Gönderen Konu: Birinci cihan harbi- Devleti aliye i osmaniye  (Okunma sayısı 577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Birinci cihan harbi- Devleti aliye i osmaniye
« : 30 Haziran 2017, 16:20:16 »
Sene 1910. Devletimizde içeride siyasi çalkantılar yaşıyordu. Dışarıda ise siyasi birliğini tamamlayan italya ise gözünü trablusgrap'a dikmişti. Balkanlardada bir savaş patlak verecek gibi görünüyor. Mecliste iç işleri bakanı balkanlardan bir saldırı beklenmediğini bildirmişti. Fakat genede önlem almamız gerekiyor.

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Birinci cihan harbi- Devleti aliye i osmaniye
« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2017, 16:55:24 »
İtalyanlar ingilizlerin izni ile trablusgrapı işgal için hazırlıklarını tamamlamaya başladılar.
Devletimiz ne kadar zor durumda olursa olsun. Vatanı son kurşuna ve son askere kadar savunacaktır.
Bu sebepten dolayı enver bey , mustafa kemal ve yakup cemil gibi vatan perver subaylar trablus garpa gönüllü olarak gittiler.
Burada sunisi üyeleri ve bedevilerden oluşan bir milis gurunu kuruldu. Ordunun baş kumanı ise enver bey oldu.

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2017, 16:59:42 »
Teşkilatı mahsusanın raporunda ise balkanlarda heran bir savaş patlak verebilirdi. Bunun için balkanlara yığınak yapıldı.
Fakat ordumuzun silah ve cephane açığı muazzam ölçüdeydi.

Çevrimdışı tok50

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2017, 18:08:56 »
Neden kısa kısa parçalar halinde yazıyorsun birleştirip daha uzun bölümler yapsan mesela olmaz mı?
Sınavdan sonra en aktifiniz ben olacam ulen :(

Çevrimiçi Sokullu

• Azab
  • *
  • Rehberimiz Kuran Yolumuz Turan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2017, 18:50:09 »
Çok kısa arkadaş biraz daha üzün yazmaya çalış gerekirse şu resimlerin boyutunu biraz daralt

Türk Zengi Beyliği'nin büyük Mücadelesi  (Medieval II BC MOD Hikayesi) (hikaye için resme tıklayabilirsiniz)

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2017, 20:03:24 »
Ve beklenen savaş başladı. İtalya osmanlı devletimize savaş ilan etti.

Savaş başladığında ordumuzun durumu çok kötü haldeydi. Donanmamız ise büyük itayan donanması ile boy ölçüşebilecek durumda değildi. Bu arada trablusgraptta mustafa kemal, enver ve yakup cemil bey direniş için halkı örgütlüyordu. Bunlar olurken bir gece yakup cemil zenci bir osmanlı teğmenini düşmanla iş birliği yaptığını düşündüğü için gece uykusunda kafasına sıkıp öldürdü. Bu durum karşısında enver bey çılğına dönüyor ve yakup cemili istanbula gönderiyor.
İtalyanlar çıkarma yaptıktan bir süre sonra derne ve tabrukta bocalama başlıyor. italyanlar kıyı şeridinden ileri gidemiyorlar. Bu beklenmeyen direniş karşısında italyan donanması beyrutu bombalıyor. Akdenizde osmanlının hemen hemen tüm gemilerini yok ediyordu. Çanakkeli borbardıman ediyordu. Devletimizin donanması yok edildiğinden denizden yardım gönderemiyordu. Ayrıca mısır yüzünden karadanda yardım edilemiyordu. Tüm bunlar karşısında artık direnenmenin gereksiz olduğunu düşünen payitaht barış masasına oturmak zorunda kaldı. Uşi antlaşmasına göre trablusgrap italyanlara bırakılıyor. Rodos ve 12 ada geçiçi olarak italyanlarda kalıyordu.

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2017, 21:52:27 »
Trablusgarpın kaybedilmesinde hükümeti suçlayan ittehat ve terakki üleri Bab-ı Ali baskını yapıyor.
Harbiye nazırı nazim paşayı karşıları çıkınca Enver beyin fedaisi yakup cemil nazim paşayı öldürüyor.
Ardında kamil paşanının kafasına silah dayıyarak zorla istifa mektubunu yazdırıyor.
Bu olalardan sonra tekrar bir facia ile karşılaşmamak için enver paşa balkan savaşı yaklaşırken seferlik emirini çıkartıyor.
Osmanlı ordunun mevcudu tam 1,5 milyona çıkıyor.
Ve beklenen balkan savaşı başladı. Özellikler Rusların destekleği balkan ulusları karşılrında zayıf bir osmanlı beklerken daha savaşın ilk günlerinde şoka uğruyor.

Geceli gündüzlü aylarca süren savaşlarda Özellikle Enver bey ve mustafa kemal paşanın üstün gayretleri ile Bulgaritan, sırbıstan, karadağ, yunansitan mağlup oluyor. Bu başarı karşısında avrupa şok oluyor. Acaba hasta adam kükrüyormuydu ?

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2017, 21:57:44 »
Bir dünya savaşının yaklaştığını gören enver paşa, savaş çıkınca isyanlarla uğraşmamak için hicazın ele geçirilmesini emreder. ve 2 haftalık süre sonrasında hicaz teslim olur.

Çevrimdışı kenanhan

• Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Haziran 2017, 22:59:48 »
Artık biz hasta adam değiliz. Özellikle ingilizler osmanlının kolay lokma olmadığını anladılar. Ruslar ise bir süre sıcak denizlere inme politikasını askıya aldılar.
Kara kuvvetleri almanların yardımı ile tam olarak olmasada büyük olaranda modernize edilmiş durumda.
Büyük bir savaş için tam olarak hazır. Avrupa korkma titre!

Artık osmanlıcık politisanı terk ediyoruz. Artık Turancılık politkası ön planda. bunun için ilk olara iranın fethi gerekli. Sonrasında türkistana gideceğiz. Bunun için yakup cemil ve kuşcubbaşı eşref önderliğinde teşkilatı mahsusa istihbaarat failiyetlerine başlıyor. Saldırı için balkan savaşlarında büyük cesaret gösteren hasan tayyar paşa atanıyor.

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #11 : 30 Haziran 2017, 23:01:04 »
Flood atmak yasak. aynı postta yazarsan daha iyi olur