Gönderen Konu: anno 1404  (Okunma sayısı 6303 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
anno 1404
« : 21 Şubat 2010, 19:15:41 »
bu oyunu oynuyorum ne yapılması gerektiğini anlatabilecek biri var mı?
başlar başlamaz ayrıntıya boğuldum.
mesela komşu adayla nasıl ticaret yapacağım? ticaret rotası kuruyorum gemi yok diyor. iki tane gemim var nasıl kullanacağım?
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2010, 19:16:27 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: anno 1404
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2010, 21:42:24 »
Süper oyun, başladığın iyi olmuş ;D

Ticaret için gemin olmasına gerek yok, en azından başlangıçta. Limanında ithal ve ihrac edeceğin malları belirlediğinde tüccarlar senin limanına uğradıklarında istediğin malları sana verip, istedikleri malları eğer sen satıyorsan alıp gidiyorlar.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2010, 22:10:46 »
:( Benim bilgisayardada çalışsaydı keşke acaip severim bu seriyi ilk 1602yi oynamıştım. Ömerin söylediği kadarıyla oyun mantığı bu oyundada pek değişmemiş. Sana şöyle söyleyebilirim oyundaki gücün halkının mutluluğu ile doğru orantılı onların ihtiyaclarını karşılamak için diğer adaları kolonileştirmen gerekir. Oyunun amacı oynadığın senaryoya göre değişir. Örneğin bazen şehir nüfusunu artırmanı isterken bazense yüklü miktarda altın stoğun olmasını isteyebilir. Oyunda kontrollü bir şekilde gelişmeni tavsiye ederim, acele edeyim derken halkının ihtiyaçlarını karşılayamayıp onların öfkesiyle yüzleşmek zorunda kalabilirsin.

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2010, 22:16:50 »
ben de istiyrem ;D annibal indirdiğin linki bana da atsar mısın
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2010, 22:18:39 »
aşırı derecede zaman harcıyan bir oyun sonra yaptığın bir hatada başına yıkılan bir oyun
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2010, 22:24:12 »
Bu oyun hakkında eskiden yaptığım bazı yorumlar:
Alıntı yapılan: Ömer
Yapay zeka çok iyi, oyunda rakiplerinizin yanı sıra doğu'nun ve batı'nın temsilcileri var ve onlar en gelişmiş limanlara sahip olarak size ve rakiplerinize yardım ediyorlar. Bir de korsan adası var. Saldırgan bir rakip olarak görebilirsiniz, isteyenler korsanlar ile ittifak bile kurabiliyor ancak sürekli haraç istiyor, vermezseniz savaş açıyor. Ayrıca haritada tarafsız diye tabir edebileceğimiz bazı özel yerler var ve onlarla karşılıklı alış verişler yapılabiliyor. Birçok doğa olayı (kasırga, hortum, kum fırtınası..vs) mevcut.
Kendi kolonileriniz arasında otomatiğe bağlayabileceğiniz ticaret rotaları mevcut. Mesela kendimden örnek vereyim; Tuz madeni olan bir adaya kurduğum tesislerde üretilen tuz ve başka bir adaya kurduğum domuz çiftliğinde üretilen hayvan derisi gemilerim vasıtasıyla yine farklı bir adadaki nehir yatağı üzerine kurulu tekstil atölyesine gidiyor ve orada işlendikten sonra tekrar gemilere yüklenerek ana şehre gelerek vatandaşların satın alacağı marketlere ulaşıyor. Tesisleri kurup rotaları belirledikten sonra tüm bu işlemler otomatik gerçekleşiyor.
Koca şehir tek bir ticaret gemimin düşman tarafından batırılması ile kaosa sürüklenmişti. Ticaret rotaları şehrin adeta damarları. Gemi batınca üretilen mallar depolarda kaldı, şehire gerekli mallar gelmeyince de kaos çıktı. Çok fena bir durumdu, vay be demiştim oynarken, tek bir gemi batınca nelere sebep oluyor diye. Denizde güçlü olunması lazım. Ve de ticaret rotaları için uzun ama güvenli güzergahlar belirlenmeli.
Oyunun temelinde farklı yerlerden çıkan hammaddelerin, farklı yerlerde bir ya da daha çok kez işlenip yine farklı yerlere dağıtımının koordinasyonu var. Bu sevkiyatlar tabii ticaret filoloarı ile gerçekleştiriliyor. Herşey birbirine bağlı olduğundan en ufak bir problem inanılmayacak düzeyde kaosa neden olabilmekte. Örneğin barışın devamı için para isteyen korsanların tehditlerini umursamayıp boya taşıyan minik bir geminin batması, o boyanın zamanında halı fabrikalarına ulaşmasını engelleyebilir. Halı üretiminin bu yüzden sekteye uğraması halıların merkez şehirdeki soylulara ulaşamamasına neden olur ve bu yüzden bu halk bir anda isyan eder. Bunu düzeltmek de çok zor. Çünkü örneğin, halı imal edemeyen fabrikalarda yün birikmeye başlar. Yün getiren gemi, o sanayinin depolarındaki yün harcanmamış, yani dolu olduğundan kendi yünlerini de boşaltamaz. Dolayısıyla kısa bir süre sonra o yün ve başka yükleri getir götür yapan geminin ambarı sadece yünle dolar. Bu yüzden taşıması gereken diğer -mesela baharat, deri..vs- malları taşıyamaz ve birçok üretim dalı zincirleme şekilde sekteye uğrar. Hazinede fazla para yoksa koordinasyonu tekrar sağlamak imkansız hale gelir ve kaos kaçınılmazdır.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2010, 23:23:26 »
oyuncehenneminden indirdim sanırım. elimde rapid üyeliği vardı 1 aylık. yoksa part part uğraşmam.
torrentleri de muhakkak vardır, araştırmak lazım.

ben campaign açtım. mahalleler ve oduncular kurdum. sonra bunları yollarla pazara bağlamam grektiğini farkettim. sonra başka işler de yaptım işler tıkırında görünüyordu ama sonra tools denen zımbırtıya ihtiyacım oldu. ben de bu meret nasıl üretilir diye araştırırken komşu adayla ticaret yapmak mümkün mü diye düşündüm ve ticaret rotası kurmaya çalıştım ama bana gemin yok uyarısı verdi.

sonra balık rezervlerim birden tükendi ve halk isyan edip şehrimi (daha doğrusu köyümü) yakıp yıktı. "ulan allahsız tosbağalar siz isyan ederseniz bu devlet nasıl kalkınır vicdansızlar bakın vergileri de düşürdüm" desem de de beni dinlemediler. kendi evlerini bile ateşe verdi köylüler. erkekseniz teker teker gelin diyerek oyunu kapattım.

kapatmadan önce de komşu adadaki bolluk ve refaha yaklaşık 5 dk boyunca gıptayla baktım :D
adamlar yapmış diye düşündüm içimden.

bir akrabam bende kalıyor, o da bu oyunu oynuyor şu an. adam benden fena sardı, 3-5 saat oynadı. sürekli bişiler soruyordu.
bunu çözmek için zaman gerekecek.

hazır bu kadar yazmışken şunu da sorayım, east india company için ne dersiniz? o da bu tarz bir oyun mu? hangisini ne yönden öneririsiniz?
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2010, 23:24:30 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı kwlf

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2010, 23:34:24 »
Saatlerce oynarsınız çünkü oyunu keşfetmek zaman aldığı gibi de eğlencelidir.
Bitirdikten sonra yüzüne bakmassınız fazla.
Fps gibi bir oyun.
Bir önceki serilerin üstüne biraz daha bişey katıp sürüyorlar oyunu.Bu seride hoşuma giden doğu uygarlığının olmasıydı.

Çıkış Tarihleri 
Anno 1602    1998
   ''    1503    2003
   ''    1701    2006
   ''    1404    2009

Oyun ortalama 3 senede bir çıkıyor.Savaş olayını tamamen basite indirgemeleri, doğu uygarlığı dışında pek bir farklılık olmaması herhalde yapımcıların işini biraz daha kolaylaştırıyor.Umarım bundan sonraki seri bir öncekilerinin ek paketi tarzında devam etmez.

Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Şubat 2010, 23:37:27 »
Venedik adında ek paket çıkacak.

Çevrimdışı Kratoss

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Şubat 2010, 23:41:28 »
Ek paketinin ekran görüntüleri çok güzel  :o
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2010, 23:41:45 Gönderen: Kratoss »

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2010, 00:25:02 »
şimdi seri 3 defa el değiştirdi(yapımcı) o yüzden belirli başlı farklılıklar oluşmadı eğer oyunu ilk yapan yapımcı seriye devam etmiş olsayı belkide bugüne kadar çıkmış en kaliteli oyun olacaktı
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
  • In Soviet Russia, pants jizz in you!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2010, 10:23:24 »
Yav benim saveleri açmıyor oyun. Overwrite filan da yapmıyor, neden?

Silmeye çalışınca dosyaya ulaşılamaz diyor?
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing

Çevrimdışı blitzkrieg

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Nuka Cola!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2010, 16:07:35 »
Fazla oynamışlığım yok, benim tarzımın biraz dışında kalıyor.
1 Drifter              
  Culture: Turkish           Militancy: 1 (-0.02)
  Religion: Sunni             Consciousness: 10.01(+0.001)
  Ideology: Reactionary   Issues: Laissez Faire / Free Trade / Pluralism

Çevrimdışı Morimoto

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2010, 18:58:41 »
Anno 1503 oynadım ve Anno daki ticaret kadar karışık birşey görmedim :D (Belki de o dönemde oyunu anlamakta zorluk çektiğim içindir :) ]

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Mart 2010, 15:15:15 »
Facebook'ta rastladım, haftanın fotoğrafı;

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 09 Mart 2010, 16:42:11 »
Ömer eğer oyun sende kuruluysa Korsan şehirleri ve varsa yerli şehirleri ile ilgili bir kaç ekran görüntüsü koyabilirmisin?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Mart 2010, 16:44:52 »
Şehrin ortasında volkan patlamış;

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Mart 2010, 16:47:16 »
Volkanlar,Venedik ek paketiyle geliyor bildiğim kadarıyla

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 31 Ocak 2014, 08:20:21 »
Beyler oyunu mobil olarak nerden alabilirim ?
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2014, 08:20:50 Gönderen: Avros008 »

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 31 Ocak 2014, 11:01:24 »

Tools üretmek için yanlış hatırlamıyorsam demir madeninden gelen demir ve kömür gerekiyor.O seviyeye ulaşana kadar satın alman gerekiyor.