Gönderen Konu: Sizce Aristoktarik İdea Mı Yoksa Quantity İdea Mı Daha İyi Nedenleriniyle Lütfen  (Okunma sayısı 106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
Aristokratik İdea

% 10 Süvari savaş kabiliyeti ve % 10 masraf ve maaş ücreti ( Süvariler İçin )
% 10 Askeri teknoloji bedeli azaltma
0.025 Aylık otonomy azaltma ve 0.1 Yıllık absolutizm
% 33 Ulusal Man Power
- %1 Army Tradition ( Ordu geleneği düşüşü azaltma )
+ 1 Komutan ve Diplomat
+ % 20 Paralı asker sağlama
Ek Olarak Kuşatma Yeteneği +1 General İçin

Quantity İdea

% 50 Ulusal Man Power
% 20 Man Power Yenilenme Hızı
% 10 Ordu masraflarını azaltma
+ %25 Paralı asker sağlama
+ %25 kale garnizonu
% 10 arazi koşulları eksisi azaltma
+ %50 Ordu Limiti...

Ben oyun başları sürekli olarak aristokratik idea alan biriyim kendimce yararını çok görüyorum ama quantityde ilgimi çekiyor ama idea sınırımız ne yazıkki 8 olduğundan onu açmaya yer kalmıyor. Sizce yanlış mı yapıyorum düşüncelerinizi öğrenmek istedim. Oyun başı aristokratik ideanın daha avantajlı olduğunu düşündüşümden alıyorum ama geç oyunda sanki diğeri daha iyi gibi duruyor.

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2017, 16:14:38 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
Ben her Osmanlı oyunumun başında ilk olarak Quantity açarım, zaten oyun başlarında Osmanlı ordusunun kalite sorunu yok, sayı sorunu var. Sayı sorunu için de en iyi çözüm Quantity ideası.

Aristokratik ideayı ben hiç almadım daha önce, ihtiyaç duymadım, 9. idea hakkım olsaydı onu alırdım ama dediğin gibi 8 idea hakkımız var. Oyunun ilerleyen yıllarında alıp almamak sana kalmış ama ilk idean kesinlikle Quantity olmalı.

İki grubun özelliklerini karşılaştırmak gerekirse:

Aristokratik idea:
-Süvari bonusu çok da önemli değil çünkü yıllar ilerledikçe özellikle topçuların gelmesinden sonra süvarilerin orduda önemi çok çok düşük olacak. (Osmanlı için konuşuyorum)
-%10 askeri teknoloji indirimi fena sayılmaz, 500 puan gerekirken 50 puanlık bir indirim gelecek bu da ortalama 6-9 ay arasına denk geliyor.
-Otonomi azaltma ve absolutizm bonusları eh işte.
-%33 ulusal manpower iyi ama Quantity %50 veriyor ve manpower çok ama çok kilit bir özellik.
-Army tradition bonusu Aristokratik ideanın en iyi özelliği ve oyunun kilit özelliklerinden biri ama sırf bunun için Quantity yerine bu idea grubunu seçmeye değer mi? Bence değmez. Tradition'u başka idea gruplarıyla ve kaleler inşa ederek de yüksek tutabilirsin.
-komutan ve diplomat +1 iyi bir özellik.
-%20 Paralı asker sağlama, ben paralı asker çok çok zorda kalmadıkça kullanmıyorum, bu yüzden benim için önemsiz bir özellik ama senin oyun tarzın nasıldır bilemem.
-Generale +1 kuşatma yeteneği iyi bir özellik ama bunu yine başka idea gruplarıyla da sağlayabilirsin, Aristokrat şart değil (offensive idea grubunda vardı sanırım)

Quantity'e gelirsek:
-daha ilk özelliğimiz %50 manpower, komşularınla ilişkilerinde bütün dengeleri değiştirecek. Sırf bu özellik için bile quantity seçilir.
-%20 manpower yenilemesi, çok büyük bir özellik sayılmaz ama yine de işe yarar bir özellik.
-%10 ordu masrafları azaltması oyun başları için ekonomine iyi katkı sağlıyor.
-%25 Paralı asker sağlama özelliği benim için önemsiz, senin için önemlidir belki, eğer önemliyse bu alanda da aristokrattan daha iyi
-%25 kale garnizonu kalelerinin daha geç düşmesini sağlar, iyi bir özellik
-%10 arazi koşulları eksisi azaltma, ortalama bir özellik
-%50 Ordu Limiti... EFSANEVİ ÖZELLİK ;D

Baktığın zaman aristokratın teknoloji indirimi, army tradition ve generale +1 kuşatması en çok ön plana çıkan özellikleri
Quantity ise %50 manpower, %10 ordu masrafı azaltması ve %50 force limit ile bence aristokrat ideanın bir adım değil birkaç adım önüne geçiyor.

Ayrıca şunları da belirteyim Quantity ile başka idea gruplarının birleşmesiyle gelen güzel politikaları şöyle not almışım:
Trade Idea + Quantity Idea = +%20 Goods Produced (gelirlerinde sıçrama etkisi yapıyor)
Economic Idea + Quantity Idea = -%10 DEV Cost, +%10 Land Force Limit (development cost özelliği olduğu için enstitü açmadan önce kesinlikle alıyorum)
Religious Idea + Quantity Idea = +%10 Land Morale (özellikle 1700'lerden sonra ordu morali Osmanlı ordusu için HER ŞEY. bu politikayı savaşlarda kesinlikle aktif hale getiriyorum)

Şu da var, Aristokratik idea alarak Osmanlı'yı decision ile cumhuriyete çevirme imkanın oluşuyor ama cumhuriyeti tavsiye etmem, oyunun en iyi yönetim biçimi monarşi, hem de Harem özelliği sayesinde Osmanlı'nın cumhuriyete ihtiyacı da kalmıyor.

Sonuç olarak aristokratik idea kötü bir grup değil ama Quantity olmazsa olmaz bir idea grubu. Aristokratik ideayı almak için, Quantity'i feda etme.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2017, 16:42:01 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.