Gönderen Konu: War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)  (Okunma sayısı 13954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #80 : 21 Ocak 2013, 21:24:54 »
Kayıplar felaket. Şu anda Alman piyadeleri genel olarak %40-45 seviyesinde ekipmana sahip. Birde buna ilaveten yorgunluk,moral ve kış kuralları eklendiğinde en ufak çarpışma da "routed" yazısı geliyor.  hiç bir hattı tutamadım ki kayıplar gerçekten çok yüksek. İyi planlama yapamadım. Fakat tecrübe oluyor diyelim pbem oyunda.  ;)

Rhg birlikleri  garnizon görevleri ve partizan avlamak için. Genel olarak "division" yapısına sahipler fakat 3' bölüp her birini "brigade" olarak kullanmak daha mantıklı. Nedeni ise bu birliklerin özel durumundan dolayı şehirlerde gereken minimum korumayı diğer birliklere göre 3 kat daha iyi yapıyorlar.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 22 Ocak 2013, 10:36:40 »
Güzel bölümdü işin zor.

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 22 Ocak 2013, 21:34:53 »
Bu oyunu sonuna kadar oynayacağım ama her save dosyası bana ulaştığında keyfim kaçıyor. Umarım 1945'ten çok daha erken tarihte Berlin düşmez. Şu an tüm plan Romanya'yı savaşta tutmak olacak ki bolşevik bir Romanya ile uğraşmayayım. Finlandiya 'da tek tek tümenler geri çekiliyor(Batı cephesine) iç karartıcı bir durum.  8|

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Tomás de Zumalacárregui
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 23 Ocak 2013, 14:36:13 »
Savaş senin için bitti mi yoksa hala bir umut var mı ?
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Ocak 2013, 21:10:01 »
Şu an her bir cepheden 5-6'ar tane çembere alınmış tümen var.
En son rakibin gönderdiği turda bu çemberlerden nasıl kurtulacağım hesaplamam için uzun uzun düşünmem gerekecek.

Luftflotte ile havadan ikmal&benzin gönderiyorum ki en azından etrafı sarılan birlikler ikmal azaldığında moralleri düşüp teslim olmasınlar. Rakip tank birliklerini hızla cephe arkasına gönderip "deep raiding" ve "zone of control" sağlıyor. Zaten kış ayında yavaş hareket eden birlikler bu sefer hareket ederken ekstra hareket puanı harcıyor ve neticesinde daha çok destek birlikleri& kamyon kaybediyor.  Taktiksel olarak durum bu.    8|   

Stratejik olarak 1942 baharında panzer tümenlerinin envanteri yeni muharebe düzenine geçeceği için bir toparlanma olabilir. Fakat oyunda bu kayıplarla nasıl olacağı soru işareti. 1942 yılı Almanya muharebe düzeni , envanter ve silah kalitesi olarak hala Sovyetlerin üzerinde ama sayıda çok eksik kalıyor. Sovyetler bu seneden başlayarak tugay sisteminden tümen sistemine geçecek. 1943'te ise tümen sistemini terkedip kolordu sistemine geçecek. Bunun anlamı harita üzerindeki birliklerin sadece bir tanesinde 700 manga asker,500 küsur maxim makineli tüfenk ve ayrıca 100'ün üzerinde 81 mm havan topu bulunacak. Bu Almanlarla karşılaştırıldığında ezici bir üstünlük. 

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 24 Ocak 2013, 09:50:22 »
Ooooooooooof of!
700 manga asker mi  sskn* ? Panzer birliklerini 7000 kişiye indirebilecek kadar "şahane" bir taktikle Soviyet'i ezim ezim ezip Moskova'ya doğru gümbür gümbür yol alan ben, 1941 kışında ...ım ...ım ...acak mıyım yani?
Kayıplar benimkiler gibi değilse birlikler toparlanabilir, en azından dağılmaz -herhalde- (30 tanklı panzer tümenlerim var benim ;D .).
Not: 10. turdayım ve daha Kiev'i ele geçiremedim :D .

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 24 Ocak 2013, 21:19:08 »
10. Tur'da Kiev'i ele geçiremek kötü değil.  ;)
Bu resim diğer oynadığım pbem oyundan 16. turdan.   Kiev'in etrafını sarıp(sadece batı yönündeki 2-3 hex'ten) 3-4 tur devamlı yüklendim en son Kiev düştü ama çok kayıp verdim. En iyi taktik Doğudaki Dnepropetrovsk şehrinin kuzey yönünden ilerleyip Dinyeper nehriyle uğraşmadan nehir kenarındaki sovyet birliklerini çember almak. fakat bu oyunda  random weather seçeneği etkin. Çamur hızı düşürüyor.

(tıklayınca büyür)

Ayrıca yapay zekaya karşı oynadığımda Riga en geç 2. tur düşüyordu. Fakat oynadığım rakip nehirlerin kenarına öyle bir savunma yaptı ki 4 tur geçit vermedi.
Oyun kış kuralları gereği kedi fare oyununa dönüyor. Kaçabildiğin kadar kaç eğer savunma hattına güvenmiyorsan. Birde bu oyunda anladığım savunma hattının mümkün olduğunca çizgi halinde arkadan reserv birlikleriyle destekleyip kurmak lazım. Yoksa hikayesini yazdığım oyundaki gibi düşmanın korkunç çemberleri bekliyor.  8|

İlerki yıllarda Sovyet savaş düzenin merak ediyorsan oyunda bulunan 1943 ve 1944 senaryolarını aç ve sovyetleri seç. Tank ve inf corps'taki ekipmanları say. :-)

Bu arada oyunundan resim gönderebilirsen iyi olur. Genel durumu merak ettim.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2013, 21:21:23 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 25 Ocak 2013, 08:18:27 »
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2013, 09:12:17 Gönderen: unonimus »

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 26 Ocak 2013, 09:55:44 »
Bilgisayarın turu hesaplaması mı yarım saat sürdü yoksa bir turu oynayıp bitirme süren mi?

Oyun bir turda ne kadar ekipman üretildiğini malesef göstermiyor. Birliklerin gerekli manpower ve teçhizatla eşleşme sürecinde yoğun bir işlem var . Oyunun yapımcısı bunu lojistik raporunda gösteremeyiz demişti çünkü kod çok karışık ve komplike.  O yüzden gönderdiğin lojistik raporundan tam bilgi edinmek zor. Ben genelde hasarlı tankların dönüş oranını önemli buluyorum. Bu tankların demiryoluna olan uzaklığıyla ilgili. Ona biraz dikkat et. Tankların yarısı tamir edilememiş çünkü.

Genel karşılaştırma yaparken turu ilerletmeden hemen önce tüm hasarlı ve imha edilmiş ekipmanların sayısını ve en önemlisi "Order of Battle" ekranındaki insan,top ve tank sayılarını not al. Diğer turda küçülme var mı yok mu kontrol et. Eğer bazı birlikler eksik ekipmanla ön cephedeyse onları "Refit replacement" modunda beklet ve cephe gerisine al. Bu oyunda en çok vakit kaybettiren şey Commander's report'taki her kolordu ve tümenin bazen her tur maksimum "TOE"(Maksimum ekipman ayarları) değerlerine ayar yapmak ki bu çok önemli.

Oyunun senaryo notunda yazdığı gibi 1941'de Leningrad mutlaka düşmeli çünkü Sovyetler ordan oldukça manpower sağlıyor.  Genel olarak Kuzey Ordu Grubu'nu saatli bombayı durdurmaya çalışan biri gibi düşün 8| 1941 çamur ve kış aylarına kadar Leningrad düşmeli.  Ayrıca eğer Leningrad'ı ele geçirebilirsen Finlandiya'nın Kannas ordusu Leningrad güneyine ilerleyebilir. Finlandiya'nın rezervde çok taze kuvveti olmamasına rağmen elit birlikleri var. 1942 ve 43 yıllarında kurman gerekecek olan savunma hattına büyük katkısı olur.

Genel olarak oyun tarihi bir şekilde ilerlediği için sovyetlerin güney cephesi en zayıf halka. Burda olabildiğince çok panzer birliklerini kullanmalısın(ama öne atarak değil) ve diğer cephelere göre 1942'de daha çok ilerleyebilirsin. Savaşın kaderini değiştirebilecek olan cephe bu cephe.  Stalingrad'a yaklaşmak önemli. Burda güney ordu grubunun en zayıf halkası ise Romenler. Finlandiya gibi fazla reserv birlikleri yok. Fakat elit birlikleri de yok. Sovyet oyuncusunun ve yapay zekanın ilk hedefi Romenler.
 Aklıma geldikçe yazarım.  ;)

« Son Düzenleme: 26 Ocak 2013, 09:56:23 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 02 Şubat 2013, 08:57:56 »
Son durum nedir ?

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 02 Şubat 2013, 09:38:44 »
1942 Şubatın sonları tipi hale geçmedi ve 105. Sovyet tank tümeni Riga'ya kadar ilerledi.. Riga bu arada oyuna başladığım Konisberg limanının sadece 25-30 hex uzaklığında kuzey yönünde.  8|  Sovyet ordusu tümen hiyerarşisine geçti ki eyvah ki eyvah. Şu 8 turdur acılar çekiyorum. Dağılan Kuzey Ordu Grubunun resimlerini göndereceğim ama daha teslim olmak yok !  :)

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 03 Şubat 2013, 07:54:40 »
Şubat 1942 (Kuzey Ordu Grubu'nun imhası)

Ocak ve Şubat ayındaki ağır hava şartları ve Sovyetlerin çembere alma dayalı taktiklerinden ötürü ağır yenilgiler alan  Kuzey Ordu Grubunun büyük bir bölümü Berlin'e çekilmek zorunda kalmıştı. Hatta  Stavka Sovyet tank tümenlerini Riga'ya kadar ilerletme cesaretini bile bulmuştu. OKH'nin hemen acil bir planlama yapması gerekiyordu. Kuzey hattı tamamen çökmüştü..

Hemen yürürlüğe konulan planda Smolensk bölgesi'nde hat gerisinde reserv birlikleri oluşturan 3. Panzer kolordusunun Riga yönüne doğru trenlerle taşınması kararlaştırıldı. Nehirlerin gerisine kurulacak savunma hattı OKH'yi biraz olsun rahatlatabilirdi. Bu savunma hattı için tank tümenleri aslında pek ideal değildi fakat  manevra kabiliyetleri dolayısıyla hızlı hareket edip gerekli noktalarda doğabilecek savunma zafiyetlerini hızla kapatabilirlerdi.

3. Panzer kolordusunun bağlı bulunduğu Merkez Ordu Grubu ise Smolensk'de oldukça konsantre olmuş sovyet tümenlerini oyalamaya çalışıyordu 4. Ordu geri çekilirken. 10. Motorize ve 167.Piyade tümeni gerek moral gerekse ekipman olarak yeterli sayıda olduğu için bir kaç muharebeyi kazanabilmişti. Fakat artan sayıdaki Sovyet tümenlerini uzun süre oyalayamayacağı açıktı..

Güney hattı:

Genel Harita:

OOB: Adet üzerinden.
Sovyet: 6053845 hazır Piyade   Almanya: 2368733 Piyade
        70994   Top                     25135   Top
        3520    Tank                    1217    Tank
        8746    Uçak                    3480    Uçak

Not: Resimler tıklayınca büyür.

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 03 Şubat 2013, 10:23:29 »
Anlaşılan Hitler bu sefer erken intihar edecek. :P

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 04 Şubat 2013, 15:20:38 »
Hitler batı cephesinde galiba. Hiç görmedim.  ;)
İlerki bölümlerde Kuzey Ordu Grubu'nun toparlanmasını ve özellikle 18. Ordu'nun kahramanca Riga hattını savunmasını anlatacağım. 
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2013, 15:22:17 Gönderen: Baris »

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 20 Şubat 2013, 15:35:38 »
   Hikayeye devam edeceğim fakat daha evvel koymaya üşendiğim be Barbarossa herekatı sırasında Alman ordu doktrinin en tipik karakteristik özelliği olan Blietzkrieg'den bir örnek yayınlamayı uygun gördüm.

Bu tarihi olarak Almanların harekatın başları sayılan temmuz ayında Smolensk üzerine ilerlediği harita. Bu harita HPS'in Smolensk 41 oyununun  dizayn ekibinden. Barbarossa harekatının açılış bölümünü kapsıyor.  Yaklaşık 2 haftalık süreçte Smolensk'in düşmesi anlatılmış. Bu oynadığım oyunda yaklaşık olarak benzer taktikle Merkez Ordu Grubu'ndaki 3.Panzer ordusunu "resim 1"'dekine benzer bir şekilde Vitebsk şehrinin kuzey yönünden, 2. Panzer ordusunu ise "resim 2" dekine benzer şekilde Orsha şehri'nin batı yönünden ve Dinyeper nehrinin güneyine yönlendirerek Smolemsk kuşatması gerçekleştirmiştim. Fakat Sovyet oyuncusunun manevrası resim 2 ve 3'teki gibi olmamış rakip taktiksel geri çekilmeyi uygun görmüştü. Bölgedeki  4. Sovyet Ordusu 2. Panzer grubu'nın karşı taaruz yapmadı.

Not: Tarihsel not olarak 3. Panzer Ordusu komutanı Hoth'un kuzeyden Smolensk'i cebe alma planı gereği Guderian'ın da piyade kolorduları beklemeden harekete geçmesi gerektiği görülüyor. Bu bir yerde sağ kanadının düşman karşı taaruzuna açık olmasını gerektiriyor. OKH'yi başta endişelendiren konu bu olmuş. Fakat 1941 'deki Sovyetlerin yeni oluşmakta olan çok katmanlı savunma hattının ilk halkası olduğundan birlikleri zayıf. 1941 kışında ve 1942 sonunda   Sovyetler daha organize savunma ve saldırı doktrinlerine kavuşuyor.

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2013, 15:42:59 Gönderen: Baris »

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 25 Şubat 2013, 22:51:44 »
NİSAN 1942(KUZEY ORDU GRUBUNUN TOPARLANMASI VE KIZIL ORDUNUN BÜKREŞ'E İLERLEMESİ)

Yaklaşık 2 ay süren sert hava koşulları ve tipi sonrası mart ayında havalar yumuşamış fakat kar yağışı ara ara devam etmişti. Nisan ayına gelindiğinde  eriyen karlar ve şiddetlenen yağmur ile birlikte cephelerde Rasputitsa mevsimi tekrar başlamıştı. Ocak ve Şubat aylarında büyük kayıplar veren K.Ordu Grubu mart ayından itibaren toparlanmış ve nisan ayına gelindiğinde Riga'dan başlayan ve Kiev'e kadar devam edecek olan Km'lerce uzunluktaki defans hattını kurmakla meşguldü. İlk etapta 18  ve 16. Ordu hat savunmasındaki plan  Riga'dan başlayan ve Vitebsk şehrine dökülen Daugava nehrinin doğu yakasının mutlaka öncelikli olarak kararlı ve dirençli bir şekilde savunulmasıydı. Eğer  savunma  hattı bir şekilde delinirse hemen 18. Orduyu geri çekip daha doğuya yani Neris ve Dubysa nehirlerinin bulunduğu bölgede tekrar bir savunma hattı kuracaktı. Bu geri çekilmenin sancılı bir şekilde gerçekleşmemesi için 4. Panzer ordusu hemen doğuya hızlı bir manevra yapacak ve geri çekilen ordulara zaman kazandırması dışında olası Kızıl ordu birliklerine kanattan hücum edecekti.

Kuzey cephesinde hat tamamlanmışken Güney cephesinde Romen ve İtalyan birlikleri birer birer girdikleri bütün muharebeleri kaybediyor ve geri çekiliyorlardı.
11. Ordu ve 1. Panzer ordusu olası bir cebe alma hareketine karşı 17. Ordunun doğu yönüne geri çekildiler. Ekipmanları çok eksikti ve zaman kazanmaları gerekiyordu.

Üretim :
Reinforcement ekranı:

Victory point ekranı:

Not: Şu anki ele geçirdiğim bölgeler ve kayıplar ile Minor Victory alıyorum fakat 1945'e kadar az çok bu kadar bölgeyi tutmam lazım. Buda yaklaşık 3.5 sene sürecek bir savunma demek. Oyunda en azından beraberlik hedefliyorum.

Genel harita:

Not 2 : Bükreş düştü düşecek..

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 25 Şubat 2013, 23:19:28 »
Gerçekten zor bir strateji oyunu  :B

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 26 Şubat 2013, 05:29:53 »
Reinforcement/Withdrawal kısmı her tur değişiyor mu? Mesela, Slovak birliklerimin bazıları daha 10. turdan çekilmeyebilir miydi? Ben arada sırada oraya bakmaya üşeniyorum da :D .
Air Recon her tur şart mı yoksa arada bir yapılmasa olur mu?

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 26 Şubat 2013, 17:51:03 »
Gerçekten zor bir strateji oyunu  :B

1-2 ay sırf AAR okumuştum ve yapay zekayla talim yaptım fakat pbem oynamak farklı ;). En zor tarafı birliklerin konumlarını doğru ayarlamak ve tazelenmelerine dikkat etmek. Bu oyun aslında masa üstü kart oyununun PC'ye uyarlaması olduğu için o şekilde oynamak daha zor olmalı. PC'de oynayınca hesaplamaları ve bir çok şeyi işlemci hallediyor. Birde unutmadan bu oyun ayrıca pc'de yıllar önce çıkan "War in Russia" oyunun devamı.

Genel bilgi olarak  oyunun orjinal programcısı Gary Grisby. Özellikle programladığı "War in the Pacific" şu ana kadar yapılmış en iyi savaş oyunu diye değerlendiriliyor. Fakat oynanması ve tur süreleri o kadar uzun ki bir oyunu pbem oynamak seneler sürebilir. Pasifik savaşı ve her tur bir gün hesabından. Savaş oyunu tarzı oynanışı dışında bir de her tur lojistik kısmıyla ilgilenmek gerekiyor.
Benim bu sene beklediğim oyunlardan biri "War in West"(43-45). Bu oyun motorundan daha detaylı olacakmış.  8|

Reinforcement/Withdrawal kısmı her tur değişiyor mu? Mesela, Slovak birliklerimin bazıları daha 10. turdan çekilmeyebilir miydi? Ben arada sırada oraya bakmaya üşeniyorum da :D .
Air Recon her tur şart mı yoksa arada bir yapılmasa olur mu?

Slovak birliklerinin TOE(ekipman) değiştirirken problemleri vardı. Misal "Slovak 41 security" olarak başlayıp "42 division" modeline geçmesi gerekirken geçmiyordu. Birde "withdraw" da sıkıntı vardı. Fakat hallettiler. Genel olarak oyunu bir süre oynayınca "reinforcement ve witdraw" tarihlerine aşina olunuyor. Fakat ezberlemek imkansız çünkü bir sürü birlik var. Bu oyunda nisan ve mayıs ayından itibaren bir  sürü Alman piyade tümeni batı cephesinden kaydırılacak. Fakat aynı zamanda Finlandiya birliklerinin bir çoğu geri çekildi. Tahminim rakip Romanya'yı işgal ederse daha sonra Finlandiya'ya yürüyecek.

Genel olarak "reinforcement ve witdraw" tarihleri değişmez. Bu tarihlere dikkat etmek lazım çünkü bir anda cephe de boşluk yaratabilir. Ayrıca "withdraw" olacak birlikler 3-5 tur önceden "refit" pozisyonu alır. Yani TOE(ekipmkan) yüzdesi manual olarak değiştirilemez Eğer nasıl olsa bunlar oyundan çıkacak deyip intihar  saldırı düzenlersen gereksiz yere ekipman ve asker kaybedersin. Çünkü oyundan 100% ekipman ve manpower ile çıkarlar. Bu ekipman sonradan  havuza dönmez.

Genel olarak operasyonel savaş sisi bu oyunda çok iyi değil. Genel kanı görüş mesafesinin çok uzun olduğu ve sürpriz manevraların çokça yapılamadığı. Keşif uçakları havalandığında 2. seviye "detection" değeri olan birlikler bile görülebiliyor. Fakat taktiksel olarak savaş sisi mekanikleri olması gerektiği gibi. Misal hemen yan "hex"teki  tümene saldırı düzenlediğinde eğer "detection" değeri 10 değil ise muharebede dezavantajın oluıyor. Eksi "modifier" getiriyor.  Ki birliğin tüm sayısal değerlerini görsen bile.
Ben genelde her tur uçaklarla keşif yapıyorum ki rakip belli bir bölgede birikme yapıp konsantre bir şekilde saldırmasın.

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2013, 17:53:15 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 27 Şubat 2013, 06:16:35 »
Slovak birliklerinin TOE(ekipman) değiştirirken problemleri vardı. Misal "Slovak 41 security" olarak başlayıp "42 division" modeline geçmesi gerekirken geçmiyordu. Birde "withdraw" da sıkıntı vardı. Fakat hallettiler. Genel olarak oyunu bir süre oynayınca "reinforcement ve witdraw" tarihlerine aşina olunuyor. Fakat ezberlemek imkansız çünkü bir sürü birlik var. Bu oyunda nisan ve mayıs ayından itibaren bir  sürü Alman piyade tümeni batı cephesinden kaydırılacak. Fakat aynı zamanda Finlandiya birliklerinin bir çoğu geri çekildi. Tahminim rakip Romanya'yı işgal ederse daha sonra Finlandiya'ya yürüyecek.

Genel olarak "reinforcement ve witdraw" tarihleri değişmez. Bu tarihlere dikkat etmek lazım çünkü bir anda cephe de boşluk yaratabilir. Ayrıca "withdraw" olacak birlikler 3-5 tur önceden "refit" pozisyonu alır. Yani TOE(ekipmkan) yüzdesi manual olarak değiştirilemez Eğer nasıl olsa bunlar oyundan çıkacak deyip intihar  saldırı düzenlersen gereksiz yere ekipman ve asker kaybedersin. Çünkü oyundan 100% ekipman ve manpower ile çıkarlar. Bu ekipman sonradan  havuza dönmez.
Bendeki biraz eski versiyon, 1.04.22 idi. Orijinaline para vermek istiyorum ama 145 lira  nsll* .
Ezberlemek zaten mümkün olmaz da ben bazı birliklerin çekiliş ve geliş tarihini değişti sanmıştım, ondan sordum.
Ve evet, "nasıl olsa bunlar oyundan çıkacak" deyip intihar saldırısında bulundum. Ayrıca panzerleri de öne atarak kullanıyordum ki iki tümen "izole" oldu ;D . Bu saatten sonra taktik değiştirilmez deyip hava kötüleşene kadar devam edeceğim, ondan sonra savunma yaparım. Ve panzer tümenlerinde 30 tank kaldı ;D , kesinkes batırdım.