Gönderen Konu: Scourge of War: Gettysburg  (Okunma sayısı 2478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Scourge of War: Gettysburg
« : 24 Nisan 2011, 21:40:44 »

Bu oyun çıkalı bir sene oldu. O zamandan beri izlemedeydim. Geçen hafta indirime girip fiyatı 30 USD'ye düşünce satın aldım. Oyun bağımsız bir firma tarafından çıkarıldığı için çok duyulmadı.

Önceden burada tanıttığım Take Command: 2nd Manassas( http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=6872.0 ) oyununun yapımcılarından biri bağımsız olarak yaptı. Grafikleri ve oyun motorunu geliştirip multiplayer özelliği eklemişler.

Oyunu mükemmel yapan 2 tane çok önemli özellik var. Bunlardan biri tarihi gerçekçilik. Gettysburg Meydan Muharebesi'nde yer alan birliklerin tamamı oyunda birebir resmedilmiş. Diğer özellik ise topografi yani yerşekilleri. Muharebe alanlarının tamamı en ince detayına kadar haritaya yansıtılmış. Her tepe, tarla, ev, çit, taş duvar oyunda aynen mevcut.

Oyun motoru Take Command ile aynı sayılır. Çok radikal değişiklikler yok. Yine tugay seviyesinden kolordu seviyesine kadar herhangi bir birliğin komutasını üstlenebiliyoruz. İstersek her birliği (alaylara kadar) kendimiz idare ediyoruz, istersek de emrimiz altındaki komutanlara hedeflerini göstererek hedefin alınması işini YZ'ye bırakıyoruz.
Oyundaki yapay zeka şu anda piyasadaki en iyi yapay zekalardan biri. Son bir hafta içinde YZ'ye karşı aldığım akıl almaz mağlubiyetler bunun göstergesi. YZ resmen sizi maymun ediyor. Sizin hareketlerinizi öyle harika karşılıyor ki, akıllara zarar.

Oyunda gerçekçilik seviyeleri var. Bu seviyeleri artırdıkça işler zorlaşıyor. Orta seviyede tüm haritaya hakimsiniz. İstediğiniz yere kuş bakışı gidebiliyorsunuz. Zorlaştırınca olduğunuz yerden ötesini göremiyorsunuz. Birliklerinize emir vermek için atlı ulaklar kullanmanız gerek. Ancak önceki oyunda olduğu gibi bazen ulaklar yolda vuruluyor ve emirleriniz o birliğe ulaşmıyor. Ben buna oyun değil, muharebe simülasyonu derim.

Oyunu ilk oyundan ayıran en önemli özellikle Multiplayer. İlk oyunda MP yoktu. Bu oyunda var. Teamspeak 3 serveri üzerinde her gece en az 10 kişi falan oluyor. Geçen akşam ilk kez MP attım. 15 kişi 7'ye 8 olarak bölündük ve herkesin emrinde bir tümen vardı. Teamspeak açık olduğundan sesli olarak konuşabiliyorduk. Sağ kanadınıza düşman mı saldırıyor? Hemen sağ tarafınıza en yakın birlik komutanına teamspeak üzerinden seslenip yardım isteyebiliyorsunuz. Eğer daha gerçekçi olsun istiyorsanız, ulakla haber yollayabiliyorsunuz. Muharebe 1 saat falan sürdü ve bizim tarafın(CSA) mağlubiyetiyle bitti(özellikle bizim hattın tam ortasında bulunan benim tümen resmen imha edildi) ama hayatımda oynadığım en zevkli MP'lerden biriydi.

Bu gece solo bir senaryo oynadım. "Eğer Stonewall Chancellorsville'de ölmese ve Gettysburg'de bulunsa ne olurdu" sorusuna cevap niteliğinde bir senaryoda Stonewall emrindeki 4 tümen ile kasabaya kuzeyden saldırdım. Sonuç mağlubiyet oldu ama bu oyunda birliklere hiç müdahele etmeden emirleri doğrudan tümen komutanlarına vermeyi denedim. Generallerim iyi iş çıkardılar ama kuzeyliler fazla kuvvetliydi. Ayrıca Longstreet'e üç dört kere ulak göndermeme rağmen sağ tarafımda bir taarruza kalkmadı namussuz. Aşağıya oyundan resimler koydum.

UYARI: RESİMLERDEKİ GRAFİK AYARLARI ORTA SEVİYEDEDİR. EN YÜKSEK AYARLAR BENİM LAPTOPU KASIYOR.

Kolordumun sağ kanadı. D.H. Hill'in tümeni saldırıyor.

Kolordumun sol kanadı. Jubal Early'nin tümeni arkasında mavi üniformalı cesetler bırakarak ilerliyor.

Sağ kanatta cereyan eden muharebelerden bir görüntü.

Senaryonun başlangıcından yarım saat sonra stratejik durum. Parlak sarı birlikler benim komutam altında. Mavi düşman. En soldaki birlik ise Longstreet'in kolordusunun öncüleri.

Jubal Early'nin sol kanadımdaki tümeni adeta biçerdöver gibi ilerliyor.

Etrafı kuşatılmış bir Yanki alayı.

Cephe hattının merkezine bir bakış.

General Jackson(yani ben) cephe hattının hemen gerisinden askerlerinin taaruzunu izleyip Shakespeare'den alıntılar yaparken. "Once more unto the breach dear friends, once more!"

Muharebenin başlangıcından 45 dakika sonra. Düşman sağ kanadı çöktü. Geriden taze birlikler geliyor. Sol kanadı ise çökmek üzere. Longstreet tüm gönderdiğim mesajlarıma rağmen hala öküz gibi bekliyor. Gerçi hemen arkasında Lee var. Onun emri olmadan hareket edemiyor olabilir.

Muharebenin başlamasından 1 saat sonra. Düşman sağ ve sol kanatları çöktü. Merkezdekiler de kuşatıldı. Zafere bir adım daha yaklaştık...

Derken, bize ayrılan sürenin sonuna geldiğimiz söyleniyor. 1 saat içinde haritadaki yıldızlı hedef bölgesine ulaşamadık.

Jackson'ın kolordusu, yani benim kuvvetlerim, 27000 küsür askerinden 10000 küsür zayiat vermiş.

İlk taarruz hattını oluşturan A.P. Hill'in tümeni mevcudunun neredeyse 4'te 3'ünü kaybetti. 2 tugay komutanı kayıp, 1 tanesi ise ölü. Resmen felaket.

Colston'ın tümeni çok abartı bir kayıp vermemiş ama Albay Williams komutasındaki tugay 4 kere komutan değiştirmiş. Williams ölmüş, yerine Albay Inman geçmiş. Inman ölmüş, yerine Binbaşı Bruce geçmiş. Binbaşı Bruce da ölmüş, yerine Bibnaşı Peace geçmiş. O da ölünce komuta en son Binbaşı Fuller'a geçmiş. İlginç.

Ve düşman... General Reynolds komutasındaki Yankiler 32000 küsür adamlarının 11000 kadarını kaybetmişler. Taarruz eden bizim kolordu daha az mevcuda sahip olmasına rağmen düşmana daha ağır kayıp verdirmişiz. Kendimizi bununla avutalım bari.

Oyunun resmi sitesi: http://www.scourgeofwar.com
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2011, 21:42:12 Gönderen: fatih pasha »
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı fear34

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Scourge of War: Gettysburg
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2011, 22:05:59 »
Ben 2.Manassas'ta sadece tugayları yönetebiliyordum. Daha büyük birliklere emir veremiyordum, bunu nasıl yapıcam?

MP için oyunun illa orjinal mi olması gerekiyor?
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2011, 22:08:08 Gönderen: fear34 »
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2011, 22:25:55 »
Güzelmiş bir ara indiririm...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2011, 23:01:46 »
Oyunu illegal yollarla edinemiyoruz. Mamundada bile yok... Yuh dedim. Yani tek çare satın almak...
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2011, 23:22:47 »
Ben bulurum...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2011, 23:24:27 »
Bulursan haber et.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2011, 23:33:20 »
@fear

Manassas'da bazı senaryolarda kolordu da yönetebiliyordun.

Bu oyunda multi için full sürüm gerekli. Demo ile ancak IP üzerinden multi atabilirsin.

Demoyu deneyin, beğenirseniz alın derim. 30 dolar bu oyun için bence gayet makul bir fiyat. Sırf multiplayer için bile verirdim o parayı.

Valla az önce 4'e 4 bir multi attık. Team speak ile cidden çok iyi oluyor. Tek kusuru, oyunu oynayan ekip çoğunlukla Amerika'dan. Multiler o yüzden Türkiye saati ile çok geç saatte oluyor.

Bu oyunun korsanının çıkacağını zannetmiyorum. Crack takımları bu tip oyunlarla uğraşmıyorlar.
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Umut

• (AlbertDS)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2012, 21:20:47 »
Güzel oyuna benziyor denemek lazım.  tbrk*
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 22:02:02 Gönderen: AlbertDS »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Ağustos 2013, 02:35:00 »
Tarihi bir konu hortlatma yapalım fakat bu oyun harika gerçekten.  ;)
Benzer oyun mekaniklerini kullanan Histwar'dan farkı askerlerin biraz daha hızlı hareket etmesi ve oyunda kullanılan gerçek zaman dilimi farklılığı; belki genelde haritalar daha küçük olabilir ilerleme hızı açısından.
Gettysburg muharebelerini resmetmesi açısından taktiksel boyutta en iyi oyunlardan biri. Özellikle ordulara bağlı hiyerarşilere emir bildirirken ulak süvarilerin düşman tarafından yakalanması var mı şu an için bilmiyorum Histwar'daki gibi.  Fakat yinede hem YZ hemde orduların hareketi oldukça gerçekçi ilk gözlem olarak. En azından örnek vermek gerekirse Shogun 2 oyunundaki gibi hepsi keskin nişancı değil. Düşmanı vurma,yaralama ve moral kaybetme seviyeleri daha gerçekçi.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2013, 02:37:50 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Ağustos 2013, 16:48:39 »
Hala yokmu malum yerlerde bu oyun  :P

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Ağustos 2013, 17:03:29 »
WitE bile var iken bunun olmaması tuhaf olmaz mı :P ?

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Ağustos 2013, 17:24:45 »
Bi kaç tarrunda linki buldum ama sağlammıdır bilemedim  :P