İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Tomahawk

Sayfa: [1]
1
Europa Universalis IV / Bina inşa sorunu
« : 09 Ağustos 2015, 21:25:47 »
Osmanlıyla oynuyorum şimdi oyundaki vergi, askeri, üretim ve ticaretle alakalı binayı her Şehremi yapayım yoksa sadece mesela vergi binasını vergiyi en cok alcagım yerlere yada askeri binayı manpowerı yüksek yerlerimi yada üretimi degerli bi mal üreten yeremi yapayım yada ticari binayı sadece istanbul iskenderiye ragusa ve halepemi inşa edeyim yoksa gold yettigince her şehre tüm binalarımı inşa edeyim nasıl yapmalıyım??

2
Europa Universalis IV / Ynt: Trade sorunu
« : 06 Ağustos 2015, 13:36:00 »
sagol kardeş yardımın dokundu videoda acılmıyo ama peki forumda başka bir rehber varmı böyle ince ayrıntılı bi ticaret rehberi ben bulamadım eu4 wikiye baktım ama ingilizcem o kadar iyi değil cok bişi anlamadım ya neyse yinede teşekkürler yardımın için

3
Europa Universalis IV / Ynt: Trade sorunu
« : 06 Ağustos 2015, 13:07:40 »
peki kardeş bu light shipler ne kadar cok gönderirsem o kadar cok gelir artarmı yani mesela iskenderiye yada halepe 20 light ship göndersem ticaret için güzel bi gelirim olurmu?

4
Europa Universalis IV / Ynt: Trade sorunu
« : 06 Ağustos 2015, 12:57:56 »
büyük para derken mesela ticari merkezleri aldıgım daha büyük bi gelirim olmasını beklerken cok az bi gold gelir oluyo mesela ragusa yada iskenderiyeyi aldıgımda cok büyük bi kazancı olmuyo nedense

5
Europa Universalis IV / Trade sorunu
« : 06 Ağustos 2015, 12:43:22 »
Osmanlıyla oynuyorum ve oyundaki hemen hemen bazı şeyleri ögrendim sayılır ama bu ticareti tam anlayamadım yani cok büyük paralara hakim olamıyomusum gibi light shipleri halep ve iskenderiyeye gönderiyorun ama kazandıgım gold cok artımıyo tüccarlarda orda zaten etraftaki kücük beylikleride trasfer trade power yapıyorum ticari merkezlere hemen ticaretlerle ilgili binalarıda yapıyorum ama olmuyo yani bu ticaret gelirini büyük oranda artırmak için ne yapmam lazım ve sadece osmanlıyla değil genel olarak ne yapılmalı  bi inceligi varmı yani oyunda ticaretin?

6
Europa Universalis III / Ynt: Ekonomi sorunu
« : 10 Ağustos 2012, 04:25:28 »
Ticarete çok fazla güvenme. Çünkü ticaret ekonomini bir yere kadar sağlam tutabilir. Önemli pazara sahip bir ülke sana ambargo uyguladığında iflas durumuna gelebilirsin. Aylık gelirin birden düştüyse bunun tek sebebi olabilir diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle başka birisine savaş yardımı yapıyor olmalısın. (War Subsidies) O ülkeyi bulup savaş yardımını geri çektiğin takdirde sorun düzelecektir. Ekonomini sağlam tutmak için birden fazla tavsiyem var. Yapabilirsen hepsini yapmaya çalış:

1. Centralization-Decentralization sliderında tamamen Cent.'e kay. Merkeziyetçilik Ulusal Vergi Gelirlerini arttıracak ve yıllık gelirini yükseltecek. Bu da ekonomini rahatlatır duruma getirecek. Yıllık gelirin aylık gelire göre etkisi çok değil fakat önemli.

2. Teknolojilere yatırım yaptığın bölümde Treasury kısmı var. Orada enflasyona göre durumu ayarla. Enflasyonu aşmamak şartıyla (zaten Treasury'nin üstüne gelince ne kadar ilerletmen gerektiğini anlayacaksın) aylık gelirini arttırabilirsin.

3. İdeealarda Bureucracy (yazımı yanlış olabilir) adında bir idea var. Ulusal vergi gelirlerini %5 oranında arttırıyor. Bunu da kullanabilirsin. Çok fazla etkisi yok fakat gramda olsa ekonomini ayakta tutmanı sağlayabilir.

4. Stability'ni daima yukarılarda tutmaya bak. Yapabiliyorsan, ki küçük bir devlet olduğunu düşünüyorum ve yapması kolaydır, daima en üst seviyede tut. Çünkü Stability yıl sonu gelirlerini etkiliyor. Ve yıl sonu geliri ay sonu gelirinden sonra en önemli gelir.

5. Advisor kullanmak işine yarayabilir. Sheriff adında bir advisor var. Vergi gelirlerini seviyesine göre arttırıyor. Cultural Tradition'a göre seviyesi yüksek olacaktır. Seviyesi yüksek Sheriff'lerle ekonomini şaha kaldırabilirsin.

6. Etrafında eğer mümkünse küçük ülkelerle savaş yaparak haraç alabilirsin. Küçükte olsa yardımı dokunacaktır. Ama dikkatli ol, küçük ülkeye savaş açman durumunda senden askeri olarak çok daha büyük ülkeler sana karşı savaş açabilirler. Bunu kesin yutarım dediğin ülkeye savaş aç. Ve war score'a göre alabildiğin kadar yüksek haraç al.

Ayrıca ekonomini rayına oturtmadan sakın koloniciliğe başlama. Çünkü kolonicilik gelirlerine etki ediyor ve eksiye götürebilir gelirlerini. Ve bir tavsiyem daha var: Enflasyonu kullanmaya çalış. Sıkıntıya düştüğün durumlarda borç almak yerine Treasury'i en sağa kaydır ve bir-iki ay kadar öyle tut. Bir-iki aylık enflasyon artışı çok fazla olmayacak. Ayrıca hazinenide bir süreliğine daha rahatlatmış olacaksın. Maksimum üç ay en sağda tuttuktan sonra bu sefer sola doğru kaydır ve enflasyonu tekrar düşürmeye çalış. Yalnız dikkat et, enflasyonu düşüreyim derken tekrardan iflas aşamasına geleyim deme. Yavaş yavaşta azaltabilirsin enflasyonu.

Tamam çok teşekkürler tavsiyeler için bide son bi soru free trade mi yoksa merchant'mi kaydırayım slideri?

7
Europa Universalis III / Ekonomi sorunu
« : 09 Ağustos 2012, 21:27:26 »
Arkadaşlar oyunda ne kadar tüccar göndersemde (sonuçta tutunamıyorlar orda, zaten ekonmimde iyi olmadığı için tüccar parasıda veremiyorum) üretimle alakalı binalar kursamda ekonomi bi türlü düzelmiyo savaş gereği 3-4 birim asker ürettimmide yıllık net 104 olan gelir bi anda -70 oluyo nedense zaten aylık gelirim hep eksilerde kar ettiğini görmek nasib olmadı yani oyunda herşeyi anladım fakat şu ekonomi meselesini bi türlü beceremiyorum investments diye birşey var bu arada acaba bundan dolayımı anlamınıda bilmiyorum çünkü

8
Paradox Interactive / Ynt: Paradox oyunlarında deneyimsizim
« : 03 Ağustos 2012, 04:21:53 »
Tamam arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler :)

9
Paradox Interactive / Paradox oyunlarında deneyimsizim
« : 02 Ağustos 2012, 09:28:55 »
Arkadaşlar paradox oyunlarında çok deneyimsizim Acaba hangi paradox oyunuyla başlasam diğer paradox oyunlarınıda daha rahat anlayabilirim çok yabancı gelmez?

Sayfa: [1]