Gönderen Konu: Fabrika Kurma Rehberi  (Okunma sayısı 30022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
Fabrika Kurma Rehberi
« : 07 Eylül 2010, 02:42:58 »
                                                                                FABRİKA KURMA REHBERİ

Evet arkadaşlar rehberimize hoşgeldiniz. Başlamadan önce iki şeyi belirtelim. Bu benim ömürümde yaptığım ilk rehberdir. Bundan önce hiçbir oyuna rehber ya da hikaye yazmadım. Çok süper olmasını beklemeyin. Eleştrilere açığım. "Şu noktayı atlamışsın" ya da "Şu yanlış olmuş normalde şöyle olacaktı diyebilirsiniz. En kısa zamanda editler düzeltirim. Diğer noktaya gelirsek, bildiğimiz gibi bu sitedeki bir çok Victoria 2 oyuncusu fabrika kurmayı biliyor. Fakat yeni gelen kişiler hemen konu açıp yardım istiyorlar. Bu rehberi yapmamızın amacı o arkadaşlara yardımcı olmaktır. Elimizden geldiğince onları bu konuya yönlendirelim. Evet önce aşamaları söyleyeceğiz. Bildiğiniz şeyleri atlayabilirsiniz

Aşamalar:
 Aşama 1: Politikanın belirlenmesi
 Aşama 2: Yapılacak fabrikanın belirlenmesi ve gerekli kaynakların yerlerinin saptanması
 Aşama 3: Fabrikayı kurmak
 Aşama 4: İşçi Üretimi
 Bonus: Ek Bilgiler ve Uyarılar

Aşama 1

Daha önce fabrika kurmamış ve oyuna yeni başlayan kişilerin genellikle şikayetçi olduğu şey fabrika kurma butonunun aktif olmaması. Bunun sebebi ise ülkeyi yöneten partinin politikasıdır. Bunun için önce politikayı belirleyeceğiz. Bunun için önce "Politics" sekmesine girelim.

Gördüğünüz gibi ülkenin Ekonomi Politikası "Interventionism" bu politikaya göre biz demiryolu kurabiliyor, fabrikaları kapatıp açabiliyor, genişletebiliyoruz fakat fabrika inşaa edemiyoruz. Fabrika inşaa edilebilen 2 politika vardır:
 1-State Capitalism
 2-Planned Economy
 Şimdi fabrika kurmak için politikamızı değiştiriyoruz.

Evet Reactionary Party'i başa geçirdik ve artık fabrika yapabiliyor olmalıyız.

Aşama 2

Şimdi kurulacak fabrikayı belirleyelim. Bu rehberde "Glass Factory" (cam fabrikası) kuracağız. Cam fabrikasının tek hammaddesi
kömürdür bunun için önce ülkemizdeki kömür üretilen yeri saptayacağız. Şimdi bu sekmeden çıkalım ve haritamıza gelelim.

Hangi bölgede neyin üretildiğin anlamak için "Infrastructure Mapmode" a geçelim. Şimdi yapmamız gereken kömürün üretildiği yeri
bulmak.

Evet gördüğünüz gibi Poltava'da bir tane var. Fakat sizinde görebileceğiniz gibi Production sekmesinde Poltava bölgesi yok. Bunun
sebebi fabrikaların bölgelere göre değil eyaletlere göre kurulmasıdır. Bunu öğrenmek için 2 yol var. Ya "Region Mapmode"yi seçer
bakarız ya da bölgeye tıklar buluruz.

Aşama 3

Gördüğünüz gibi eyaletimizin adı Kiev. Şimdi production sekmesinden Kiev'i bulacağız.

Şimdi "Build Factory"e tıklıyoruz.

Glass Factory'e tıklayıp inşaatı başlatıyoruz.

İnşaatımız başlamıştır.

Aşama 4

Fakat bir sorun var. Kiev bölgesinde hiç işçi yok. İşçi olmadan fabrikalar çalışmayacağı için işçi üretmemiz gerek.

İşçi üretmek için Kiev eyaletini bulun. Sonra eyaletin herhangi bir bölgesine tıklayınca bir şey çıkacak ekranda sağ üst köşedeki
simgeye tıklayın. Çıkan yerde alttan "Encourage Craftsman" ı bulun ve tıklayın. Artık yavaş yavaş işçiler çıkmaya başlayacaktır.

Bakın 4 ayda 4600 işçi oluşmuş.

Bonus

Projects

Burdan ülkedeki kapitalistlerin projelerini görebilirsiniz. Kapitalistlere yardımcı olmak için Trade sekmesinden National
Stockpile nin yanına tik koyabilirsiniz. Böylece kapitalistler ülkenin stoklarından fabrikanın kurulumu için gerekli hammaddeleri
alabileceklerdir. Fakat bir gözünüz kapitalistlerin üzerinde olsun çünkü bazen kömür üretilen yere gübre fabrikası açıp sürekli
zarara uğrayabiliyorlar.

Infrastructure Level

Demiryolu seviyesidir. Ne kadar yüksek olursa hammadeler o kadar verimli ve bol çıkar. Fabrikalar için çok önemlidir. Geliştirmek
için Industry bölümündeki araştırmaları yapmalısınız.

Aşama 2 Bonus

Bazı kaynaklar birden fazla hammadde isteyebilir. Bunların ikisinin de bulunduğu bir yere fabrika yaparsanız, sadece birinin
bulunduğu yere yaptığınız fabrikadan daha çok kâr getirir.

Aşama 3 Bonus

Fabrika kurmak için paraya da ihtiyacınız vardır. Aşama 1'i yaptığınız halde fabrika kuramıyorsanız büyük ihtimal paranız
yetmiyordur.

Aşama 4 Bonus

Eğer bir eyalete NF ayarlayamıyorsanız nüfusunuz yetmiyordur ya da ülke teknolojisinin izin verdiği max. NF'yi kullanmışsınızdır
zaten.

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2010, 12:15:28 Gönderen: dikkat! »
İmza:
İmzanız, gönderdiğiniz her iletinin altında gösterilir. BBC etiketleri ve gülücük kullanabilirsiniz.
İmzanızdaki resimlerin genişliği 800 pikselden fazla olamaz

Çevrimdışı AGEMON

• Sekban
  • *
  • Atatürk Yolunda
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fabrika Kurma Rehberi
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2010, 02:43:56 »
İlk yorum benden olsun okumaya başlıyorum. Güzel birşey çıkacak gibi emeğine sağlık

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2010, 03:40:00 »
Saol artık bana gerekmesede gereken bi çok arkadaş vardı

Çevrimdışı fatboyyy

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2010, 04:30:08 »
Eline sağlık çok güzel olmuş ama kapitalistlere destek olma kısmını anlamadım

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2010, 04:30:25 »

Paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı Janberk

• Müsellem
  • *
  • Alexander; "Son of a God"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2010, 06:23:46 »
Oldukça güzel ve yalın anlatılmış.Tebrik ederim.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2010, 14:48:00 »
Fabrika kurduktan sonra Ekonomi çabuk toparlanıyormu peki ?

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
  • In Soviet Russia, pants jizz in you!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Eylül 2010, 14:57:51 »
İlk başlarda evet.
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing

Çevrimdışı Janberk

• Müsellem
  • *
  • Alexander; "Son of a God"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2010, 14:58:26 »
Arz talep durumuna ve senin prestijine bağlı.

Dünyadaki ticareti takip edip,bir de sende olan hammaddelere göre fabrika kurarsan çok kısa sürede ekonomin düzeliyor.

İlk başlarda eğer kömürün varsa çimento,bardak fabrikaları falan kur.Gerekli teknolojiyi elde ettikten sonra ise mutlaka bir adet çelik fabrikan bulunsun derim.

Çevrimdışı Alper1907

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2010, 15:36:35 »
Bugün petrol nedeniyle Dubai'yi işgal ettim ancak oraya fabrika kuramıyorum empty states bölümünde çıkmıyor Abu Dhabi eyaleti.Buraya nasıl fabrika kuracağım?

Çevrimdışı Snow

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2010, 15:38:49 »
Canned Food Factory kurmayında...
Hiçbirisi artışa geçmedi. Tek zararda olan fabrikalarım Canned Food fabrikaları.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2010, 15:39:35 »
Bugün petrol nedeniyle Dubai'yi işgal ettim ancak oraya fabrika kuramıyorum empty states bölümünde çıkmıyor Abu Dhabi eyaleti.Buraya nasıl fabrika kuracağım?
O bölgen core olması lazım.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2010, 15:42:07 »
Canned Food Factory kurmayında...
Hiçbirisi artışa geçmedi. Tek zararda olan fabrikalarım Canned Food fabrikaları.
Benim tek artı seyreden olan fabrikalarım o ve stell fabrikası.

Evet fakat benim bildiğim core olması çok uzun sürüyor  ???
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2010, 15:43:18 Gönderen: dikkat! »
İmza:
İmzanız, gönderdiğiniz her iletinin altında gösterilir. BBC etiketleri ve gülücük kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2010, 15:47:19 »
O tip bölgeler daha erken core oluyor galiba.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Alper1907

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Eylül 2010, 15:51:15 »
O zaman bekliyorum.Naval base yapıyım oralara şimdilik.

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 07 Eylül 2010, 15:53:50 »
  Demiryolu da yapabilirsin. Kaynağın verimi artar  tbrk*
İmza:

Çevrimdışı Temüroğlu

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Eylül 2010, 16:08:03 »
Güzel rehber.

Çevrimdışı Snow

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Eylül 2010, 16:11:27 »
Benim tek artı seyreden olan fabrikalarım o ve stell fabrikası.

İlginç.
Demek Alman eyaletlerinde 4 ürünü birden karşılayacak Canned Food fabrikaları kurulabilir.

Bende Avusturya'yım ama bir hayrını göremedim. :)

Çevrimdışı dikkat!

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kişisel İleti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Eylül 2010, 16:21:28 »
İlginç.
Demek Alman eyaletlerinde 4 ürünü birden karşılayacak Canned Food fabrikaları kurulabilir.

Bende Avusturya'yım ama bir hayrını göremedim. :)

Avusturya isen Croatia eyaletine kurabilirsin. Orada balık hariç hepsi var ve balık da pahalı bir şey değil  tbrk*
İmza:

Çevrimdışı Snow

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 07 Eylül 2010, 16:34:08 »
Tamam sağol, oraya kuruyorum.

Birde Avusturya'nın Linz kentinde büyük oranda sülfür olmasına rağmen, sülfüre ihtiyaç duyan fertilizer factory zararda...
Neden olabilir? Dışarıdan yeterince talep yok sanırsam.