Gönderen Konu: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 45854 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #140 : 25 Ekim 2015, 16:47:54 »
Macaristan ile oynuyordum 50li yaşlarindeki kralim öldu en buyul oğlum gecti tahta ama bir kaç sorun var 1 25 yakin vasalim 11 duştu prestij 3000di para 1500di prestij 400 e duştu para 300 duştu. Her taht değişiminde boyle mi olacak

Çevrimdışı Independent

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 25 Ekim 2015, 23:47:36 »
Macaristan ile oynuyordum 50li yaşlarindeki kralim öldu en buyul oğlum gecti tahta ama bir kaç sorun var 1 25 yakin vasalim 11 duştu prestij 3000di para 1500di prestij 400 e duştu para 300 duştu. Her taht değişiminde boyle mi olacak

Veraset yasası gavelkindsa ünvanlar ve topraklar erkek kardeşler arasında bölünür(Agnatic gavelkind erkekler arası agnatic-cognatic kadınlarında seçilebilmesini sağlar) büyük olan kardeş en yüksek ünvanı alır, vasallarının azalması bununla alakalı. Her karakterin prestiji ve pietysi kendine özeldir o karakter ölünce tahta geçenin kendi prestiji ve pietysi gözükür, tabi ki karakter ölünce prestij ve piety boşa gitmez skor olarak yazılır. Para olayına gelince yine gavelkind yasası olduğu için parada paylaşılır ve bunlar yasayı değiştirmediğin sürece devam edecektir. Aslında rehberleri okursan oyunun temelini daha iyi anlarsın, biraz ısındıktan sonra youtuberları seyrederek ufak detaylarıda öğrenebilirsin, ben Arumba'yı izlemeni tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2015, 23:48:10 Gönderen: Independent »

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 26 Ekim 2015, 00:27:33 »
Veraset yasası gavelkindsa ünvanlar ve topraklar erkek kardeşler arasında bölünür(Agnatic gavelkind erkekler arası agnatic-cognatic kadınlarında seçilebilmesini sağlar) büyük olan kardeş en yüksek ünvanı alır, vasallarının azalması bununla alakalı. Her karakterin prestiji ve pietysi kendine özeldir o karakter ölünce tahta geçenin kendi prestiji ve pietysi gözükür, tabi ki karakter ölünce prestij ve piety boşa gitmez skor olarak yazılır. Para olayına gelince yine gavelkind yasası olduğu için parada paylaşılır ve bunlar yasayı değiştirmediğin sürece devam edecektir. Aslında rehberleri okursan oyunun temelini daha iyi anlarsın, biraz ısındıktan sonra youtuberları seyrederek ufak detaylarıda öğrenebilirsin, ben Arumba'yı izlemeni tavsiye ederim.
Sağol. Bu yasayi değistirmeye calişayim. Vassalar ile aram hep kotu nasil duzeltebilirim onlara hediye vermekte yetmiyor artik. Mesela  bir olay oldu hirvatlardan aldiğim bir bolge nin vasali hala orda kaldi topraklar macaristan oldu ama sahibi hala o vasal oldu o öldu oğlu gecti oda öldu bolge hirvatlara gecti neden varis ben olmadim? Ve bir soru daha bir vasal bana isyan etti yendim hapiste ölmedi bolge hala onun adam hapiste ustune ölmedi bir turlu idam etsem  vasalarla ilişkiye eksi 10 veriyor . son soru bir bolgeyi en az zararla nasil alirim vasaldan?

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 26 Ekim 2015, 01:58:35 »
Vassallarınla aranı düzeltebileceğin ve bozacağın traitler var. Mümkünse onlara dikkat et. Mesela just, kind gibi traitler vassallarınla olan ilişkilerine artı bonuslar verirken cruel gibi traitler eksi verir. Veliahtlarını eğitirken bu traitlere dikkat et. Bunun dışında vassallarının traitleri de önemli. Content çok değerli bir trait, +50 veriyor ilişkiye ancak ambitious -50, envious -15 veriyor. Toprak verirken veya yetişkin olmamış vassalını eğitirken bu traitlere de dikkat et (ayrıca eğittiğin vassalına da öğretmen olarak ilişki artısı alırsın). Bunun dışında vassallarının kültürünün ve dininin seninle aynı olmasına muhakkak dikkat et. Yabancı ve kafir olarak ilişki eksisi alırsın. 100 prestije 1 ilişki alırsın (maksimum 20) . Diplomasi puanın sadece vassallarınla değil tüm karakterlerle olan ilişkilerini etkiler, ilişkiler yönünden sıkıntın varsa yüksek tutmaya bak. Vassallarının ambitionlarına dikkat et. Evlenmek isteyenlere kız ver (önce analarına babalarına gitsinler, onlar bulamazsa sana gelsinler, Serok Ahmet stayla :P ) , konseyde koltuk isteyenlere ünvanını verirsen hem konseye almaktan artı ilişki hem de isteğini yerine getirdiğin için artı ilişki kazanırsın. Onur ünvanlarından verebilirsin, ünvanına göre 10-20 arası ilişki bonusu verir. Toprak ve ünvan vermek de tabi ilişkiyi arttırır. Ayrıca diplomatına ilişkiyi yükseltme görevi vererek vassalınla olan ilişkini arttırabilirsin. Ziyafetler, turnuvalar da vassallarla ilişkini arttırır. Şimdilik sayabileceklerim bunlar.

Varislere dikkat et. Bir vassalının varisi başka bir krallığa bağlıysa, vassalın ölünce varisiyle bağlı bulunduğu krallığa geçer. Genelde kardeş işlerinde oluyor. Vassal genç oluyor, başka kralın vassalı olan kardeşine geçiyor topraklar. Mesela bu durumda hemen genç çocuğun çoğalması için lustful traitine sahip eşler ayarlamaya çalışabilirsin. Ben seduce fokusu ile 60 yaşında çocuğu olmayan vassalımı kurtarmıştım ;) .

Yasaların (tribal org., crown aut.) ünvan almaya izin veriyorsa, vassalından yalnızca bir ünvan alabilirsin, diğerleri için tiranlaşırsın. İyi para etmiyorsa veya paraya ihtiyacın yoksa bir ünvanını aldıktan sonra at işkencehaneye kalsın orada, çok yaşamaz zaten.

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 03 Kasım 2015, 19:05:02 »

Menpower neden durdu arkadaşlar?

Çevrimdışı çiftbaşlı kartal42

• Yeni Çeri
  • *
  • Devletin bekası için kardeş katli vaciptir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 03 Kasım 2015, 20:26:16 »
Bir ara bana da oldu niye bilmiyorum ama başkentteki inşaat bitince tekrardan dolmaya başlamıştı.
Aklın güzelliği dil.
Dilin güzelliği söz.
Kişi güzelliği yüz.
Yüzün güzelliği OĞUZ.
Hükümdar(Ulubeğ)

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 03 Kasım 2015, 23:49:41 »
Başkentimde inşaat yok ki ???

Çevrimdışı çiftbaşlı kartal42

• Yeni Çeri
  • *
  • Devletin bekası için kardeş katli vaciptir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 04 Kasım 2015, 00:31:32 »
Bak orda building ak-dzulpas yazıyor ordan -%20 yiyorsun.Bende cok önceleri olmuştu şimdi nasıl bakmam lazım.Yarın bakar söylerim.
Aklın güzelliği dil.
Dilin güzelliği söz.
Kişi güzelliği yüz.
Yüzün güzelliği OĞUZ.
Hükümdar(Ulubeğ)

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 04 Kasım 2015, 04:44:03 »
Bölge sayını azaltmayı dene.

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 04 Kasım 2015, 18:18:35 »
arkadaşlar benim birkaç sorum olacaktı:)
1) ilk olarak bir kişi isyan ettiğinde (benim vassalım) isyan sırasında başka kişiler onların vassalı bana karşı isyan ediyor diye bana karşı savaş açıyorlar bu durumu açıklayabilirmisiniz
2)savaş sırasında bazı devletler ( benim dikkatimi etiyopyadakiler çekti) baya bi spawn ordular çıkarıyorlar. tamam sayıları cok degil genel 300-4000 arası cıkıyor ama ben olsam bu kadar ordu çıkaramam ordularım tamamen yok olduğunda :) bir iki defa değil sürekli olarak çıkıyorlar şehirlerini ele geçirmediğim sürece ( ordularını yok ettiğim anda çıkıyorlar)
3) bazı yerlerdeki kişiler event orduları sayesinde büyük orduları var bunlar nasıl oluyor? bende istiyorum bu eventlardan  :) Somalideki iki bölgeli adamda 6000 kişilik event ordusu var  :( benim o kadar bölgem var anca 9000 oda toplam ordu.

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #150 : 07 Kasım 2015, 17:09:42 »

Sebebi buymuş arkadaşlar peki bu nedir? Neden olur?
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2015, 17:10:20 Gönderen: Semavi7 »

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 07 Kasım 2015, 18:05:24 »
Paralı asker kullanmışsın sanırım.

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 07 Kasım 2015, 19:02:00 »
Kullanmadım ki :inquisitive: Bug sanırım.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : 10 Kasım 2015, 19:50:17 »
Kullanmadım ki :inquisitive: Bug sanırım.

Çocuklarından birini paralı askerliğe yolladığın için öyle oluyor.
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 11 Kasım 2015, 00:50:11 »
Ama oyunu kapatıp açınca geçiyor.

Çevrimdışı Sky

• Sipahi
  • *
  • Yeni bir üye değilim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : 23 Kasım 2015, 15:01:55 »
Elektif monarşi de varisler arasındamı seçim yapılır tüm derebeyleri arasındamı?
Elektif gavelkind nasıl oluyor?
Oyunumda sadece gavelkind seçeneği var yasalar bölümünde ben bundan nasıl kurtulurum?

Çevrimdışı Abuzer

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 23 Kasım 2015, 16:48:59 »
Elektif monarşi de varisler arasındamı seçim yapılır tüm derebeyleri arasındamı?
Elektif gavelkind nasıl oluyor?
Oyunumda sadece gavelkind seçeneği var yasalar bölümünde ben bundan nasıl kurtulurum?

1- Tüm doğrudan sana bağlı derebeyler arasından seçilir
2- Aynısı tek fark bunda en çok oyu alan %30 daha fazla bölge alıyor
3- Bilmiyorum

Çevrimdışı Sky

• Sipahi
  • *
  • Yeni bir üye değilim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 23 Kasım 2015, 21:05:44 »
1- Tüm doğrudan sana bağlı derebeyler arasından seçilir
2- Aynısı tek fark bunda en çok oyu alan %30 daha fazla bölge alıyor
3- Bilmiyorum

Teşekkürler o galiba yönetim şeklim tribal olduğu içinmiş :)

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #158 : 26 Kasım 2015, 11:37:56 »
Rival nasıl oluyor arkadaşlar istediğimiz bir adamı rival yapabilirmiyiz?

Çevrimdışı Sky

• Sipahi
  • *
  • Yeni bir üye değilim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : 26 Kasım 2015, 15:42:04 »
Ordumu yağma ordusu yapıp mesela Roma ya gönderiyorum ama ne para geliyor nede gelirimde artış oluyor. Sebebi ne?