Gönderen Konu: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo  (Okunma sayısı 5832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle

Selamlar, bilenler vardır bilmeyenler vardır önceki Şirvanşah Azerbaycan serisinden sonra bu seriye devam edeceğim. Keyifli okumalar.

Anka küllerinden doğuyor - II. Bölüm

İmparator'un Ölümü (ARA BÖLÜM) - V. Bölüm

Ait olduğumuz yerdeyiz - VI. Bölüm

ed-Devletü't-Türkiyye - VII. Bölüm

Plus Ultra (ed-Devletü't-Türkiyye II. Kısım) - VIII. Bölüm

Yıl 1309. Türk Beylikleri Anadolu'nun kontrolünü çok net bir biçimde ele aldılar. Fakat onlara bu da yetmemişti, Yüce Bizans İmparatorluğu'nun Balkanlar'daki sahip olduğu topraklarıda birer birer başka devletler sahiplenmişti. O aç barbarlar, Yunanistan'ı da ele geçirmişlerdi. Çok yakında ise Achea ve Morea'nın bize karşı ilerleyeceklerini bilmek, Bizans Halkına korku saçıyor idi.

Babam İmparator iken dinlerdim hep, nasıl kaybettiğimizi. Nasıl şanlı geçmişimizin tarihe karıştığını. İslam denen saçmalığın yükselişini. Ortodoks'ları dost bilen katoliklerin sırt çevirdiklerini. İmparatorluğun yanında hiç kimse yer almıyordu. Herkes bu Şanlı İmparatorluğa boyun eğerken, nasıl da bu duruma düşmüştük? Sırplar, Boşnaklar, Ermeniler, Romenler... Hepsi Balkanlardaki diğer devletlerin oyuncağı haline gelmişti. Bu yükselişte olan ve güçlü olan devletleri kim durdurabilirdi ki? Babamın varisi ben, belkide bu insan dışı varlıkların yanan o mumlarını söndürebilirdim. Ben, Konstaninos Palaiologos. Ve Mor Anka'yı sonsuza dek ölümsüzleştireceğim.

ŞİMDİKİ AMAÇLAR

--- Yunanistan'ı geri almak. --- TAMAMLANDI

--- Batı Anadolu'yu geri almak. --- TAMAMLANDI.

---- Orta Anadolu'yu geri almak. ---- TAMAMLANDI. ----

----- Roma'yı geri almak. ----- TAMAMLANDI.

------- Doğu Anadolu'yu geri almak. -------
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2016, 09:48:03 Gönderen: Grant »
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2016, 22:21:39 »
Ooo Bizans.

Uzun soluklu olması dileğiyle, Takip ;)

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Haziran 2016, 23:49:19 »
Ooo Bizans.

Sağolasın, önümüzde uzun bir seri var galiba.  ;D

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2016, 00:03:39 »
Takip umarım Gregoryciğim dediği gibi uzun soluklu olur.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2016, 01:27:39 »
Ooo Bizans.

(aç/kapa)

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2016, 02:13:26 »
"Türklerden kesinlikle korkuyorum. Çünkü konu harp olduğunda tanrı yanlarından hiç ayrılmıyor..."

Ah, canım yaşlı babam benim. Yaşlıydı belki ama, kesinlikle onun yaşındaki herkes kadar tecrübeliydi. Yıllar boyunca ne yaşadı ise, hiçbir yük kaldıramıyor ve risk alamıyordu. Bununla birlikte doğudaki Osman Gazi isimli adam bize anlamsız bir nefret besliyordu. Ve bizimle savaş yapmak için çok heycanlıydı. Ayrıca büyük bir orduları vardı. O, aftó tis Tourkías... (Ah, şu Türkler.) Gönülleri ve İnançları için geçemeyecek engeller onlar için hiç var olmamış gibi. Birde bize bakınız! Ordumuza geçecek adam akıllı komutan yok. İmparatorluk yıllardır bir kılıcın kınından çıkma sesini dahi duymamış iken, ben bu büyük şanlı İmparatorluğun başına geçecektim. Türklerden kesinlikle korkuyorum. Çünkü konu harp olduğunda tanrı yanlarından hiç ayrılmıyor...

Kaleden dışarıya baktığımda, binlerce gencin sırf vatanı ve halkı için ölmeyi göze alıyor olmasının  benim ağzımdan çıkacak komutanın eseri olacağı aklıma geldiğinde, dua etmeye başlamıştım. Belki de atalarım gibi bir "kahraman" olurum ya da İmparatorluğu batıracak "aptal"... Osman Gazi benden çok daha hırslı ve tecrübeli bir kumandan. Benim ordumun daha geniş olmasına rağmen, içimde öyle bir boşluk vardı ki. Aklıma ne zaman onun komuta edeceği hırçın barbarlar gelse, tanrıya sığınırım. Geçmişte olan şeyler aklımda canlanıyor, askerlerin nasıl öldüğünü görüyordum. Hayır! Buna izin vermeyecektim. Ben Konstaninos Andronikos Palaiologos. Bu İmparatorluğa güneşi gösterecek kişi.

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2016, 03:06:20 »
- Anka Küllerinden Doğuyor -

Savaşa çok kötü başlamıştık, ordularımızı geri çekiyor ve ardından saldırıyorduk. Başka yapabilceğimiz hiçbir şey yok idi. Bir savaşta inanılmaz bir olay gerçekleşti; Bir rüya, bir imkansızlık abidesiydi adeta! Osman Gazi savaşta aldığı ağır darbeler ile hayata gözlerini yummuştu. Bu bizler için adeta bir mucizeydi çünkü askerlerini çok iyi komuta ediyor ve ne zaman savunma & saldırı yapacağını çok iyi biliyordu. Savaş üstünlüğü bizim tarafımıza geçti ve onları otuz dört binlik orduyla yenmeyi başardık. Yeni komutanları Mustafa bey, İznik üzerine kuşatmayı güçlendirirken bir grubu dikkat dağıtmak amaçlı İznik'e yolladık. Kalan otuz dört binlik ordu Eskişehir üzerine yürüdü ve Mustafa Bey'in hemen haberi oldu. Ve ordumuzla onu bozguna uğrattık. Kuşatmaları kaldırdık ve sonunda eskişehir kalesi düştü.

Sanki tarihi değiştirmişim gibi hissediyordum. Dengeler bizim tarafımıza daha ağır basıyordu artık. Tanrım, sana binlerce kez şükrolsun. Bize bu güzel, şanlı günleri gösterdin. Bu galibiyet ile beraber, Yunanistan'ı bile elinde tutamayan bir ülkenin benimle neler kazanabileceğimin farkına vardım. Sanki Roman İmparatorluğu eski günlerine dönüyordu... Ve bende artık atalarım gibi İtalya'dan Anadoluya kadar uzanan bir İmparatorluk yaratacaktım. İlk hedefim, Yunanistan'ı geri almak ve Karesioğullarını Akdeniz sularından uzaklaştırmak olacaktı.

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Haziran 2016, 04:03:39 »
- Reconquista I. Bölüm -

Yapacağım ilk şeylerin Yunanistan'ı tek çatı altında toplamak ve Karesi'yi denizden uzaklaştırmak olacağını söylemiştim. İlk olarak yapacağım şey ise "Yunanistan'ın Yeniden Fethi." Öncelikle Sırbistan ve Bulgaristan'ın düşmanı bir ülkeye ihtiyacım vardı biliyorsunuz ki düşmanımın düşmanı dostumdur. O  devlet ise Venedik'ti. Hemen diplomatları Venedik'e yolladım ve ilişkilerimize kuvvet kattım. İlişkilerimiz yeteri kadar kuvvetlendiğinde askeri bir dostluk antlaşması imzaladık. Bu işte sağlama alındığına göre Yunanistan'a nihayet geçilebilirdi.

Ordularımız diğer devletlerinkinden kat kat güçlüydü. İlk olarak Thessaly devletine savaş açtık. Savaşa müttefiği Sırbistan da katıldı. Bu bizim için çok iyi oldu ve 1 taşla 2 kuş vurduk. İlk önce zor olanı bitirdik. Sırpları alt ettikten sonra Makedonyayı kuşatan Thessaly ordusunu imha ettik.

Bu sadece bir başlangıçtı Sırplar, gününüzü göreceksiniz. Fakat yapılması gereken daha önemli şeyler varken sizinle ilgilenemem.

Geçmiş olsun Thessaly. Bizim karşımızda durmayıp belkide bağlılığınızı bildirseydiniz, böyle sonuçlar görmezdik.

Tanrım, bize bu günleri gösterdiğin için çok minnettarım. Galiba eski günlere dönüyoruz öyle değil mi? Bu Thessaly ihlakından sonraki durağımız ise Epirus. Bence İmparatorluk adına bir konuşma yapmanın tam sırası. "Baylar, bayanlar. İmparatorluğumuzun yıllardır düşüşteki halinden bir tek siz bıkmadınız, hiç inancınızı yitirmediniz ve her daim destek oldunuz! Bu ruhu bize siz kazandırdınız. Ordumuzun moraline ciddi katkılarda bulundunuz, yemek yaptınız, asker oldunuz. Bu İmparatorluk sizler için var ve bizi biz yapan sizlersiniz. Herzaman adaletli olacağız, söz veriyorum. Bu halk, bu kültür, dünyaya yayılacak! Ve unutmuyoruz ki
iyi yapılan işin ödülü onu iyi yapmış olmaktır."

Çevrimdışı kerem1249

• Hâkimiyet Milletindir
  • Yönetici
  • *
  • Hâkimiyet Milletindir
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #8 : 03 Haziran 2016, 08:26:08 »
Güzel hikaye takip  8| ihanet eden italyaya doğru ilerlemeni öneririm orayı Bizans bayrağıyla kuşat.
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Halkın Özgürlük Partisi (HÖP)

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Haziran 2016, 10:30:39 »
Güzel hikaye takip  8| ihanet eden italyaya doğru ilerlemeni öneririm orayı Bizans bayrağıyla kuşat.

Oda yapılacak ama anadoludaki ve balkanlardaki tehditleri temizlemeliyim ilk.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Haziran 2016, 10:56:47 »
Güzel, ben de arkadaşa katılıyorum Doğu Anadolu'dan önce İtalya'dan birkaç yer alınsa daha uygun olur.

Bu arada ilk mesajı güncelleyip bölümlerin linkini bir liste halinde oraya atarsan ve kullandığın modlar hakkında bilgi verirsen daha güzel olur. VEF'te yanlış hatırlamıyorsam Bizans'ın teknolojisi ile batının ki aynı :S
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2016, 11:03:34 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Haziran 2016, 11:06:01 »
Güzel, ben de arkadaşa katılıyorum Doğu Anadolu'dan önce İtalya'dan birkaç yer alınsa daha uygun olur.

Bu arada ilk mesajı güncelleyip bölümlerin linkini bir liste halinde oraya atarsan ve kullandığın modlar hakkında bilgi verirsen daha güzel olur. VEF'te yanlış hatırlamıyorsam Bizans'ın teknolojisi ile batının ki aynı :S

Öğütler için teşekkürler, yakında listeyi hazırlayıp sunarım. Ayrıca evet VeF'te oynuyorum başlıktada belirttim gibi :).

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Haziran 2016, 11:09:50 »
Tamam, hikayeni uzun soluklu olur diye düşündüğümden arşive ekledim yüzümüzü karar çıkarmazsın umarım ;)

Bu arada başka bir Bizans hikayesi forumda en çok okunan hikayelerden biri belki göz atarsın...
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2016, 11:10:28 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Haziran 2016, 12:06:23 »
- Reconquista II. Bölüm -

"Çok yakında Balkanların ve Yunanistan'ın hakimi konumuna geçeceğiz." İşte tam bu yüzden erken konuşmamalıydık ya. Geçen ay Sırbistan bizim topraklarımıza katacağımız Epirus'a savaş açmıştı. Balkanlarda yorulan ama güçlü bir ordumuz da vardı ama nihayetinde. Bende uygun kararlar alarak ilk önce ordularımızı tazeleştirecektim ardından ise savaş planlarına geçecektim.

Savaş planları nerdeyse hazırdı. Savaşı 1 ay sonra ilan edecektik. Ben de Venedik'e gittim. I. Antonio Doge ile Doğudan ve Batı hakkında konuşurken kafama bir soru dahi takıldı. Bunu düşünürken Antonio bana: "Pışt, ordamısın? iyi görünmüyorsun" dedi. Ben de tabii hiçbirşey olmadı moduyla beraber kafamı salladım. Güzel bir gündü, müttefiklerimiz ile haşır neşir olmak çok iyi bir durum. Tabii iki devlet te sadece belirli şeyler yüzünden müttefik değillerse.

Görünüşe bakılırsa, büyük büyük bir savaş bizi bekliyordu. Epirus'ta olan Sırpların üstüne ana birliklerimi ve Sırbistan'a da küçük birlikler yollamıştım. Sırbistan'ın bütün ordusu Epirus'ta imha olmuştu ve yolumuz çok açılmıştı. Ayrıca bu Macar askerlerini denemek için iyi bir fırsat olabilirdi. Askerlerim Skopje'yi kuşatıyor iken Nis'in kuşatması bitti. Fakat Venedikliler zor durumdaydı ve onların biraz desteğe ihtiyacı varken benimde göndermemem ayıp olurdu.

Askerlerim, Skopje'nin kuşatmasını sonunda bitirmişti ve diğer tarafa bu karşı konulamayacak bir darbeydi. Gönderilen birlikler ile Venedikliler üzerlerindeki baskıyı kaldırmışlardı. Üç yüz altmış altı günden sonra Kosova'da düştü ve Sırbistan ordusu ayağa kalkamadı. Biz kuşatmaya devam ederken On yedi binlik macar ordusu arkamızdan bizi takip etti. Bize saldırmadılar ve ilk bir şekilde Vardar'ı kuşatmaya gittiler. Hoştu benim için. Bende büyük ordumla beraber onları indirdim.

Bu savaştan sonra ise Sırbistan'ı tamamen ihlak etmiştik. Balkanlardaki gücümüze güç katmıştık ve şimdi hedefimiz Yunanistandı. Epirus'u aldıktan sonra içimdeki buzullar eriyecekti. Çünkü Epirus'u alırsak denizden diğer topraklara gitmemiz daha da kolaylaşacaktı. Avrupa'dan birçok devlet Bağımsızlıkları için bizden yardım dileniyordu ayrıca. Fakat bağımsızlıkları çok önemli olmayacaktı çünkü oraya da gelecektik. Bu arada bunlar olurken, Epirus ve Achea bize Bağlılığını bildirdi. Yunanistan'ı tek çatı altında toplamayı sonunda başarmıştım fakat Athena hala başka bir devletin elindeydi. Herneyse, şuan odaklanmamız gereken bir Ege seferi var.

- Ege'de Temizlik -

Ege Denizi ve kıyıları, Latinlerin bize yaptğı yaptığı davranışlardan önce İmparatorluk'un uzunca bir süre elinde tuttuğu bir bölgeydi. Akınlardan sonra ise, bir Türk yuvası oldu ve ellerimizden kayıverdi. Şimdi ise amacımız, bizim olanı geri almak olacak. İlk işim olduğunu yazdığım Karesioğulları Beyliği'nden kıyıları almak konusundaki fikrim, ilk önce diplomatik yollar iken onların davranışları ve inatları bu fikrimi onların tamamen İhlak olması fikrine dönüştürdü. Bu hareketimiz çevredeki diğer Türk beyliklerinden tepki çekebilirdi fakat aralarında daha bir askeri ittifak bile yokken bunu yapmamam için neden yoktu. Ve sonunda bu savaşa da giriyorduk. Savaş ilerledikçe onların direnci komiğime gitmeye başlamıştı. Bazenleri çok hafife alıyorum bu Türkleri. Unutmamam lazım ki konu harp olduğunda onlardan şanslı bir millet yok. Sonunda onları da indirmiştik ve Ege'yi de Türkler'den temizlemiş olduk. Karesioğulları'nın İmparatorluk'un sınırlarına katılmasından sonra, İmparatorluk ordusu Saruhan'ı da boş geçmedi. Devletlerini bile koruyacak askeri bulunamayan bu beylik, Bizi hiç uğraştırmadan Karesioğulları ve Osmanoğulları gibi İmparatorluk sınırlarına katıldı.

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Haziran 2016, 12:09:00 »
Tamam, hikayeni uzun soluklu olur diye düşündüğümden arşive ekledim yüzümüzü karar çıkarmazsın umarım ;)

Bu arada başka bir Bizans hikayesi forumda en çok okunan hikayelerden biri belki göz atarsın...

Çok teşekkürler. Şimdi listeyi hazırlayayım ve bir İtalya seferine hazırlanalım.   ;D

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 03 Haziran 2016, 12:19:34 »
Bölümler liste olarak eklendi.

Çevrimdışı kerem1249

• Hâkimiyet Milletindir
  • Yönetici
  • *
  • Hâkimiyet Milletindir
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #16 : 03 Haziran 2016, 12:25:15 »
Atina'yı ve Napoli'ye doğru olan o kırmızı renkli adayı almanı tavsiye ederim. İsmi Ragusa sanırım.
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Çevrimdışı Grant

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Haziran 2016, 12:40:06 »
Atina'yı ve Napoli'ye doğru olan o kırmızı renkli adayı almanı tavsiye ederim. İsmi Ragusa sanırım.

Corfuyu diyorsun sen. Pekala, İtalya bölümünde orayıda alırım zaten Napolinin toprağı.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2016, 12:40:46 Gönderen: Grant »

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Haziran 2016, 12:44:52 »
Yunanistan'ı iyi süpürmüşsün.
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı kerem1249

• Hâkimiyet Milletindir
  • Yönetici
  • *
  • Hâkimiyet Milletindir
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #19 : 03 Haziran 2016, 12:47:16 »
Kutsal Roma Imparatorluğu nu Italya'dan sonra yık bence iyice güçlendiğinde :wiseguy:

Doğu Roma İmparatorluğu varken Kutsal Roma niye var? :)