İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - TitanBey™

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 18
3
Türkçe bahsetmedi, adam ' eklenmez diyor bende özel isim diyorum

4
Türkçe özel bir isim.

5
Europa Universalis IV / Ynt: 1.26 Republics Geliyor!
« : 17 Nisan 2018, 14:32:30 »
Hiç yokmu heyecanlanan  uyk*

6
Eğer eu4 e değinmesem sefer ağırlıklı değil tüm hayatını yazardım.

7
Bunların hepsi eu4 dede eventlerle olduğu için olabilir mi?

8
Europa Universalis IV / Günlük EUIV - Geliştirme Günlüğü - 03 Nisan 2018
« : 16 Nisan 2018, 10:53:30 »
1.26'da cumhuriyetler ile ilgili bir yama geleceğini paradoxplaza da bir geliştirici duyurdu;

İyi günler, 1.25 yamasının üzerinden az zaman geçtiğini biliyoruz. Sizi şaşırtacak bir geliştirici günlüğü yaptık, bu sürüm henüz geliştirilme aşamasındadır.

İlk önce bazı özellikleri 1.25.1 hotfix de getireceğiz ancak bunlar az özellikler olacak mesela diplomasi iyileştirmeleri.

Europa Universalis IV'de yönetimlere pek önem verilmemiştir bu yamada ise bu yönetimlere önem vererek ilhamını Europa Universalis III'ten alacağız. Yeni yönetim türleri olacak, ayrıca Teokrasi, Göçebeler ve Kızılderili yönetimlerine yeni özellikler açacağız. Durun! İyi Haber! Artık istediğiniz gibi yönetiminizi değiştirebileceksiniz tek gereken 100 ADM puanı. Ancak bunu yaptığınızda konseyiniz olacak ve o konseyinizin yeni yönetimi kabul etmesi gerekiyor. Yani kral yetkileri kısıtlandı.

1.26 sürümünde yönetim reformları önemsenecek ve birsürü yenilik getirilecektir.

Bu yenilikler şu yönetim türleri içindir;

Monarşiler
Cumhuriyetler
Teokrasiler
Kabileler

Şuanda yukarıda gördüğünüz yönetim türleri için yeni reformlar modellenmektedir. Şuan tam bitmemiştir, yani pek yakın zamanda çıkarılacağını söyleyemeyiz.

Yönetim reformlarının sınırı her devlette ilk başta 1'dir bunu 100 Yönetim Puanı ile arttırabilirsiniz. Tabiki bu reformların size bonusları çok yüksek olacaktır.

Yönetim Puanı'nızı iyi kullanmanız gerekir çünkü her yıl -2 azalacaktır. Şehirlerde bonusu olan bu özelliğin, kuklalarımızda geçerli olup olamayacağını şuan düzenlemekteyiz.

Biz şuanda monarşi için bir ulusal odak yaptık;  [ Burayı Türkçe'ye Çeviremedim ]

Feudalism vs Autocracy
Feudalism: +25% Income from Vassals

Autocracy: -10% Unjust Demands
[Other Special monarchies]*
Hereditary Nobility
Enforce privileges: +15% Manpower

Quash Noble power: +10% Tax Modifier
Bureaucracy
Centralize: -0.05 Autonomy reduction

Decentralize: +2 Accepted Cultures
Growth of Administration
Clergy in Administration: +1 [HIDDEN] , +5% base loyalty of Clergy

Of Noble Bearing: -10% hire leader cost, +5% base loyalty of Nobility

Meritocratic Focus: -10% Advisors Cost

Seizure of Power: [Early path for Government type change]
Deliberative assembly
Parliamentary: Enables Parliaments if Common Sense DLC enabled, else -1 Unrest

Royal Decree: +5 max absolutism

Aristocratic Court: -0.5 Army Tradition Decay

States General: +10% Production Efficiency
Absolute Rule v Constitutional
l'etat c'est moi: +5 States, -15% State Autonomy

Regional Representation - 25% lower autonomy in Territories
Separation of powers
Political Absolutism: +5 max absolutism, +0.1 Yearly Absolutism

Legislative Houses: +1 Possible [HIDDEN]

Become a Republic

Install Theocratic Government

Diğer Yönetim tiplerini ne değişiklikler beklemekte? [ Burayıda Türkçe'ye Çeviremedim ]

Shogunate - +1 Diplomat, -25% Envoy Travel Time, +2 Number of states, +5 Max Absolutism. Dynasty is fixed, Enable Shogun-Daimyo mechanics
Daimyo - +10% Morale of Armies, 10% Infantry CA. Dynasty is fixed, enable Daimyo mechanics
English Monarchy - +0.5 Yearly Legitimacy, -1 National Unrest, 1 states, -30 absolutism, uses Parliaments
Prussian Monarchy - -2 Unrest, -0.02 War exhaustion, +3 Monarch Military skill, uses Militarism.

Şuanda bunların üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ancak tabii ki devamlı yönetim değiştirmenin size - yönleri olacaktır. Mesela şuanda bunu yaptık;

Yönetim tipinin değiştirilmesi 10 borç almanıza neden olur buda sizi engeller.

Şuanda yapım aşamasında olan bir ekrandan görüntü paylaşacağım;


Bu GUI yapımımızdan bir görüntüdür.

Birdahaki haftaki olan geliştirici günlüğünde 1.26 üzerine devam edeceğiz. Daha çok özellik sizi bekliyor.

Kaynak: https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-3rd-of-april-2018.1086322/

Kaptan'ın dediği yine her zamanki gibi troll çıktı. Ayrıca size iyi haber bunların hiçbiri DLC değil normal sürüm gelecek!

9
Ses kalın ve kelimelerin bazıları eski türkçe olursa süper olucaktır.

10

6 Kasım 1494 tarihinde, Trabzon'da doğmuştur.

Babası bir Osmanlı Sultanı olan I. Selim'dir.

Çocukluk yıllarını, süt kardeşi Yahya Efendi ile birlikte Trabzon'da geçirdi. Sonrasında büyüdüğünde eğitim almak için İstanbul, Topkapı Sarayı'na gönderilmiştir. 1508 yılında kendisi Karahisar Sancakbeyi atandı ancak çevre beylerin reddi sonucu Bolu Sancağı'na atanmıştır. Her ziyarete gittiği fethedilmiş bölgelerden kendisine dost edindi bunlardan en sadığı ise Pargalı İbrahim'dir. 1520 yılının 21 Eylül de 9. Padişah Selim Han aniden vefat etti ve veliaht şehzade olan Süleyman, tahtını ilan etti.

yapan hem en çok sefere çıkan ve de en uzun süre sefer yapan Osmanlı Sultanı olmuştur.

I. Süleyman 1520 yılında, babası I. Selim'in ölümünün ardından tahta çıktı. Batıda Belgrad, Rodos, Boğdan ve Macaristan'ın büyük kısmını imparatorluk topraklarına kattı. 1529 yılında Viyana'yı kuşatsa da çeşitli sebeplerden ötürü bu kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. Doğuda, Safevîlerle yapılan savaşlar sonrasında Orta Doğu'nun büyük kısmını ele geçirdi. Afrika'da imparatorluğun sınırları Cezayir'e kadar uzanırken; Osmanlı Donanması ise Akdeniz'den Kızıldeniz'e kadar olan sularda hakimiyet kurmuştu. I. Selim'den 6.557.000 km2 olarak devraldığı Osmanlı İmparatorluğu'nu, padişahlığı döneminde 14.893.000 km2'ye ulaştırdı.  Zigetvar Kuşatması'nın sonlanmasından bir gün önce, 7 Eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti ve yerine oğlu II. Selim geçti.

1579 yılında, Nakkaş Osman'ın Şemâilnâme adlı eserinde yer alan ve I. Süleyman'ı gençlik yıllarında resmeden bir minyatür
6 Kasım 1494 tarihinde, Trabzon'da doğdu.[8] Babası, Süleyman doğduğu zaman Trabzon valisi olan ve 1512 yılında padişah olarak tahta geçen I. Selim, annesi ise Ayşe Hafsa valide sultan idi. Çocukluk yıllarını, süt kardeşi Yahya Efendi ile birlikte Trabzon'da geçirdi.[10] Yedi yaşında bilim, tarih, edebiyat, din ve askeriye alanlarında eğitim almak için İstanbul'a, Topkapı Sarayı'ndaki Enderûn'a gönderildi.

1508 yılında Şarkî Karahisar sancak beyi olarak atandı; ancak babası Selim'in kardeşi Amasya sancak beyi Ahmed'in itirazı sonrasında Bolu'ya atandı. Ahmed'in buna da itiraz etmesi sebebiyle atandığı Kefe sancağına 1509 Temmuz'unda çıktı. Babası I. Selim'in 1512'de tahta çıkmasından sonra İstanbul ve Edirne'de oturdu. 1513 yılında Saruhan sancak beyliğine atandı. Burada, sonraları baş danışmanlarından biri olacak olan Pargalı İbrahim ile yakın bir arkadaşlık kurdu. Yaklaşık yedi yıllık Saruhan sancak beyliğinin ardından, 1520 yılının 21 Eylül'ü 22 Eylül'e bağlayan gecesi babası I. Selim'in ölümü üzerine İstanbul'a hareket etti ve tahtta hak iddia edecek başka biri olmadığından herhangi bir mücadele vermeden 30 Eylül 1520 tarihinde onuncu Osmanlı padişahı olarak tahta çıktı. Tahta geçişinden birkaç hafta sonra Venedik elçisi Bartolomeo Contarini Süleyman'ı "Yirmi altı yaşında, uzun fakat sırım gibi ve kibar görünüşlü. Boynu biraz fazla uzun, yüzü zayıf, burnu kartal gagası gibi kıvrık. Gölge gibi bıyığı ve küçük bir sakalı var. Cildi biraz soluk olsa da yüzü oldukça hoş. Derisi solgunluğa meyilli. Akıllı bir hükümdar olduğu söyleniyor ve herkes onun saltanatının hayırlı olacağını umuyor" şeklinde tanımlamıştır.I. Süleyman'ın tahta geçmesinden kısa bir süre sonra Şam Beylerbeyi Canberdi Gazali, Süleyman'ın padişahlığını tanımadı ve kendi hükümdarlığını ilan ederek isyan başlattı. Merkezden gönderilen Ferhad Paşa komutasındaki birlikler, Zülkadriye Eyaleti'nde bulunan kuvvetler ve Şam'daki kuvvetlerin etkinlikleri sonucunda Şam yakınlarındaki Mastaba adlı bölgede, 27 Ocak 1521 tarihinde yapılan çarpışmalar sonucunda Gazali'nin yenilmesi ve öldürülmesiyle isyan bastırıldı. Onun yerine Ayas Paşa bölgeye atanmıştır. Süleyman ilk seferini 1521 yılında Belgrad Şehri'ne yapmıştır. Çevresindeki Böğürdelen, Zemun ve Salankamen şehirlerinin alınmasının ardından 1 Ağustos günü kuşatılan şehir, 29 Ağustos 1521 tarihinde teslim oldu. Avrupa'da gerçekleştirilebilecek fetih ve seferler için önemli bir merkez olan Belgrad'ın fethi hakkında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun İstanbul elçisi "Belgrad'ın ele geçirilmesi, Macaristan Krallığı'nın çöküşüne sebep olan olayların başlangıcıydı. II. Lajos'un ölümü, Budin'in ele geçirilişi ve Erdel'in işgaliyle devam eden süreçte Macaristan İmparatorluğu yıkılmış ve diğer ülkeleri de benzer sonu yaşayacağına dair bir korku sarmıştı." ifadelerini kullanmıştı.


Ertesi yıl Süleyman, Hospitalier Şövalyeleri'nin bulunduğu Akdeniz'deki Rodos adasına karadan sefer düzenledi. Kuşatmaya katılacak olan Osmanlı Donanması ise Haziran 1522'de adanın "Cem Bahçesi" körfezine demir attı.


Yaklaşık 100.000 kişi ve 400 gemiden oluşan Osmanlı ordusu, 6 aydan fazla süren kuşatma, 26 Aralık 1522'de şövalyelerin başı Philippe Villiers de L'Isle-Adam'ın teslim koşullarını kabul etmesi ve adanın hakimiyetinin Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geçmesiyle sona erdi. Mart 1525'te, Süleyman Kâğıthane'de avlandığı sırada yeniçeriler şehirde ayaklanma başlattılar. Kısa sürede bastırılan ayaklanma sonrasında Yeniçeri Ağası Mustafa Ağa, kâhyası Kıran Bali ile reis-ül küttab Haydar idam edildi. Mısır'ı düzene koyan İbrahim Paşa ise 6 Eylül 1525 günü İstanbul'a döndü.

Bu dönemde İstanbul'a gelen Fransa elçisi Jean Frangipani, 24 Şubat 1525'teki Pavia Muharebesi sonrası Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'na esir düşen Kral I. François için, kralın annesi Louise de Savoie'un ricası üzerine Süleyman'dan yardım istedi.
Yazdığı mektupla yardım sözü veren Süleyman, iki devlet arasında anlaşma sağlanıp François serbest bırakılsa da Macaristan üzerine sefer gerçekleştirme kararı aldı.

Macaristan üzerine önce Sadrazam İbrahim Paşa'yı gönderdi, 23 Nisan 1526'da ise Süleyman'ın önderliğindeki ordu Macaristan'a hareket etti. 1526 yılında Macar ve Osmanlı orduları mohaç ta karşılaşmıştı Macarların sayısı Osmanlı'dan yüksekti. Sultan Süleyman taktiklerini düşündü ve kararlaştırdı. Macar ordusuna birden taktiksiz saldırdı Macar ordusu yenmeye başlayınca Osmanlı'nın üstüne geldi ve o sırada Kırım Hanlığı birlikleri çıktı ve birden hepsi helak olup kaçtılar.


Bu yokoluş fırsatını bilen Osmanlı Ordusu, Viyana'ya yürüdü ancak havalar kışa yaklaşmıştı Osmanlı Ordusu nerdeyse yok oluyordu. 'İyi bir serdar zamanında geri çekilmeli' sözünü kullandı ve ordusunu alıp Payitahta döndü.

Osmanlı açısından başarısızlıkla sonuçlanan Viyana kuşatmasının ardından Ferdinand tarafından gönderilen ve Macaristan Krallığı'nın kendisine verilmesi gerektiğini bildiren ikinci elçi de Süleyman'dan ret cevabı aldı.

Bunun üzerine Kutsal Roma orduları kaleleri ele geçirip tekrar bağımsızlıklarını aldılar. Süleyman ise bulduğu kuklası [ Translivler ]'i macar tahtının başına istiyordu ve tekrar sefere çıktı. Ancak bu sefer birsürü devlet ile karşılaşmıştı. Deniz güvenliğini sağlayamıyordu ancak o sayıyı bilmediğinden Piri Paşa, Yunan deniz açıklarına çıktı ve 3 katı bir donanmayla karşılaştı. Yapacak birşey yoktu, tüm leventler dualar edip onları yazıp suya attılar tek umutları rüzgarın kesilmesiydi ve rüzgar birden kesildi. Avantaj Osmanlı Donanması'na geçti ve helak olan donanma geri çekildi Osmanlı'da moraller yüksekti.

Boğdan Litvanya'dan ayrılmıştı tabiki Sultan Süleyman bu fırsatı bulup Boğdan'ı ikinci kez kuklası yaptı ancak 3-4 sene sonra kıtlık olan devlet, Boğdan'dan yardım istedi ancak ret cevabı geldi ve isyan çıkarıldı. Seneye Osmanlı Ordusu, Boğdan'a yürüdü kolayca fethetti.


Bu savaşlardan yorulan ordu dinlenirken Safeviler tekrar hakkını almak amacıyla Anadolu'yu işgale çıkardı ve büyük bölümünü işgal etti. Paşalar 1 sene bölgeleri tutmayı başardı ve sonra Osmanlı Ordusu, kayıplarla Tebriz'i fethetip Bağdat'a yürüdüler. Bu sefer iş içine Safevi Donanması girdi, Portekiz Donanması ile anlaşma yaptılar ve Osmanlı'nın hint ticaret gemilerini bombaladılar bunun üzerine Piri Paşa hint seferine çıktı.


Safeviler, Tebriz'i kuşatıp almak için rambo saldırılarına başladı ve Nahçivan bölgesini ele geçirdi. Tebriz - Kars ilişkisi kesildi.


Bunu anlayan Osmanlı Şehzadesi Mustafa ordusunu oraya sürdü ve kayıp versede başarılı oldu.

Yıllar boyunca vergi vardı Macarlara ancak aradan 20-30 sene geçtiğinden tekrar güçlendiler ve Belgrad'a kadar geldiler. Sultan Süleyman yaşlanmıştı, ancak yinede sefer ısrarı edip Zigetvar'a yürüdü. Ancak otağında hayatını kaybetti. En azından sarayında değil bir savaşçı olarak vefat etmişti.


Eşleri
Hürrem Sultan: Sancak beyliği veya 1520'deki tahta çıkışının ardından haremine girdiği tahmin edilen cariye Hürrem Sultan, 1521'de Mehmed'ı, 1522'de Mihrimah'ı, 1522 veya 1523'de Abdullah'ı, 1524'de Selim'ı, 1525'de Bayezid'ı, 1531'de Cihangir'ı dünyaya getirdi. 15 Nisan 1558'de vefat etti.

Mahidevran Sultan (bazı kaynaklarda ismi Gülbahar olarak da geçer): 1500 yılı civarında doğan ve cariye kökenli olan Mahidevran Sultan, 1515'de Mustafa'yı dünyaya getirdi. Mustafa'nın Süleyman tarafından 6 Ekim 1553'te boğdurulmasının ardından Bursa'da yaşamaya başladı. 3 Şubat 1581'de, Bursa'da vefat etti.

Gülfem Hatun: Süleyman'ın, Hürrem Sultan'dan önceki ve sonraki hasekisi olduğu yönünde görüşler olan, cariye kökenli eşiydi. 1561 veya 1562 yılında vefat eden Gülfem Hatun'un,1521'de dünyaya gelen ve 12 Ekim 1521'de vefat eden Şehzade Murad'ın annesi olduğu yönünde görüşler mevcuttur.

Fülane Hatun: Süleyman'ın ilk eşi olup, gerçek adı bilinmemektedir. 1512'de dünyaya gelen Mahmud'un annesiydi.

Çocukları

II. Selim
Şehzade Mahmud: 1512 yılında, Fülane Hatun'dan doğan Süleyman'ın ilk oğluydu. 29 Ekim 1521'de, geçirdiği hastalık sebebiyle vefat etti.

Şehzade Mustafa: 1515 yılında Mahidevran Sultan'dan dünyaya geldi. Çeşitli sancaklarda, sancak beyi olarak görev yaptı. Tahta geçmek istediği söylentilerinin ardından 6 Ekim 1553 günü, Konya Ereğlisi'nde babası Süleyman tarafından boğdurtuldu.

Şehzade Murad: 1521'de dünyaya gelen ve ekim 1521'de vefat eden Murad'ın annesi kesin olarak bilinmese de, Gülfem Hatun olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır.

Şehzade Mehmed: 1521 yılında Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Mehmed, 1543 yılında vefat etti.
Mihrimah Sultan: 1522 yılında, Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi, 1578'de vefat etti.

Şehzade Abdullah: 1522 veya 1523 yılında, Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Abdullah, doğumundan iki-üç yıl sonra vefat etti.
Şehzade Selim: 1524'te Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi. Annesi Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra, kardeşi Bayezid ile girdiği taht mücadelesinde babası Süleyman'ın da desteğini aldı. Süleyman'ın vefatının ardından, II. Selim olarak Osmanlı Padişahı oldu. 1574'te ölene kadar padişah olarak kaldı.

Şehzade Bayezid (1525-1561): 1525'te Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi. Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra, kardeşi Selim ile taht mücadelesine girdi. Süleyman'ın Selim'in tarafını tutmasıyla İran'a kaçtı. 1561'de Osmanlı elçileri tarafından Kazvin'de boğularak öldürüldü.

Şehzade Cihangir (1531-1553): 1531'de Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Cihangir, 1553'te vefat etti.
Raziye Sultan: 1524 yılında, 1571'de vefat etti.
İsmi bilinmeyen bir kız
Kaynakça: http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSS5fUyVDMyVCQ2xleW1hbg


TAMAMEN TARAFIMCA YAZILMIŞTIR
İLK BAŞLARDAKİ BÖLÜMLER VİKİPEDİ'DEN KOPYALANMIŞTIR.

11
Sorun çözüldü zaten en son yamasını yükleyin [ 0.9 ] buda olmazsa modumuzun klasöründeki countries deki kudüsü falan silin olacaktır. Bu arada mod öldü geliştirmeye devam etmiyorum biri yardım ederse ancak devam edicem.

12
Ulm Führer Cumhuriyeti

13
Mount & Blade: Warband / Ynt: APPCRASH Hatası
« : 11 Nisan 2018, 22:55:38 »
Yanlış sürümü kullanıyorsun.

14
kanuni osmanlı imparatoru yapabilirim çok detaylı olarak

15
Bağımsızlık şeyinde bağımsız olmuyor takip edenlerin sayısı 10 u geçerse türk devletlerinin bağımsız olduğu ve düzenlendiği ayrıca liberland mikronesya gibi mikro devletlerin eklendiği modda yapabilirim ayrıca erdoğan 2016 da 28 yaşında ..

16
Bende cevap yazmıştım neden sildiniz?

भाँडा प्रशासन!

17
Tam sunucuyu açarken söylüyorum ki dolandırıldım diğer kurucu tarafından paneldeki kalan 5 tl soyuldu panelin şifresini değiştirdi ve heryeri kapattı. En azından paradan değilde o 5-6 günlük emeğimden dolayı ona

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Sunucu kapanmıştır.

18
Cumhurbaşkanı Oner, uçağı ile fotoğraf çektirirse

19
Devrimle geliyoruz!
Mesleği loginde seçiyorsun basesine ışınlıyor!

Kanal D Muhabiri İtfaiyeci Çevik Kuvvet Cumhurbaşkanı 2 Tane CMB Koruma
CMD Uçağı Yunus Motoru Makam Aracı Koruma Aracı EKLENMİŞTİR! Arkadaşlarınıza duyurun 7 tl bulduğumuz anda açacağız

20
Skinler eklendi eklenmeden önceki ss leri atıyorum

Buda yeni geldiAyrıca yaklaşık 20 meslek bunların 10'u mafya var sana klan maaş base ve görevler veriyor onlar düzenlenince yarın atacağım.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 18