Bağlanılan Hatırlatmalar

• EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]: 18 Kasım 2017 - 24 Kasım 2017

Gönderen Konu: EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]  (Okunma sayısı 6610 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Cradle of Civilization [Duyuruldu!]
« Yanıtla #40 : 06 Ekim 2017, 10:53:08 »
Osmanlı bu kadar zor geliyorsa eğer oyun stratejinizi değiştirmeniz lazım. Herşeyi geçtim Osmanlı'nın gelirleri bardaktan boşanan su gibi zaten, ben önceliği vergi ve ticaret artırma binalarına verdiğim halde bir de MP arttıran bina yapabiliyorum çokça ve hiçbir zaman mp ve gelir sorunu yaşamadım Osmanlıyla.

Memlûk'ü de 1550lere bırakmamanız lazım. En kötüsü Lübnan Suriye vs gibi devletleri serbest bıraktırın. Ae sorunu olduğunda benim yaptığım taktik Karakoyunlu'ya Suriye'yi serbest bıraktırın (tek vilayet), Suriye'yi vasallayıp, Memlûk'teki topraklarını ona verin. Daha değişik stratejiler de geliştirebilirsiniz ama Osmanlı ile para, MP, genişleme dahil herhangi bir sorun yaşıyorum diyemezsiniz:) Oyunun en güçlü ülkesi.
Hocam nerfi ve bufu geçtimde oyunun ileri dönüp safhalarında gelecek güncellemelerde,seçebildiğimiz max 8 idea gurubunun arttırılması gibi bir çalışma var mı? hep 8 de mi kalıcak.10 olsa hiç fena olmazdı.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimiçi kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #41 : 06 Ekim 2017, 11:10:39 »
Hocam nerfi ve bufu geçtimde oyunun ileri dönüp safhalarında gelecek güncellemelerde,seçebildiğimiz max 8 idea gurubunun arttırılması gibi bir çalışma var mı? hep 8 de mi kalıcak.10 olsa hiç fena olmazdı.
Böyle bir çalışma yok, uzun vadede gündemde değil.
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bekle Kudüs, eski sahiplerin geri gelecek!

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 06 Ekim 2017, 11:44:53 »
Aslında idea grupları paradoxun çok uzun zamandır el atmadığı bir konu. Bundan önce küçük birkaç değişiklik yaptılar (ekstra colonist vermeyi çıkartmak gibi) ama adam akıllı bir düzenleme yapılmadı. Ben oraya da mutlaka el atacaklardır diye düşünüyorum ama planlanmış ya da açıklanmış herhangi bir çalışmaları yok.

Ayrıca yukarda yazmayı unuttum. Aşırı MP sıkıntısı çekiyorsanız eğer paralı asker alın, düşman ordularına ilk onlarla saldırın. Asıl ordunuzu onun ardından savaşa sürün. Asıl hasarı ilk çatışmaya giren ordu alır, yani paralı askerler. Böylece mpden maximum tasarruf sağlarsınız.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 11:49:17 Gönderen: fksahin »
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 06 Ekim 2017, 22:33:11 »
hadi inşallah
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 06 Ekim 2017, 22:34:16 »
Bidahaki yamada arnavutluğuda silerler.Her toprak fethi için(ironmanı diyorum) ae yiyecez mi koalisyon kurulacakmı onu düşünürüz.Türk İslam topraklarına ayıracağımız otonomi ve admin puanıda ayrı bir konu.

bilemedin sonraki yama osmanlı matbayı tarihte reddetti oyundada reddetmeli!!!11!!! diyip osmanlıdaki enstitü yayılma hızını düşürtcekler gör bak demedi deme sonra

Osmanlı'ya buff gibi gelebilir ama Memlük'ün tüm topraklarını tek savaşla alabilme kesinlikle gelmelidir.

rüyanda görürsün haha

bu idealar hep böylemiydi oyun çıktığından beri ???
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 22:37:34 Gönderen: Patlıcan »
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 07 Ekim 2017, 17:08:43 »
Geliştirme günlükleri bittimi.? yeni dlc bu kadar.?
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 07 Ekim 2017, 17:09:54 »
3 Ekim'de duyuruldu ya.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 07 Ekim 2017, 17:15:44 »
Aşağıdaki linkten ayrıntıları görebilirsin. En az 4-6 hafta daha sürecektir günlükler.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=53699.0
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2017, 17:16:00 Gönderen: fksahin »

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 07 Ekim 2017, 17:19:00 »
Devam edecek mi ? Ben bitti sanıyordum.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 07 Ekim 2017, 17:24:38 »
Aşağıdaki linkten ayrıntıları görebilirsin. En az 4-6 hafta daha sürecektir günlükler.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=53699.0

eyvallah hocam saol.yani daha bitmedi öylemi.daha ne gelecek bekleyip görecez desenize.

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 07 Ekim 2017, 17:26:25 »
Mandate of Heaven böylesine güzel kazanımlar sundu. Paradox (Third Rome hariç) son EU4 DLC'lerini çok iyi tasarladı.

3. Rome'u Ben de beğenmedim, almadığım tek DLC o oldu. Anca iyi bir indirime girerse belki alırım onu.

Bu arada acaba gelecek hafta Memlûk hükümet biçimi haricinde Polonya ile ilgili bir yenilik de duyurulabilir mi?

DDRJake günlüğü "there are trophies to polish for now." Diyerek bitirdi. Burada polish parlatmak anlamında ama Polonya'ya bir atıf da olabilir. Daha önce koyun gibi bakmak ve rum(rom) içmek deyimlerinde olduğu gibi.

Ne dersiniz?:)

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 07 Ekim 2017, 17:27:57 »
Olabilir.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 07 Ekim 2017, 17:29:15 »
Evet gelecek hafta Memlûkler ile ilgili yeniliklerden bahsedecekler ama diğer postta belirttiğim gibi DDRJake günlüğü "there are trophies to polish for now." diyerek bitirdi. Belki Polonya'ya da bir atıf vardır.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 07 Ekim 2017, 17:41:26 »
Polonya'ya birşey ekleyebilirler bence.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #54 : 07 Ekim 2017, 18:47:54 »
@fksahin : Manas destanı+Mevlevi+Bütün oyun bilgisi
@Furkan 65 : oq
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.

Çevrimdışı dragonlord39

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 08 Ekim 2017, 23:25:26 »
19.99$ biraz fazla olmuş sanki. Özellikle bizim ülkemizdeki dolar kuruyla çok fazla:)

Ayrıca Kastilya'ya yeni birim görünümü gelmiş.

yeni değil o Katolik paketiyle gelmişti

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 09 Ekim 2017, 00:16:09 »
Selçuklu herhalde oyunda fransa, prusya ve japonyadan sonraki en iyi fikirlere sahip olan ulus oldu. Tarihte selçuklunun neyini buldular da bu kadar idea verdiler anlamadım? Osmanlı ve babür hariç klasik türk devletleri misali fırtına gibi gelmiş geçmiş. Bu güncellemeler de sebepsiz bir nerflemek olmuş. Yanlış anlamayın osmanlıya göre çok abartılı olmış demek istiyorum.

Bir de yeni getirdikleri yeniçeri özellikleri ne yazıkki çok işe yaramayacak. Ama zararı yok defines.lua dan modlarız. Özellikler böyle kalırsa modlama olmadan kimse yeniçeri yapmak istemez, zira erken dönemde yeniçeri gereksiz masraf olmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Bari şok ve ateş bonusuyla infantry combat ability yi o birlik için arttırsalarmış.

Hülasaten Osmanlıyı bayağı nerflemişler. Yeniçeri yapmanın bir kıymeti yok şu anda. Sadece sebepsiz masraf. Anadolu beylikleri selçukluyu kurabilmeliydi lakin bu sefer fikirleri abartılı yapmışlar. Onun dışında paşaları beğendim.
Yanlış düşünüyorsun dostum.türk dünyası Göktürklerden sonra birde sadece Selçuklular döneminde birleştirildi.adamlar hep haçlı seferleriyle uğraştılar..hem Moğol baskısıyla hemde alamuttaki batinililer..hemde o dönemin abbasi halifesinin yaptığı propagandalarla,alttan oyma çalışmalarıyla.Büyük Selçuklu gözümde Osmanlıdan daha büyüktür bende..sen dönemin süper gücü gaznelisini bizanısını yeniyorsun karahanlılara kız kardeşini verip doğan yiğeninin koyuculugu alıyorsun devletin başına koyuyorsun üstüne üstük koskoca coğrafyayı ve 24 oğuzu idare ediyorsun..üstelik haşhaşcısıyla,haçlısıyla moğoluyla uğraşacaksın..bence az bile yapmışlar..cavalry combat abilityde eklemeliydiler..Anadolu Selçuklu gelenek olarak büyük Selçuklunun devamı niteliğindedir..Buna ek olarak Selçuklular döneminde ilk kez kuzeyde kırımda bir kaç bölge ve kale devletin denetimine geçti.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2017, 00:21:51 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 09 Ekim 2017, 00:47:21 »
Yanlış düşünüyorsun dostum.türk dünyası Göktürklerden sonra birde sadece Selçuklular döneminde birleştirildi.adamlar hep haçlı seferleriyle uğraştılar..hem Moğol baskısıyla hemde alamuttaki batinililer..hemde o dönemin abbasi halifesinin yaptığı propagandalarla,alttan oyma çalışmalarıyla.Büyük Selçuklu gözümde Osmanlıdan daha büyüktür bende..sen dönemin süper gücü gaznelisini bizanısını yeniyorsun karahanlılara kız kardeşini verip doğan yiğeninin koyuculugu alıyorsun devletin başına koyuyorsun üstüne üstük koskoca coğrafyayı ve 24 oğuzu idare ediyorsun..üstelik haşhaşcısıyla,haçlısıyla moğoluyla uğraşacaksın..bence az bile yapmışlar..cavalry combat abilityde eklemeliydiler..Anadolu Selçuklu gelenek olarak büyük Selçuklunun devamı niteliğindedir..Buna ek olarak Selçuklular döneminde ilk kez kuzeyde kırımda bir kaç bölge ve kale devletin denetimine geçti.

Tarihe dair hezeyanla lebaleb(dolu) bir yazı..

Selçuklu asla istikrarlı bir devlet değildi. Zira şehzade katli yoktu, anadolu selçuklu tarihinin bir kısmı, büyük selçuklu tarihinin ise kaffesi(çoğu) iç savaşlarla geçmiştir. Türk dünyası da müttehid olmamıştır, bilhassa selçuklu başlangıcından beri gazneli-karahanlılar ve içinden çıktığı oğuz yabguluğu ile mücadele halinde olmuştur. Asıl kendisine saldırılmadıkça hiçbir türk devletiyle mücadele etmeyen osmanlıdır. Selçuklu da nitekim 1040 dandanakan savaşıyla kuruldu, 1191 de sultan sencerin vefatıyla bölünüp parelendi. Fırtına gibi estiden kastım uzun müddet berdevam olamamasıdır. Osmanlıya bak, tüm dünya ona karşı olduğu halde dahili ihanetler olmasa hayatta yıkılmazdı. Son demlerinde bile aslan gibiydi. Kusura bakma osmanlıyla selçuklu hayatta kıyaslanamaz, biri diğerinin yanında 40 yıl evvelki araba gibi kalıyor.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2017, 00:52:18 Gönderen: Altheir33 »
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 09 Ekim 2017, 03:03:16 »
Osmanlıya bak, tüm dünya ona karşı olduğu halde dahili ihanetler olmasa hayatta yıkılmazdı. Son demlerinde bile aslan gibiydi. Kusura bakma osmanlıyla selçuklu hayatta kıyaslanamaz, biri diğerinin yanında 40 yıl evvelki araba gibi kalıyor.

Forumun cehalet ortalamasını tek başına katlayan bir mesaj.

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 09 Ekim 2017, 10:56:07 »
Tarihe dair hezeyanla lebaleb(dolu) bir yazı..

Selçuklu asla istikrarlı bir devlet değildi. Zira şehzade katli yoktu, anadolu selçuklu tarihinin bir kısmı, büyük selçuklu tarihinin ise kaffesi(çoğu) iç savaşlarla geçmiştir. Türk dünyası da müttehid olmamıştır, bilhassa selçuklu başlangıcından beri gazneli-karahanlılar ve içinden çıktığı oğuz yabguluğu ile mücadele halinde olmuştur. Asıl kendisine saldırılmadıkça hiçbir türk devletiyle mücadele etmeyen osmanlıdır. Selçuklu da nitekim 1040 dandanakan savaşıyla kuruldu, 1191 de sultan sencerin vefatıyla bölünüp parelendi. Fırtına gibi estiden kastım uzun müddet berdevam olamamasıdır. Osmanlıya bak, tüm dünya ona karşı olduğu halde dahili ihanetler olmasa hayatta yıkılmazdı. Son demlerinde bile aslan gibiydi. Kusura bakma osmanlıyla selçuklu hayatta kıyaslanamaz, biri diğerinin yanında 40 yıl evvelki araba gibi kalıyor.
Osmanlı 1700 den itibaren varlığı ile yokluğu birdir.fazla abartıyorsun..1700den sonra full kayıp yaşandı..bilim sanat teknoloji alanında geri kalındı.üstelik anadoluda türk halkı geri planda kaldı.yabancılara töleranslar gösterildi kendi halkı küstürüldü.çıkarları dogrultusunda hacılar hocalar ülkeyi çıkılmaz durumlara soktu.yeni ordu kuruldu üzerindeki giysiye kadar eliştirildi.türk aristotrat ailelerin direncini kırmak için devşirme paşalarla sadrazamlarla uğraştık.üstelik bu adamların ihanetleri bitmek bilmedi.bosna seferine gideksin paşa Bosnalı sefere çıkmaz istemez.hilafet elinde cihat çağrısı yapıyorsun araplar İngilizlerden taraf tutuyor.Kanuniden sonrası Osmanlıda hikayedir.Kardeş katli olduda ne oldu hakeden mi geçti sanki tahta.toprak bölünmesin diye en vasıfsız adamlar tahta geçti.sehzade mustafa..cem sultan..genç osman gibi liderler harcandı sırf deli bozuk yeniçeri eskiyaları yüzünden konuşturma beni..dönemin efsaneleri arasındaki tımar ocakları tarumar edildi.ne yapılıysa türke yapıldı.bir sürü türkmen aileler avrupada yeni alınan yerlere sürgün edildi.nedense hep belli başlı boylar.neden yarın öbürgün iktidarıma zarar verir diye.sefevi denen tarikat çıktı anadoluda Türkmenleri devşirip alıp götürdü kimsenin sesi çıkmadı daha sayayım mı.ne zamanki Selçuklu oğuz Türkmenlerine sırt çevirdi bedelini ödedi.osmanlıda anadoluya sırtını döndü o zaman sonunu hazırladı.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2017, 10:59:55 Gönderen: Göktürk Gökbörü »