İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - DarkKing37

Sayfa: [1]
1
Victoria II / Sanayileşme Konusunda Yardım (Osmanlı)
« : 18 Ocak 2018, 17:35:51 »
Osmanlı ile yeni bir oyuna başlayacağım ve sanayi konusunda birkaç sorum var.

Fabrikaları devlet eliyle mi açmalıyım yoksa kapitalistlere mi bırakmalıyım?
Eğer kapitalistlere bırakacaksam bunu nasıl yapabilirim?
Sanayileşmeye hangi yılda başlamalıyım ve başlamadan önce hangi teknolojileri araştırmalıyım?
İhtiyacım olan kaynakları etkime aldığım ülkelerden alabilir miyim? Oyunda böyle bir mekanik var mı varsa nasıl işliyor?

2
Victoria II / Osmanlı ile Başlangıç Stratejisi
« : 18 Ocak 2018, 17:07:24 »
Daha önce uzunca bir süre eu4 ve ck2 oynamışlığım var, ortalama bir oyuncuyum her ikisinde de. Bu aralar victoria ii oynamak istedim ve Osmanlı ile oyuna başladım.
Tripoli'yi annexledim. Donanmayı taşıma gemileri ve kadırgalar haricinde dağıttım, ekonomiyi düzelttim ve 3-4 tane de fabrika kurdum. Bu sırada da casus belli bulup "make puppet" cbsiyle Tunus'a girdim. Tunus savaşı iyi giderken askerler boş boş beklemesin diye Mısır'a da girdim. Mısır'dan ankara ve adana, halep, suriye ve filistin bölgelerini alıp barış yaptım, tunus'u da puppet yaptım. Sonrasında biraz bekleyip orduları İran sınırına yığdım ve pek de zorlayıcı olmayan bir savaştan sonra Tebriz bölgesini ele geçirdim. Bu arada oyun başı müttefik olduğum UK, Fransız - Rus ittifakıyla savaşa girip yardıma çağırınca reddederek ittifakı bozmuştum. Sonrasında zor da olsa prusya'ya yanaştım, bunların dışında two sicilies ve birkaç arap ülkesi müttefikti. Eu4'teki ae gibi olan şey de (kötü şöhret deniyor sanırım türkçe olarak ingilizcesini hatırlamıyorum) 27'ydi. Prusya bir anda ittifakı bozdu bunu sebep göstererek.

Ardından da İspanya savaş ilan etti. Onlarla savaşmak için Avrupa'daki ordularımı Kuzey Afrika'ya yönlendirince de Avusturya tüm müttefikleriyle birlikte savaş ilan etti ve ondan sonra yapacak pek bir şeyim kalmamıştı zaten. Ümitsizce birkaç deneme yaptım, yer yer başarılar kazansam da neredeyse üç katım olan düşman tarafından bozguna uğratıldım sonra da alt f4 attım.

Şimdi benim birkaç sorum var:
Bu kardeşler ilişkimizi de iyi tutmama rağmen neden savaş ilan ettiler?
27 kötü şöhretin diğer ülkeleri bu kadar etkilemesi normal mi? (eu4'te ae 50 üzeri olmayınca koalisyona giremiyorlardı mesela)
Bir sonraki Osmanlı oyunumda dış politikada ne gibi bir strateji izlemeliyim?
Oyun esnasında konya bölgesinde national focus olarak craftsman ayarlamıştım, sonrasında oraya bir kadife fabrikası kurdum ve bir anda ülkenin her yerinde işsiz(unemployed) kişiler çıktı. Ege adalarında 180, Thrace'de 500'e yakın vardı. Oralara da fabrika kurdum ve bu sefer Libya ve Tripoli bölgelerinde unemployedlar ortaya çıkmaya başladı. Bu iyi bir şey mi yoksa kötü mü? Kötüyse nasıl engellerim?

kötü şöhret dediğim şey imfamy'ymiş bu arada.

3
Az önce memluk oyunumu bitirdim ve hre kurmayı düşünüyorum. Avusturya ile daha önce birkaç denemem oldu, 1.22'de 3 reform geçirsem ve bohemia, hungary,  castile'yi pu ya alsam da reform hareketi yüzünden devamı gelmedi ve bıraktım. Bir daha da oynamak istemiyorum sinir hastası ediyor adamı.

Bu yüzden Polonya ile kurmayı düşündüm ve bir oyuna başladım,  bohemia'yı pulamak için rm yaptım ancak jagiellon beyefendi teşrif edene kadar adamlar kralı seçtiler. Her seferinde böyle olur mu yoksa erkenden başlarına jagiellon geçirebilir miyim bilmiyorum.  Böyle bir şansım varsa polonya ile deneyeceğim, yoksa ülke önerinize ihtiyacım var.

4
Europa Universalis IV / Osmanlı oyunum için tavsiyeleriniz
« : 20 Ekim 2017, 22:14:08 »
1.20 versiyonunda Osmanlı ile oynuyorum. Hızlı bir başlangıç yapıp İtalya'ya girdim erkenden, sonrasında polonya'nın zayıf durumda olduğunu görüp saldırmamla olaylar gelişti. Şimdiye kadarki en iyi oyunum oluyor bu ancak ae ciddi manada arttı. En sağlam müttefiğim Fransa bile -60 ae yemiş durumda. Avrupa'da Fransa, İsveç ve Brandenburg dışında dostça bakan ülke yok. Tavsiyelerinizi bekliyorum, aşağıda ekran görüntüleri var.

Avrupa
(aç/kapa)
Diplomasi Ekranı
(aç/kapa)
Koalisyon
(aç/kapa)
Süper Güçler
(aç/kapa)
Ekonomi
(aç/kapa)
Fikirler
(aç/kapa)
Vassallar
(aç/kapa)
Ordu Karşılaştırması
(aç/kapa)
%120 disiplin ve generaller
(aç/kapa)
Donanma Karşılaştırması
(aç/kapa)
Londra Ablukaları
(aç/kapa)

Development
(aç/kapa)
5
Europa Universalis IV / Portekiz Koloni Mesafesi Sorunu
« : 16 Ocak 2017, 17:30:56 »
İyi günler arkadaşlar,

Dün Portekiz'le yeni bir oyuna başladım. Afrika'da koloniler kurdum. İşler gayet güzel gidiyordu ve artık Güney Amerika'ya açılmam gerektiğini düşündüm ancak koloni mesafem yetmedi.


Mesafe arttıran ideayı da açtım, başka idealara da baktım ama koloni mesafesiyle ilgili bir şey göremedim.


Koloni mesafemi nasıl arttırabilirim?

6
Europa Universalis IV / Devlet Önerisi İstiyorum
« : 15 Ocak 2017, 12:30:50 »
İyi günler arkadaşlar,

Oynaması zevkli, bir süre sonra Kastilya gibi monotona bağlamayacak(Aragon'a saldır toprak al barış, Kuzey Afrika'ya gir toprak al barış), dünyanın herhangi bir bölgesinde olan (Japonya hariç, Japonya'yı sevmiyorum.) bir devlet arıyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sayfa: [1]