Gönderen Konu: Kazakistan Hanlığı 1570-1821  (Okunma sayısı 202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Europa Turk

• Yeni Çeri
  • *
  • Bir ölür Bin Diriliriz!
    • Profili Görüntüle
Kazakistan Hanlığı 1570-1821
« : 10 Aralık 2017, 21:39:16 »
Kazakistan Hanlığı babasından kalan mirastı ve oğlu o devleti zaferlerden zaferlere koşturmalıydı..

Bölüm 1

Haqnazar Han cengiz hanın soyundan geliyordu moğollar bölündüğünde son aile buraya kaçmıştı..

OYHAR BEYLİĞİ mensupları kendi şehirlerindeki soyumuzdan olanları aşağalıyordu derhal han konseyi topladı

Han: BU KAFİRE SON VERİLECEKTİR!
Beyler: Allahuakbar!

Bu arada han topraklarını güvene almak için buhara ile ittifak olmuştu amacı türkistanı kurmak.

Savaş ilan edildi ve 22.000 kişilik kazakistan ordusu 3 küçük kabilenin üstüne hücum ediyordu..
5.400 kişilik düşman ordusu kervanımıza saldırmıştı kervan bilerek oraya gitmişti kervan onları oyalarken üstlerinde 10.800 askeri buldular.

Düşmanın küçük 1.000 kişi veya 100 kişilik beylik ve kabileleri tek tek imha ediliyordu..

1 Aralık 1579 da antlaşma kabul edilmişti şartlar:

-URZHAR kazaklara verilecek
-İLİ kazaklara verilecek

Güncel Sınırlar:

Giden elçimin sibiryanın esir aldığını öğrenmiştim ve çok sinirlenmiştim bu kabul edilemezdi!

Topraklarımızda yaşayan bütün sibirya hanı destekçileri idam edildi ve hakaret edildi.

Ve yarkandın ittifaki kabul edildi böylece güneyden kimse bana dalamayacak ve cengiz hanın düşmanlarını tek tek temizleyip eski moğolistanı kurabileceğim.

Sibiryaya savaş ilan edildi hiva hanlığı onların yanındaydı buhara da bizim yanımızaydı fetih başlasın!

Hive ile Barış antlaşması:

-Karakalpak kazakistana katılacaktır.
-Aral gölünü sadece kazakistan kontrol edecektir.

Hainler tyumen de mağlup edildi.

Yaklaşık 5 sınır eyaleti kazak kontrolune verildi.

Ulak: Koşun oğlunuzu öldürdüler yaklaşık 50.000 kişilik isyan çıktı
Han: üzülmek yok düşmanı sevindirmeyelim tüm ordular toplansın!

Ülkenin isyanından faydalanıp hive ve afganistan savaş ilan etti ancak 1 ayda tüm ordular toplanarak sibirya halkı ve yeni taht mensubu öldürüldü.

Rusya fırsat bilip savaş açtı amaçları assimile etmekti dev orduya karşı bir şekilde savaşmamız gerekti ama imkansıza benziyordu kazakistan doğuştan direk yıkılışa gidiyordu..

İsyan nedeniyle şartlar kabul edilmişti batımızdan yaklaşık 6 toprak gitti ancak kafirden intikam alınacak.
Bu arada tüm müttefiklerimiz ilişkiyi kesti.

İhanete rağmen buharayla şimdilik ittifak imzalandı ama intikam kötü olacaktı hepsinden.
Sibirya isyanı bitsin diye toprakları verildi zaten halk çalışmıyordu zararımızaydı

Yönetim yenildi han ve muhafızları başkente çekilip tüm giriş çıkışları kapamıştı..

Yönetimimin korunması adına kendi hanemden takipçim olan 2 beye vassallık verdim.

Rusya'daki dev savaşlar nedeniyle rusya'ya savaş açıp aldıkları yerlerimizi ve üstüne büyük miktarda parayı aldık.

5.000 kişi son kalan kazak ordusuydu 25.000 kişi kulelere çıkıyordu bizde onları atıyorduk..

Yenilgi gelmişti bunun üzerine seferberlik ilanları asılıp 27.000 kişilik kazak halk ordusu kuruldu

Ana isyancı temizlenmişti böylece iç savaş bitiyordu halk çığlıklar ata ata diğerlerinin üstüne geliyordu.

Yakalanan varis ve adamları buhara ya ili ye sürgüne gönderildi.

Düşmanlar son gücüyle moğolistana ordanda koreye kaçarken..

Halk dağıtıldı ve resmi ordu kuruldu..

Yeni isyanlar geliyordu ancak o kazakistan artık yoktu isyancılar temizleniyordu..

Yine seferberlik

Han ölmüştü ancak isyan bitmişti oğlu yeni han olmuştu ve islamiyette '18. HALİFE' ünvanını almıştı.

Sibirya isyanlar ve vassalize etmek için savaş ilan edildi.

2. Orta Asya Ant.

Hive Toprakları Kazakistan Anayasasına GÖRE DÜZENLENCEKTİR.
Sibirya ile tüm devletlerin ilişkisi kesilip ticari transfer yapılıp tanınan devletler listesinden ATILMIŞTIR.

Nogaylılar rus vassallığından kurtarıldı ve müttefiklik imzalandı.

Cengizi barbar tanıyan moğollara barbarlığı gösterelim.

Ve kolonistler birliği kurulup türk kolonistler rusyaya gönderildi teknolojide çağlar atlıyorduk..

Sibirya bunla kalmayacaktı son işgal başladı yanlarında nogay vardı böylece işgal dahada kolaydı..

İstenilen oldu sibirya vassaldı artık.

Hanlıktan sultanlığa geçmiştik dünya titriyordu hedef moskova!

Çevrimiçi Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • İslamcı, Hacı, Hoca
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kazakistan Hanlığı 1570-1821
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2017, 21:40:46 »
Takip  tbrk*
:singer: :Çocukları pistten alalım.

Çevrimiçi BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Osgiliath Gondorlularındır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2017, 22:13:32 »
Takip güzel bir seri olacak. :)
-Neymiş Mesele ?
-Neymiş Dayı ?
-Mesele ölmek değil, asıl mesele dost bildiğin, en güvendiğin adamın eliyle ölmekmiş mesele....

Çevrimdışı Europa Turk

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2017, 22:13:39 »
Hivede ihtilaller çoğaldı bu arada yazmayı unuttum hive nin %70 i ilhak edildi persle sınır komşusu olduk
Edit: %20 hile kullanıldı halkın seferberliği için borç çekmek yerine 2k bastım diğer parayı rusyadan aldım
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2017, 22:14:16 Gönderen: Europa Turk »

Çevrimiçi BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Osgiliath Gondorlularındır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2017, 22:14:47 »
Ecdad ile Mütto ol ve Persleri ye.
-Neymiş Mesele ?
-Neymiş Dayı ?
-Mesele ölmek değil, asıl mesele dost bildiğin, en güvendiğin adamın eliyle ölmekmiş mesele....

Çevrimdışı Europa Turk

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2017, 22:17:30 »
Belli olmaz osmanlı ally atarsa olurum çünkü hem halifeyim hemde hanlıktan sultanlığa geçtim imparatorluğa geçerim yakında
Kullandığım Grafik Modu: Graphical Map Improvements
Türkçe Yama: Cheviri 1.22
Kullandığım Sürüm: 1.23