Gönderen Konu: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)  (Okunma sayısı 21135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)
« Yanıtla #100 : 27 Haziran 2012, 17:28:33 »
Cok guzel.
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 27 Haziran 2012, 18:06:21 »
Harika.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 29 Haziran 2012, 20:40:35 »
Kozakların ve beyazların süvari birlikleri çok suratli ve muharebelerde etkiliydi. 1919 yılının son ayına gelindiğinde Troçki kararını vermişti. artık "Konarmiya" oluşturulacaktı.

By baris30 at 2012-06-29
Belli başlı bölgelerde köylüler ve beyazlara karşı savaş sürüyordu. Sovnarkom aşırı vergiler ve fazlaca gıda alımı yaptığı bölgelerdeki köylüler isyan ediyor ve vergi,askere alınmayı zorlaştırıyordu. Don bölgesinde ise Stalin güçlü bir Don Kozak birliğini şehir içinde sıkıştırmıştı.

By baris30 at 2012-06-29

By baris30 at 2012-06-29

By baris30 at 2012-06-29

Kamanev ise kış boyunca çatışmalara devam ediyordu ama ağır kış şartları ilerlemeyi zorlaştırıyordu. Sibirya kozakları ise savunma hatlarında başarılıydı. (Not Sibirya beyazları Omsk yakınlarında savaşırken daha fazla "Cohesion" sahibi olur. Önemli şehir olduğu için.)

By baris30 at 2012-06-29

Buı olumsuzlukların üstüne Çin birlikleri de fırsattan istifade batılı devletlerin kararına rağmen Moğolistan'a girmişti. Bölgede ayrıca Japonlar da haddinden fazla birlik bulunduruyordu. Bu sadece bolşevikleri endişelendiren bir durum değildi. Amiral Kolçak bile Ataman Samanev'in Japonlardan bölgede özerk bir devlet kurmak için söz aldığını düşünüyordu. Bu Sibirya beyazları için tehlikeli gelişmelerdi.

By baris30 at 2012-06-29

Bolşevikleri fazlasıyla endişelendiren ise Polonya'nın artık savaşa dahil olmasıydı. Sovnarkom acil toplanarak polonya sınırına cephe açılması talimatı verdi. Eski Rus çarının sayılı komutanlarında Brusilov cephe komutanı olacaktı.

By baris30 at 2012-06-29

Rusya'da iç savaş olanca şiddeti ve acımasızlığıyla sürerken Avrupa ise koltuklarında rahat bir şekilde Milletler cemiyetini tartışıyordu.

By baris30 at 2012-06-29

« Son Düzenleme: 29 Haziran 2012, 20:42:24 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 29 Haziran 2012, 22:45:38 »
Maxime Weygand var mı ya da gelecek mi?
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 29 Haziran 2012, 23:51:27 »
Maxime Weygand var mı ya da gelecek mi?

Var. Genelde Polonya ordusunda mükemmele yakın Fransız-Polonyalı komutanlar var. Weygand'ın rütbesi daha 2 yıldız. 3 yıldız olunca cephe komutanı olabilir çünkü mükemmel bir komutan.

By baris30 at 2012-06-29
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2012, 23:52:07 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 30 Haziran 2012, 18:31:39 »
1920 mart-nisan ayındaki cepheler şu şekildeydi.

By baris30 at 2012-06-30
Don,Ukrayna ve Sibirya bölgesinde savaşlar sürüyordu.

By baris30 at 2012-06-30

By baris30 at 2012-06-30

By baris30 at 2012-06-30

By baris30 at 2012-06-30

By baris30 at 2012-06-30

By baris30 at 2012-06-30

By baris30 at 2012-06-30
Polonya sınırında ise Kızıl ordu zafer kazanmıştı ama hala Varşova'ya yaklaşamamıştı.

By baris30 at 2012-06-30

Bolşevikler artık Makhno anarşistleri ile ittifakı sonlandırmaya karar verdiler.Onlara artık ihtiyaçları kalmamıştı ve Don bölgesindeki çoğu beyaz ordu yenilgiye uğramıştı. Sovnarkom bölge komitelerine tüm anarşistlerin yakalanıp bolşeviklerle işbirliği içinde olmayanların  kurşuna dizilmesini "tavsiye" etti.

By baris30 at 2012-06-30

« Son Düzenleme: 30 Haziran 2012, 18:33:03 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 30 Haziran 2012, 18:38:10 »
Hocam resimleri keşke jpg yapsaydın ya.
Açılmadı bir türlü, AKK var malum. ;D Neyse bekleyelim biraz.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 01 Temmuz 2012, 01:10:45 »
Hocam resimleri keşke jpg yapsaydın ya.
Açılmadı bir türlü, AKK var malum. ;D Neyse bekleyelim biraz.

Dayan az kaldı işkence yakında bitecek.  ;D
Oyunun artık son turları bitti bitecek. Ama bundan sonra bir de Don kozaklarının hikayesini yazmayı düşünüyorum. AKK  müsait olsun.  :D

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 01 Temmuz 2012, 03:45:36 »
Oyunda Rusya'dan ayrılan ülkeleri tekrar ilhak etmek de mi var?
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 01 Temmuz 2012, 14:21:39 »
Oyunda sadece bolşevikler savaş açarak Baltık,Finlandiya ve kafkas ülkelerini ilhak edebilir. Tabi ben daha beyaz orduları tam yenmediğim için savaş açmadım çünkü Finlandiya direk Petrograd'a yakın.

Don bölgesi beyazları ve Denikin bu yukarda saydığım ülkelerden bolşeviklere karşı savaşta yardım isyeyebilir. Bunun adımları başta, bu saydığım ülkelerin bağımsızlığını tanımak opsiyonlarda(-30 ulusal moral kaybı çünkü beyazlarda bolşevikler gibi bu ülkeleri hep Rusya'nın parçası gördüler) 
Sonra büyük para önerip savaşa ikna etmek(100 Rubble, ve başarı puanı"EP"(savaşlarda kazanılır)) . Ama iş orda da bitmiyor. Mesela Finlandiya, beyazlar sayesinde savaşa girdi diyelim ama eğer Petrogradı alamaz ise her tur beyazlar "1 ulusal moral" kaybeder. Kafkas ülkeleri de mesela Don bölgesindeki "Azov" bölgesini almazsa kaybeder. Yani her şeyin riski ve artıları var ki bu oyun o yüzden mükemmel. ;)

Sibirya beyazları ittifak yapamıyor sadece toprağını korumaya çalışıyor. Ama 1920'de Polonya Bolşeviklere savaş açtığı zaman Sibirya beyaz oyuncusu Polonya'yı da kontrol ediyor. 
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2012, 14:23:54 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 01 Temmuz 2012, 14:32:25 »
Keşke beyazlarla da birleştirebilmek olsaymış. Ben beyazları ROP'daki Prusya'ya benzetiyorum, sayıları az ama elitler, generalleri ise çok daha iyi. Kızıl ordunun generalleri daha yeni yeni iyileşiyor oyunun başında çok kötüydüler.
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 01 Temmuz 2012, 14:48:36 »
Beyazları birleştirmeyi Ageod ekibinden ayrılan yapay zeka programcısı mod olarak yapmıştı.Modun adı "Fatal years". Mod'da eğer Amiral Kolçak muharebelerde başarılı olsaydı bütün beyazlar onun emrine girecekti. Ve daha bir çok tarihi event. Bir örnek'te Çekoslovak lejyonunun Amiral Kolçak'a ihaneti. Malasef bu mod yeni yamalarla uyumlu olmadı.Ama süper bir mod ve hala oynanabilirliği var.  Ve şu ana kadar gördüğüm en iyi yapay zekayı yaratmıştı. 1919 yılı yazında Kolchak yaklaşık 120 000 kişilik birlikle Kazan'ı almıştı ben bolşevikleri oynarken. Yazık oldu bu mod.
http://moddercorner.com/

Ben şu an bu hikayeyi yazarken ayrıca Don beyaz birliklerini 1919 mayısına kadar oynadım ve hikaye yazmayı düşünüyorum. Ama yapay zeka bile olsa bolşevikler zamanla çok güçleniyor. Bazı cephelerde zorlanmaya başladım.
Aama evet beyazlar Frederick'in Prusyasına benziyor doğru teşhis.  ;)

Genelde AGeod oyunlarında iki taraf olur. Biri çok iyi  komutanlara sahip ama sayıca az olan, diğeri ise askeri fazla ama komutanları zayıf olan taraf. Bu denge çok iyi oturuyor savaş mekaniğine.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 01 Temmuz 2012, 19:36:06 »
1920 mayıs ayına gelindiğinde kızıl ordudaya yeni katılan komutan ve birliklerle bolşevikler Don bölgesi şehir ve kırsalında mutlak hakimiyet sağlamışlardı. Tuhaçevski, Budyenny ve Makhin son don kozak birliklerini kapana kıstırmak için harekete geçtiler. Bu muharebeler Don kozaklarının sonu olacaktı.

By baris30 at 2012-07-01

By baris30 at 2012-07-01

By baris30 at 2012-07-01

Tambov bölgesinde ise bolşevik,beyaz birliklerin karşıtı köylü ayaklanmaları başlamıştı. Sayıları henüz tespit edilmemekle beraber çeka istihbaratı ve kulaktan dolma bilgiyle yaklaşık 50 000 kişilik bir birlik oluşturdukları söylentileri yayılıyordu. Tambov şehri artık bağımsız bir şehirdi. (not tarihi ayaklanmadır, oyun mekanikleri ile ilgisi yoktur)
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tambov_Ayaklanmas%C4%B1

By baris30 at 2012-07-01

By baris30 at 2012-07-01
Bölgede Troçki'nin ana karagahı bulunuyordu fakat yanında birlik yoktu. Hemen volga nehrinin diğer ucundaki Kirov'a haber gönderildi. Kirov birlikleri trene bindirilip 10 gün içinde Troçki'nin az sayıdaki birliği ile birleşecekti.

Tambov ayaklanmasının Rusya'daki kırsal bölgelere bir çok etkisi olacaktı lakin Don Kozakların artık savaşa devam edebilecek moralleri kalmamış ve teslim olmuşlardı. Rusya'da kızıl devrim 1920 haziran ayında artık gerçekleşmişti. Sibirya beyazları ve Amiral Kolchak'ın elinde hala güçlü denebilecek bir ordu mevuttu fakat onlar da teslim olma yoluna gittiler.
Not: Beyazlardan birinin "ulusal moral" 0 olduğu vakit oyun hükmen galibiyet sebebiyle biter ve bu hikayede burda biter...  ;)

By baris30 at 2012-07-01

By baris30 at 2012-07-01

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 01 Temmuz 2012, 19:40:10 »
Harika bir AAR oldu. Biraz ara vermiştim, şimdi 4 bölüm üstüste okudum. Harita üstüne yazman daha iyi olmuş. Tebrikler. tbrk*
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 01 Temmuz 2012, 19:56:42 »
Çok sağol.  ;) Sonradan çözdüm İrfan view kullanmayı.
Birde Beyazlar açısından bir hikaye yaziyim diyorum. Zaten save dosyaları hazır. O oyunda yapay zeka bana kök söktürüyor.
Biraz daha oyun mekaniklerini detaylı yazacağım.

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 01 Temmuz 2012, 20:26:46 »
Tebrik ederim çok güzel bir AAR idi, oyunu kesinlikle alacağım indirime girdiğinde. Bayağı da çabuk bitirmişsin savaşı, senaryonun bitiş tarihi 1922 diyor. Diğer hikâyeni de bekliyorum.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 01 Temmuz 2012, 20:27:54 »
Güzel bir hikayeydi.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 01 Temmuz 2012, 21:01:08 »
Tebrikler. Güzel bir AAR oldu, hem de oyunu tanımış olduk.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 02 Temmuz 2012, 01:53:08 »
Teşekkürler çok keyifli bir oyun oldu benim için. Umarım ilgi çeker ki bu oyun mekanikleri tam kurtuluş savaşına uygun. Kızıl orduda tarihsel olarak  milislerden düzenli orduya dönüyor.  Bizim kurtuluş savaşında da öyle. Düzenli ordu için eğitim veren subaylar var oyunda. Örnek:
Militia-concript-line-elit diye piyade kategorileri var. Eğitim veren subaylarla veya muharebede piyadeler tecrübe  kazanıyorlar ve sınıf atlıyor.

Tebrik ederim çok güzel bir AAR idi, oyunu kesinlikle alacağım indirime girdiğinde. Bayağı da çabuk bitirmişsin savaşı, senaryonun bitiş tarihi 1922 diyor. Diğer hikâyeni de bekliyorum.

Aslında oyun da bir "bug" vardı o da beyazlar Baltık,Finlandiya ve Kafkas bölgelerinin bağımsızlığını tanıdılar ve -30 ulusal moral kaybettiler. Ama o opsiyondan sonra Bolşeviklere savaş açması için bu ülkelere yeterli kadar para ödeyemedikleri için savaş açma opsiyonu açılmadı. (bir sonra ki yamayla düzeltecekler) Tüm stratejik bölgeleri ele geçirememe rağmen  "ulusal moralleri" 0 olduğu için otomatik olarak oyunu kazandım. Yoksa oyun daha en az 1 yıl sürerdi belki. Çünkü inanılmaz büyüklükte köylü isyanları da başlamıştı ki ilerde Kronstadt ayaklanması başlayacaktı. http://tr.wikipedia.org/wiki/Kronstadt_Ayaklanmas%C4%B1
 Ayrıca son yamayla yapay zekanın üretim kararları değişti. Ben son yamayı geç kurdum ve oyuna devam ettim.