Gönderen Konu: EUIV - Kısa Hikayeler  (Okunma sayısı 9349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kısa Hikayeler
« Yanıtla #20 : 08 Aralık 2013, 08:33:59 »
Resimler gözükmüyor.

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Aralık 2013, 21:04:47 »
Resimler gözükmüyor.
Resimler bende gözüküyor.Sorun herhalde PC'nde.Memlük güzel olmuş. tbrk*

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Aralık 2013, 16:40:55 »
Resimler bende gözüküyor.Sorun herhalde PC'nde.Memlük güzel olmuş. tbrk*
Bende de görünüyor şu anda.O mesajı attığım sırada görünmemişti bana.Garip.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 09 Eylül 2014, 22:59:49 »
Bu konuyu tutan bir benim herhalde. :)

Modsuz oyunda Sultan Mehmet ile rush yaptım. Yunan, Boşnak, Romen, Sırp ve Türkmen vassal yapıldı, bütün core vilayetler geri kazanıldı. Tek sıkıntı diplomatik teknolojide biraz geri kalacak olmam. Sıradaki hedef Trabzon Rumları ve Gürcüler, onlardan sonra da Memlükler herhalde, ya da Atinalı Yunanlar, çok fazla seçenek var. :P
(aç/kapa)

Önemli olan savaşları bitirip yukarıdaki ss'i aldığım tarihe kadar düşmanlarımın karşıma çıkışı çok uygun geliyordu, yani şansım yaver gidiyor dişime göre olan devletleri tek tek avlıyordum. O tarihten sonra müttefik Kırım'ın savaşlarına yardım edip yavaş yavaş toparlanmaya çabaladım. Ancak Gürcistan-Moskova ile yapılan savaştan hiç kazancım olmayışı ile beraber şanssızlıklar silsilesi başladı. Savaş lideri olmadığım için Gürcistan'ı vassal yapamayışım bir yana, bir zaman sonra Kıbrıs için savaş açıp core olan Adana ve Suriye bölgesinden birkaç parça şehrini almak istediğim Memlükler beklediğimden dişli çıktı ve zaten tam toparlanamamış ülkeyi iyice yordu, paralı askerlere bağımlı hale geldim. Dahası Memlük Devleti ile savaştayken Venedik, Avusturya, Macaristan, Polonya, Litvanya gibi devlerin bulunduğu bir koalisyon tarafından saldırıya uğradım. Vaziyet çok kötü bir hale bürünmüştü, bu yüzden sadece Kıbrıs'a fit olarak Memlük ile kötü bir anlaşma yaptım ve koalisyonu savaş skorum yükselene kadar oyalamaya koyuldum. Denizlerde hakimiyeti sağlamamın da etkisiyle hedefime kavuştum, sonuçta sadece yenilgiyi kabullenerek zarara uğramadan savuşturdum bu tehlikeyi.
(aç/kapa)

Ülkenin toparlanmasına bu sefer daha ciddi bir önem verdim, daha uzun süre bekledim. Binalar inşa etmeye ve vassallarımı yutmaya başladım. Tabii Gürcistan'a da el attım, Moskova'ya bir kez daha darbe vurulmuş oldu. Yeterince güç topladığımı düşündüğüm bir anda tekrardan Memlük'e sefere çıktım, bu sefer daha başarılı geçen savaşta hızla birçok bölgeyi işgal ettim ama tarih tekerrür etti, Osmanlı'ya karşı kurulan koalisyon (biraz değişmişti tabii) yine saldırdı.
(aç/kapa)

Öncekine göre daha iyi durumdaydım, paniğe gerek yoktu, ayrıca bu sefer koalisyonda Macaristan yoktu ki coğrafi konumundan dolayı büyük avantajdı bu benim için. İstediğim bölgeleri alarak Memlükler ile savaşı sonlandırdım ve orduları düzenleyerek batıya yolladım. Bu esnada denizleri ise önceden olduğu gibi tamamen temizlemiştim, girdiğim bütün savaşlarda düşman donanmayı imha ediyordum, donanmaya önem vermiş olmanın faydasını fazlasıyla gördüm. Başlarda yine oyalama savaşı yaptım ama bir zaman sonra kabuğumdan çıkarak büyük muharebelere giriştim, birçok düşman ordusunu imha ettim, denizlerdeki üstünlüğüm sayesinde adaları ele geçirdim, düşman limanları ablukaya aldım, savaş skorunu lehime arttıracak ne varsa yaptım, bundan sonrasını ise zamana bıraktım. Sonunda ciddi derecede ws birikti ve savaşın gidişatı bu durumdayken barış yaptım.
(aç/kapa)

Vassalım olan Bizans'a corelarını iade etmesi + Holosko + bir miktar para karşılığında Venedik ile anlaştım. Bizans'ı savaştan sonra ilhak ettim.
(aç/kapa)

Tabii savaştan fena derecede yıpranmış olarak çıktık. Uzun zamandır orduyu büyük tutmak için paralı askerlere olan bağımlılığımız sürüyordu. Ve fakat ne kadar büyük bir ordu beslersek besleyelim, Gürcü isyancıları bir türlü dağıtamadık, bir vilayetimiz referandumla Gürcistan'a katıldı, haliyle isyancıların isteklerini kabul etmek zorunda kaldık. Müttefiklerimizle de aramız açıldı, çağırdıkları savaşlara katılacak durumumuz yoktu, zaten bir zaman sonra onlara da (Kırım ve Kara Koyunlu) posta koyduk, hatta Gürcistan'ı vassal yaptıktan sonra Kırım Hanlığı'nın bir kısmını işgal ettik.
(aç/kapa)

İkinci idea seti için din, hümanizm ve ekonomi ideaları arasında kaldım, zor bir karar oldu ama oyun başı diye ekonomiyi açtım. Üçüncü için de din veya hümanizmden birini açacağım.
(aç/kapa)

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 10 Eylül 2014, 00:32:18 »
ekonomik idea yerine ticari alsaydın bence.zira osmanlı vergi konusunda sıkıntılı bir ülke.. ve hatta üretimde de... fakat osmanlının muhteşem bir ticari hacmi var.limanlardan ve açarsan maritime ve quantityden gelen filo desteğiyle ticaretin anasını ağlatabiliyorsun. sadece kilit bölgeleri ele geçirmek gerek..hindistan çin hattını eline aldığında ticaret 600 e vurabiliyor..
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 11 Eylül 2014, 21:32:30 »
Efenim devamı da var. Şimdi en son Gürcistan'ı vassal yaptıktan sonra Kırım'a saldırmış ve her oyunda herkesin bir numaralı kekesi olan Kırım'la dahi bozuştuğumuzu söylemiştim. Zaten oyunun başından beri hep bir savaş var, fazla aksiyonlu bir Osmanlı oyunu oluyor.

Gürcistan ve Kırım kolay lokmalardı, savaşlar zorlu geçmemişti, bu sayede 1492 ekimine geldiğimizde Kara Koyunlu'ya müdahale etmek için hazırdık. Tam sefere çıkmış Anadolu yakasına geçmiştik ki İtalyan küffarı üçüncü bir haçlı müdahalesine girişti.
(aç/kapa)

Şark cephesinde Tatar ve Türkmen ordularından beklemediğimiz bir mukavemetle karşılaştık, ama sonunda hedeflerimize ulaştık. Batıda da Haçlı orduları Balkan toprağına rahatça ulaşabildiği için zorlu muharebelere girdik ancak yine denizdeki üstünlüğümüz ve karadaki oyalayıcı taktiğimiz sayesinde muzaffer olduk. Bizans'ın varisi Trabzon vassal yapıldı, Dalmaçya, Karabağ ve Şehrizor alındı.
(aç/kapa)

Barıştan sonraki imar faaliyetlerimiz sayesinde insangücü ve para sorunumuz neredeyse kalmamıştı. Biraz bu gelişmenin biraz da vassalları ilhak ederek kazandığımız yeni vilayetlerin cüretkarlığından olsa gerek, çok şiddetli bir İran savaşına giriştik, Litvanya'ya yaptığımız müdahale ise diplomatik durumun da yardımıyla çok kolay oldu. Savaşta Haçlı desteğinden mahrum kalan Litvanya'nın tek müttefiği Polonya idi ki bu devlet isyanlardan dolayı çok fena durumdaydı. Bütün ülke işgal edilerek Kırım'ın serbest bırakılması ve Moldovya'nın teslim edilmesi sağlandı. Timurlular ile olan savaşımız ise çok uzun ve çok yorucu geçti, Kazan Tatarları yine zorlu bir düşman oldular, Timur ordusunun mevcudu da bitmek bilmiyordu, yavaş yavaş isyanlar da çıkmaya başlamıştı ki paralı askerleri orduya alarak son nefesimizde galip gelmeyi bildik. Daha önceden Kara Koyunlu ile yapılan ikinci savaşta serbest bırakılan İran'a bazı coreları verildi, Haasa vassal yapıldı ve imparatorluğa birçok vilayet eklendi. Artık insangücü ve para gibi bir sıkıntımız kalmamıştı, hümanist idea setinin tamamlanmasının da büyük faydası oldu. Sıradaki hedef Osmanlı'ya karşı oluşturulmuş koalisyondu; Napoli ve Memlük. Memlükler hem diplomatik olarak avantajlı (Cezayir ve Yemen müttefik) hem de iyi yayılmış geniş bir ülke idi. Napoli ise işi tek savaşa bakan ufak bir devletti, zaten işgali de sorunsuz halledildi. Mısır ve Arabistan'ın işgali biraz daha uzun sürdü ama sonuçta yapılan anlaşma ile İtalya ve Suriye'den bazı şehirler alındı, Yemen ve Libya vassal yapıldı.
(aç/kapa)

Fransa'nın PU'sunda olan Macaristan ile neredeyse müttefik olacağım ama doğu devletleriyle savaşmayı bırakmadım, garip oldu biraz. Timur'u bir kez daha mağlup ettikten sonra İran'ı ilhak etmeye başladım, yakında Afganistan ve Belucistan'a da sarkarım. Ülke savaştan savaşa sürüklendi ama artık öyle bir moda girdi ki savaşın içinde dahi istediğim alana istediğim yatırımı yapabiliyorum, mp de suyunu çekmiyor. Her yere her binayı yapıyorum, buna rağmen üç idea seti tam açık ve teknoloji fena durumda değil.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 12 Eylül 2014, 23:47:00 »
İyice cılkını çıkarıyorum. Birkaç sene evvel bitmiş olan Mısır-İtalya savaşındaki kazanımlardan ve birçok vassalın imparatorluğa katılmasından sonra oluşan sınırlar:
(aç/kapa)

Litvanya-Polonya ve Memlük'e büyük darbeler vuruldu ancak ikisiyle de son bir hesaplaşmamız kaldı. Ukrayna tampon ülke olarak sadık bir müttefiğimiz olacaktır. Yemen'in ilhakı ile Aden ticaretinde güçleneceğiz. Macaristan'ın Fransa'ya katılması ile batıdaki yönümüzün İtalya olacağı kesinleşti. Rusya tehlikesi de belirmişken Fransa güçlü bir müttefik olacaktır, Kazan'la da anlaşma sağlandı. Batının teknolojik üstünlüğü ne zaman başlayacak bilmiyorum ama bu tarihe göre batıda kötü genişledim, Avusturya ile sınır olabilirdim. Yine de fena büyümedik, tam bir kültür cenneti olduk:
(aç/kapa)

Bir İran seferinin sonuna daha gelmiş Roma'yı da aradan çıkarmaya karar vermiştik ki müttefiksiz papaya savaş ilan edince birdenbire müttefikleri türedi. Sonra bir de Haçlı ilan ettiler, hiç yere...
(aç/kapa)

Ordumuz büyük, insangücü sıkıntısı hiç yok, ama düşman birlikleri daha kaliteli. Şu ana kadar ufak tefek savaşlar, Roma ve Venedik'in düşürülmesi dışında ciddi bir gelişme olmadı. İskandinavya-Avusturya, Litvanya-Polonya'ya saldırdığı için biz de boş durmamak ve bir meydan savaşı denk getirebilmek için savaş ilan ettik bu talihsiz iki ülkeye.
(aç/kapa)

Litvanya düzlüklerinde hem Haçlılar hem de Lehler bozguna uğratıldı. Roma, Kursk ve Bryansk ilhak edildi. Sonrasında hiç durmadan Memlük'ü de ilhak ederek İtalya'daki bazı anahtar bölgeleri ele geçirdik. Ortalık malına dönmüş olan Timur devletinden de alacağımızı aldıktan sonra yüzümüzü batıya çevirdik. Beklememiz için hiçbir sebep yok, müttefikliğe yanaşmayan Fransa birinci hedef (Macaristan gibi core yapması iki kat zor değil), gücünü kırmak istediğimiz Rusya ise ikinci. 17. yüzyılın başı itibariyle Osmanlı ve çevresi:
(aç/kapa)

Çevrimdışı Ecdad Computer

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 12 Eylül 2014, 23:48:21 »
Fransa annex komutunu kullanmış :D
Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

Çevrimdışı Atadam

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 13 Eylül 2014, 16:27:02 »
Oyunun devamını bekliyoruz Börklüce... :smoking:

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 17 Eylül 2014, 10:22:55 »
Macaristan'a yaptığımız ilk saldırıya hazırlıksız yakalanan Fransa bu sefer haçlıların başını çekiyor. Doğudaki Timur'un da koalisyona ortak olması işimize geliyor, imkanımız olduğunca vilayetlerini merkeze bağlıyoruz.
(aç/kapa)

Ak Koyunlu ve Kara Koyunlu devletleri tarihe karışalı çok olmasına rağmen hanedanları başka ülkelerde hakim oldu ve ilginçtir ki bunlar hep düşman oldu. Mesela Timur'da Kara Koyunlu hükümdarları varken Kazan'da Ak Koyunlu hanedanına mensup bir yönetici vardı, başka ortadan kalkmış ülkelerde de bu hanedanlardan vardı ama net hatırlamıyorum. Kazan'daki hanedan bir müddet sonra değişti ancak Timur devleti ortadan kalktığında son hükümdar Kara Koyunlu idi.

Küffar dize getirildi. Orduları defalarca mağlup edildi. Donanmaları yakıldı. Viyana ilk kez bu savaşta düştü. Anlaşmada alabileceğimiz ne varsa aldık, durmaksızın fetih anlayışımız devam ediyor.
(aç/kapa)

Bundan sonra da bu denli büyük yahut daha ufak çaplı birçok savaş yaptık ve hepsinde de galip olduk, zaten dengimiz bir güç yok dünyada. Kolonileşen devletler ne alemde bilmiyorum ama kıtadaki en baba devlet Fransa bile dengimiz değil, haliyle savaşların sonucu önceden belli oluyor, sayısal üstünlüğümüz sayesinde birçok cephede birden savaşabildiğimiz için de koalisyonlar bizi durduramıyor. Teknolojik olarak geride kalmayışımızın rolü büyük olsa gerek:
(aç/kapa)

Biz ufaktan Hindistan'a giriş yaparken Avrupalılar da boş durmuyor. Zaten bunlar hep birbirlerini yediler. Koalisyon Osmanlı ile olan savaşını bitirince kendi içinde birbirini yedi, bir tane düzgün Avusturya ordusu görmedim, hiç belini doğrultamadı Habsburglar.
(aç/kapa)

Tamamen Osmanlı ile ittifakları sayesinde başka ülkelerin ordularının hedefi olmayan Ukrayna, Kazan ve Çağatay devletleri ile ilişkilerimizi temelli koparıyoruz. Zaten hiçbir savaşa girmiyorlar, bir faydaları yok, bari biz yutalım. Oman'ı da müttefiklikten attık, bir türlü vassallığa yanaşmıyordu (+188'de kalıyordu), biz de savaşla alacağız artık. Tabii bu ülkeler korumamız altında olmadıklarından hemen patladılar, Kazan ikinci kez işgal ediliyor, Ukrayna zaten kaldı ufacık. Türkistan'a sefere çıkmadan önceki son durum:
(aç/kapa)

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 17 Eylül 2014, 10:34:23 »
italyayı fena dağıtmışsın mübarek..kazanı da rus sınırından toplarsan müthiş bir iş olur ,ipek yolu sana akar ki ticaret resmen coşar..
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Eylül 2014, 22:19:31 »
İtalya'nın kuzeyinde core yapması zor olan vilayetlere gelince durakladım. Şimdi yapmaya çalıştığım şey Baltık'a ulaşmak ve sınırları düzeltmek. :)

Etiyopya'yı yutmuş, Macaristan, Ukrayna, Oman ve Timurlular'ı neredeyse bitirmiştik, Kazan ve Hindistan'a giriş yapmıştık ki gaza gelip koalisyona bir kere daha savaş ilan ettik. Tabii ki de zorlanmadan kazandık. Ancak daha sonra gelişen olaylar padişahın poposundan ter akıttı, anası Hafsa Sultan'ı ağlattı.
(aç/kapa)

Birdenbire "nationalist sentiment" denen şey başımıza bela oldu. Koalisyondan sonra Hindistan'dan da büyük bir parça koparınca overextension anormal rakamları gördü. Bastırılması çok zor olan isyanlar silsilesi başladı:
(aç/kapa)
(aç/kapa)
(aç/kapa)
(aç/kapa)

Geçilen bu zorlu dönemde ekonomi de büyük darbe aldı. Aynı bölgede dahi sürekli isyan çıkıyordu, isyancı orduların biri bitiyor üçü doğuyordu, ve orduların mevcutları da komik derecede fazlaydı. (bir seferde 81 bin isyancı mı çıkar yuh) Öyle ki bitmez denilen insangücümüz bile bitmişti. Bazı ordularımız da isyancılar tarafından imha edilmişti. Hal böyleyken orduda reforma gidildi, yeni bir standart kabul edildi, kolorduların asker sayısı 40 bine tamamlandı. (kullandığım kombinasyon 16-8-16)
(aç/kapa)

İlhak edilen bölgelerde kontrol sağlanınca isyanlar azaldı, bu yüzden boş durmamak için Ukrayna'ya savaş ilan ettik ancak birdenbire Rusya, Hansa ve Pomeranya gibi nispeten güçlü ülkelerin de savaşa dahil olması ve de isyancı orduların tamamen yok edilmemiş olması önceki kadar olmasa da bizi yine fena bir durumda bıraktı. Yine de teknolojik durum, askeri idealar, yüksek disiplin gibi avantajlarımızın etkisiyle savaştan galip çıktık. Osmanlı vilayetlerinde isyan eden ayrılıkçı Polotskluları dışarıya ihraç ettik, Litvanya'da kendilerine ülke kurdular. İmparatorluğun son hali:
(aç/kapa)

Çevrimdışı Skanderbejk

• Azab
  • *
  • Garen lütfen...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Eylül 2014, 22:27:40 »
Kazan seferi iyi olurdu.  tbrk*
"Moskova’daki, Kalinin midir, Stalin midir ne Allah’ın belası ise, kendisine şunu söyleyin; biz Türkler, asırlarca Rusya’nın göbeğinde kımız içmiş daim bir milletiz. Gerekirse yine içmesini biliriz."

M.K. Atatürk

Çevrimiçi kerem1249

• Hâkimiyet Milletindir
  • Yönetici
  • *
  • Hâkimiyet Milletindir
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Ynt: EUIV - Kısa Hikayeler
« Yanıtla #33 : 28 Şubat 2017, 22:34:45 »
Kısa hikayelerinizi artık "İmparatorluğunuzu Yollayın" konusu aracılığıyla, veya istediğiniz zaman bumplayabilmeniz hakkıyla yeni bir hikaye konusu oluşturarak paylaşabilirsiniz.
İlgi yetersizliği sebebiyle başlık kaldırılmıştır - kilitlenmiştir.
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Halkın Özgürlük Partisi (HÖP)