Gönderen Konu: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?  (Okunma sayısı 8334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
  • Herkesi dost sanan bir aptal.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?
« Yanıtla #140 : 20 Aralık 2017, 08:42:33 »
Bu önerilerin hepsini paradoxun yapması 10 yılı alır. :P
Forumu bırakmak isteyip bırakamayan insan evladı.

Çevrimdışı Reaktans

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 21 Aralık 2017, 04:22:00 »
Gerçekçiliği, uygunluğu tartışılabilir, daha önce yazılmış olabilir belki ama pusu mekaniği özellikle multiplayer için güzel bir eklenti olabilir.

Yalnızca Dağ, Tepe tipi arazilerde belli bir mil. puan karşılığı birlik orda pusu kurabilir.
Saldıran taraf arazi penaltılarının yanı sıra -1 veya -2 pusu modifier'i yer.

Pusu fark edilebilirliği default olarak %25
Espionage için pusu konusunda şu fikirler eklenebilir
-%25 fark edilmeme
+%50 düşman pususunu fark etme

Çevrimdışı Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Mao Zedong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 21 Aralık 2017, 07:04:24 »
Güzel ama oyunda asker modlemeleri  nasıl görünürdü acaba merak ettim?

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Yeni Çeri
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 22 Aralık 2017, 20:49:37 »
Religion ideayı açmaya zorluyor oyun resmen. 8 tane idea koymuşsun religion idea banko almak zorunda kalıyorsun biraz ekonomik falan gideyim derken askeri idea açamıyorum. sonuç olarak bütün devletlerin ideaları iyi değil. 10. kez avaria deniyorum istediğim gibi bir türlü gitmiyor. Osmanlı ağır bir şekilde önümü kapatıyor bu ülke yokedici gibi ilerliyor oyundaki en iyi AI buna ait. Ottoman goverment aşırı güçlü 5-4-5 den aşağı adam görmedim. önünde hiçbirşey duramıyor. kimse kusura bakmasında arkadaş hala aşırı güçlü sayıyla yeniliyorsun. 170 k Osmanlı ordusunu 50 k orduyla hacamat ettim ama gel görki adamı yenmek imkansız gibi bişey. %33 force limit aşırı fazla bunlara bir denge gelmeli artık sene 1570 Osmanlıda 170 k ordu var. en yakın takipçisi rusyada quantity idea ile 150 k limit var el insaf be kardeşim ya :) başka ülkelerle oynayanlarada açıyın diyor insan
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 22 Aralık 2017, 20:50:58 »
Religion ideayı açmaya zorluyor oyun resmen. 8 tane idea koymuşsun religion idea banko almak zorunda kalıyorsun biraz ekonomik falan gideyim derken askeri idea açamıyorum. sonuç olarak bütün devletlerin ideaları iyi değil. 10. kez avaria deniyorum istediğim gibi bir türlü gitmiyor. Osmanlı ağır bir şekilde önümü kapatıyor bu ülke yokedici gibi ilerliyor oyundaki en iyi AI buna ait. Ottoman goverment aşırı güçlü 5-4-5 den aşağı adam görmedim. önünde hiçbirşey duramıyor. kimse kusura bakmasında arkadaş hala aşırı güçlü sayıyla yeniliyorsun. 170 k Osmanlı ordusunu 50 k orduyla hacamat ettim ama gel görki adamı yenmek imkansız gibi bişey. Ambition %33 force limit aşırı fazla bunlara bir denge gelmeli artık. Sene 1570 Osmanlıda 170 k ordu var quantity idea olmadan. en yakın takipçisi rusyada quantity idea ile 150 k limit var el insaf be kardeşim ya :) başka ülkelerle oynayanlarada açıyın diyor insan
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 23 Aralık 2017, 01:30:27 »
Religion ideayı açmaya zorluyor oyun resmen. 8 tane idea koymuşsun religion idea banko almak zorunda kalıyorsun biraz ekonomik falan gideyim derken askeri idea açamıyorum. sonuç olarak bütün devletlerin ideaları iyi değil. 10. kez avaria deniyorum istediğim gibi bir türlü gitmiyor. Osmanlı ağır bir şekilde önümü kapatıyor bu ülke yokedici gibi ilerliyor oyundaki en iyi AI buna ait. Ottoman goverment aşırı güçlü 5-4-5 den aşağı adam görmedim. önünde hiçbirşey duramıyor. kimse kusura bakmasında arkadaş hala aşırı güçlü sayıyla yeniliyorsun. 170 k Osmanlı ordusunu 50 k orduyla hacamat ettim ama gel görki adamı yenmek imkansız gibi bişey. %33 force limit aşırı fazla bunlara bir denge gelmeli artık sene 1570 Osmanlıda 170 k ordu var. en yakın takipçisi rusyada quantity idea ile 150 k limit var el insaf be kardeşim ya :) başka ülkelerle oynayanlarada açıyın diyor insan

Valla oyunun başlarında Osmanlı zor başlıyor ama 1550 sonrasında açılıyor. Daha önce Osmanlı'nın core'larının alınmasına çok yakınmıştım  ;D ama Osmanlı yine bildiğimiz OSMANLI olmuş.  Yine ortalığın tozunu attırıyor.

Ayrıca ben mi çok hızlı profesyonelleştim bilmiyorum ama ordu profesyonelliğim %100'ken (1570-80 civarıydı) güçlü ülkelerin genellikle %30-50 civarıydı hatta Polonya %20'lerde kalmıştı. Ordu profesyonelliği savaşlarda çok büyük avantaj sağlıyor gerçekten bir de Yeniçerilerle birlikte Osmanlı ordusu neredeyse yenilmez oluyor. Tabi seçtiğimiz idealar da önemli, ordu geleneğini her zaman yüksek tutmak şart oldu. Yeni versiyonla kolaylaştı mı bilmiyorum ama ilk kez oyunda 3 yıldızlı komutanları bu kadar çok görmeye başladım, daha önce %90 gelenek yapsam bile tek tük 3 yıldızlı gelirken şimdi çıkardığım 4-5 komutandan en az 1 tanesi 3 yıldızlı geliyor.
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı Drahthaar

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 24 Aralık 2017, 23:26:45 »
Halkın devlete olan bakışı kalp simgesiyle konulabilir düştüğünde isyanlar çıkabilir yükseldiğinde vergi üretim insan gücü artabilir. Hastalık ve uzun savaşlar ülkeye daha çok etki etmeli. Ayrıca Great power sekmesi aşırı kötü. Ve buradan çeviri yapanlara sesleniyorum şu eventleri türkçe çevirin lütfeeen.

Çevrimdışı Tronuen

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 25 Aralık 2017, 23:08:46 »

Ben religion idea'yı nadien alıyorum. Hatta 3 kere osmanlıyla oynadım hiçbirinde almadım herhalde. Hümanist alıyorum onun yerine ha 4. 5. cide alınması lazım tabi ama hümanist alınca çok rahatlıyorsun. Hem gerçeklikle de uyuşuyor. Hani osmanlının hoşgörülü bir devlet olması falan. Neyse ben Osmanlıyla oynarken ilk hümanist veya bir tane askeri idea alıyoum. Belki ekonomi alırım. Ondan sonrası değişiyor.

Ottoman AI gerçekten çok güçlü. Resmen tarihi yansıtmışlar. Tek başına 3 süper güç devlete bedel :D Tabi üstteki arkadaşın dediği gibi oyun başı biraz zayıf. Ama güçlenmesi 1550'den sonra değil o zamana kalmıyor. İstanbul'u aldıktan sonra güçleniyor devlet. 1500'den sonra da acayip güçleniyor. Özellikle AI için konuşuyorum. Serkut'un dediği gibi İstanbul'u alınca şımarıyor Osmanlı :D

O yüzden 3 kere Osmanlıyla oynadım ama hepsi de yarım kaldı. En fazla 1600'lere geldim. Neden derseniz aşırı güçlü çünkü. O kadar güçlü ki 1550-1600'lerde artık koalisyon moalisyon umrumda olmuyor dozer gibi ezip geçiyorum. :D Öyle olunca da çok sıkıcı oluyor bırakıyorum. Yoksa yapamadığımdan değil yani.

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 26 Aralık 2017, 16:36:31 »
Çok güzel yansıtmışlar gerçekten 1 vs 20 yapıyor.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2017, 16:51:19 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı loklyal

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
    • yok
« Yanıtla #149 : 28 Aralık 2017, 23:43:19 »
Yazıldı mı bilmiyorum, mesele şu olabilir manpowerda ki asker mevcut orduya direkt ekleniyor onu değiştirirdim mantıken . Yani o ölen asker birimi hangi şehirden çıkarılmış ise yada o anki orduya en yakın şehir hangisi ise manpowerdan gelen asker gücü otomatikman orduda belirmesinden ziyada o şehirden çıkıp hızlıca orduya  yol alamasını sağlardım yani mantıksal olarak bence böylesi daha iyi ve oyuna gerçekcilik ile kalite katar tabiki daha da zorlaştırır ama her devlet için bu geçerli olacağından bence daha güze olurdu. Ya birde düşünsene teeee dünyanı öteki ucunda savaşıyorsun gemiler ile asker taşımışsın ama ölen askerlerin yerine geçecek birim anında orda beliriveriyor !?!
1 imzam var ama kalem ile atabiliyorum klavyeden olmuyor :D

Çevrimdışı Tronuen

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #150 : 30 Aralık 2017, 00:10:54 »
Yazıldı mı bilmiyorum, mesele şu olabilir manpowerda ki asker mevcut orduya direkt ekleniyor onu değiştirirdim mantıken . Yani o ölen asker birimi hangi şehirden çıkarılmış ise yada o anki orduya en yakın şehir hangisi ise manpowerdan gelen asker gücü otomatikman orduda belirmesinden ziyada o şehirden çıkıp hızlıca orduya  yol alamasını sağlardım yani mantıksal olarak bence böylesi daha iyi ve oyuna gerçekcilik ile kalite katar tabiki daha da zorlaştırır ama her devlet için bu geçerli olacağından bence daha güze olurdu. Ya birde düşünsene teeee dünyanı öteki ucunda savaşıyorsun gemiler ile asker taşımışsın ama ölen askerlerin yerine geçecek birim anında orda beliriveriyor !?!

Bence o kadar değil. Zira kastın paralı askerse dünyanın her yerinde bulabilirsin. Yurt vatandaşı ise teeee dünyanın öbür ucunda şehrin varsa halkı da vardır. tutup 20k'lık bir orduyu tek bir şehirden basmıyorsun ki dediğin gibi olsun. 1'er k 1'er k veya 2'şer k 2'şer k basıyorsun. Hem bu kadar gerçeklik aramamak lazım. Zira oyun bu. Ha biraz gerçeklik olsun ama senin dediğin çok detay bir gerçeklik.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 30 Aralık 2017, 11:02:38 »
Ülkeden uzaklaştıkça reinforcement miktarı azalıyordu sanki, mesela Osmanlı ile oyunun başlarında gidip Kahire'yi kuşattığınızda o ordunun kayıpları daha yavaş yenileniyor, oynarken böyle bir şey sezmiştim ama yoksa bile böyle bir özellik getirilebilir
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Yeni Estate Eklerdim Tımarlılar diye. ( Sadece Anadolu teknolojisine sahip olan devletler )

* Tımar verilebilmesi için state olmalı ve toprağın kültürü türk olmalı ( Tımarlılar Verilen bölgeyi state olarak alır )
* Tımara verilen topraklardan vergi, üretim alınamaz. ( Verilen toprak %100 otonomiye sahip olur )
* Ulusal olarak %20 Cavalry Ratio ve %20 Combat ability sağlar
* Toprak development değerine göre özel birim tımarlı spahilere sahip olunur. Her 3 Devolopment başına 1 Tımarlı spahi ( Tımarlı spahiler % 10 shock ve fire damageye sahiptir )

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Osmanlı'yı biraz daha buff'lasan Koalisyon takmıycak.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Ragnaroğulları vs Ramazanoğulları

Çevrimdışı Tronuen

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Bir devlet savaşta yenildikten sonra geri toparlayabilmesi için bir şeyler olmasını sağlardım. Atıyorum iki devlet savaşıyor ve biri yeniliyor. Zahiren bir kaç toprak kaybetmiş gibi gözüküyor ama ben anlıyorum ki o devlet bir daha belini doğrultamayacak. Çünkü bir kaç toprak kaybettiydi ama aynı zamanda tüm parasını da kazanan devlete veriyor. Ve 10 yıl boyunca tazminat ödüyor. Yani kendini toparlaması zorlanıyor. Zaten anlaşma bitene kadar o kazanan devlet akbaba gibi başında bekliyor. Anlaşma biter bitmez bir daha saldırıyor. Çünkü o devlet artık ilk baştakinden daha zayıf. Gene bir kaç toprak alıyor ve aynı senaryo devam ediyor. Ta ki o devlet yok olana kadar. Yani bende genelde böyle oluyor. Bir kere yenildi mi hep yeniliyor. Müttefik de bulamazsa tamam gayri bak sen şimdi.

Bunun için ne biliyim casusluk ideasını düzenlerdim daha güzel bir şekilde. Hem küçük devlet olup da büyük devletlere karşı bir şansımız da olur. Anca isyanları destekle yapabiliyorsun. Eee ne anladım ben. Zaten çıksa çıksa bir tane isyan çıkıyor adam da onu kolayca bastırıyor zaten güçlü bir devlet. Bir isyanı mı bastıramayacak. Küçük devletlerin büyük devletlere karşı bir ansı olması için casusluk alanında yenilikler getirirdim.

Çevrimdışı Tronuen

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Bazen taht kavgasından mütevellit diğer varis isyan çıkartıyor. Ama zayıf oluyorlar genelde. Onları biraz güçlü yapardım ne biliyim bir tane danışmanın veya generalin yardımını alarak çıkarttırırdım isyanı. Bir tane 9k'lık isyan değil de iki tane 9k veya 18k'lık isyan çıkartırdım. Birinde yeni varis diğerinde ona destek veren danışman veya general. Danışmanları vezir gibi düşünürsek bir vezirin destek vermesi gayet mantıklı ve güzel olurdu.
Ek olarak bu çıkan taht isyanları her toprak işgal ettiklerinde 1k asker kazanmalarını sağlardım. Böylece taht isyanı erkenden bastırılmazsa gittikçe güçlenecek ve durdurulması zor hale gelecek. Ayrıca ülkenin çoğunu isgal etmenin yanında sadece başkenti işgal etmekle de taht isyanının başarıya ulaşmasını sağlardım.

Çevrimdışı Berat 123

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
oyunun zamanını biraz uzatır türkiyeyi kurmayı ekler çeşitli asya ve avrupa birliklerini kurar oyuna bir süreden sonra tank uçak  atom vs ekler hre gibi kendi birliğimi kurmayı eklerdim

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Ragnaroğulları vs Ramazanoğulları

Çevrimdışı JrLesi

• Azab
  • *
  • Ya özgür kalıcaz Yada bu uğurda ölücez.
    • Profili Görüntüle
Ben daha çok askeri ile ilgili şeyler eklerdim. Çıkaracağım şeyler ise genel olarak böyle baya kötü eventler geliyor onları kaldırırdım yerine biraz daha hafif olanları eklerdim.

Çevrimdışı ZeBo

• Azab
  • *
  • Ya özgür kalıcaz Yada bu uğurda ölücez.
    • Profili Görüntüle
Ben bir kaç birim daha eklerdim oyuna aksiyon gelirdi hem. Mesela okçuları çeşitlendirirdim gibi vs.