İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - HaylHitler

Sayfa: [1]
1
Selamlar, forumda bir süredir aktif olmadığımı birkaçınız fark etmiştir. Bulunduğum yerlerde internete erişimim çok kısıtlı olduğu için boş zamanlarımda kendime bir uğraş yaratmak için hepinizin severek oynadığı Kaiserreich modunun Osmanlı dosyasını çevirmeye başladım. Bu minik çeviriyi en geç 2-3 hafta içerisinde çıkarmayı planlıyorum. Gelişmeler ve teaser'ler konu üzerinden paylaşılacaktır.

- Konu neden  Kaiserreich bölümünde değil?
- Gelişme aşamasında bir çalışma olduğu için konuyu buraya açmayı uygun gördüm. Çeviri bitince yöneticiler konuyu Kaiserreich veya daha fazla kişinin görmesi için Modlar bölümüne taşıyabilir.

- Çeviri yarım kalmayacak değil mi?
- Kalmayacak. Zaten yarım bırakılacak kadar büyük bir çeviri olmayacak.

- Neden modun tamamını çevirmiyorsun?
- Geçen yaz öyle bir girişimimiz olmuştu hatırlayanlar vardır belki. Ve bu girişim benim çok büyük çabalarıma ve harcadığım zamana rağmen diğerlerinin birtakım bahaneler sunup işi yarım bırakmaları nedeniyle hüsranla bitti. Modun tamamını çevirmek tek kişinin başarabileceği bir iş değil.

- Çeviri hangi Kaiserreich sürümüyle uyumlu olacak?
- 0.7.1 ve 0.7.2 ile uyumlu olacak.


Çevirinin bitmiş bölümlerinden ekran görüntüleri:

(aç/kapa)

2

Şam'daki 69. Adana Tümeni'nde görevli Topçu Mülazım-ı Evvel Ahmet Efendi'nin 7 Nisan 1939 tarihli günlüğünden.
Mezzeh'teki Jandarma karakolunda güne havan atışlarıyla uyandık. Selahaddin'in sevgili şehri Şam, o gün cehennemin yeryüzündeki yansımasıydı adeta. İsyanı püskürtmek için 9. Ordular Grubu Kumandanı Mustafa Kemal Paşa'nın tüm Suriye'de ve Filistin vilayetlerinde bir emirname yayınladığını öğrendik. Sokağa çıkma yasağı, ve isyancı Arapların ivedilikle bastırılması için Levant'taki tüm Türk orduları harekete geçmiş. Şam'da kontrolü sağlamak için sokaklara indiğimizde, istisnasız her pencereden biz Türklerin üzerine mermi ve bomba yağmaya başladı. Asırlardır tebaamız olan Araplar 20 yıl önce yaptıkları gibi yine biz efendilerine başkaldırdılar. İsyancılar sabah vakitlerinden itibaren şehirdeki Türklere ait binaları yakmaya başlamışlar. Hükümet konağı etrafında mevzilendik. Araplar her yandan kuşatmaya aldıkları Türk erleri katletmeye devam ettiler. Gün boyu ağır çarpışmalar ve göğüs göğüse boğuşma devam etti. Adana'nın Mehmed'i, Kastamonu'nun Ahmed'i, Edirne'nin Musa'sı, Sivas'ın Kazım'ı o gün Şam'da şehit edildiler. İsyancılar siyah bayraklarla esir aldıkları Türk oğlanlarını vahşice parçaladılar. Belki altın yutmuşlardır diye midelerini deştiler, dişlerini söktüler. Hükümet konağı gibi pek çok kamu binası Arap isyancıların eline düştü. Şehirde oturan Türkler kuzeye doğru ricat etmeye başladı bile. Biz ise Türk ordusu olarak Halifemiz Padişahımız Hazretleri adına çarpışmaya devam edeceğiz.
(aç/kapa)


7 Ağustos 1939. Miralay Mersinli Ferhat Bey'in günlüğünden.
Arap böceklerinin kalbi Riyad'a doğru olan ileri harekatımız mağlubiyetle sonuçlandı. Ne yaptıysak Padişahımız Efendimiz için yaptık. Ancak Arap çöllerinde muvaffak olamadık, galiba birkaç gün sonra teslim olacağız. Kumandanlık ettiğim 46. Tugay ve peşimizden ilerleyen 2. Hecünsüvar Birliği'nin arkası tamamen kesildi, ikmal hatlarımız bedevilerin saldırılarına uğradı ve imha oldu. Medine'den hareket ettiğimiz gün tümenin mevcudu 19 bin kişi iken şuan hayatta kalabilenlerin sayısı 2 bin, belki de bin kişi. Anadolu'nun köylerinden toplanıp gelmiş bıyığı yeni terleyen Türk gençlerinin böyle bir cehennemde öleceği. Korkunç, rezalet! Askerlerim ve subaylarım çölde birbirini kaybediyor ve bedeviler tarafından teker teker avlanıyor. Yolumuzu kaybettik, ne yapacağımızı bilmiyoruz. 8. Kolordu komutanı Mirliva Hüseyin Paşa Arap liderlerle anlaşıp kuşatmadan kaçtı. Ordu bu hainliği unutmayacak. Ben bu satırları yazarken dahi erlerim öldürülüyor, parçalanıyor, mevcudumuz azalıyor. Allah günahlarımızı affetsin. Biz bu çöllerde feda olsak dahi, Devlet-i Aliyye bu savaşı kazanacaktır.
(aç/kapa)


27 Aralık 1940, 5. Ordu Kumandanı Mirliva İsmet Paşa'nın günlüğü.
Bugünlerde sıhhatim çok afiyette değil, muharebe hatlarına gitmem lazım lakin dizanteri denen illete ordudaki birçok subay gibi ben de yakalandım. Yattığım yerden kalkamıyorum, ve 30 bin mevcutlu bir sözde orduyu kurtarmam lazım gelmektedir. Cepheden sunulan raporlar iç açıcı değil, subayların şahsiyet-i maneviyesi çöküş yaşamaktadır. Alman Harun Paşa'nın 45 bin kişiden mütevellit 2. Ordusu Ürdün'de Arapların kuşatması altındadır ve çoğu subayı esir düşmüştür. Benim ordumun da böyle bir kara talihle yüzleşmemesi için yapmam gereken iki şey vardır. Ve karar vermek zordur. Ya Halep vilayetine doğru genel ricat (geri çekilme) emri vereceğim, ya da Şam ve Lübnan'ı tek fert düşene kadar savunacağım. Ağrılarımın çoğalması sebebiyle kumandanlık vazifemi layığıyla yerine getirememekten yakınırım. Türk evlatları açlıktan ve hastalıktan, dizanteriden, tifüs ve koleradan kırılmaktadır. Anadolu'nun bu garip çocukları Filistin'de, Hicaz'da ve Irak'ta hiç görmedikleri ortamlarda Arap'la göğüs göğüse çarpışmak zorundadır. Mısırlılar Şam'ı bombardıman etmeye başladı, Levant (Suriye ve Filistin) Harbiye-i Umumiye Kumandanı Mustafa Kemal Paşa'yla irtibat kurmaya çalışıyoruz. Allah Halifemiz Efendimize zeval vermesin.
(aç/kapa)

3
Kaiserreich / [SUBMOD] Osmanlı İyileştirme Modu
« : 23 Nisan 2018, 21:08:18 »
Biliyorsunuz ki, Kaiserreich genel olarak muhteşem bir mod, ancak Osmanlı İmparatorluğu güzel eventlere ve içeriğe sahip olmasına rağmen odak ağacı yetersiz ve küçük. Bunun nedeni Türk geliştiricinin geliştirici takımını terk etmesiydi. Şimdi sunacağım mod Osmanlı odak ağacını muazzam biçimde detaylandırmış ve genişletmiş , ayrıca profesyonelce hazırlanmış bir submod. Kesinlikle denemeniz lazım.
- Genişletilmiş odak ağacı
- Yeni eventler
- Yeni generaller
- Yeni tümen adları
- Yenilenmiş harita (Osmanlı olarak Balkan Savaşları öncesi sınırlara dönebilirsiniz)
- İyileştirilmiş içerik


https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1368533722&searchtext=ottoman+immersion+mod

http://uploadfiles.eu/yq9nf9cg28of/1368533722_A_Kaiserreich_Ottoman_Immersion_Mod.zip.html4
               Giriş

   Yürüyorum. Etrafta kesif bir kan kokusu var. Uzaktan gelen birkaç el silah sesi dışında şehir sessiz, ölüm sessizliğine bürünmüştü sanki Halep. Neredeyse her apartmanın beton duvarları yerle bir olmuş. Köşede ikiye ayrılmış bir pikap var. Sanki üzerinden bir tank geçmiş gibi, insanlar elimdeki silahı görünce korkuyla ara sokaklara sokuluyorlar. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Kimse Halep'in, güzel Halep'in niçin bir mezarlık olduğunu bilmiyor. Bilincinde oldukları tek şey sabahları askeri kamyondan dağıtılan ekmeklerden bir iki tane almaları gerektiği, yaşamak için.
   Artık savaş Esad'ın lehineydi, devlet başkanımız Beşar Esad'ın. Halep mahallelerinde göğüs göğüse çarpışmalar neticesinde neredeyse 5 yıldır kısmen kuşatma altında olan kuvvetlerimiz de kurtarılmıştı. Suriye'nin kalbini selefi ve Amerikancı köpeklerin elinden almamızın akabinde, uluslararası kulislerde Beşar Esad'a olan destek artmış, Ortadoğu'da yıllardır süregelen Amerikan etkisinin de artık çökmekte olduğu, bölgedeki galip gücün İran olduğu kabul edilmişti. Ortadoğu kendi kaderini tayin edecekti artık, Riyad'da, Abu Dabi'de, Katar'da hüküm süren rezil eşkiyaların devri bitecekti. Suriye'nin fedakar halkı geleceğe umutla bakıyordu.
   Başımı havaya kaldırdığımda ayakta kalabilen ender binalardan en yükseğinde Esad'ın portresinin dalgalandığını gördüm. Halidiyeh'teki ileri karakola gitmem gerekiyordu. Aklımı bin bir türlü düşüncelerden arındırmaya çalışırken havanın karardığını anladım. Ve Endülüs semtinin üzerinden geçen Rus helikopterlerini gördüm.


     


Not: İsteyene hikayede karakter verebilirim. Birçok konuyu içerisine katmayı planlıyorum. Eski Darkest Hour hikayeleri gibi olacak.
1. Bölüm: Kuşatma Altında Bir Ordu

2. Bölüm: Ekmek, Kan ve Devrim
3. Bölüm: Milletin Kaderi Yabancıların  Elinde4. Bölüm: Sahte Mehdilerin İktidarı
5. Bölüm: Kan Dökülmeden Kazanılan Hürriyet
6. Bölüm: Ruslar Duruma Hakim Oluyor
7. Bölüm: Yıldırım Hızla Gelen Zafer
8. Bölüm: Kalbinde Allah Korkusu Olan Kazanır
9. Bölüm: Şam Sokak Sokak Temizleniyor
10. Bölüm: Ezilen Irkların Savaşı - İslam Devleti Direniyor
11. Bölüm: İşgalciler Vatan Toprağından Sürülüyor

5
Öncelikle merhaba. Yazın Kaiserreich moduna orta çaplı bir Türkçe yama yapmıştım, sonra modun yeni versiyonları çıktı ve ben eski sürümü çevirmiştim. Yeni sürüme nasıl uyarlarım çevrilmiş satırları?
Teker teker kopyala yapıştır demeyin kısa bir yolu olmalı.

Belki yardımcı olursanız yamayı yayınlayabilirim.6
               Mod:Kaiserreich 0.4.5
          Ülke:Fransız Komünü
          Zorluk:Zor

             
          Başlangıç - Sendikalist Devrimin Şafağı
             
 
(aç/kapa)

                   

Sayfa: [1]