Gönderen Konu: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 45442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #60 : 01 Eylül 2015, 20:50:36 »
*Kralım ölünce tahta çocugum geçince vasallerle aram bazen -100lere kadar düşüyor ve hak idda edip isyan cıkarabiliyorlar savaşlarda ordu getirmiyorlar vb bunun önüne nasıl geçmeliyim acaba tahta geçen karakterin özelikleri degiştiriyormu bunu memnun vb özellikler.
*Osmanlı imparatorluğu ile hangi yasaları çıkarmalıymı öncelik olarak.
*İşgal cok yavaş olduğu için direk saldırı başlatıyorum ve nerdeyse 4 katı az olan düşman garnizonu beni yeniyor ondan bir kaleyi işgal etmek için en az kaç birim ile işgal etmeliyim.
*Düzenli ordu cok yavaş büyüyor daha hızlı ordu toparlaması için napabilirim.
*Oyun bitiş tarihi 1453'e ayarlı bunu nasıl uzatabilirim.

Şimdiden cevaplayan herkeze teşşekürler.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 01 Eylül 2015, 22:34:54 »
*Kralım ölünce tahta çocugum geçince vasallerle aram bazen -100lere kadar düşüyor ve hak idda edip isyan cıkarabiliyorlar savaşlarda ordu getirmiyorlar vb bunun önüne nasıl geçmeliyim acaba tahta geçen karakterin özelikleri degiştiriyormu bunu memnun vb özellikler.
*Osmanlı imparatorluğu ile hangi yasaları çıkarmalıymı öncelik olarak.
*İşgal cok yavaş olduğu için direk saldırı başlatıyorum ve nerdeyse 4 katı az olan düşman garnizonu beni yeniyor ondan bir kaleyi işgal etmek için en az kaç birim ile işgal etmeliyim.
*Düzenli ordu cok yavaş büyüyor daha hızlı ordu toparlaması için napabilirim.
*Oyun bitiş tarihi 1453'e ayarlı bunu nasıl uzatabilirim.

Şimdiden cevaplayan herkeze teşşekürler.
Kral değişimi her zaman sancılı oluyor. Veliahtını çocukken kendin eğitmeye bak. Özelliklerini iyi bir hale getirerek geçişi nispeten daha iyi noktaya getirebilirsin. Bunun dışında evlilikler, ünvan vermeler ve tabi para harcayarak ilk yıllarda işini kolaylaştırabilirsin. Bunun dışında diplomatınla ilişkileri geliştirip işin içinden çıkılmaz durumlarda suikastler düzenleyebilirsin. Kralına intrigue fokusu alarak aranın kötü olduğu vassallarını gözetleyip içeri tıkayacak sebepler bulabilirsin.

Yasalar devletin durumuna göre değişir. Vassallarınla aran iyiyse vergileri ve asker verişlerini arttır, aran kötüyse düşük tut.

İşgal ettiğin yerin kale, tapınak ve şehir oluşuna göre değişir. Zorluğu; yazdığım sıradadır. Bunun dışında işgal ekranında alt tarafta solda işgal edilen yerin tahkimat seviyesi, sağda asker sayısı bulunur. İçeride asker çok azsa saldırmak kolaylaşır. Tıpkı savaşlarda olduğu gibi asker sayın kadar asker kaliten de önemlidir. Hafif piyade ve okçu ağırlıklı bir ordun varsa direk saldırıya geçmeni hiç tavsiye etmem.

Düzenli ordunun toparlanmasında 3 seçenek var. Birisi hiç ki gelirler düştüğünde seçmen için bulunan bir seçenek. Ortada; ayda %1,25 artar, en hızlıda %2,50 artar.

Oyun tarihi uzamıyor. Uzatan mod varsa ben bilmiyorum.

Düzenleme: Sayfanın başına geldiği için alıntıyı ekledim.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2015, 22:36:40 Gönderen: Turgay »

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 02 Eylül 2015, 00:33:16 »
Anladım teşşekürler fakat add wargoal yani savaş hedefi ekleme varmı oyunda bi savaşta 1 toprak alınıyor ben 1 savaşta 3 4 toprak almak istiyorum bunu nasıl hallede bilirim.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 02 Eylül 2015, 04:01:54 »
Savaşına göre değişiyor. Invasion, holy war, subjugation gibi savaş ilanlarında birçok bölgeyi kapsayan savaşlar yapabilirsin. Fakat savaşa hedef eklemek yok.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 02 Eylül 2015, 22:42:02 »
Alıntı
Kral değişimi her zaman sancılı oluyor. Veliahtını çocukken kendin eğitmeye bak.

Şu çocuğumuz 16'da edineceği meslek öğretmenine bağlı değil mi? Ayrıca siz hangi alanda uzmanlaşmasına önem veriyorsunuz? Ben ne olursa olsun askeri yetiştiriyorum, martial 20 felan olunca kontluğundaki asker sayısına %50 artış veriyor, aynısını da Marshall'ın verdi mi.. Oh miss.
All day and all of the night!

Çevrimdışı emresen99

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 02 Eylül 2015, 22:55:38 »
Şu çocuğumuz 16'da edineceği meslek öğretmenine bağlı değil mi? Ayrıca siz hangi alanda uzmanlaşmasına önem veriyorsunuz? Ben ne olursa olsun askeri yetiştiriyorum, martial 20 felan olunca kontluğundaki asker sayısına %50 artış veriyor, aynısını da Marshall'ın verdi mi.. Oh miss.

Askeriyeden daha çok diplomasi gerekiyor bence çünkü ne kadar fazla olur ''state diplomacy'' etkisi de o kadar fazla oluyor.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 02 Eylül 2015, 22:58:29 »

Katılıyorum; çünkü zaten askerlerinin çok büyük kısmı eğer bir abbasi yada bizans değilsen senin demesnenden gelir, o yüzden martial bence çoğundan daha fazla gerekli.
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 02 Eylül 2015, 23:16:00 »

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 02 Eylül 2015, 23:29:14 »
Anaya bağlı evlilik nedir, zararları ve faydaları nedir , ve kimlerle yapılır/yapılamaz ???

Çevrimdışı Karahamo

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 02 Eylül 2015, 23:49:19 »
Anaya bağlı evlilik nedir, zararları ve faydaları nedir , ve kimlerle yapılır/yapılamaz ???
Bir Sabah Tan Atarken Yüce Tanrı Dağından,
Kürşad'ın Gür Sesi Duyulacak:
Atlar Vey Irmağında Sulansın,
Güneş Doğduğu Yerde Karşılansın.
Emri Tekrar Edecek
...Gök, Toprak, Deniz,
Bozkurtlar Uluyacak Bütün Anadolu'dan:
Biz de sizdeniz, Biz de Sizdeniz.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 02 Eylül 2015, 23:51:47 »
Evet öğretmeninin mesleğini alma ihtimali çok yüksek. Eğer aynısını almazsa bir altını veya üstünü alır. Yani yetenekli taktisyen (skilled tactician) birine eğittirirsen stratejist (brilliant strategist) olma ihtimali yüksektir.

Uzmanlaşma meselesi senin yönetim biçimi ve oyun oynama biçimine göre değişir.

Oyunun en değerli gördüğü meslek brilliant strategist, sonra midas touch. (Karakter yapmada biri 17, diğeri 15 yaş ekliyor. Ona göre en değerli gördüğü diyorum.) Midas touch bence en değerlisi. Göçebe (biraz da kabileyi ekleyebilirim) oynamadığım müddetçe güçlü yeteneği olsa bile kralı ordunun başına geçirmiyorum. Durup dururken başım ağırmasın sakatlıklarla, esir düşmekle, hatta ölümle. Midas touch; steward yeteğini yükseltiyor (+9!). Böylece yönetebileceğim toprak sayısını arttırdığım gibi gelirlerimi yükseltiyorum. Bunun yanında çocuk sahibi olma ihtimalini de yükseltiyor (fertility +%15) . Bu yüzden veliahtı midas touch mesleklilere yetiştiriyorum ki bu da genelde kendim oluyor :) .

Stratejist yeteğini, sarayımda martiali yüksek çocukların alması için çaba gösteriyorum. Bunun dışında konseyinizin güçlü olabilmesi için diğer yetenekleri yüksek meslekleri oluşturmayı da ihmal etmeyin. Sarayınızda yoksa, bu mesleklere sahip kızlar isteyin.

Ek olarak eğitimde; kendi kültürünüz ve dininizde eğitimciler seçmeyi de ihmal etmeyin. Eğitimci, kültürü ve dini değiştirebiliyor. Eğer bir derebeyinizin kültürünü ve dinini değiştirmek istiyorsanız veliahtını eğitin.

Soy erkek değil bayan üzerinden devam eder. Yani çocuklar babanın değil annenin hanedanına ait olur. Aynı zamanda bu evliliklerde kız sarayında kalırken kocası iç güveysi gelir. Hanedanınızı büyütmek istiyorsanız; dahi, hızlı, güçlü gibi önemli yeteneklere sahip kızlarınızı dışarıya vermek istemiyorsanız; sarayınızda bulunmasını istediğiniz bir meslek sahibi erkeği sarayınıza evlilik yoluyla dahil etmek istiyorsanız; erkek üzerinden topraklarda hak iddia etmek istiyorsanız faydalı olabilir. Başınızdan atmak istediğiniz, doğuştan gelen kötü yetenekli erkeklerden de bu yolla kurtulabilirsiniz. Fakat ileride veliaht olmamasına dikkat edin. Bu yolla evlendirdiğiniz erkekler, kızın sarayına gider, çocukları da başka hanedana ait olur. Durup dururken krallığınızdan olmayın :) .

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 20 Eylül 2015, 16:01:05 »
Şu yapay zekanın tersane yapma fetişinin sebebini bilen var mıdır acaba? Şehir, kale kuruyorum adamlar ilk tersaneyi geliştirip köklemeye başlıyorlar. 1000 tane galley'i ne yapacam ben 30k ordumla...

All day and all of the night!

Çevrimdışı Azarrath

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 20 Eylül 2015, 16:09:58 »
Arkadaşlar şu an Tengri ve Türk bir hükümdarla yerleşik düzene geçtim o şekilde oynuyorum ve imparatorluk kurdum şu an hükümdarımda İmparatorluk , Türkistan Sultanlığı , Semerkand Beylerbeyliği ve Semerkand beyliği var ancak Laws ekranından baktığımda succession type Gavelkind olduğu için 2. oğlum Semerkand beyliğini alacak gözüküyor bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır ? ( Hükümdar ölünce mecbur elimdeki tek toprak gittiğinde başka bir vassalımın toprağını usurp etmek zorunda kalıyor oyun otomatik) Ayrıca Tengri inancını reform edip hile ile Primogeniture'ye geçmeyi denedim deneme yapmak için ona geçincede aynı oğlum Türkistan Sultanlığını alacak gözüküyor.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 24 Eylül 2015, 00:06:52 »
Oyundaki haçlı seferi mekaniğini açıklayabilecek biri var mı ? Sözde oyunun adı "Crusader Kings" ama haçlı seferleri çok üstünkörü geçilmiş.

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 24 Eylül 2015, 01:15:19 »
hacli seferlerinin yapilip yapilamayacagini militarydeki holy orderde asker olup olmadigina bakarak anlayabilirsin.950 den sonra aktif oluyor diye hatirliyorum.Bildirim geliyor zaten.1066 dan sonraki tarihlerde baslarsan zaten hacli seferleri ilan edilebiliyor konumda oluyor.

Peki papa hacliyi neye gore ilan ediyor dersek?
AI nin onceligi map deki dini merkezlerdir.
Religion penceresinde hangilerinin kontrol altinda oldugu yazar.Suresini tam bilmemekle beraber oyunlarimda gordugum kadariyla max 70 yilda bir hacli olur.

Bunlarin disinda bir hristiyan kralligi aforoz ederse yada hacli seferi talebi gelirse katilabilirsin.

Ancak 2.4.4 ile 7oo kusur yilinda bordeaux yada lyon countu ile baslayin 950 lerde kuduse hacli ile gidip kudus kralligini kuruyorum.Ancak asil amacim bu kralligi kendi ailemden birine devredip  Suriye kralligini kurmak oluyor.Ipek yolundan kazandigim para Fransada krallik kurmaya kudus kralligini desteklemeye ve ufak emirlikleri yutmama yetiyor.

Ayrica Rp yaptigim icin cok zevkli oluyor.

suleyman tapinaginin fakir askerleri rp si en cok hosuma giden su siralarda.

Çevrimdışı kobra

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 24 Eylül 2015, 13:53:49 »
1 -  Gavelkind veraset sisteminden primogeniture'e geçmenin kolay bir yolu veya gavelkind sistemiyle oynamanın bir taktiği falan yok mudur, bu sistem yüzünden kardeş kavgaları oluyor ülke 50 sene geriye gidiyor

2- Titular kingdom'lar nedir nasıl normal yani de jure bölgeleri olan kingdom'a çevrilir ?
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2015, 13:54:20 Gönderen: kobra »

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 24 Eylül 2015, 18:39:45 »
1 -  Gavelkind veraset sisteminden primogeniture'e geçmenin kolay bir yolu veya gavelkind sistemiyle oynamanın bir taktiği falan yok mudur, bu sistem yüzünden kardeş kavgaları oluyor ülke 50 sene geriye gidiyor

2- Titular kingdom'lar nedir nasıl normal yani de jure bölgeleri olan kingdom'a çevrilir ?
Titurlar krallıklar normale dönmüyor diye biliyorum. Gerçi 100 yıl sonra kendiliğinden de dönebilir.

Gavelkind sisteminden primogeniture'ye geçebilmen için otoriteyi arttırıcaksın. Başka kolay yolu yok maalesef
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 24 Eylül 2015, 22:26:01 »
Bazen sırf halife olabilmek için tüm abbasiyi subjugation cb si ile ele geçiriyorum ama istediğim derebeylerini serbest bırakamıyorum "is not sunni de jure vassal" kuralı yüzünden. Bu kural nedir?
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 24 Eylül 2015, 22:46:14 »
Bazen sırf halife olabilmek için tüm abbasiyi subjugation cb si ile ele geçiriyorum ama istediğim derebeylerini serbest bırakamıyorum "is not sunni de jure vassal" kuralı yüzünden. Bu kural nedir?

is not christian ......  yada diger dinlerde de gorebilecegimiz bir durum.Ornek ile aciklayayim.

devletinin temel sinirlarini icinden bir topragin sahibini bagimsiz yada ozgur birakamazsin.

Fransiz imparatoru oldugu varsayalim.
Lyon u elinde bulunduran bir count yada duke yi independent yapamazsin.ancak ingilterede bir count sana bagli diyelim ve bu adamin fransa imp. icinde baska topragi yoksa ozgurluk verebilirsin.

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #79 : 25 Eylül 2015, 02:00:29 »
Oyunda vikingsler tarzında yağma olayı var mı ve var ise nasıl oluyor ?
Son of Ragnar var ama ragnarin kendisi var mi ?