Gönderen Konu: Deniz Aslanı Harekatı - Dover Üzerine Hücum (John Tiller Software)  (Okunma sayısı 7045 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
DENİZ ASLANI HAREKÂTI - DOVER ÜZERİNE HÜCUM

Oyun: HPS Panzer Campaigns - Sealion '40
Senaryo: 16th Army Elite at Dover
Süre: 18 Tur (Oyun zamanına göre 2 gün)
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2015, 14:12:44 Gönderen: Baris »
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Deniz Aslanı Harekatı - Dover Üzerine Hücum
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2012, 00:19:35 »
HAREKÂTIN BAŞLANGICINDAKİ GENEL DURUM VE 16. ORDU'YA VERİLEN GÖREVLER

20 Eylül 1940

GEHEIM!

OBERKOMMANDO HEERRESGRUPPE A

16ncı Ordu komutanı Generaloberst Ernst Busch Dikkatine!

Führer’in 16 Temmuz 1940 tarihli, 16 numaralı ordu direktifi doğrultusunda Britanya adasına yönelik askeri harekatın hazırlıkları tamamlanmış ve kolordu seviyesinde harekat planları belirlenmiştir. İngiltere’nin geçen 2 aylık süre zarfında daha da kötüye giden durumuna rağmen barış görüşmelerine yönelik girişimleri cevapsız bırakması sonucu bu harekatın hayata geçirilmesi zorunluluğu doğmuştur. İleride doğuda çıkabilecek bir savaş durumunda İngiltere’nin hala Almanya ile savaşta olması tıpkı Büyük Savaş’taki gibi iki ayrı cephede savaşma tehlikesini doğurabilir. Harekatı zorunlu kılan sebeplerden biri de budur. Geçen 2 aylık süre zarfında Kraliyet Hava Kuvvetleri(RAF)’nin kanal üzerindeki hava muharebelerinde ağır kayıplar vermesi de harekat için elverişli bir ortam hazırlamış ve Reich’ın kanal ötesine bir çıkartma harekatı yapmasını bir nebze de olsa kolaylaştırmıştır.

Çıkartma günü S-Tag olarak belirlenmiştir. 16ncı Ordu çıkartma sahasının en sağ ucunda, ilk çıkartma dalgasında Dover’dan Hastings’e kadar olan B ve C çıkartma bölgelerinde sahile çıkacaktır. Harekatın ilk safhasında 16ncı Ordu’ya bağlı olacak XI. Fliegerkorps Çıkartma Bölgesi B’den 8km kadar içeride hava indirme için en müsait bölge olarak belirlenen ve Dover-Folkestone bölgesine gelecek takviye kuvvetlerin yaklaşma istikameti üzerinde olan Lyminge kasabası çevresine paraşütle atlayacaktır. 16ncı Ordu’nun öncelikli hedefi harekata katılacak birliklerin ikmali için ele geçirilmesi hayati öneme sahip Dover ve Folkestone limanlarını zaptetmektir. Bölgedeki diğer irili ufaklı kasabalar da tali hedef olarak belirlenmiştir. Öncelikle hedeflerinizi ele geçirdikten sonra elinizdeki kuvvet durumuna göre tali hedeflere yönelebilirsiniz.  Harekat boyunca hava durumuna bağlı olarak Kuzey Fransa’da konuşlu VIII. Fliegerkorps emrinizdeki kuvvetlere yakın hava desteği vermekle görevlendirilmiştir.  Ayrıca uçaksavar topları ile silahlanmış 12 ayrı mavna da çıkartma noktalarının açıklarında hava savunma görevi icra edeceklerdir.

Hava keşif fotoğraflarından edinilen bilgiler İngilizler’in çıkartma bölgelerine tahkimli mevziler hazırladıkları yönündedir. Bölgedeki düşman birlikleri çıkartma sahilleri boyunca seyrek şekilde dağıtılmış ve düşman birlikleri  ağırlıklı olarak Folkestone ve Dover kasabalarına konuşlanmışlardır. Düşman birlikleri çoğunlukla alelacele toplanmış ihtiyat birlikleridir ve düzenli askeri birliklerle eşdeğer değillerdir. Ancak bu kuvvetlerin yanında düzenli ordu birlikleri olduğu da gelen istihbarat raporlarında belirtilmiştir. Çıkartma bölgelerinin yoğun şekilde mayınlanmış olduğunu istihbarat raporları doğrulamaktadır. Çıkartma günü için hazırlanan hava durumu raporlarında havanın açık olacağı tahmin edilmektedir. Görüş mesafesinin de yaklaşık 3-4 km olacağı belirtilmiştir.

Çıkartmanın ilk safhasında sahillerdeki mayınlar istihkam birlikleri tarafından temizlenene dek ve tahkimli düşman mevzileri ele geçirilene dek ağır zayiat öngörülmektedir. Bu bakımdan askerlerin morallerinin yüksek tutulması hayati öneme sahiptir.

Emrinizdeki kuvvetlere verilen bu hedeflerin ele geçirilmesinden sonra yeni emirler tarafınıza bildirilecektir. 

Alman halkını ve Führerimizi utandırmayacağınızdan eminim.

Tanrı yardımcınız olsun!

Generalfeldmarschall Gerd von Rundstedt

-----------------------------------------------
16. Ordu'nun Muharebe Düzeni:

16. ARMEE
XI Flieger Korps
- 7. Flieger Div.
- Luftlanden Sturm Reg.
XIII. Korps
- 35. Inf Div.
- 17. Inf Div.
- Korps Truppen
VII. Korps
- 7. Inf Div.
- 1. Gebirgs Div.
- Korps Truppen
LUFTWAFFE
VIII. Flieger Korps (Frankreich)
- Stg 77
- Lg 1
- Lg 2
- Aufk. Gruppe
--------------------------------------------

16. Ordu'nun harekat sahası ve hedef bölgeleri

Çıkartma Bölgesi B

Çıkartma Bölgesi C

Hava indirme harekatı sahası

Bir sonraki bölüm: 16. Ordu'nun Harekat Planı
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2012, 00:38:44 Gönderen: fatih pasha »
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2012, 00:32:35 »
Bir Paşa klasiği ;)

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2012, 00:40:26 »
Takipteyiz.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2012, 00:40:50 »
Deneme amaçlı yazıyorum bunu. Bu oyuna veya bu tip taktik oyunlara detaylı AAR hiç yazmamıştım. Bu AAR ile bakacağım; eğer bunu becerebilirsem 187 turluk GRAND campaign için ve diğer taktik oyunlar için falan AAR yazabilirim.

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2012, 00:41:10 Gönderen: fatih pasha »
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2012, 00:41:07 »
Güzel başlangıç  tbrk*

Çevrimdışı kerem1218

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2012, 00:41:45 »
Güzel başlangıç.Vikipedde görmüştüm sanki ben bunları  :).

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #7 : 20 Mayıs 2012, 00:51:10 »
Yine muhteşem bir anlatım. Oyun, ya da konu farketmeksizin insanı bağlıyor.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Mayıs 2012, 00:53:50 »
Tatik oyunlara dair bir AAR gördüğümü hiç hatırlamıyorum, okumak değişik bir deneyim olacak benim için. Eh, uzun zamandır da düzenli takip ettiğim bir hikaye yoktu; ama fatih pasha imzası taşıyınca takip etmemek ne mümkün, :D Umarım bu denemenin sonucu istediğin gibi olur, kolay gelsin hocam...
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Mayıs 2012, 01:02:27 »
Fatih Pasha Bravo .   Bu oyunlar son derece gerçekçi tarih dersi niteliğinde, ilaveten gerçekçi savaş düzenleriyle. :toff:
Strateji ve taktik denilen şey bu oyunlarda mevcut.  Hiç bir arayüz opsiyonu kullanmaya gerek bırakmayacak şekilde bu oyunlarda  istediğin gibi orduları taktiksel ve stratejik anlamda yönlendirmek mevcut.
Umarım rakibinle oynarken keyif alırsın. Teşekkürler yazdığın için bu oyun da listemde.  ;)

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2012, 01:04:10 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Mayıs 2012, 02:09:15 »
Çok güzel başlamışsın, ben de önümüzdeki haftadan sonra bir aksilik olmazsa TOAW III alıp operasyonal oyunlara başlayacağım :beam:
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Mayıs 2012, 02:18:30 »
 oyun TOAW 3 değil belki ama Spartan.  ;)
Ki gerçekten tavsiye ederim TOAW 3 güzel oyundur. Bir ilerki seviyesi ise Fatih Pasha'nın tanıttığı ve TOAW'dan farklı olarak biraz da tarihi gerçekçilik ve tarihi savaş düzenine göre oluşturulmuş "sea lion". 

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2012, 02:32:49 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2012, 04:36:38 »
Güzel bir anlatım olmuş. Takipteyim.

Çevrimdışı der Metz germeister

• (Stonewall)
  • Sekban
  • *
  • Sieg Hell No!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Mayıs 2012, 08:56:33 »
Takipteyiz Fatih Paşa.

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Mayıs 2012, 16:46:00 »
Takipteyiz. tbrk*

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 21 Mayıs 2012, 23:09:17 »
16. ORDU'NUN HAREKÂT PLANI

GENERALOBERST ERNS BUSCH’UN KOLORDU VE TÜMEN KOMUTANLARINA VERDİĞİ BRİFİNGDEN ALINTI

21 Eylül 1940, Calais, Fransa

Baylar,

16. Ordu kurmay başkanı General Walther Model genel durum hakkında hepinizi bilgilendirmiş bulunmakta. Şimdi ise her birinizin tümenleri için belirlenen hedefleri bildiriyorum.

Albay Eugen Meindl, sizin 1. Paraşüt Hücum Alayınız İngiltere topraklarına ilk ayak basacak birlik olacak. Lyminge bölgesindeki ovaya atlayacaksınız. İlk olarak Lyminge ve çevresini düşmandan temizleyeceksiniz ve kuzeyden çıkartma bölgesine yardıma gelebilecek takviye kuvvetleri  engelleyeceksiniz.

General Herbert Loch, siz ve emrinizdeki 17. Piyade Tümeni B Çıkartma Bölgesi’nin kuzeyinde karaya çıkacaksınız. Çıkartma bölgenizdeki düşman direnişini kırarak Hythe bölgesinde XI. Fliegerkorps unsurlarıyla temas sağladıktan sonra vakit kaybetmeden kuzeydoğu istikametinde Folkestone üzerine ilerleyecek ve kasabayı ele geçireceksiniz. Yaklaşma istikametleriniz üzerindeki nehir ve köprüler düşman tarafından imha edilemese de, yapay engeller bulunacağı kesindir. Kendi istihkam kıtalarınızın yanında paraşütçü istihkamcılar da size destek verecekler.

General Hans Wolfgang Reinhard, siz ve emrinizdeki 35. Piyade Tümeni B Çıkartma Bölgesi’nin güneyinde karaya çıkacaksınız. İlk olarak çıkartma bölgenizdeki düşman direnişini kıracak ve kuzey doğu istikametinde ilerleyecek olan 17. Tümenin es geçtiği sabit düşman kuvvetlerini ortadan kaldıracaksınız. 17. Tümen Folkestone üzerine taarruza geçtiğinde siz de Hawkinge güzergahı üzerinden 17. Tümenin etrafından dolaşarak Dover istikmetine ilerleyeceksiniz.  Waldershere Park-Lydden hattını taarruz çıkış hattı olarak kullanarak Dover üzerine taaruz ederek kasabayı ele geçireceksiniz. Bu süre zarfında 17. Tümen Folkestone’u ele geçirirse taarruza güneybatı yönünden destek verecekler.

General Richard Putzier, siz ve emrinizdeki 7. Paraşüt Tümeni Lyminge bölgesine atlayacaksınız. 1. Paraşüt Hücum Alayı’nın yardıma ihtiyacı olduğu noktalara kuvvetinizden bir kısmını sevk ederek derhal kuzeydeki Ashford’a yöneleceksiniz. Ashford’ın ele geçirilmesi daha kuzeyden gelecek takviye birlikleri engelleyecektir. Ashford ele geçirildikten sonra burayı düşman karşı taarruzlarına karşı ne pahasına olursa olsun savunacaksınız.

General Ludwig Kübler, siz ve emrinizdeki 1. Dağcı Tümen C Çıkartma Bölgesi’nin güney bölgesine çıkacaksınız. Çıkartma noktasında düşman direnişini en kısa sürede kırarak Winchelsea kasabasını ele geçirmeniz gerekmekte. Ayrıca çıkartma bölgesinin solundaki köprüyü ele geçirip bir köprübaşı tutmanız sizin için belli bir harekat serbestisi sağlayacaktır. Winchelsea kontrol altına alındıktan sonra Rye ve Wittersham üzerinden Tenterden üzerine ilerleyecek ve bu kasabayı ele geçireceksiniz. Böylece 16. Ordu’nun sol yanı güvence altına alınmış olacak.

General Eccard Freiherr von Gablenz, siz ve emrinizdeki 7. Piyade Tümeni C Çıkartma Bölgesi’nin kuzeyine çıkacacaksınız. Çıkartma bölgesindeki düşman direnişini kırarak derhal iki kol halinde Appledore ve Hamstreet üzerine yürüyerek bu kasabaları ele geçireceksiniz. Bu iki kasabanın ele geçirilmesiyle batıdan çıkartma bölgesine kara veya demiryolu ile gelebilecek tüm takviye kuvvetlerin önü kesilmiş olacak.

General Kübler ve General von Gablenz, unutmayın! 16. Ordu’nun sol yanının güvenliği tamamen sizin sorumluluğunuz altında. Tabi 35. Piyade tümeni üzerine düşeni yaparsa yanlarımızın güvenliği için endişelenmemize gerek kalmayacak.

Tüm tümenler kendi kolorduları bünyesine verilmiş olan panzer taburları, tanksavar bölükleri ve istihkamcılar ile desteklenecekler. Bu kuvvetlerin kullanımı kolordu komutanlarının inisiyatifindedir.

Baylar, S-Tag sabahı saat 06:00’da Calais’den ayrılıyoruz. Gerekli hazırlıklarınızı en kısa sürede tamamlayın. Bu süre zarfında telsiz susması yürürlükte olacak, tümen karargahları arası haberleşmeler ulaklarla yapılacaktır. Çıkartmadan önce son bir brifing için tekrar toplanacağız.

Tanrı yardımcımız olsun.

16. Ordu'nun Genel Harekat Planı

« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2012, 23:11:55 Gönderen: fatih pasha »
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Mayıs 2012, 23:16:45 »
Güzel bölüm  tbrk*

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Mayıs 2012, 23:19:16 »
Üslup çok iyi.

Resim de harikaymış.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Mayıs 2012, 23:29:02 »
WIR FAHREN GEGEN ENGLAND!

Saat 0800

7. ve 13. Kolorduların ilk taarruz hatları saat 0600’dan itibaren B ve C çıkartma bölgelerine çıktılar. Kumsallar tamamen mayınlanmış vaziyette olduğundan ağır zayiat verildi. Ayrıca tahkimli mevzilerden açılan ateş sonucu zayiat arttı. İlk dalgayla çıkan istihkamcılar sahillerdeki mayınları ağır düşman ateşi altında temizlemeye çalışıyor.

1. Paraşüt Hücum Alayı Lympne, Lyminge, Hawkinge etrafına dağınık şekilde indi. Lympne çevresine inen paraşütçülere kasaba etrafında konuşlu düşman birliklerinden ateş açıldı.

Saat 1000

Hava indirme kuvvetleri tali hedefler olan Lyminge ve Hawkinge’nin savunmasız olmasından faydalanarak bu iki hedefi ele geçirdi. Çıkartma bölgesi B’de 17. ve 35. piyade tümenlerinin ilk taarruz dalgaları kıyıdaki tahkimli savunma hattında birer gedik açmayı başardı.

1. Dağcı Tümen de kendi çıkartma noktasındaki savunma hattında bir gedik açtı. Kolorduya bağlı tank taburu Winchlesea’ye doğru harekete geçti. Kıyıdaki düşman piyadesi panik halinde Winchelsea’ye çekiliyor.

Saat 1200

7. Paraşüt Tümeni tekrar organize oldu ve Ashford üzerine doğru ilerlemeye başladı. Bir tabur kadar kuvvetini atlama noktasında güvenlik amacıyla bıraktı. 1. Paraşüt Hücum Alayı Lympne üzerine yaptığı taarruzu yeniledi ve kasabayı ele geçirdi. Böylece hava indirme harekatının atlama bölgesi etrafındaki tüm tali hedefler ele geçirilerek atlama noktası güvence altına alındı.

B çıkartma bölgesinde 35. ve 17. piyade tümenleri önlerindeki direnişi kırarak kuzeye doğru ilerliyorlar. Hava keşif raporları Folkestone içinde düşman hareketliliği tespit etti.

C çıkartma bölgesinde 1. Dağcı Tümen Winchelsea’de henüz savunma hazırlıklarını tamamlayamamış düşmana taarruz ederek kasabayı ele geçirdi. Ayrıca çıkartma bölgesinin batısındaki köprüye karşı bir taarruz başladı. Kolorduya bağlı zırhlı birlikler de kanalı tek geçebilecekleri yer olan Rye üzerine ilerlemeye başladılar.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2012, 01:27:29 Gönderen: fatih pasha »
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Mayıs 2012, 23:29:41 »
Resimler biraz büyük. Toplam 6 tane. Bekletiyor.
U-38'in Harp Ceridesi