Gönderen Konu: Tavsiye Edilen idealar ?  (Okunma sayısı 289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Biraz ara vermek en iyisi.
    • Profili Görüntüle
Tavsiye Edilen idealar ?
« : 29 Kasım 2017, 18:21:55 »
Arkadaşlar Osmanlıyla oynadım etraftaki toprakları fethettim, Toprakları coreledim, Stability'yi yüksek tuttum. Fakat halen isyanlar oluyordu bende humanist idea'yı seçtim fakat forumda bazı arkadaşlar mesela "agnostik" humanist ideayı sonraki zamanlar seçin demiş. Şimdi kararsız kaldım idea sıralamam nasıl olmalı? Askeri idealara önem vermek istiyorum fakat ekonomi'de önemli
Şu anda oyunda seçtiğim idealar :
"HUMANİST İDEA"
"TRADE İDEA"
Devamını asker ideaları yapmayı düşünüyorum. Sizin önerileriniz nelerdir ?

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tavsiye Edilen idealar ?
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2017, 20:56:50 »
Osmanlı ile oynarken her zaman ilk 3 idea seçimim ;
1-Influence
2-Offensive
3-Humanist
Benim tercihlerim bu şekilde oluyor.

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2017, 13:03:41 »
Bana kalırsa admin şart.Özellikle anadoludaki bedava coreların gidişiyle...
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • "Patriota,Libertas"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2017, 16:09:34 »
Ben oyuna yeni başlayıp deneyimlemek isteyen arkadaşlara Osmanlı ile Trade,Quantity ve Economic aldırtıyorum. Sonra askerim bitti, para gelmiyor ülke battı demesinler iyice kavrasınlar diye.100 overextensionu geçmedikten sonra kolayca bastırılıyor isyanlar.Zaten ortak kültür alanı da çok geniş. Şu sıralar fanteziye kaçtım Innovative,Aristocratic ve Offensive alarak 5 saniyede kale düşürme üzerinde oynuyorum :D

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2017, 17:12:20 »
Economic, Trade, Defensive, Offensive, Quantity, Quality

Ben her oyunumda bu ideaları alıyorum. Özellikle Economic idea grubunu kesinlikle 1. veya 2. olarak aç, ilk enstitüleri açarken kullanacağın DEV cost'u indiriyor tabi başka getirileri de var kesinlikle al.

Trade ideasını 1600 Global Trade enstitüsünden önce al, Global Ticaret'in İstanbul'da çıkmasını garantilersin. Boşuna puan harcamamış olursun. Hem ekonomik olarak da bir sıçrama etkisi yapıyor.

Defensive ve Offensive idea grupları orduya moral veriyor. Moral Osmanlı ordusu için HER ŞEYDİR.

Quantity ideasını her oyun başında 1. idea grubu olarak açarım, oyun başlarında Osmanlı ordusu zaten kaliteli bir ordu ancak sayısal açıdan sorunlu başlıyor, Memlükler 60-70 başlarken biz ancak 40-45 başlıyoruz. Quantity ilaç gibi geliyor.

Quality idea grubu zaten olmazsa olmaz.

Bunlara ek 2 idea olarak Influence, Religious, Administrative, Humanist veya Espionage idealarından 2sini seçip alıyorum.

Çoğunlukla Humanist ve Religious tercih ediyorum. Espionage'i önermem pek bir getirisi yok Osmanlı için.

Humanist'i tercih etme sebebim isyanları neredeyse sıfıra indirmesi. Ancak Influence idea grubu da çok etkilidir, seçim yapmak sana kalmış.

Influence ve Humanism ideaları agresif genişlemeyi düşürmek için şart, ikisini birden alabilirsin tabi ama en azından biri olmalı.

Religious ideası, askeri idealarla birleşince gelen politika ile ordu moraline çok iyi etki ediyor hatta 2 politika getiriyor 2si de moralle ilgili ve 1700'den sonra Avrupa ordularını yenmenin en iyi yolu morali yüksek ordulara sahip olmak. Bu yüzden çok önemli bir idea grubu.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2017, 17:22:13 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2017, 18:23:43 »
Ekonomik - Aristokratik - Offensive - Defansive - Quality - Religion - İnfluence Bendede Kesin Son Kalan Tercihe Bağlı. Askeri Ağırlıklı Seviyorum Bende
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2017, 18:24:28 »
Ekonomik - Aristokratik - Offensive - Defansive - Quality - Religion - İnfluence Bendede Kesin Son Kalan Tercihe Bağlı. Askeri Ağırlıklı Seviyorum Bende

Quantity al Quantity ;D
/

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2017, 18:43:25 »
Quantity al Quantity ;D

Bu hiçbişey değil :) memlük oyunumda cumhuriyete geçip plutocratic idea - aristokratik - quality - quantity - defasive - offasive idea alıp seriyi tamamladığımı biliyorum :) önünde ne kualisyon duruyor nede ordu :) sıfırlanan manpower çok çabuk doluyordu özelikle plutocratic ve quantity mükemmel iş çıkarıyor :)) Onu geçtimde yeni gelen yamayla birlikte religion idea olmadan dini kendi dinine geçirmek nerdeyse çok zor olmuş kimse religion idea yazmamış nasıl din değişiyorsunuz anlamadım :)
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2017, 18:47:57 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2017, 21:22:09 »
Bu hiçbişey değil :) memlük oyunumda cumhuriyete geçip plutocratic idea - aristokratik - quality - quantity - defasive - offasive idea alıp seriyi tamamladığımı biliyorum :) önünde ne kualisyon duruyor nede ordu :) sıfırlanan manpower çok çabuk doluyordu özelikle plutocratic ve quantity mükemmel iş çıkarıyor :)) Onu geçtimde yeni gelen yamayla birlikte religion idea olmadan dini kendi dinine geçirmek nerdeyse çok zor olmuş kimse religion idea yazmamış nasıl din değişiyorsunuz anlamadım :)

Askeri idealara ben de çok düşkünümdür ama Economic Trade ve Religion olmadan olmuyor, özellikle ordu masrafları için Trade şart. Yeni versiyonu henüz oynamadım ama Religion idea grubu ordu morali açısından şart. Yeni versiyonda muhtemelen çok din değiştirme yapmam diye düşünüyorum özellikle balkanlarda, Yeniçeriler için.
/