Gönderen Konu: Victoria 2 Yaz Multisi Sezon 5 ( 1882 )  (Okunma sayısı 10122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Victoria 2 Yaz Multisi Sezon 5 ( 1865 )
« Yanıtla #60 : 21 Haziran 2016, 02:03:32 »
Wayfear benim dostumdur ve evet onun yalakasıyım veya değilim. Anlaşılır ki Prusya Saxe-Lauberg devleti daha önce benim olduğum bir mp'de oynamamış. Ben her mp'de Wayfear'a karşı savaştım. Hatta Ragequit bile attım. Bak dostun Industry bunun hakkında birşey deyor mu? Hayır. Çünkü adam akıllı. En son Fear'la o beni ezmişti çünkü. Birşey bilmeden konuşuyorsun. Oyunun akışını Historical yönden yapmıyorsunuz sonra benim üstün Diplomatik Yeteneğimi tartışıyorsunuz. (Herhalde EU4'de ruler olsaydım özelliğim 0/6/0 Olurdu :P) Prusya Prusya değildir. Almanya'yı kurdu kuramadı diye değil. Rusya'yla dost olduğu için. Aha da bu kadar. Ayrıca ben İngiltere idim olayını anlatayım.

Ben ingiltere idim çünkü MP'ye gelemedim ilk gün (evet biliyorum uyumuşum :P) Yani hani oyundayken dalga geçiyordun ya benle. Fear hakikaten arkadaşını çağırmış yalaksını diye. Ben zaten oyuna senden önce katılan adam ; nasıl böyle küstahca ve disloyal bir laf edersin. Oyunda bulunan ilk adam benken sen beni sonradan sanki Fear'ın yalakası olarak gelmiş gösterdin. Yazıklar olsun. Evet o adamın yalakaı olurum ama burada değil sen gerçek hayatta. Çünkü yalakası olunacak adamlardan birisi.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 21:49:21 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı yenilmez 917

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 21 Haziran 2016, 02:19:36 »
 Osmanlı'yı savunacak gücümüz var mıydı sence? Oyunun başındaki ingiltere'nin gücü malum ve bu adam fransa ile müttefik olmuş oyunun en güçlü 2 ülkesi bir araya gelmiş zaten Fransa bana dalmak için fırsat arıyor Rusya daha gelişememiş erken bir savaşla core kaybedecektim zaten Fransa'nın beklediği bir fırsattı bu ayrıca bu kadar emin olmasanız hemen krizi de hep birlikte desteklemezdiniz hepimiz biliyoruz o savaşta daha az şansımız vardı.
 Onun dışında İngiltere'yle çıkarların uyuşuyordu Amerika ile çıkarların uyuşuyordu bi benle mi uyuşmuyordu hocam asıl onlarla koloni için bir yarışa girmen gerekirken barışçıl bir şekilde olayı çözüyorsunuz ama konu bana gelince omon tenrim ne kadar da güçlü bir prusya (1865 hala prusya kaf bile kurdurtmadınız ki bunu anlıyorum yapılması gereken bir şey bu) hemen saldırmalıyız. Dur bir dakika Hollanda oyuna yeni katıldı ve Rusya etkisinde ve Rusya müttefiği. İyi, güzel Belçika da benim etkimde. Bir nebze de olsa Avrupadaki olası bir Rusya-Prusya vs Fransa-İngiltere-Avusturya savaşını dengeleyebilecek gp potansiyeli olan ülkeler bunlar. Ama Hollanda oyuncusu gelir gelmez pis Rus lideri diyip müttefik bozuyor ve Fransa ingiltere ve avusturya'yı arkasına alarak benim etkimde olan Belçika'ya saldırıyor. İyi buna da tamam.
  İngiltere 30 infamy geçiyor kimse tepki göstermiyor ben bir şeyler söylemeye çalışınca konuşma saldırabiliyorsan saldır tavrı yiyorum ki saldırsam fransa ayrı bir savaşla hemen beni yok edecek bunu sanki bilmiyormuşum gibi bana saldır o zaman İngiltere'ye diyorsunuz. İngiltere 30 infamy geçince müttefiklerini bozma nezaketinde bile bulunmuyor nasıl olsa oyun sonuna kadar müttefiksiniz bunu gayet iyi biliyor. Devam hocam 5 yıl sonra yine bekliyorum berlin'e geçen seferki katıldığım multide fransa'yken felix'i ingiltere'ye geçirip prusya'yla beni yendikten sonra 5 yılda bir saldırmanız gibi oyun sonuna kadar bekliyorum. Sakın taraf değiştirmeyin en güçlü 2 ülke tarihte de her zaman dost olmuştur zaten.
 Bir de Saxe launberg diyen arkadaş zaten pek oyun bilgisi yok sanırım ki ülkeleri ayırt edemiyor güçlü bir Prusya ile küçük bir devleti bir tutuyor. İM'nin çıkmasının sebebi de yarın sabah erken kalkacak olması nedeniyle çıkması lütfen arkasından neden konuşmuyor sanıyon vs laflar etme. Bir de oyun akışını historical yapmıyoruz derken neyi kasteddin tam anlayamadım ama tarihsel olarak bu yüzyılın en büyük amacı sanayi devrimi nedeyle yeni hammadde pazarları bulabilmektir ki savaşların altında yatan büyük nedenlerden birisi budur. Ama oyunda bununla alakalı bir tane savaş olmaz iken daha büyüyememiş bir Prusya'ya hep birlikte dalmak ne kadar tarihi bir oynanıştır bunu anlayamıyorum. Ve prusya tarihinde sırasıyla komşularıyla arasını iyi tutarak küçük Alman prensliklerini bir araya toplayarak büyüyen bir ülkedir. Ben kimseye düşmancıl bir tavır sergilememe rağmen Fransa tek amacının kuzey alman fedarasyonu kurulmasını engellemek olduğunu ilk gün holstein etkileyerek ki daha ben Rusya ile müttefik bile olmamıştım bunu hemen belli etti. Historical oynayacaksak Fransa'nın holstein'i etkisi altına almasının hiç bir anlamı yok benim gözümde.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 21 Haziran 2016, 02:35:45 »
Holstein bir istisna. Tam olarak historiacal oynayın demiyorum. Yoksa zevk alamam puppetlerim. Şimdi oyunu senden iyi bilip bilmediğmi söyleyemem çünkü sana göre değişir. Şimdi yine bilmiyorsun çünkü biraz kafa problemlerin var herhalde. Ben Rusya ya çıkgit iğrenç baba felan dedim. Çünkü ona özelden : Belçikaya saldıracağım beni koruyacakmısın dediğimde Hayır dedi. Bende Speerlikten çık git dedim o da yanıt vermeyerek kabul etti. İngiltereye döndüm ve bana Ilk önce Belçika sonra Nordrheini önerdiler. Şimdi yanımda 3 GP varken senin gibi KAF'ı kuramayan Saxelauberglemi uğraşıyım yoksa ne ? Bu oyunda hiç bir hile yoktur. Oyunun sadece Oyun mekanizmaları üzerine gören Prusyayı kınıyorum. Çünkü ben eğer MP' oynancaksa bunun Tab denilen mübarek tuştan yapılabileceğine inandım. Yani Rusya beni kendi istemedi ve Çıkmama izin verdi. Sonradan Tüm GP lerle (senin hariç Çünkü sen Rusya müttosuydun) Konuştum ve İngiltere ve tarafı bana mantıklı şeyler önerdi ben de kabul ettim. Ayrıca eğer blmiyorsan söyliyim ki biliyorsundur da : Diplomatik Ingluence arttiran araştırmalar var. Eğer gidip günlük 0.80 puanla Holsteini alamıyorsan oyunu bana bilmiyorsun dedikten sonra aynaya dönmelisin. Açıkcası ben bilmiyorum. Ama şundan emin ol aslında ben gp olduktan sonra Holstein için sana yardım edip Fransanın üstüne salcaktım :P Ama ingiltere o kadar tatlı ve manyak şeyler önerdi ki bir anda Sonsuza dek Fransa'nın yanında olmaya karar verdim.

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Moderatör
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 21 Haziran 2016, 02:37:50 »
Oyun başladığı ilk gün müttefiktiniz zaten Rusyayla , Alsas konusunda savaş olacağı için İngiltere ile anlaştık O bana yardım edecekti , Biz sonra afrikayı aramızda hallederik , Alsasda böyle birşey mümkün değil .İngiltereye müttefikliğini bozması konusunda Steam Sohbetinden ısrar ettim fakat düşeceğini belirterek bozmadı , bende uyarmakla yetindim . Silahlanma yarışı oldu oyunda , Rusya da Altyapısını tamamlayıp Askeriyeye geçince , Avusturya ve İngiltere bana baskı yaptı savaş konusunda Bende Left Bank yapıp saldırdım . Hollanda konusuna gelirse Başta Belçika konusunda İngiltere ile konultuktan sonra Prusya üzerinde toprak vaad etmemiz üzerine bizim tarafımızda yer aldı . Ben neden düşman olduğum ülkeye güçlenince saldırmayı bekleyeyim . Tarihsellik konusunda kimseyi zorlamadım ben Pashazade bu konuda hatalı , Ben Potansiyel düşmanımın Gleişmesini önledim , Düsmanımda benim gibi etrafımdaki devletleri etkiledi . Ben İngiltere ve Avusturya ile müttefiklik kurarken "Onların isteği üzerine " siz oturup izlediniz sorun bu . Daha sonra Wayfear ve Arkadaşları diye tutturuyorsunuz. Önceki MPde ben Kafı kurmuştum İngiltere ise daha faklı düşünerek Afrikayı tamamen kendisi almak için Benle müttefik olmuştu . Bu sefer İngiltere bölüşme üzerinde duruyor. Osmanlı Benim müttefiğim olsaydı düşünmeden yanında olurdum İngiltere karşısına geçse bile öncelikle bir savunma savaşı olacaktı bu ekstra fayda Fakat Osmanlının dağılmasına seyirci kaldınız müttefiğinizi kaybettiniz .Belki bu yüzden sizle müttefik olmaya yanaşmadılar .

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 21 Haziran 2016, 02:43:00 »
Bu arada Almanyayı bu ülkeyle kuracağım görürsünüz ahhyyhh !
https://en.wikipedia.org/wiki/Saxe-Lauenburg

Üslüba dikkat edelim .
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 21:49:56 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı yenilmez 917

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 21 Haziran 2016, 02:46:23 »
 Kardeş tamam oyunu öğret ben acemiyim sadece 5 belki 6 yıldır oynuyorum bu oyunu da şimdi sen etkimde olan Belçika'ya dalmak için Rusya'dan izin isteyip izin vermeyince benim karşımdaki tarafa mı geçiyorsun. Bir de bana 1 tane bile mesaj atmadan. Sana dair gördüğüm ilk mesaj ise pis Rusya lideriydi ve bu benim kafa problemlerimi getiriyor ki kafa problemi diye bir şeyi ilk defa duyuyorum heralde böyle problemlere sahip olduğum için kimse yanımda konuşmuyor. Belki belçika için benden izin istemen yeterli olabilirdi çünkü benim aradığım tek şey oradaki müttefiklerdi ki bu 1 ülke veya 2 ülke olsun farketmez hatta tek bir birleşik Hollanda daha güçlü olur ve benim de daha çok işime gelirdi ki bu müttefiklere sahibim sanıyordum ama sen sadece Rusya ile konuşarak bana bir kelime bile yazmadan bunu bozdun. Holstein konusuna gelirsek oyun başında saxony ile uğraşırken Holstein'e geç kaldım daha sonrasında her yükselmeye çalıştığımda Avusturya da Holstein'i etkilediği için rahatlıkla düşürüldük. Oyunun başında olmadığın kısımlar için yorum yapmamanı öneririm.

Oyun başladığı ilk gün müttefiktiniz zaten Rusyayla , Alsas konusunda savaş olacağı için İngiltere ile anlaştık O bana yardım edecekti , Biz sonra afrikayı aramızda hallederik , Alsasda böyle birşey mümkün değil .İngiltereye müttefikliğini bozması konusunda Steam Sohbetinden ısrar ettim fakat düşeceğini belirterek bozmadı , bende uyarmakla yetindim . Silahlanma yarışı oldu oyunda , Rusya da Altyapısını tamamlayıp Askeriyeye geçince , Avusturya ve İngiltere bana baskı yaptı savaş konusunda Bende Left Bank yapıp saldırdım . Hollanda konusuna gelirse Başta Belçika konusunda İngiltere ile konultuktan sonra Prusya üzerinde toprak vaad etmemiz üzerine bizim tarafımızda yer aldı . Ben neden düşman olduğum ülkeye güçlenince saldırmayı bekleyeyim . Tarihsellik konusunda kimseyi zorlamadım ben Pashazade bu konuda hatalı , Ben Potansiyel düşmanımın Gleişmesini önledim , Düsmanımda benim gibi etrafımdaki devletleri etkiledi . Ben İngiltere ve Avusturya ile müttefiklik kurarken "Onların isteği üzerine " siz oturup izlediniz sorun bu . Daha sonra Wayfear ve Arkadaşları diye tutturuyorsunuz. Önceki MPde ben Kafı kurmuştum İngiltere ise daha faklı düşünerek Afrikayı tamamen kendisi almak için Benle müttefik olmuştu . Bu sefer İngiltere bölüşme üzerinde duruyor. Osmanlı Benim müttefiğim olsaydı düşünmeden yanında olurdum İngiltere karşısına geçse bile öncelikle bir savunma savaşı olacaktı bu ekstra fayda Fakat Osmanlının dağılmasına seyirci kaldınız müttefiğinizi kaybettiniz .Belki bu yüzden sizle müttefik olmaya yanaşmadılar .

EDİT: iki mesaj üst üste oldu kusura bakmayın.

Hocam geçen sefer sen İngiltere ile müttefik değildin onu bi hatırlatayım sana, adam son güne kadar benimle müttefik kalıp Afrika'yı paylaşacağız dedikten sonra senin savaş açtığın gün benden yana girmeyip sonra senin tarafında katılmıştı ve biz de Afrika'da bir şekilde bölüşrüz demiştik çünkü kaf cidden çok güçlü Prusya'ya oranla ve gerçek bir tehlike diye konuşmuştuk ama arkadaş benim asker bilgilerimi de söyleyerek hem casusluk hem hainlik yapıyormuş onu geç farketmiştim o gün de bir tepki göstermiştim ki şu an onunla ilgili konuşacak bir şey kalmadı zaten.
  Bu oyunda ise Rusya oyuna girerken zaten savaşmayacağını belirtmişti ben de o yüzden güvence olarak onunla müttefik olmuştum ki olasi bir Prusya-Fransa savaşına 1v1 olduğu takdirde katılmayacaktı. Ardından sen Avusturya ile müttefik oldun İngiltere'den önce ki bu gayet normal dengeyi sağlamıştın Avrupa'da. Ben de bu yüzden İngiltere'ye hiç bir şey yazmadım tarafsız kalacağını ve Avrupa'ya bulaşmayacağını düşündüm. Çünkü biz birbirimizi yerken tüm dünyaya çok daha rahat yayılabilirdi onun için olabilecek en büyük fırsat avrupadaki büyük savaşlardı ama arkadaş bu savaşlarda taraf tutarak Avrupa'dan hiç bir şey kazanmamakla birlikte kurabileceği kolonilerin yarısından çoğunu kaybetti belki de. (size kaptıracak) Hiçbir şey kazanmamakla birlikte çok şeyi de kaybetti bir taraf tutarak. Zaten Avrupa'daki olaylara karışmayıp çok güçlü bir şekilde büyüyüp gittiği veya karıştığı zaman da tuttuğu tarafa savaşı kazandırabileceği için biz İngiltere'yi eskiden yasaklı devlet olarak eklerdik ama ne olduysa artık yasaklı değil. E siz İngiltere'ye de kendi tarafınıza çekince çaresiz bir şekilde Osmanlı gelişirse belki kafa tutabiliriz dedik ama alperin sağolsun krizi çok uzatıp tasselia(büyük ihtimal yanlış yazdım) vermemesi, boş yere savaşa kadar beklemesi yüzünden ona da destek veremedik belki biraz bekleseyip 1 toprak için yok olmasaydı dengeleyebilirdik oyunu ki onu desteklemediğimiz konusunda haklısınız ama rusya hem tech hem de asker sayısı olarak çok gerideydi ben de belki Fransa'ya anca kafa tutardım hatta ben de gerideydim sayı olarak fransa'dan techlerimiz de aynıydı bu yüzden direk yenilip şansımızı bitirmek istemedim güçlenecek Rusya'ya güvendim ama kriz savaşı başlayınca Osmanlı birden dağıldı sadece kriz sebebiyle kalmadı çok ayrı sebepler eklendi ve savaş sonunda savaşın başlama nedenini unutan! İngiltere yunanlara 1 toprak bile almadan kendisinin ve Avusturya'nın isteklerini gerçekleştirdi.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 21:47:29 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 21 Haziran 2016, 03:22:55 »
Sen kimsin ? Ayrıca ben senden iyiyim demedim. Sen benden iyisindir dedim. Ama Prusya Ya da şu anki durumun itibariyle Saxe-Lauenberg ile oynayamayabilirsin.  Sonuçta herkes her ülke ile oynayamaz. Ben de Sokoto ille oynayamıyorum mesela ? Ama bence problem sende. Sen kendini Belçika'nın sahibi sanmışsın. Rusya'dan izin istedim çünkü O benim Sphere liderimdi ve bana yardım etmedi. Ayrıca seni saymayarak seni olası Bir Ingiltere-Fransa-Avusturya savaşında kurtardım haberin yok. Eğer ben izin istemeden saldırsaydım Ingiltere Belçika'nın yanında savaşa girecekti. Ve böylece oyun benim için bitmiş olacaktı. Ama ingiltere ile birbirimizi ikna ede ede bu işi hallettik. Sen Belçika'nın yanında girmesen bile Ingiltere ve Dalton Kardeşler seni de beni de Patatese çevireceklerdi. Kendim Patates olmak istemediğmden  seni salçaya ve Saxe'amcamıza döndürmeye karar verdim. Sana buradan kocaman bir :facepalm:

Al bu da benim.

Çevrimdışı yenilmez 917

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 21 Haziran 2016, 03:34:46 »
 Beni olası bir İngiltere-avusturya-fransa savaşından kurtarıp ardından İngiltere-avusturya-fransa-hollanda savaşına sokan koca yürekli arkadaşım, niye sert yapıyosun anlamıyorum sen kimsin falan diyerek :D, 2 zara ülkeyi verdik haberin yok. Ülkene gelir gelmez belçika'yı almakta acele etmen saçmaydı bir kere. Yaptığını haklı çıkartamıyorsun ne yazıkki benim gözümde ki çıkartmak zorunda da değilsin senin de kendince sebeplerin varmış ama sen belçika'ya saldırsaydın İngiltere savaşa yalnız gelecekti infamy'si 33tü istersen saveden bakabilirsin ben girdiğimizde bakmıştım sen Hollanda'sın belçika'yı sana alırız diye düşünmüştüm. Bir de artık saxe lauenberg demeyi bırak bence boşu boşuna beni kışkırtıyorsun ki daha bunu daha save yüklenirken oyuna girmeden yapmaya başlamıştın hatırlatayım :)

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 21 Haziran 2016, 03:47:46 »
Öncelikle Saxe-Lauenberg içime doğmuş demekki. Seni daha büyük bir savaşa sokmadım. Mecburen girdim. 3 GP dostunu kaybetmek istemezsin herhalde. Şunu sadece Şöyle bir resimle sonlandırayım.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 21 Haziran 2016, 10:10:48 »
Öncelikle Şunu söyleyeyim Maalesef saatlar 11:30 a çekilmezse mpden ayrılmak zorundayım. Sonuçta 1:30 a kadar oturabildiginizi gördük. Neden olmasın ?

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 21 Haziran 2016, 13:06:29 »
Bana bir daha böyle bir işkence göstermede bana yaptır :P
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 21:47:43 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 21 Haziran 2016, 13:09:24 »
As your wish my lord !

Çevrimdışı yenilmez 917

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 21 Haziran 2016, 13:11:18 »
 Bu akşam multi olacak mı? Olacaksa da ben katılamayacağım.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 21 Haziran 2016, 13:22:36 »
Owhh what a shamefull dead. :(
Bu sizin ölünüze gelsin Lordum.
https://www.youtube.com/watch?v=yYJmQot-6Tw

Çevrimdışı Alper412

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 21 Haziran 2016, 13:30:53 »
Bu da herşeye uyuyor ya.  ;D
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 13:31:16 Gönderen: Alper412 »

Çevrimdışı yenilmez 917

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 21 Haziran 2016, 13:33:33 »
Owhh what a shamefull dead. :(
Bu sizin ölünüze gelsin Lordum.
https://www.youtube.com/watch?v=yYJmQot-6Tw
ulan :ÇSdf:sdf:sdFÇ 2.22'ye çok güldüm :D Eline sağlık güzel olmuş. Neyse bu akşam biraz mola verirsek iyi olacak tabi siz hepiniz toparlanırsanız oynayın.

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 21 Haziran 2016, 13:42:15 »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 21 Haziran 2016, 13:45:46 »
Sayın Prusya'nın Kralı : Ya da yalvarırsanız Saxe-Lauenberg dükü. Akşamki oyuna katılmanızı taleb ediyorum. Lütfen bu isteğimi red edmediyim.

Winter is coming more Faster Duce of Saxe-Mans!

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 21 Haziran 2016, 13:49:09 »
Sayın Prusya'nın Kralı : Ya da yalvarırsanız Saxe-Lauenberg dükü. Akşamki oyuna katılmanızı taleb ediyorum. Lütfen bu isteğimi red edmediyim.

Winter is coming more Faster Duce of Saxe-Mans!
Bu hitabı Berlin  Muhtarına yakıştıramıyorum lütfen!

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 21 Haziran 2016, 13:50:16 »
Tabi ki Salak Dixie leri seçip kendisine İlhak attıran yüce ve +9999 attacklı general. Bundan sonra SAXE Muhtarlığı olarak değerlendiririz.