Gönderen Konu: 1.19 Hk.  (Okunma sayısı 545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rebel troop

• Yeni Çeri
  • *
  • Economist
    • Profili Görüntüle
1.19 Hk.
« : 23 Şubat 2017, 11:27:16 »
Selamlar,

Aşağıda yaşadıklarımı anlattım, bir önerisi fikri yada zikri olan varsa cevap verip beni yönlendirebilirse çok sevinirim. Malum iş hayatı eskisi gibi durum analizi yapacak kadar oyunu tecrübeleyemiyorum.

Uzun bir aradan sonra EUIV oynamaya başladım, her zaman olduğu gibi eğlenceli,  ama truce süresinin 15 yıl olma sebebini anlamadım (ben en son 5 te bırakmıştım), 15 yıl olması sebebiyle de elimden geldiğince toprak almaya çalışıyorum tek seferde ki bu sefer de AE tavan oluyor sonra ver elini koalisyon savaşları. Osmanlı ile Memlük Devletini 60 yılda ancak feth edebiliyorum,

Manpower olayı inanılmaz zorlaşmış ki tam bir meydan okuma oyunun ilk zamanlarında, orduyu bir yerden diğerine yollarken yolda ölen her asker için gözümden tek tek yaş geliyor.
ilk idea mı administration da core ucuzlatan idea ikincisini ise Quantity seçtim (ilk defa, eskiden hep offensive seçerdim) ve 1480 yılında 18k lık Macar ordusunu 20k lık Osmanlı ordumla eşit mücadele ederek yenebildim(-2 crossing dez avantajımla)(Bizans hala çay partisinde Allah'tan), eskiyi hatırlarsanız düşman ezip geçiliyordu o dönemde , bu durum quantity sebepli mi yoksa Osmanlı orudusu mu kesik yemiş tam çözemedim henüz.

İlk dönemde ticaret ne kadar önemli? Özellikle Gregory nin bir kaç oyunundan görüntülere rastladım ben hazineciyim o kar kar elde etsem şirketi üstüme yaparlar, Hiç o kadar büyük trade karları göremedim, taxation a abandım her yer cami :)

Sanırım, savaş sırasında reinforcement ücretleri çok arttırılmış, yaklaşık 1000 ducats ile girdiğim savaşta 4 defa 450 ducats kredi aldım, (bu da başıma ilk defa geldi),

Estates ler hakkında bir görüşünüz var mı? Ben genelde fetih sonrası talepleri oldukça toprak veriyorum (%25 autonomy olayı canımı sıktığından hali hazırda yüksek autonomy olan şehirleri veriyorum)

Vassal annexlemek hala avantajlı mı?

AE nin daha düşük olduğu savaş tipleri var mı?

Bunlara cevap alabilirsem yeni sorularla karşınızda olacağım :) eyv.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: 1.19 Hk.
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2017, 18:41:31 »
Truce süresi barış antlaşmasındaki isteklerine göre kısayıp uzayabiliyor, 6 yıllık truce da olabilir 15 yıllık da olabilir. Deneyerek görürsün hangi seçenek ne kadar uzatıyor.

Manpower'ı çok dikkatli kullan, orduyu bir yerden başka yere taşırken sürekli böl özellikle oyunun başlarında 8-9 binden büyük birlik tutma orduyu taşırken. Hep yan yana gezdirirsen ani bir saldırı alırken veya yaparken bir araya toplaman da kolay olur.

Bence administration ideası ile hiç uğraşma, şöyle bir liste yapmıştım Osmanlı oyunlarımda hep bu ideaları kullanırım sen de bunları ilk yıllardaki ihtiyacına göre alırsın (sırasını adm-dip-mil şeklinde yaptım önem sırası değil yani):
Religious, Economic, Trade, Defensive, Offensive, Quantity, Quality (+8. ve son idea olarak Humanist / Espionage)

İlk dönem Osmanlı'sı için ticarette bolca ticari gemi basman yeterlidir. Ben çoğu zaman 1600'lere kadar trade ideas bile almadan iyi para kazandım. Ticaretten çok para kazanmak için özellikle fabrika yapımına önem ver. Ayırt etmeden bütün eyaletlere fabrika yapmaya çalış. Normal ticari binalardan da kesinlikle yap tabi. Trade ideas da aldığında müthiş paralar kazanıyorsun ticaretten.

Estate'leri hep dengede tutmaya çalış, hiçbirini küstürme, çıkan event'larda verilen seçenekleri de takip ederek seçtiğin sürece bir sorun olmaz, bir de estate'ler bölge isterken bölgenin gelirine ve ticari değerine bak. Ben genelde buğday veya iplik gibi ucuz şeyleri üreten yerleri veriyorum bunlara.

Eskiden doğuda sürekli vassal annex ile ilerliyordum hatta Persia'yı ve Nogay'ı komple vassal yapıp annexlemiştim Nogay da öyle küçükken değil baya 35-40 eyaletlikken annexlemiştim o derece abartıyordum işi ;D ama artık vassal annex yapmak yerine direkt dalıp almayı tercih ediyorum. Oyunun gidişatına göre tercih edersin ama önceliğin direkt dalıp almak olsun.

AE'yi çok önemseme, çok abartmadığın sürece koalisyon kurulmuyor. Zaten oyunun başlarında Anadolu'daki core'ları alacağın için AE sıkıntısı çekmezsin, sonradan da güçleniyorsun zaten ve enstitüleri takip edebilmek için çok genişleyemediğin için AE sıkıntısı çekilmiyor.

Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı nikita

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2017, 21:45:51 »
sen asla yavuz sultan selim gibi bir dahi olamayacağın için adamlar bilerek zorlaştırmış

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2017, 17:35:11 »
Memlük'te yanılmıyorsam ateşkes süresini aşmak için Kıbrıs taktiği hala mevcut. Oyun başı olabildiğince hızlı bir şekilde Memlüklere gir bu sırada Kıbrıs'a claim at, savaş bitirdikten ve core işlemlerini tamamladıktan sonra Kıbrıs'a savaş aç Memlük oranın garantörü olduğu için direk gelir savaşa. Memlük'ü 15 sene truce beklemeden tekrar işgal etmiş olursun. Eğer Kıbrıs'a savaş açtığında Memlük gelmiyorsa biraz bekle durumu falan düzelsin hatta borcu varsa para gönderebilirsin bile (Gaddarlığın böylesi ;D )

Taktik için bu konuya bakabilir ve/veya eklemeler yapabilirsin -> http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=48141.0

Mp olayının 2 çözümü var. İkisinde de ümerayı mutlu et ve Gazi idea'sı için teknolojiden çok idea aç. Birinci yol oyunda usta isen ADM ile başlayıp OFF ile devam edip paralı askerlerden piyade gerisini normal asker olarak kullanmaktır. Çok para gider ama mp sıkıntısı yaşamazsın. Diğer yol ADM'den sonra direk QUAN ideası almak ki o zaman da mp çok hızlı dolar. Ayrıca Osmanlı'nın  görevlerini yaparsan genelde 10 yıllığınıa insangücü doldurma hızı kazanırsın bonus olarak.

Ülkendeki çoğu kaleyi yık özellikle Anadolu'daki. Balkan sınırlarında 2-3 tane Anadolu'da 1 yada 2 kale bıraksan yeter ilk 100 sene için.

Ticarette binaları yaparken şehirlerden değilde ç'ye bastığında açılan menüden (asker bastığın yer) yaparsan şehirlerin ne kadar gelir getireceğini harita üzerinden görürsün. Ticarette binaları değerli ticari ürünlerin olduğu yere yaparsan daha stratejik olur. Bursa ve Halep'te ipek mevcut, Azov ve İskenderiye'ye de ticaret şirketi kurabilirsin. Bunlar dışında Anadolu'daki bakır ve demir madenlerine sahip şehirlere de oyun başı atölye dikersin zaten. Daha sonra fabrika'da yaparsın.

Ticari gelir için fetihle birlikte bunlar genelde yeterli. Kendimi aşmak istiyorum dersen trade idea'sı falan alabilirsin. (Paraya para dememek istiyorsan (+1000 ticari gelir) Hindistan'a gideceksin yada koloni yapacaksın)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2017, 17:37:40 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı rebel troop

• Yeni Çeri
  • *
  • Economist
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2017, 12:46:58 »
Yanıtları için teşekkürler,

erdem13; dediğin gibi savaşı basit bir gerekçeyle sonlandırırsan 6 yıl, rakip için ağır anşlaşmalarda 15 yıl truce oluyor.
AE yi eskiden önemsemezdim ama bir Girit fethi için giriştiğim Venedik Savaşında, Cenevizlilerin de savaşa girmesiyle, fırsat bu fırsat halihazırda claimli olan tüm Ceneviz topraklarını ilhak etmem Bana karşı koalsiyona girmelerine akabinde de Macar önderliğinde büyük bir savaşa girmeme sebep oldu (Fransızlar olmasa halim dumandı), buradan da amaç dışı fetih üzer ilkesini öğrenmiş oldum.

Gregory; Kıbrıs eğer vassal olmadan yakalayabilirsem bahsettiğin taktik oldukça mantıklı, (sanırım topraklarını almak 2 katı masraflı olacak)
+1000 istiyorum (en azından görmek), demek bundan sonra Hindistan'a doğru genişleyeceğiz :)

Nikita; gerçeği tüm çıplaklığıyla, net bir şekilde yüzüme vurmasaydın iyiydi, oysa ne hayallerim vardı ;D,