Gönderen Konu: Roma'nın Yükselişi  (Okunma sayısı 1400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
  • Ey şanlı ordu, ey şanlı asker!
    • Profili Görüntüle
Roma'nın Yükselişi
« : 15 Ağustos 2016, 10:58:31 »
Roma İmparatorluğu, bu dönemde ekonomik açıdan kötü, askeri açıdan da iyi bir devletti.
Yıl: 58
Amaç: Yayılmak
Modlar: Extendet Timeline, Flat Map Mode
Sürüm: 1.17

Soğuk ve karlı bir öğlenin sonunda sarayımda iyice eğlendik. Daha gençtim. Ve sanırım biraz fazla içtim. Ardından sarayıma çekildim. Ulak, çook uzaklardan koşa koşa atıyla gelmişti. ''Ne ola ulak?'' dedim. Ulakğın ağzından çıkan tek kelime ''PARTLAR'' oldu. İçkili kafam sağolsun. Ne Part'ı? Efendim, Partlar, Part İmparatorluğu!!! Ardından kafam yerine geldi. NEE?? Şimdi anladım. İran'da bulunan atalarımın düşmanları. Büyük İskender'in kalıntıları!

Arkadaşlar acemiyim, tavsiye ve öneride bulunun. Bu seri kısa olabilir. Onu baştan söylim. En fazla 10 en az 2-3 bölüm sürecek.
Osmanlı, yıkılan bir devlet değildir. Osmanlı, dondurulmuş bir medeniyyettir!

Çevrimdışı FatihTr

• HOI4
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Hearts of Iron IV - Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Roma'nın Yükselişi
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2016, 11:09:57 »
Takip.
Avrupada kurulacak bir birlik hiçbir zaman Amerika'nın rakibi olamayacaktır. Çünkü Avrupa halklarının birbirlerine olan tarihsel düşmanlıkları Avrupa Birliği'nin karar alma mekanizmalarını olumsuz yönde etkileyecektir.
-Adolf Hitler-

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Bölüm 1: Part Seferi Hazırlıkları!
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2016, 11:23:19 »
Daha genç olduğum, ve hocamdan da pek bişi öğrenemesem de babamın askeri becerileri bana da yansıdı. Kafam yerine geldiğinde, Roma'da bulunan tüm askerlerimle birlikte derhal İran'a at koşturmaya başladık. Fakat yol uzundu. Acaba askerlerim bu soğuğa ve açlığa dayanabilecek miydi. Bilmiyordum. Aklımdan geçen tek şey o devleti yerle bir edip tüm ganimetlerini ele geçirmekti. Bunun için çok hırslı ve adaletli olmak zorundaydım. Ordum ile Roma'dan çıkarken, halkım beni sevinçle, neşe ile uğurladı. Kazanmak zorundaydım. Yoksa bu yüce İmparatorluğu başka devletlere bırakırsak, adil olmayan ve yıkım getiren bir çağ olacaktı. Sarayımdan apar topar çıktığım için zırhımı ve kılıcımı kuşanamamıştım. Biraz ilerledikten sonra bir kamp kurduk, orada gümüşten, Güneş'in ışıklarıya tam anlamı ile cennet kılıcı diyebilecekleri bir kılıçtı. Zırhım da öyleydi. Adeta parlıyordum. Tanrı, yolumuzu açık etsin!

Sonunda İtalya'yı bitirmek üzereydik. Venedik'e geldik. Dağlardan biraz geçtik ama olsun. Biraz mola verelim. Sonuçta uzun yol, kamp kurduk dağda. Birdenbire bir kurt ulaması duydum. Arkamı döndüm, tüm ordu çadırına girmiş. İçimden ''Ya daha bunlar kurttan korkuyorlar, nasıl savaşırlar ki'' diyordum. Umarım savaşırız. Ve yeneriz. Yoksa halkımı yok edecek bir tehdit ile karşılaşabilir.

Biraz yol katettikten sonra, bir mektup geldi. Mısır ve Ortadoğu'da büyük bir ordu varmış, ama dağınıkmış. Hemen haber yolladım. Derhal tüm Asya ordusu Mısır'da toplansın diye.

Aynı zamanda sefere çıkarken yanımda 2 tane vezirim de geldi. Birinin adı Agustus birinin ise Julio idi. Bunlar dedemin adına çok benziyor. Yola devam ederken ordumun gün geçtikçe yorulduğunu görüyordum. Sürekli mola verirsek seferi kaybederiz. Ama biraz altın ve akçe dağıtınca hemen moralleri yerine geldi. Aynı zamanda da ailelerine mektup yazma izni de verdim. Böylece koca orduyu düzelttik. Artık yolumuz PART!!!

Derken, bir haber geldi. Bu biraz kötüydü. Part ve tüm himaye devletler, ordularını sınırımızın içine koymuş. Şu an çok sinirliyim. Ama bir dakika, Mısır'da ordum var! Biz gelene kadar, Mısır ordusu çoktan halleder onları!

Uzun bir yolun yarısını bitirmek üzereydik. Partlar umarım bizi yenemezler. Ordum ile bir kez daha mola verdik Balkanlarda. Bu sefer şehirin içine girme izni verdim. Sonuçta yüzlerce şehir. Hepsi de benim. İzin veriyorum kardeşim, ne var ne yok yiyin için eğlenin, sonra savaşta bana sıkıntı çıkartmayın kardeşim!!!

Tüm ordum şehire dağılırken, ben de oradaki sarayıma gittim. Etrafa bakıyordum, bakıyordum. Hep mutlu bir haber bekliyordum. Ardından Agustus ve Julio içeri girdi. ''Umarım iyi haberdir'' dedim. Cevapları ise''...''

Bir sonraki bölümde görüşürürüz arkadaşlar, hatalarımı ve yanlışlarımı söylerseniz mutlu olurum. Başka bir gün görüşmek üzere hoşçakalın  tbrk* tbrk*

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2016, 13:02:43 »
Partlarlar beyaz barış yap doğru cermen kabilelerine yürü  tbrk*
Takip

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2016, 13:39:15 »
Maalesef kardeşim öbür bölüm işler değişiyor  :fpalm: :fpalm: :fpalm: :wall: :wall: :wall: :sick2: :sick2:

Arkadaşlar bölümler çok uzun, o yüzden 3. bölümden sonra bölümler kısa olacak, çok fazla zamanımı alıyor, yazmak deil, resimleri yüklemek, 2 saat düzeltip yükleyip falan filan çok uzun işş!!!
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2016, 14:38:22 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2016, 14:28:59 »
Resimleri png değilde jpg olarak yüklemelisin hem bu şekilde çok daha hızlı yüklenir. Ayrıca png resim tasvip etmiyoruz sayfalar çok geç yükleniyorlar.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2016, 14:38:32 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2016, 14:31:30 »
onu nasıl yapcaz kardeş  ??? ??? ???

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Bölüm 2: Yen, öldür, öl!
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos 2016, 14:44:23 »
Agustus ve Julio hemen içeri girdiler. Nefes nefeseydiler. Ne olmuştu? Sordum hemen. Ne oldu? Hemen ikisi de cevap verdi: EKONMOİ, ekonomi çöküyor. Aslında ne olacaktı ki çökünce? Ne mi olacak, sonumuz gelecek İmparatorum, SONUMUZ! Tüm vezir ve ordu benden seferi geri çekip kaybetmemin halkımız için iyi olacağını söylüyordu. ''Hayır!'' diye bağırdım askerlerin ve vezirlerin yanında. ''Asla geri çekilmicez! Öleceksek, haysiyetimizle, şerefimizle öleceğiz!'' diye bağırdım. Tüm ordu, kılıçlarını kaldırdı ve ''İmparatorumuz çok yaşa, imparatorumuz çok yaşa!'' diye bağırdılar. Lakin aklımda bir soru kaldı. Param kalmazsa, ordumu ne ile doyuracağım? İşte şimdi ayvayı yemiştik. Eğer bi çare bulamazsam seferi tam anlamı ile kaybedicez. Aslında kaybediceğimizi biliyordum. Sadece, ölünce, sarayımda değil de ordumun başında, bir asker gibi ölmek istiyordum. Evet ekonomi kötü, hem de çok!

Varmak üzereyiz!

Mısır ordusu harekete geçti!

Sonunda vardık. İstanbuldaki ordu da bize eşlik edicek!

Mısır ordusu kuşatıyor!

Partlar üzerimize geldiler!

Seferin genel durumu

İstanbul ordusu da yetişti. Ordum moralsizdi. Ve çok yorgundu. Akşam bir konuşma yaptım. ''Askerlerim, yiğitlerim. Bu medeniyetten uzak insanlar, bizim karılarımız, bacılarımızı ve dahi hepimizi tehdit edecek bir ordu ile karşımızda. Ben inanıyorum. Bu savaş bitecek! Benim yüzümü kara çıkartmayın aslanlarım!'' herkes birden kılıcını kaldırıd ve ''ZAFER BİZİMLEDİR! ZAFER BİZİMLEDİR!''diye haykırdılar. Bu haykırışları düşman bile duyuyordu.

Zafer bizimdir!

Seferin genel durumu

Kaybedilen topraklar geri alındı, savaş bizim lehimize dönüyor!

Soylu asiller, bizden diğerlerine göre daha fazla hak talep ediyorlar, buna izin veremem!

Hristiyanlık yayılmaya çalışıyor, yapabileceğiniz başka şey yok mu?

Ermeni zaferi!

Komşularımız ve dostlarımız bize yardım ediyor, eyvallah  tbrk*

Denizciler, ülkemize büyük bir salgın hastalık bulaştırdı!

İngilizler isyan etti!

Partlar ile meydan savaşı!

Ama olamazdı, işte kaybetmeye başlamıştık! Bu nasıl olurrr!!!??

Doğru ya, borcumuz var!

Seferin genel durumu!

Antakya Savaşı'na doğru!

Halk oyunları var ama paramız yok, maalesef!

Antakya Zaferi!

Partlar ile bir meydan savaşı daha!

Devlet daha dayanamicak galiba!

Bu ne yaaa??

Çoook ağır şartlarda barış anlaşması yaptık!

Bu savaşın ardından çok üzüldüm. Hasta oldum. Ama yılmicam. Biraz Roma sokaklarınad dolaştım. Tüm halk resmen bana sövüyor. Bir adamın teyzesi kaybettiğim topraklardaymış. Off be. Offf!! Ne yapıcam şimdi. Feragat ettim tahttan. Gittim Venedik'e teyzemin yanına, kadı da üzgün. Sonuçta yeğeni savaş kaybetti. Ve söyle dedim. ''Of be teyze, koskoca imparatorluğu batıdım. Ne yapacam ben şimdi?'' dedim. Teyzem gülerek elimi tuttu. ''Bak evlat, baban gibi cesur, deden gib savaşçı, amcan gibi inançlı, enişten gibi kibar, ve yüce ataların gibi merhametli ol. Eğer bunları yaparsan, sana hiçbirşey zarar veremez!'' dedi. Ardından moralimi topladım. Dağa çıktım. Biraz kamp yaptım. Yazdı o aralar. Bir ağacın altında uyuyu verdim. Ah o rüyalar ah. Rüyamda, tüm Roma alevler içinde yanıyor. Halk çığlıklar atıyor. Askerler tüm halkı öldürüyor, biçiyor. Bebekleri, kadınları, yaşlıları hepsini. Havada ise kırmızı kırmızı bulutlar. Bir an uyandım ve şöyle dedim: ''YA BEN ONLARI YA DA ONLAR BENİ BİTİRECEK!''

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2016, 16:24:19 Gönderen: smbflsh0102 »

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2016, 09:45:41 »
Arkadaşlar, önerilerinizi ve eksikliklerimi yazarsanız mutlu olurum.  tbrk* :popcorn: :ceasaryes: :ceasaryes: :wiseguy: :wiseguy: :sneaky: :sneaky: :yes: :yes: tbrk* tbrk* krp*

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2016, 16:47:56 »
onlarca png resim interneti öldürdün  :thumbsdown:
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı smbflsh0102

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2016, 11:33:49 »
 :fpalm: :fpalm: :fpalm: :fpalm:

Çevrimdışı Kewell

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Ağustos 2016, 22:04:52 »
takip :popcorn:
ispanyayla yanyana armalarımla bişeyler çıkıp duruyo artık ne diyolar ingilizcemde yetmiyo benidemi ona eklemeye çalışıyolar ne yapmaya çalışıyolar bunların o kro şeysini dağıttıra bilirmiyiz

edit : osmanlıyım

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2016, 00:49:59 »
onlarca png resim interneti öldürdün  :thumbsdown: