Gönderen Konu: Tarihle İlgili Sorularımız  (Okunma sayısı 847171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« Yanıtla #9280 : 09 Mayıs 2017, 16:29:05 »
Rusya Federasyonu da SSCB'nin bir parçasıdır. Lakin bahsettiğin ülke RSFSC olmalı diye düşünüyorum. Çünkü günümüzdeki Rus bayrağının göndere çekilmesiyle SSCB çöktü.

Çevrimdışı Europa Turk

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9281 : 16 Haziran 2017, 16:22:56 »
645 sayfa herkese bakamadım ama soran vardır:
Amerikadaki COLOMB dan önce yaşayan kabileler kimdir??
Yaklaşık 200.000 yıl önce... Buz Devrinde Hyu Kültürünün maruzundan kalmış ve Türk Bey ve adamları Alaska'ya gelmiş ancak o sırada önder vefat etmiştir..
Ailelerin bir kısmı (diğer türkler) Asya'ya çekilirken.. Oğuz Bey ve adamları BUZ DEVRİ'de Amerika'ya yerleşmiş ve sonra vefat edince Gün Han ve Oğuz Han  Asya'ya
Avşar Han vs. diğer torunlar ise Amerikada kalma kararı almıştır..

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • 2023 bor xd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9282 : 16 Haziran 2017, 16:44:34 »
Yaklaşık 200.000 yıl önce... Buz Devrinde Hyu Kültürünün maruzundan kalmış ve Türk Bey ve adamları Alaska'ya gelmiş ancak o sırada önder vefat etmiştir..
Ailelerin bir kısmı (diğer türkler) Asya'ya çekilirken.. Oğuz Bey ve adamları BUZ DEVRİ'de Amerika'ya yerleşmiş ve sonra vefat edince Gün Han ve Oğuz Han  Asya'ya

Kaynağın var mı bu bilgiler için?
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı Ecdad Computer

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9283 : 16 Haziran 2017, 16:46:09 »
200.000 Sene önce Modern insan Homo Sapiens Sapiens evrimleşmemişken (Ya da Hz. Adem yok iken de diyebiliriz.), İnsanlar Afrika'da yaşam mücadelesi verirken ve Dil ve millet kavramı yokken bu nasıl olabiliyor?
Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

Çevrimdışı ageofcu

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9284 : 18 Haziran 2017, 01:28:29 »

Daha sonra Ragnar Han ve adamları İskandinavya'ya gidip vikingleri oluşturmuşlardır. Onun torunlarından Romulus ve Remus Beyler ise soğuk havalardan şikayetçi oldukları için güneye inip Roma'yı kurmuşlardır.

Çevrimdışı Europa Turk

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9285 : 26 Haziran 2017, 18:03:34 »
Fas ve Kanada da 450.000 yıllık insan kalıntıları bulunduğuun hatırlamk isterim: 5 May,2017

Çevrimdışı koki

• Yeni Çeri
  • *
  • III. Reich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9286 : 15 Ağustos 2017, 19:14:52 »
Beyler ww2 de 1941 gibi almanyanın yanında savaş girseydik neler değişirdi ? 1941den sonra neler farklı olurdu ? Tabi bu durumda almanyanın türkiyeye askeri teçhizat gönderdiğini varsayıyorum...bir kaç fikir var aklımda ama küçük bir beyin fırtınası olsa güzel olur...
HOI IV Almanya Hikayesi
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=53703.0

Erwin Rommel'in askerleriyiz... :)

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9287 : 15 Ağustos 2017, 22:11:55 »
Beyler ww2 de 1941 gibi almanyanın yanında savaş girseydik neler değişirdi ? 1941den sonra neler farklı olurdu ? Tabi bu durumda almanyanın türkiyeye askeri teçhizat gönderdiğini varsayıyorum...bir kaç fikir var aklımda ama küçük bir beyin fırtınası olsa güzel olur...
Fazla bişey olmazdı yine Almanlar kaybederdi ama Japonlar da girerse iş değişirdi.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9288 : 17 Ağustos 2017, 14:44:38 »
Almanya teçhizat masrafı ve ayrıca bir cephe açılmasını istemediği için İspanya'yı savaşa sokmak istemedi, bizde de aynı durum. Almanya'ya tamamen teçhizat yükü olacaktık. Cephenin genişlemesi sadece Sovyetler'e yarardı.

Çevrimdışı 4k1n_B3y

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9289 : 25 Eylül 2017, 01:22:46 »
Bismarck ve Wilhelm,Alman İmparatorluğunu kurarken hic küçük prensliklerin basindakilerden karşı çıkıp öldürülen oldumu?.Yada halktan karşı çıkıp oldurulenler?.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9290 : 25 Eylül 2017, 08:24:45 »
Hiç okumadım öyle bir şey.

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9291 : 29 Eylül 2017, 02:21:11 »
Bismarck ve Wilhelm,Alman İmparatorluğunu kurarken hic küçük prensliklerin basindakilerden karşı çıkıp öldürülen oldumu?.Yada halktan karşı çıkıp oldurulenler?.
Öldürülen olmadı George V mesela kaçtı Hesse-Kassel prensi Avusturya safını tutmuş olmasına rağmen savaş bitince kendi kalesinde oturma izni verilmiş. Halk arasında karşı çıkan olduğunu duymadım olmuşsa da çok nadirdir çünkü o dönemde Alman halkı ya politikayla ilgilenmiyordu ya da birleşmeden yanalardı. Özellikle Prusyanın ekonomik başarısından dolayı diğer Almanca konuşan küçük prensliklerdeki halklar birleşme lehine Napolyon işgali bittiğinden beri etkinlikler düzenliyorlardı. Bunların çoğu barışçıl etkinliklerdi ve barışçıl biçimde Almanca konuşan ülkeleri birleştirmek için baya uğraştılar özellikle öğrenci grupları. Zaten her Prens ayrıca birleşmeden yanaydı tek sorun Avusturya ve Prusya arasında bir seçim yapmak zorunda olduklarıydı yukarıda saydığım prenslikler Avusturya tarafını seçtiler. Yani Napoleon dönemi ve özellikle sonrasından itibaren sivil halk büyük bir birleşme gayreti içindeydi Prusya da bunun bilincindeydi ve 1850 yıllarına kadar kan dökmek istemediler gibi gözüküyor.

Çevrimdışı 4k1n_B3y

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9292 : 13 Ekim 2017, 03:48:12 »
Öldürülen olmadı George V mesela kaçtı Hesse-Kassel prensi Avusturya safını tutmuş olmasına rağmen savaş bitince kendi kalesinde oturma izni verilmiş. Halk arasında karşı çıkan olduğunu duymadım olmuşsa da çok nadirdir çünkü o dönemde Alman halkı ya politikayla ilgilenmiyordu ya da birleşmeden yanalardı. Özellikle Prusyanın ekonomik başarısından dolayı diğer Almanca konuşan küçük prensliklerdeki halklar birleşme lehine Napolyon işgali bittiğinden beri etkinlikler düzenliyorlardı. Bunların çoğu barışçıl etkinliklerdi ve barışçıl biçimde Almanca konuşan ülkeleri birleştirmek için baya uğraştılar özellikle öğrenci grupları. Zaten her Prens ayrıca birleşmeden yanaydı tek sorun Avusturya ve Prusya arasında bir seçim yapmak zorunda olduklarıydı yukarıda saydığım prenslikler Avusturya tarafını seçtiler. Yani Napoleon dönemi ve özellikle sonrasından itibaren sivil halk büyük bir birleşme gayreti içindeydi Prusya da bunun bilincindeydi ve 1850 yıllarına kadar kan dökmek istemediler gibi gözüküyor.
Mesajını yeni gördüm teşekkürler cevap için,Almanya'nın birleşmesini Avusturya ve Fransa'yla olan savaşlarla değilde iç meselelerde anlatan bir makale vardı.Baktıklarımın çoğunda dış meselelere değiniyor,ben daha Alman prensliklerini merak ediyorum.

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9293 : 15 Ekim 2017, 13:55:12 »
https://en.wikipedia.org/wiki/Unification_of_Germany#Economic_collaboration:_the_customs_union
İç mesele olarak birleştirmeye en etkili olayların şu başlık altında gerçekleştiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9294 : 07 Aralık 2017, 20:28:59 »
atatürk sarışın mıydı değil miydi karar verelim arkadaşlar bi resminde sarışın bi resminde koyu kumral saçlı. nedir bunun aslı? eğer sarı saçları yoksa neden ısrarla sarı saçlı olarak resmediliyor bu millet bu kadar ezik mi?
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9295 : 07 Aralık 2017, 20:42:50 »
Sarı saçlı mavi gözlü diyorlar ama bence öyle değil.  Askerlik resimleri falan gayet kumral. Belki de yaşlandıkça saçlarına düşen saçları sarı olarak resmetmiş olabilirler.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Dirilerek Başınıza Geçsede Sezar...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9296 : 07 Aralık 2017, 20:57:21 »
Bence gayet sarı. Ben pek kumrala benzetemedim.
adamlar antalyaya deplasmanda 3 çaktıklar dün ligi fenerin önünde bitirirler bence :D

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • 2023 bor xd
    • Profili Görüntüle
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimiçi AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Biraz ara vermek en iyisi.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9298 : 08 Aralık 2017, 17:46:08 »
Türkiyenin 1936-1945 yılları arası askeri arivleri bulamıyorum. Daha doğrusu buluyorum ama yetersiz şöyle geniş bir askeri arşiv lazım.
Hikaye yazmayı beceremeyen adam... :PPP