Gönderen Konu: Ecdat Reloaded  (Okunma sayısı 49936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ecdat Reloaded
« : 06 Nisan 2015, 00:24:24 »

Önsöz
Geçen gün forumdan bir arkadaşla 'nolcak bu ülkenin hali' minvalinde konuşurken Fatih döneminden laf açıldı. Arkadaşın "Osmanlıda aslında Fatih dönemindeki sınırlarda olacak. Aldığın yerleri Türkleştiricen, hiç genişlemicen. Ne Kürtler var ne Araplar var mk. Muazzam devlet olurdu şimdiye..." demesi üzerine aklıma bu hikayeyi yazmak geldi. Hakkaten de hiç inmeseydik o çöllere, girmeseydik saçma mezhep kavgalarına, binlerce yıldır sorunlu olan bölgelere... Ne kaybedebilirdik ki? Kaybı bırakın çok şey kazanabilirdik bile. Zaten uzak diyarlardan çıkmış gelmişiz göçebe kültürümüzle olduğu kadar kurmuşuz bir devlet sonunda bitirmişiz yüzlerce yıllık göç serüvenini yerleşmişiz verimli topraklara. Az çok medeniyet görmüşüz yerli halktan. Kaynaşmışız aralarına öğretmişiz, öğrenmişiz...

Fatih döneminde Türkiye (1481)

Hikayemize, düşünce tarzımıza Fatih dışında uyabilecek bir Padişah bulmamızda zor belki daha öncekiler olabilirler ama Fatih'ten sonrakiler Osmanlının kurulduğu o ilk on yıllarındaki hoşgörüyü, kültürü ciddi bir biçimde azalttılar. Bizim olmayan davalar uğruna görünüşe göre sonsuza kadar sürecek kısır döngülere mecbur ettiler bizi. Hikayemizdeki ana amaç devletin 'Balkan devleti olma' özelliğini muhafaza etmek ve Fatih dönemi sınırlarına sahip olarak kolonicilik yaparak devam etmek. Her ne kadar hoşgörü falan desem de çok fazla toprak ele geçirmeyeceğim için bunu oyuna yansıtamayacağım. Sahip olduğum bölgelerden maksimum düzeyde kazanç sağlamam lazım.

Notlar

* Sanırım bu hikayeyi yoğun milli duygularım olmadan yazamam onun için hikaye boyunca ırkçıyız  :whip:
 * Arkadaşlar no offense, rol yapıyoruz sadece lütfen... Sanat bu normalde ırkçılık yapmam ama sanat için soyunurum bile ;D
 * Sayfa düzeni 1920x1080'e göre tasarlandığı için daha düşük çözünürlüklerde resimlerde kayıklıklar olabilir yapacak bir şey yok :(
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2017, 17:27:02 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ecdat Reloaded
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2015, 00:25:20 »

(aç/kapa)

Kullanılan Mod'lar.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2016, 16:34:05 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2015, 00:27:33 »
Mükemmel.Takip.
Ecdad.RELOADED(korsancı :) )
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2015, 00:28:32 Gönderen: fff7 »

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2015, 00:32:36 »
O saçma önsöz ve ardındaki paragraf olmasaydı merakla takip edebilirdim. Neyse, şimdi merak olmadan takip edeceğiz.

Reserved.

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2015, 12:33:23 »
Sırf ECDAT yazısı için bile okurum  tbrk* tbrk*

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2015, 15:47:23 »
Ecdat skidrow daha iyi bence :P
Takip reyis.

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2015, 20:14:25 »
Ecdat skidrow daha iyi bence :P
Takip reyis.

Çevrimdışı Re-Doom

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2015, 20:27:15 »
İlk paragraftan da ırkçılık akıyor...   ;D

wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2015, 20:39:43 »
Kesin arapları kürtleri sırpları balkanları turan milletlerinden başka ırk kalmasın  :sneaky: hadi inşallah güzel hikaye olur :D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2015, 21:40:57 »

... İslamiyeti kabul etmelerinden beri devlet baskısından mahalle baskısına kadar yoğun bir biçimde Arap/Acem baskısına maruz kaldılar ve sonunda bundan bıktılar. Yeni bir yer bulma vakitleri gelmiş geçiyordu bile. Hiçbir yerde uzun süre kalamıyorlardı zaten geçiçi olduklarını bildiklerinden yöreye yerleşmiyor ve yerleşmeyince de şehirli halk ile aralarında büyük sorunlar çıkıyordu. Bu sefer son olacak dediler kendi kendilerine söz verdiler daha fazla göç yok. Uzun süren göçebelikleri sırasında Çin'den Balkanlara kadar çok yer görüp tanımıştılar. Ama diğer hiçbir yer Batı Anadolu ve Balkanlar kadar sıcak ve eğlenceli gelmemişti onlara. Aslında yolculuk başından beri hep heyecanlıydı ama karşılaştırdıkları zaman ormanlık Balkanları Arap/Acem çöllerine tercih ettiler... Burada din konusunda otorite olabilecek ve dine uygun yaşama adı altında Türk kültürünü, kokuşmuş kendi kültürleri ile değiştirmeye çabalayacak birilerinin olmamasındandı bu sevgi. Burada hürdüler...

Bölüm 1: Anavatan Reloaded

Şehrin delilerinden Hezarfen Çelebi'nin kendisinden dahada deli bir kardeşi vardı, Lagari Hasan. Lagari Hüdavendigar'a gelen Venedikli bir tüccardan Portekizlilerin daha önce hiç kimsenin görmediği ve inanmadığı yerler keşfettikleri söylentisini duyduktan sonra gizlice Venedik gemisine binip Endülüs'e kadar kaçak olarak gitmiş. Orada kalan son dindaşları vasıtasıyla bir süre daha saklanmaya devam etmiş ama işin aslını da araştırmayı ihmal etmemiş. Endülüslü kılığında her gece tavernalarda Portekizli denizcilerle sohbet etmiş ağızlarından bilgi almaya çalışmış ve en sonunda da başarılı olmuş. Gerçekten Venedikli tüccarın söylediği gibi Portekizliler yeni yerler keşfetmişler. Yamyamların yaşadığı bu yerlerden İberya'ya gemiler dolusu altın akmakta olduğunu görmüş ve o anda kararını vermiş; "Bunu ne olursa olsun hükümdarıma bildirmem gerek. Bu devletümüz için son derece hatta hayati derecede mühimdir, eğer bu insanlar dedikleri gibi Çin'e,  Hindistan'a deniz yoluyla ulaşabileceklerini düşünüyorlarsa bizim bunu onlardan önce yapmamız gerekir."

Delü Ahmet ve karındaşı Zırdelü Lagari Padişah'ın huzurunda yeni Dünya'yı anlatırken;

Padişah yolladığı casusların vasıtasıyla bu iki delinin söylediklerinin doğru olduğunu teyit etti ve Kastilya'nın Endülüs'ün son kalelerini de ele geçirmek niyetinde olduğu anlar anlamaz Kastilyadan önce davranarak Endülüs'ü ele geçirmeye karar verdi. Ele geçirmesi yetmezdi, elinde tutabilmeside gerekirdi ve bunun içinde müttefik bulması lazımdı. Hemen o sırada Burgonya orduları tarafından tepeden tırnağa işgal altında olan Fransa'ya elçiler gönderildiler ve müttefiklik için çalışmalar başlatıldı. Fransa yardıma hiç olmadığı kadar muhtaçtı...

Kastilya'nın başına bir spastik geçtiğini duymayan kalmadı. Fırsat bu fırsat dedik kendimizi Endülüs'te bulduk.

(aç/kapa)

(aç/kapa)

1. Bölüm sonu.

Gregory ile işin püf noktası;
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2015, 06:01:48 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı redtay

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2015, 21:49:41 »
Güzel takip  tbrk*

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2015, 21:50:27 »
İlk bölüm güzel olmuş.  ;)

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2015, 21:59:00 »
Guzel baslangic,takip.

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2015, 22:11:52 »
Takip.

Çevrimdışı Schwarze Herz

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2015, 23:18:45 »
Rösörv.
Senden Türk Kafası'nın neler yapabileceğini bize göstermeni bekliyor olacağım.  :yes:
In War, Victory. In Peace, Vigilance. In Death, Sacrifice...

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 06 Nisan 2015, 23:20:07 »
Ahaha tek gemiyle keşif olayına baya güldüm :) Granadaya cbsiz savaş.Hiç aklıma gelmemişti.Şimdi kaşındırdın.Girip ben de mi denesem :) güzel fikir gibi duruyor.oradan kuzey afrika vassallanıp memlüke çift taraflı da girilir be yaw.Takipteyim.
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Nisan 2015, 23:40:04 »
 Komedi ya tbrk*
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2015, 23:58:40 Gönderen: Liao Khan »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Nisan 2015, 00:05:48 »
Vallaha toprak almayacağım diyince zor oldu oyun hele hele yukarıda çaktırmadan gösterdim ama kimse görmemiş Cas Au'ya pu çaktı aralarıda iyi 50 seneye annexler. Fransa'yada koalisyon girdi Normandia full İngiltere'nin şu an. Portekiz'e attım müttefiklik işim zor vallaha... Memlük'e girmeye çekiniyorum düşün... Koloniler çok yavaş tech yetirmek zor normalde Osmanlı ile bodozlama İskenderiye'ye kadar gidince para deli gibi oluyordu da şu oyunda para yok para olmayınca +3 advisor da yok. +2 ve +1 takılıyorum anca buna yetiyor para 3 tanede koloni var...

Bu arada anket 3-3-4 ne yapıcam ben şimdi?
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2015, 00:06:47 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Nisan 2015, 00:21:42 »
Bana sorarsan bodoslamaya devam et.Hem koloni hem de kuzey afrika kanadından moroccoyu vassallayıp vassal feed memlüke doğru, üstten aşağıda memlüke girsen 1550ye kadar ispanyaya dayanırsın :)Aynı sen gibi yaptım.Sürprize gel. Timur itifak attı.Güçlendiğimi gören ve ilişki geliştirdiğim, ayrıca kastilyayı rivale aldığımı gören fransa da müttefikliği havada karada kabul etti:) Benim oyun daha mı iyi oldu ne :D Şuan granada annexliyorum.Bizans finito, oyuncaklar tamam.Timurla karakoyuna oradan memlüke girdim mi ver elini amerika :D

Bu arada cas au şeysini gördüm  evil*
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2015, 00:26:49 Gönderen: jax61 »
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 07 Nisan 2015, 00:24:43 »
Ecdadın yanından bile geçemeyiz vallahi utanırız yazık bize  ;D.Hikayede başarılar.