işte onun dediğinin bir benzerini Sun Tzu diyor. Sun Tzu'nun savaş konusunda bilgi birikimi düşük mü şimdi?

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #208 : 11 Ekim 2013, 23:39:24 »
Değil. Sun Tzu meselesine çok girme. MÖ 500 de yaşamış ve saydığımız generallerin hiç birini görmemiş.
Yenildi diye böyle bir laf edilmez benim takıldığım nokta o.

Yenilgi alan kişi asla büyük kumandan değildir.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #209 : 11 Ekim 2013, 23:50:41 »
Yenilgiyi hangi şartlar altında aldığını da bilmek önemli.3000 kişilik ufak bir orduyla 50.000 kişiye karşı adam napsın?Onu bunu geçtim,yenilmek kötü bir şey değildir.Yenilgi,bir hata demektir.Yenildiğinde hatanı anlarsın,o hatandan ders çıkarırsın.Tekrarlamazsın ve her yenilgiden sonra,artık yapacak bir hatan kalmamıştır,yenilemezsin.Ki harp tarihinde uzun uzun seferler yapıp hiç yenilmemiş çok az insan var,onlar da takdire şayan.Bkz ; Murad-ı Hüdavendigâr,İskender,Halid Bin Velid.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #210 : 11 Ekim 2013, 23:51:16 »
Gerçi bizim Cezzar Ahmed bence  Arthur Wellesley den iyiydi.

http://youtu.be/jofNR_WkoCE?t=40s

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #211 : 12 Ekim 2013, 00:03:04 »
Yenilgiyi hangi şartlar altında aldığını da bilmek önemli.3000 kişilik ufak bir orduyla 50.000 kişiye karşı adam napsın?Onu bunu geçtim,yenilmek kötü bir şey değildir.Yenilgi,bir hata demektir.Yenildiğinde hatanı anlarsın,o hatandan ders çıkarırsın.Tekrarlamazsın ve her yenilgiden sonra,artık yapacak bir hatan kalmamıştır,yenilemezsin.Ki harp tarihinde uzun uzun seferler yapıp hiç yenilmemiş çok az insan var,onlar da takdire şayan.Bkz ; Murad-ı Hüdavendigâr,İskender,Halid Bin Velid.
Olayda orada bitiyor zaten. Kaybedeceğin kesin olan savaşa girmeyeceksin. Savaşlar öyle kaybettik ama tecrübe oldu denecek kadar basit şeyler değil. Mesela Şarlken çok iyi bir general olmasa bile Kanuniyle meydan muharebesine girmeyerek akıllılık etmiştir bana göre.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2013, 00:03:32 Gönderen: Lejyoner »

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #212 : 12 Ekim 2013, 00:03:16 »
Ne alakası var ben söyleyen kişiye göre yargılaman çok saçma anlamında söyledim?

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #213 : 12 Ekim 2013, 00:04:53 »
Olayda orada bitiyor zaten. Kaybedeceğin kesin olan savaşa girmeyeceksin. Savaşlar öyle kaybettik ama tecrübe oldu denecek kadar basit şeyler değil. Mesela Şarlken çok iyi bir general olmasa bile Kanuniyle meydan muharebesine girmeyerek akıllılık etmiştir bana göre.
Cezzar Ahmet Paşa napacaktı,kaçacak mıydı?Adam savunma yaptı,gayet güzel bir şekilde yendi.O verdiğim sadece bir örnekti.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #214 : 12 Ekim 2013, 00:08:49 »
Bu arada arkadaşlar diğer bir ikinci sorumda şudur; fransız ihtilaliyle milliyetçiliğin yayılması arasındaki bağlantıyı ben anlayamadım açıkçası. Yani o monarşizme karşı bir devrim zaten, nasıl oluyor da milliyetçilik fikrini yayıyor anlayamadım?

Milliyetçilikten çok ulus kavramı, ondan da çok halk hareketinin yapabilecekleri görüldü. Asıl etki bu.

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #215 : 12 Ekim 2013, 00:21:59 »
Cezzar Ahmet Paşa napacaktı,kaçacak mıydı?Adam savunma yaptı,gayet güzel bir şekilde yendi.O verdiğim sadece bir örnekti.
Adam Akka'da kalıp savunma yapınca kazanmış. Bunda benim dediğime ters bir şey yok. Ama Fransızlar için koşullar daha iyi olsaydı mesela Fransızların ordusu zayıflamadan önce bir meydan muharebesine zorlansaydı kaybedeceği kesindi. Savaşa girmeden önce avantajı kendi yönüne çekmeyi başarması savaşa girmeden önce kazanmasına neden olmuş.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2013, 00:25:10 Gönderen: Lejyoner »

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #216 : 12 Ekim 2013, 01:42:34 »
Akıllı her komutan onun yaptığını yapar zaten,düşmanı kendi seçtiğin şartlarda ve arazide savaşmak,büyük bir avantaj ve galibiyetin en önemli etkeni.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #217 : 12 Ekim 2013, 01:50:32 »
Bu arada adam ne yapsın kaçsın mı demiş birisi , tarihin en büyük komutanı olarak kabul edilen Sübedeyin taktiklerinden birisi kaçmaktır düşman kovalarken düşmanı yıpratır ufak ufak parçalar ve sonunda düşman ordusu kan kaybından dolayı yorgun düşer sonrasında öldürücü darbe gelir.

Ruslar Napolyon karşısında kaçtı ama kaçmalarının bir sebebi vardı. Kaybedeceğin bir muharebeye girmemelisin komutan olmanın altın kuralıdır kaçıp başka bir gün savaşmaya fırsatın varsa kaçman gerekir kaçarken düşmanı yorman gerekir sen üstün konuma geçene kadar bunu yapman gerekir ve sonrasın darbe indirebilirsin. Cezzar'ı işte bu yüzden Arthur ile kıyaslamaya kalkmayın ben gülmesem bile millet g*tünü açar böyle kaş göz çizer öyle güler size.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #218 : 12 Ekim 2013, 03:56:33 »
Kaçar diyorsunuz fakat komutandan bahsediyoruz, kral veya diktatörlerden değil. Başında Hitler veya Stalin gibi birisi taarruz emrini vermişken ya da kaleniz kuşatılmış ve tüm çıkışlar kapatılmışsa kaçıyorum denilemez. Ek ordu, ek destek gibi birşeyler vaadedilip gönderilmemesi gibi etkenler de var. Şarklen örneği bu bakımdan yanlış.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #219 : 12 Ekim 2013, 14:01:48 »
Bu arada adam ne yapsın kaçsın mı demiş birisi , tarihin en büyük komutanı olarak kabul edilen Sübedeyin taktiklerinden birisi kaçmaktır düşman kovalarken düşmanı yıpratır ufak ufak parçalar ve sonunda düşman ordusu kan kaybından dolayı yorgun düşer sonrasında öldürücü darbe gelir.

Ruslar Napolyon karşısında kaçtı ama kaçmalarının bir sebebi vardı. Kaybedeceğin bir muharebeye girmemelisin komutan olmanın altın kuralıdır kaçıp başka bir gün savaşmaya fırsatın varsa kaçman gerekir kaçarken düşmanı yorman gerekir sen üstün konuma geçene kadar bunu yapman gerekir ve sonrasın darbe indirebilirsin. Cezzar'ı işte bu yüzden Arthur ile kıyaslamaya kalkmayın ben gülmesem bile millet g*tünü açar böyle kaş göz çizer öyle güler size.
Sübedeyin ordusu atlılardan oluşuyordu,kaçması kolaydı.Sun Tzu şartlar el vermedikçe,yenileceğinizi düşündüğünüz bir savaşa girmeyin,sürekli geri çekilin der.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #220 : 12 Ekim 2013, 14:32:00 »
Bazen geri çekilemeyeceğin anlar olur. Hannibal Afrikaya çağrılıp Roma'yı durdurması istendi. Nasıl kaçacaktı?

Sun Tzu şartlar el vermedikçe,yenileceğinizi düşündüğünüz bir savaşa girmeyin,sürekli geri çekilin der.

Sun Tzu dediğim gibi saydığımız generallerin hiç birini görmemiş biri onun öğretilerini zırt pırt paylaşıp durmayın.

Geri çekilemeyeceğiniz zamanlar olur. Mesela belli bir bölgeyi mutlaka korumanız gereken savaşlar. Stalingrad, Leningrad, Çanakkale, Zama ve 2. Viyana gibi.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2013, 14:37:30 Gönderen: Kurt Knispel »

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #221 : 12 Ekim 2013, 14:51:32 »

(qapaq)

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #222 : 12 Ekim 2013, 14:54:43 »
Bazen geri çekilemeyeceğin anlar olur. Hannibal Afrikaya çağrılıp Roma'yı durdurması istendi. Nasıl kaçacaktı?

Sun Tzu dediğim gibi saydığımız generallerin hiç birini görmemiş biri onun öğretilerini zırt pırt paylaşıp durmayın.

Geri çekilemeyeceğiniz zamanlar olur. Mesela belli bir bölgeyi mutlaka korumanız gereken savaşlar. Stalingrad, Leningrad, Çanakkale, Zama ve 2. Viyana gibi.
Görmesine gerek yok,adam savaş sanatının temelini yazmış.Savaşın temeli ve mantığı her zaman aynı olacaktır,sadece taktikler ve silahlar farklı olur.Bende o yüzden dedim Cezzar Paşa nereye kaçacaktı,kaçacak yeri yoktu mecbur savunma yapacaktı.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #223 : 12 Ekim 2013, 14:59:29 »
Kendi kendine Sun Tzu aşağılıyorsun.

Savaşın değişmeyen tek bir şeyi kaldı oda bir tarafın kan kaybederek dahi olsa kazanıp diğer tarafın kaybetmesi. Sun Tzu senin söyleminle sadece bunu yazdı.

Geri kalan her türlü şey değişti.

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #224 : 12 Ekim 2013, 15:06:38 »
(qapaq)
qapaq lık bir durum yok little jacob kastettiğim anlamı anlayamamış.

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #225 : 12 Ekim 2013, 15:21:23 »
Sun Tzu savaş sanatının kitabını yazmış adam (hehe). Bu konuda bir otorite kabul etmemiz gerekiyorsa (ki gerekiyor bence yoksa herkes kendi kafasına göre bir şeyler sallar durur) Sun Tzu'yu rahatlıkla kabul edebiliriz. Çok uzun zaman önce yaşamış olması o kadar çok şeyi değiştirmez. Mesela çok uzak fakat bir o kadar da benzer bir örnek olacak ama Darwin Türlerin Kökeni'ni yazdığında biyoloji alanında bir çok şey keşfedilmemişti ve o bilgilere sahip olmadan yazdı. Ne var ki kendisi iyi bir gözlemci ve teori adamı olduğundan Evrim Darwin'in kurduğu temeller üzerinden incelenmeye ve yorumlanmaya başladı. Aynı mantık Sun Tzu için de geçerli. Bu yüzden ne zaman yaşadığı önemli değildir. Önemli olan "savaş sanatının" temelini atıp atmamasıdır. Hala kitaplarının bazı askeri okullarda okutulduğunu düşünürsek çok rahatlıkla atmıştır diyebiliriz sanırım.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #226 : 12 Ekim 2013, 15:22:21 »
qapaq lık bir durum yok little jacob kastettiğim anlamı anlayamamış.
Nesini anlamamışım? Gayet de söyleyen kişiye bakıp yorum yaptığı zannına kapılıp atmıştın o iletiyi.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #227 : 12 Ekim 2013, 15:28:32 »
Sun Tzu'yu rahatlıkla kabul edebiliriz. Çok uzun zaman önce yaşamış olması o kadar çok şeyi değiştirmez. Mesela çok uzak fakat bir o kadar da benzer bir örnek olacak ama Darwin Türlerin Kökeni'ni yazdığında biyoloji alanında bir çok şey keşfedilmemişti ve o bilgilere sahip olmadan yazdı. Ne var ki kendisi iyi bir gözlemci ve teori adamı olduğundan Evrim Darwin'in kurduğu temeller üzerinden incelenmeye ve yorumlanmaya başladı. Aynı mantık Sun Tzu için de geçerli. Bu yüzden ne zaman yaşadığı önemli değildir.

Darwin'in bir çok hatası var... Bunun sebebi de yaşadığı dönemin şartlarının araştırmalarına etkisi. Aynısı Sun Tzu içinde geçerli. 2500 yıl önce yaşamış biri gelip Rommel büyük komutan mı değil mi tartışmasında sırf kendisi yenilgi ile ilgili bir laf etti diye referans almam. Alınmaz da.

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #228 : 12 Ekim 2013, 15:43:38 »
Adamın dediği şey sadece son 150 - 200 yılda geçerliliğini yitirdi. Onun dışında dediği şey mantıklı. Mesela Sun Tzu'nun bir sözü var: İyi general savaşa girmeden önce kazanır diye.
Konudaki ilk mesajım bu zaten. Rommel örneği veya yakın tarihte vereceğin bir örnek konusunda ben de sana katılıyorum zaten. Sadece mesaja verdiğin tepki abartılıydı. Sanki Sultan çok saçma bir şey söylemiş gibi davrandın.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #229 : 12 Ekim 2013, 16:07:29 »
Evet saçma bir şey söyledi. Timurdan Cengiz Han'a oradanda Hannibal'a tüm komutanları büyük kabul etmeyecekmişiz. Yenilmişler...

Bu hesapla Halid Bin Velid dünyanın en büyük komutanı olur çünkü yenilmedi.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2013, 16:08:40 Gönderen: Kurt Knispel »

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #230 : 12 Ekim 2013, 16:16:19 »
Timur'un Cengiz'in yenilmeleri filan o kadar sayılmaz bence. Onlar hala büyük komutanlar. Ama Hannibal için aynı şeyi düşünmüyorum. Hannibal'ın büyük bir komutan olması için "zaferi kullanması" da gerekiyor bence.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #231 : 12 Ekim 2013, 17:20:30 »
Hannibal yapabileceğinin en iyisini yaptı.Takviyesiz,yıpranmış ve eksik bir orduyla o zamanın en iyi şehrini kuşatmak mantıklı değil.Zaten kuşatsa bile alamazdı şehri,şehirde 1 lejyon garnizonu vardı,çok rahat bir şekilde püskürtürdü.

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

• Sipahi
  • *
  • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #232 : 12 Ekim 2013, 18:32:49 »
Bir Akhisar'la 30 galibiyet 4 yenilgiyle şampiyon olmak var bir de Galatasaray'la namağlup şampiyon olmak var. Bir 5 as oyuncusu sakat Barcelona'nın yenilmesi var bir de tam kadro Barcelona'nın fark atması var. Bir de şampiyonlar ligi finalinde bir takımın diğer finalisti yenmesi var ya da Kick Boks'ta az maç oynayıp namağlup diye geçinenler var. Yani anlayacağınız çok fazla değişken var. Birinin iyi komutan olup olmasını değerlendirebilmek için önce elindeki askeri güce, sonra savaşın pozisyonuna, rakibinin hamlelerine, ülkelerin politikalarına, teknoloji farklılıklarına, ordunun moraline, coğrafyanın elverişliliğine, komutanın psikolojisine, vs vs bakmak lazım. Daha da uzatılabilir bu. Bu kadar değişkenin olduğu bir durumda bu iyi komutandı bu kötü komutandı demek mantıksız bence. Çünkü bu tamamen göreceli bir şey. Onun yerine şurada iyi bir hamle yaptı, şurada hata yaptı demek lazım. Real Madrid'in başına Yılmaz Vural da gelse şampiyonluğa oynayacağı gibi Elazığspor'un başına Alex Ferguson da gelse şampiyonluğa oynayamaz. Hatta bununla ilgili söz de söylemiş atalar. " Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşek." 

Özet: Ben nasıl bu kadar peşin kararlar verilebiliyor şaşırıyorum doğrusu. Hele somut bilgilere sahip değilken.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2013, 18:57:55 Gönderen: Kaymak Pürüzü »

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #233 : 12 Ekim 2013, 18:56:18 »
Bir Akhisar'la 30 galibiyet 4 yenilgiyle şampiyon olmak var bir de Galatasaray'la namağlup şampiyon olmak var. Bir 5 as oyuncusu sakat Barcelona'nın yenilmesi var bir de tam kadro Barcelona'nın fark atması var. Bir de şampiyonlar ligi finalinde bir takımın diğer finalisti yenmesi var ya da Kick Boks'ta az maç oynayıp namağlup diye geçinenler var. Yani anlayacağınız çok fazla değişken var. Birinin iyi komutan olup olmasını değerlendirebilmek için önce elindeki askeri güce, sonra savaşın pozisyonuna, rakibinin hamlelerine, ülkelerin politikalarına, teknoloji farklılıklarına, ordunun moraline, coğrafyanın elverişliliğine, komutanın psikolojisine, vs vs bakmak lazım. Daha da uzatılabilir bu. Bu kadar değişkenin olduğu bir durumda bu iyi komutandı bu kötü komutandı demek mantıksız bence. Çünkü bu tamamen göreceli bir şey. Onun yerine şurada iyi bir hamle yaptı, şurada hata yaptı demek lazım. Real Madrid'in başına Yılmaz Vural da gelse şampiyonluğa oynayacağı gibi Elazığspor'un başına Alex Ferguson gelse şampiyonluğa oynayamaz. Hatta bununla ilgili söz de söylemiş atalar. " Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşek." 

Özet: Ben nasıl bu kadar peşin kararlar verilebiliyor şaşırıyorum doğrusu. Hele somut bilgilere sahip değilken.
Sen çok yanlış gelmişsin.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #234 : 12 Ekim 2013, 18:59:29 »
Hannibal yapabileceğinin en iyisini yaptı.Takviyesiz,yıpranmış ve eksik bir orduyla o zamanın en iyi şehrini kuşatmak mantıklı değil.Zaten kuşatsa bile alamazdı şehri,şehirde 1 lejyon garnizonu vardı,çok rahat bir şekilde püskürtürdü.
Doğru.

Anibal'in Alperi aşıp Kuzey İtalya'daki Galyalıları ordusuna katması, Güney İtalya'da ilerleyip yerel İtalik ve Yunan halklarından ordusunu takviye etmesi ve Cannae gibi imha muharebeleriyle Roma'ya çok ağır kayıplar yaşatmasına rağmen Roma'nın askeri gücü daha üstün kaldı. Bu yüzden Anibal'in Roma'yı kuşatması söz konusu değildi, intihar olurdu. Nitekim Roma'dan çok daha küçük şehirler bile kuşatmalara uzun süre dayanmaktaydı. Anibal'in stratejisi doğruydu; Roma'yı müttefiklerinden ayırmak. Cannae'den sonra Orta İtalya'daki sadık Roma müttefikleri Roma'nın gücünü sorgulamaya başlamışlar ancak yine de Roma'ya sadık kalmışlardır. (Roma'nın geçmişte bu müttefiklerin birleşik ordusunu yenmesi ve Anibal'in ordusundaki barbarların geçmişteki kötü anıları canlandırması bunda etkili olmuş olabilir.) Anibal Kuzey ve Güney İtalya'yı Roma'dan koparmayı başarmış, İtalya'nın en büyük 2. kentine yerleşmişti. İberya'ya gönderilen Roma ordusunun rüşvet sonucunda geri çekilmesi, Sardinya'ya yapılan Kartaca operasyonu, Sicilya'da Kartaca destekli Yunan ayaklanması ve Makedonya'nın Roma'ya savaş ilanı gibi bir çok sorun Roma'yı yıldırmaya yetmemişti.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #235 : 16 Şubat 2014, 18:46:31 »
Hort için kusura bakmayın,general "Kursk'ta zafer ellerimden kaydı" dedi.Ne anlama geliyor?Hiç bir şekilde yenebileceklerini düşünmüyorum ben,çünkü Almanya'nın yeterli insangücü,sürekli patlayan tankların yerine üretecek sanayisi ve hammaddesi yoktu,Müttefik filoları tarafından bombalanıyordu stratejik yerler.Zaten savaşta Rusya'nın daha fazla askeri,topu,tankı,uçağı ve mükemmel savunma alanları vardı.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #236 : 07 Temmuz 2015, 23:19:35 »
Hort için kusura bakmayın ama konu büyük bir konu belli o yüzden yorum yazma gereksinimi gördüm ve bende birisini söyleyivereyim dedim.

Osman Pamukoğlu

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #237 : 07 Temmuz 2015, 23:53:39 »
Osman askldsmfjdksnfjedfnofn Pamuk dknfgjrdnrfıonuırofjnılg oğlu skndfdlngrlıufgnurgunjfkg ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #238 : 08 Temmuz 2015, 00:23:07 »
.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2016, 22:11:31 Gönderen: Augustinus »

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #239 : 08 Temmuz 2015, 00:29:57 »

Bence en büyük generalden ziyade en sevdiğiniz general olarak görmek daha doğru olur.
Hannibal
Rommel

İstediğiniz kadar koyun ben sevdiğimi yazdım.

Çevrimdışı emirhankyy

• Sekban
  • *
  • Krdş Grup Bura Ne Beklion (KGB)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #240 : 12 Ağustos 2015, 19:20:14 »
Mete Han.

Türklükten dolayı değil, tarihe kazandırmış oldukları için hayranım. Belki yalandır ama şu sözü hoşuma gidiyor.

"Çinliler ile Türkler karşılaşır ve Mete Han vezirini alarak bir tepeye çıkar. Gördükleri şey inanılmazdı çünkü, Çin ordusunun karşısında Türk ordusu bir avuç karınca gibidir. Vezir, Mete Han'ın geri döneceğini düşünürken, Bu kadar Çinli'yi nereye gömeceğim, cevabını verir."

Birde taktikleri, tuzağa düşme numarası ile Çin ordusunu tuzağa düşürmesi, disiplini, kısacası herşeyiyle çok müthiş bir komutan.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #241 : 12 Ağustos 2015, 19:38:37 »
Bu söz Alparslan için kullanılmıyor muydu? :D

Bir sözü neredeyse tüm Türk hükümdarlara kullandırdınız ya helal olsun size :D

Çevrimdışı Karahamo

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #242 : 12 Ağustos 2015, 22:31:34 »
Hulk asıl olarak mete han olması lazım
Bir Sabah Tan Atarken Yüce Tanrı Dağından,
Kürşad'ın Gür Sesi Duyulacak:
Atlar Vey Irmağında Sulansın,
Güneş Doğduğu Yerde Karşılansın.
Emri Tekrar Edecek
...Gök, Toprak, Deniz,
Bozkurtlar Uluyacak Bütün Anadolu'dan:
Biz de sizdeniz, Biz de Sizdeniz.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #243 : 12 Ağustos 2015, 22:52:35 »
Ayrı yeten.Sanırsam ilk defa mete han zamanında kullanılan dediğimiz Kurt Kapanı taktiğini Hannibal de kullanıyor.Peki kim kimden öğreniyor bunu?

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Tomás de Zumalacárregui
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #244 : 12 Ağustos 2015, 23:10:02 »
Düşman ordusunu cebe alıp imha etmek sevkulceyşin temeli. Belli bir kavme mahsus değil.

Türkî kavimlerin bir farkı atlı savaşçılarının mobilitesini kullanarak bu taktiği batının piyade ağırlıklı ordularına oranla daha çabuk ve ölümcül bir şekilde gerçekleştirmesi. Kabaca Antik Blitzkrieg.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2015, 23:16:57 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #245 : 14 Ağustos 2015, 19:31:24 »
Üşenmedim 17 sayfayıda okudum, Loki'nin foruma dönmesi lazım hoş tek başına dönse nolcak en azından bir 3-5 kişiyi daha getirmesi gerek. :)

Kısa bir bilgi ekleyeyim, Fatih'in gemileri karadan yürütme fikri bir ilk değildir, Novgorodlu Oleg (=Helgi, Ruslaşmış Nors) komutasındaki Ruslar'da 907 yılında yağmalamak için geldikleri İstanbul kuşatmasında gemilerine tekerlek takıp atlar ile çektirerek Haliç'teki zinciri aşmış ve bunun karşılığında g*t korkusundan ne yapacağını bilemeyen Bizanslılar hemen tazminat+haraç ödemeyi kabul etmişlerdir. Rusların her bir gemisi için 12 grivnas ödemeyi kabul etmişler ve barış imzalanmıştır.

Savaştan sonra Rusların Hristiyanlaşması hızlanmış akabinde ünlü Varegler (Varangians) İmparator'un özel koruması olarak hizmete alınmışlardır. Bu Vareglerden birinin Ayasofya duvarına kazıdığı isim günümüzde hala durmakta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rus%27%E2%80%93Byzantine_War_(907)
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 19:34:18 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #246 : 14 Ağustos 2015, 20:50:36 »
Loki niye foruma dönmesi lazım ki? Sanki bütün cahiller geri kaçacak loki beyi görünce :P

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #247 : 14 Ağustos 2015, 21:04:10 »
Komik adam ya ondan dedim dönsün diye :)

Genel olarak eski ekip iyiymiş, baya bir eski konu okudum bu aralar malum forumda hareketlilik yok.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 21:04:41 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Re-Doom

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #248 : 14 Ağustos 2015, 21:28:33 »

Forumda olmayan Loki'ye verdiğim ibretlik cevap :

Timur zekası savaş alanındaki taktiklerle sınırlı kalmıyor. Adamın öyle bir casusluk /haber alma/ teşkilatı var ki; Adam ta Macaristan'a dahi casus yollamış adam sefere çıkarız diye. Casuslar nerede atlar için otlak ordu için su kaynakları var hangi yoldan geçeriz hangi yol daha güvenli hangi kaleyi ne sürede alırız yollar kaç saat sürer gibi detaylar belirleniyor haritaya işleniyor. Plan savaş öncesi hazırlanıyor ondan sonra saldırı yapılıyor.  Bazı yakın geçmişteki generaller gibi "kervan yolda düzülür kafasında" değil. Bu gelenek yalnız Timur da yok. Tüm Orta Asya coğrafyasında bu gelenek var.

İnternet'te bulduğum bir kaynak (gerçi bunu tam olarak okumadım ama yanı konudan bahsediyor ben galiba Tarihin Arka Odasında bu konuşmayı dinlemiştim.) :

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/1573/17058.pdf
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #249 : 14 Ağustos 2015, 21:37:50 »
Peki bu kadar teşkilatlanmadan sonra nasıl yıkılmış?

1370-1507 arasında yaşamış 130 yıl az yani böyle bir teşkilatlanmaya göre.Ortalama 3-4 krallık bir yaşam süresi bu.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 21:38:05 Gönderen: HulkSpider02 »

• Sipahi
  • *
  • Paralel Moderatör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #250 : 14 Ağustos 2015, 21:41:32 »
Her yönden değerlendirecek olursak:

Scipio Afrikanus
Kartacalı Anibal
Mithriades
Attila
Flavius Aetius

Benim en sevdiğim kumandanlardır.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #251 : 14 Ağustos 2015, 21:42:09 »
Timur'u sürekli yüceltirlerdi liderlik konusunda da anlam veremezdim, çoğu en büyük Türk hakanı derdi, ama zaman geçip öğrendikçe anlamaya başlıyorum.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 21:42:24 Gönderen: Evlad-ı Fatihan »

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #252 : 14 Ağustos 2015, 21:43:13 »
Birinizde İskender sevmez mi be?Güzelim Bursa'mın meşhur yiyeceğini.Piiiii ayıp size.

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #253 : 18 Aralık 2016, 23:27:31 »

Mesaj atilali cok olmus ama hanibala haksizlik edilmistir. Hanibal 16 yil kisitli imkanlarla romaya karsi savasmis 16 yol boyunca 1 defa yenilmemis. O zamana kadar gorulen en buyuk orduyu uyguladigi efsanevi stratejilerle kılıctan gecirmis. Onlarca roma icin onemli kumandanin canini almis ve en sonunda yine kendi taktiklerini romanun kullanmasiyla yenilmistir.. Ki romanin yıkılmamasinin sebebi muttefiklerinin desteklerini hic kesmemesindendir. Hanibalin amacida romanin muttefikleri gozundeki prestijini dusurerek desteklerini kesmesini saglamak idi. Ne varki basaramadigi tek sey bu olmustur. Roma saglam temeller uzerine kurulmus bir ulkeydi. Herzaman kayiplarini yenileyebilecek bir destek bulabiliyorlardi ama kartaca bu guce sahip olamadigi icinde kisa bir sure sonra yikilmistir

Son olarak konu ile ilgili olarak jül sezar listede en baslarda almasi gereken isimlerden biridir. Kendisi doneminin teknolojilerini sonuna kadar kullanarak kendinden  3 kat buyuk bir orduyu zekice taktikleriyle yenmis galyayi fet etmis romanin imparatorluk olmasinda kiritik bir rol oynamistir. Bugunku avrupanin sekillenmesinde de onemli role sahiptir

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #254 : 19 Aralık 2016, 21:19:00 »
Bana kalırsa Cengiz Han tartışmasız bir şekilde dünya tarihinin gördüğü en büyük komutandır. Yendiği devletler, ordular, işgal ettiği şehirler, lojistik imkanlar, psikolojik faktörler, stratejik ve taktiksel deha vs hepsini bir araya koyarak bu sonuca ulaşıyorum. Hannibal de elbette büyük bir komutan ama bir Cengiz Han değil. Sezar ise benim sıralamamda baya bir gerilerde kalır, fazla abartılan bir komutan olduğunu düşünüyorum. Cengiz Han Real Madrid'dir, Barcelona'dır; Sezar ise olsa olsa Inter'dir.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #255 : 19 Aralık 2016, 22:07:15 »
Manu ile Juve kim o zaman :D
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #256 : 19 Aralık 2016, 23:50:56 »
Sezar Cengiz Han'ın yerinde olsa aynı orduyla yine benzer işleri gerçekleştirebilir bana kalırsa. Sezar=David Beckham, Cengiz Han=Ronaldinho, böyle daha güzel oldu sanki.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #257 : 20 Aralık 2016, 00:01:55 »
İskender,Cengiz Han ve Timur.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #258 : 20 Aralık 2016, 00:30:04 »
"Bana kalırsa 1000 Sezarsporlu, 10000 Cengizsporluyu yok eder" standartlarına gelecek gibi bu tartışma.

Çevrimdışı Foks

• Azab
  • *
  • 𐰰𐰼𐰇𐱅
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #259 : 20 Aralık 2016, 01:55:16 »
Cengiz Han çok büyük bir liderdir benim gözümde ama askerlik açısından değil tabi ki. Orta Asya askeri geleneği karşısında zaten hiçbir avrupalı devlet o zamanlarda duramazdı bu bir gerçek. Cengiz Han ileri teşkilatçılığı sayesinde (bir diğer örneği de Attila'dır) bütün orta asya kavimlerini birleştirmiştir. Çok ileri bir istihbaratçıdır. Çok iyi bir devlet adamıdır. Ama ta o zaman 2000 yıllık olan orta asya askeri geleneğini Cengiz Han'a yüklemek pek akıl karı gelmiyor bana. Ayrıca Cengiz Han ömrü yetmediği için sanıldığının aksine Avrupa'ya ayak basamamıştır. İşte Cengizhan'ın ölümünden sonraki sınırlar.
(aç/kapa)
Açlar Nasıl Koşarsa Aşa, Türk Eri Öyle Gider Kanlı Savaşa !

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #260 : 20 Aralık 2016, 12:26:35 »
Bana kalırsa Cengiz Han tartışmasız bir şekilde dünya tarihinin gördüğü en büyük komutandır. Yendiği devletler, ordular, işgal ettiği şehirler, lojistik imkanlar, psikolojik faktörler, stratejik ve taktiksel deha vs hepsini bir araya koyarak bu sonuca ulaşıyorum. Hannibal de elbette büyük bir komutan ama bir Cengiz Han değil. Sezar ise benim sıralamamda baya bir gerilerde kalır, fazla abartılan bir komutan olduğunu düşünüyorum. Cengiz Han Real Madrid'dir, Barcelona'dır; Sezar ise olsa olsa Inter'dir.

Cengizhanin onun icin gerekirse hayatini bile verecek 4 Türk komutani olmasa ne yapardi bilmiyorum.  Cengizhan cok iyi bir devlet adami olabilir ama askeri zaferlerinin sadece kendisi basarmis gibi gosterilmesini oldukca yanlis buluyorum.

Sezara gelince kendisi iyi savasabilen biri degildir. Ama askeri zekasıni ve donemin teknolojisini cok iyi kullanmistir. Mesela ilk antipersonal oarak adlandirilan silahları kullanan ilk komutandir. Ne kadar ilkel silahlar olsalarda gergovia muharebesinde savasin kaderini degistirmis.

Sezarin bu savasi benim en hayran oldugum savasidir. Savasta hem kusatan tarafken hemde kusatilan tarafta olmustur. Savasta sehre kacan galya ordusunu direk saldirmak yerine aclikla sinamak icin sehrin etrafina kendi duvarini ordurtmus. Ardindan destek kuvvet gelirse diye roma ordusunun arkasinada duvar ordurmus. Bu savasin buyuk bir kisminida kendisi duvardaki kulelerden birinde yuksekten yonetmistir.

Savasin belgeselide vardi arastirirsaniz bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #261 : 20 Aralık 2016, 21:30:07 »
Cengiz Han'ın komutanları varsa öbürlerinin de var. Başkomutan kimse, zafer de ona yazılır. Mourinho'nun elinde iyi bir kadro olmasa hiçbir şey yapamazdı demek gibi sığ bir ifade bu.

Ayrıca dediğin muharebe Gergovia değil muhtemelen Alesia'dır. Sezar aşırı temkinliliği nedeniyle kaçırdığı fırsatlarla tanınan bir komutandır.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #262 : 21 Aralık 2016, 00:57:09 »
Cengiz Han'ın komutanları varsa öbürlerinin de var. Başkomutan kimse, zafer de ona yazılır. Mourinho'nun elinde iyi bir kadro olmasa hiçbir şey yapamazdı demek gibi sığ bir ifade bu.

Ayrıca dediğin muharebe Gergovia değil muhtemelen Alesia'dır. Sezar aşırı temkinliliği nedeniyle kaçırdığı fırsatlarla tanınan bir komutandır.

Hayır demeye çalıştığım Cengizhan ne kadar iyi bir devlet adamıysa elindede en az o kadar iyi 4 tane Türk komutanı vardı. Her devlet adamının komutanları olur evet ama biri vardır Mustafa Kemal paşa gibidir. Biri vardır Çanakkale savaşındaki İngiliz komutanlar gibidir.(ne alaka diyen olursa biraz araştırsın)

Muharebenin ismini yanlış hatırlıyor olabilirim. Evet dediğin doğru. Acımasız olduğu kadarda temkinli bir insandı.

Aslında bizim tartışmamızdaki asıl sorun donemler arasındaki tyaklaşık 1300 yıldan kaynaklı. Sezar dönemi daha süvarinin değerinin tam olarak anlaşılmadığı dönemlerdir. Cengizhanın Dünyanın 4/2.8 ini fethetmesinde ki en önemli unsur ordunun süvariden ve atlı okçudan oluşuyor olması. Oysa sezar donemi piyadelerin ve az sayıda süvarilerin savaşından oluşurdu. Cengizhanın çoğunluğu piyadelerden oluşan bir orduyla ne kadar ilerleyebilirdi. Bur da karşılaştırma yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Benim sezar dememdeki asıl sebepse o donemde elinde bulunan teknolojiyi sonuna kadar kullanmış ve temkinli davranışıyla galyayı fet etmiş savaşmakta kötü ama kafasını kullanmayı bilmiş bir komutan olmasındandır.