Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız  (Okunma sayısı 31433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turkos

• Yeni Çeri
  • *
  • İşte öyle bir şey
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız
« Yanıtla #40 : 17 Ekim 2013, 16:14:56 »
Oyunda Ümit Burnu'nun keşfedilmesinden sonra İpek yolunun gelirlerinin azalması, Akdeniz ticaretinin öneminin azalması gibi şeyler oluyor mu?
Bir de bu ticaretin akış yönü, kollara ayrılması falan nedir birisi açıklayabilir mi?
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2013, 16:17:58 Gönderen: turkos »

Çevrimdışı Turkhani

• Yeni Çeri
  • *
  • We shall have our Vengeance
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 17 Ekim 2013, 18:56:36 »
şahsen keşvedilidktne sonra glierler azalıyormu bakmadım ama şöyle bişi var sen uimt burnunu bulduktan sonra ordaki ticareti umit burnuna yollarsan gleiri elbet azalır

Çevrimdışı turkos

• Yeni Çeri
  • *
  • İşte öyle bir şey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 17 Ekim 2013, 19:36:32 »
şahsen keşvedilidktne sonra glierler azalıyormu bakmadım ama şöyle bişi var sen uimt burnunu bulduktan sonra ordaki ticareti umit burnuna yollarsan gleiri elbet azalır

Ben ticareti nasıl yoluyorum onu anlamdım?

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 18 Kasım 2013, 20:42:27 »
Şu ticaret sisteminin üzerinde bir türlü eğilemedim. Dostlar, sizce ne yapmalıyım;

(aç/kapa)

(aç/kapa)

Nerede biriktireyim nerede aktarayım gemileri nereye yollayayım, mümkünse tek tek söyleyin uygulayayım ben de.
"Power resides where men believe it resides."

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 18 Kasım 2013, 22:15:54 »
Bana kalırsa Cenova'daki tüccarını Antwerp'e collect yapmaya, hafif gemilerini de ticari gücünü arttırmak için yine aynı yere yollamalısın.

Aslında üşenmesem şöyle resimli müzikli konulu rehber yapabilitem var, ağır ayrıntılı ama bütün sorulara cevap niteliğinde. :P

Çevrimdışı ErkutErdem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 19 Kasım 2013, 04:06:46 »
Güçlü devletseniz her beş yılda savaş açıp ticaret güçlerinin yarısını alın,aşırı gelir geliyor.

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 19 Kasım 2013, 09:27:01 »
Bana kalırsa Cenova'daki tüccarını Antwerp'e collect yapmaya, hafif gemilerini de ticari gücünü arttırmak için yine aynı yere yollamalısın.

Aslında üşenmesem şöyle resimli müzikli konulu rehber yapabilitem var, ağır ayrıntılı ama bütün sorulara cevap niteliğinde. :P

Çok hayır duası alırsın, başta ticaret olmak üzere oyuna ayrıntılı rehberler lazım, en azından benim gibiler için. Alışmışım EU III ticaret teknoloji sistemine. Mesela şu araştırdığın teknolojinin gelişimi yavaşlatması (tam hatırlayamadım şimdi) çok can sıkıcı.

Teşekkürler arkadaşlar ikinize de. Peki Bordeaux'daki tüccarı ne yapayım collect mi aktarma mı?
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2013, 09:27:32 Gönderen: cennaro »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 19 Kasım 2013, 12:41:51 »
Teknolojide geri kaldıkça diğer ülkeleri yakalaman için bonus alıyorsun, yani teknolojiyi açmak için gereken yönetici puanları düşüyor. Bu yüzden ben bile bile geri kalıyorum, az bir miktar da olsa puanlardan tasarruf ediyorum. Teknolojiyi açabilecek durumda olsam da bekliyorum ki "neighbour bonus" alayım. Tabii durumdan duruma değişebilir bu, çok büyük farklar da yaratmaz. Bir de söyleyeyim, eğer imkanınız varsa, hangi teknoloji grubunda olursanız olun batılılaşın, durumunuz müsaitse düşünmeyin bile.

Bordeaux'daki tüccarın orada olmasa dahi otomatik collect yapacaksın çünkü başkentin Bordeaux ticari bölgesinin içinde. Ama orada tüccarın olduğu için -yamulmuyorsam- %10 bonus alıyorsun ki bu yüzden senin durumunda tüccarın Bordeaux'da kalması iyi. Bildiğim kadarıyla aktarma zaten yapılmıyor başkentin olduğun bölgede, zaten oradan nereye aktaracaksın, ticari gücünün en fazla olduğu yer orası. :)

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 19 Kasım 2013, 16:57:48 »
Teşekkürler Ozan. Öyle yapayım bakalım.

Çevrimdışı doktore

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 21 Kasım 2013, 14:19:37 »
Beyler aslında biri resimlerle ugraşsa bne bi rehper hazırlarım :D beyler taktik şu çok kolay sadece başkantinizin bulundugu bölgede colleck yapılır çünkü %20 bonusu vardır ayrıca ne kadar uzak yerden ticaret çekerseniz misal ta çinden çekin istanbula 10 altın geliyorsa 50 a ulaşabilir baya bi yol oldugu için kısaca yoldan daha degerlenir ve bu light ship olayına gelirsek o ticaret bölgesinde  engüçlü olun yeter bayranız dalgalansın yeter o size sadece başkentinizde %200 e çıakrın isterseniz ama oda gerke siz ne kadar uzaktan getiriirseniz kerlı misal avrupa baharata hasret o ticareti akıtın para toplansın sadece dedigim gibi colleck yapın misal çogu fransız oyuncusu anverpin çıkışı olmadıgı için anverpin buludugu bölgeye taşır başkenti ve hiç kimse ordaki parayı dışarı akıtamaz bu yüzden tercih edilir yada bi düşmanın yada normal sizin bölgenizdne baktınız para çekiyor oranın en güçlüsü siz olup ambargo uygularsanız 10 altın çekiyorsa 0 a düşür yada 1 2 ye umarım açıklaya bilmişimdir

ya arkadaş oyunda savaştir antlasmadir yavaş yavaş oluyor ama bu ticareti çekmek olayı nedir, anlayamiyorum, resimli veya videolü bir anlatım yapabilecek birisi yok mu ticaret olayı kafa karıştırıcı oyunda yeni olunca  :dizzy2:

Çevrimdışı fatal

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 01 Temmuz 2015, 16:03:54 »
Extended Timeline Modunda USA ile oynuyorum ve ticari gelirim ayda 30 duka.. şaka gibi. bir yerde yanlış yapıyorum ama bir türlü çözemedim.. şöyle yeni başlamış birisine detaylı bir anlatım yapabilecek olan var mı?