Gönderen Konu: I.Dünya Savaşı strateji oyunu.'Strategic Command World War I: The Great War'  (Okunma sayısı 10869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende aradım bulamadım ya  :( Bu arada 1.Dünya Savaşına farklı bir gözden bakmak ve oynamak isteyenler için Toy Soldiers adlı oyunu öneririm  ;D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Firma benzer motoru kullanan Strategic Command WWII Global Conflict serisi için iki tane ek paket daha çıkardı ve bu konuda adı geçen Strategic Command ww1 için bir de breakthrough ek paketi var. Bunların hepsini birden orijinal almak büyük maliyet lakin indirim de yapmıyorlar. :-\
Zaten 1. DS üzerine elle tutulan oyun olmadığı için ve ayrıca bu kalitede oyun bulmak da zor olduğu üzere ileride düşünürseniz SC WW1 aklınızda bulunsun en azından.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2013, 18:09:00 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı cfka

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Şu oyunu hala keyifle oynuyorum. Burada yazdıklarıma denk gelince ufaktan nostalji yaşadım. Böyle kaliteli bir oyunun hak ettiği ilgiyi görmemesi üzücü.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Sakladığım son tur save'lerden biri oldu çünkü oyun Hintli rakibimle 1918'e kadar devam etmişti..

Batı cephesi oldukça tarihi bir şekilde sonuçlandı. Deniz ablukasını kırmak için Jutland tekrar edildi fakat bir sonuç alınamadı. Rusya'nın muharebe yenilgileri sonucu devrim olup savaştan çekilmesiyle Almanya'daki sol ayaklanma moralleri sıfırladı. 1918'de tekrar bir Alman hücumu gerçekleşti. Fakat abluka nedeniyle gıda sıkıntısı etkili oldu. Mısır'daki durum Belgrad'ın erken düşmesi, Bulgaristan'ın erken savaşa girmesi ve o cepheye asker kaydırılması sonucu oluştu, fakat bunlar için çok uğraş gerekti. Yenilginin önceliği batı cephesi üzerinden oldu. Oyundaki VP dağılımı ve teknolojik araştırma stratejisi ilerleyen yıllardaki hendekler ve hangi bölgelerin önem arz ettiği üzerinden.

Oldukça başarılı bir oyun gerçekten. Strategic Command 3 Matrix üzerinden beta testlerine girdi, devamını merakla beliyorum.  :)

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Şehirlerin resmedildiği haritalar çok güzelmiş, bayıldım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle. Hatta savaşa giriş sonucu Cihad çağrısı ve şehirlere tıklandığında Ezan sesi gelmesi çok iyi. Bayraklar ise bir savaş oyununda kesinlikle dalgalanmalı.

Benim bir tek eksik bulduğum fakat oyunun akışına göre 'olabilir' karşıladığım 'mandatory offensives' kuralının olmaması. Bu Enver Paşanın taarruzu, Rus 1. ve 2. ordusunun Alman 8. ordusuna hücumu ve Fransız ordusunun savaş başlarındaki taarruzu olarak değerlendirilebilir. Oyunun başlarında malum seçilebilir bir savaş planı yok fakat çok önemli değil. Zaten doğal gelişiyor.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar World War One isminde  bir strateji oyunu vardı. Kapak resminde makineli tüfek filan vardı CDde. O oyunu nette bulamadım strateji oyunuydu. EntEnte ye benziyor. Bulabilen özele gelebilir mi ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
http://www.matrixgames.com/products/504/details/Strategic.Command.WWII:.War.in.Europe

İdeali bu oyunun burada resimleri yayınlanan eski 1.DS oyunları üzerinden senaryolarında ayrıca oluşturulması yeni oyunda. Şimdilik 2. DS üzerine. Hem AI hem de pbem oyunda mükemmeldi.

Fakat yine de dolar kuru göz önüne alınarak indirim beklenmeli. Strateji oyunculuğu ve tur bazlı oyunlar konusunda önyargı yoksa bu oyunu tavsiye ederim.

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar World War One isminde  bir strateji oyunu vardı. Kapak resminde makineli tüfek filan vardı CDde. O oyunu nette bulamadım strateji oyunuydu. EntEnte ye benziyor. Bulabilen özele gelebilir mi ?
http://www.giantbomb.com/world-war-i/3030-23297/

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu oyun tur bazlı mı ? 8 yıldır HOİ serileri ile büyüdüm ve oyun akışkan ilerliyordu, tür diye bir olay yok. Mesela ben Almanya olarak Sovyetlete saldırırken aynı dakikalarda ABD benim batı kiyilarima çıkarma yapabiliyordu. Sürekli bu düzene alışan HOI-EU serilerinin bir oyuncusu olarak, sizce bu oyun nasıl olur bana ? Tur bazlı mı değil mı onu çok merak ediyorum

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Harita üzerinden oynanan cephe tanımlı oyunların geleneksel oynanış sistemi tur bazlıdır. Paradox  HOI serisiyle yeni nesil oyuncuları counter birim kullanan savaş oyunlarıyla tanıştırdığı gibi türe ilgiyi arttırdı. Fakat esası tur  ve hex sistemi ile oynanır. Bu sadece eski gelenekten öte, oyuncunun harita üzerinde bir çok birim varken kontrolünü tam sağlaması amacı üzerindendir. Ayrıca bir çoğu genelde pbem olarak oyuncuya karşı oynanma amacı ile tasarlanır. 

Tur sisteminin gerçek zamanlı sistemden büyük farklılıkları yok. Eksik oyun sayılmazlar.  Üstteki resimdeki oyun ve decisive campaigns barbarossa bizdeki piyasanın daha kolay algılayabileceği ve oynayabileceği oyunlar.

Steam forumlarında evvelden enteresan bulduğum eski bir boardgame oyuncusunun bir mesajıyla ekleme yapayım. 'Şimdiki oyun tasarımcılarının Starcraft ile büyüdüğü bir ortamda klasik hex wargame oyunlarına ilgi  tabi ki yüksek olmayacaktır.'  :)

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Desicion Campaing: Operation Barbarossa oyununu indirdim denemek için. Diplomasi ve ekonomi değil, sadece komutan olmak istiyordum bu sebeple indirdim. Oyun HOİ3 gibi hiyerarşiye sahip ve generaller mevcut. Sanırım birim üretme olayı yok. Ayrıca, rakibin turları çok hızlı ilerliyor ve nerde ne yaptığını anlayamiyorum bile. Ayrıca bu türdeki en iyi oyun sizce hangisi ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Türün gelmiş geçmiş ve belki yakın gelecekte tahtına aday çıkmayacak en iyi oyunu War in the Pacific - Admiral's Edition’ dır. Bazılarına göre bilgisayar tarihinde çıkmış en iyi strateji oyunudur. Haksız sayılmazlar.

Aynı türde diğer oyun yapımcılarının dahi referans aldığı bir oyun olarak eleştiri noktası sadece öğrenme süresi ve oyuncunun turu tamamlaması için çok çok süre harcaması sayılabilir.  YZ sadece script olarak işler. Tamamen pbem oyuna yöneliktir.  Halen yama desteği aldığı için kural değişikleri sebebiyle manual kitabı güncel değil, devamlı forumlarında okuma gerektirir.

WiPAE’deki gibi OOB’yi tarihi el alan fakat daha düşük birim ölçeğinde işleyen Decisive Campaigns daha ufak harita boyutu, RP öğreleri nedeniyle oldukça oynanabilir ve orjinal fikirler içeriyor. YZ’si çok iyidir. İlk başta kuralları daha basit olduğundan Sovyetleri oynamanı öneririm. Oyun içinde kısa öğretici videolar var, onları izle. Sorun olursa cevaplarım. İstersen ayrı başlık aç.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki War in the East oyunu nasıl sizce ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Gary Grigsby'nin oyunlarından birini öğrenmek için seçecek olsam War in the East’i tercih ederdim. Nedenlerinden bir kaçı:

-İlk şok turunun 4 gün üzerinden olması harici (Sovyetlerin hazırlıksız yakalanmaları, diğer oyunda Pearl Harbor baskını) sonraki turların 1 hafta zaman ölçeğinde olması,   War in the Pacific’te her 1 tur= 1 gün. Çoğu pbem oyun aylarca hatta senelerce sürebiliyor.
-Detaylı kara savaşı olması, bu alanda mekaniklerin daha gelişmiş olması, lojistik problemleriyle daha az uğraşılması (gemi ikmal; tanker trafigi vs..)
-War in the West’e (1943-45) eklenen dinamiklerin War in the East 2’nin yapımında kullanılmaya başlanması.
-YZ kalitesi...

Şu anki haliyle 2 DS’nın Doğu Cephesini (1941-45) operasyonel ve de campaign düzeyinde  ele alan piyasadaki en başarılı oyun diyebilirim.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
İlaçlı şekilde bulamadım war in the east oyununu malesef