Gönderen Konu: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?  (Okunma sayısı 6100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
Evet başlayın bakalım  :popcorn:
« Son Düzenleme: 04 Mart 2017, 18:33:49 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Probang

• Paşa
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
Estate mekaniğini çıkarırdım gereksiz.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
  • Bülent Ecevit (1925-2006)
    • Profili Görüntüle
"Comet Sighted" eventini. Adamların bu eventle demeye çalıştığı sana bu kadar yüksek stability yeter düşür stabilityini. Bir de hepsi aynı etkiyi veren 6-7 seçenek koymuşlar evente   :fpalm:

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
Tüm DLC'leri çıkarırdım insanlar azcık bedava oynasın sonra yeni oyunlarda fan kitlesi ile para kazanırdım.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Yeni sürümlerde olmayan ve sırf bu sebepten yeni sürümlerini oynayamadığım boğaz kapama şeklini geri getirirdim. Kalelerden birini almak gerekiyor ya şimdi.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Milletin multiplayera kural olarak eklediği şeyleri seçenek olarak eklerdim.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı yavyeter

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Adını bilmediğim,varisimizin illa ölmek zorunda olduğu eventi kaldırırdım. 4 6 4 gibi harika bir varis öldü yerine 1 1 5 geldi  :wall:

Çevrimdışı Tarkcin

• Azab
  • *
  • Yeni üye olmadım.
    • Profili Görüntüle
Yeni sürümde gelecek olan süvari oranlarını getirmezdim. Şuanki  sistem daha güzel bence.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Hasta Siempre, Comandante Atatürk
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle estate sistemini kaldirirdim. Hala cozemedim.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
Çıkartmak yerine iyileştirme yapılmalı.Öyle mantıksız,saçma bir şey fikir değil.

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim eklemek isteyeceğim ilk şey ordu ödemelerini düzenlemem.Bir süre sonra sırf 30 k orduyu kullanabilmek için 200-300 binlik orduyu aktifleştirmek zorunda kalıyorum.Bunun yerine sırf bir orduya ödeme yapabilmeyi eklerdim :D

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
  • Steam: Carpathia*
    • Profili Görüntüle
bence estate sistemi oldukça mantıklı. kral olarak ülkedeki bazı iç güçlerin isteklerini uygulamak, yeri geldiginde onlar arasından seçim yapmak gayet mantıklı. eğer onları mutlu edemezsen negatif etkiler yiyorsun, mutlu edersen bazı güzel kazanımlar elde ediyorsun. ayrıca ben çok kullanıyorum estatelerle ilgili şeyleri. mesela administrative point lazim oluyor core yapmak için gidiyorum clergy den 100 puan alıyorum. veya manpower mi lazım oldu? gidiyorum nobility den ufak da olsa bi destek aliyorum.

ama yine de bana göre çok yeterli değil bu mekanik geliştirilebilir tabi ki. ama çıkarılması kötü olur diye dusunuyorum

" In the country of the blind, the one-eyed man is king "

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
Kabül edilmemiş kültür bölgelerini ruhban-ulema ya verin hem -2 isyan hemde +%25 vergi alın
Kalelerinizin olduğu yerleri beylere verin savunma bonusu ve +%25 mp versin. Yazıları okuyun estateler çok faydalı
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Halifelik mekaniğini +0.5 itibar (yıllık) yerine daha geniş kapsamlı bir özellik yapardım.
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bekle Kudüs, eski sahiplerin geri gelecek!

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
Halifelik mekaniğini +0.5 itibar (yıllık) yerine daha geniş kapsamlı bir özellik yapardım.
Halifelik Sultan Abdülhamid Han a kadar ülke yönetiminde etkin bir argüman olarak kullanılmadı. Osmanlı o zamana kadar padişahlık makamını daha üstün tuttu. Halifelik sadece Türkler dışındaki müslüman  toplumların devletin hakimiyetini benimsemesi ve isyan etmemesi için aracı olarak kullanıldı. Ve müslüman topraklarda kalıcı claim sağladı  ;D
Sadede gelirsem. Halifelik kabulü gerçek inanç hoşgörününü de arttırmalı.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle ekonomi ve ticaretin derinleştirilmesi gerekiyor, çok yüzeyseller

En basitinden oyunda farklı para birimi diye bir şey yok, tamam o zamanlar banknot sistemi yok ama altın ayarı diye bir şey var ama oyunda bütün ülkelerin altınları aynı değerde.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2017, 17:34:05 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
Dev basarak mp arttırmak tamam kalkmasın işimize yazıyor da ne oluyor yerden mi bitiyor bu insanlar.

Üretim sistemi freeDOS gibi işe yarıyor ama biz kullanamıyoruz. Normal kullanıcılar için bir paradows yapsalarda siyah ekrana bakıp durmamak. 
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
Birlikleri terhis ettiğim zaman manpower ın geri gelmesini eklerdim.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim eklemek isteyeceğim ilk şey ordu ödemelerini düzenlemem.Bir süre sonra sırf 30 k orduyu kullanabilmek için 200-300 binlik orduyu aktifleştirmek zorunda kalıyorum.Bunun yerine sırf bir orduya ödeme yapabilmeyi eklerdim :D

Bunu eminim her EUIV oyuncusu oyuna ilk başladığında söylemiştir bende Portekiz ile ilk koloni oyunumu oynadığım zaman demiştim. Belki şu banner muhabbeti ileride böyle bir şey olur.

Kesinlikle ekonomi ve ticaretin derinleştirilmesi gerekiyor, çok yüzeyseller
En basitinden oyunda farklı para birimi diye bir şey yok, tamam o zamanlar banknot sistemi yok ama altın ayarı diye bir şey var ama oyunda bütün ülkelerin altınları aynı değerde.

Paranın değerinin ülkelere göre değişiklik göstermesi güzel bir fikir fakat bunu oyuna nasıl yansıtabilirler?

Bende Tabu dizisini izlerken aklıma geldi, barut üretimi gibi stratejik malların alımı satımı olsa HOI4'deki gibi güzel olurdu diye düşünüyorum. Ama bu küçük ve zayıf devletleri daha çok zayıf hale getirirken büyük devletlere avantaj sağlardı herhalde...

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Paranın değerinin ülkelere göre değişiklik göstermesi güzel bir fikir fakat bunu oyuna nasıl yansıtabilirler?

Her ülkenin altınının ayarı farklı olur, ülke yönetim kısmındaki ekonomi bölümüne de bir buton koyarlar altının ayarını düşürdüğümüzde gelirimiz miktar olarak artar ancak altınımızın değeri diğer ülkelerin altınının karşısında değer kaybeder veya tam tersi altının ayarını yükseltiriz, gelirimiz miktar olarak azalır ama altınımız diğer ülkelerin altınları karşısında değer kazanır. Devalüasyon ve revalüasyon yani. Değerleri de ledger'dan izleriz (Ottoman gold, English gold gibi isimlerle) mini bir borsa gibi.

Diyelim ki ingiltere'nin altını osmanlı'nın altınından 2 kat daha değerli olsun. onlarla savaştık ve savaşı kaybettik. ingiltere'ye oyun iki seçenek versin, barış antlaşmasındaki tazminatı ingiliz altını olarak mı isteyecekler yoksa osmanlı altını olarak mı. eğer ingiliz altını olarak isterlerse, diyelim ki 1000 ing. altını istesinler, 1000 ingiliz altınını karşılayabilmek için 2000 osmanlı altınına sahip olmamız gerekir. hazinemizde de 2000 osmanlı altını yoksa, altının ayarını düşürüp 2000 altına ulaşırız. Tabi ayar düşünce ingiliz altını karşısında değer de kaybedecek bizim altınımız ama 2100'e falan yükselir ve biz de 1000 ingiliz altını tazminatımızı fazladan altın basarak 2100 osmanlı altını şeklinde öderiz. (Altın basımına karşı değer kaybını belli bir yüzdeyle ayarlarlar) Tabi bu işlem altınımızın değer kaybetmesine neden olacak. Almanya'nın 1. dünya savaşı sonrasında borçlarını ödeyebilmek için daha fazla para basması gibi.

Hazinedeki altın miktarımız ingiliz altını/osmanlı altını/venedik altını gibi sınıflandırılırsa bir çeşit merkez bankası mantığı da olabilir (böylece ülkeler birbirlerinin ekonomilerindeki değişimlerden daha çok etkilenir) veya hazinemizdeki altın miktarı dışarıdan gelen altınların direkt osmanlı altınına dönüştürülmüş hali olarak da verilebilir.

Altının değeri de ticaretle ilişkilendirilir, şehirlerde toplanan altın miktarı yükseldikçe (günümüzde ülkemize giren dolar gibi düşünebiliriz) bizim altınımız değer kazanır (günümüzde de tl'nin değer kaybetmesi doların ve yatırımcının yurt dışına gitmesiyle gerçekleşiyor, oyunda da ticaret gelirleri ve tüccarlar, günümüzdeki dolar ve yatırımcının yerini tutabilir) çok gerçekçi olmaz tabi ama oyuna derinlik katması yönünden ticaretin en yoğun olduğu bölgelere sahip ülkelerin altınları da diğer ülkelere göre daha değerli olur.

Yanlış hatırlamıyorsam EU III'te çok basit de olsa enflasyon mekaniği vardı. Nasıl işlediğini tam hatırlamıyorum ama zaman zaman yükseltip zaman zaman düşürmek ekonomik yönden çok rahatlatıyordu ülkeyi. O mekaniğin daha gelişmişini getirebilriler. Ekonomi bilgim çok olmadığı için bu kadar ifade edebiliyorum para meselesini ama eminim paradox şirketi ekonomiden de iyi anlayan birileriyle çözecektir bu işi ;D
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2017, 23:45:43 Gönderen: erdem13 »
/

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Bunu eminim her EUIV oyuncusu oyuna ilk başladığında söylemiştir bende Portekiz ile ilk koloni oyunumu oynadığım zaman demiştim. Belki şu banner muhabbeti ileride böyle bir şey olur.

Açıkcası 4-5 senelik oyuncuyum ve hep bunun olmasını istedim.Misal osmanlı oyunumda iran'daki 50k'yı kullanabilmek için afrika ve ispanyadaki orduya fazla para ödemek mantıklı değil.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben koloni için düşünmüştüm onu, kolonilerde 2, 3k asker bekletiyorum ve sırf orada isyan çıkabilir diye tüm ordunun morali full olması gerekiyor. Fakat daha sonra asimilasyon politikası eklediler de gerek kalmadı buna.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
colony policy'i isyan çıkmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde fetih haricinde yeni dünyada birlik bulundurmaya gerek kalmaz.

Her ülkenin altınının ayarı farklı olur, ülke yönetim kısmındaki ekonomi bölümüne de bir buton koyarlar altının ayarını düşürdüğümüzde gelirimiz miktar olarak artar ancak altınımızın değeri diğer ülkelerin altınının karşısında değer kaybeder veya tam tersi altının ayarını yükseltiriz, gelirimiz miktar olarak azalır ama altınımız diğer ülkelerin altınları karşısında değer kazanır. Devalüasyon ve revalüasyon yani. Değerleri de ledger'dan izleriz (Ottoman gold, English gold gibi isimlerle) mini bir borsa gibi.

Diyelim ki ingiltere'nin altını osmanlı'nın altınından 2 kat daha değerli olsun. onlarla savaştık ve savaşı kaybettik. ingiltere'ye oyun iki seçenek versin, barış antlaşmasındaki tazminatı ingiliz altını olarak mı isteyecekler yoksa osmanlı altını olarak mı. eğer ingiliz altını olarak isterlerse, diyelim ki 1000 ing. altını istesinler, 1000 ingiliz altınını karşılayabilmek için 2000 osmanlı altınına sahip olmamız gerekir. hazinemizde de 2000 osmanlı altını yoksa, altının ayarını düşürüp 2000 altına ulaşırız. Tabi ayar düşünce ingiliz altını karşısında değer de kaybedecek bizim altınımız ama 2100'e falan yükselir ve biz de 1000 ingiliz altını tazminatımızı fazladan altın basarak 2100 osmanlı altını şeklinde öderiz. (Altın basımına karşı değer kaybını belli bir yüzdeyle ayarlarlar) Tabi bu işlem altınımızın değer kaybetmesine neden olacak. Almanya'nın 1. dünya savaşı sonrasında borçlarını ödeyebilmek için daha fazla para basması gibi.

Hazinedeki altın miktarımız ingiliz altını/osmanlı altını/venedik altını gibi sınıflandırılırsa bir çeşit merkez bankası mantığı da olabilir (böylece ülkeler birbirlerinin ekonomilerindeki değişimlerden daha çok etkilenir) veya hazinemizdeki altın miktarı dışarıdan gelen altınların direkt osmanlı altınına dönüştürülmüş hali olarak da verilebilir.

Altının değeri de ticaretle ilişkilendirilir, şehirlerde toplanan altın miktarı yükseldikçe (günümüzde ülkemize giren dolar gibi düşünebiliriz) bizim altınımız değer kazanır (günümüzde de tl'nin değer kaybetmesi doların ve yatırımcının yurt dışına gitmesiyle gerçekleşiyor, oyunda da ticaret gelirleri ve tüccarlar, günümüzdeki dolar ve yatırımcının yerini tutabilir) çok gerçekçi olmaz tabi ama oyuna derinlik katması yönünden ticaretin en yoğun olduğu bölgelere sahip ülkelerin altınları da diğer ülkelere göre daha değerli olur.

Yanlış hatırlamıyorsam EU III'te çok basit de olsa enflasyon mekaniği vardı. Nasıl işlediğini tam hatırlamıyorum ama zaman zaman yükseltip zaman zaman düşürmek ekonomik yönden çok rahatlatıyordu ülkeyi. O mekaniğin daha gelişmişini getirebilriler. Ekonomi bilgim çok olmadığı için bu kadar ifade edebiliyorum para meselesini ama eminim paradox şirketi ekonomiden de iyi anlayan birileriyle çözecektir bu işi ;D
Bahsettiğin şey oyunu karman çorman etmekten başka bir işe yaramaz. Oyun bu kadar mikro ölçeğe girmiyor. Mesela protestanlığın ortaya çıkışının, yayılmasının ve benimsenmesinin çok derin toplumsal, ekonomik ve siyasi nedenleri var ama biz bunu sadece bir vilayetin çat diye protestan olması şeklinde görüyoruz. Bu kadar mikro ölçeğe inilirse işin içinden çıkılmaz çünkü ve sıradan insanlar oyunu oynayamaz hale gelir.

Zaten buna gerek de yok. O dönemde uluslararası ticaret ve ödemeler prestijli ve standardı oynamayan paralarla yapılırdı. Mesela Venedik dükası ki oyunda da bu para birimi kullanılıyor. Yani sen İngiltere'ye tazminat ödeyeceğin zaman gidip bunu Osmanlı altınıyla yapmıyorsun. Hollandalı ya da Venedikli tüccarlardan kabul gören altın paraları alıp ödemeyi bu şekilde yapıyorsun. Forex denen olay işte burada devreye giriyor ve bu iş için kurulmuş yerler var.

Üstelik oyunda enflasyon ve tağşiş özelliği var ve bunlar yeterli. EU3'te parayı teknolojiye yatırıyordun. İstersen gelirinin istediğin kadarını hazineye aktarabiliyordun ama bu da enflasyona yol açıyordu. Yapımcılar ekonomiden iyi anlıyor, ortada Victoria II gibi ekonomi masterı yapmış bir oyun var.

Bu arada ta EU3 yıllarından beri neredeyse istediğim herşey oyuna eklenmiş.  :cool4:
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı enes28

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Kralın gücüne göre artan teknolojiyi çıkarırdım 0/0/1 kral geliyor sonra teknolojide geri kalıp alt+f4 çekiyorum.

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Kralın gücüne göre artan teknolojiyi çıkarırdım 0/0/1 kral geliyor sonra teknolojide geri kalıp alt+f4 çekiyorum.

Ama bu mantıklı birşey, akılsız hükümdarlar bilime önem vermezler.
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Çevrimdışı enes28

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilime önem vermiyoda benim oyunumum içine ediyo. Şu teknoloji olayı yüzünden 1600 yılına ulaşamadım kim çıkardıysa >:(
« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 16:48:37 Gönderen: enes28 »

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
Her ülkenin asker üretim ve bakım maliyeti farklı olmalı. Tek şehirli devlet de Osmanlı da aynı parayı veriyor asker için. Mesela Osmanlının 20 altına çıkardığı askeri Ragusa 5 altına çıkarsın, belki daha da az. Sonuçta kendi yurttaşını asker yapıyorsun, adamın çıkıp da Osmanlıda askerlere şu kadar maaş veriyorlarmış ben de isterim diye trip atacak hali yok.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi
    • Profili Görüntüle
Estate sistemi oldukça iyi. Yararda sağlıyor.
---------------------------------------------

Generaller oldukça başarılı savaşlar atlatınca yeni özelliklere sahip olabilir veya PIP değeri artabilir.
İstihbarat,casusluk,entrika olayları biraz daha genişletilmeli. Tabi oyunun dışına çıkılmamalı CK2 kaymamalı.
Hristiyanlarda Papalık gibi bir kurum varken Müslümanlara bonus ve birlik sağlayan bir kurum getirilebilir hilafet-halifelik.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Estate sistemi oldukça iyi. Yararda sağlıyor.
---------------------------------------------

Generaller oldukça başarılı savaşlar atlatınca yeni özelliklere sahip olabilir veya PIP değeri artabilir.
İstihbarat,casusluk,entrika olayları biraz daha genişletilmeli. Tabi oyunun dışına çıkılmamalı CK2 kaymamalı.
Hristiyanlarda Papalık gibi bir kurum varken Müslümanlara bonus ve birlik sağlayan bir kurum getirilebilir hilafet-halifelik.

Generaller zaten yeni özellikler alabiliyorlar ekstra siege bonus gibi, 1.19 ile gelmişti galiba bu özellik

İstihbarat konusuna katılıyorum, support rebels olayı çok cılız kalıyor, espionage idea grubunu almak bile fayda etmiyor, çok uluslu düşman ülkelere nifak tohumları ekmek iç savaş çıkartıp kırdırmak bölmek parçalamak istiyorum ama olmuyor ;D
/

Çevrimdışı sansastark

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ck2 de olduğu gibi aile soy ağacını eklerdim prensleri prensesleri görebilmek falan çok güzel olurdu en büyük isteğim veya ck2 eu4 zaman dilimine ulaşsın haritasına falan ne biliyim ay azıcık entrika istiyoruz çok mu be seda abla?!

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir ülkeye military access verince, onun düşmanlarına da vermiş olmayı kaldırmalılar. Belki ben Fransa-İspanya savaşında Fransa'yı güçlü tutmak istiyorum da onlara topraklarımı açıyorum, niye İspanya'ya da açmış olayım ki? Saçmalık.

Kendi lehime de kullanmadığım olmuyor değil tabi mesela topraklarımın ortasında büyük bir orduyla geçmekte olan bir ülkeye savaş ilan ettiğimde ordularını anında sıfırlıyorum ;D Ama yine de bu özellik kalkmalı.
/

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir ülkeye military access verince, onun düşmanlarına da vermiş olmayı kaldırmalılar. Belki ben Fransa-İspanya savaşında Fransa'yı güçlü tutmak istiyorum da onlara topraklarımı açıyorum, niye İspanya'ya da açmış olayım ki? Saçmalık.

Kendi lehime de kullanmadığım olmuyor değil tabi mesela topraklarımın ortasında büyük bir orduyla geçmekte olan bir ülkeye savaş ilan ettiğimde ordularını anında sıfırlıyorum ;D Ama yine de bu özellik kalkmalı.

Kesinlikle. Oyundaki en büyük sıkıntılardan biri şu an bu. Aynı şekilde küçük bir ülkeyi yönetirken ve savaştayken, bir devletten geçiş izni alıyorum kaçmak için mesela, peşimden geliyor düşman. Yahu alma işte düşmanı da, ben sana sığınmışım sen beni resmen torbaya alıyorsun. :inquisitive: Savaştığın ülke geçiş izni aldığın ülkenin rivali bile olsa geçiriyor topraklarından, o da ayrıca saçmalık.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Dlcsiydi püsürüydü 150 tl civarı para harcadım şu oyuna, ki bir oyuna en fazla 40 lira vermiştim şimdiye kadar, helali hoş olsun üç aya yakındır başka oyun oynamıyorum, yaklaşık 400 saat oldu vs. ve eğer bir gün bu oyunu komple silip bir daha yüzüne bakmayacaksam bu tamamen isyan mekaniği yüzünden olacak. Yani şu an o kadar sinirliyim ki elim ayağım titriyor. Granada ile süper bir başlangıç yapıp Fransayla ittifak olmuşuz, İspanya ve Portekize pat küt dalmışız, ilk savaşta İspanyadan 3 toprak almışım. Ya bu anasını sattığımın isyanı çıkmak zorunda mı arkadaş? Yani kimden toprak alırsanız alın, tek bir toprak dahi alsanız o isyan ÇI-KA-CAK! kaçarı yok. Lan zaten 10 k manpower vardı hepi topu o da savaşta sıfırlandı, elde var 9 birim asker, kendilerini bile yenileyemiyorlar, her ay 100 manpower geliyor şaka gibi, oyun zaten zor, Granada deseniz en zor devletlerden biri, ben bölgeyi almışım, otonomi basmışım, -2 unrest elemanı var, core da yapmışım, stability deseniz artıda, ne var isyan çıkmasa? Hayır madem çıkıyor, 16k nedir arkadaş. Allah aşkına 16k adamı ben 9 birim askerle nasıl yeneyim? İspanyol adam tabi ayaklanır kültür ve din farkı var deseniz, Afrikaya atlıyorsun gene aynı, aya çıksan orada bile ayaklanan birileri bulunur bu oyunda. Yani -3 stability olur, savaş epey uzun sürer toprakların telef olur vs. halk ayaklanır. Ha o durumda bile gene efendi gibi ayaklanır, tek şehir aldığın yerden 30k insan ayaklanmaz. Hadi Granada neyse, Osmanlıyla oynuyorsun bir bölgede fiks 5 yılda bir isyan çıkar mı? Nüfus kalmadı nüfus, 5 senede nasıl büyüyor bu bebeler de isyan ediyor. Normal zorlukta ironman dışında oynamadım şimdiye kadar, sırf isyanlar yüzünden en kolaya alacağım oyunu onu da gururuma yediremiyorum.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Yav 100 tradition ile aldığım efsane komutanlar 9-10 sene durduktan sonra emekli oluyorlar bu nedir ya valla savaşın ortasında bırakıp gidiyorlar, ölüyorlar mı napıyorlar bu nedir yani Osmanlı Devleti zamanında 80 yaşında komutanlar görmüş devlet adamlar 30 sene savaştan savaşa koşuyorlar oyunda max 10 yıl
/

Çevrimdışı sansastark

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ck2 de olduğu gibi aile soy ağacını eklerdim prensleri prensesleri görebilmek falan çok güzel olurdu en büyük isteğim veya ck2 eu4 zaman dilimine ulaşsın haritasına falan ne biliyim ay azıcık entrika istiyoruz çok mu be seda abla?!

Sanırım benden başka kimse entrika istemiyor 🤔😔

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Sanırım benden başka kimse entrika istemiyor 🤔😔

Harem ve pu gibi mekanikler varken bir soyağacı mekaniğinin olması lazım bence de. Bir süre sonra savaş aç bölge al isyan bastırdan öteye gitmiyor oyun.

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Dirilerek Başınıza Geçsede Sezar...
    • Profili Görüntüle
Bende aynı şeyi istiyorum biliyor musun ? :D
Oyuna soyağacını eklerdim.Her ülkenin soyağacını görebilmemizi sağlardım.Osmanlı ile oynuyorsun mesela, İspanya Kralı'nın amcaoğulunu buluyorsun ve ona destek vereceğini ve isyan çıkarmasını söylüyorsun filan... zevkli olurdu bence :D
adamlar antalyaya deplasmanda 3 çaktıklar dün ligi fenerin önünde bitirirler bence :D

Çevrimdışı sansastark

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ay evet ya sonunda birileri sesimi dıymuş ay yapılsın böyle bir şey lütfen çook istiyorum 😍😍

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
valla oyle bir sey olmasi cok mantiksiz bence. ck2'den bi farkı olsun oyunun. evet entrika falan iyidir de koskoca imparatorluklar kuruyorsun vay efendim ispanya kralının kuzenini ayartacam diye bi amac edinmek de sacma yani sonucta sen bir kisiyi oynamiyorsun oyunda bir ulkeyi yonetiyorsun. hee ama casusluk ideaları daha da gelişir casusluk seçenekleri daha efektif olursa cok iyi olur. iç karışıklık çıkarma, daha efektif rebel destekleme sistemi falan fena olmazdı

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Oyunda kaynakların olmasını isterdim. Mesela yemek ve demir eksiğin var başka ülke ülke ticaret yapıp bu açığı kapatırdık bunlar içinde binalar dikerdik falan
adamlar antalyaya deplasmanda 3 çaktıklar dün ligi fenerin önünde bitirirler bence :D

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Oyunda kaynakların olmasını isterdim. Mesela yemek ve demir eksiğin var başka ülke ülke ticaret yapıp bu açığı kapatırdık bunlar içinde binalar dikerdik falan

hocam o dedigin HOI de falan işliyor ama EU serisinde zor. 400 sene süren bir oyunda o kadar materyalin ticaretini yapmak oldukça zor ve karisik olur.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Barış antlaşmalarında hem verip hem alma olabilir, mesela Avusturya-Osmanlı arasındaki bazı antlaşmalarda Osmanlı'nın kale aldığı ama Avusturya'nın vergi vermesini kaldırdığını görüyoruz yani hem alıp hem verme durumu var. Antlaşmalara da bu özellik getirilebilir, oyunun derinliğini arttırır.
/

Çevrimdışı ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
Arabuluculuk.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 1. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
Boğazların ve kanalların önemini arttırırdım.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Boğazların ve kanalların önemini arttırırdım.

Kesinlikle, hem çevrelerine ekonomik katkıları olmaları hem de istediğimiz zaman açıp kapatabilmeliyiz buraları
/

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Kesinlikle, hem çevrelerine ekonomik katkıları olmaları hem de istediğimiz zaman açıp kapatabilmeliyiz buraları
Katılıyorum. Ayrıca geçiş için çoğu devletten ücret de istenebilir. (Aylık 3 Altın vs.)
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Çevrimdışı Celikhan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Cumhuriyet kurulduktan sonra parti kurma olayini eklerdim bide sehirlerin otomotikmen ulkenin kulturunu alsin yani ben hicbir puan vermeden zamnla degiseck kulturler

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi
    • Profili Görüntüle
Cumhuriyet kurulduktan sonra parti kurma olayini eklerdim bide sehirlerin otomotikmen ulkenin kulturunu alsin yani ben hicbir puan vermeden zamnla degiseck kulturler

O zaman Kültür mekaniğinin hiçbir anlamı kalmaz. Siyasi yönden EU4'den daha baskın bir oyun arıyorsan Victoria 2 öneririm

Çevrimdışı ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
İtalya veya Almanya'yı kurduğumda kendine ait kozmetik paketlerinin olması gerekli. Osmanlı'nın Ingiltere'nin Fransa'nın kendine ait kozmetik paketleri olduğu gibi
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 1. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı MDevrim

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Kültürlerde düzenleme yapardım özellikle, kültür bölümüne "Turkic" adında bir seçenek ekler içine tüm türk kökenli kültürleri koyardım. (Mod olarak yapılabilir ama oyunun kendisi böyle bir şey yapsa daha güzel olur.) Bir de krallar, komutanlar, amiraller ölmeyip yaşlandıkça özelliklerinden puan kaybedebilir
Susmak, sessiz kalmak doğru değildir. Onlar vurdukça slogan atmak, haykırmak gerekir.
                                   -Mahir Çayan

Türk milleti istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.
                              -Mustafa Kemal Atatürk

Biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımızın bağımsızlığı için savaştık.
                                   -Deniz Gezmiş

Çevrimdışı hık demiş şeyinden düşmüş

• Azab
  • *
  • At Avrat Mangal.
    • Profili Görüntüle
borsa tarzı bir sistem olmasını, farklı para birimlerinin olmasını, ticaretin derinleşmesini, estate olayını derinleştirirdim, savaşlarda ordu düzenlerini oyuncunun kendi tasarlamasını sağlardım, komutanların kelebek gibi ömrünün olması durumunu bitirirdim, ordu dizilimi savaş taktiklerini oyuncuya özgü kılıp daha zevkli savaşlar olmasını sağlardım, advisor sistemi çok saçma ve yetersiz tamamiyle para israfı gibi birşey oluyor belli bir süre sonra çünkü misal 10 altın geliriniz var aylık bu gelirin 2 si koskoca orduya 7 si advisora gidiyor bu müthiş bir saçmalık.

ülke birim modellerini çeşitlendirir güzelleştirirdim doğal dinamiklerin etkilerini realist bir seviyeye çıkarırdım. şimdilik bu kadar.

Çevrimdışı Törüngey

• Azab
  • *
  • Esenlikler.
    • Profili Görüntüle
1-Yönetim biçimine göre bayrak değişimi. (Krallık,Cumhuriyet vb.)
2-Büyük padişahların veya kralların küçük temsili resimleri. (HOİ4 veya CK2 deki gibi değil daha küçük resimler.)
3-Devlet büyüklüğüne göre bayrak değişimi ve özel yapılar. (Beylik,İmparatorluk vb.)
𐱅𐰇𐰼𐰤𐰏𐰘.

𐱅𐰭𐰼𐰃:𐱅𐰇𐰼𐰜𐰇:𐰸𐰆𐰺𐰽𐰣:𐰋𐰀:𐰘𐰇𐰲𐰡𐰾𐰤

Çevrimdışı oktay3443

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Savaşlarda başka devletlerden asker kiralanabiliyor.Bunu donanma içinde yapardım.Biliyorsunuz Japonya gibi ada devletleri donanmada lider olduğu zaman savunma savaşlarında hep karlı çıkarlar.Çünkü askeri gücü olmasa bile saldıran kişi adaya çıkarma yapamadığından geriye düşer.Bu devletler için çok karlı olabilir.Mali gibi ülkelerle oynaarken 1550-1600 lü yıllarda ispanya-Portekiz ittifakı saldırıyor.İster istemez aşırı güçlü bir donanmaya sahip olmanız gerekiyor.

Çevrimdışı metinr

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
el dorado dlcsini bedava yaparım  ;D

Çevrimdışı cago

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?
« Yanıtla #54 : 06 Ağustos 2017, 16:42:12 »
isyanları çıkartırdım

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 07 Ağustos 2017, 12:38:59 »
isyanları çıkartırdım

iflas etmeyi de çıkaralım mı knk
/

Çevrimdışı aliosman2642

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 07 Ağustos 2017, 14:02:41 »
İyi günler kara kuvvetleri sınırını nasıl arttırcaz

Çevrimdışı pro1453

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 23 Ağustos 2017, 17:49:40 »
Kesinlikle ae. Osmanlı gerçekte memlüğü bir 2 savaşta tamamını yerken bu oyunda yiyemiyosun 1566'da falan anca alabiliyosun

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 24 Ağustos 2017, 00:28:12 »
Kesinlikle ae. Osmanlı gerçekte memlüğü bir 2 savaşta tamamını yerken bu oyunda yiyemiyosun 1566'da falan anca alabiliyosun
sıkıntı şehirlerin savaş skoru değerleri. çozümnyolu diplomasi ideaaı
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 24 Ağustos 2017, 09:49:19 »

ae ile ilgili ayarlar değiştirilebilir ama kaldırılması tarihi gerçeklere de ters olur. Evet Osmanlı Memlük'ü 2 savaşta bitirdi ama Kanuni döneminde Mısır isyanlarıyla uğraştı. Zaten AE'nin en büyük özelliklerinden biri de isyanları tetiklemesi.
/

Çevrimdışı Circassian

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 26 Ağustos 2017, 10:47:15 »
Çerkezleri müslüman yapardim

Çevrimdışı onuray210

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Baris zamanlarinda ordunun maasini azaltmayi kaldirirdim yada belli olumsuzluklar koyardim.(5 yil boyunca %-10 moral , %-10 recovery speed,isyan falan) Cunku  gercekte yenicerilere boyle bir sey yapmaya kalksan yemedigin  isyan kalmaz.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Müsellem
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
kültür değiştirme ücretini kaldırırdım yada ona özel misyoner koyardım..casusluk faaliyetlerinin etkinliğini attırırdım..kaç kovala işini kaldırırdım..isyancıdan kaçmak nedir arkadaş..adamın ülkesinde isyancı çıkıyor isyancının aldığı toprakları alıp duruyor isyancı ile uğraşmıyor bile..sonuç ne sıfır isyancı boşa dolanıp duruyor..benim dışındaki devletlerde misyonerlik yapabilmem lazım bu eksik mesela..total war oynarken alamadığın yerleri cogunlukla bu yöntemle düşürüyordum..uğraşamadığımız güçlü devletleri savaş dışındada yıpratma fırsatımız olmalı.nasıl büyük Selçuklu gibi koca devlet batinilik faaliyetleri yüzünden zayıfladı bu tarz şeyler lazım heyecan için..:))
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2017, 23:05:56 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
kültür değiştirme ücretini kaldırırdım yada ona özel misyoner koyardım..casusluk faaliyetlerinin etkinliğini attırırdım..kaç kovala işini kaldırırdım..isyancıdan kaçmak nedir arkadaş..adamın ülkesinde isyancı çıkıyor isyancının aldığı toprakları alıp duruyor isyancı ile uğraşmıyor bile..sonuç ne sıfır isyancı boşa dolanıp duruyor..benim dışındaki devletlerde misyonerlik yapabilmem lazım bu eksik mesela..total war oynarken alamadığın yerleri cogunlukla bu yöntemle düşürüyordum..uğraşamadığımız güçlü devletleri savaş dışındada yıpratma fırsatımız olmalı.nasıl büyük Selçuklu gibi koca devlet batinilik faaliyetleri yüzünden zayıfladı bu tarz şeyler lazım heyecan için..:))

son cümleye kesinlikle katılıyorum, oyunda özellikle 1700lerden itibaren artık o kadar büyük güçler ortaya çıkıyor ki savaştığımızda kaybettiklerimiz kazandıklarımızı geçiyor. 10 yıl savaşıp 2 milyon kayıp verdikten sonra ancak 9-10 şehir alabilir hale geliyorsunuz ki bu 200 şehirli büyük devletler için hiç önemli olmuyor. Mesela bu büyük devletleri parçalamaya yetecek kadar sağlam casusluk ideaları, politikaları gelmeli.
/

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Seçilebilen max idea sayısını 10-12 a yükseltirdim. Oyunun bitiş tarihini 1.dünya savaşının başlangıç tarihi olan 28 Tem 1914 alırdım. Ülkede devrim gerçekleştiriyorsun ülke yenilmezler ligine giriyor oda ne? oyun bitiyor şaka herhalde deyip te kendime gelemediğim çok zamanlar oluyordu :)
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2017, 00:11:24 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Eu4 > Vic2 convertleyin.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.

Çevrimdışı Valiantlion

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Bölgeyi aldıktan sonra anında isyan yükselmesi arada  2 3 sene keşke en azından.Madem ülkenizi seviyordunuz ben alırken korusaydınız diyesim geliyor :D

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Avrupadaki din savaşları gibi oyundaki herhangi bir devlet devrimci cumhuriyet kurduktan sonra devrim savaşları başlamalı bence. Nasıl ki din savaşlarında katolik ya da protestan cepheyi seçiyorsak rev. republic kurulduktan sonra da bir taraf seçip savaşlara dahil olmalıyız. Ayrıca Safeviler için yeni bir casusluk özelliği getirtilip başta Anadolu olmak üzere komşu vilayetlerde yaşayan şiileri kendi lehine ayaklandırabilmeli.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
E var öyle bir mekanik.Devrimci cumhuriyeti yok etmez isen sende de devrim çıkıyor ya?

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Var ama ben din savaşları gibi bir napolyon savaşları mekaniği olursa daha zevkli olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
Savaşta iken çıkan isyanları kaldırırdım.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı mixedindustry

• Sipahi
  • *
  • Deutschland, einig Vaterland!
    • Profili Görüntüle
×Düşman ordusu hakkındaki bilginin her daim kesin olmaması ve dinamik istihbarat(Casusluğun ülke çapında ve eyalet çapında, casuslarla ve kraliyet üyeleriyle yapılabilmesi)

×Ordu attrisyonunun daha dinamik etkenlere bağlı olması.

×Homojenlik mekaniği. Eğer ki imparatorlukta başkente uzaklık, kabul edilmeyen dinlerin ve milletlerin baskınlığı, Stabilite eksikliği, Korlanmamış eyaletlerin korlu eyaletlere oranının 1/2'den fazla olması, ÖZELLİKLE MEŞRUİYET(LEGITIMACY) düşükse , Interregnum veya Naiplik Konsili varsa ve savaş yorgunluğu fazlaysa bu homojenlik %99'dan %0'a kadar düşecek.

%0'da, korlu veya korsuz eyaletlerde koru olan devletler toprak alacak/bağımsız olacaklar. Eğer ki bir devlete bağlılarsa lider devlet o devlete ilhak için CB alacak.

%60'ın altına düşerse Stability, isyan riski, meşruiyet ve prestij düşuren eventler gelecek; gelir düşecek.

Aynı zamanda savaşlardaki War Score'a akıl almaz indirimler gelecek. Böylelikle Ming, Burgonya, Rusya, Osmanlı, Memlük, Macaristan gibi devletler zor anlarda kolayca parçalanabilecek( hatta belki 1 savaş bile yetecek)

Göçebe devletler ise başlangıçtan %70 warscore indirimi alırken +%55 core ücreti sıkıntısı çekerek momentuma(yani ardardına zafer kazanıp genişlemeye) dayalı bir oynanış sunacak.

Yani, göçebeyseniz Cengiz Han gibi her yeri kolaylıkla fethedebileceksiniz. Ama göçebeyken, en kolay yenilgi, veraset sıkıntısı, yerleşik düzene geçme, homojenliğe büyük bir darbe vuracak. Bu da oyun başındaki göçebelerin önce genişleme, sonra yerleşikleşip ülkelerini koruma, en son da yerleşik bir emperyalizmle oynamalarını sağlayacak.

×Oyunda insan gücü mantıklı rakamlarda olacak. Yani, Çin ve Hint devletleri Muazzam bir insangücüne ve ordu limitine sahip olacaklar.

×Bu insangücü mekaniklerinin Abuse'lanmaması için eğitilen askerlerin (Aynı Victoria 2 gibi )memleketleri olacak.
İngilizler Şangay'ı alıp eğittikleri Çin askerlerini Ming'e karşı kullanmakta zorlanacaklar.

×Son olarak( göçebeleri etkilemeyen) nakliyat mekaniği.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2017, 15:48:41 Gönderen: mixedindustry »
Marxist-x----Revisionist
Political Left--x------Political Right
Open Society--x----Closed Society
Market Socialism-----x-Planned Economy
Hawk Lobby----x--Dove Lobby
Interventionism---x---Isolationism
Religious Policy: Secularism
Citizenship Policy: Full Citizenship
War Policy: Pro Military
Ideology: Communist
Consciousness: 7.00(+0.0115)
Millitancy: 5.00 (+0.00015)

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
WoW.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı onuray210

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
×Düşman ordusu hakkındaki bilginin her daim kesin olmaması ve dinamik istihbarat(Casusluğun ülke çapında ve eyalet çapında, casuslarla ve kraliyet üyeleriyle yapılabilmesi)

×Homojenlik mekaniği. Eğer ki imparatorlukta başkente uzaklık, kabul edilmeyen dinlerin ve milletlerin baskınlığı, Stabilite eksikliği, Korlanmamış eyaletlerin korlu eyaletlere oranının 1/2'den fazla olması, ÖZELLİKLE MEŞRUİYET(LEGITIMACY) düşükse , Interregnum veya Naiplik Konsili varsa ve savaş yorgunluğu fazlaysa bu homojenlik %99'dan %0'a kadar düşecek.

%0'da, korlu veya korsuz eyaletlerde koru olan devletler toprak alacak/bağımsız olacaklar. Eğer ki bir devlete bağlılarsa lider devlet o devlete ilhak için CB alacak.

%60'ın altına düşerse Stability, isyan riski, meşruiyet ve prestij düşuren eventler gelecek; gelir düşecek.

Aynı zamanda savaşlardaki War Score'a akıl almaz indirimler gelecek. Böylelikle Ming, Burgonya, Rusya, Osmanlı, Memlük, Macaristan gibi devletler zor anlarda kolayca parçalanabilecek( hatta belki 1 savaş bile yetecek)

Göçebe devletler ise başlangıçtan %70 warscore indirimi alırken +%55 core ücreti sıkıntısı çekerek momentuma(yani ardardına zafer kazanıp genişlemeye) dayalı bir oynanış sunacak.

Yani, göçebeyseniz Cengiz Han gibi her yeri kolaylıkla fethedebileceksiniz. Ama göçebeyken, en kolay yenilgi, veraset sıkıntısı, yerleşik düzene geçme, homojenliğe büyük bir darbe vuracak. Bu da oyun başındaki göçebelerin önce genişleme, sonra yerleşikleşip ülkelerini koruma, en son da yerleşik bir emperyalizmle oynamalarını sağlayacak.

×Oyunda insan gücü mantıklı rakamlarda olacak. Yani, Çin ve Hint devletleri Muazzam bir insangücüne ve ordu limitine sahip olacaklar.

×Bu insangücü mekaniklerinin Abuse'lanmaması için eğitilen askerlerin (Aynı Victoria 2 gibi )memleketleri olacak.
İngilizler Şangay'ı alıp eğittikleri Çin askerlerini Ming'e karşı kullanmakta zorlanacaklar.

İlk olaya katılıyorum,yabancı ülkeler hakkında her bilgiye hemen ulaşılamaması lazım,ordusunun nerde olduğu,kaç k olduğu falan.

Birde kale olayını detaylandırmaları lazım biraz bence,örneğin oyunda ilk başlarda viyana kaleside 2 level,istanbulda konyada bu değişmeli bence.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
ben beğendim önerileri hepsini canı gönülden destekliyorum!
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan

Olmasını isterim ama yapmazlar oyunun sandbox mantığına aykırı.

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu aldığım hatunun özelliklerininde lidere etki etmesi lazım en azından adm dip ve military puan olarak
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2017, 00:09:43 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı atimel

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Kralın/padişahın ölüm yıldönümünde bir event gelmesimi isterim, olumlu veya olumsuz, en azından,  önemli kralın/padişahın yıldönümünde olmalı.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Oyuna saldırmazlık anlaşması eklenebilir
/

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Biraz ara vermek en iyisi.
    • Profili Görüntüle
oyunda diplomatik olarak daha çok entrikaların olmasını isterdim daha fazla seçenek ve portre olsun isterdim  ;)

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Great Power'lığın tek ölçütü development olmamalı, oyunda Çin'in ardından en büyük 2.orduya ve en büyük 3. donanmaya sahibim, gelir sıralamasında 3.yüm, skorda 2.yim ama bunlara rağmen great power'lıkta 7.yim, neredeyse great power sayılmıcam ;D
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2017, 00:17:15 Gönderen: erdem13 »
/

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Kesinlikle haklısın.

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Aldığın hatunun özellikleri yöneticiye etki etmeli bence. Mesela total warda iyi hatun almak için adama ülkeyi satardım nerdeyse kızı versin diye. Hatunun monarşi puanları hükümdara etki etmeli kısaca. Bide din değiştirme işi aşırı sıkıntılı çok uğraştırıyor istediğim dine geçebilmeliyim karşılığındada büyük facialar olabilir. isyanlar vb.

Çevrimdışı Valiantlion

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Aldığın hatunun özellikleri yöneticiye etki etmeli bence. Mesela total warda iyi hatun almak için adama ülkeyi satardım nerdeyse kızı versin diye. Hatunun monarşi puanları hükümdara etki etmeli kısaca. Bide din değiştirme işi aşırı sıkıntılı çok uğraştırıyor istediğim dine geçebilmeliyim karşılığındada büyük facialar olabilir. isyanlar vb.

Bence de.5 6 6 lik hatunum hiç heir dışında bir işe yaramadı hiç :(

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
İyi bir hatun, iyi heir'lar doğurmalı ;D
/

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Oyuna Kralın ve Kraliçenin soyunu eklerdim. Böylece kim kimle evlenmiş. Başka ülke ile evlenen bizim neyimiz oluyor filan onları görmek isterdim. Çok etkili olmayacak tabi bu hanedanlık.

Çevrimdışı atimel

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ai'nin yönettiği ülkeleri de savaştırmak için, eğer uzun süre savaşa girmemişse mesela 50 senedir barıştaysa, bir event vs ile savaşa sokardım. Mesela, Ming gibi devlet 1550'den 1820'ye kadar yatıyor, çok da mantıklı değil. Böylece sürekli gelişen oyuncuya daha güzel rakiller denk gelir.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
vassalların aldıkları ideaları seçmeyi isterdim.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Eğer oyunun yapımcısı olsaydım artık sürekli dlc çıkarıp para kasmayı bırakıp çok güzel yeni nesile uygun bir strateji oyunu motoru geliştirirdim bu motor hem harita üzerindeyken savaşlar la olacak ve ekstradan savaşa tıkladığınızda savaş anını askerlerin saldırı anını ve taktik yapabileceksiniz böyle çok güzel olurdu bence.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
Eğer oyunun yapımcısı olsaydım artık sürekli dlc çıkarıp para kasmayı bırakıp çok güzel yeni nesile uygun bir strateji oyunu motoru geliştirirdim bu motor hem harita üzerindeyken savaşlar la olacak ve ekstradan savaşa tıkladığınızda savaş anını askerlerin saldırı anını ve taktik yapabileceksiniz böyle çok güzel olurdu bence.
menüde geri yapınca oyunun baştan yüklenmesi olmasın o bana yeterdi
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Nasıl bir bilgisayar onu çalıştıracaktı peki?

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Aslında kuş bakışı olarak, kabataslak ayarlayabilsek ne güzel olur ha.

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Yeni çıkan oyunları kaldıran pc'ler öyle bir oyunuda kaldırırdı. Teknoloji gelişiyor...

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Şu kaç kovala işini kaldırsınlar artık bence. adama savaş açıyorum full kaçıp arkadan siegelemeye geliyor beni görünce firar rezalet ötesi bir iş bu. Harbi bazen aşırı kabak tadı veriyor bu olay. Adam benden sonra siegeliyor ama ne hikmetse benden önce kaleyi çökertiyor

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Şu kaç kovala işini kaldırsınlar artık bence. adama savaş açıyorum full kaçıp arkadan siegelemeye geliyor beni görünce firar rezalet ötesi bir iş bu. Harbi bazen aşırı kabak tadı veriyor bu olay. Adam benden sonra siegeliyor ama ne hikmetse benden önce kaleyi çökertiyor
+1111111 Bu durum cidden oyunda şizofren olmama neden olan sebep  ;D ;D ;D

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
hiçbirşeyi yapmak herşeyi çıkarmak isterdim

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Total War da bu tarz değil miydi? Ben mi yanlış anladım ?

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
moskova oyun başı çok güçlü kesinlikle zayıflatılmalı 24 k ordu 5 vasalla oyuna başlıyor 2 devlet oyun başı savaş açıp düşüremiyoruz en azından rusyayı kurana kadar bu kadar güçlü olmamalı yeni patchten sonra göçebelerle oynamak nerdeyse imkansız olmuş tatarların suçu ne abi horde unity denen zırbırtıyla zaten zamana karşı yarışıyorsun üstüne birde moskova diye bir lanet var bu işede biri dur demeli. Osmanlı bu kadar güç kaybetmişken moskova bu kadar güçlü olmamalı
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2017, 23:13:27 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Stratejik = üretim, kaynak, ikmal vs.. yönetimi. Taktiksel =harp  yönetimi. Bu tanımlarda tw serisi her ikisi. Oyunun ölçeği bir çok bölgenin  lojistik ve ikmal kurallarını  detaylıca ele alırsa pc yi zorlar. Eu oyunları için savaşların taktiksel  animasyonları yeterli. Bugün çıkan dominıons 5 in stratejik oynanışı üzerinden taktiksel seçenekler sunması eu5 için güzel bir model olur.

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
Stratejik = üretim, kaynak, ikmal vs.. yönetimi. Taktiksel =harp  yönetimi. Bu tanımlarda tw serisi her ikisi. Oyunun ölçeği bir çok bölgenin  lojistik ve ikmal kurallarını  detaylıca ele alırsa pc yi zorlar. Eu oyunları için savaşların taktiksel  animasyonları yeterli. Bugün çıkan dominıons 5 in stratejik oynanışı üzerinden taktiksel seçenekler sunması eu5 için güzel bir model olur.
EU5 o zamana kim öle kim kala.Gerçi dediğini bile DLC ile satarlar.
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2017, 23:54:27 Gönderen: Noman Man »
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Conquest of Elysium 4 ve dominıons 5 adlı oyunlar eu4 ün olası taktiksel modeli için uygun. Telefon dan yazdığım için zor anlatması. Resimle bir ara süslerim. Bu model herhangi bir detaylı stratejik yapıdaki oyunda da uygun olur. 

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 03 Aralık 2017, 03:07:10 »
Oyunun tarihsel gerçekliğe uygun düşmesi açısından büyük köylü isyanlarına ve salgın hastalıklara yer vermesini isterdim. Mesela veba, frengi ve çiçek hastalıkları farklı tarihlerde ve farklı yerlerde eventlerle karşımıza çıksa güzel olurdu. Almanyada 1523-1525 köylü isyanları ünlüdür hemen öncesinde Macaristanda isyan olmuştu bu isyanlar oyuna yine eventlerle eklense ya da oyunun kendi alternatif tarih akışı içerisinde buna benzer köylü isyanları çıksa iyi olurdu diye düşünüyorum. Son olarak sanayileşme arttıkça monarşi hükümetlerinin meşruluk seviyeleri düşmeli çünkü sanayi devrimi sonucunda burjuvazi aristokrasiye karşı muhalefet edebilen güçlü bir parti olabilmişti. Bu ayrıntılar üzerinde çalışılırsa oyunun tadından yinmez ;D

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 03 Aralık 2017, 09:57:40 »
Güzel bir fikir  tbrk*
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 06 Aralık 2017, 14:38:30 »
1- Oyuna yeni estateler getirirdim. ekonomi , bilim - sanat ve eğitim gibi şeyler eklerdim. Ekonomide mesela normal sadakatte iken yıllık yolsuzluk düşürürken yüksek seviyelerde yıllık enflasyon düşürme falan eklerdim. bilim sanata enstütü benimseme teknoloji bedeli falan. Eğitimde ise düşük özellikli varislerin eğitimleri sonrası özeliklerinde artış falan sağlama falan yada hoca tutma eğitme gibi özellikler eklerdim. hoca seviyeleri falanda olabilir advisor gibi.

2- Estatelere yeni bir sekme daha eklerdim nüfus ve sadakat dışında. Buda mutluluk huzur falan olurdu. Mutsuz estateleri mesela başka devletler bazı şartlar karşılığında kendine davet edebilmeli.

3- İsyan durumlarında isyancıların aldıkları toprakları almak için önce isyancıları yoketme şartı koyardım kaç kovala işini kaldırırdım.

4- Başka ülkelerin iç işlerine karışma misyonerlik kültür yozlaştırma gibi sekmeler eklerdim.

5- Hükümdar eşlerinin puanlarının aylık bazda ülkeye eklenmesini ayarlardım.

6- Şehir geliştirme işinde monarşi puanının etkisini azaltır parayıda ön plana çıkarırdım tabi küçük Mevlalar olmazdı bu
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2017, 14:40:53 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 06 Aralık 2017, 15:23:15 »
Eğer tarihsel gerçekliğe daha fazla önem verilsin isteniyorsa oyunun ilk 100 yılında kırım ve portekiz'i daha güçlü yapacak değişiklikler olabilir. Mesela Portekiz erken dönemlerde gelecek bir eventle daha hızlı ve daha ucuza gemi üretebilir ve bu ürettiği gemiler daha düşük bakım masrafı alabilir. Tabi bu gemileri keşif için kullanmalı aksi taktirde daha oyunun başından itibaren Portekiz tarihsel gücüyle ters olarak bütün Akdeniz'i kapatabilir, buna dikkat edilmeli yani. Kırım ise oyun boyunca hep zayıf bir ülke olarak yansıtılmış bence kesinlikle bu ülkeye özel bir takım mekanikler ve eventler getirilmeli. Neredeyse 18. yüzyıla kadar eski bir teknoloji kullanmasına rağmen doğu avrupada çok büyük bir güç olarak varolan, her zaman dikkate alınan kırım oyunda çok gariban bir devlet. Kırım ekonomisi güçlü olmayabilir bu doğru ama göçebe olmasıyla orantılı olarak süvarileri daha ucuza üretebilmeliydi. Üretim ve bakım masrafı düşük olan süvariler bir de %10 gibi bir saldırı bonusu alırlarsa kırım için faydalı olur.

Son olarak köle ekonomisinin faydaları oyuna yansıtılmalı diye düşünüyorum. Köle ticaretini yapan ülkelere sık sık eventlerle köle kökenli danışmanlar, ordu komutanları, köle kökenli manpower ve sailors eklenmeli. Doğu milletleri ve italyan denizcileri köle ticaretiyle meşgul oldukları dönem boyunca köleleri hep böyle verimli kullanmışlardı. Kölelerin bir iş gücü olduğu ve bu işgücü arasında kalifiye olanların en yüksek mevkilere kadar yükseltildikleri unutulmamalı.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 06 Aralık 2017, 21:45:42 »
Portekiz olayını nasıl ayarlayacaklar peki?
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 07 Aralık 2017, 00:14:17 »
Abi pek bilmiyorum belki portekiz'e bir kaç toprak eklerler ya da denizcilik ve erken dönem kolonizasyonuyla ilgili daha fazla yararlı event koyarlar özellikle sahra altı afrikası ve uzak doğu için Portekiz'in daha fazla açılım yapması gerekiyor. Düşük nüfusları dolayısıyla portekizliler ispanyollara göre daha ziyade ticaretle uğraşmışlardı. Bildiğim kadarıyla henüz daha 1522 yılında portekiz kalyonları çin imparatorundan izin alarak Makao limanından bir kaç yüz ton baharat ve ipek alıp Avrupa'ya taşımışlardı. Akdenizde Türk ve İtalyan kadırgaları herhangi bir limana uğramadan 10 günden fazla yol alamazken Portekiz kalyonları 2-3 ay herhangi bir takviye almadan denizde seyredebiliyorlar. Bunu gemilerinin büyük kargo imkanlarına borçluydular. Mesela oyunda Portekiz gemileri diğer uluslara göre 2 kat daha fazla ticaret gücüne ve asker taşıma kapasitesine sahip olabilirler. Tabi karşılığında bu gemiler daha fazla sailors tüketmeli bu sayede portekiz anakarasındaki topraklarda AI zorunlu olarak deniz binaları kurmak zorunda kalacaktır bu da portekiz'in denizden aldığı zenginlikle bir kara gücü olmasını biraz olsun engelleyebilir. Portekizle çok oynamadığım için oyunda bu özellik var mı bilmiyorum ama tarihte Portekizlilerin Afrika ulusları ile arası gayet iyiydi. Mesela daha 1480 yıllarında Kongo kralının hristiyan olmasını sağlıyorlar ve doğu afrikadaki müslümanlarla özellikle şafii ve ibadi kökenlilerle araları gayet iyiydi. Osmanlı donanması bölgeye geldiğinde anavatanlarından uzak olan portekizliler bu halklarla olan iyi ilişkileri sayesinde buralarda tutunup osmanlıyı yenebilmişlerdi. Sanıyorum ki Portekiz hakkında dediğim tüm bu şeyler eventlerle ya da fikir grupları aracılığıyla oyuna yerleştirilebilir.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 07 Aralık 2017, 00:18:29 »
Hocam tane tane yazsan pek yemiyor açıkçası o kadar yazı okumak. :D Gözlerim kanıyor resmen

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 07 Aralık 2017, 00:30:49 »
Yeni idea grupları ve yeni idea slotları gelsin en basitinden hocam :))

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 07 Aralık 2017, 00:48:08 »
Nüfus sistemi eklerdim.

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 07 Aralık 2017, 01:28:05 »
Hocam tane tane yazsan pek yemiyor açıkçası o kadar yazı okumak. :D Gözlerim kanıyor resmen

Ağam bak hep tarihsel bilgiler veriyorum oku yanlışım varsa düzeltirsin ;D

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 07 Aralık 2017, 05:03:37 »
Kumaştan üretimi için iplik, boya ve şap gerekir. Oyunda iplik ve boya maddesi bulunuyor ama şap bulunmuyor. Daha 200 sene öncesine kadar şap olmadan elbise dikilemiyordu yani bence oyuna şap maddesi de eklenmeli.

En önemlisi ise iplik ve boya üretimiyle kumaş üretimi arasında bir bağ kurulmamış olması. Ülkenizde ürettiğiniz kumaş miktarını karşılayacak kadar iplik ve boya üretmiyorsanız ticari veriminiz bir miktar düşmeli, karşılayabiliyorsanız ise ticari veriminiz yükselmeli. Aynı ilişki tahıl ürünüyle besi hayvanı ürünü arasında da kurulmalı hayvanlar samanla besleniyor sonuçta.

Kumaş üretimi arttıkça asker üretim maliyeti, tahıl ve besi hayvanı üretimi arttıkça da bakım maliyeti düşmeli. Demir üretimi arttıkça topçuların üretim maliyeti düşürülebilir. Aynı ilişki donanma malzemeleri-iplik-kumaş-tuz üretimleri ile gemiler arasında da kurulabilir.

Gemi yapımını etkileyen bir ürün olarak kereste oyuna eklenebilir. Mesela 1 yılda 10 gemi üreten ama 15 gemiye yetecek kadar kereste üretmiş bir devlet üretim fazlası olduğu için +ticari verim alabilir.

Bizans devrinde yalnızca Bursa ve İstanbul'da değil Atina kentinde de ipek üretiliyordu ama şuan Atina'da balık üretiliyormuş gibi gösteriliyor bu düzeltilmeli.

Şarap üretiminin müslüman devletlerde gayrimüslimleri devlet açısından rahatlatacak etkileri olmalı. Mesela Osmanlıda yeterli şarap üretimi olursa gayrimüslimler isyana daha az meyilli olmalılar.

Ermeni ve Rum patrikhaneleri oyuna tarihsel gerçekliklere uygun olarak eklenmeli. Patrikhaneler ile devletin arası iyi olduğu müddetçe hristiyanlar devlete daha fazla cizye vermeliler. Tarihte malumdur bir çok islam devleti sırf büyük cizye gelirleri için gayrimüslim tebaanın islam olmasına pek sıcak yaklaşmamışlardı. Devletin patrikhanelerle ilişkileri iyi olduğu müddetçe hristiyan ve yahudi danışmanlar bonusu gelebilir oyuna.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 07 Aralık 2017, 07:03:24 »
Fikirlerin çok iyi.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 07 Aralık 2017, 11:57:05 »
Hocam bu fikirleri plazaya yaz, 15 dolarlık bir dlc çıkarırlar xd

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 07 Aralık 2017, 12:53:58 »
En basitinden nasılki cumhuriyet yönetimine özel plutocratic idea var steppe nomadlara özel idea gurubu gelsin . Eziliyoruz ağlıyoruz Ordu bakamıyoruz açlıktan talim yapamıyoruz :)

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 09 Aralık 2017, 17:56:57 »
Ya bu 1.23 güncellemesi nasıl bir saçmalıktır, Osmanlı'nın Anadolu'daki bütün core'ları kalkmış tamam eyvallah ama Candar ve Karaman'ın bütün core'ları duruyor bunun nasıl mantıklı bir açıklaması olabilir anlamıyorum, giç dingiliyirlir diye gelmeyin bunun adı saçmalıktır hem çifte standart hem de tarihten sapma. Mesele güç dengelemekse Avusturya ve Polonya'yı dengelesinler, Osmanlı 30 binle başlarken bunlar 70 bin kişiyle geliyorlar. Memlükler de aynı şekilde 50-60 bin kişiyle geliyor. Osmanlı 30 bin.

(Avusturya-Macaristan-Memlük-Karaman tarafından tost yapıldım)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2017, 17:57:43 Gönderen: erdem13 »
/

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 09 Aralık 2017, 18:05:35 »
Ya bu 1.23 güncellemesi nasıl bir saçmalıktır, Osmanlı'nın Anadolu'daki bütün core'ları kalkmış tamam eyvallah ama Candar ve Karaman'ın bütün core'ları duruyor bunun nasıl mantıklı bir açıklaması olabilir anlamıyorum, giç dingiliyirlir diye gelmeyin bunun adı saçmalıktır hem çifte standart hem de tarihten sapma. Mesele güç dengelemekse Avusturya ve Polonya'yı dengelesinler, Osmanlı 30 binle başlarken bunlar 70 bin kişiyle geliyorlar. Memlükler de aynı şekilde 50-60 bin kişiyle geliyor. Osmanlı 30 bin.

polonyaya bişey diyememde memlük oyun başı aşırı kötü öyle ordusunun kalabalık olduğuna bakma kağıt gibi rende oluyor. Memlükün zaten ideaları ortalara doğru adam akıllı oluyor oyun başı aşırı vasat bence memlük. Müslüman tech gurubunu oyun başı çöp olarak görenlerdenim ben. Osmanlının ideaları değişmesi lazım özel birim olarak spahiler eklensin tamamdır. Avusturyaya gelince HRE nin kralı olduğu için o kadar force limiti ve manpowerı var taç elden gidince avusturyada bitiyor :)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2017, 18:20:11 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • "Patriota,Libertas"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 09 Aralık 2017, 20:36:38 »
Kral ve varislere gelen özelliklerde bizim yaptığımız hamlelerin de etkisi olsa keşke. Ateşkes bozup,yardım çağrılarına gitmezsek(-1 dip rep),çağrılan savaşlarda savaş puanına yardım etmeden yan gelip yatarsak(yearly favor -0.5),bizden güçlü düşmanları yenersek(+%5 army moral),çok sayıda bina yaparsak(cons. cost-%10),şu kadar yıl hiç borçlanmazsak(interest per annum -1) ,bir türlü istenilen altın düzeyine ulaşamazsak(national tax -&10),birkaç ticaret noktasında belirli yıl süreyle lider olursak(+%10 trade eff.) vb. nedenlerle tetiklense.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 10 Aralık 2017, 20:49:46 »
Savaş açarken birden fazla casus belli kullanabilmeliyiz.

Örneğin savaş açacağımız devletin elinde bize ait core ve claim olan 2 farklı toprak olsun, bu devlete savaş açarken reconquest casus belli kullanırsak claim olan toprağı alırken claim'in sağladığı bonuslar gidiyor veya conquest casus belli'si ile savaş açtığımızda core'umuz olan toprağı da almak istersek core'un sağladığı bonuslardan yararlanamıyoruz, boşu boşuna agresif genişleme yiyoruz ve diplo puan veriyoruz.

Sonuçta savaşların birden fazla nedeninin olabileceğini düşündüğümüzde böyle bir değişiklik yerinde olur.
/

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 10 Aralık 2017, 21:04:47 »
Mantıklı  tbrk*
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı paradox sever

• Yeni Çeri
  • *
  • Republic of Türkiye.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #120 : 10 Aralık 2017, 21:09:34 »

Osmanlının kaldırılan core bölgeleri geri gelecek .

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 10 Aralık 2017, 21:10:04 »
Nereden duydun?
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü