Bağlanılan Hatırlatmalar

• Cradle of Civilization duyuruldu!: 03 Ekim 2017
  • 1.23 Persia (İran) Yaması ve Cradle of Civilization çıktı!: 14 Kasım 2017

Gönderen Konu: EUIV - 1.23 Persia Yaması ve Geliştirici Günlükleri  (Okunma sayısı 25002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı The New Kaiser

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Under German Empire
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - 1.23 Persia Yaması ve Geliştirici Günlükleri
« Yanıtla #380 : 22 Kasım 2017, 17:35:15 »
Bak dostum bu oyun ecdad oyunu değil bir kere bunu bilmemiz lazım. Oyunun mekanikleri var "ae" gibi manpower gibi claim gibi. Normal şartlarda ben bir ülkeyi yendiğimde ki dediğin gibi 8 senede koskoca mısır coğrafyasını almamız gibi alabilmem lazım ancak bu bir oyun ve bu oyun sana kısıtlamalar getiriyor. Oyun bana memlukun butun topraklarını tek seferde alma şansı verse bile ben almam. Aşırı genişlemenin getireceği isyanları huzursuzluğu mu söyliyeyim barış antlaşmasına harcayacağım dip puanını mı sayayım claim yapmaya harcayacagım adm puanını mı sayayım. Agresfliği saymıyorum bile. Benim demem o ki bu bir oyun ve sen bu oyunu oynuyorsan zorlanmalısın. Her dakika savaş olmaz. Bu oyun fetih oyunu değil. Yeri gelecek arkadan vuracaksın, yeri gelecek ihanet edeceksin yeri gelecek toprak vereceksin. hee sen diyorsan "ben dünya fethi yapacağım" buyur 1.19dan sonra istediğin devletle yapmayı dene. Yapman çok zor ironmande. Ama ecdad ecdad ecdad yeter gari ecdad mezarında ters döndü bir salın firmayı yama daha tam oturmadı.
+1 :yes:
"Gott mit Uns"
"Es lebe der Kaiser"

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #381 : 22 Kasım 2017, 19:50:39 »
Bak dostum bu oyun ecdad oyunu değil bir kere bunu bilmemiz lazım. Oyunun mekanikleri var "ae" gibi manpower gibi claim gibi. Normal şartlarda ben bir ülkeyi yendiğimde ki dediğin gibi 8 senede koskoca mısır coğrafyasını almamız gibi alabilmem lazım ancak bu bir oyun ve bu oyun sana kısıtlamalar getiriyor. Oyun bana memlukun butun topraklarını tek seferde alma şansı verse bile ben almam. Aşırı genişlemenin getireceği isyanları huzursuzluğu mu söyliyeyim barış antlaşmasına harcayacağım dip puanını mı sayayım claim yapmaya harcayacagım adm puanını mı sayayım. Agresfliği saymıyorum bile. Benim demem o ki bu bir oyun ve sen bu oyunu oynuyorsan zorlanmalısın. Her dakika savaş olmaz. Bu oyun fetih oyunu değil. Yeri gelecek arkadan vuracaksın, yeri gelecek ihanet edeceksin yeri gelecek toprak vereceksin. hee sen diyorsan "ben dünya fethi yapacağım" buyur 1.19dan sonra istediğin devletle yapmayı dene. Yapman çok zor ironmande. Ama ecdad ecdad ecdad yeter gari ecdad mezarında ters döndü bir salın firmayı yama daha tam oturmadı.

katılıyorum ancak yapımcıların Osmanlı'yı güçsüzleştirme/ortadoğuda güçleri dengeleme adına saçmalamaya başladığını da kabul etmek gerek. Yeni gelen dlc'yi beğendim ancak Osmanlı'nın Anadolu'da kaldırılan core'larının hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Eğer mesele güç dengelemekse aynısını Polonya-Litvanya, Fransa, Kastilya-Aragon gibi ülkelere de yapsınlar. Çin'e yapsınlar. Bunların hepsi kısa sürede birliklerini kurup ortalığı inletirken Osmanlı'nın iki üç beylik yüzünden parçalanması saçmalıktır. Bunu oyun mantığı içinde düşünerek de söylüyorum. Güçleri dengeleyeceklerse tüm bölgelerde güçler dengelensin. Özellikle de Commonwealth ve Çin'i dengelesinler önce sonra Osmanlı'ya gelsinler.
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı The New Kaiser

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Under German Empire
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #382 : 22 Kasım 2017, 20:02:47 »
katılıyorum ancak yapımcıların Osmanlı'yı güçsüzleştirme/ortadoğuda güçleri dengeleme adına saçmalamaya başladığını da kabul etmek gerek. Yeni gelen dlc'yi beğendim ancak Osmanlı'nın Anadolu'da kaldırılan core'larının hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Eğer mesele güç dengelemekse aynısını Polonya-Litvanya, Fransa, Kastilya-Aragon gibi ülkelere de yapsınlar. Çin'e yapsınlar. Bunların hepsi kısa sürede birliklerini kurup ortalığı inletirken Osmanlı'nın iki üç beylik yüzünden parçalanması saçmalıktır. Bunu oyun mantığı içinde düşünerek de söylüyorum. Güçleri dengeleyeceklerse tüm bölgelerde güçler dengelensin. Özellikle de Commonwealth ve Çin'i dengelesinler önce sonra Osmanlı'ya gelsinler.
Commonwealth'ın dengelenmesine katılıyorum ancak Çin'in güçlenmesi için büyük bir zaman dilimi gerekiyor.
"Gott mit Uns"
"Es lebe der Kaiser"

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #383 : 22 Kasım 2017, 21:09:09 »

Sanane kardeşim ben sadece Osmanlı için oynuyorum belki...İsyanla uğraşmayı adm dip puan harcamayı seviyorum belki sana mı soracam????

TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #384 : 23 Kasım 2017, 09:47:07 »
Bana sormanıza gerek yok. Burası forum fikir alışverişi yapılır. istediğin
iz gibi osmanlı oynamanızı sağlayacak yardımcı modlar var onlara göz atabilirsiniz. birde plazaya yazarak size özel bir oyun çıkartmalarını sağlayabilirsiniz. Böyle über süper ışıklı mışıklı ÜGÜT Bey bey.
Sanma şahım   herkesi sen    sadıkhane      yar olur

Herkesi sen   dostum sandın  belki ol      ağyar olur

Sadıkhane     belki ol       alemde        dildar olur

Yar olur      ağyar olur     dildar olur   serdar olur.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #385 : 23 Kasım 2017, 13:32:29 »
Sanane kardeşim ben sadece Osmanlı için oynuyorum belki...İsyanla uğraşmayı adm dip puan harcamayı seviyorum belki sana mı soracam????
Peki Osmanlı'yla oynamak istemeyen ama multi oyayanlara girmek isteyen ya da single da Osmanlı AI'sından dayak yemekten sıkılanlara ne olacak.EU4 ; Ecdad Universalis 4 , değil Europa Universalis 4 anlayın şunu.Osmanlının nerflenmesi çok güzel oldu.Eskiden çevredeki devletlerle şansımız olmuyordu.Hatta Hindistan'da bile Osmalıyı ally alanla savaşamıyorduk.Osmanlı bi yandan Rusya'yı alsın bi yandan Hindistanı dövsün diğer yandan Tayvan'ı kolonize etsin ohh tabi anasını satayım.Harita boyamak istiyorsan al bunu
(aç/kapa)
Paintten boya.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Biraz ara vermek en iyisi.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #386 : 23 Kasım 2017, 15:26:07 »
Ben akkoyunluya aldım o sırada osman litvanyaya dalıp toprak kopardı herkesde farklı mı işliyor bu oyun  :dizzy2:

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #387 : 24 Kasım 2017, 10:22:04 »
AI osmanlı hiç yeniçeri çıkarmıyor isteyen baksın kaç tane var diye. 1450'de 5 tane var 1750'de de 5 tane var. şimdi anladınız mı yediği nerfin boyutlarını ??? osmanlıya 700 adm corelardan, %5 disiplin ve %10 infantry power/mp rec speed nerfi attılar. haşırt the blackboard!
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #388 : 24 Kasım 2017, 11:38:17 »
Ben karamanla ' A heroes Welcome ' başarımı için oyun açtım Osmanlıyı düşürdük yok oldu ve topraklarındaki coreler silindi. Ama Karakoyunlu büyük bir facia kapışılmıyor. Erzurumu alamadığım için kuramıyorum Selçukluyu Oyun kitlendi
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı lochnes

• Müsellem
  • *
  • Sebebi Neydi Ki ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #389 : 24 Kasım 2017, 12:02:18 »
Yeniçerilerin oyuna çokta fazla etki ettiğini söyleyemem 2 kat manpower yenilemeleri %10 bonus için çok fazla. Ben genelde 20 birimlik orduma 2 tane yeniçeri koyuyorum oda yeniçerilere ayıp olmasın diye :D. Yeni dlcde açtığım Osmanlı oyunumda yeniçeri olmadan gayet rahat ilerledim bu arada Paşa mekaniği hoş olmuş isyanları hafif bastırmak adına.

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #390 : 24 Kasım 2017, 12:10:38 »
Bir Ecdad alayım bakayım dedim. Multi girdik 3 kişiyiz. Teknolojide kesinlikle açık ara öndeyim. Harem mekaniği sayesinde yüksek özellikli varisler müthiş. Mandate of heaven ile kale kuşatma hızım sayesinde dakikalar içerisinde kaleler patates. Yeniçeriler harika olmuş. Gelen eventlerle %59,8 agresiflik azaltmam var. Macarı tokatladım, Venedik tokatladım Geneo artık ne kırımda ne de egede yok . AQ qoyunlu full annex. karaman full annex. işte ufak tefek ülkecikler zaten yutuldu. Kırım march gelme ihtimalı çok artmış. O zaten geldi. Avus pol venedik albania sırbıstan bosna vs vs devletlerine karşı koalisyon savaşını kazandım. %50 de beyaz barış yaptım. Neden uzatmadım ben de bilmiyorum. Oyunda ilk defa 1500 yılında 5 k param vardı. Aİ otto bilmem ama bir oyunucun elinde bu Ecdad durdurulamaz.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #391 : 24 Kasım 2017, 15:44:32 »
Yeniçerilerin oyuna çokta fazla etki ettiğini söyleyemem 2 kat manpower yenilemeleri %10 bonus için çok fazla. Ben genelde 20 birimlik orduma 2 tane yeniçeri koyuyorum oda yeniçerilere ayıp olmasın diye :D. Yeni dlcde açtığım Osmanlı oyunumda yeniçeri olmadan gayet rahat ilerledim bu arada Paşa mekaniği hoş olmuş isyanları hafif bastırmak adına.

yeniçeriler 2 kat manpower yemiyor 2 kat reinforce parası yiyor yani 1k askeri birim 0.7 olunca reinforce gideri ekleniyorya aylık işte o para 2 kat arttı manpower değil. yeniçerileri baştan çıkarırken bile manpower yemiyor mil karşılığında çıkıyor zaten. buradaki mantık osmanlı paralı asker basmasın onun yerine yeniçeri bassın ve yeni mekanik olan profesyonellik osmanlı ordusunda yüksek olsun diye yapıldı ama ai yeniçeri basmıyor.(paralı asker basınca ordu profesyonelliği azalıyor) açın bakın 1650 de 5-6 tane yeniçerisi var. yine bozuk mekanik yapmış hiç uğraşmamış pislikler.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #392 : 29 Kasım 2017, 21:47:29 »
Bana sormanıza gerek yok. Burası forum fikir alışverişi yapılır. istediğin
iz gibi osmanlı oynamanızı sağlayacak yardımcı modlar var onlara göz atabilirsiniz. birde plazaya yazarak size özel bir oyun çıkartmalarını sağlayabilirsiniz. Böyle über süper ışıklı mışıklı ÜGÜT Bey bey.

Peki Osmanlı'yla oynamak istemeyen ama multi oyayanlara girmek isteyen ya da single da Osmanlı AI'sından dayak yemekten sıkılanlara ne olacak.EU4 ; Ecdad Universalis 4 , değil Europa Universalis 4 anlayın şunu.Osmanlının nerflenmesi çok güzel oldu.Eskiden çevredeki devletlerle şansımız olmuyordu.Hatta Hindistan'da bile Osmalıyı ally alanla savaşamıyorduk.Osmanlı bi yandan Rusya'yı alsın bi yandan Hindistanı dövsün diğer yandan Tayvan'ı kolonize etsin ohh tabi anasını satayım.Harita boyamak istiyorsan al bunu
(aç/kapa)
Paintten boya.

Siz benim dediğimi anlamıyorsunuz ki...Çok taraflısınız.Düşüncenize kapılmışsınız dört nala gidiyorsunuz.
Çevredeki devletlerle oynayamıyoruz diyorsun.O zaman o devletler güçlenir Osmanlı güçsüzleştirilmez.Bu devletler oynanmıyor bu devleti aşağı çekelim diye bir düşünce bu oyuna tamamen aykırı.Bunun nedeni de ağırbaş devletlerle mücadele edememek.Bu haldeyken Great Power dediğimiz ülkelerle baş etmek çok zor.

Aşağılayıcı tavırlarınız da umrumda değil.Sizi neden takayım.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2017, 22:46:57 Gönderen: kerem1249 »
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #393 : 30 Kasım 2017, 01:20:50 »
Yanlış anlamışsın arkadaım aşağılamak ne demek kırdıysak özür dileriz.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #394 : 30 Kasım 2017, 08:25:38 »
ilk kez prusya oyunu oynadığımda. Osmanlı fransayla sınır komşusu olmuş. Afrika burnundan aşığıya inmiş. Rusyanın genişleme alanını kapatmıştı.
Askeri fikir ve idealarımdan aldığıim gazla yeter be deyip avusturya ve kaptırılan alman prensliklerini kurtarmak için teke tek yakaladığım anda (bir de framsayla müt oluyor) savaş açtım.
Benim yaklaşık 350k onun 2M den fazla askeri öldü ama zar zor beyaz barış imzalayabildim. Nerf iyi oldu bence

edit: persia güncellemesinden önceki son oyunum
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2017, 11:28:59 Gönderen: Agnostik »
Devlet-i Ebed-müddet