Gönderen Konu: Teknoloji Maliyeti cezası hakkında  (Okunma sayısı 658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı loklyal

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
    • yok
Teknoloji Maliyeti cezası hakkında
« : 08 Aralık 2017, 19:58:03 »
Merhaba Eu'ya yeni başladım , haliyle anlamadığım çok yer var mesela teknoloji maliyet cezası şuan %168 ceza ile teknoloji maliyeti %268 buna neden olan şey ne üzerine geldiğimde feodalizm benimsenmedi vs yazıyor

Ayriyetten çokmu genişlemişim ondamı ceza var bu kadar ?

« Son Düzenleme: 08 Aralık 2017, 19:59:15 Gönderen: loklyal »
1 imzam var ama kalem ile atabiliyorum klavyeden olmuyor :D

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
  • Herkesi dost sanan bir aptal.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Teknoloji Maliyeti cezası hakkında
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2017, 20:59:45 »
Batıya doğru kayıp Feodalizm gibi fikirleri benimsemen gerekiyor. Bunun içinde belirli bir paran olması lazım.
Forumu bırakmak isteyip bırakamayan insan evladı.

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Osgiliath Gondorlularındır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2017, 21:04:45 »
Enstütüler var. Belirli tarihlerde benimsemen lazım aksi takdirde teknoloji cezası yersin. Şehirlerini geliştir. Enstütüleri benimse ceza kalmaz.
-Neymiş Mesele ?
-Neymiş Dayı ?
-Mesele ölmek değil, asıl mesele dost bildiğin, en güvendiğin adamın eliyle ölmekmiş mesele....

Çevrimdışı Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Mao Zedong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2017, 21:06:58 »
Ben eski sürümlerdenim @BatuHqn bu hoi4'teki zamanı gelmeden araştırma yapmak gibi bir şey mi?

Çevrimdışı loklyal

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
    • yok
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2017, 21:24:06 »
Enstütüler var. Belirli tarihlerde benimsemen lazım aksi takdirde teknoloji cezası yersin. Şehirlerini geliştir. Enstütüleri benimse ceza kalmaz.

peki bu belirli tarihleri nerden  ve hangi enstütüler olduğunu nasıl öğrenicem,

Çevrimdışı Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Mao Zedong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2017, 21:28:20 »
İmleci üstüne getir yazar büyük ihtimalle.

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2017, 21:39:36 »
Enstütü teknoloji cezası var. Onun yanındaki kitaba tıklayın. @Furkan 65 Pek sayılmaz. Örnek vereyim Sanayi Devrimi. Osmanlı Sanayi Devriminde faydalı işler yapamadı ve teknolojide geri kaldı. Aynı mantık. Büyük bir enstütü çıkar (Rönesans vb) bunu benimsemeyenler geri kalır.
-Neymiş Mesele ?
-Neymiş Dayı ?
-Mesele ölmek değil, asıl mesele dost bildiğin, en güvendiğin adamın eliyle ölmekmiş mesele....

Çevrimdışı Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Mao Zedong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2017, 21:50:18 »
Anladım.

Çevrimdışı kerem1249

• Dai Nippon Teikoku
  • Yönetici
  • *
  • Hakko Ichu
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2017, 23:35:10 »
Forumumuza hoş geldiniz @loklyal umarız keyifli vakit geçirirsiniz.
Oyunda teknolojiler her 50 yılda bir ortaya çıkan enstitüleri (ilki 1450'de İtalya'da çıkan Rönesans) benimsemezseniz ceza ile açılmakta, enstitülerde genellikle Avrupa'da çıkmaktadır. Oyuna yeni başladıysanız Osmanlı, Kastilya, Fransa gibi Avrupa devletlerini öneririm iyice tecrübe elde edinceye kadar.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2017, 23:36:22 Gönderen: kerem1249 »
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2017, 00:19:42 »
Aztek yazısını görünce kahkaha attım.  ;D

Çevrimdışı Renegade Havoc

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2017, 06:52:11 »
Yeni başlayan için Aztek zor olur. Osmanlı - Portekiz ikilisiyle başla derim.

Çevrimdışı loklyal

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
    • yok
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2017, 21:58:46 »
Forumumuza hoş geldiniz @loklyal umarız keyifli vakit geçirirsiniz.
Oyunda teknolojiler her 50 yılda bir ortaya çıkan enstitüleri (ilki 1450'de İtalya'da çıkan Rönesans) benimsemezseniz ceza ile açılmakta, enstitülerde genellikle Avrupa'da çıkmaktadır. Oyuna yeni başladıysanız Osmanlı, Kastilya, Fransa gibi Avrupa devletlerini öneririm iyice tecrübe elde edinceye kadar.

Teşekkürler, Güçlü devletler ile başlamadım çok kolay olmasın diye. Aztek zor gibi sanırım de sorun bu değil oyunu anlamayınca kopuyorsun.Yoksa böyle boğuşmak zor yoldan oynamak daha keyfilidir hep, şimdi mesela filo oluşturamıyorum diplomatik teknoloji 6 değil,ceza çok var gelişemedim gemi olmayınca açılamıyorum portekiz ve fransa geldi dayandı sınırırma hani tunusa osmanlıya vs ulaşabilsem diplomatik oynicam en azından öyle kolay ekmek olmayız . Bu cezaları düşürme imkanım "şu saaten sonra" varmı o dediğiniz enst. nasıl benimseyeceğim bu saaten sonra  ?
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2017, 22:00:35 Gönderen: loklyal »

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Aralık 2017, 22:03:09 »
Hile yap. Avrupalı teknolojisinden üstün ol.
ADM- DİP- MİL  :yes:

Çevrimdışı loklyal

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
    • yok
« Yanıtla #13 : 11 Aralık 2017, 02:25:06 »
Hile yap. Avrupalı teknolojisinden üstün ol.
ADM- DİP- MİL  :yes:
ohoo hile yaptıktan sonra (  :  , ne anlamı kaldı abi oynamanın. Kazanmaktan ziyada oyuna hakim olup elinden geleni yapabildikten sonra her şekilde zevkli olur bence.

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Aralık 2017, 08:01:06 »
ohoo hile yaptıktan sonra (  :  , ne anlamı kaldı abi oynamanın. Kazanmaktan ziyada oyuna hakim olup elinden geleni yapabildikten sonra her şekilde zevkli olur bence.
Hile yapmayacaksan katlanacaksın cezaya. Şehirlerini ADM-MİL-DİP puanları ile geliştir.
-Neymiş Mesele ?
-Neymiş Dayı ?

Çevrimdışı Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Mao Zedong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 11 Aralık 2017, 15:33:35 »
Biri hile mi dedi?

Çevrimdışı ahot16

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 11 Aralık 2017, 15:35:06 »
Öncelikle Amerika yerli devletlerinde reform yapmadan enstitü kabul edemezsin bu sebeple teknoloji cezasını uzun süre çekeceksin. Sana önerim reformların hepsini 1510'a kadar yap daha sonra avrupalı bir devletle veya koloni devletle komşu olduğunda o zamana kadar çıkmış bütün enstitüleri bedavadan kazanacaksın ayrıca teknolojinde yükselecek. Avrupa devletleri sana agresif bakacaktır koloni devleti kurana kadar sana savaş açmazlarsa sıkıntı çıkmaz

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 12 Aralık 2017, 19:02:00 »
Avrupalılardan önce kolonizasyonu keşfedip Osmanlıya ulaşamayacağın için Avrupalılar sana gelene kadar iyice hazır olman gerekiyor. Kısa süre içinde oldukça genişlemeye çalış, mümkünse kuzey amerikada vasalların vs. olsun. Avrupalı bir devletle komşu olduğunda olabildiğince fazla asker hazır olsun çünkü AI genelde asker sayısı yüksekse savaş açmaya çekiniyor. Ayrıca avrupalılar gelene kadar bence askeri teknoloji yerine vilayetlerindeki insangücü seviyesini artır askeri puan harcayarak. Böylece sayıca büyük bir ordu kurabilirsin. Avrupalılar geldiğinde de iyi ilişki geliştirip hediye yollayıp saldırmamasını umacaksın.

Çevrimdışı loklyal

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
    • yok
« Yanıtla #18 : 13 Aralık 2017, 13:36:19 »
Avrupalılardan önce kolonizasyonu keşfedip Osmanlıya ulaşamayacağın için Avrupalılar sana gelene kadar iyice hazır olman gerekiyor. Kısa süre içinde oldukça genişlemeye çalış, mümkünse kuzey amerikada vasalların vs. olsun. Avrupalı bir devletle komşu olduğunda olabildiğince fazla asker hazır olsun çünkü AI genelde asker sayısı yüksekse savaş açmaya çekiniyor. Ayrıca avrupalılar gelene kadar bence askeri teknoloji yerine vilayetlerindeki insangücü seviyesini artır askeri puan harcayarak. Böylece sayıca büyük bir ordu kurabilirsin. Avrupalılar geldiğinde de iyi ilişki geliştirip hediye yollayıp saldırmamasını umacaksın.

şuan hali hazırda kapıya dayandılar(fransa portekiz +(floridamı ne vassal fransanın)  ), ama dediğin gibi  onlar gelmeden önce ,benim avrupayı keşfetmek pek mümkün değil sanırım .birde 1 şey sorucam bu AI bende nakit dukat yüksek olduğunda bunu bilme ihtimali varmı yani şuan 972 dukatım var. Savaşlardan sürekli dukat elde ede ede birikti. Hani bakıyorumda fransa 278 dukat parası 368 kredi borcu var. acaba bundanmı direkt bana saldırma gereği duydu fransa.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2017, 13:36:44 Gönderen: loklyal »

Çevrimdışı kerem1249

• Dai Nippon Teikoku
  • Yönetici
  • *
  • Hakko Ichu
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #19 : 13 Aralık 2017, 14:09:30 »
şuan hali hazırda kapıya dayandılar(fransa portekiz +(floridamı ne vassal fransanın)  ), ama dediğin gibi  onlar gelmeden önce ,benim avrupayı keşfetmek pek mümkün değil sanırım .birde 1 şey sorucam bu AI bende nakit dukat yüksek olduğunda bunu bilme ihtimali varmı yani şuan 972 dukatım var. Savaşlardan sürekli dukat elde ede ede birikti. Hani bakıyorumda fransa 278 dukat parası 368 kredi borcu var. acaba bundanmı direkt bana saldırma gereği duydu fransa.
Sen Fransa'da kaç altın olduğunu görebiliyorsan o da sende kaç altın olduğunu görebilir. Fransa'nın himayesine girmeyi teklif et teknoloji bonusu kazanırsın.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2017, 14:10:21 Gönderen: kerem1249 »
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.