Gönderen Konu: Savaş Tarihinin En Büyükleri  (Okunma sayısı 29799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Savaş Tarihinin En Büyükleri
« : 13 Nisan 2013, 20:32:28 »
Savaşlar doğal olarak insan aptallığının ulaşabildiği en yüksek noktalar. Kendisini milletlere, dinlere, ideolojilere veya saçma sapan sınırlara ayırıp her sene 1 trilyon doları silahlanmaya ayıran insanoğlunun bu durumdan memnun olması da ayrı bir ilginçlik. Bu kadar parayla dünyadaki bütün sorunların kısa sürede çözüleceği bilmek insanı daha da düşündürüyor. Asıl kötü olansa bu sistemi en çok savunanların, bu sistemden en çok zarar görenler olması.

Bu yazıda savaş tarihinin birkaç en büyüğünü incelemek istiyorum, umarım zevkle okursunuz. Gerçi ne zevki varsa?

1) En Büyük Silah: The Schwerer Gustav

Gustav savaş tarihinde kullanılmış en büyük silahtı.

Almanca ismiyle “Schwerer Gustav” tam 45 metre uzunluğunda ve 1250 ton ağırlığındaydı. Eğer bu canavarın büyüklüğünü anlamakta zorlanıyorsanız aşağıdaki resime bakın:

Merminin hemen arkasında duran tank oyuncak değil :) Gustav’ın kullandığı mermilerin her biri yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve 90 santim genişliğindeydi. 6,5 ton ağırlığındaydılar ve Gustav onları 40 km uzağa fırlatabiliyordu. Mermileri yüklemek için yarım saat gerekiyordu.

Savaşın neden bu aleti sahneye sürdükleri an bitmediğini merak ediyorsanız, bu şeyin ne kadar kullanılmaz olduğunu bilmeniz gerekiyor. Monte edilip, ateşe hazır hale getirilmesi için 250 adam, ve sonra onu dünyada kullanabilecekleri büyüklükteki tek ülke olan Rusya’ya taşıyacak ikiz rayların döşenmesi için bir 2500 adam daha gerekiyordu.

Almanlar, Gustav’ın 800 mm’lik silahını bir tanka monte etmeyi düşündüler ve adını da Landkreuzer P. 1500 Monster koydular ama ne yazık ki tank dizayn aşamasını hiç geçemedi.

2) En Büyük Kara Savaşı: Kursk

Kursk Savaşı, Nazi Almanyası’nın 1943 yılında SSCB’ye karşı giriştiği Blitzkrieg saldırısıydı.

1942 yaz saldırısında başlayan Stalingrad macerası Wehrmacht için faciaya dönüşünce, Almanlar Doğu Cephesinde her yerde geri çekilmeye başladı ve bu geri çekiliş Kharkov’un Almanlar tarafından tekrar alınmasıyla son buldu. Meydana gelen cephe hattında bir çıkıntı oluştu ve Hitler, 1943 Yaz Saldırısında bu bölgedeki Kızıl Ordu birliklerini kuşatıp, yok etmeyi planlıyordu.

Peki Almanlar ve Ruslar savaşı ne oranda ciddiye alıyordu? Saldıran tarafın rakamlarına bakın:

800.000 asker, 3000′e yakın tank, 2000′den fazla uçak, 10.000′den fazla top, havan topu, ve diğer silahlar.

Bu, insanlık tarihinde tek bir savaş için bir araya getirilmiş en büyük saldırı gücüydü. Peki bu gücü nasıl bir başka güç durdurabilirdi?

2.000.000′a yakın asker, 5000′den fazla tank, 5000′e yakın uçak, 25.000 top, havan topu ve diğer silahlar.

Bu, insanlık tarihinde tek bir savaş için bir araya getirilmiş en büyük defans gücüydü. Hitler, yeni gelen Panther ve Tiger tanklarının sayısının artması için operasyonu sürekli ileri bir tarihe erteledi ve böylece Ruslar, Kursk Çıkıntısını yeryüzünün en iyi korunan bölgesi haline getirdiler. Sovyet defans hattı 250 km’den uzun ve 90 km’den derindi. Toplam 5.000 km siper kazdılar ve 1 milyondan fazla mayın döşediler.

5 Temmuz’da operasyon başladığında iki ordu tarihin en büyük meydan savaşında yüz yüze geldi. 17 Temmuz’da, Almanlar “artık yeter” dediğinde 7.000′e yakın tank savaş alanında yanıyordu. Neredeyse 5000 uçak dumanlar içinde enkaz haline gelmişti.

Ve 1.000.000′dan fazla asker cansız bir halde yatıyordu.

Diğer bir açıdan bakarsak, bu sayı şu güne kadar Türk milletinin yaptığı tüm savaşlarda ölen askerlerinin toplamından fazla.

Peki savaşı kim kazandı? Aslında Almanya savaşı kazanmaya doğru gidiyordu; fakat Hitler kazanmaya az kalmışken durumu çok kötü tahlil etti ve saldırıyı iptal etti. Sonuçta SSCB çok, çok daha fazla kayıp verdi. Ama SSCB’nin ölen askerlerinin yerini dolduracak kadar yedek gücü ve kaybettikleri silahları tekrar üretebilecekleri sanayisi vardı. Oysa Alman sanayisi müttefikler tarafından sürekli bombalıyordu ve ham maddeleri yoktu. Kursk Savaşı sonunda SSCB insiyatifi tamamen eline geçirdi ve Almanlar Berlin’e kadar sürekli geri çekilmeye başladı.

Kayıplar       Almanya   SSCB
Asker               170.000   860.000
Tank ve mobil top   720           6064
Uçak               681         4209

3) En Büyük Nükleer Bomba: Çar Bombası (Tsar Bomb)
Çar Bombası (Büyük Ivan), SSCB’nin 30 Kasım 1961 yılında Novaya Zemlya adası üzerinde patlattığı 57 megatonluk termonükleer bombaydı.

57 megaton, tam 57 milyon ton TNT’nin enerjisine eşit ve Hiroshima’ya atılan 14.000 tonluk atom bombasından 4000 kat ve 2. Dünya Savaşında patlatılan tüm bombaların toplamından 10 kat daha fazla. Bombanın gücünü anlayabilmek için Hiroshima’ya atılan atom bombasının büyüklüğüyle Çar Bombasını kıyaslayan aşağıdaki resme bir göz atın:

Yüzbaşı Andrei Durnovtsev’in pilotluğunu yaptığını TU-95 tipi uçak bombayı yaklaşık 10.500 metrede serbest bıraktı ve paraşütü açılan bomba 188 saniyede 4000 metreye indi. Bu sırada uçak bombadan 76 km uzaklaşmış ve güvendeydi. Hava basıncını algılayan sensörler bombayı gerekli yükseklikte, saat 11.32′de patlattığında bombanın etkileri inanılmaz oldu.

Bombanın patlamasıyla beraber ortaya çıkan ateş topu aşağı doğru yere kadar ve yukarı doğru 10.000 metreye ulaştı. İçindeki ısı milyonlarca dereceye çıktı ve 45 kilometrelik bir alan içindeki her şey – taşlar, kayalar, ağaçlar, evler, binalar – buharlaştı. Bu noktadaki basınç 300 PSI’ı buldu. Ateş topu o kadar parlaktı ki 1000 km uzaktan görülebildi ve 100 km uzaktan 3. derece yanığa neden olabiliyordu. Norveç ve Finlandiya’da bile camlar kırıldı ve 55 km’ye kadar bütün binalar yıkıldı. Ortaya çıkan mantar bulutu 64 km yükseğe kadar çıktı ve 40 km çapındaydı. Ateş topundan sonra başlayan 4000 km hızla esen alev rüzgarı her şeyi dümdüz etti. Bombanın yarattığı şok dalgası dünyayı 3 kez dolaştı.

27 ton ağırlığında, 8 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki bomba aslında 100 megaton olarak tasarlanmıştı ama nükleer döküntüyü azaltmak için uranyumun belli bir kısmı kurşunla değiştirilip güç 50 megatona indirildi. Böylece bomba gücünün %97′sini füzyondan elde etti. Ne var ki böyle bir bomba askeri açıdan işe yaramaz bir bombaydı çünkü o zamanlar nükleer silahları hedefe ulaştırmanın tek yolu uçaklardı ve bu kadar büyük bir bombayı, herhangi bir uçağın vurulmadan binlerce km uzaktaki hedefine ulaştırması neredeyse imkansızdı. Amaç siyasi güç gösteri yapmaktı. Aşağıdaki resimde bombanın İstanbul’a atılması halinde yaratacağı etki halini görüyorsunuz:

4) En Büyük General: Subutay
Eğer kriter en çok savaş kazanmak ve en çok toprak fethetmekse Subutay tarihte yaşamış en büyük generaldi.

17 yaşında fakir bir ailenin çocuğu olarak Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın ordusuna katıldı ve sonra iyi, çok çok iyi olduğu ortaya çıktı. Kariyeri sona erdiği zaman 32 ülke fethetmiş, 65 büyük savaşı kazanmış ve tarihteki tüm komutanlardan daha fazla toprak ele geçirmişti. Rusya’yı başarılı bir şekilde ele geçirmiş tek insandı.

Çin teknolojisine, yaygın bir casus ağına ve 2. Dünya Savaşına kadar insanoğlunun gördüğü en etkili savaş makinesine sahip Subutay (1176–1248), batıya yönelmeden önce Çin’i ve İran’ı fethetti. Cengiz Han öldükten sonra yerine geçen Ögeday Han, ona Atlas Okyanusu’na ulaşana kadar batıya ilerleme emrini verdi. Subutay’ın süvarileri kışın ortasında buz ve kar içinde 3 gün sürmeden 450 km Avrupa içlerine yöneldi ve Moğolların casus ağı İngiltere’ye kadar uzanıyordu.

Subutay’ın en önemli özelliği zaferi en yaratıcı ve sofistike stratejilerle ve birbirinden yüzlerce km uzaktaki orduları koordine ederek kazanmasıydı. Aynı zamanda kuşatma silahlarına ve mühendislerine çok önem veriyordu. Casuslarından bilgi edinip ona göre hareket etmeyi bir sanat haline getirmişti.

1241 yılında Subutay Macaristan ve Polonya’nın ordularını birer gün arayla birbirinden 320 km uzakta yaptığı iki ayrı savaşta tamamen yok etti. Macarlılarla yaptığı savaşta öyle bir strateji uyguladı ki 40.000 düşman askerine karşılık sadece 1.000 asker kaybetti.

Ve her şeyi aşağıda resimdeki adam olarak yaptı:

5) En Büyük Deniz Savaşı: Poyang

Ne ironiktir ki savaş tanrısı, dengeleri korumak adına, en büyük deniz savaşının bir gölde yapılmasını uygun görmüş. Poyang Gölü Savaşı tarihte yapılmış en büyük deniz savaşı (ya da su savaşı?) olma özelliğine sahip.

Çin deyince bildiğimiz gibi aklımıza iki şey geliyor:

1) Her şeyi icat etmiş olmaları: kağıt, pusula, barut, matbaa, akunpunktur, banknot, bira, diş fırçası, güneş takvimi, domino taşları, havai fişekler, uçurtma, deniz mayını, iskambil kağıtları, porselen, vantilatör, sismograf, çay, tuvalet kağıdı, el arabası, paraşüt, gemi dümeni, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, internet, seks, eşcinsellik, karşıcinsellik, biseksüellik, otomobil, denizaltı, sürat motoru, uçak, planör, jet motoru, Çarkıfelek, Aşk-ı Memnu, Kurtlar Vadisi, AIDS, SARS, Çin gribi, bisiklet, motosiklet, aşı, dikiz aynası, emniyet kemeri ikaz susturma aparatı…

Siz bir şeyin adını söyleyin, onlar herkesten önce icat etsin!

ve 2) Dünyanın en yüksek nüfusuna sahip olmaları! Durum böyleyken en büyükler arasında Çin’in adının geçmemesi şaşırtıcı olurdu. Tarihin en büyük deniz savaşı Çin’in en büyük tatlı su gölünde yapıldı ve Han hanedanlığıyla Ming hanedanlığı arasındaki çarpışmada toplam 850.000 denizci savaştı. Bu sayı günümüz Türk donanmasının 17 katına, Amerikan donanmasının da 2,5 katına denk geliyor. Ve bu savaş 1363 yılında yapıldı!

Anlatılanlara göre Han donanması Poyang Gölünde Ming donanmasıyla karşı karşıya geldi. Han’ın donanması açık ara farkla büyük olandı ve 11 filoyla beraber 600.000 denizciden oluşuyordu. Donanma Lou Chuan adı verilen ve kelimenin tam anlamıyla yüzen kalelerle donatılmıştı.

Poyang Çin’in en büyük gölü olsa da yaz ayı nedeniyle su seviyesi oldukça azalmıştı ve iki donanma aslında en büyük donanma savaşını dev gibi bir su küvetinde yapıyordu.

Zafer stratejisi, böylesine çılgınca bir savaşa uyacak nitelikteydi. Ming bir sürü ateş gemisi, yani patlayıcılarla ve bulabildikleri en yanıcı maddelerle dolu kamikazeler inşa etti. Bu gemilere samandan yapılmış ve insan süsü verilmiş korkuluklar koyup düşmanın üstüne yolladılar. Alevlerin Han’ın gemilerini sardı ve yüz binlerce denizci canlı canlı yandı.

Savaşın sonunda, Ming’in küçük olan donanması kazanmıştı ve yüz binlerce gemicinin cesedi suda yüzüyordu. Bugüne kadar hiçbir iz bırakmadan kaybolan gemilerin düzenli olarak rapor edilmesiyle Poyang Gölü, Çin’in Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anıldı ve hala öyle anılıyor. Kim bilir? Belki de bu durumun bir sürü sinirli hayalet gemiciyle bir alakası vardır.

Alıntıdır.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Tarihinin En Büyükleri
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2013, 20:44:31 »
Burdan Cengiz Han'a selam olsun.

Bu arada anladık, Çin'de çok insan yaşıyor da 850 bin kişilik deniz savaşı mı olur "Allah'sız kitapsızlar!"
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 20:44:51 Gönderen: TheInvasion »

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2013, 20:50:13 »
850 binlik deniz savaşı çok ilginç. :B

Çevrimdışı podtavsan

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • BOL ŞANS
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2013, 10:45:51 »
Amanlar saldırmasa ruslar saldıracaktı , zaten bu bır soguk savastı kımın saldırdıgı pek onemlı degil. Hıtler bizim gibi saldırılmayı beklemedı kapıdakı dusmanını amansız basmak istedi..

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2013, 19:17:02 »
Tarih bölümününde eski ağırlığı kalmadı Fatih Pasha gidince eskiden en ufak bir hatamızda biraz sertte olsa uyarılır doğru bilgiyi alırdık ama o sert uyarıların altında tarih öğrenme şeklimizi değiştirme amacı bulunurdu şimdi bu bölümünde diğer bölümlerden farkı kalmadı varsayımlar üzerinden konuşuluyor.
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2013, 19:56:31 »
Sahi, fatih pasha nereye kayboldu?

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2013, 21:33:10 »
En son 4 Mart'ta aktif olmuş.  :(
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Nisan 2013, 05:47:36 »
Üşenmedim araştırdım okudum aha buraya yazıyorum yok efendim şöyle olmaz böyle olmaz demezsiniz inşallah.

Kişisel not : HÜKÜMDARLARINIZ ( osmanlı ) BECERİKSİZİN ÖNDE GİDENİ DİYE ( Fatih'e kadar olanlar hariç ve Yavuz ) DİĞER HÜKÜMDARLARI VE İMPARATORLUKLARI KENDİNİZ GİBİ SANMAYIN , SİZ YAPAMIYORSUNUZ DİYE BAŞKALARI YAPAMAZ DİYE BİR KURAL YOK.

Aynen yazıyorum :

Ordu savaşlarda genel olarak merkez,sağ kol,sol kol , öncü ve artçı olmak üzere savaş düzeni alırdı. Sultan merkezde bulunur ve hassa ordusu onu korurdu. Sağ ve sol kollarda ise meliklerin ve şehzadelerin komutasındaki eyalet askerleri yer alırdı.

Türkler-Moğollar , savaşlarda çoğunlukla sahte ricat veya Turan taktiği denilen askeri çevirme harekatını kullanırlardı. Bu taktik daha çok nihai zaferi kazanmak için karar verildiğinde uygulanıyordu. Özellikle Dandanakan ve Malazgirt savaşlarında bu taktik başarılı bir şekilde uygulanmıştır. İkinci uyguladıkları savaş taktiği de , karşıdaki düşmanın meydan savaşı ile yenilemeyecek kadar güçlü olduğu durumlarda uygulanan yıpratma taktiği veya vur-kaç taktiği idi. Selçukluların , Gaznelilere karşı Dandanakan öncesi uzun yıllar uyguladıkları taktik vur kaç taktiği idi. Böylece Gazne ordusu , hem psikolojik olarak yıpratılmış , hem de sayıca kayıplara uğradıklarından dolayı yenilmeleri de kolay olmuştur.

Dönemin çok büyük ve en muntazam ordusu olan Büyük Selçuklu ordusu , kendisinden sonra kurulan Türk devletlerine de örnek olmuştur. 10'lu ve 40'lı sistemin görüldüğü Selçuklu ordusunun sayısı 400.000 civarında idi.

Kaynaklar :

1) AKŞİT , Niyazi ; A'dan Z'ye Tarih Ansiklopedisi İstanbul 1978.
2) ATÇEKEN, Zeki ; Anadolu Selçuklu Devleti Tarihi ( Ders Notları ) Konya Selçuk Ünv. Eğitim Fak. Öğr . Görevlisi Konya , 1990
3) BAYINDIR , Y.Hikmet ; Hindistan Tarihi , Cilt 2 1990.
4) DELİORMAN , Altan Tarih: 1 , Bayrak Basımevi , İstanbul 1994
5) Doğuştan Günümüze Büyük İslam Tarihi , Cilt 6-7-8 , Çağ Yayınları , İstanbul 1987.
6) Ergin Muharrem ; Orhun Abideleri , Boğaziçi Yay , İstanbul , 1983
7) Gürün Kamuran ; Türkler ve Türk Devletleri Tarihi , Ankara 1984
8) İslam Ansiklopedisi , Cilt 3.5.6.12.13
9) İslam Sanatında Türkler , Yapı Kredi Bankası Yayınları , İstanbul 1982
10) Kafesoğlu İbrahim ; Selçuklu Tarihi
11) Kafesoğlu İbrahim ; Türk Milli Kültürü , 4. Baskı , İstanbul 1986
12) Kaşıkçı Nihat Yılmaz Hasan ; Tanrı Dağlarından :Malazgirt'e , Türk Metal Sendikası Araştırma Bürosu , 3. Baskı , 2001
13) Kara Kemal ; Genel Türk Tarihi , Önde Yay , İstanbul 1995
14) Köymen M.Altay; Selçuklu Devri Türk Tarihi , TTK Basımevi , Ankara 1989.
15) Köymen M.Altay; Tuğrul Bey ve Zamanı , İstanbul 1987
16) Köymen M.Altay; Büyük Selçuklu İmparatorluğu Tarihi , Ankara 1989
17) Merçil, Erdoğan ; Müslüman Türk Devletleri Tarihi, TTK Basımevi, Ankara 1991
18) Rasonyı Laszlo ; Tarihte Türklük , 2. Baskı , Ankara 1988
19) Runcıman Steven ; Haçlı Sefeleri Tarihi , Cil: 1-2-3 , TTK Basımevi , Ankara , Çeviren Fikret Işıltan 1987.
20) Sevim Ali ; Ünlü Selçuklu Komutanları , TTK Basımevi , Ankara 1990
21) Sevim Ali Yücel , Yaşar ; Türkiye Tarihi , TTK Basımevi , Ankara 1989
22) Sümer Faruk ; Oğuzlar , Ankara 1972.
23) Sertoğlu , Midhat ; Osmanlı Tarihi Lüğatı , İstanbul 1986
24) MEB Yay; Genel Türk Tarihi , Ankara 2005
25) MEB Yay; Tarih 1 , Ankara 2005
26) TURAN , Refik ERGEZER , Nevin ; Genel Türk Tarihi 2 , Ocak Yay, Ankara 1995
27) Tarih Atlası , Saygı Yayınları , İstanbul 2003

Gelelim sadede amacım kimseyi rencide etmek değil ama inanın kaşınıyorlar adamlara 800.000 kişilik 3 farklı ordu grubu var diyorum. Yok yapılamaz yok 40.000 zor toplanıyor yok Kanuni(Bana göre Osmanlıyı batıran adam Babasının doldurduğu hazineyi ve orduyu harcayan yeteneksizin teki )  200.000 topladı o kadar güce rağmen.

2 senedir sınavlarda hep Asya Türk-Moğol tarihlerini seçerek giriyorum köpek gibi hayvan gibi çalışıyorum bir sürü kitap vb.. Buraya Çin-Türk savaşlarında Çin-Moğol savaşlarında ki kuvvetleri yazsam ağzın yüzün uçuklar Osmanlının suratına bakmazsın.

Geçmişte bahsettim hatta sen yaz dedin Türk kavimlerini Moğol kavimlerini paylaşacaktım forumda Sabarları yazdım hatta mühendisliklerini vb. Ancak sonra forumun bu bilgilere değmeyeceğini düşündüm ve bıraktım çünkü ne anlatırsan anlat kafalarında bir Osmanlı egosu var bildikleri Tarih sadece 1453'den sonra başlıyor geçmiş hakkında en ufak bilgileri dahi yok. Bu insanlara ben bunları açıklasam ne olur açıklamasam ne olur ? Fatih Pasha gibi üstadlarımız olsa üşenmem 18 saat ayakta kalır ellerim çatlayıncaya kadar bilgileri paylaşırım ama dediğim gibi emeğime zamanıma değmez.

Mindless 10 tane bilgi koymamıza rağmen bana inatla yalancı muamelesi götümden uyduruyormuş havası verdin o saz arkadaşınla en sonunda sustum. Seni seviyorum anlatınca anlıyorsun ama o konuda fena kızdırmıştın beni anlatsak bile anlamadın durmadan dil döktüm en sonunda Darkrad dayanamadı nüfus ortalamalarını koydu SADECE ÇİNİN ondan sonra susuldu.

Yukarıda ki yazdığım şeyi ise sizin için yazmadım Şarklının şu sözü zoruma gittiği için yazdım.

varsayımlar üzerinden konuşuluyor.

Aha buda 10 kere anlatsak bile laf anlamayanlara attığım diss  03'de Kenan Komutanı görebilirsiniz ordunun başında akın düzenliyor  :P
http://www.youtube.com/v/NWce8Y3S7pE&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:26:50 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2013, 05:53:07 »
800.000 adam nasıl toplanıyor yapılamaz diyen mindless'e saz arkadaşlığı yapan öteki arkadaş içinde şunu yazayım birde ona diss çakalım.

Nizamülmülk, memleketin harap olduğunu ve vergi toplanamadığını görünce , işlenmeyen bu büyük toprakları küçük parçalara bölerek ikta haline getirmiş ve herkesin derece ve kıdemine göre askerlere ve sivil memurlara dağıtmıştır.
İkta olarak verilen toprakların gelirine göre asker beslemek zorunda olan ikta sahipleri sayesinde devlet , maaş ödemeden büyük ve disiplinli bir ordu oluşturmuştu. Sultan Melikşah zamanında 400.000 kişiye ulaşan ordunun 40.000'i merkezi kuvvet , geri kalanı ise ikta sisteminde yetiştirilip eğitilen askerlerdi.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:15:47 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Nisan 2013, 05:56:27 »
Gelelim sadede amacım kimseyi rencide etmek değil ama inanın kaşınıyorlar adamlara 800.000 kişilik 3 farklı ordu grubu var diyorum.
800.000 kişilik üç farklı ordu gurubu 2.400.000 asker. 2.400.000 asker sadece Türk askerleri ise birazda Türk-Çin savaşları sırasındaki Çin askeri mevcutları hakkında bilgi verir misin? Tahminimce en az 20.000.000 civarında olmalı.
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Nisan 2013, 06:08:31 »
Moğolların ordusundan bahsediyorum ben geçmiş sayfalara bakarsan görürsün. Hani arkadaşların dediği gibi Moğolları yenmiş ya bilmem kimler, öncü kuvvet o desek yine anlamıyorlar. Bende diyorum ki. Avrupa tarafında 800.000 vardır , orta asyada sayı 300.000 filandır çünkü pek ekşın yok. Çin ise 500.000 duruyordur çünkü Çin'i zapt etmek öyle kolay bir iş değil. Avrupa tarafını Sübedey yönetiyor diğerleri konusunda pek bir fikrim yok.

Anadolu-Ortadoğuya sefer düzenleyecekleri zaman bütün Kuzey Azerbaycanda ki halkı sürüp oraya orduyu götürdüler diyoruz dinleyen yok olmaz edilmez diyorlar ulen Halil İnalcık diyor onu bile dinlemiyorlar  :) 

800.000 600.000 500.000 rakamların illa 800.000 olması gerekmiyor benim anlatmak istediğim bu adamların ana orduları EŞŞEH GADAR  öyle 40.000 kişi ile durduramazsın  :) Yok efendim Atilla 600.000 atlı toplayamazmış gibi laflar yakışmıyor yani bari araştırıp öyle cevap versin.

Moğollar Çağatay Lehçesi konuşur. Moğolca ve orta asya Türkçesinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir dil. Benim demek istediğim adamlar bütün bir kıtaya hakim sadece Çin'in o dönem nüfusunu Darkrad yazdı bu adamlar şehir hayatı yaşamıyorlar göçebe hepsi savaş zamanı Torbacısı , Balicisi , Memuru , Demircisi , Tefecisi , Şarapcısı , Tüccarı her biri orduya giriyor bu rakamlar öyle oluşuyor zaten. 

2.400.000 asker sadece Türk askeri olamaz bütün bir asyadan bahsediyoruz toplamı 2.000.000 olur belki ( Bunlar 3 farklı gruba dağılmış durumda tabi ki. En kuvvetli kanat Avrupa ve Çin diye tahmin ediyorum.

Çin 20.000.000 asker çıkartsın söz veriyorum adımı değiştirip Çin adı alacağım  ;D yok öyle bir dünya Pirinç ve diğer malzemeler bol adamlarda 3-5 milyon rahat beslerler ama o 3-5 milyonu kalkıp orta asyaya götüremezsin geberirler giderler.

Anca Moğollar ve Türkler gibi gruplara ayıracaksın 300.000 - 400.000 bu şekilde götürebilirsin. Moğolların kuvvetleri Anadoluya ve Ortadoğuya gireceği zaman Azerbaycanı boşaltıyorlarsa atların yiyecek ihtiyacı ve ordunun yerleşmesi filan. 3-5 milyonun öyle pat diye taşınamayacağını cümle alem biliyordur her halde.

Moğol ve Türklerin avantajları ayrı bir ordularının olmayışı ordu zaten halkın kendisi. Halk göçebe olduğu için hayvanları yiyecekleri ile beraber dolaşıyor ee haliyle askere ihtiyaç duyulunca ortaya birden kolaylıklı büyük sayıda ordu çıkabiliyor.

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:14:56 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Nisan 2013, 06:30:44 »
Atilla bile 600-650 bin atlı ile savaşa girerken

Atilla'nın yaptığı en büyük savaşta bile kuvvetlerinin maksimum 120k olduğu düşünülüyor. Kafanızdan fantezi sayılar uydurmayın.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Nisan 2013, 06:34:38 »
Toplam ordu mevcudu ile savaşa katılan orduları aynı tutuyorsanız sizin bileceğiniz iş tabi ki. Yukarıda 27 adet kaynak koydum oda sırf Şarklı içindi Atilla konusunda'da 50 tane kaynak koyabilirim hatta üşenmem 1 hafta günde 200 sayfa olarak 5 kitap okur ardından 2 günlük bir tez bile hazırlarım. Yeter ki şu uydurma etme fantezi olayları denmesin.

Avrupa yağmasına 300.000 atlı ile girmiştir Atillanın birlikleri. Ben kaynak gösteriyorum birde siz şu 120 k olduğu düşünülüyor zımbırtısı ile ilgili ADAM GİBİ AKADEMİK bir kaynak sunarsanız tartışma ortamı zenginlik kazanır ve boş yorumlar atmamış oluruz. Bekliyorum 120k ile ilgili AKADEMİK bir kaynak.

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:35:20 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Nisan 2013, 06:47:08 »
dakika ?

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 23 Nisan 2013, 06:49:33 »
Türk Tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için koydum.Sayılar konusunda tartışma yapmayacağım.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Nisan 2013, 06:53:04 »
o zaman başına belirt Loki bu kaynak değildir diye.

Akademik Kaynak veya Akademik Çalışma Kitap vb :

Bahsettiğim buydu dakikayı sormamın sebebi ise belki söylemiştir ve kaynağı vermiştir araştırır bulurum ve doğrularım diye. İster tartışmaya gir ister girme birdaha bana fantezi uydurma diye bir söz sarfedersen bende kırıcı konuşmak zorunda kalırım. Kaynağın varsa gel konuşalım benim yanıldığım bir yer varsa doğrularız ve insanlar doğru olanı öğrenir. Böyle bir olgunluğunuz yoksa insanlara şu uydurma bu böyle deyip durmayın herkes benim gibi oturur anlatmaz ağır laflar yersiniz forumda çok örneğini gördük çünkü.

Kırıcı konuşurum dememde ki sebep birinin bana laf etmesi veya trip atması değil yukarıda verdiğim kaynaklara laf etmeye o insanların emeğine hakaret etmeye kimsenin hakkı yok öyle bir saygısızlık ortamında ağır şeyler çıkabilir ağzımdan. Mindless'e yüklenmemin sebebi ise Halil İnalcık'ın dediklerine bile laf etmesi normalde Mindless ile bir sorunum yok yani. Demek istediğim buydu.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 06:56:25 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 23 Nisan 2013, 11:34:27 »
Loki karşı diss geliyor.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Nisan 2013, 11:36:14 »
27'den fazla kitap bulursan tersini anlatan gel qharşiimmmm

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Nisan 2013, 13:27:33 »
Yukarıda ki yazdığım şeyi ise sizin için yazmadım Şarklının şu sözü zoruma gittiği için yazdım.
Tartışma da ki çoğu kişi varsayımlarda bulunarak konuştuğu için öyle yazdım sen üstüne almasaydın keşke...

Şimdi konuya gelirsek Cengizhan döneminde dünya nüfusunun aşağı yukarı 360-400 Milyon arası olduğu düşünülüyor. Aynı dönemde Çin Nüfusunun 115 Milyon olduğu biliniyor aynı dönemde İran nüfusunun 5 Milyon Afganistan nüfusunun 2.5 Milyon Rusya'nın Avrupa'da ki bölgelerinde ise 7.5 Milyon insanın yaşadığı söyleniyor. Yani geri kalan bölgeleri de eklediğimiz de 140-150 Milyon civarı bir nüfus çıkıyor. Cengizhan'ın ordusuna katılabilecek 10 Milyon popülasyon var. Bunların yarısının kadın olduğunu düşünürsek 5 Milyon Erkek var bu nüfusun % 80'ni bile orduya katılmasa geride kalsa 1 Milyon kişi rahat çıkabiliyor bunu kanıtlamış olduk. Tabi ki bu kaynakların yanılma payını da hesaba katarsak en yine de 500.000-750.000 kişilik bir ordu çıkabilir. Elde ki kaynaklarla bulabildiklerim bunlar tabi ki bu konuyla ilgili en doğru kaynak Moğol İmparatorluğu üzerine yazılmış bir kitap olacaktır...

Kaynak:http://necrometrics.com/pre1700a.htm