Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 594584 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #7580 : 11 Ocak 2018, 18:11:07 »
1.24de kastilya ile ilgili adaletsiz bir durum var aragon kralı ölünce taht otamatikman kastilyaya geçiyor ve  aragon ile napoli kastilyanın küçük ortağı sayılıyor böylelikle kastilya her savaşında 2 tane çok güçlü müttefik almış oluyor

Kral ölünce değil, kastilya ve Aragon'da; birinde erkek diğerinde kadın hükümdar olunca Castilian wedding eventi gerçekleşiyor. Tarihte de kastilya kraliçesi ile Aragon kralı evlenmişlerdi ve birleşik İspanya'yı kurmuşlardı.

Yani bunun oyun içinde kesinlikle gerçekleşmesi durumu da yok. Benim bir kastilya oyunumda olmamıştı. 1500'den sonra Castilian wedding eventi gelmiyor zaten.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı JrLesi

• Azab
  • *
  • Ya özgür kalıcaz Yada bu uğurda ölücez.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7581 : 11 Ocak 2018, 19:34:43 »
Ya bu Kastilya varisi için bir çözüm yokmu (Baştaki varis). 0-0-0 ne ya hayata küs başlamış

Çevrimdışı GwynBleidd

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7582 : 11 Ocak 2018, 19:41:02 »
Rights of man dlcsi varsa 50 prestij kaybı ile varisini merdivenlerden aşağı itebilirsin eğer dlc yoksa komutan yapıp ordunun başına ver ve o orduya drill yaptır ölmesi fazla sürmez yada varisi öldüren bir eventin gelmesi için dua et.

Çevrimdışı 4S0S

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7583 : 11 Ocak 2018, 19:45:16 »
comet sighted  arkadaşlar bu event tam olarak nedir biraz araştırdım ama türkçe forumlarda karşılığını bulamadım din ekonomi ile ilgili devamlılığı mı var bütün şıklarda 1 istikrar götürüyor ama devamı vardır diye umuyorum hangisini seçmek ne kazandırır ya da kaybettiriri?

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7584 : 11 Ocak 2018, 19:50:56 »
Kuyruklu yıldızın geçişi o. Senin yorumuna kalmış ne diyeceğin. Herhangi bir eksisi veya artısı yok bütün şıklar aynı.
15 dil konuşan ülkeler kaybetmeye mahkumdur.
M. KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı GwynBleidd

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7585 : 11 Ocak 2018, 19:56:01 »
comet sighted  arkadaşlar bu event tam olarak nedir biraz araştırdım ama türkçe forumlarda karşılığını bulamadım din ekonomi ile ilgili devamlılığı mı var bütün şıklarda 1 istikrar götürüyor ama devamı vardır diye umuyorum hangisini seçmek ne kazandırır ya da kaybettiriri?
Hiçbir farkı yok.Troll bir eventtir kendisi ama kralın scholar traiti varsa 20 adm veriyor.

Çevrimdışı ZeBo

• Azab
  • *
  • Ya özgür kalıcaz Yada bu uğurda ölücez.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7586 : 11 Ocak 2018, 21:28:06 »
Bu Almanya için ne yapmak lazım ? Hangi devlet daha güzel ve eğlenceli oluyor.

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7587 : 11 Ocak 2018, 22:34:19 »
Brandenburg --> Prusya --> Almanya
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #7588 : 12 Ocak 2018, 12:19:11 »
Kanser olmaya hazır ol.10 kez demedim 10'u da baśarısız :wall: :wall: :wall: :wall:
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Ragnaroğulları vs Ramazanoğulları

Çevrimiçi koki

• Yeni Çeri
  • *
  • Du kannst ein Haus kaufen, aber nicht ein Heim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7589 : 12 Ocak 2018, 14:55:17 »
Almanya için hangi develt daha uygundur sizce ? Brandenburg mu yoksa Töton mu ?

valla bende uzun zaman sonra eu ıv oynayayım diyorum. Güncellemeler filan gelmiş (en son geçen yaz oynadım)

Almanya'yı kurmak istiyorum ama brandenburg mu olayım yoksa başka bir ülkemi karar veremedim. Birde brandenburg olursam nasıl strateji izleyeyim. son güncellemelerden sonra hiç oynamadım da var mı bir değişiklik ?... prusyayı kurmak için varmı ufak tefek bir iki trick...

Çevrimdışı 4S0S

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7590 : 12 Ocak 2018, 15:03:11 »
neumark görevini alıp eventi bekle daha sonra pomerya dan 2 toprak alma görevi açılıcak onları alıp pomerya ıle savaşa gir o savaşı kazanmak için borç alıp asker basman lazım 2 toprağı aldıktan sonra polonyanın totomya ya dalmasını bekle onlar daldıktan sonra sende dal artık ne koparabiliyorsan kopar sonra barış ortamında borçlarını ödersin hemde komşularınla ilişki kasıp hrenin başına geçmeye çalış

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Osgiliath Gondorlularındır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7591 : 12 Ocak 2018, 18:25:53 »
Bu Almanya için ne yapmak lazım ? Hangi devlet daha güzel ve eğlenceli oluyor.
Ben Macaristan-Avutruya arasına bir ülke oluşturuyorum. Erkenden Bosna ve Sırbistan'ı yeniyorum. Daha sonra İtalya'ya girip küçük bir ülkeyi vassal yapıyorum. Ona İtalya'yı veriyorum. (İçine katarsın katmazsın sen bilirsin.) Fransa'yı müttefik alıp Avusturya ve Macaristan'a(müttefikleri ile birlikte.) saldırıyorum. Kolay oluyor. Avusturya'dan toprak alıyorum. Din ligleri oluşana kadar ufak ufak ülkeleri yiyip(Polonya ve Litvanya'nın birleşmesini engelleyip, ikisini de yiyorum.), Protestan oluyorum.(Bu arada KRİ'deyim) Din Savaşı'nın patlak vermesine yakın Avusturya-Macaristan'a bir daha dalıyorum.(Eğer Protestanlar güçlü ise Protestan ligine katılma, Tarafsız kal.) O sırada Din Savaşı patlak veriyor.(Biz katılamıyoruz. Bizim Savaşı'mız uzun sürüyor zaten.) Macaristan ile Avusturya'nın ilişkilerini kesiyorum. Savaş bitmiş ve Protestanlar kazanmış oluyor zaten. Direk İmparator oluyorsun.(İmparatorluğun en güçlü Devleti olmuştuk zaten.)Macaristan'a bir daha saldırıp bölüyorum. Eflak'a ve bağımsızsa Moldovya'ya saldırıyorum. Brandenburg'a doğru genişeyip, saldırıp, çok toprak alıyorum ve Prusya'yı 2 savaşta kuruyorum.(Bu arada İtalya'yı vassalıma vermiş oluyorum. Eğer İspanya- Fransa savaşırsa katıl, olmazsa kendin aç.) Bundan sonra zaten seni yenebilecek tek ülke Çin oluyor. İstediğin gibi genişle sonra :D
Biraz uzun oldu kusura bakma.
Çok çok zevkli oluyor. Oynadığım en zevkli oyun oldu.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2018, 18:26:47 Gönderen: BatuHqn »
-Neymiş Mesele ?
-Neymiş Dayı ?
-Mesele ölmek değil, asıl mesele dost bildiğin, en güvendiğin adamın eliyle ölmekmiş mesele....

Çevrimdışı 4S0S

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7592 : 12 Ocak 2018, 19:46:59 »
arkadaşlar ingiltere ile oynarken state sınırı çok düşük sadece 16 ele geçirdiğim iskoçya ve irlanda topraklarını state yaparak hem oradan verim almak hemde isyan riskini düşürmek istiyorum ama 16 sınırı bana izin vermiyor sizce ingilterenin kültürü ingiliz olan yani ana vatan topraklarındaki stateleri kaldırıp yeni aldığım bölgeleri state yapmak mantıklı bir hareket mi sonuçta anavatan toprağında özerlilik artmaz diye düşünüyorum isyanda olmaz ama bunu yaparsam ordan alacağım ekonomik destek düşer mi önerileriniz nedir

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7593 : 12 Ocak 2018, 20:07:27 »
Özerklik artar. Sadece çok verim alacağın yerleri state yap.
M. KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7594 : 12 Ocak 2018, 20:16:26 »
arkadaşlar ingiltere ile oynarken state sınırı çok düşük sadece 16 ele geçirdiğim iskoçya ve irlanda topraklarını state yaparak hem oradan verim almak hemde isyan riskini düşürmek istiyorum ama 16 sınırı bana izin vermiyor sizce ingilterenin kültürü ingiliz olan yani ana vatan topraklarındaki stateleri kaldırıp yeni aldığım bölgeleri state yapmak mantıklı bir hareket mi sonuçta anavatan toprağında özerlilik artmaz diye düşünüyorum isyanda olmaz ama bunu yaparsam ordan alacağım ekonomik destek düşer mi önerileriniz nedir

Belli bir development sınırı belirle ona göre State yap. Gelecekteki fetihlerini de hesaba kat, limiti her zaman doldurma.

Örneğin ben Osmanlı oyunlarımda 35 development üstüne sahip eyaletleri state yapıyorum. Oyunun başlarında 35'in altında kalan yerleri fethedersem state yapmıyorum (state yapma hakkım olsa bile yapmıyorum ki sonraki fetihlerde alacağım önemli yerleri beklemeden state yapabileyim)
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7595 : 12 Ocak 2018, 20:18:18 »
İdealarla da arttırabilirsin. Belirli adm teknolojilerinde eyalet artışı veriyor.
M. KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı 4S0S

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7596 : 12 Ocak 2018, 20:37:22 »
ingiltere ile ilk fransa savaşından sonra nasıl bir strateji izlenmeli hem iskoçyayı hemde irlandayı zaman içinde alabiliyoruz ama bunun için hem çok fazla adm puanı harcatıyor hemde state yapmazsak verim alamıyoruz aklımdaki şey irlanda adasından 1 vassal alıp bütün toprakları ona vermek idari teknoloji 10 olunca onu ihlak eder britanyayı kurarız britanya kurulana kadar ufaktan kolonileşmiş oluruz kurulduktan sonrada bütün amacımız kolonileşmek olur anayurt bölgesi etrafında etliye sütlüye karışmayız koloniden parayı kırıncada bütün ticari noktalara saldırırız sizin fikirleriniz nedir?en çok kafama takılan soru irlanda ve iskoçya toprakları vassal üzerine mi alınmalı yoksa kendi üzerimize mi kendi üzerimize alırsak admin puanı harcamalımıyız ve state yapmalımıyız?

Çevrimiçi koki

• Yeni Çeri
  • *
  • Du kannst ein Haus kaufen, aber nicht ein Heim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7597 : 12 Ocak 2018, 23:10:35 »
ingiltere ile ilk fransa savaşından sonra nasıl bir strateji izlenmeli hem iskoçyayı hemde irlandayı zaman içinde alabiliyoruz ama bunun için hem çok fazla adm puanı harcatıyor hemde state yapmazsak verim alamıyoruz aklımdaki şey irlanda adasından 1 vassal alıp bütün toprakları ona vermek idari teknoloji 10 olunca onu ihlak eder britanyayı kurarız britanya kurulana kadar ufaktan kolonileşmiş oluruz kurulduktan sonrada bütün amacımız kolonileşmek olur anayurt bölgesi etrafında etliye sütlüye karışmayız koloniden parayı kırıncada bütün ticari noktalara saldırırız sizin fikirleriniz nedir?en çok kafama takılan soru irlanda ve iskoçya toprakları vassal üzerine mi alınmalı yoksa kendi üzerimize mi kendi üzerimize alırsak admin puanı harcamalımıyız ve state yapmalımıyız?

heh aynen biri şu soruyu cevaplasın :) :)

Çevrimdışı 4S0S

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7598 : 13 Ocak 2018, 17:16:40 »
birden fazla savaç sebebi seçebiliyor muyuz mesela rakip ülkenin en az 5 şehirinde idda talebimiz var ama savaş açarken sadece 1 şehiri seçebiliyoruz acaba bütün şehirler seçilebiliyor mu savaş hedefi olarak yani böylelikle daha az diplomasi puanı harcarız

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7599 : 13 Ocak 2018, 17:31:19 »
birden fazla savaç sebebi seçebiliyor muyuz mesela rakip ülkenin en az 5 şehirinde idda talebimiz var ama savaş açarken sadece 1 şehiri seçebiliyoruz acaba bütün şehirler seçilebiliyor mu savaş hedefi olarak yani böylelikle daha az diplomasi puanı harcarız

birden fazla savaş sebebi seçemiyoruz ama mesela core olan bir yeri savaş hedefi olarak koyarsan, diğer core bölgeleri de diplomatik puan olmadan alabilirsin. veya fabricate claim attığın 3 şehir varsa, savaş sebebine bir şehri seçsen bile diğer claim attığın şehirleri de diplomatik puan harcamadan alabiliyorsun
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"