Gönderen Konu: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 45838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #80 : 25 Eylül 2015, 02:04:04 »
Oyunda vikingsler tarzında yağma olayı var mı ve var ise nasıl oluyor ?
Son of Ragnar var ama ragnarin kendisi var mi ?

Evet, Old Gods dlc'si ile paganlarla oynayabiliyorsun ve yağma yapabiliyorsun. Yağma mekaniği ile ilgili: http://www.ckiiwiki.com/Raiding

Sanırım Ragnar yok (emin değilim), ancak çocukları ile oynamak mümkün.

Çevrimiçi Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #81 : 25 Eylül 2015, 02:05:32 »
Dlc olmadan yağma olmuyor mu ? Ayrıca ingilizcem yok biliyor isen kısaca anlatabilir misin.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 25 Eylül 2015, 02:10:13 »
Pagan ve Hindularla oynarken, savaş açmadan düşman topraklarını yağmalayabilirsin. Yağmalayacağın bölgelerin komşun olması veya deniz kıyısı olması gerek. Yağmaladığın malların getirisi eğer deniz kıyısıysa gemilerle aktarılabiliyor.

Old Gods olmadan yağma yapman imkansız çünkü Paganlarla oynayamıyorsun, eğer karakterin Pagan dinlerden birine geçerse oyun bitiyor.
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 02:10:40 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 25 Eylül 2015, 10:11:30 »
Dlc olmadan yağma olmuyor mu ? Ayrıca ingilizcem yok biliyor isen kısaca anlatabilir misin.

Oyunda ragnar var ancak charlamagne dlc lazim. :)
Ragnarin babasi ile oyuna basliyoruzOglu ragnar ufak bir cocuk olarak ailemizde yerini almis bir sekilde bekliyor.
Vikinglerin yagma olayi basit. orduyu cikar yagma moduna gecir gemilere bindir ve fransa ingiltere nereye istersen gidip yagmala.

Ayrica bir yeri ele gecirirsen kendi kulturune donusturmek gibi ayricalikli bir ozelligede sahipler

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 25 Eylül 2015, 10:39:33 »
Sadece pagan ve hindu değil, tribal ve göçebe olarak da yağma yapabiliyorsun. Örneğin İrlanda'daki kabileler katolik olmasına rağmen yağma yapabiliyor.

Çevrimiçi Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #85 : 25 Eylül 2015, 12:34:17 »
Anladım yağmacılık yapabilmek için Ols Gods, Ragnar ile oynamak için ise Charlemagne dlc'sine sahip olmak gerek ve ikisi beraber 48 Tl -_- yapacak bir şey yok indirime girmesini bekleyeceğiz artık.

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 26 Eylül 2015, 13:51:45 »
herkese iyi forumlar aklıma 2 nokta takıldı bende fikir edinmek amaçlı foruma sorayım dedim :)

1-)Tüccar/Republic hakkında ilk sorum. Oyunun bize seçme hakkı verdiği tüccarlar dışında nasıl tüccar olabiliriz?
Tribal irlanda da entrika penceresinde Be Merchant Repub. gördüm ancak kafama takılan bir şey oldu.Republiclerde bizden başka 4 tane daha aile/hanedan olmalı ki  bir anlamı olsun.Biz kendimiz bir public oluşturursak 4 aile daha mı eklenecek? eğer triballer merchant olabiliyor ise (koşullar sağlanırsa oluyor) feodal olabiliyor ise Bir merchant yada feodal neden tribal e tekrar dönemiyor?

2-)2.Sorum holdingler ile ilgili. Bordeaux countluğunu ele alalım max 6 adet holding kurulabiliyor. İlk holding Bordeaux kalesi, ikinci holding kilise ve 3.cü holding city/kasaba/köy olarak
başlıyoruz.Yani 3 adet holding daha kurulabilir.Bu 3 holdingden birine dini yapı kurarsam büyük ihtimalle vergisi papaya gidecek. Kale kurup Baronluğu elimde tutmaz isem (herhangi birini baron yaparsam.)askerlerden sadece vassal yasalarının bana tanıdığı hak kadar faydalanabileceğim.Ancak tüm boş holdinglere city kurarsam muazzam bir vergi geliri elde edeceğim. tek countlukdan 1 kale 1 kilise ve 4 şehirden muazzam bir para elde etmiş olurum.Bu durumda neden boş holdinglere kale yada dini yapı inşaa edelim ki?

EDIT:CK2 wikide cityler için özetle kendini amorti eden ve karlı yatırım demiş.Genelde az ve hafif garnizon bulundurur demiş. Kaleler için Ağır/zırhlı asker avantajından bahsetmiş ancak baronların askerleri gelmiyorki :( Biri bana bu durumu izah etsin lütfen.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2015, 14:00:25 Gönderen: Holy War »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 26 Eylül 2015, 14:09:49 »
herkese iyi forumlar aklıma 2 nokta takıldı bende fikir edinmek amaçlı foruma sorayım dedim :)

1-)Tüccar/Republic hakkında ilk sorum. Oyunun bize seçme hakkı verdiği tüccarlar dışında nasıl tüccar olabiliriz?
Tribal irlanda da entrika penceresinde Be Merchant Repub. gördüm ancak kafama takılan bir şey oldu.Republiclerde bizden başka 4 tane daha aile/hanedan olmalı ki  bir anlamı olsun.Biz kendimiz bir public oluşturursak 4 aile daha mı eklenecek? eğer triballer merchant olabiliyor ise (koşullar sağlanırsa oluyor) feodal olabiliyor ise Bir merchant yada feodal neden tribal e tekrar dönemiyor?

2-)2.Sorum holdingler ile ilgili. Bordeaux countluğunu ele alalım max 6 adet holding kurulabiliyor. İlk holding Bordeaux kalesi, ikinci holding kilise ve 3.cü holding city/kasaba/köy olarak
başlıyoruz.Yani 3 adet holding daha kurulabilir.Bu 3 holdingden birine dini yapı kurarsam büyük ihtimalle vergisi papaya gidecek. Kale kurup Baronluğu elimde tutmaz isem (herhangi birini baron yaparsam.)askerlerden sadece vassal yasalarının bana tanıdığı hak kadar faydalanabileceğim.Ancak tüm boş holdinglere city kurarsam muazzam bir vergi geliri elde edeceğim. tek countlukdan 1 kale 1 kilise ve 4 şehirden muazzam bir para elde etmiş olurum.Bu durumda neden boş holdinglere kale yada dini yapı inşaa edelim ki?

EDIT:CK2 wikide cityler için özetle kendini amorti eden ve karlı yatırım demiş.Genelde az ve hafif garnizon bulundurur demiş. Kaleler için Ağır/zırhlı asker avantajından bahsetmiş ancak baronların askerleri gelmiyorki :( Biri bana bu durumu izah etsin lütfen.

Birisi kaleni kuşatacağı zaman kalelerde özellikle çok zorlanır. Şehir ve dini yapılar genelde kolay işgal edilir. Garnizon özelliği bu.
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 26 Eylül 2015, 14:56:48 »
Birisi kaleni kuşatacağı zaman kalelerde özellikle çok zorlanır. Şehir ve dini yapılar genelde kolay işgal edilir. Garnizon özelliği bu.

ilk kale düşerse sonraki yapıların hepsi kale olsa bile ilk kale kadar güçlü olmayacağından çok hızlı düşecektir.Yani mantıken 7 holdingli bir şehirde ilk yapının kale olduğunu varsayarsak 1 kale daha kurmak mantıklı olabilir ancak geri kalan holdingler şehir olursa bizi zengin eder :) Paralı askerler imdadımıza yetiişir. :)

Tüccar olayını hileli bir oyunla 30 dk içinde çözdüm :)Buyrun fotolar :
(aç/kapa)

NOT: Tek sorun Tribal/kabile sistemi ile yönetilen bir yer bulmak.İkinci sorun kabileniz Pagan ise unutun gitsin.Çünkü isyan çıkacaktır.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 26 Eylül 2015, 23:12:52 »
1- Tüccar olayında aileler kendi kuruluyor. Gerekli şartları tamamlarsan feodal veya cumhuriyet olabiliyorsun ancak kabileyi bozduğunda geri dönüş yok. Şöyle birşey izlemiştim sabah kolayca cumhuriyet olmak için:
https://www.youtube.com/watch?v=UrQbmvV1XAE

2- Başkenti kıyı şehirine alıp tüm holdingleri kale doldurup bir kerede askerleri tek bölgede çıkartıp gemilerle istediğim yere taşımak büyük zaman kazancı oluyor. Bunun dışında arkadaşın bahsettiği gibi kuşatmalar çok önemli. Gelişmemiş kale çabuk düşüyor diye bir savunma olmaz çünkü gelişmemiş şehir 2 hatta kalabalıksa tek vuruşta (12 günlük düşüşten bahsediyorum) düşüyor. Neticede düşmanı fazlasıyla oyalıyor. Her zaman önüne geleni tokatlayan bir imparator olarak oynanmıyor oyun. Müttefiki veya ordusu çok uzakta olan zayıf bir devlet olduğunu düşün. Sen haçlı seferiyle dünyanın öbür ucundayken arkada isyan çıktığını düşün. Bunun dışında direk saldırıda büyük kayıplar yaşatıyor. Yağmacılarsa cabası, şehir gördüklerinde dayanamıyorlar :) . Bir de senin aldığın vergiler neticede ilişkilerinle de ilgili. Feodal bir beyi idare etmekle aynı şey değil, yarın durmadan vergileri düşür diye kapını çaldıklarında işler karışacak tabi :) . Yine şehir yapmak bence de avantajlı ama "Şehir dışında birşey yapmak saçma" noktasında değil.

Çevrimdışı Abuzer

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 26 Eylül 2015, 23:43:19 »
Arkadaşlar Svibjöd olarak oynuyorum ve haritada Siyah renkle işaretlediğim yerlere subjigition cb'si ile savaş açamıyorum, ilk başladığımda kuzeyimdeki ilk ülkeyi subjigition cb'siyle işgal etmiştim ama ondan sonra bir daha o cb çıkmadı ama aynı zamanda yeşille işaretlediğim bölgeleri direk conquest cb'siyle saldırabiliyorum sizce neden böyle ?

Resim büyük diye link veriyorum http://i.hizliresim.com/qlg2jR.png

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 27 Eylül 2015, 00:30:12 »
Paganlar hayatlarında bir kere Subjugation CB'sini kullanabilirler. O yüzden iyi değerlendirmeni öneririm. Maalesef adam ölene kadar o cb'yi kullanamazsın.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2015, 00:32:04 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 27 Eylül 2015, 00:56:01 »
Tribal devletlerde ambition olarak X'in kralı olmayı seçersen (senin durumun için İsveç) o krallıktaki tüm ülkelere karşı subjugation CB'sine sahip olursun. Yani ambition olarak İsveç kralı olmayı seç ve krallığın içindeki ülkelere yürü.

Çevrimdışı Abuzer

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 27 Eylül 2015, 00:57:35 »
Tüh ya neyse olmadı baştan başlarım yanıtlar için Teşekkürler

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 27 Eylül 2015, 00:57:48 »
Tribal devletlerde ambition olarak X'in kralı olmayı seçersen (senin durumun için İsveç) o krallıktaki tüm ülkelere karşı subjugation CB'sine sahip olursun. Yani ambition olarak İsveç kralı olmayı seç ve krallığın içindeki ülkelere yürü.

Feodal yönetimlerde o amibition de jure krallık bölgesindeki tüm topraklara claim veriyormuş diye okudum ama başaramadım. Acaba bir hata mı yaptım ?
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2015, 01:00:41 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 27 Eylül 2015, 01:01:17 »
Bildiğim, sadece triballerde işe yarıyor.

Çevrimdışı yunusemrecan

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 07 Ekim 2015, 17:42:22 »
Horse Lords eklentisi step dışındaki ülkelere yenillik getiriyor mu? Mesala legacy of rome bizans üzerine ama Retinues alamıyoruz dlc olmadan. Bune benzer bir etkisi var mı horse lords'un Avrupa ya da anadolu üzerine?
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2015, 17:43:58 Gönderen: yunusemrecan »

Çevrimdışı Istvan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 07 Ekim 2015, 18:51:01 »
Toprağına akın düzenleyen maceracılara toprak verip vasalın yapabiliyorsun. Fransa Kralının Rolloya yaptığı gibi.

İpek yolu oyuna ekleniyor. Ben şu anda Bizans İmparatoruyum ve Dalmaçya kıyıları benim elimde. Venediğin ipek yoluna mal götüren trade postları sayesinde parayı kırıyorum. Kısacası Republic ek paketi için çok önemli Horse Lords.

Oyun haritası büyüyor ve Tochar, Sogd gibi yeni halklar oyuna ekleniyor. Çininde birazı var.

Aklıma gelenler bu kadar şimdilik. Yeni şeyler hatırlarsam yazarım.

Çevrimdışı Abuzer

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 11 Ekim 2015, 16:17:35 »
Bölgelere yaptığımız Fortlar ne işe yarıyor ? (bölgeye tıklayınca yana açılan sekmede Trade Post'un üstünde)

Çevrimdışı Istvan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 11 Ekim 2015, 19:02:06 »
Bölgelere yaptığımız Fortlar ne işe yarıyor ? (bölgeye tıklayınca yana açılan sekmede Trade Post'un üstünde)

Göçebelere, yağmacılara karşı ek savunma için kale yapımı.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2015, 13:11:49 Gönderen: Istvan »