Gönderen Konu: EUIV - Oyundaki Püf Noktalar  (Okunma sayısı 13811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Oyundaki Püf Noktalar
« : 24 Kasım 2015, 20:57:57 »
Sorun:  Ülkende sivil savaş mı çıkmak üzere? İç savaş riski %80 ve 50k max. mp'nin sadece sadece 13k'sı mı mevcut?

Çözüm: Herhangi bir devlete -mümkünse çok zayıf bir ülkeye- savaş aç ve mp'nin dolmasını bekle. Ülken savaştayken iç savaş çıkmaz.  ;)

Ki bu durum günümüz devletlerinin yaptıklarına bakılırsa hiçte saçma değil. Malumunuz nerede bir iç savaş tehdidi söz konusuysa, insanlar birbirlerinden nefret ediyorlarsa, hükümetler bu nefreti -başka bir devlete savaş açılarak- o millete karşı yöneltebilirler. Bu sayede ülke içerisindeki milliyetçiliğe oynayıp ülkeyi ayakta tutabilirler.

Sorun  : Diyelim ki Avusturya ile müttefiksin ve Polonya'ya saldırmak istiyorsun ama Avusturya'da Polonya ile müttefik dolayısıyla Polonya'ya açacağın bir savaşta sana karşı Polonya'nın yanında savaşa geliyor.

Çözüm : Avusturya'yı yanına çekerek mümkünse zorlanmadan kazanabileceğin bir başka devlete karşı savaş aç. Bu sayede Avusturya başka bir savaşta seninle birlikte savaştığı için açacağın bu savaşta sana karşı savaşamaz ve Polonya'ya karşı Avusturya'yı denklem dışı bırakmış olursun.

Bu konuda sizde kullandığınız bu tarz çakallıkları paylaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2016, 17:06:48 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Oyundaki Püf Noktalar
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2015, 19:20:04 »
Oyun başı paranı gemiye yatır  "Need money"görevini al.Gemileri iptal et...

Oyun başı ordu göm."Need manpower"görevini al.Orduyu iptal et...
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı lortcush

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Eski bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2015, 19:36:49 »
Oyun başı paranı gemiye yatır  "Need money"görevini al.Gemileri iptal et...

Oyun başı ordu göm."Need manpower"görevini al.Orduyu iptal et...

Oyun sürümün kaç  ???

Click anywhere above to view kahramangiller's stream.

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2015, 20:10:07 »
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2015, 00:17:03 »
Deniz savaşı açarken bu taktik iyi gider, mp'de adama ragequit attırır :P

İngiltere'ye savaş açarken uyguladığım üç kağıt :)

(aç/kapa)

Çevrimdışı jua

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2015, 01:26:22 »
Ben de bi kac trick yazayim, cogunu biliyorsunuzdur zaten. Isimlere ingilizce yazayim ki havali olsun

1) diplomacy point abuse

Bilgi: oyundaki diplomas puaniniz -100un altina dusemez
Ornegin 400 diplomasi puaniniz var ve savas sonunda onereceginiz  baris anlasmasi sizden 400 diplomasi puani harciyacak yani 0 diplomasi puanina duseceksiniz. Baris sartlarini karsi tarafa gonderdiginiz gibi bu 400 diplomasi puanini sehir kulturu degistirmektr harciyorsunuz ve diplomasi puanini 0liyorsunuz. Karsi taraf barisi kabul edince diplomasi puaniniz 0dan -400e degil-100e dusecektir. Bu noktadan sonra isterseniz kultur degistirme surecini iptal edip diplomadi puanlarinizin bir kismini geri alabilirsiniz.

2) ottoman/Muscovy overseas abuse

Bilgi: Overseas fetihler normalde gore daha ucuz core yapilir.

Ornegin osmanliyla oynarken aqqoyunlu veya baska bir devlete halepten trabzona kadar toprak verip asya ile baglantinizi keserseniz, asya ve afrikada yapacaginiz fetihlerde daha fazla toprak alip daha ucuza core yaparsiniz. O buffer devleti isterseniz vassaliniz olarak tutabilirsiniz bu surecte. Tabi oyun asya ve afrikadaki eyaletlere overseas muamelesi yaptigi icin local otonomi %75 altina dusmeyecektir. Ama sonradan akkoyunluyu annex edince bu topraklariniz normal topraga donusecek ve local otonomi nornale donecektir.

3) wedding breaker

Oyundaki en can sikici sorunlardan biri Iberian wedding bana gore.bunu engellemenin yollarindan ikisini yazacagim,

Bilgi: The Iberian wedding 1450 ila 1530 yillari arasinda gerceklesir. Event gerceklesmesi icin castillenin en az 10 eyaleti olmalidir, aragonla sinir komsusu olmalidir.
Engelleyebilmek icin fransa veya ingiltereyseniz aragonla ittifak yapip castille savas aciyoruz ve castille I ya 10 eyaletin altina dusuruyoruz ya da aragonla castillenin sinir komsusu olmasini engelliyoruz. Ben ingiltere ile oynadigimda devamli olarak aragonla ittifaka girip castille savaslar aciyorum. Su Ana kadar tum oyunlarimda Aragon the Iberian wedding reddetti.

4) a tight ass emperor

Bilgi: birimlerin uretilme maliyetini dusuren binalar onlarin aylik bakim maliyetini de dusurur. Bu durum hem deniz hem Kara birileriicin gecerlidir

Ornegin bir sehirde birimlerin uretim maliyetini dusuren binaniz var, bu sehirden urettiginiz birimler diger sehirden urettiginiz birimlere gore daha az aylik bakim masrafi harcar.

Birimlerin uretim maliyetini dusuren binalar geriye etkili sonuc da dogurur, yani 1400 yilinda Izmir limanindan urettiginiz gemi 1500 yilinda burada yaptiracaginiz birim uretim maliyetini dusuren bina sayesinde bakim masraflarini da azaltir.

5) looter bitch

Cavalry birimleri infantry birimlerine gore daha fazla loot yapar.

6) claim abuse

Bilgi: savasta oldugunuz bir delete karsi claim baslatamazsiniz ama savastan once baslatilmis claimler savas suresince tamamlanabilir.

Bosta diplomat varsa savastan once claim baslatarak sonradan savas acin.

7) prestige saver

Bilgi: dishonor call size -25 prestige kaybettirir.

Ally sizi savasa davet ettiginde, once diplomasiden dissolve alliance yapip sonra dishonor call yaparsaniz prestij kaybetmezsiniz.

8) cut off truce time

Bilgi: revoke guarantee yaptiginiz devletle otomatikman 5 yillik truce icine girersiniz.

Ornegin bir devletle 12 yillik truce sureniz var, o devlete proclaim guarantee yapip sonrasinda revoke guarantee yaparsaniz truce suresi 5 yila duser. Bu sure diplomasi ekraninda hala 12 olarak gozukur ama oyun ekranindaki iconda 5 yillik sureyi gorebilirsiniz. Boylece uzun sureler beklemeden tekrar savas ilan edebilirsiniz.

Simdilik aklima gelenler bunlar, bi de stack wipe ve carpet siege var tabi

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2015, 01:37:06 »
7 ve 8 işlemiyor artık.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2015, 01:37:23 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı jua

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2015, 01:59:01 »
7 ve 8 işlemiyor artık.
Yazmayi unutmusum 1.12 oynuyom diye

Son guncellemelerde ne oldu bilmiyorum

Çevrimiçi ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2015, 09:32:06 »
6 yı çok yaparım :D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2015, 17:36:38 »
Isimlere ingilizce yazayim ki havali olsun

O zaman bu konu tam senlik ;)
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=47465.0

Çevrimdışı NyKs-S

• Azab
  • *
  • Boşversene :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2015, 19:29:25 »
Hiç Bir Fikrim  Yok  Mlsf :P
Dünya bir oyundan ibaret ise bilineki hepimiz bu oyunda kaldık.

Tarih  oyun değil'ki oynansın.

Ömrüm  boyunca tek  doğru  yaptığım şey Hz.Ali'yi ve onun soyunu sevmektir.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2015, 01:41:11 »
  • Cossacks'ta Osmanlı ile oynarken amacınız batılılaşma ise (ki öyle olmalı) Dhimmi estate'ine istediğiniz gibi davranabilirsiniz isterseniz toprak alın isterseniz, toprak verin çünkü batılılaşınca yada din değiştirince bu estate tamamen ortadan kalkıyor.
  • Yine Cossacks'ta tam benim istediğim özellik gelmiş bulunmakta, bildiğiniz gibi oyunda deneyimli iseniz Osmanlı gibi bir devletle oynarken hiçbir şekilde dosta ihtiyacınız olmaz free takılır ortalığı dağıtırsınız fakat ben her zaman büyük bir devlet dost alırım, peki neden? Tabi ki AE yememek için. Çoğu kişi oyunlarımda Avrupa'nın tamamını nasıl aldığımı sorar "ae'yi nasıl hallettin?" diye işte işin sırrı burada. Müttefikliklerdeki temel mantık şu "gölge etme başka ihsan istemem" yani büyük bir devlet ile dost olarak aslında size karşı oluşabilecek bir koalisyonu engellemiş oluyorsunuz. Eskiden tam bir pislik oyuncu gibi dostlarımın ofansif savaş çağrılarını reddetmezdim ama yardımda etmezdim :wry: Cossacks'ta ne değişti peki? Şimdi artık müttefik olurken paktın ofansif mi defansif mi olduğunu seçebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bir ülkeyle müttefik olurken "ofansif savaşlara katıl" seçeneğini iptal etmek. Tabi bu müttefik olma şansınızı azaltır ama sonuçta büyük devlet iseniz herkes sizle müttefik olmak ister.
  • Place of Interest olayına pek girmenizi önermem çünkü bu sebeple çoğu müttefiklik bitebiliyor -niyetlerden dolayı-. Siz çaktırmadan alın istediğiniz yerleri niyetinizi belli etmeden. ;) Tabi dostlarınızı alacağınız yerlere göre seçin. Ben mesela İngiltere ve İskandinavya ile dostum son Osmanlı oyunumda yediğim ae 600'lerde ;D Tek bir koalisyon oluşmadı şimdiye kadar :)
« Son Düzenleme: 02 Mart 2016, 15:49:27 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2016, 15:48:44 »
  • 1.15 ile birlikte vassallarınıza savaşta toprak almayın, kendinize alın savaş bittikten sonra "subject interacts" kısmından "grant province" diyerek tek tek verin. Bu sayede bayağı bir liberty desire'ları azalıyor.
    Örnek kullanım: Vassalın dinini değiştirip 100% liberty desire aldınız savaş açın bir yere alın bir sürü yer sonra tek tek verin vassala bir de prestij çaktınız mı direk annex sürecine başlarsınız.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2016, 15:51:16 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Elensar

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2016, 20:18:54 »
Ben bunu göremedim. "Şimdi artık müttefik olurken paktın ofansif mi defansif mi olduğunu seçebiliyorsunuz."

Resim ekleyebilir misin ?

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2016, 20:39:38 »
Cossacks ile geliyor bu ayrıntıyı da ekle Gregory.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Mart 2016, 20:50:13 »
  • ...Cossacks'ta ne değişti peki? Şimdi artık müttefik olurken paktın ofansif mi defansif mi olduğunu seçebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bir ülkeyle müttefik olurken "ofansif savaşlara katıl" seçeneğini iptal etmek. Tabi bu müttefik olma şansınızı azaltır ama sonuçta büyük devlet iseniz herkes sizle müttefik olmak ister.

Buradan yapıyorsun olayı;

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Mart 2016, 00:35:46 »
Extended Timeline'da bütün illerinize parlamentoda sandalye verin (ile tıkladığınızda sol üstte görürsünüz sandalye işaretini)

Dezavantajları; parlamentodan yasa geçirmek neredeyse imkansız olacak ve bu yüzden debate (türkçe yamada nasıl çevrildi bilmiyorum tartışma olabilir) yapmadığınız için cumhuriyetçi geleneğiniz (Republican Tradition) ayda 0.50 düşecek ancak Türkiye ile 2016'da başladığım oyunda cumhuriyetçi geleneğim zaten ayda 2 puan artmaktaydı yani bu 0.50'den etkilenmedim

Parlamentodaki yasaları ben pek önemli bulmuyorum o yasaları geçirmek için verecekleriniz, alacaklarınızı karşılamıyor. Ayrıca yasayı başarıyla geçiremezseniz -20 prestij alıyorsunuz bu da ciddi bir sayı çünkü doğrudan ticaretinizi, asker moralinizi etkiliyor.

Avantajına gelirsek aylık gelirim 140-145 duka'dan 160-165 bandına çıktı (her sandalye verilen ilde manpower vergi vs artıyor)

Bu arada mecliste sandalye verdiğiniz illerde merchant guilds vs. barınamıyor
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Oyundaki Püf Noktalar
« Yanıtla #17 : 03 Nisan 2016, 17:27:29 »
  • Osmanlı ile oyuna 1444 Aralık değilde 1445 Ocak 1 yani 1,5 ay sonra başlarsanız Eflak (Wallachia) vassalınız oluyor  tbrk*
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2016, 17:27:50 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Messerschmitt

• Yeni Çeri
  • *
  • WW2 tutkunuyum. Kırım Tatarıyım.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 04 Nisan 2016, 15:05:11 »
  • Osmanlı ile oyuna 1444 Aralık değilde 1445 Ocak 1 yani 1,5 ay sonra başlarsanız Eflak (Wallachia) vassalınız oluyor  tbrk*

Çoğu başarım gidiyor :D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2016, 20:54:52 »
  • Osmanlı ile oynarken oyun başı western arms trade'den %10 ucuz teknoloji almak için, Atina, Naxos yada Corfu gibi batı teknolojisine sahip opm devletler ile dost olun, %10 ucuz teknolojinin tadını çıkarın.  tbrk*

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #20 : 26 Nisan 2016, 23:39:32 »
Saydıkların vassal devletler ve vassal devletler müttefiklik kuramaz.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 26 Nisan 2016, 23:46:57 »
Serbest bırakacaksın işte Venedik yada Bizans ile olan ilk savaşında klasik Osmanlı gibi biçmicen hepsini :) Hem serbest bıraktığın için direk 50 yada 100 ilişki verecek bedavadan. Ha bir vilayet almışsın ha almamışsın bir önemi yok %10 ucuz teknoloji yanında ki oyun başı 3 idea + 1 teknoloji açana kadar ben genelde toprak almak yerine vassal takılıyorum çok daha mantıklı.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2016, 23:52:07 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #22 : 27 Nisan 2016, 00:33:21 »
Güney Yunanistan'ı Achea'yı vassal bırakıp feedliyorum core olan topraklar + istanbulu alıyorum. Naxos serbest bırakılabilinir gerçi.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 04 Haziran 2016, 21:07:45 »
Oyuna 1451'de başlarsanız tanrı gibi bir general olan Fatih'e (6/4/5/2) sahip oluyorsunuz.

« Son Düzenleme: 04 Haziran 2016, 21:08:30 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #24 : 04 Haziran 2016, 21:40:37 »
II. Mehmet Constaninople'ü fethediyor o zamana kadar en büyük sura sahip olan şehri ama kuşatması 2 mi ?  :S

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 04 Haziran 2016, 21:48:41 »
2 Bence gayet ideal. Çünkü, Oyunda zaten Fatih'e yapılmış bir istisna olabilir çünkü Siege pip (deniyor sanırım)'ları; en fazla 1 olarak çıkıyor normalen.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 04 Haziran 2016, 21:54:50 »
Yok 2 olanlar var ben çıkardım mesela rehber için yaptığımda. Generaller bildiğim kadarıyla 2'den fazla kuşatma alamıyor. (Tarihsel liderlerde alamıyorlar)

http://www.eu4wiki.com/List_of_rulers
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2016, 21:55:27 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #27 : 04 Haziran 2016, 22:34:47 »
Gioacchino I Murat kim lan :o

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #29 : 04 Haziran 2016, 22:44:40 »
https://tr.wikipedia.org/wiki/Joachim_Murat
Sormadan önce elbette wiki sayfasına bakım ama neden isminin Murat olduğuna dair her hangi bir şey göremedim.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 04 Haziran 2016, 23:33:14 »
Google'da joachim murat turkish yazınca çıkan 6. site bizim forum :D

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=3993.0

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 05 Haziran 2016, 00:35:15 »
Murat fransızlarda Myure diye okunuyormuş yanlız.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 05 Haziran 2016, 00:37:47 »
ben iki kere 5 pip kuşatmalı bir general çıkarmıştım  :P

edit: timur 6 6 6 2 lik bir general diyor oyunda gördünüz mü

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 05 Haziran 2016, 01:40:16 »
Pardon ya kuşatma 2'den fazla olmaz derken sadece linkteki tarihsel liderleri kastetmek istemiştim yoksa rehber yaparken 6/6/6/4 çıkarmıştım :S

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #34 : 05 Haziran 2016, 03:24:22 »
Pardon ya kuşatma 2'den fazla olmaz derken sadece linkteki tarihsel liderleri kastetmek istemiştim yoksa rehber yaparken 6/6/6/4 çıkarmıştım :S
Tabi ama bunlar hep hile xd

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Haziran 2016, 12:16:25 »
Hilenin tek amacı zamandan tasarruf yoksa zor değil o generali almak. Ama kim sırf 22 PIP'lik general çıkarmak için istemediği idea'ları almak ister ki? :)

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 13 Ocak 2017, 10:02:28 »
Gregory, güncellemelerle birlikte gelen yeniliklerin püf noktaları varsa onlarıda yazarmısın yada hâla çalışan püf noktaları, trickleri  ???

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 15 Ocak 2017, 18:53:25 »
Valla ben pek oynamıyorum oyunu Sezar, Sahipkıran ve diğerleri katkı yapabilirler :)

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 15 Ocak 2017, 21:32:48 »
1)Yeni aldigin bir yeri 0 unrest ve %75 otonomiyle alabilirsin.Yeni bir yer al,core yap.Sonra state yapma yerine tikla ama 2.kez core yapma onun yerine otonomiyi yukselt sonra yine ayni yerden eyaleti kaldir.Boylece normalde %100 otonomi ile elde edecegin yeri direk %75 otonomiyle elde edersin.Zor baslangicli ulkelerde denebilir.

2)Bu bir trick degil ama cogu kimse estateleri kullanmiyor.Bir osmanli`da bilmeye gerek yok ama zor devletlerde estate mekanigi size can simiti oluyor.%50 indirimli advisorlar ,military-adm-dip pointler,vergi artislari,direk manpower gibi bircok yarari var.Influence degeri asiriya kacti mi tek yapman gereken gecici sureyle estate`e verdigin yeri geri alman.

3)1.19 la gelen super bir ozellik ise spy network %100 oldugunda spy network kurdugun tarafin kime savas acacagini onceden soylemesi--kaleleri aktiflestirmek ve ozel asker basmak icin gerekli zamani sagliyabiliyor.

Kim gelecek bir saldiri onceden bilmek istemez ki?Iste istikbarat bunun icin var  ;D

Winter is coming.

4)Eger super bir gucle oynamiyorsan muttefiklerini iyi kullan.Birak isi onlar yapsin.Savastan sonra hangi topraklari alacagina dikkat et.Diplomasi ekranindan zone of interest bolumunde kirmizi olan topraklari alirsan muttefikin seninle dostlugu bozar.Ama onceden Trust`a yatirim yapip 70`in uzerine cikarirsan seninle ittifaki ne olursa olsun bozmaz.

5)Economics 101

Binalari iyi kullan.Temel kural kar miktari 0.10`dan fazla ise production ve Church/Mosque binalarini insa et.Manpower binasi icin 500 uzeri insa edilmeli.Trade binalari sadece local trade centerlara kurulmali ve ayrica degerli urunleri olan yerlere manufactories+production binasi bastin mi cok kar edersin.Urunlerin fiyatlarina ledgerdan bakabilirsin.Eger baskentin yeni dunya`da ise Meksika`nin guneyinde kakao yerleri ve Iran`daki yerler.Osmanli`da Bursa aklima gelen.Tabii butun bunlari yapmadan once economy ideasi alman tavsiye edilir.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2017, 21:52:08 Gönderen: Sezar »

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 15 Ocak 2017, 21:38:58 »
Ustam o ilk dediğin hile gibi değil mi ya.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 15 Ocak 2017, 21:41:59 »
Exploit diyelim.Arkadas trick demis.Exploiti buna katiyor mu bilmiyorum.Katiyorsa diger tavsiyelerime bakabilir.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 15 Ocak 2017, 21:45:14 »
3. maddeyi bilmiyordum bayağı iyiymiş ama ESP olmadan yakalanmadan uzun süre casus bulundurmak bayağı bir zor herhalde...

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #42 : 15 Ocak 2017, 21:59:44 »
Hayır pekte zor değil.Sana counter espionage atmasınlarda kolayca yaparsın :D

Çevrimdışı UNBAHTIBIL

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 06 Nisan 2017, 18:54:41 »
Deniz savaşı açarken bu taktik iyi gider, mp'de adama ragequit attırır :P

Hocam buradaki olay; fioloların aynı harekat bölgesine girmesini bekleyip, savaş açmak ve donanma unsurunu ilk safhada ortadan kaldırmak. Doğru mudur?

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 06 Nisan 2017, 19:00:46 »
Evet. Fakat yeni versiyonlarda donanmalar resimdeki gibi tamamen imha edilemiyorlar sanırım hep kaçıyorlar.

Çevrimdışı UNBAHTIBIL

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 06 Nisan 2017, 19:14:00 »
Yok 2 olanlar var ben çıkardım mesela rehber için yaptığımda. Generaller bildiğim kadarıyla 2'den fazla kuşatma alamıyor. (Tarihsel liderlerde alamıyorlar)

http://www.eu4wiki.com/List_of_rulers

Çok defa 3 siege pipli general çıkardım, özellikle son Prusya oyunumda...

(aç/kapa)
Bu görselde de görüleceği üzere, çıkabiliyor yani gayet de.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2017, 19:56:57 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 06 Nisan 2017, 19:58:35 »
Sonraki mesajları okumadın sanırım. Arkadaş Fatih'in neden 2 kuşatması var diye sordu ona cevaben en fazla 2 olabilir dedim çünkü bunlar tarihsel liderler. Fakat senin dediğin tarihsel lider değil oyun içinde çıkarttığın komutanlar ki ben 6/6/6/4 çıkarttım.

Çevrimdışı TheHuscarl

• Yeni Çeri
  • *
  • Nasud Dede <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 09 Nisan 2017, 20:08:38 »
@UNBAHTIBIL eventle gelen 100 tradition leaderden 4/5/5/4 gelmişti 3 ne yav  evil* evil*