Gönderen Konu: Savaş Taktikleri  (Okunma sayısı 11470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cem616

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Savaş Taktikleri
« : 04 Nisan 2011, 15:13:24 »
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Sıkı bir EU2 ve EU3 takipçisi iken victoria2 ile bambaşka bir tarzı da keşfetme imkânı buldum. EU'yu bırakıp da özellikle bu oyunu oynayacağım aklıma gelmezdi. Ayrıca ilk başlarda Victoria2'yi çok sıkıcı bulduğumu söylemeliyim. Fakat oyunu keşfettikçe daha da fazla tat akmaya başladım.

"Keşfettikçe"den yola çıkacak olursak, sizinle paylaşmayı istediğim çok karmaşık olmayan belki sizlerin de keşfettiği bir savaş taktiğinden bahsetmek istiyorum.
Doldur-boşalt dememin sebebi bu taktiğe en uygun kelimelerin bunlar olduğundandır. Yoksa bu şekilde özel bir isimlendirmesi yoktur. Neyse lafı fazla uzatmadan...

Diyelim ki, 15k lık birlikleriniz var. Düşman karşıdan 30k lık kuvvetleriyle geliyor. Bazı savaşlarda düşman çok dişli çıkar ve askerlerini çatışma alanına yığdıkça yığar. Yani 3 adet 15k lık ordunuzu, 2 tane 30k lık düşman ordusu bir yerde sıkıştırır(çatışma yoluyla). 15k + 15k + 15k ya 30k + 30k(ki bu durumda yenilgi alacak olan sizin ordunuzdur büyük ihtimalle) karşılıklı çatışmadan yenilmeden kurtulmak için 3 adet kuvvetinizi sürekli kontrol edin. Morali ve kaynağı azalmış(Kahverengi ve Yeşil barlar) birliğinizi geri çekmeden önce 15k lık bir kuvveti çatışmaya dahil edip, zayıflamış olan 15k'lık birliğinizi dinlenmeye alın. Bu durumda çatışmada olan düşman kuvveti sürekli zayıflayacak. Siz ise "dinlene dinlene" savaşacaksınız(çatışacaksınız). Bu durum 50k ve üzeri çatışmalarda daha etkili olmaktadır. Hatta ben Osmanlı İmparatorluğu ile oynarken bu taktiği çok güzel uyguladığım bir muharebeden(çatışma yani) bahsetmek istiyorum. İngiltere 150 k(en az) asker yığıyor 45k lık birimin olduğu yere. Normal şartlarda oradan zaferle çıkmanın mümkünatı yok iken, destek kuvvet olarak 45k ve 30k getirip muharebeyi kazanıyorum. 45k ve 30k lık birlikleri çatışmaya dahil edip yorulmuş olan ilk 45k lık birimi yakındarda tenha bir yere çekiyorum. Dinlendiği zaman dinlenen 45k yı çatışmaya tekrar dahil edip örneğin 30k lık birliği çekiyorum. Bu şekilde yüzbinlerce ingiliz askerini ufacık bir karada telef ediyorum. Tabi muharebe çok uzun sürerken kayıpsız bitiriliyor. Bazı durumlarda ise (ki anlatacağım konuya en canlı örnek almanya ile oynarken olmuştu) yaşlaşık 400k ingiliz ordusu kanadada tek vilayette karşısında 150k alman ordusu(tabi bu durum kanadaya çıkarma yaparken oluyor). Zayıflayan birliği geri çekip dinlendiriyorum. Bu durumun farklılığı şu şekilde oluyor. siz 150k lık bir orduyla 400k lık bir orduyu oyalıyorsunuz hem de çok çok uzun bir süre. Elinizdeki diğer ufak tefek(öyle dediğime bakmayın 200 k dan fazladırlar fakat ingiltere bu asker denen şeyin bitmediğini size gösteriyor) 30-40k lık birliklerle geriden gelenleri püskürtmeye ve işgal etmeye devam ediyorsunuz. Yani özetle; çok büyük sayıdaki orduları meşgul edip yolunuza emin adımlarla devam etmenize de yaramaktadır.

Ayrıca bu taktiği uygularken bazı durumları da kullanarak desteklemek işimizi kolaylaştıracaktır. Örneğin muharebenizi nasıl bir stratejik noktada yapacaksınız. Yani yorulmuş birliklerinizin dinlenebilecekleri stabil bir bölge oluşturmanızdan tutun da düşman birliklerinin destek getirmeleri için dağlardan ya da çölden geçip de gelebilecekleri stratejik bölgelerde çatışmayı sürdürmek gibi taktikler kurabilirsiniz.
Fakat bu bahsettiklerim çok zayıf(düşmana kıyasla) ordular için pek geçerli olmamaktadır. Çünkü düşman öyle bir orduyla geliyor ki: dağ-taş dere-tepe dümdüz ediyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey, fazla zaiyat vermeden pes etmektir. Çünkü savaş uzadıkça hele bir de yeniliyorsanız diğer orta seviye(normalde size savaş açmaya çekinen) devletler de pastadan bir pay kapmak için üstünüze çullanır.

Resmi paradox sitesine ait forumda şöyle bir ekran görüntüsü buldum. Burada sanırım çatışma esnasında askerlerin tamamını yok etme amaçlı bir taktik gözüme çarptı. Buna benzer birşey deniyordum fakat bu görüntüde yapılmak istenen şey biraz daha kurnazca...

Çatışma sonunda bu iki Avusturya birliğinin kaçabileceği boş yer olmadığından, muhtemelen tamamı yok olacak!

Şimdilik hepsi bu kadar :)
Katkılarınızı, olumlu-olumsuz eleştirilerinizi ve sorularınızı bekliyorum.
Saygılar...
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2011, 13:29:28 Gönderen: cem616 »

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
Ynt: Savaşırken Doldur Boşalt Taktiği
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2011, 15:43:03 »
Taktik iyiymiş. Açıkçası bir kere aklıma geldi kullanmak. Fakat aynı anda hem düşmanla savaştığım hemde şehirlerini ele geçirdiğim için yapmaya fırsatım olmamıştı. Deneyeceğim. ;)
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2011, 16:19:15 »
Almanlar buradan futbola uyarlamış herhalde :P

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2011, 16:29:38 »
Başlık sakat :P

Çevrimdışı cem616

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2011, 17:14:43 »
Başlık sakat :P
Aslında bu yönde bir öneriye açığım. Çok düşündüm fakat aklıma daha uygun birşey gelmedi. huh2*

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
  • In Soviet Russia, pants jizz in you!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2011, 17:34:03 »
Sağol paylaştığın için bu taktiği. Bir ara düşünmüştüm bunu uygulamayı ama denk gelmemişti. Bir daha ki sefere artık... :)
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2011, 17:48:21 »
Şu anda Osmanlı'yı kurtarmaktayım. Ancak lanet olası Rusya bana savaş açtı. Akşama ya da yarın bu taktiği kullanarak düşmanlarımı mahvedeceğim! :) ;D

Çevrimdışı kyrafionn

• Godhlauss
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2011, 18:06:02 »
Savaşların sonucunu da koyabilir misin?
-İnançsızlık-

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2011, 18:08:04 »
Koymaya çalışacağım. :)

Çevrimdışı cem616

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2011, 18:19:18 »
Şu anda Osmanlı'yı kurtarmaktayım. Ancak lanet olası Rusya bana savaş açtı. Akşama ya da yarın bu taktiği kullanarak düşmanlarımı mahvedeceğim! :) ;D
:) Rusya'nın her fırsatta Osmanlı'ya musallat olmasından bıktığımı söylemeliyim. İlk defa şöyle birşey denedim. Avusturya ile kanka olduk. :D Dünyadaki en sağlam ve tek müttefiğim haline geldi. Şöyle ki Fransa, İngiltere, Rusya, Mısır, ABD(Mısır'a savaş açtığım için katıldı.), Portekiz, İspanya,  İsviçre, Almanya(hatırladıklarım bunlar) ve bunların karşısında Avusturya ve Osmanlı. Hepsinin ayrı ayrı istekleri var malumunuz :D
Bu savaşı Avusturya ile kazanmanın püf noktasının yetenekle çok bir alakası yok.
(Hazır yeri gelmişken bunu da anlatayım istedim)
Arap Yarımadası'sın çoğu bende olduğu için(ki bu alanın %90'ına yakını çöldür.) İngiltere(Bu oyunda özel bir gıcığım var ve sanırım bu oyunu oynayanlarda da zamanla bunun oluşacağını tahmin ediyorum :D ), İspanya güneyden(Afrika-Somali merkezli olarak; Aden, Yemen üzerinden ve de Hindistan merkezli olarak Abu-Dhabi üzerinden) birlik gönderiyorlar yüzbinlerin lafını edebilirim sanıyorum. Fakat çölden geçtikleri için, ben, daha "elimi suya sabuna dokunmadan" gelenlerin yarıya yakını zaten telef oluyordu. Ben de askerleri Kuveyt ve Aleppo arasında konuşlandırdım. Onlar yukarı çıkmaya çalıştıkça onları çöle doğru postalıyordum. Ben de fazla ilerlemiyordum. Arap Yarımadası'nı elinde tutmanın bu ilginç bir avantajını çok uzun yıllar kullandım(Herkese tavsiye ederim, oyunun başlarında -eğer Osmanlı ile oynuyorsanız- buraları başkalarına kaptırmayın). Çünkü bu geniş alan doğal bir "fort" görevi görüyor.

Rusya konusuna gelince; oyunda biraz ilerleyince Balkanlar'ın kuzeyine(özellikle Tulcea ve güneyinde onu takip eden 2-3 vilayete fort yap en az 3 lvl olsun) ve Anadolu topraklarının yarısına(öncelikli olarak attrition'u yüksek olan dağlık bölgelere Kars-Ardahan-Erzurum-Erzincan-Trabzon-Sinop-Giresun-Batum vs. Normal şartlarda senin askerlerin bile bu saydığım bölgelerde yıpranıyor!) buralara da fortları döşemelisin. Bırak Rus ordusu Anadolu'nun yarısına kadar ilerlesin, memleketinden uzaklaşsın. O zaman başlarsın ezmeye. Lebelebi gibi gidiyor :D Sonra meydan senin.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2011, 13:25:44 Gönderen: cem616 »

Çevrimdışı Click!

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Neredeyse Sadece Vicky 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2011, 18:38:38 »
Anlattığın 2 taktikte süper. Devamını bekliyoruz :P .

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2011, 20:02:15 »
:) Rusya'nın her fırsatta Osmanlı'ya musallat olmasından bıktığımı söylemeliyim. İlk defa şöyle birşey denedim. Avusturya ile kanka olduk. :D Dünyadaki en sağlam ve tek müttefiğim haline geldi. Şöyle ki Fransa, İngiltere, Rusya, Mısır, ABD(Mısır'a savaş açtığım için katıldı.), Portekiz, İspanya,  İsviçre, Almanya(hatırladıklarım bunlar) ve bunların karşısında Avusturya ve Osmanlı. Hepsinin ayrı ayrı istekleri var malumunuz :D
Bu savaşı Avusturya ile kazanmanın püf noktasının yetenekle çok bir alakası yok.
(Hazır yeri gelmişken bunu da anlatayım istedim)
Arap Yarımadası'sın çoğu bende olduğu için(ki bu alanın %90'ına yakını çöldür.) İngiltere(Bu oyunda özel bir gıcığım var ve sanırım bu oyunu oynayanlarda da zamanla bunun oluşacağını tahmin ediyorum :D ), İspanya güneyden(Afrika-Somali merkezli olarak; Aden, Yemen üzerinden ve de Hindistan merkezli olarak Abu-Dhabi üzerinden) birlik gönderiyorlar yüzbinlerin lafını edebilirim sanıyorum. Fakat çölden geçtikleri için, ben, daha "elimi suya sabuna dokunmadan" gelenlerin yarıya yakını zaten telef oluyordu. Ben de askerleri Kuveyt ve Aleppo arasında konuşlandırdım. Onlar yukarı çıkmaya çalıştıkça onları çöle doğru postalıyordum. Ben de fazla ilerlemiyordum. Arap Yarımadası'nı elinde tutmanın bu ilginç bir avantajını çok uzun yıllar kullandım(Herkese tavsiye ederim, oyunun başlarında -eğer Osmanlı ile oynuyorsanız- buraları başkalarına kaptırmayın). Çünkü bu geniş alan doğal bir "fort" görevi görüyor.

Rusya konusuna gelince; oyunda biraz ilerleyince Balkanlar'ın kuzeyine(özellikle Tulcea ve güneyinde onu takip eden 2-3 vilayete fort yap en az 3 lvl olsun) ve Anadolu topraklarının yarısına(öncelikli olarak attraction'u yüksek olan dağlık bölgelere Kars-Ardahan-Erzurum-Erzincan-Trabzon-Sinop-Giresun-Batum vs. Normal şartlarda senin askerlerin bile bu saydığım bölgelerde yıpranıyor!) buralara da fortları döşemelisin. Bırak Rus ordusu Anadolu'nun yarısına kadar ilerlesin, memleketinden uzaklaşsın. O zaman başlarsın ezmeye. Lebelebi gibi gidiyor :D Sonra meydan senin.

İkinci taktiğini az uygulamadım bende Rusya ile diğer devletlere karşı...

Çevrimdışı hakancan 45

• Sekban
  • *
  • veled-i zina
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Taktikleri
« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2011, 19:06:49 »
Bu dediğin orduyu dinlendir iyi bir taktik te dinlenmeye alsak bile en az 1-2 ay geçmesi lazım dinlenebilmesi için.Ozaman da diğer askerler oldukça azalır hatta kaçabilirler bile.Az başıma gelmedi destek gönderirken 1-2 gün kala kaçmaları. :)

Çevrimdışı cem616

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Nisan 2011, 00:39:25 »
Bu dediğin orduyu dinlendir iyi bir taktik te dinlenmeye alsak bile en az 1-2 ay geçmesi lazım dinlenebilmesi için.Ozaman da diğer askerler oldukça azalır hatta kaçabilirler bile.Az başıma gelmedi destek gönderirken 1-2 gün kala kaçmaları. :)

Diyelim ki 100k ve 300k çarpışıyor. Sence bu çatışmanın sonlanması ne kadar sürer?
-Eğer karşı tarafın teknolojisi seninkinden çok üstün değilse askerlerini dinlendirecek kadar vakit bulursun. Zaman kazanamayacağın durumlarda(çatışmalarda) pek bir işine yaramaz bu taktik.

Bu taktik özellikle asker sayısının fazla olduğu ve az alanda yoğun olduğu durumlarda daha kullanışlı oluyor. Asker sayısının fazla olduğu durumlarda ve dar alanda etkili. Yukarıda ekran görüntüsünü vermiş olduğum ve Kanada'ya çıkarma yaparken ya da Almanya-Fransa arasında olan savaşlarda -genellikle- Alsas-Loren bölgesi ve çevresinde asker yoğunluğu normalden daha fazla olduğu durumlarda etkili oluyor. Kafkaslar'da da (deneme fırsatım olmadı) uygulanabilir diye düşünüyorum. İtalya'yı işgal ederken ya da savunurken de yapılabilir. Maksat karşı tarafın askerlerinin büyük bir çoğunluğunu belli bir noktada yoğunlaştırıp yok etmek. Sayı ne kadar çoksa başarı ihtimali o derece yüksektir. Çünkü sayı arttıkça çatışma süresi uzuyor ve bu da sana dinlenme imkânı sunuyor.

Çevrimdışı hakancan 45

• Sekban
  • *
  • veled-i zina
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2011, 15:35:02 »
Valla bu ne kadar sürer bilmem de, Ben 685k askere karşı 2 milyon rus ordusuylan savaşmıştım.Neredeyse 1,5 yıl sürdü.Sonunda isteklerimi kabul etti; yani devam etsek daha en az 1 yıl sürerdi hatta daha da falza olabilirdi. :P

Çevrimdışı MrLabx

• (KızılOrdu)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 12 Nisan 2011, 17:05:22 »
Oyunda bazı devletler var ki her türlü koşulda karşısındakine daha fazla kayıp verdiriyor. Örneğin Almanya, Rusya
Bide Almanya ile oynarken Alsas-Loren i aldıktan sonra Fransa ile giriştiğiniz savaşta Fransa Metz e yükleniyor. Yukarıdaki taktikleri yapmak burada çok avantajlı.
İşte bu yüzden TTNet seçmeyin
http://www.speedtest.net/result/3071704013.png