Gönderen Konu: Great Horde ile stratejimiz ne olmalı?  (Okunma sayısı 2133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Great Horde ile stratejimiz ne olmalı?
« : 07 Ocak 2017, 10:22:27 »
Genellikle avrupa devletleri ile oynadığımdan pek beceremedim açıkçası nasıl  bir başlangıç yapılmalı?

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
Ynt: Great Horde ile stratejimiz ne olmalı?
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2017, 12:10:52 »
Erken oyunda osmanlı ve timur ile ( birbirlerine rakip değillerse kabul ederler ) müttefik ol ondan sonra etrafında ki diğer kafkas devletlerini yavaş yavaş yok ederek büyüme politikası izle polonya-litvanya'ya hiç bulaşmadan, moskova fazla güçlenmeden müttefiklerinin yardımı ile kafasını ezmeye çalış. Güçlendiğin zaman polonya-litvanya üzerine yada tüm sibirya bölgesini ve ardından mançurya bölgesini alıp rusya'nın toprak bütünlüğüne kavuşabilirsin.

Edit: Göçebe olduğundan dolayı süvarilerin savaşta üstünlük sağlarlar bu yüzden ordunda süvariyi piyade sayısına yakın tut yada daha fazla bas göçebe olmayan devletler ile savaşırken aradaki farkı göreceksin.

Çevrimdışı GwynBleidd

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2017, 17:34:29 »
-polonya kesinlikle pu eventini kabul etmeli yoksa litvanya ile başın belaya girer
-öncelikli hedefimiz ryazan odoyev gazikumukh bunlar fedualizmi kabul edebilmemiz için yıkmamız gereken devletler
-osmanlı veya timurla(her ikiside olabilir)müttefik olup muscovy fazla güçlenmeden kafasını ezmemiz lazım bunuda defansif bir savaş yaparak yani muscovynin manpowerı bitinciye kadar yada ordularına stackwipe atana kadar düzlük bölgelerde savaşman lazım(+%25 shock dmg için)sonrası alabilidiğin kadar toprak almak olur
-aldığın toprakları core yapmadan raze yani yağmalaman lazım bu sana monarch point ve horde unity olarak geri dönecek tabi raze yaptığın toprakların dev değeri belirli bir seviye düşecek buda core cost azalmasına neden olacak vee her türlü karlı çıkacağız
-tribe estate ile beleş süvari manpower ve 20 tradition sahibi generali almayı unutma(oyun başı 4 shock general çıktığını gördüm)
-reform yapmak yerine form golden horde seçeneği ile -5 stab yemeden veya economic admin veya innovative idealarını almadan reform olduğun ve empire seviyesine çıktığın için belli bir süre horde olarak oyna yinede nomand olarak uzun süre oynamak istemez isen kesinlikle ortodoks ol böylece birliklerin easten teknoloji grubuna dönüşecek müslüman birliklerinden kat be kat iyidir ayrıca yönetim şeklin iqta yerine fedual monarşi olacak böylece bir kez daha reform yapmazsın

Çevrimdışı Drahthaar

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2017, 00:50:20 »
Rusya, Polonya birliği çok tehlikeli senin için. Doğudakiler çerez kazan Özbek vs. Tabi ben moscow ile oynarken çerez oluyorlar  :-[ otto kesin müttefik olmalı aksi taktirde büyütmeyexler seni

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2017, 01:24:57 »
1)Great Horde ile etrafindaki devletlerin kimlerle alliance yaptiklari cok onemli.Ilk buyuk hedefin Kirim`in kimlerle muttefik olduguna bak.Genel olarak Kazan yada Nogai ile olur.Ikisiylen de muttefik olmussa ---->Restart.Neyse baktim Nogai ile muttefik guzel.

2)Kuzeyde Ryazan ve Odoyev adli iki kucuk Rus beyligi bulunur.Ryazan-Tver ile muttefik olmali.Odoyev ise Novgorodlar.Ryazan`a dal annex et.Muscovy,Novgorod`a dalinca savasa gelmeyecektir o zaman da Odoyev`i ilhak et.Sonra git asagida Gazimulkh`u ilhak et.Bu topraklari simdilik yagmalama ve otonomi verme.Boylece feodalizm`i ilk yillarda kabul edebilecek hale geleceksin savas ganimetleriyle de enstitu parasini denklestirirsin.Bundan sonra ilhak ettigin bolgeleri yagmala.Rus presliklerinden aldigin topraklarda Ryazan`i vassal olarak serbest birak ve march yap.Sonra 20k lik isyanlarla ugrasirsin.

3)Hordelarda ordun hep atli olmali.Isgaller icin 2-4 piyade kalsin diger piyadeleri terhis et.Yerine atci koy.Bu arada tribe estate ni iyi kullan.Onlara atci urettir.Yanina 2 yildiz shock degeri yuksek bir generalde verirse sahane.@GwynBleidd belirtmis zaten.

4)Kirim`a savas ac.Muttefigi gelmeden ordusunu yok et sonra geri don Nogai`nin ordusu yok et sonra isgale basla.Kirim`i ilhak et.

5)Bundan sonrasi firsatlari kollamaya bakiyor.KAzan zor durumdaysa yada muttefikleri gelmedigi anda Kazan`a gir altin madeni olan bolgeyide dahil olmak uzere al ve Ruslarin oradan genislemesini engelle boylece.

6)Horde`un bulundugu steplar ekonomi olarak cok zayif.Bu yuzden erken donemde Osmanli ile muttefik olmaya bakip Kara Koyun`a dalarak Iran`a cullan.Iran bolgesini ele gecir,state yap,iran kulturunu kabul et.Zengin ipek bolgelerine manufactory+production binasi bas ve ekonomin bayram etsin.

7)Idea olarak sirayla Humanism-Quantity-Economy oneririm.

8)Ruslara gelince eninde sonunda sana savas ilan edeceklerdir.Defansif savas yapacaksin.Araziye iyi bak eger steppes gibi duzluk bir yerde savasirsan atlilarin %25 bonus alir boylece Rus ordusunu imha edebilirsin.Genel olarak baskentin Saratov`u isgal etmeye calisacaklardir orasi da zaten steppes imha icin guzel bir nokta.

Herhangi bir sorun olursa sormaktan cekinme.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2017, 22:23:09 »
teşekkür üstâd
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2017, 01:10:25 »
Ben bi ara denemiştim Great Horde yi. Polonya ile müttefiklik oldum Moskovadan bayağı toprak aldık. Oyun iyi gidiyor derken horde geleneğinin sürekli azalmasının  önünü geçemedim ve geleneğim sıfırlandı :fpalm:. Tabi save quit yaptım. 
Horde geleneğini nasıl yüksek tutarız.  Gelenek düşmesin diye bütün oyun aralıksız savaşamam bir yolu olmalı herhalde  ???
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2017, 02:59:05 »
Polonya ile müttefiklik çok zor önce onun için tebrik ediyorum :) Ben Osmanlı ile müttefik olup Moskovayi tokatlamıştım.Savaş açman lazım geleneğin yüksek kalması için bir de toprakları yakman gerek.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2017, 07:57:52 »
Ben bi ara denemiştim Great Horde yi. Polonya ile müttefiklik oldum Moskovadan bayağı toprak aldık. Oyun iyi gidiyor derken horde geleneğinin sürekli azalmasının  önünü geçemedim ve geleneğim sıfırlandı :fpalm:. Tabi save quit yaptım. 
Horde geleneğini nasıl yüksek tutarız.  Gelenek düşmesin diye bütün oyun aralıksız savaşamam bir yolu olmalı herhalde  ???

Savaşı bitirirken tüm aldığın toprakları " raze " yap bu sayede bir savaşta 20-30 arası gelenek bile kazanabilirsin.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2017, 17:33:00 »
Yukaridakilere ek olarak uzun sure Savas yapmadigin zaman 100 military point karsiliginda 10 unity arttirabilirsin.(stregten government).Horde oynadigim zamanlar bu ozellik hayatimi kurtarmisti.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Ocak 2017, 00:03:32 »
Yukaridakilere ek olarak uzun sure Savas yapmadigin zaman 100 military point karsiliginda 10 unity arttirabilirsin.(stregten government).Horde oynadigim zamanlar bu ozellik hayatimi kurtarmisti.

Uzun süre derken ne kadarlık bir zaman diliminden bahsediyoruz @Sezar ?

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2017, 12:27:25 »
Süre yok diye biliyorum?
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Ocak 2017, 14:37:54 »
Sure yok.O cumle,zaten savasiyorsan yaptigin loot ve razelerden fazla fazla horde unity kazanacagin icin boyle birsey yapmana gerek kalmaz anlaminda.Bazen sizde bilirsiniz  10-20 yil savasmayip manpowerin falan kendini toparlamasini beklediginiz zaman unityi arttirmak icin soylemistim.100 military pointin oldugun surece istedigin zaman yapabilirsin yoksa.

Çevrimiçi ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Ocak 2017, 20:01:54 »
Kırım ve Çerkezya'yı vassallamakla başla işe. 1520 yılında falan annex atarsın. Rusya için ise ottoyu kullanmalısın o yüzden otto ile sıkı ilişkilerin olsun.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Ocak 2017, 22:04:45 »
Oyun başında kırım ve osmanlı yakınlaşmıyorlar mı birbirlerine ai ? Kırım'ı annexledikten sonra osmanlı'nın görüşünü yükseltmek biraz zor gibi ?

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #15 : 14 Ocak 2017, 22:06:03 »
Hacı giray öldüğünde ya bağlanıyor ya da Osmanlı Claim kazanıyor.Direk dalabilirsin ama osmanlıya pu olursa sıkıntı.Ha osmanlı claim kazanırsa sıkıntı yok

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Ocak 2017, 22:08:35 »
Çok hızlı davranması lazım o zaman kırım annex için o da biraz sıkıntı mâlum nogay-timur falan mütto kırımın

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Ocak 2017, 21:07:52 »
Kirim ilk hedeflerden biri olmali.Gec kalinirsa cogunlukla Osmanliya baglanir.Provinceleri achievement icin gerekli oldugundan erken gelen bir Osmanli`ya baglanmada restart i tavsiye ederim.Bence ideal siralama soyle olmali.

Ryazan-Odoyev---->Gazimulh--->Feudalizm`i embrace et aldigin sehirlerle---->Circasia--->Kirim

Son ikisinin yerleri degisebilir.Bazen Kirim,Circasia`yi yutmus oluyor.

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 30 Ocak 2017, 01:02:59 »
Ben Feudalism'i benimsedikten sonra Ryazan'ı march olarak alıyorum Circassia'yı ise vassal yapıyorum tam Kazan'a savaş açtım Muscovy'nin önünü kesmek ve altın madenini almak için fakat 2 dakika sonra Muscovy savaş açtı 32k asker ile tepeme bindi.Müttefik edinemiyorum Muscovy ye karşı.

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 30 Ocak 2017, 19:19:40 »
Benim tavsiyem Polonya muscovy'i rakip belleyene kadar oyunu baştan başlatın. Polonya Moskova'ya karşı olabilecek en iyi müttefik savaşa çağırır, arkanıza yaslanıp Moskova'nın ezildiğini görürsünüz.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı Ferdinand

• Yeni Çeri
  • *
  • I think you need laws of God, you infidel.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 04 Şubat 2017, 21:40:48 »
Hey gidi Golden Horde... Nasıl da Great Horde oldu?

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Şubat 2017, 18:20:35 »
Arkadaşlar bu yakıp yıkma mekaniği kalktı mı son versiyonda? Elimde dlcsiz sürüm var ve yakıp yıkamıyorum. Yakma butonuna getirince imleci sadece savaşta yapabilirsin diyor, savaşta bir bölgeyi ele geçirip deneyince de kendi kontrolünde olması lazım falan yazıyor velhasıl hiç bir şekilde yapamıyorum anlamadım. Great Horde çok zor bu arada Kazan nispeten daha rahat. Moskova Novgorodu yedi Litvanyadan da epey toprak aldı şimdi kesin bana saldıracak ne yapacam bilmiyorum. :smug23:
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 11 Şubat 2017, 18:27:14 »
Onu yapman için vilayetin senin ama core olmamış olması gerekiyor diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı GwynBleidd

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 11 Şubat 2017, 18:30:50 »
toprakları core yapmadan raze yapmalısın sen büyük ihtimal core attıktan sonra denedin o yüzden olmadı ayrıca cossaks dlcsi lazım o olmadan horde oynamak işkence gibi birşey pek tavsiye etmem yani ;D

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 11 Şubat 2017, 18:33:36 »
Teşekkür ederim. Yani savaş bitecek toprakları alacağım, core yapmadan ordu gönderip yakacağım doğru mu? Ya hocam sormayın dlcsiz aldım ben beceremem iade ederim diye şimdi başından kalkamıyorum ama çoğu şey de dlc ile geliyormuş. Şimdi steame para attım indirim bekliyorum hepsini tek seferde alacağım kısmet olursa.

Bu arada şimdi baktım Gregory üstadın dlc konusuna da, Cossack ile geliyormuş yakıp yıkmayla monarch puanı kazanma özelliği, şimdi yaksam da manası yok sanırım. :uneasy:
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2017, 18:37:38 Gönderen: Zebercet »
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 11 Şubat 2017, 19:09:29 »
Senin bahsettiğin yakma ile raze farklı şeyler.Savaştayken kendi bölgeni yakarsan o bölgeden kazancın düşer ancak supply limiti azaltırsın bu da düşmanın senin bölgelerinde gezerken fazladan manpower kaybetmesini sağlar.Özellıkle kale olan bolgeleri yakarsan düşman senin kalelerini kuşatırken epey bir manpower kaybeder bir de üstüne kış gelince daha da fazla manpower kaybettirirsin.Ben bu sayede Oirat ile benden 3 kat fazla ordusu olan Ming'e karşı savunma yapabilmiş ve savaş tazminatı alarak savaşı kazanmıştım.
Raze dediğimiz şey ise Cosaacks dlc ile geldi.Eger yeni bir bölge feth etmişsen o bölgeyi yakarsın ve dev puanına göre sana monarch point gelir.Bunun için göçebe devletlerden biriyle oynaman gerekiyor ve bölgenin yakın zamanda raze edilmemiş olması lazım.Raze ettiğin bölgelerde enstitüler yavaş yayılır ve o bölgeden alacağın tax,production ve manpower değeri azalır.

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 12 Şubat 2017, 00:07:01 »
Senin bahsettiğin yakma ile raze farklı şeyler.Savaştayken kendi bölgeni yakarsan o bölgeden kazancın düşer ancak supply limiti azaltırsın bu da düşmanın senin bölgelerinde gezerken fazladan manpower kaybetmesini sağlar.Özellıkle kale olan bolgeleri yakarsan düşman senin kalelerini kuşatırken epey bir manpower kaybeder bir de üstüne kış gelince daha da fazla manpower kaybettirirsin.Ben bu sayede Oirat ile benden 3 kat fazla ordusu olan Ming'e karşı savunma yapabilmiş ve savaş tazminatı alarak savaşı kazanmıştım.
Raze dediğimiz şey ise Cosaacks dlc ile geldi.Eger yeni bir bölge feth etmişsen o bölgeyi yakarsın ve dev puanına göre sana monarch point gelir.Bunun için göçebe devletlerden biriyle oynaman gerekiyor ve bölgenin yakın zamanda raze edilmemiş olması lazım.Raze ettiğin bölgelerde enstitüler yavaş yayılır ve o bölgeden alacağın tax,production ve manpower değeri azalır.

Yeni gördüm mesajınızı. Kazan oyununu erteledim şu an için zaten epey zorlandım beceremiyorum. Cossacks alınca bir kez daha denerim. O zamana kadar biraz daha öğrenmiş olurum hem.