Gönderen Konu: EU4 Save Sorunu Çözümü  (Okunma sayısı 4145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
EU4 Save Sorunu Çözümü
« : 22 Eylül 2015, 15:08:19 »
Geçen günlerde forumda bir konu açmıştım oyun çöküyor diye günler sonra bugün çözümü buldum.  ;D Bu sorunu yaşayan arkadaşlar olur diye de paylaşmak istedim. Eğer konu yanlış yerdeyse taşınabilir.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın.
Bu konu yazın:
bcdedit /set increaseuserva 2560
Bilgisayarı yeniden başlatın.

Not: Yazdığınız komutu iptal etmek için; BCDEdit /deletevalue increaseuserva

Bunu yaptıktan sonra oyun ne dondu ne de çöktü. Paradox'un kendi sitesinde yayınlamışlar çözümü. İyi oyunlar  :popcorn:

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 Save Sorunu Çözümü
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2015, 15:39:11 »
Birkaç noktayı bildiğim kadarıyla aydınlatmaya çalışayım.Bu komut, oyunlarınızda yada yoğun işlem yapan programlarınızda "out of memory" tarzı hatalara çözüm olmaya çalışır.Öncelikle bu komutu 64 bit sistemlerde kullanmanıza gerek yoktur ve 2560 2 gb üstü ram için uygundur.2 gb rami olanda işe yaramaz.

Çünkü bcedit/set increaseuserva komutu raminiz ne kadarının kernel'e ne kadarının kullanıcıya bırakılacağını belirler yani 1 gb raminiz varken 2048 yazarsanız olmaz. Burada vermeniz gereken karar sisteme ne kadar ram bırakabileceğinizdir.4 gb ram varsa 3072 de yazabilirsiniz .64 bit sistemlerde bu değerin daha çok dinamik bir işlevi vardır.

İlgili yazılar:
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff542202(v=vs.85).aspx

Edit: Forumdaki ilk konumdu duygulandım.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2015, 15:40:24 Gönderen: fff7 »

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2015, 00:21:42 »
Birkaç noktayı bildiğim kadarıyla aydınlatmaya çalışayım.Bu komut, oyunlarınızda yada yoğun işlem yapan programlarınızda "out of memory" tarzı hatalara çözüm olmaya çalışır.Öncelikle bu komutu 64 bit sistemlerde kullanmanıza gerek yoktur ve 2560 2 gb üstü ram için uygundur.2 gb rami olanda işe yaramaz.

Çünkü bcedit/set increaseuserva komutu raminiz ne kadarının kernel'e ne kadarının kullanıcıya bırakılacağını belirler yani 1 gb raminiz varken 2048 yazarsanız olmaz. Burada vermeniz gereken karar sisteme ne kadar ram bırakabileceğinizdir.4 gb ram varsa 3072 de yazabilirsiniz .64 bit sistemlerde bu değerin daha çok dinamik bir işlevi vardır.

İlgili yazılar:
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff542202(v=vs.85).aspx

Edit: Forumdaki ilk konumdu duygulandım.

Ek bilgiler için teşekkürler.  :) Aslında en önemli noktalara değinmeyi unutmuşum.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2015, 00:33:03 »
Benim pc yi kaldırdım ama annemin pc ye arada bir giriyorum eu4 yükledim ama kasıyor 1455 yılına zor geldim 3gb ram var full her şeyi performans ayarı yaptım yapsam çok işime yara dimi?