Gönderen Konu: Mağrip'te Yeni Bir Işık [Tamamlandı]  (Okunma sayısı 40152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
Mağrip'te Yeni Bir Işık [Tamamlandı]
« : 24 Mayıs 2011, 22:37:03 »
     Mağrip'te Yeni Bir Işık

- Oyunun sürümü: EU3 DW
- Mod adı: MEIOU
- Senaryo: 1356
- Ülke: Fez (Meriniler)
- Aylarlar:

Başka bir hikayem ile daha sizlerle birlikteyim. :D Umarım ortaya güzel birşeyler çıkar. Yalnız bu sefer diğerlerinden biraz daha farklı bir hikaye olacak. Daha önceki hikayelerdeki hedefler ve o hedeflere ulaşma çabalarını veya ciddi stili bu hikayede bulamayabilirsiniz. Bu biraz daha serbest bir çalışma olacak, yani rüzgar bizi nereye savurursa o şekilde devam edeceğim. Sonuç olarak her iki tarafında zevk almasını umuyorum...

Eski Davalar

Yıl 1356... Müslümanların bu bölgedeki eski ihtişamlı günleri geçmişte kaldı. İber Yarımadası'nda "Reconquista" tamamlanmak üzere ve buna dur diyebilecek bir ışık tüm Müslüman dünyası tarafından beklenilmekte. Bu ışığın tekrar Doğu'dan geleceğine inananlar çok fazla, çok az insan bu gücün el Mağrib'ten çıkabileceğine inanmakta. Bölgedeki tüm emirler kendi çıkarlarını düşünürken tek bir lider bu hayalin peşinden koşmakta karar kıldı ve ülkesini buna hazırlamaya başladı. Sonu belli olmayan bu hikaye de tam burada başladı...

« Son Düzenleme: 18 Eylül 2011, 16:40:02 Gönderen: Emperor »
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mağrip'te Yeni Bir Işık
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2011, 22:38:35 »
ImageBadger var, tavsiye ederim. Olmazsa Total Image Converter.

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2011, 22:38:44 »
İmageshack Uploader ve Adobe Photoshop CS5

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2011, 22:43:33 »
Tamamdır teşekkürler. Programlara biraz göz atayım en uygunları hangisiyse kullanmaya başlarım...

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2011, 22:45:46 »
Vay K.Afrika hikayesi. Takipçinim.
İmza:
İmzanız, gönderdiğiniz her iletinin altında gösterilir. BBC etiketleri ve gülücük kullanabilirsiniz.
İmzanızdaki resimlerin genişliği 800 pikselden fazla olamaz

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2011, 00:13:23 »
Emperor hikayesi. :)
Osmanlılarla Amerikaya çıkarma yaptığın hikaye daha dün gibi aklımda Emperor.
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı Bartu

• (Kaptan)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2011, 00:15:27 »
Emperor ve Ömer hikayeleri süper oluyor.Bu yüzden cevap yazmasam da takip ederim.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2011, 00:42:37 »
İç Karışıklıklar ve Tlemsen Savaşı

Emir Abu İnan Faris divanını toplamış ve fikirlerini açıklıyordu;

-Toplayacağım yüzbinlerce kişilik ordum ile İber'i tekrar geri alacağız, Corduba tekrar ezan sesleriyle dolacak.
-Portekiz ve Venedik donanmalarında bulunan gemilerden daha büyük olan gemilere sahip bir donanma oluşturacağız.

O sırada kalabalığın arasından şık görünümlü biri hızlıca öksürdü ve Emir sözlerini devam ettirmedi. Son derece sakin görünen adam ayağa kalktı ve Emir'in sağ tarafına geçti. Herkes bu adama saygı duyardı, özellikle de Merini Emirleri. O'nun bir adı yoktu ve "Bilge kişi, danışman, vezir, âlim" gibi adlarla çağırıldı. (Bu kişi hikaye boyunca olacak ve adsız şekilde kalacak...)

Şık görünüşlü adam eğildi ve Emir'in kulağına birkaç şey fısıldadı. Aralarında birkaç saniyelik sessiz bir tartışma olduktan sonra vezir doğruldu ve kalabalığa döndü. Bu sırada Emir konuşmaya başlamıştı bile.

-Belki hemen yüzbinleri toplayamasak bile bunu yapmak için herşeyimizi vereceğiz ve donanmayı da aynı şekilde düzenli bir şekilde geliştireceğiz.

Emir tekrar vezirine baktı ve vezir söze başladı,

-Evet duydunuz; ilk iş olarak orduda büyük bir düzenleme yapmalıyız ve eli silah tutanları savaşa sürmek değil, silahı elinin bir parçası olanları ordumuzda bulundurmalıyız.
-İkinci iş olaraksa kabile reyislerinin elineki gücü yıpratmalı ve bunu merkezde toplamalıyız.

Tüm topluluk sadece dinlemekle yetiniyordu kimse O'na itiraz edemezdi O Bilge Kişiydi. Tüm görevler dağıtıldıktan sonra kararlar hızla yürürlüğe koyuldu.

Bundan sonra Emir yine vezirinin tavsiyelerine uyarak Hafsiler ile evlilik bağı kurdu. Böylece bölgedeki en güçlü rakibin bir süre dizginleneceği umuluyordu.

Bu gelişmelerden birkaç hafta sonra Emir odasında oturmuş ve kâtibine bir mektup yazdırıyordu. Halinden acele ettiği belliydi. Sözlerini tamladı ve mührünü mektuba bastı. Bu sırada vezir odaya girdi, Emir kâtibine fısıldayarak:

-Çabuk al şunu ve yola hemen çıkın. KOŞ!

Görevli koşar adımlarla odadan çıktı. Bu sırada vezir gülümser bir şekilde emire bakıyordu:

-Dayanamadın değil mi?
-Tlemsen benim atalarımın toprağı, oraları o gerizekalı adama bırakamazdım.
-Ama gerizekalı olması bizim bir dindaşımızla savaşmamıza sebep oluşturmuyor.
-Sen işine bak, unutma burada hala Emir benim.
Vezir gülümseyerek:
-Siz nasıl isterseniz emirim...

Tlemsen'e savaş ilanının ardından ordu toplandı ve Emir'in bizzat yönettiği birlikler Doğu'ya yöneldi.

Sayıca az olan Tlemsen ordusu kısa sürede mağlup oldu ve kaçan birlikler Atlas dağlarının eteklerinde imha edildi.

Bütün ordu seferdeyken zaten isyan etmeye yer arayan köylüler ve kabile reyisleri yüzünden ülkenin dört bir yanında isyanlar başlamıştı. Bu yüzden seferden geri dönmeyi düşünen Emir karar verme aşamasında fikir alışverişinde bulunuyordu. Bu sırada içeri bir haberci girdi:

-Efendim yeni bir haber var.
-Ne! Yoksa İspanyollar ve Portekizliler yeni bir haçlı seferi başlattı ve şuanda beşyüz bin kişilik bir ordu ile başkentimi yağma mı ediyorlar?
-Ehm... Aslınd...
-Yoksa Memlükler gücünü yeniden topladı ve Tunus üzerinden bizi işgal etmeye mi geldiler.
-Efend...
-Dur bunu bana söyleme yoksa, Memlük sultanı Hristiyan oldu ve haçlı seferine İspanyollar ile birlikte mi katılıyor. Allah'ım!!!
-Efendim sadece Hafsiler'in barış teklifini getirdim. Eğer onlara bir miktar para verirsek Tlemsen savaşında bir taraf olmayacaklarını belirttiler.
-Çok şükür...

Emir vezirin de onayını aldıktan sonra para ödemeye razı oldu. Bu isyanlar ve savaş sırasında bir düşman daha ülkeyi yıkıma götürebilirdi.

Ordu kuşatmaları bırakmış ve isyanları bastırmak için geri dönmüştü. Son isyan da bastırıldıktan sonra Tlemsen kaleleri tekrar kuşatma altına alındı.

Ülke de şeriat kuralları hakimdi. Fakat bu bazen sorunlar doğurabiliyordu. Bu yüzden güç biraz daha merkeze aktarıldı. Tabi sonuç olarak bu durumdan rahatsız olanlarda vardı...

Sonunda tüm Tlemsen kaleleri ele geçirildi ve Tlemsen emiri barışa zorlandı. Tlemsen emiri Abu İnan Faris'in önünde diz çökerek ona bağlılık yemini etti. Emir Abu İnan Faris yüzünde müstehzi bir ifade ile Bilge Kişi'ye bakmaktaydı...

« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2011, 00:56:15 Gönderen: Emperor »

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • New Turkian
    • Profili Görüntüle
    • Persian'ın kişisel arşivi
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2011, 00:57:40 »
Neden annex etmedin? Katoliklere karşı ne yapacaksın?

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2011, 01:01:39 »
Neden annex etmedin? Katoliklere karşı ne yapacaksın?

Şuanda ülkede "Wrath of God" var ve stabilite -3. Heryerde isyan riski fırlamış durumda hem de bunlar core bölgelerimde. Şimdi ilhak etseydim core olmadan geleceği için oralar isyandan durulmazdı. Önce ülkeyi uygun duruma getirmem lazım. Katoliklere karşı birşey yapamam şuan önce kendi bölgemde güçlenmem lazım...

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2011, 01:03:29 »
Güzel bölüm. Ben bir şey soracağım MEIOU ile ilgili. MEIOU'da "Batılılaşma" yok mu? Ben görmedim Osmanlı ve Muscowy oyunlarımda.
İmza:
İmzanız, gönderdiğiniz her iletinin altında gösterilir. BBC etiketleri ve gülücük kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2011, 01:17:49 »
Bilmem ben de göremedim bilemiyorum. Bir şekilde olması lazım ama.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2011, 13:26:55 »
İyi başlamışsın. tbrk*

Çevrimdışı AGEMON

• Sekban
  • *
  • Atatürk Yolunda
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2011, 13:53:33 »
İyi başlamışsın. tbrk*

EU3'ü yüklediği gün silen biri olsam bile hikayen güzel olacak. Başarılar... :rifle:

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Mayıs 2011, 14:01:31 »
Vay K.Afrika hikayesi. Takipçinim.
Emperor hikayesi. :)
Osmanlılarla Amerikaya çıkarma yaptığın hikaye daha dün gibi aklımda Emperor.
Emperor ve Ömer hikayeleri süper oluyor.Bu yüzden cevap yazmasam da takip ederim.
İyi başlamışsın. tbrk*

Teşekkürler hepinize...

EU3'ü yüklediği gün silen biri olsam bile hikayen güzel olacak. Başarılar... :rifle:

Neden sildin acaba, bence biraz oyansan kesinlikle beğenirdin.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Mayıs 2011, 14:49:40 »
İç Karışıklıklar Artıyor

Sonunda Gırnata emiri de asıl sorununun İspanyollar olduğunu anladı ama iş işten geçmiş gibi görünüyordu...

Emir sarayının avlusunda kendisine ayrılan yere kurulmuş, çalgıcıları dinliyor ve önündeki koyun etini elleriyle yiyordu. Hemen yanında oturan veziri ise sadece şerbeti ile yetiniyordu. O sırada bir asker vezirin yanına yaklaştı ve kulağına birşeyler fısıldadı. Vezirin yüzünden kötü birşeyler odluğu anlaşılıyordu, hemen emire dönerek söze başladı:

-Kötü bir haber var...
-Ne? Yoksa orduda büyük bir ayaklanma çıktı ve dışarda benim kellemi mi istiyorlar?
-Hay...
-Yoksa halk da bu ayaklanmaya katıldı ve şuanda sarayın kapılarını mı kırmak üzereler!
-Hayır ama köylüler fakirlikten isyana kalkışmış ve şuanda bu salgın gibi ilerliyor.
-Çok şükür.
-?!
-Mmm yani şey, tamam. Tavsiyelerin nedir?

Köylüler haklarını aramak için canlarını vermeye hazır hale gelmişlerdi ve tüm ülkede kaosun eşiğindeydik.

Haklarını isteyen köylülerin istekleri yavaş yavaş kabul ediliyordu...

Emir'in tek varisi hayatını kaybetmişti, hanedanın devamı tehlikedeydi...

Bu zor zamanlarda herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyordu ve hanedanın diğer üyeleri topladıkları yardımı Emir'in hazinesine hediye ettiler.

Köylülerin istekleri yerine getirilmeye çalışılırken, aynı zamanda halinden memnun olanlar veya bu durumdan kurtulmak isteyenler de yardımlarda bulunuyorlardı.

Divân toplanmış tüm yetkililer ülkenin durumunu tartışıyorlardı. Bu sırada sözü Vezir aldı:

-İspanya'dan kaçan yaklaşık beşyüz kişi başkentinize sığınmak istiyor Emir'im.
-Ne!? Başkentimde İspanyollar ha?
-Efend...
-Hepsini zindanlara atın, bu bir oyun! Şehrimi içten fethedecekler!
-Efendim onlar Müslüman ve İspanyol zulmünden kaçıyorlar...
-Çok şükür...
-???

Mülteciler şehre yerleştirildiler. Hatta birkaç tanesi orduya bile yazıldı. Ama bu yeni gelenlerden rahatsız olanlarda yok değildi...

Zor zamanlarda herkes üzerine düşen görevi yapmaya çalışıyordu. Ulema sınıfı da Emir'i sonuna kadar desteklediğini belirtti.

Emir İnan Faris'in başında olduğu ordu isyancı avındaydı. Durmak bilmeyen isyanlar orduyu oradan oraya sürüklüyordu, ama nihâi savaşlarda Emir galip geliyordu.

Yine bu savaşlardan birinde Emir atı ile en ön saflara geçti. Vezir hemen peşinden koşturdu:

-Efendim düşmanı küçümsemeyin karşı tepelerde okçular görüyorum.
-Birşey olmaz...
-Efendim varisiniz yok, tüm ülkeyi tehlikeye sokuyorsunuz.
-Kendi işine bak.
-Efendim dikkat edi...
-Haklıymışsss...

Emir İnan Faris'in ölümünden sonra Emir'in damadı Alim kendini tahtın sahibi ilan etti. Alim ülkede saygı duyulan, yetenekli bir adamdı. Ama El Rif valisi Hafız Behar tahtın kendi hakkı olduğunu iddia ederek ordusu ile başkente yürümeye karar verdi.

Emir Alim'in komutasındaki ordu valinin birliklerini kısa sürede imha etti ve vali de yakalanarak idam edildi.

Emir Alim hükümdarlığının meşruluğunu sağlamak için İslam dünyasının önemli hanedanları ile evlilik bağları kurmaya başladı.

Bu sırada istediklerini alan ve artık isyanlara devam etmenin bir sonuç getirmeyeceğini anlayan köylüler normal yaşamlarına dönme kararı aldılar. Ülke büyük bir kaosu atlatmıştı...

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Mayıs 2011, 19:38:46 »
 tbrk* Güzel Bir Hikaye Tebrik Ederim. Takipçinim  tbrk*
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Mayıs 2011, 19:42:00 »
Emir süper yalnız.
-İspanya'dan kaçan yaklaşık beşyüz kişi başkentinize sığınmak istiyor Emir'im.
-Ne!? Başkentimde İspanyollar ha?
-Efend...
-Hepsini zindanlara atın, bu bir oyun! Şehrimi içten fethedecekler!
-Efendim onlar Müslüman ve İspanyol zulmünden kaçıyorlar...
-Çok şükür...
-???

-Efendim düşmanı küçümsemeyin karşı tepelerde okçular görüyorum.
-Birşey olmaz...
-Efendim varisiniz yok, tüm ülkeyi tehlikeye sokuyorsunuz.
-Kendi işine bak.
-Efendim dikkat edi...
-Haklıymışsss...
İmza:

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 25 Mayıs 2011, 20:06:42 »
tbrk* Güzel Bir Hikaye Tebrik Ederim. Takipçinim  tbrk*

Teşekkürler

Emir süper yalnız.

Biraz farklı bir tarz olsun diye yapıyorum, kendimi tekrar etmek güzel olmuyor. Umarım sıkmıyordur okuyanları. ;D