Gönderen Konu: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?  (Okunma sayısı 6102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Conquest of Elysium 4 ve dominıons 5 adlı oyunlar eu4 ün olası taktiksel modeli için uygun. Telefon dan yazdığım için zor anlatması. Resimle bir ara süslerim. Bu model herhangi bir detaylı stratejik yapıdaki oyunda da uygun olur. 

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?
« Yanıtla #101 : 03 Aralık 2017, 03:07:10 »
Oyunun tarihsel gerçekliğe uygun düşmesi açısından büyük köylü isyanlarına ve salgın hastalıklara yer vermesini isterdim. Mesela veba, frengi ve çiçek hastalıkları farklı tarihlerde ve farklı yerlerde eventlerle karşımıza çıksa güzel olurdu. Almanyada 1523-1525 köylü isyanları ünlüdür hemen öncesinde Macaristanda isyan olmuştu bu isyanlar oyuna yine eventlerle eklense ya da oyunun kendi alternatif tarih akışı içerisinde buna benzer köylü isyanları çıksa iyi olurdu diye düşünüyorum. Son olarak sanayileşme arttıkça monarşi hükümetlerinin meşruluk seviyeleri düşmeli çünkü sanayi devrimi sonucunda burjuvazi aristokrasiye karşı muhalefet edebilen güçlü bir parti olabilmişti. Bu ayrıntılar üzerinde çalışılırsa oyunun tadından yinmez ;D

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 03 Aralık 2017, 09:57:40 »
Güzel bir fikir  tbrk*
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 06 Aralık 2017, 14:38:30 »
1- Oyuna yeni estateler getirirdim. ekonomi , bilim - sanat ve eğitim gibi şeyler eklerdim. Ekonomide mesela normal sadakatte iken yıllık yolsuzluk düşürürken yüksek seviyelerde yıllık enflasyon düşürme falan eklerdim. bilim sanata enstütü benimseme teknoloji bedeli falan. Eğitimde ise düşük özellikli varislerin eğitimleri sonrası özeliklerinde artış falan sağlama falan yada hoca tutma eğitme gibi özellikler eklerdim. hoca seviyeleri falanda olabilir advisor gibi.

2- Estatelere yeni bir sekme daha eklerdim nüfus ve sadakat dışında. Buda mutluluk huzur falan olurdu. Mutsuz estateleri mesela başka devletler bazı şartlar karşılığında kendine davet edebilmeli.

3- İsyan durumlarında isyancıların aldıkları toprakları almak için önce isyancıları yoketme şartı koyardım kaç kovala işini kaldırırdım.

4- Başka ülkelerin iç işlerine karışma misyonerlik kültür yozlaştırma gibi sekmeler eklerdim.

5- Hükümdar eşlerinin puanlarının aylık bazda ülkeye eklenmesini ayarlardım.

6- Şehir geliştirme işinde monarşi puanının etkisini azaltır parayıda ön plana çıkarırdım tabi küçük Mevlalar olmazdı bu
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2017, 14:40:53 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 06 Aralık 2017, 15:23:15 »
Eğer tarihsel gerçekliğe daha fazla önem verilsin isteniyorsa oyunun ilk 100 yılında kırım ve portekiz'i daha güçlü yapacak değişiklikler olabilir. Mesela Portekiz erken dönemlerde gelecek bir eventle daha hızlı ve daha ucuza gemi üretebilir ve bu ürettiği gemiler daha düşük bakım masrafı alabilir. Tabi bu gemileri keşif için kullanmalı aksi taktirde daha oyunun başından itibaren Portekiz tarihsel gücüyle ters olarak bütün Akdeniz'i kapatabilir, buna dikkat edilmeli yani. Kırım ise oyun boyunca hep zayıf bir ülke olarak yansıtılmış bence kesinlikle bu ülkeye özel bir takım mekanikler ve eventler getirilmeli. Neredeyse 18. yüzyıla kadar eski bir teknoloji kullanmasına rağmen doğu avrupada çok büyük bir güç olarak varolan, her zaman dikkate alınan kırım oyunda çok gariban bir devlet. Kırım ekonomisi güçlü olmayabilir bu doğru ama göçebe olmasıyla orantılı olarak süvarileri daha ucuza üretebilmeliydi. Üretim ve bakım masrafı düşük olan süvariler bir de %10 gibi bir saldırı bonusu alırlarsa kırım için faydalı olur.

Son olarak köle ekonomisinin faydaları oyuna yansıtılmalı diye düşünüyorum. Köle ticaretini yapan ülkelere sık sık eventlerle köle kökenli danışmanlar, ordu komutanları, köle kökenli manpower ve sailors eklenmeli. Doğu milletleri ve italyan denizcileri köle ticaretiyle meşgul oldukları dönem boyunca köleleri hep böyle verimli kullanmışlardı. Kölelerin bir iş gücü olduğu ve bu işgücü arasında kalifiye olanların en yüksek mevkilere kadar yükseltildikleri unutulmamalı.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 06 Aralık 2017, 21:45:42 »
Portekiz olayını nasıl ayarlayacaklar peki?
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 07 Aralık 2017, 00:14:17 »
Abi pek bilmiyorum belki portekiz'e bir kaç toprak eklerler ya da denizcilik ve erken dönem kolonizasyonuyla ilgili daha fazla yararlı event koyarlar özellikle sahra altı afrikası ve uzak doğu için Portekiz'in daha fazla açılım yapması gerekiyor. Düşük nüfusları dolayısıyla portekizliler ispanyollara göre daha ziyade ticaretle uğraşmışlardı. Bildiğim kadarıyla henüz daha 1522 yılında portekiz kalyonları çin imparatorundan izin alarak Makao limanından bir kaç yüz ton baharat ve ipek alıp Avrupa'ya taşımışlardı. Akdenizde Türk ve İtalyan kadırgaları herhangi bir limana uğramadan 10 günden fazla yol alamazken Portekiz kalyonları 2-3 ay herhangi bir takviye almadan denizde seyredebiliyorlar. Bunu gemilerinin büyük kargo imkanlarına borçluydular. Mesela oyunda Portekiz gemileri diğer uluslara göre 2 kat daha fazla ticaret gücüne ve asker taşıma kapasitesine sahip olabilirler. Tabi karşılığında bu gemiler daha fazla sailors tüketmeli bu sayede portekiz anakarasındaki topraklarda AI zorunlu olarak deniz binaları kurmak zorunda kalacaktır bu da portekiz'in denizden aldığı zenginlikle bir kara gücü olmasını biraz olsun engelleyebilir. Portekizle çok oynamadığım için oyunda bu özellik var mı bilmiyorum ama tarihte Portekizlilerin Afrika ulusları ile arası gayet iyiydi. Mesela daha 1480 yıllarında Kongo kralının hristiyan olmasını sağlıyorlar ve doğu afrikadaki müslümanlarla özellikle şafii ve ibadi kökenlilerle araları gayet iyiydi. Osmanlı donanması bölgeye geldiğinde anavatanlarından uzak olan portekizliler bu halklarla olan iyi ilişkileri sayesinde buralarda tutunup osmanlıyı yenebilmişlerdi. Sanıyorum ki Portekiz hakkında dediğim tüm bu şeyler eventlerle ya da fikir grupları aracılığıyla oyuna yerleştirilebilir.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Biraz ara vermek en iyisi.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 07 Aralık 2017, 00:18:29 »
Hocam tane tane yazsan pek yemiyor açıkçası o kadar yazı okumak. :D Gözlerim kanıyor resmen

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 07 Aralık 2017, 00:30:49 »
Yeni idea grupları ve yeni idea slotları gelsin en basitinden hocam :))
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Hasta Siempre, Comandante Atatürk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 07 Aralık 2017, 00:48:08 »
Nüfus sistemi eklerdim.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 07 Aralık 2017, 01:28:05 »
Hocam tane tane yazsan pek yemiyor açıkçası o kadar yazı okumak. :D Gözlerim kanıyor resmen

Ağam bak hep tarihsel bilgiler veriyorum oku yanlışım varsa düzeltirsin ;D

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 07 Aralık 2017, 05:03:37 »
Kumaştan üretimi için iplik, boya ve şap gerekir. Oyunda iplik ve boya maddesi bulunuyor ama şap bulunmuyor. Daha 200 sene öncesine kadar şap olmadan elbise dikilemiyordu yani bence oyuna şap maddesi de eklenmeli.

En önemlisi ise iplik ve boya üretimiyle kumaş üretimi arasında bir bağ kurulmamış olması. Ülkenizde ürettiğiniz kumaş miktarını karşılayacak kadar iplik ve boya üretmiyorsanız ticari veriminiz bir miktar düşmeli, karşılayabiliyorsanız ise ticari veriminiz yükselmeli. Aynı ilişki tahıl ürünüyle besi hayvanı ürünü arasında da kurulmalı hayvanlar samanla besleniyor sonuçta.

Kumaş üretimi arttıkça asker üretim maliyeti, tahıl ve besi hayvanı üretimi arttıkça da bakım maliyeti düşmeli. Demir üretimi arttıkça topçuların üretim maliyeti düşürülebilir. Aynı ilişki donanma malzemeleri-iplik-kumaş-tuz üretimleri ile gemiler arasında da kurulabilir.

Gemi yapımını etkileyen bir ürün olarak kereste oyuna eklenebilir. Mesela 1 yılda 10 gemi üreten ama 15 gemiye yetecek kadar kereste üretmiş bir devlet üretim fazlası olduğu için +ticari verim alabilir.

Bizans devrinde yalnızca Bursa ve İstanbul'da değil Atina kentinde de ipek üretiliyordu ama şuan Atina'da balık üretiliyormuş gibi gösteriliyor bu düzeltilmeli.

Şarap üretiminin müslüman devletlerde gayrimüslimleri devlet açısından rahatlatacak etkileri olmalı. Mesela Osmanlıda yeterli şarap üretimi olursa gayrimüslimler isyana daha az meyilli olmalılar.

Ermeni ve Rum patrikhaneleri oyuna tarihsel gerçekliklere uygun olarak eklenmeli. Patrikhaneler ile devletin arası iyi olduğu müddetçe hristiyanlar devlete daha fazla cizye vermeliler. Tarihte malumdur bir çok islam devleti sırf büyük cizye gelirleri için gayrimüslim tebaanın islam olmasına pek sıcak yaklaşmamışlardı. Devletin patrikhanelerle ilişkileri iyi olduğu müddetçe hristiyan ve yahudi danışmanlar bonusu gelebilir oyuna.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 07 Aralık 2017, 07:03:24 »
Fikirlerin çok iyi.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Hasta Siempre, Comandante Atatürk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 07 Aralık 2017, 11:57:05 »
Hocam bu fikirleri plazaya yaz, 15 dolarlık bir dlc çıkarırlar xd
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 07 Aralık 2017, 12:53:58 »
En basitinden nasılki cumhuriyet yönetimine özel plutocratic idea var steppe nomadlara özel idea gurubu gelsin . Eziliyoruz ağlıyoruz Ordu bakamıyoruz açlıktan talim yapamıyoruz :)

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 09 Aralık 2017, 17:56:57 »
Ya bu 1.23 güncellemesi nasıl bir saçmalıktır, Osmanlı'nın Anadolu'daki bütün core'ları kalkmış tamam eyvallah ama Candar ve Karaman'ın bütün core'ları duruyor bunun nasıl mantıklı bir açıklaması olabilir anlamıyorum, giç dingiliyirlir diye gelmeyin bunun adı saçmalıktır hem çifte standart hem de tarihten sapma. Mesele güç dengelemekse Avusturya ve Polonya'yı dengelesinler, Osmanlı 30 binle başlarken bunlar 70 bin kişiyle geliyorlar. Memlükler de aynı şekilde 50-60 bin kişiyle geliyor. Osmanlı 30 bin.

(Avusturya-Macaristan-Memlük-Karaman tarafından tost yapıldım)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2017, 17:57:43 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 09 Aralık 2017, 18:05:35 »
Ya bu 1.23 güncellemesi nasıl bir saçmalıktır, Osmanlı'nın Anadolu'daki bütün core'ları kalkmış tamam eyvallah ama Candar ve Karaman'ın bütün core'ları duruyor bunun nasıl mantıklı bir açıklaması olabilir anlamıyorum, giç dingiliyirlir diye gelmeyin bunun adı saçmalıktır hem çifte standart hem de tarihten sapma. Mesele güç dengelemekse Avusturya ve Polonya'yı dengelesinler, Osmanlı 30 binle başlarken bunlar 70 bin kişiyle geliyorlar. Memlükler de aynı şekilde 50-60 bin kişiyle geliyor. Osmanlı 30 bin.

(Avusturya-Macaristan-Memlük-Karaman tarafından tost yapıldım)
polonyaya bişey diyememde memlük oyun başı aşırı kötü öyle ordusunun kalabalık olduğuna bakma kağıt gibi rende oluyor. Memlükün zaten ideaları ortalara doğru adam akıllı oluyor oyun başı aşırı vasat bence memlük. Müslüman tech gurubunu oyun başı çöp olarak görenlerdenim ben. Osmanlının ideaları değişmesi lazım özel birim olarak spahiler eklensin tamamdır. Avusturyaya gelince HRE nin kralı olduğu için o kadar force limiti ve manpowerı var taç elden gidince avusturyada bitiyor :)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2017, 18:20:11 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • "Patriota,Libertas"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 09 Aralık 2017, 20:36:38 »
Kral ve varislere gelen özelliklerde bizim yaptığımız hamlelerin de etkisi olsa keşke. Ateşkes bozup,yardım çağrılarına gitmezsek(-1 dip rep),çağrılan savaşlarda savaş puanına yardım etmeden yan gelip yatarsak(yearly favor -0.5),bizden güçlü düşmanları yenersek(+%5 army moral),çok sayıda bina yaparsak(cons. cost-%10),şu kadar yıl hiç borçlanmazsak(interest per annum -1) ,bir türlü istenilen altın düzeyine ulaşamazsak(national tax -&10),birkaç ticaret noktasında belirli yıl süreyle lider olursak(+%10 trade eff.) vb. nedenlerle tetiklense.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 10 Aralık 2017, 20:49:46 »
Savaş açarken birden fazla casus belli kullanabilmeliyiz.

Örneğin savaş açacağımız devletin elinde bize ait core ve claim olan 2 farklı toprak olsun, bu devlete savaş açarken reconquest casus belli kullanırsak claim olan toprağı alırken claim'in sağladığı bonuslar gidiyor veya conquest casus belli'si ile savaş açtığımızda core'umuz olan toprağı da almak istersek core'un sağladığı bonuslardan yararlanamıyoruz, boşu boşuna agresif genişleme yiyoruz ve diplo puan veriyoruz.

Sonuçta savaşların birden fazla nedeninin olabileceğini düşündüğümüzde böyle bir değişiklik yerinde olur.
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 10 Aralık 2017, 21:04:47 »
Mantıklı  tbrk*
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü