Gönderen Konu: Türkiye Geliştirme Projesi  (Okunma sayısı 14188 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Türkiye Geliştirme Projesi
« : 05 Aralık 2010, 22:17:00 »
Oyunda Türkiye ile alakalı eksik ve yanlış bulduğum noktaları değiştirmeye çalışıyorum. Bu çalışmaya başlamamdaki ana sebep genel olarak Türkiye'nin dönemin Bulgaristan ve Yunanistan devletlerinden güç bakımından zayıf kalmasıdır. Bunun dışında bazı teknik hatalara da rastladım. Bu çalışmadaki amaç Türkiye'nin gücünü artırarak oyundaki dengeyi bozmak değil tam aksine dengeyi sağlamaktır.

Proje kapsamında yapılması planlananlar:

•   Dönemin nüfus verilerine ve istatistiklerine dayanarak manpower değerlerini daha dengeli ayarlamak.
•   IC rakamlarını yeniden düzenlemek ve daha doğru biçimde ayarlamak (Örneğin İstanbul'un üretim kapasitesinin Ankara'dan fazla olması gibi)
•   Hammadde üretimlerini düzenlemek.
•   Dönemin yöneticilerini doğru biçimde aktarmak.
•   Teknoloji takımlarını yeniden ayarlamak
•   Komutanları ve isimlerini oyuna doğru biçimde aktarmak

Bu konuda sizin de önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2010, 22:19:10 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiye Geliştirme Projesi
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2010, 22:20:05 »
Forumda HoI2 DD için yapılan Türkiye Geliştirme Modu vardı, ondaki değişiklikler çok gerçekçiydi. Ona bir göz at. Ondaki düzenlemeleri İron Cross'a convert edebilirsin.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2010, 22:28:31 »
Mart'ta çıkacak olan Darkest Hour için de bir ön hazırlık olabilir.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2010, 03:09:37 »
Proje biraz haddini aştı ve diğer ülkeleri de dengeleme çalışmalarına başladım. Bunun sebebi ise Sovyetlerin devasa derecedeki büyük ama aynı zamanda kuvvetli bir orduya sahip olması. 39 senaryosunda Sovyet Ordusu'nda son derece modern piyadeler, guardlar ve orta zırhlı tanklar görünce şu işe bir el atayım dedim. Şu ana kadar yapılanlar:
Alıntı
•   Alman Ordusu'nun bütün piyadeleri 4. seviyeye geçirildi.
•   Almanların zırhlı tümenlerinin sayısı sekize çıkarıldı. Yarısı hafif, yarısı orta zırhlı yapıldı.
•   Almanya'nın toplam tümen sayısı 90'a indirildi. Bunlardan 75'i piyade tümeni.
•   Sovyet Ordusu'nun piyade sayısı 100'e çıkarıldı ancak seviyeleri düşürüldü. Guardlara dokunulmadı.
•   Sovyet Ordusu'nun elindeki 10 zırhlı tümenin tamamı hafif zırha dönüştürüldü.
•   Oyunda önceden var olup çökmelere sebep olabilecek hatalar düzeltildi. (Yapımcılar bazı konularda biraz özensiz davranmış.)
•   Almanya'nın manpowerı 400'e, Sovyetlerinki ise 1200'e çıkarıldı.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 14:24:29 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2010, 14:22:19 »
Z-Plan eventlerini de elden geçirsek iyi olur aslında. :)

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2010, 14:24:10 »
Eventlara hiç bakmadım, olayı çözmem lazım önce. Yapılabilirse silebilirim ama çok da sorun değil bence.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2010, 14:51:27 »
Batı Trakya, Kuzey Irak, Kuzey Suriye, Karabağ ve Azerbaycan'ı Türkiye'nin ulusal şehirlerine katmayı düşünüyorum. Sizin fikirleriniz neler? Nereleri katayım, nereleri katmayayım, niçin?
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 14:51:36 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2010, 15:10:43 »
HoI'nin core sistemi çok değişik. Belli bir esasa bağlanmış değil. O yüzden 1908 sınırlarını bile core yapsan fark etmez. Mesela Çin'e bakalım. Adamlar Cumhuriyet devrimi öncesi Qing hanedanı sınırlarını(Bugünkü Çin + Moğolistan) core sayıyor. Oysa ki o dönemde Moğolistan, Tibet, Doğu Türkistan gibi bölgelerdeki Çin nüfusu %20'yi geçmez.
Ya da İngiltere ve Japonya has sömürgeleri olan Kore ve Hindistan'ı core sayıyor. Maksat bölgeleri tamamen sömürebilmek.
O yüzden sen de tüm Irak, Suriye, Lübnan + Batı Trakya, Selanik, Plodiv, Plevne, Varna gibi Güney ve Batı Bulgar şehirlerini dahil edebilirsin. Revan, Bakü, Batum gibi şehirler de eklenebilir.
Aslında zamanında ben de HoI2'ye böyle bir event yapmıştım ama Iron Cross oynamadığım için teknik anlamda yardım edemeyeceğim.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2010, 15:49:35 »
Atatürk ölünce bir event gelse, yeni milli politikanın belirlenmesi için seçenekler sunsa ve bu seçenekler aşağıdaki biçimde olabilir (taslak);

1. Mevcut sınırları kabul et ve dış ülkelerle ilişkiler 50 artsın. Demokrasiye yaklaşılsın. Belligerence 10 azalsın.
2. Musul, Kerkük ve Kıbrıs core olsun. Demokrasi ve belligerence değişimi yok.
3. 1914 sınırları core olsun. Demokrasiden 1 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 10 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 30 azalsın.
4. 1911 sınırları core olsun. Demokrasiden 2 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 20 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 30 azalsın.
5. 1911 sınırlarına ek olarak Mısır ve Sudan da core olsun. Demokrasiden 4 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 40 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 40 azalsın.
6. 1876 sınırları core olsun. Demokrasiden 5 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 50 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 50 azalsın.

Azerbaycan 1000 yıldır bizim hakimiyetimizde değil ve core kavramının ırklarla doğrudan alakası yok. Bu nedenle gerek yok diye düşünüyorum.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2010, 18:04:42 »
En geniş sınırlarda core olabilir.

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Aralık 2010, 18:22:54 »
Atatürk ölünce bir event gelse, yeni milli politikanın belirlenmesi için seçenekler sunsa ve bu seçenekler aşağıdaki biçimde olabilir (taslak);

1. Mevcut sınırları kabul et ve dış ülkelerle ilişkiler 50 artsın. Demokrasiye yaklaşılsın. Belligerence 10 azalsın.
2. Musul, Kerkük ve Kıbrıs core olsun. Demokrasi ve belligerence değişimi yok.
3. 1914 sınırları core olsun. Demokrasiden 1 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 10 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 30 azalsın.
4. 1911 sınırları core olsun. Demokrasiden 2 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 20 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 30 azalsın.
5. 1911 sınırlarına ek olarak Mısır ve Sudan da core olsun. Demokrasiden 4 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 40 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 40 azalsın.
6. 1876 sınırları core olsun. Demokrasiden 5 kademe uzaklaşılsın ve belligerence 50 artsın. Core kazandığımız ülkelerle ilişkilerimiz 100, büyük güçlerle 50 azalsın.

Azerbaycan 1000 yıldır bizim hakimiyetimizde değil ve core kavramının ırklarla doğrudan alakası yok. Bu nedenle gerek yok diye düşünüyorum.

Bildiğim, bir eventte maksimum 4 seçenek çıkıyor.
yaşasın örgütlü mücadelemiz

Çevrimdışı Temüroğlu

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2010, 18:56:53 »
4 ile 5 birleştirilebilir aslında , çok güzel eventler olmuş çünkü boşa gitmesin.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2010, 19:07:20 »
Event güzel de yazmayı bilmiyorum henüz.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Aralık 2010, 19:22:16 »
En geniş sınırlarda core olabilir(Osmanlının).

Çevrimdışı Dadakoğlu

• The show must go on
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Dadak Paşa
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2010, 21:04:38 »
Alıntı yapılan: Annibal
Event güzel de yazmayı bilmiyorum henüz.

Ben Victoria'da biliyordum. Hoi2'nin sistemi de gördüğüm kadarıyla aynı. Ne eventi yazacağımı söylersen bir denerim.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 06 Aralık 2010, 21:10:58 »
Alıntı
•   Almanya, Sovyetler, Fransa, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya ve Romanya orduları gözden geçirildi.
•   Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya ve  Macaristan için manpower ve IC değerleri gerçeğe daha yakın hale getirildi. Manpower değerleri dönemin nüfusuna göre ayarlandı, Yugoslavya gibi çok etnikli ülkelere ise daha az manpower verildi. (Yine de Yugoslavya’nın manpower değeri öncekine göre artmış oldu)
•   Türkiye’nin şehirleri arasındaki IC dağılımı daha gerçekçi hale getirildi. Örneğin Ankara 1 IC’ye sahipken İstanbul 8 IC’ye sahip.
•   Şehirlerin altyapısı dönemine uygun hale getirildi. Faal demiryolları ve karayollarına sahip bölgelerin altyapısı güçlendirildi. Böylece Marmara ve Ege’de altyapı oranı ortalama %70’e çıkarıldı. Karadeniz, Akdeniz ve iç bölgelerdeki düşük altyapı kısmen muhafaza edildi.
•   Ortadoğu’daki bazı önmeli şehirlere IC eklemeleri yapıldı.
•   Türkiye’nin politikaları; otoriter, sağ ve merkezi planlamaya kaydırıldı.

Not: Bütün bu anlatılanlar 39 senaryosu için yapılmıştır. Türkiye'nin hammadde üretimi ve dağılımıyla alakalı yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca teknoloji takımlar hakkındaki fikirlerinizi de merak ediyorum. Skiller vs sizce nasıl olmalı?

Ben Victoria'da biliyordum. Hoi2'nin sistemi de gördüğüm kadarıyla aynı. Ne eventi yazacağımı söylersen bir denerim.

Ömer'in yukarıda yazdığı eventi yazabilirsen güzel olur.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 21:11:56 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Aralık 2010, 21:26:37 »
Alıntı
•   Kuzey Irak, Kuzey Suriye, Batı Trakya, Oniki Ada, Batum, Karabağ ve Azerbaycan Türkiye’nin milli şehirlerine eklendi.

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ağır Süvari
  • *
  • Go ask Alice.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Aralık 2010, 21:27:55 »
Bakanların değiştirilmesi lazım ülke Stalinist ya da Leninist olunca bakan bulamamışlar koymuşlar öyle bir kaç isim.
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Aralık 2010, 21:37:17 »
Türkiye'den mi bahsediyorsun?

Çevrimdışı Türkan