Gönderen Konu: Askeri düzen nasıl olmalı?  (Okunma sayısı 525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Biraz ara vermek en iyisi.
    • Profili Görüntüle
Askeri düzen nasıl olmalı?
« : 23 Kasım 2017, 18:41:25 »
Genellikle ilk zamanlarda 12 piyade 8 atlı kuruyorum orduyu fakat daha iyi düzenli ordu kurmanın yolu varmı? Özellikle topçularla birlik oluşturmaya kalktığımda kararsız kalıyorum nasıl kursam diye orduyu... Taktiğiniz varsa burada paylaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
Ynt: Askeri düzen nasıl olmalı?
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2017, 18:43:07 »
yıllar ilerledikçe topçu sayısını arttır.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2017, 18:43:57 »
yıllar ilerledikçe topçu sayısını arttır.
Zaten arttırıyorum fakat supply limit aşıyor o nedenle atlılardan veya piyadelerden kısmam gerekiyor tam olarak nasıl dengelerim onu soruyorum.

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Hasta Siempre, Comandante Atatürk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2017, 19:15:21 »
Çok atlı kullanıyorsun. 10 piyade 5 atlı yap. Top çıkınca 10 5 5 yaparsın. Geç dönemlerde de 25 5 10 veya 20 5 15 iyidir.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2017, 10:45:26 »
8 piyade 2 at ideal. top chembered demi canons olana kadar orduna koyma sadece kuşatma ordunda bulunsun 11 tane. 1 yada 2 tane ekonomine göre kuşatma ordusu kur paralı askerler ve toptan oluşan şu şekilde. 13 paralı 11 top. bunu kuşatacağın şehirlere götür çok hızlı şekilde şehirler düşer hele bide kuşatma özelliği olan komutan koydunmu tak tak kaleleri düşürürsün. her kuşatma ordusunun yanında 24k askerden oluşan bir destek ekibi koy. (dağları kuşatanların yanına bir tane daha koymak isteyebilirsin çünkü orada dalarlarsa sıçtın :D ) 24k askeri de 20 piyade 4 atlıdan oluştur ve bunu barış zamanında full drill yaparak eğit. eğer cav. comb. ability si yüksek devletle oynuyorsan polonya gibi daha fazla at koy. at avrat silah mentalitesini benimse.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2017, 15:07:54 »
8 piyade 2 at ideal. top chembered demi canons olana kadar orduna koyma sadece kuşatma ordunda bulunsun 11 tane. 1 yada 2 tane ekonomine göre kuşatma ordusu kur paralı askerler ve toptan oluşan şu şekilde. 13 paralı 11 top. bunu kuşatacağın şehirlere götür çok hızlı şekilde şehirler düşer hele bide kuşatma özelliği olan komutan koydunmu tak tak kaleleri düşürürsün. her kuşatma ordusunun yanında 24k askerden oluşan bir destek ekibi koy. (dağları kuşatanların yanına bir tane daha koymak isteyebilirsin çünkü orada dalarlarsa sıçtın :D ) 24k askeri de 20 piyade 4 atlıdan oluştur ve bunu barış zamanında full drill yaparak eğit. eğer cav. comb. ability si yüksek devletle oynuyorsan polonya gibi daha fazla at koy. at avrat silah mentalitesini benimse.
Anladım. Fakat çok anlamadım beynim çorba oldu :D Şimdi 20 at 10 piyade koyacakmışız dimi

Çevrimdışı paradox sever

• Yeni Çeri
  • *
  • Republic of Türkiye.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2017, 15:28:52 »
İlerleyen dönemde mutlaka piyade sayısı kadar top olmalı bence . Ben 14 4 14 yapıyordum .

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2017, 15:48:39 »
İlerleyen dönemde mutlaka piyade sayısı kadar top olmalı bence . Ben 14 4 14 yapıyordum .

1700den sonra o. bi rehber var ona bakın dur link atem http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=51125.0
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı MHan

• Azab
  • *
  • YOU ANNEXED INFIDEL
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Kasım 2017, 17:34:49 »
ne yaparsan yap atlıları tek sayı yapma

Çevrimdışı pro1453

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Kasım 2017, 18:07:36 »
Valla ben 5 piyade 5 atlı 5 topçu yapıyorum öyle öyle 20'ye tamamlıyorum eğer yıllar 1700'lü falansa o 20-24k'ları birleştiriyorum. Muazzam oluyor ama sana tavsiyem 1650-1700 civarında topa fazla ihtiyacın oluyor erifler 2'lik kalelerin yerine ayı gibi kale dikiyolar düşmüyor.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Kasım 2017, 21:02:31 »
kale seviyesinin 5 katı kadar topun olcak en hızlı şekilde düşürebilmek için kaleyi.

Hat genişliği ve teknolojiye göre ordu kompozisyonları:

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Kasım 2017, 21:13:13 »
Savaşları kazanma açısından moral açısından?

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Kasım 2017, 10:30:44 »
Ordu savaş alanında şöyle diziliyor:
Arka saf = Süvari - Piyade - Topçu  - Piyade - Süvari (Tamamen topçu da olabilir)
Ön saf   = Süvari -          Piyade          - Süvari

Piyadelerin bir kısmı arkada "yedekte" duruyor. Başlangıçta sıcak çatışmaya katılmıyorlar, ön safta ölen piyadelerin yerlerini alıyorlar.
Aynı şekilde süvarilerin de belli bir kısmı yedekte durup, ön saftaki süvariler öldükçe ön safa geçiyorlar.

Örneğin 32 piyade ve 12 atlıdan oluşan ordunun, combat width (bir sırada en fazla ne kadar asker olabileceğinin sınırı, ordu moralinin disiplininin olduğu yerde ve askeri teknoloji bölümünde yazar) 22 ise diziliş şöyle oluyor:
Arka safta 3 süvari - 16 Piyade - 3 süvari
Ön safta   3 süvari - 16 piyade - 3 süvari

Aşağıda verdiğim yedek sayıları, arka saftakileri ifade ediyor.
Bu sayıları Osmanlı oyunlarımda kullanıyorum, durum gereği arttırıp azaltıyorum illa o sayılar olması şart değil ama oranı bozmamaya dikkat et veya yakın oranlarda tut.

Topçu teknolojisinden sonra arka safı tamamen topçulardan oluşturuyorum. Topçular asla ön safta yer almıyorlar.
Örneğin 48 piyade 8 süvari ve 36 topçudan oluşan + 36 combat width olan bir ordu şöyle diziliyor:
Arka safta 36 topçu
Ön safta 4 süvari - 28 piyade - 4 süvari
Bu durumda 48 piyadeden 28'i ön safta yer alıyor. Geri kalan 20 piyade, ön saftaki 28 piyade öldükçe onların yerine geçmek için hazırda bekliyorlar.
Topçu teknolojisinden sonra oranın 7-1-5 olsun.
Topçu sayımı combat width'e (CW) göre ayarlıyorum, CW 40'sa en az 40 topçu basıyorum hatta garanti olsun diye 4 tane daha basıyorum.
Savaşlarda düşman topraklarında ve kendi topraklarında büyük ordularla gezme. Manpower hızla erir. Bunu engellemek için orduyu böl
Örneğin:
Combat Width 40 (level 26)
104K = 56-8-40 (24 piyade yedekte)
       28-4-20
       14-2-10
       7-1-5
bu şekilde küçük parçalara bölünebiliyor, bu dizilişi tercih etmemin sebebi ben sürekli orduları bölüp birleştiririm, düzen açısından ordu tekrar birleştiğinde eski halini alabilmesi için eşit bölünmesi gerekiyor. Üstteki örnekteki sayılar tam karşılıyor onu.
Ayrıca combat width, bölgenin fiziki koşullarına göre değişiyor onları da yazayım:
Across River: sıfır etki
Coastline: sıfır etki
Mountains: -%50
Farmlands: sıfır etki
Hills:
Highlands: -%25
Drylands: sıfır etki
Woods: -%20
Grassland: sıfır etki
Desert: sıfır etki
Coastal desert: sıfır etki

Kullandığım ordular:

Combat Width 20
40K = 28-12-0  (14 piyade 2 süvari yedekte)

Combat Width 22 (level 5)
44K = 32-12-0 (16 piyade 6 süvari yedekte)

Combat Width 24 (level 6)
48K = 36-12-0 (18 piyade 6 süvari yedekte)

Topçu Teknolojisi (level 7)
62K = 30-8-24 (10 piyade 4 süvari yedekte)

Combat Width 25 (level 9)
66K = 32-8-28 (11 piyade 4 süvari 3 top yedekte)

Combat Width 27 (level 11)
72K = 32-12-28 (11 piyade 6 süvari 1 top yedekte)

Combat Width 29 (level 14)
76K = 34-12-32 (11 piyade 6 süvari 3 top yedekte)

Combat Width 30 (level 16) **ön safta 12 süvari olabiliyor
78K = 40-8-32 (18 piyade 2 top yedekte)

Combat Width 32 (level 18)
82K = 42-8-32 (18 piyade yedekte)

Combat Width 34 (level 20)
90K = 46-8-36 (20 piyade 2 top yedekte)

Combat Width 36 (level 22)
92K = 48-8-36 (20 piyade yedekte)

Combat Width 38 (level 24)
98K = 52-8-40 (22 piyade 2 top yedekte)

Combat Width 40 (level 26)
104K = 56-8-40 (24 piyade yedekte)
       28-4-20
       14-2-10
       7-1-5

Süvari yedekleri konusunda yanlışlarım olabilir çünkü onları tam anlayamadım ama topçu teknolojisinden sonra çok süvari kullanmana gerek kalmayacağı için çok da önemli değil ama piyade ve topçu sayılarımdan eminim.   

İnşallah açıklayıcı olmuşumdur  ;D açıklayamadığım bir yer varsa sorabilirsin
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2017, 17:06:39 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2017, 12:43:41 »
Topçu teknolojisinden sonra arka safı tamamen topçulardan oluşturuyorum. Topçular asla ön safta yer almıyorlar.
Örneğin 48 piyade 8 süvari ve 36 topçudan oluşan + 36 combat width olan bir ordu şöyle diziliyor:
Arka safta 36 topçu
Ön safta 4 süvari - 36 piyade - 4 süvari
Bu durumda 48 piyadeden 36'sı ön safta yer alıyor. Geri kalan 12 piyade, ön saftaki 36 piyade öldükçe onların yerine geçmek için hazırda bekliyorlar. Ben genelde 3'te 1 oranında yedek tutuyorum yani ön safta 30 piyadem olsaydı 10 piyade yedek tutardım.

combat width 36 ise öne 44 asker koyamazsın o diziliş şöyle olur. 4 atlı - 28 piyade - 4 atlı

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Kasım 2017, 17:05:53 »
combat width 36 ise öne 44 asker koyamazsın o diziliş şöyle olur. 4 atlı - 28 piyade - 4 atlı

pardon üstte yanlış yazmışım altta doğrusunu  ;D

Combat Width 36 (level 22)
92K = 48-8-36 (20 piyade yedekte)

20'si yedek, 28'i ön safta sıcak çatışmada.
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 03 Aralık 2017, 16:03:33 »
Ülkenin ideaları önemli benim için bu dizilimde, zaten bu süvari limitini anlamış değilim isteyen istediğini kassın buna ne diye sınır koyulur çözemedim. Osmanlıda örnek verecek olursak oyun sonu

piyade için saf olarak 3.1 fire 2.15 shock hasarı
süvari için saf olarak 1 fire 5 shock hasarı
topçular için saf olarak 8.4 fire 0.55 shock hasarı veriyor. kalkıpta 40 küsür piyade 8 atlı yapmanın hiçbir mantığı yok kaldıki combat ability bonusunuz var %15 seçilen idealarla beraber %35 ediyor. nerden baksan yarı yarı shock hasarı 5 ten 6.75 oldu. 2.15 nerde 6.75 nerde 3 katı nerdeyse. Kaldıki savaş similatörlerinde fire shock diye gidiyor 8 atlının atacağı shock hasarı nerde 20 atlınınki nerde. ben bu sayılara güvenmiyorum kendi deneme ve yanılmalarım sonucu bişeyler çıkarıyorum..technoloji 14 olduğu an 10-7-10 e geçiş yapıyorum sonra topçuya ağırlık veriyorum.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''