Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız  (Okunma sayısı 31247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı delikulabey

• Müsellem
  • *
  • Üniversite başlamadan bilgisayar oynama çabaları.
    • Profili Görüntüle
EUIV - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız
« : 21 Ağustos 2013, 02:08:59 »
Osmanlı ile ticareti baya geliştirdim. 1600 lü yıllarda dedim ki bi bakıyım o yıl osmanlı nasılmış diye girdim. Ve baktım ticaret taktiği baya farklı. Bende deneyeyim dedim. Ve ortaya harika bir sonuç çıktı. Ve bunu paylaşmak istedim.
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 11 Mart 2016, 13:29:32 Gönderen: Gregory »
DH Forum'da - Gamebos -

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2013, 04:46:42 »
Osmanlı olarak Ceylon->Indus->Gulf of Aden->Alexandria->Constantinople
                                                       Gulf of Aden->Basra->Constantinople<-Ragusa<-Venice
                                                             Crimea->Constantinople
Kullanıyordum. Ragusa ve Venedik dışında hepsinde tüccar vardı, onlar zaten kendiliğinden ticaretin bir kısmını geri attıkları için koymadım. Donanma fikirlerini seçerseniz ve altyapınız iyiyse ticaretten ayda +zibilyon altın kazanmanız mümkündür.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2013, 16:13:23 Gönderen: TirollüDoruk »

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2013, 06:23:31 »
4 tüccarla o kadar yerden nası getiriliyo ? Sadece gemi yollamakta mal getirmeye yarıyo mu ?

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2013, 06:25:01 »
4 değil 7 tüccarım var benim. 2 Tane oyuna başlarken, 3 tane ticari 1 tane de yayılmacı fikirlerden geliyor.

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2013, 06:30:46 »
He ben yanlış görmüşüm :(. 7 tene varmış.

Çevrimdışı radyo cem62

• Müsellem
  • *
  • Hasan Sabbah(1035 - 1124)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2013, 02:03:52 »
Teşekkürler ticaretin mantiği bir nebze daha oturdu , çok ta güzel oldu.
Bende denedim paranın aktarıldığı her bir noktada değerde (fazladan artıyor) kazanıyor . Ama sonuç olarak her şey gemide bitiyor yolu uzatmak için hatrı sayılır bir filo gerek.
Sonuç itibariyle dünyadaki tüm ticaret yolları avrupaya  ve ayrıca Sevilla   muazzam cezayiri ilhak ettikten sonra Fez ardından ordaki etkiniliği  artırmak gerektiğini düşünüyorum Out bir tek Bordo.
Ilk ortaya çıkışı 8. yyla kadar dayanan batinilik mezhebi “nasların zâhiri manalarını kabul etmeyen , gerçek anlamları ancak tanrı ile ilişki kurabilen ‘mâsum imam’ın bilebileceği temel görüşünü savunan aşırı fırkaların adıdır” diye tarif edilmektedir.Batiniler dünyanın "zulumle" ve "baskıyla" dolu olduğuna inanıyorlar ve kendilerini dünyayı "adalet ve hakkaniyetle doldurmak" için çabaladıklarını söylüyorlardı. Şehirdeki işi gücü olmayan toplumdan tecrid edilmiş halkı mevcut düzene dine ve sosyal hayata karşı bir başkaldırıya davet ediyorlardı. Anlatılanlara göre Hasan Sabbah Alamut Kalesini zaptederek orada ihtilalci bir

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2013, 05:35:38 »
Aslında Tunus'tan İskenderiye veya Ragusa'ya çevirme yapsalardı daha iyi olurdu. Bir de Amerika'dan Asya'ya giden yolları arttırıp Meksika->Nippon'a bağımlı olmaktan bizi kurtarsalar...

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2013, 23:57:00 »
Para doğuda gerçekten, ticaret ağımı biraz oturttum ve şimdi paramı harcayacak yer bulamıyorum, akıyor. Denizcilikte biraz daha gelişip gelirimi daha da arttırmayı hedefliyorum.

Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Shirayuki

• Yeni Çeri
  • *
  • *Amaterasu*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2013, 00:17:26 »
Portekiz ile oynarken Exploration ve Expansion idea'larını alarak Afrika'da bir kaç koloni kurup ticaret yollarını kontrol altına aldım. Fakat ekonomik idea'ları almadığım için sanırım, aldığım ticari yollardan pek fazla gelir elde edemiyorum.
上杉 謙信

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2013, 11:58:09 »
Benim bir sorum var.Şimdi ben kastilyayla oynuyorum.Genoada transfer yapıyorum sevillada collect yapıyorum.Şimdi ben ticaret gemilerini nereye yollayacağım? Bir arkadaşımda tunusa yolla dedi.Ama tunus 2.66 altın,genoa 6.54 altın kazandırıyor.Neden tunusa yolla dedi? Birde collect yapılan yeremi yoksa transfer yapılan yeremi yollamalıyım ticaret gemilerini?

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2013, 13:25:58 »
Benim bir sorum var.Şimdi ben kastilyayla oynuyorum.Genoada transfer yapıyorum sevillada collect yapıyorum.Şimdi ben ticaret gemilerini nereye yollayacağım? Bir arkadaşımda tunusa yolla dedi.Ama tunus 2.66 altın,genoa 6.54 altın kazandırıyor.Neden tunusa yolla dedi? Birde collect yapılan yeremi yoksa transfer yapılan yeremi yollamalıyım ticaret gemilerini?

İkisine de. Bölgedeki ticari gücün arttıkça hakimiyet de senin oluyor, ne kadar artarsa o kadar iyi.
All day and all of the night!

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2013, 13:46:35 »
8 gemim varsa 4 sevilla 4 genoa yani?

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2013, 14:52:41 »
Ticaret ile ilgili açıklayıcı bir başlık var mı? Ben tam olarak anlamadım bu ticaret işini, 'collect' ile 'transfer' arasındaki fark tam olarak ne oluyor?

Çevrimdışı Yalpagan

• (Forbidden Love)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2013, 17:14:52 »
Collect yapınca altın kazanıyorsun, transfer yapınca o ticaret merkezinde güç kazanıyorsun.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2013, 17:15:06 Gönderen: Forbidden Love »

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Ağustos 2013, 17:24:59 »
Nereye transfer yapıyorsan orada güç kazanırsın.

Çevrimdışı nerde bu devlet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Ağustos 2013, 18:38:13 »
Şu ticaretin mantığını ve nasıl işlediğini bir türlü çözemiyorum. Dolayısıyla büyük paralar kıramıyorum tabi...

Çok can sıkıcı bir şey. Rehberler karıştırıyorum, konulan görüntülere bakıyorum ama olmuyor...

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Ağustos 2013, 23:36:29 »
Osmanlı ile oynuyorum mesela, İstanbul'a merchant göndersem de aynı para geliyor göndermesem de. Demek istediğim aynı para gelecekse merchant yollamanın mantığı ne ki?

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Ağustos 2013, 20:04:48 »
Tüccarları ticaret merkezlerine atarken neye dikkat etmeliyim ?

Örneğin Fransa oyunumda

Bordeaux, Antwerpen, Geneo ve Frankfurt'ta tüccarlarım var. Buralardan en az parayı Frankfurtta kazanıyorum. Hatta kazanmıyorum denecek kadar az, bu yüzden tüccarı geri çekip, "Transfer Trade Power" dedim. Ne olduğunu bilmesem de.. Gelir aşağı yukarı yine aynı.

Ayrıca her bir ticaret merkezi için de zannediyorum 5-6 gemiyi çalıştırıyorum.

Ticaretten kazandığım para yaklaşık 60.00 duka civarı ve sanıyorum çok çok az...

Çevrimdışı Yalpagan

• (Forbidden Love)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Ağustos 2013, 09:05:57 »
Tüccarı Transfer Trade Power için kullanmak çok çok gereksiz. Onun yerine "Light Ship" yollayın ticaret merkezine. Her "Barque" başına ticaret merkezindeki gücünüz +3 artıyor. Ayrıca, ticaret merkezinde bulunan şehirlerinizde artı güç katıyor. Bir ticaret merkezinde ne kadar çok şehriniz varsa o kadar iyi.

3 tüccarınız varsa, yalnızca 3 ticaret merkezi ile uğraşın. Kendinize yakın olanları seçin. Ticaret merkezinde güçlü olan diğer ülkelere bakın, savaşlarda "Transfer Trade Power" yaparsanız çok iyi katkı sağlıyor.

Overextension oranınız "sizin olmayan ticaret merkezlerinde" gücünüzü düşürüyor. Ticarete önem veriyorsanız çok fazla Overextension yapmayın.

Gücünüz yüksek olduğu yerlere gönderin tüccarları.
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2013, 09:24:40 Gönderen: Forbidden Love »

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Ağustos 2013, 09:16:38 »
Her "Barque" başına ticaret merkezindeki gücünüz %3 artıyor.
3% değil, +3.

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 28 Ağustos 2013, 17:07:12 »
Bazı yerlere tüccar atayamıyorum direk olarak, "Transfer Trade Power" yapabiliyorum sadece...

Bordoeux, Antwerpen ve Genoa'da şu anda tüccarlarım var.
+ Sevilla + Wien'de "Transfer Trade Power" dedim. Yollayamıyorum çünkü tüccarlarımı sanırım uzak oldukları için ?

Bu arada Frankfurt'a tüccar göndermediğim halde 0,30 gibi bir para geliyor. Sebebini anlayamadım. 

Düzenleme : Çok enteresan bir kasma var Fraps'le görüntü alamıyorum. Biraz zorlayayım alabilirsem koyacağım...
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2013, 17:08:38 Gönderen: nerde bu devlet »

Çevrimdışı Yalpagan

• (Forbidden Love)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 28 Ağustos 2013, 17:10:33 »
Etkin olmadığın yerlerde collect yapamazsın. Bazı yerlerde de iki işlemide yapamazsın, sebebi ticaret menzilinin yetişmemesindendir.

Çevrimdışı Anakhrapat

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 28 Ağustos 2013, 17:44:06 »
Hocam bu resimlerden ne anlamamız lazım ki şimdi,oyunu baya baya çözdüm tek ticareti tam bilmiyorum her yere gönderiyorum ve kastilya ile oynuyorum yıl 1560 lar ticaretten aylık 6-7 düka kazanıyorum bilmiyorum galiba komik bi rakam ama olayı kavrayamadığım için

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 28 Ağustos 2013, 18:50:08 »
Etkin olmadığın yerlerde collect yapamazsın. Bazı yerlerde de iki işlemide yapamazsın, sebebi ticaret menzilinin yetişmemesindendir.

Peki belirli bir belirli bir sıraya göre dizmek mi gerekiyor ?

+ Bazen ticaret merkezleri arasında gemi çalıştırmadığım zaman yüzde de artış oluyor ve ticaret geliri yükseliyor.

Bunun mantığı nedir ?

Çevrimdışı Yalpagan

• (Forbidden Love)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 28 Ağustos 2013, 18:53:09 »
Peki belirli bir belirli bir sıraya göre dizmek mi gerekiyor ?
Bunu anlamadım.
+ Bazen ticaret merkezleri arasında gemi çalıştırmadığım zaman yüzde de artış oluyor ve ticaret geliri yükseliyor.

Bunun mantığı nedir ?
Bunun sebebi başka bir şey olabilir.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 28 Ağustos 2013, 18:57:02 »
Böyle bir şey olacağını sanmıyorum, tahminin overextention'un azalmıştır ve bu sırada gemileri çekmen tesadüf olmuştur.
All day and all of the night!

Çevrimdışı Aachen

• Azab
  • *
  • Flügel der Freiheit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 29 Ağustos 2013, 12:02:09 »
Transfer Trade Power ne işe yarıyor?

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 29 Ağustos 2013, 12:04:37 »
Transfer Trade Power ne işe yarıyor?
Mesela Venediksin ve Ragusa'dan Transfer yapıyosun bu senin Venedikte bulunan ticaret merkezinin değerinin artmasını sağlıyo. Hem Ragusa'dan hepde Ragusa'ya mal getiren bi ticaret merkezinden bunu yaparsan Venediğin değeri daha fazla artar.

Çevrimdışı Rockmassif

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 14 Ekim 2013, 12:41:09 »
Ceylon, Indus, Kashmir ya da Samarkand gibi ticaret merkezlerinin Osmanlı'ya çok yararı yok.
Kırım ticaret merkezinin de Osmanlı'ya yararı yok zira muhtemelen Samarkand'tan Kırım'a akması gereken ticaret Astrakhan'da kesintiye uğruyor.

Ayrıca bir şey yapmasan da sonuç itibariyle Asyadan gelen bütün ticaret elbet Constantinople'da toplanacak zaten.
Bir diğer nokta ise Constantinople oyundaki en değerli ticaret merkezi değil, muhtemelen Sevilla, Antwerp gibi yerlerden sonra 3. ya da 4. olabilir.
O yüzden gözünüzü Sevilla'ya çevirmeniz çok daha yüksek gelirler elde etmenizi sağlar.

Doğru şartlar altında 400'ü geçiyor.

Gerçi 300'den ötesi hiç farketmiyor zaten harcayamıyorsun o kadar fazla parayı.

Çevrimdışı Rockmassif

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 14 Ekim 2013, 12:49:30 »
Tüccarı Transfer Trade Power için kullanmak çok çok gereksiz. Onun yerine "Light Ship" yollayın ticaret merkezine. Her "Barque" başına ticaret merkezindeki gücünüz +3 artıyor. Ayrıca, ticaret merkezinde bulunan şehirlerinizde artı güç katıyor. Bir ticaret merkezinde ne kadar çok şehriniz varsa o kadar iyi.

Yanlış.

Birden fazla kol ile ayrılan ticaret akışlarının olduğu yere çıkarların gereği tüccar göndermek zorundasın.

Karayipler ticaret merkezi üçe bölünüyor. Fransa, Hollanda, İngiltere gibi bir çok devlet oradaki ticareti Bordeaux'a oradan da Antwerp'e yönlendirecek.
Eğer tüccar gönderip ticareti Sevilla'ya yönlendirmezsen İspanya olarak Sevilla'da doğru düzgün altın toplayamazsın.

Tüccarın olmadığı ticaret merkezlerine istediğin kadar gemi gönder bir işe yaramaz. Çünkü oralarda ticaret yukarıya aktarılır, ileriye doğru değil. Bütün gücün havaya gitmiş oluyor kısaca.

Çevrimdışı Turkhani

• Yeni Çeri
  • *
  • We shall have our Vengeance
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 15 Ekim 2013, 01:36:39 »
Beyler aslında biri resimlerle ugraşsa bne bi rehper hazırlarım :D beyler taktik şu çok kolay sadece başkantinizin bulundugu bölgede colleck yapılır çünkü %20 bonusu vardır ayrıca ne kadar uzak yerden ticaret çekerseniz misal ta çinden çekin istanbula 10 altın geliyorsa 50 a ulaşabilir baya bi yol oldugu için kısaca yoldan daha degerlenir ve bu light ship olayına gelirsek o ticaret bölgesinde  engüçlü olun yeter bayranız dalgalansın yeter o size sadece başkentinizde %200 e çıakrın isterseniz ama oda gerke siz ne kadar uzaktan getiriirseniz kerlı misal avrupa baharata hasret o ticareti akıtın para toplansın sadece dedigim gibi colleck yapın misal çogu fransız oyuncusu anverpin çıkışı olmadıgı için anverpin buludugu bölgeye taşır başkenti ve hiç kimse ordaki parayı dışarı akıtamaz bu yüzden tercih edilir yada bi düşmanın yada normal sizin bölgenizdne baktınız para çekiyor oranın en güçlüsü siz olup ambargo uygularsanız 10 altın çekiyorsa 0 a düşür yada 1 2 ye umarım açıklaya bilmişimdir 
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2013, 16:56:27 Gönderen: Turkhani »

Çevrimdışı Rockmassif

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 15 Ekim 2013, 02:37:55 »
Ben de sana bir Türkçe rehberi yapayım da insanlar ne yazdığını anlasın bari. :)

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 15 Ekim 2013, 08:46:12 »
Ya ben şöyle bir rota cizdim Ace>Bengal>Ceylon>Aden>İskenderiye>İstanbul yaptım. Ace ve Ceylonda 60'ar gemi Bengal'de 30 gemi Aden'de 60 gemim var. İskenderiye'de 30 gemim var. Ama adi Ceneviz ve Venedikliler İstanbul'daki paranın neredeyse yarısını çekiyorlar gelirim çok düşüyor. Bunu nasıl engellerim?

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 15 Ekim 2013, 09:12:52 »
İşgal et :P .

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 15 Ekim 2013, 11:29:14 »
İstanbul'a gemi at veya imar faaliyetlerinde bulun. Buna ek olarak Ceneviz ve Venedik'e savaş açıp donanmalarını hurdaya çıkarmaya da çalışabilirsin. Hiç olmadı embargo at, sorun kökten çözülür.

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 15 Ekim 2013, 11:55:26 »
İstanbul'a gemi at veya imar faaliyetlerinde bulun. Buna ek olarak Ceneviz ve Venedik'e savaş açıp donanmalarını hurdaya çıkarmaya da çalışabilirsin. Hiç olmadı embargo at, sorun kökten çözülür.
Eyvallah hepsini denicem.  tbrk*

Çevrimdışı Rockmassif

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 15 Ekim 2013, 12:36:12 »
Ya ben şöyle bir rota cizdim Ace>Bengal>Ceylon>Aden>İskenderiye>İstanbul yaptım. Ace ve Ceylonda 60'ar gemi Bengal'de 30 gemi Aden'de 60 gemim var. İskenderiye'de 30 gemim var. Ama adi Ceneviz ve Venedikliler İstanbul'daki paranın neredeyse yarısını çekiyorlar gelirim çok düşüyor. Bunu nasıl engellerim?

Basit değil mi? Savaşa gideceksin. Filolarını yıkacaksın. Trade powerlarını alacaksın. Bu sırada daha çok gemi inşaa edip domine edeceksin İstanbul'u.

Ama ben seni uyarayım öyle Bengal'a kadar gitmenin hiçbir yararı olmaz. Trade node akışından gelen parayı bayağı kıstılar, eskiden %20 idi şimdi %5.

Çevrimdışı Semavi7

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 15 Ekim 2013, 17:34:19 »
Basit değil mi? Savaşa gideceksin. Filolarını yıkacaksın. Trade powerlarını alacaksın. Bu sırada daha çok gemi inşaa edip domine edeceksin İstanbul'u.

Ama ben seni uyarayım öyle Bengal'a kadar gitmenin hiçbir yararı olmaz. Trade node akışından gelen parayı bayağı kıstılar, eskiden %20 idi şimdi %5.
Dostum ben daha 1.2yi kurmadım. Bu oyunumun bitmesini bekliyorum tbrk*

Çevrimdışı ozankral35

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Never start a land war in Russia
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 15 Ekim 2013, 18:31:51 »
Bu başlığın 2. sayfası bana çok yararlı oldu bu tür sohbetlere devam  :D

Benim sorum ise şu : Yıl 1550 ler Portekiz devletiyim tüccarlarımın olduğu ticaret noktalarına kaçar tane ticaret gemisi göndermeliyim ?
..............................................................

Çevrimdışı Turkhani

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 16 Ekim 2013, 22:19:08 »
dedigim gibi ordaki gücü ele gecir yeter o trade node da baktıgında portekiz bayragı olsun yeter  yane en büyük güç olsun yeter

Çevrimdışı turkos

• Yeni Çeri
  • *
  • İşte öyle bir şey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 17 Ekim 2013, 16:14:56 »
Oyunda Ümit Burnu'nun keşfedilmesinden sonra İpek yolunun gelirlerinin azalması, Akdeniz ticaretinin öneminin azalması gibi şeyler oluyor mu?
Bir de bu ticaretin akış yönü, kollara ayrılması falan nedir birisi açıklayabilir mi?
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2013, 16:17:58 Gönderen: turkos »

Çevrimdışı Turkhani

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 17 Ekim 2013, 18:56:36 »
şahsen keşvedilidktne sonra glierler azalıyormu bakmadım ama şöyle bişi var sen uimt burnunu bulduktan sonra ordaki ticareti umit burnuna yollarsan gleiri elbet azalır

Çevrimdışı turkos

• Yeni Çeri
  • *
  • İşte öyle bir şey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 17 Ekim 2013, 19:36:32 »
şahsen keşvedilidktne sonra glierler azalıyormu bakmadım ama şöyle bişi var sen uimt burnunu bulduktan sonra ordaki ticareti umit burnuna yollarsan gleiri elbet azalır

Ben ticareti nasıl yoluyorum onu anlamdım?

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 18 Kasım 2013, 20:42:27 »
Şu ticaret sisteminin üzerinde bir türlü eğilemedim. Dostlar, sizce ne yapmalıyım;

(aç/kapa)

(aç/kapa)

Nerede biriktireyim nerede aktarayım gemileri nereye yollayayım, mümkünse tek tek söyleyin uygulayayım ben de.
"Power resides where men believe it resides."

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 18 Kasım 2013, 22:15:54 »
Bana kalırsa Cenova'daki tüccarını Antwerp'e collect yapmaya, hafif gemilerini de ticari gücünü arttırmak için yine aynı yere yollamalısın.

Aslında üşenmesem şöyle resimli müzikli konulu rehber yapabilitem var, ağır ayrıntılı ama bütün sorulara cevap niteliğinde. :P

Çevrimdışı ErkutErdem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 19 Kasım 2013, 04:06:46 »
Güçlü devletseniz her beş yılda savaş açıp ticaret güçlerinin yarısını alın,aşırı gelir geliyor.

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 19 Kasım 2013, 09:27:01 »
Bana kalırsa Cenova'daki tüccarını Antwerp'e collect yapmaya, hafif gemilerini de ticari gücünü arttırmak için yine aynı yere yollamalısın.

Aslında üşenmesem şöyle resimli müzikli konulu rehber yapabilitem var, ağır ayrıntılı ama bütün sorulara cevap niteliğinde. :P

Çok hayır duası alırsın, başta ticaret olmak üzere oyuna ayrıntılı rehberler lazım, en azından benim gibiler için. Alışmışım EU III ticaret teknoloji sistemine. Mesela şu araştırdığın teknolojinin gelişimi yavaşlatması (tam hatırlayamadım şimdi) çok can sıkıcı.

Teşekkürler arkadaşlar ikinize de. Peki Bordeaux'daki tüccarı ne yapayım collect mi aktarma mı?
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2013, 09:27:32 Gönderen: cennaro »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 19 Kasım 2013, 12:41:51 »
Teknolojide geri kaldıkça diğer ülkeleri yakalaman için bonus alıyorsun, yani teknolojiyi açmak için gereken yönetici puanları düşüyor. Bu yüzden ben bile bile geri kalıyorum, az bir miktar da olsa puanlardan tasarruf ediyorum. Teknolojiyi açabilecek durumda olsam da bekliyorum ki "neighbour bonus" alayım. Tabii durumdan duruma değişebilir bu, çok büyük farklar da yaratmaz. Bir de söyleyeyim, eğer imkanınız varsa, hangi teknoloji grubunda olursanız olun batılılaşın, durumunuz müsaitse düşünmeyin bile.

Bordeaux'daki tüccarın orada olmasa dahi otomatik collect yapacaksın çünkü başkentin Bordeaux ticari bölgesinin içinde. Ama orada tüccarın olduğu için -yamulmuyorsam- %10 bonus alıyorsun ki bu yüzden senin durumunda tüccarın Bordeaux'da kalması iyi. Bildiğim kadarıyla aktarma zaten yapılmıyor başkentin olduğun bölgede, zaten oradan nereye aktaracaksın, ticari gücünün en fazla olduğu yer orası. :)

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 19 Kasım 2013, 16:57:48 »
Teşekkürler Ozan. Öyle yapayım bakalım.

Çevrimdışı doktore

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 21 Kasım 2013, 14:19:37 »
Beyler aslında biri resimlerle ugraşsa bne bi rehper hazırlarım :D beyler taktik şu çok kolay sadece başkantinizin bulundugu bölgede colleck yapılır çünkü %20 bonusu vardır ayrıca ne kadar uzak yerden ticaret çekerseniz misal ta çinden çekin istanbula 10 altın geliyorsa 50 a ulaşabilir baya bi yol oldugu için kısaca yoldan daha degerlenir ve bu light ship olayına gelirsek o ticaret bölgesinde  engüçlü olun yeter bayranız dalgalansın yeter o size sadece başkentinizde %200 e çıakrın isterseniz ama oda gerke siz ne kadar uzaktan getiriirseniz kerlı misal avrupa baharata hasret o ticareti akıtın para toplansın sadece dedigim gibi colleck yapın misal çogu fransız oyuncusu anverpin çıkışı olmadıgı için anverpin buludugu bölgeye taşır başkenti ve hiç kimse ordaki parayı dışarı akıtamaz bu yüzden tercih edilir yada bi düşmanın yada normal sizin bölgenizdne baktınız para çekiyor oranın en güçlüsü siz olup ambargo uygularsanız 10 altın çekiyorsa 0 a düşür yada 1 2 ye umarım açıklaya bilmişimdir

ya arkadaş oyunda savaştir antlasmadir yavaş yavaş oluyor ama bu ticareti çekmek olayı nedir, anlayamiyorum, resimli veya videolü bir anlatım yapabilecek birisi yok mu ticaret olayı kafa karıştırıcı oyunda yeni olunca  :dizzy2:

Çevrimdışı fatal

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 01 Temmuz 2015, 16:03:54 »
Extended Timeline Modunda USA ile oynuyorum ve ticari gelirim ayda 30 duka.. şaka gibi. bir yerde yanlış yapıyorum ama bir türlü çözemedim.. şöyle yeni başlamış birisine detaylı bir anlatım yapabilecek olan var mı?