Gönderen Konu: Johan Olsaydın Osmanlı'yı Nasıl yapardın?  (Okunma sayısı 9212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Johan Olsaydın Osmanlı'yı Nasıl yapardın?
« Yanıtla #60 : 10 Ekim 2016, 21:30:30 »
zaten devşirme sistemi gelince 50 at vereceğine yıllık +1 at verse daha uygun olur  :P

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 11 Ekim 2016, 02:10:22 »
Ryukku yerine Ottoman Wc başarısı yapardım herkes oynardı ama yine Wc yapamazdı çünkü o başarım çıktığında buglardan istifade kazanabiliyordun ve ironman istemiyordu sanırsam

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 25 Ekim 2016, 00:27:19 »
osmanlıya iki farklı idea grubu eklerdim.1650den sonra ikinci ve kötü olan idea grubunu kullanırdı. ilk grup ise süper olurdu. ikinci grupta enstitü yayılımını yavaşlatıcak idealar olurdu.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 24 Kasım 2016, 03:47:40 »
Plaza'da bakınıyordum da ne gördüm;

https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/should-ottomans-be-that-powerful-in-eu4-gameplay-history-discussion.984009/

Adamın zoruna gitmiş Türkiye'nin bu kadar güçlü olması. Hahaha. Yonan falan herhalde. Hep başarısızlıkları yazmış. Sanki diğer devletler önüne geleni yıkıyormuş gibi. Güldürdü.

NOT: Buraya mı atsam mesajı bilemedim. Yeni konu açmaktansa buraya attım.

Çevrimdışı TheHuscarl

• Yeni Çeri
  • *
  • Nasud Dede <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 24 Kasım 2016, 15:36:49 »
AI Otto'ya buff gerekiyor çünkü. Ama çevresindeki devletlere ayıp olmasın diye yapmıyorlar muhtemelen :P
pc bozulunca giden fransa oyunumda osmanlı varşovaya kadar geldi yıl 1650

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 26 Kasım 2016, 20:48:59 »
Plaza'da bakınıyordum da ne gördüm;
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/should-ottomans-be-that-powerful-in-eu4-gameplay-history-discussion.984009/

Teşekkürler oradan wiki'de Türkçesi olmayan Osmanlı'nın gerileme sebepleri hakkındaki modern tezlerin anlatıldığı sayfayı gördüm ve oradan da Osmanlı'nın wiki'deki haritasının güncellendiğini ve oradan da Doğu Ukrayna'nın vassal olduğunu... :P :S

https://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_Decline_Thesis

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 26 Kasım 2016, 21:31:31 »
Aslında bu gerileme tezinin Türkçe sayfası olmaması tuhaf çünkü yıllardır okullarda öğretilen şey. Wikidekini okumadım. Ama artık çürütülmüş bir tez. Hala okullarda bir Osmanlı Gerileme Çağından bahsediliyor. Ki şimdi baktım da wikide de çürütüldüğünden bahsetmiş yeni araştırmalarla. Gene de böyle bir şeyin Türkçesinin olmaması tuhaf.

EK: Ayrıca Habeş eyaleti bu haritalarda hep üvey evlat muamelesi görüyor. Burada sadece Sevvakin'i falan göstermiş.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2016, 21:32:40 Gönderen: HadjiNazmi »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 26 Kasım 2016, 22:05:17 »
Bu arada İngilizce bilmeyen yada zayıf olan arkadaşlar konudaki Zak Preston'un attığı bütün mesajları eksileyin ;D

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 30 Kasım 2016, 16:13:49 »
Bu harita olaylarinda bence asiri spekulasyon donuyor.Osmanli Afrikasini sadece kiyi seriti olarak gosterenler kadar Afrika`nin ust yarisini tamamen Osmanliya ait gosterenlere kadar genis bir yelpazede haritalar var.Mesela @Gregory`nin paylastigi wikinin son haritasinda Kuzey Yemen bize ait gozukmuyor.

@ HadjiNazmi,elinde varsa Habes eyaleti veya Osmanli Afrikasiyla ilgili bir harita koyarsan sevinirim.

Sadece Wiki bile bu konuda kararsiz.(Haritalarin 3 de wikiden)

« Son Düzenleme: 30 Kasım 2016, 16:22:14 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 07 Aralık 2016, 22:06:09 »
son haritayı çizenin kafası güzelmiş :D
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 07 Aralık 2016, 23:55:54 »
Çok zamandır bakmıyordum fakat A Reminder Regarding the use of "Kebab" as a Slur tarzı sticky bir başlık atılması hayli ilginç. Strateji oyuncularını oynadığı ve keyif aldığı oyunlara göre yargılamamak gerekir fakat oyun kitlesinin olgunluğu üzerinden bu örnek bir ipucu verebilir. Oysaki bildiğim kadarıyla oyun konusunda tecrübeli kitlede bu oyunları oynuyor.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 08 Aralık 2016, 00:09:24 »
Bu harita olaylarinda bence asiri spekulasyon donuyor.Osmanli Afrikasini sadece kiyi seriti olarak gosterenler kadar Afrika`nin ust yarisini tamamen Osmanliya ait gosterenlere kadar genis bir yelpazede haritalar var.Mesela @Gregory`nin paylastigi wikinin son haritasinda Kuzey Yemen bize ait gozukmuyor.

@ HadjiNazmi,elinde varsa Habes eyaleti veya Osmanli Afrikasiyla ilgili bir harita koyarsan sevinirim.

Sadece Wiki bile bu konuda kararsiz.(Haritalarin 3 de wikiden)

En sağlam harita Cengiz Orhonlu'nun Habeş Eyaleti kitabında. Taranamayacak ya da resmi çekilemeyecek kadar büyük maalesef. Kitap zaten 5-10 lira. Alırsan elinde bulunsun. Ben gene de bir resmini çekmeyi deneyeyim.

Harita konusu cidden sıkıntılı. Adam Fas'ı, Mali'yi falan alıyor. Ya da Isfahan'a kadar İran'ı almış. Çerkesya falan var bazı haritalarda. Şimdiye kadar hatasız bir Osmanlı haritası görmedim. Hepsi sanki Osmanlı Ocaklarında ya da Vatikan'da yapılmış gibi birbirine zıtlar.

EK: Yok gerçekten resmi çekilemeyecek kadar büyük. 4 parça olarak çekilebilir ama neye benzer bilmiyorum. Taranamaz da. Gene 4 parça taranabilir ancak.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2016, 15:12:22 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 08 Aralık 2016, 01:20:42 »
Zahmet olacak ama atabilirsen cok sevinicem.Parca parca olmasi sorun degil.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2016, 01:26:50 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 08 Aralık 2016, 02:44:44 »
Zahmet olacak ama atabilirsen cok sevinicem.Parca parca olmasi sorun degil.

Normalde asla böyle bir şey yapmam ama bu seferlik bilgiye aç birisine yardım için yapıyorum. Bundan başka bu hayatını kurtarmamın karşılığını bir gün isterim xd. Ha bir de sen gene de Cengiz Orhonlu'nun kitabını al. 7.5 lira mı ne. Servetini tüketmez. Ayrıca abartısız 15 dakikadır uğraşıyorum. Bİr dua okuyun ruhumçün.

« Son Düzenleme: 08 Aralık 2016, 15:12:55 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 08 Aralık 2016, 05:39:38 »
Kardesim Allah razi olsun.Hakkini helal et.Rabbim ilmini arttirsin.Osmanli bayagi Sudan`in bir kismini ve Etiyopya kiyilarini almisa benziyor.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2016, 05:41:04 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #75 : 08 Aralık 2016, 07:39:04 »
osmanl topraklarn Endonez ya dan Lehistan a ordan da Güney Afrikaya uzatan bir harita görmüştüm.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 08 Aralık 2016, 10:43:59 »
Ama Osmanlının gerçekten bi 25 yıllığına Lehistan'ı himaye altına aldığı doğru.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı eksi15

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 08 Aralık 2016, 12:49:20 »
Güçlü yapardım.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #78 : 08 Aralık 2016, 13:20:47 »
Ama Osmanlının gerçekten bi 25 yıllığına Lehistan'ı himaye altına aldığı doğru.
Ben yanlış mı dedim?
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #79 : 08 Aralık 2016, 13:51:41 »
HacıNazmi teşekkürler güzel bir paylaşım emeğine sağlık :)
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...